گفتمان درسی عمران

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیا تورو خدا اینا رو نیگا انگاری دوتا داداش هندی باشن اخر سریال به هم میرسن چطوری به هم هندونه میدن:D
یعنی هر تیری که ورق عمودی به جانش زده باشن تیر ورق نیست:D

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هوم ؟ یه جاهایی رو فکر کنم اینور اونور قاطی شد ، برای لهیدگی که سخت کننده میذارند ، ورق تقویتی جان هم برای برش استفاده میشه ، مثل تقویتی زنبوری ، که اصولاً توی پروفیل کار به اونجاها نمیرسه ، یعنی من تاحالا ندیدم ...
منظورم از ورق تقویتی در جان در تیر ورق ورقهای عمود بر جانه که بهشstiffner یا سخت کننده هم میگن،پس در تیر ور ق حواستون باشه سخت کننده ها رو واسه افزایش تنش مجاز برش قرار میدن نه اونیکه تو لانه زنبوری استفاده میشه
در مورده لهیدگی در پروفیلم ورق تقویتیه عمود برجان یا سخت کننده میزارن

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب فرشید اینا که یکی شد ، میگم قر و قاطی شد ...
توی تیر ورق ها ، برای جلوگیری از لهیدگی در جان و کمانش موضعی و چند تا کوفت و زهر مار دیگه که توی فولاد 2 بهت درس میدند ، میاند یک سری ورق ، عمود بر جان قرار میدند که بهش میکنند سخت کننده .
توی پروفیل ها ، برای تقویت در برابر برش ، میاند یک سری ورق ، میچسبونند به جان پروفیل دور تا دور جوش میدند تا ممان استاتیک مقطع رو افزایش بدند :)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینکه میگن پروفیل فشرده شده میباشد در عمل چه چیزی رو نشون میده(این سوال یه ذره نا مفهومه):D
مثلا یه پروفیل فشرده فرقش با یه پروفیل فشرده نشده چیه
پروفیلی که فشده شده باشه رفتارش چه فرقی میکنه و یا فشردگی چه تاثیری روی رفتارش داره؟؟؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
هوم ؟ یه جاهایی رو فکر کنم اینور اونور قاطی شد ، برای لهیدگی که سخت کننده میذارند ، ورق تقویتی جان هم برای برش استفاده میشه ، مثل تقویتی زنبوری ، که اصولاً توی پروفیل کار به اونجاها نمیرسه ، یعنی من تاحالا ندیدم ...

توی تیر ورق ها ، برای جلوگیری از لهیدگی در جان و کمانش موضعی و چند تا کوفت و زهر مار دیگه که توی فولاد 2 بهت درس میدند ، میاند یک سری ورق ، عمود بر جان قرار میدند که بهش میکنند سخت کننده .
توی پروفیل ها ، برای تقویت در برابر برش ، میاند یک سری ورق ، میچسبونند به جان پروفیل دور تا دور جوش میدند تا ممان استاتیک مقطع رو افزایش بدند :)
خوب اینا که یکی نیست
توی تیر ورق عمود بر جان در حد فاصل دو بال ولی توی پروفیل موازی با جان در حد فاصل دو بال

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بله درسته...
شاید من خوب نتونستم منظورمو برسونم
ولی نکته مهم اینجاست که سخت کننده ها(یا بقول من ورقهای عمود بر جان)در تیر ورقها برای افزایش ضریب کمانش موضعی و افزایش تنش مجاز برشیه(بحث حوزه کشش و...)

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اینکه میگن پروفیل فشرده شده میباشد در عمل چه چیزی رو نشون میده(این سوال یه ذره نا مفهومه):D
مثلا یه پروفیل فشرده فرقش با یه پروفیل فشرده نشده چیه
پروفیلی که فشده شده باشه رفتارش چه فرقی میکنه و یا فشردگی چه تاثیری روی رفتارش داره؟؟؟
وقتی یه مقطعی فشرده باشه عملا قبل از تسلیم شدن کمانش موضعی نمیکنه(مثلا کمانش در بال فشاری) با بقولی مقطعت توپوله...
در مقاطع فشرده چون کمانش موضعی نداریم بنابراین مقطع میتونه کرنشهای چند برابر کرنش تسلیمو تحمل کنه و بنابراین ظرفیتش از مقاطعی که فشرده نیستن بالاتره(تمومه پروفیلها معمولا فشرده اند) البته اگرم مقطعت غیر فشرده باشه میتونی از اون استفاده کنی ولی از تنش مجازش کم میشه

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نه بابا ؟! جون مصطفی ؟ :) پس پیر خراباتی برا خودت :) حالا کدوم دانشگاه بودی ، چه سالی ، کدوم گرایش ، الان چیکار میکنی ؟ :) هیچ وقت آمار نمیدی ها ... یواشکی میای یه چیزایی میگی میری :)
پ.ن. آره حاجی معانی متفاوتی داره ، توی مرام ما حاجی اون .... بیخیال :) دمت گرم ، من نمیخوام حاجی باشم :)
عرضن به حضورت
ساله 80 رفتیم دانشگاهه محقق اردبیلی واسه کاردانیه عمران_کارهای عمومیه ساختمان
ساله82 تمومش کردیم ،خلاصه استارتو زدیم واسه کارