[ گفت و گوی کنکوری ] - مطالعه گروهی ارشد مهندسی شیمی 95

dac_ali

عضو جدید
سلام دوستان
خداقوت
خسته نباشید
من تا آخر ماه یعنی تا عید کلا خوندن درسام تموم میشه
سه دور همراه با خلاصه نویسی و تستهای پایان فصل ها
اما آزمون اصلا شرکت نکردم
آزمونهای سنجش و پارسه رو دارم
به نظرتون اول توی ایام عید آزمونهای آزمایشی رو کار کنم بعدش یه ماه آخر برم سراغ آزمونهای سالهای اخیر یا اینکه اگه ارزش ندارن از همون عید شروع کنم آزمونهای گاز و شیمی و بیو 5 سال اخیر
ممنون میشم راهنمایی کنین؟؟؟

سلام، خسته نباشید.
بنظرم تو این مدت باقیمانده شما میتونید هردوتا رو کار کنید...آزمون های آزمایشی هم تست های خوبی دارن که میتونن نقطه ضعف های شما رو نشون بدن ولی اگه دیدید سوال غیرمتعارف مطرح میشه زیاد خودتون درگیرش نکنید. قطعا ایام نزپیک به کنکور بررسی تست های سراسری چند سال اخیر میتونه بهترین گزینه باشه.
آزمون های بیو گاز حتما مرور کنید. آزمون آزمایشی هم اگه تونستید شرکت کنید خیلی خوب میشه

dac_ali

عضو جدید
سلام داداش. من فک نکنم اینا مال سمیعی گوهر باشه چون خودش تو فایل های صوتیش میگه فلان سوال جرم و عمل جزو کلیشه هایی بوده که گفتم حال این کلیشه ها کجاست نمی دونم احتمالا فایل های صوتی دیگری هم هست که من ندارم و توی اونا بررسی شده برای هر درس.خیلی دنبالش گشتم چیزی پیدا نکردم.

شما فایل صوتی ایشون که درباره دو ماه آخر صحبت میکنه رو دارید؟
همون ۷ روز، ۲۳ روز و یک ماه آخر که خودش اشاره میکنه.

sanam_el

عضو جدید
نقطه pinch در جریان برگشتی مینیم Rmin تعریف میشه و نقطه ای هست که به ازای آن تعداد مراحل بی نهایت میشه...در مک کیب محل تقاطع خط عمل و منحنی تعادلی و در روش پانچوان منطبق شدن timeline و خط عملیاتی.
منظورتون درست متوجه نشدم با کدوم نوع سوال هستید...ولی در کل ما یک قسمت حل معادله دیفرانسیل غیر خطی داریم که شامل روش های نصف کردن و نابجایی، وتری، تکرار ساده و نیوتن رافسون میشه که در سوال نوع روش ذکر میشه....قسمت بعدی حل معادله دیفرانسیل معمولی هست که شامل دو نوع با شرط اولیه (IVP) و با شرایط مرزی (BVP) میشه در نوع اول روش های مستقیم و تکرار شونده را داریم که سوالات مهم از قسمت تکرار شونده مطرح میشه که شامل روش ژاکوبی و گوس سایدل هست...و نوع دوم شامل روش تفاضل محدود و روش پرتابی هست.( نکته ای که باید دقت کنید اینه که برای تمام این روش ها معادله دیفرانسیل معمولی هست و فقط یک متغیر مستقل داریم)
و دسته دیگر سوالات معادله دیفرانسیل پاره ای هست که باز هم دو حالت داره اگر معادله بیضوی باشه باید از روش تفاضل محدود استفاده کنید و اگر سهموی باشه باید از روش صریح یا ضمنی (explicit) استفاده بشه
سوالات این قسمت شامل بیش از یک متغیر مستقل هستند...‌در کل روش ها یا ذکر میشن و یا از صورت سوال و گزینه مشخص میشه فقط ممکنه یک مقدار در روش تفاضل محدود که برای دو روش استفاده میشه مشکل پیش بیاد که اونم با تمرین درست میشه...برای یاد گیری عددی تست زیاد حل کردن خیلی مفید تر هست( تو آزمون آزمایشی ها سوالات خوبی هست)
راجبه کنکورهای سال قبل قاعدتا تا حالا تو خوندن تست های این آزمون ها رو حل کردید و شاید اگر بخواید زمانگیری تست هارو بزنید بدلیل اینکه تست ها آشنا هستن زیاد با حالت واقعی نزدیک نباشه...ولی کلی تست زدن مزیتش اینه که نسبت به حالت طبقه بندی که میدونی تست راجبه کدوم مبحثه ، اینجا مرحله اول کار یعنی تشخیص نوع تست و اینکه به کدوم سرفصل مرتبط میشه انجام میشه که خیلی هم مهم هست. مهم اینه که تا جایی که وقت دارید استفاده کنید.
کتاب پارسه یا مدرسان اگر منظورت بانک سوال هست من مدرسان گرفتم ولی واقعا اشتباهاتش بیش از حده و روش هاش غیر کاربردی من که از خریدنش پشیمونم...ولی پارسه رو ندیدم...راهیان هم یکی داره

الان کتاب تست همراهم نیست،عینش رو میزارم ولی مثلا یک معادله داده گفته اول از روش ضمنی مثلا بعد به روش رانگ کوتا،این ترتیب حل رو میگم چ طور باید تشخیص داد؟
من این روش گوس سایدل و ژاکوبی و دستگاه معادلات رو نخوندم یعنی احساس کردم خیلی طولانیه گذاشتم کنار، میشه لطفا اگر از این مباحث هم خلاصه دارید بزارید؟کلا از بخش ریاضی عددی.
بعد یک سوال دیگه، معادله یا سهمویه یا بیضوی دیگه، معادله سهمی از نوع بیضوی چیه دیگه؟!!(تو حل یکی از تست ها گفته بود)

dac_ali

عضو جدید
الان کتاب تست همراهم نیست،عینش رو میزارم ولی مثلا یک معادله داده گفته اول از روش ضمنی مثلا بعد به روش رانگ کوتا،این ترتیب حل رو میگم چ طور باید تشخیص داد؟
من این روش گوس سایدل و ژاکوبی و دستگاه معادلات رو نخوندم یعنی احساس کردم خیلی طولانیه گذاشتم کنار، میشه لطفا اگر از این مباحث هم خلاصه دارید بزارید؟کلا از بخش ریاضی عددی.
بعد یک سوال دیگه، معادله یا سهمویه یا بیضوی دیگه، معادله سهمی از نوع بیضوی چیه دیگه؟!!(تو حل یکی از تست ها گفته بود)

بله من اشتباه نوشتم برای معادلات دیفرانسیل معمولی با شرط اولیه روش های تیلور اولر،اولر اصلاح شده و رانگ کاتا را داریم و روش گوس سایدل و ژاکوبی برای دستگاه هست...لینک پایین قسمت دستگاه معادله دیفرانسیل هست و چون در حال حاضر به PC دسترسی ندارم امکان پی دی افش نبود.
با این توضیح که مطلب بسیار خلاصه هست ولی تمام آزمون های سراسری پوشش میده ولی سوالات بیو و گاز بررسی نشده.
متاسفانه کتاب تست عددی ندارم و این مورد که اشاره کردید تا حالا بر نخوردم.
معادلات یا سهمی هستن یا بیضوی...اون حالتی که اشاره کرده احتمالا حالت بیضوی بوده که عنصر زمان هم وارد مسئله میشه و یه جورایی ترکیب دو روش تفاضل محدود و روش ضمنی باید بکار برد...مثل سوال سراسری ۸۷ و ۹۲
http://s7.picofile.com/file/8243616000/dastgah_adadi.zip.htm

mamad_baghabadi

عضو جدید
نه متاسفانه اینم ندارم.فقط دو سه تا فایل دارم ازش ترمودینامیک و جرم سال 93 رو تحلیل کرده.حیف شد فایل های صوتیشون عالیه.راه ارتباطی ایمیلی چیزی ازشون نداری؟

mamad_baghabadi

عضو جدید
سوال

سوال

دوستان می خواستم بدونم فصل ها و بخش های مهم ترمودینامیک و کاربرد ریاضیات و کنترل فرایند کدوماس؟اگه کسی تحلیل جامعی از این سه درس داره به زحمت بفرسته.با تشکر:smile:

m@hdi13579

کاربر فعال
دوستان می خواستم بدونم فصل ها و بخش های مهم ترمودینامیک و کاربرد ریاضیات و کنترل فرایند کدوماس؟اگه کسی تحلیل جامعی از این سه درس داره به زحمت بفرسته.با تشکر:smile:
ترمو
محلولها -تعادل فازی - قانون اول و دوم
کاربرد
مدلسازی- PDE روش جداسازی متغییرها-حل عددی معادلات غیرخطی-حل عددیPDE-درونیابی
کنترل
به جز فصل 1 راهیان چهار فصل دیگه تقریبا در یک حد مهم هستن و نکته مهم اینکه کنترل سوالات ترکیبی زیاد داره یعنی شما اگه فصل پایداری رو صد درصد بخونی اما سیستم ای کنترلی رو نخونی لنگ میزنی

saeed05

کاربر بیش فعال
بله من اشتباه نوشتم برای معادلات دیفرانسیل معمولی با شرط اولیه روش های تیلور اولر،اولر اصلاح شده و رانگ کاتا را داریم و روش گوس سایدل و ژاکوبی برای دستگاه هست...لینک پایین قسمت دستگاه معادله دیفرانسیل هست و چون در حال حاضر به PC دسترسی ندارم امکان پی دی افش نبود.
با این توضیح که مطلب بسیار خلاصه هست ولی تمام آزمون های سراسری پوشش میده ولی سوالات بیو و گاز بررسی نشده.
متاسفانه کتاب تست عددی ندارم و این مورد که اشاره کردید تا حالا بر نخوردم.
معادلات یا سهمی هستن یا بیضوی...اون حالتی که اشاره کرده احتمالا حالت بیضوی بوده که عنصر زمان هم وارد مسئله میشه و یه جورایی ترکیب دو روش تفاضل محدود و روش ضمنی باید بکار برد...مثل سوال سراسری ۸۷ و ۹۲
http://s7.picofile.com/file/8243616000/dastgah_adadi.zip.htm

با سلام
در مورد معادلات دیفرانسیل پاره ای که به سه دسته تقسیم می شوند: سهمی-بیضی- هذلولی.
معادلات سهمی گون معادلاتی هستند که مشتق اول در جهت مکانی یا مشتق اول زمانی در معادله داشته باشیم. مثلا فرض کنید مشتق اول در جهت z داشته باشیم. در صورتی این معادله سهمی گون هست که مشتقات دوم که ناشی از ترم نفوذ است در جهت z نداشته باشیم. اگر داشته باشیم معادله بیضی گون می شود. حال میتونه نفوذ در دو جهت هم داشته باشیم.
مثلا نفوذ در جهت x و y داشته باشیم و مشتق اول در جهت z یا نسبت به زمان.
روش های حل عددی معادلات سهمی گون عبارتنداز:
1. روش اختلاف محدود
1.1 : روش های صریح
1.1.1 : روش ریچاردسون
1.1.2 : روش صریح خالص
1.2:) : روش های غیر صریح (ضمنی)
1.2.1 : روش غیر صریح خالص
1.2.2 : روش کرانک نیکلسون
2. روش خط
3. روش تلفیق متعامد

محبوه

عضو
دوستان خسته نباشید

کتاب عملیات راهیان گفته: در تبخیرکننده چندمرحله ای : افزایش فاکتور اقتصادی تبخیرکننده به قیمت کاهش ظرفیت به دست می آید.
چرا؟ مگر فاکتور اقتصادی= (مصرف بخار آب)/(ظرفیت) نیست؟ پس ظرفیت نیز زیاد میشع

Partizan63

کاربر فعال
دوستان خسته نباشید

کتاب عملیات راهیان گفته: در تبخیرکننده چندمرحله ای : افزایش فاکتور اقتصادی تبخیرکننده به قیمت کاهش ظرفیت به دست می آید.
چرا؟ مگر فاکتور اقتصادی= (مصرف بخار آب)/(ظرفیت) نیست؟ پس ظرفیت نیز زیاد میشع

تو مک کیب جلد اولش صفحات نزدیک به آخر، نوشته. به خاطر تأثیر هد مایع و صعود نقطه جوش هست!!!...

sambastian

عضو جدید
دوستان تو کنترل قسمت مکان هندسی جزوه خوبی هست که درست حسابی گفته باشه؟

این راهیان افتضاح گفته این قسمت رو اصلا معلوم نیست چیکار کرده

جزوات دانشگاه امیر کبیر و شریف هم بدتر از راهیان بودن

خئهی72

کاربر فعال
سلام دوستان سال نو مبارک.
کسی کلیشه های استاد سمیعی گهر رو داره؟
اگه ندارید ممنون میشم اونایی که خودشون کلیشه درست کردن برای ماها که عقب هستیم بزارن استفاده کنیم.:(

sambastian

عضو جدید
من نمیدونم چرا اینهمه به کلیشه های دکتر سمیعی احساس نیاز میکنید

(چیزیه که نه من دیدم نه شما پس اصلا دلیلی هم نداره بگیم واقعا وجود دارن! :D )

درکل خیلی هم فلسفه کلیشه رو درک نکردم خب بعضی مباحث (و فرمول ها) هست خیلی سوال میاد اینو با نکاه کردن به تست های اخر فصل هر درس میشه فهمید حالا دلیل اینکه چرا اینقدر بزرگش کردن رو نمیدونم

خئهی72

کاربر فعال
من نمیدونم چرا اینهمه به کلیشه های دکتر سمیعی احساس نیاز میکنید

(چیزیه که نه من دیدم نه شما پس اصلا دلیلی هم نداره بگیم واقعا وجود دارن! :D )

درکل خیلی هم فلسفه کلیشه رو درک نکردم خب بعضی مباحث (و فرمول ها) هست خیلی سوال میاد اینو با نکاه کردن به تست های اخر فصل هر درس میشه فهمید حالا دلیل اینکه چرا اینقدر بزرگش کردن رو نمیدونم
خب اگه خودم میرسیدم تستارو بزنم کلیشه اش رو دربیارم که نمیگفتم دوست خوبم!

sanam_el

عضو جدید
سلام
بچه ها یک لینک از کنکورهای سال قبل با پاسخ تشریحی فک کنم قبلا گذاشته بودید میشه لطفا دوباره بزارید؟

ضمنا کسی پیشنهادی برای تقسیم زمان سر کنکور داره که برای هر درس چه مقدار مان باید گذاشت؟

و یک سوال درسی:
فرق فرایند پایدار و یکنواخت چیه؟یعنی از روی سوال چه طور تشخیص بدیم؟

dac_ali

عضو جدید
سلام
بچه ها یک لینک از کنکورهای سال قبل با پاسخ تشریحی فک کنم قبلا گذاشته بودید میشه لطفا دوباره بزارید؟

ضمنا کسی پیشنهادی برای تقسیم زمان سر کنکور داره که برای هر درس چه مقدار مان باید گذاشت؟

و یک سوال درسی:
فرق فرایند پایدار و یکنواخت چیه؟یعنی از روی سوال چه طور تشخیص بدیم؟

دوتا تاپیک هست که سوالات و پاسخشون گذاشتن
سوالات http://www.www.www.iran-eng.ir/show...چه-سوالات-کنکور-کارشناسی-ارشــــد-مهندسی-شیمی
پاسخ http://www.www.www.iran-eng.ir/show...لود-جواب-تشریحی-کنکور-سراسری-ارشد-مهندسی-شیمی

راجبه زمان که مشکل اصلی من تا آزمون 50 درصد اول بود باید بگم یه موضوع کلی نمیشه تعریف کرد و گفت باید برای این درس چقدر وقت گذاشت. چون سطح دشواری سوال و میزان تسلط و اینکه درسی رو حذف کنید تاثیر داره...
ولی حالت ایده آلی که برای خودم در نظر گرفتم و سعی میکنم انجامش بدم به این شکل که حرارت 25 دقیقه...ترمو 45 دقیقه (چون تو آزمون ها کمترین درصدم این درس بوده)...سیالات 25 دقیقه...جرم و عملیات 35 دقیقه (معمولا بین 30 تا 35 زدم)...راکتور 25 و ریاضی 35 دقیقه که در مجموع میشه 190 دقیقه و اگر بشه از هر درس با گذشتن از سوالات وقت گیر 10 دقیقه در مجموع صرفه جویی کرد، از 20 دقیقه نهایی میشه برا زدن تست های کنترل هم زمان داشت.
بعضی پیشنهاد میکنن که برگردیم سراغ تست هایی که علامت زدیم که بنظرم زدن تست کنترل میتونه خیلی موثر تر باشه و با افرادی که زبان عمومیشون خوبه 10 تست اول زبان که قسمت vocabulary هست در حد کلمه ایه و میشه تو 10 دقیقه هم اونها رو زد.
قطعا با تمرین این موضوع بهتر میشه و خیلی ها بدون زدن کنترل و زبان رتبه های خوبی گرفتن پس زمانو میشه میدیریت کرد نسبت به سطح تواناییتون توی هر درس و هر مبحث
راجبه سوالتون فرایند پایا فرآیندی هست که در یک نقطه مشخص تغییرات نسبت به زمان نداشته باشیم و فرایند یکنواخت فرایندی هست که در یه زمان مشخص تغییرات در مکانهای مختلف یکسان باشد.
تو سوالات مخصوصا برای حرارت ناپایا معمولا تو صورت این جمله هست که میگه« ناگهان در سیالی فرو برده میشود یا به آن گرما داده میشود و...» دقت کن چون اینها بیانگر ناپایا بودن سیستم هست.

آخرین ویرایش:

sanam_el

عضو جدید
دوتا تاپیک هست که سوالات و پاسخشون گذاشتن
سوالات http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/103893-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D8%AF%D9%81%D8%AA%D8%B1%DA%86%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%80%D9%80%D9%80%D9%80%D8%AF-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D9%85%DB%8C
پاسخ http://www.www.www.iran-eng.ir/show...لود-جواب-تشریحی-کنکور-سراسری-ارشد-مهندسی-شیمی

راجبه زمان که مشکل اصلی من تا آزمون 50 درصد اول بود باید بگم یه موضوع کلی نمیشه تعریف کرد و گفت باید برای این درس چقدر وقت گذاشت. چون سطح دشواری سوال و میزان تسلط و اینکه درسی رو حذف کنید تاثیر داره...
ولی حالت ایده آلی که برای خودم در نظر گرفتم و سعی میکنم انجامش بدم به این شکل که حرارت 25 دقیقه...ترمو 45 دقیقه (چون تو آزمون ها کمترین درصدم این درس بوده)...سیالات 25 دقیقه...جرم و عملیات 35 دقیقه (معمولا بین 30 تا 35 زدم)...راکتور 25 و ریاضی 35 دقیقه که در مجموع میشه 190 دقیقه و اگر بشه از هر درس با گذشتن از سوالات وقت گیر 10 دقیقه در مجموع صرفه جویی کرد، از 20 دقیقه نهایی میشه برا زدن تست های کنترل هم زمان داشت.
بعضی پیشنهاد میکنن که برگردیم سراغ تست هایی که علامت زدیم که بنظرم زدن تست کنترل میتونه خیلی موثر تر باشه و با افرادی که زبان عمومیشون خوبه 10 تست اول زبان که قسمت vocabulary هست در حد کلمه ایه و میشه تو 10 دقیقه هم اونها رو زد.
قطعا با تمرین این موضوع بهتر میشه و خیلی ها بدون زدن کنترل و زبان رتبه های خوبی گرفتن پس زمانو میشه میدیریت کرد نسبت به سطح تواناییتون توی هر درس و هر مبحث
راجبه سوالتون فرایند پایا فرآیندی هست که در یک نقطه مشخص تغییرات نسبت به زمان نداشته باشیم و فرایند یکنواخت فرایندی هست که در یه زمان مشخص تغییرات در مکانهای مختلف یکسان باشد.
تو سوالات مخصوصا برای حرارت ناپایا معمولا تو صورت این جمله هست که میگه« ناگهان در سیالی فرو برده میشود یا به آن گرما داده میشود و...» دقت کن چون اینها بیانگر ناپایا بودن سیستم هست.
ممنون
توی ترمو چه طور باید تشخیص داد؟چون قانون اول برای فرایند یکنواخت دو تا ترم اضافه داره، من نمی دانم کی m2, m1 رو هم باید وارد کرد!

sanam_el

عضو جدید
چند تا سوال دیگه مدارم
سوال 60 کنکور 86،ترمودینامیک
توی مدرسان جواب رو 2000 زده اما توی جهش به _2000 رسیده، کدوم درسته؟توی جهش گفته گرمای ناشی از اختلاط همون دلتا (H (mixing هست ولی مدرسان گفته گرمای ناشی از اختلاط دلتا (G (mixing میشه. البته خودم فک میکنم حل جهش درست باشه

میشه لطفا این سوال رو هم توضیح بدید؟

sambastian

عضو جدید
چند تا سوال دیگه مدارم
سوال 60 کنکور 86،ترمودینامیک
توی مدرسان جواب رو 2000 زده اما توی جهش به _2000 رسیده، کدوم درسته؟توی جهش گفته گرمای ناشی از اختلاط همون دلتا (H (mixing هست ولی مدرسان گفته گرمای ناشی از اختلاط دلتا (G (mixing میشه. البته خودم فک میکنم حل جهش درست باشه

میشه لطفا این سوال رو هم توضیح بدید؟​

مدرسان غلط حل کرده

dac_ali

عضو جدید
ممنون
توی ترمو چه طور باید تشخیص داد؟چون قانون اول برای فرایند یکنواخت دو تا ترم اضافه داره، من نمی دانم کی m2, m1 رو هم باید وارد کرد!

اینکه تشخیص بدید m1,m2 باید وارد بشوند یا نه به نوع سوال وابسته هست ولی بطور کلی وقتی سوال درباره یکی از دستگاه ها مطرح میشه مثلا کمپرسور، پمپ یا توربین...این نوع دستگاهها همواره پایدار هستند و شما باید مقدار m رو حذف کنید...ولی نوع دیگر سوال که معمولا ناپایا هستن و m1, m2 باید مورد توجه باشه مربوط به یک مخزن هست که معمولا یا در ابتدا ورودی بسته است و سپس جریان وارد میشود و یا یک جریان ورودی و خروجی داریم و ناگهان یک مسیر بسته میشود...اینها نشان دهنده ناپایداری سیستم هستن.....مثال بسیار معروف که تو چندین آزمون مطرح شده مربوط به یک مخزن عایق خالی هست که به مرور جریان به آن وارد میشود و خروجی هم وجود ندارد و در پایان رابطه بین دمای نهایی مخزن و دمای جریان ورودی خواسته میشود.(سوال ۵۴ سال ۸۷)
کلا بحث مهمیه و در موضوع اصل افزایش آنتروپی هم این قضیه مورد توجه هست

dac_ali

عضو جدید
آزمون مرحله سوم موسسه خوارزمی http://www.www.www.iran-eng.ir/show...سات-کنکور-ارشــد/page10?p=8462114#post8462114

محبوه

عضو
سلام
کسی خل المسایل ازمون های ارشد مهندسی شیمی رو داره اینجا بذاره؟

مدرسان خیلی غلط داره

بالا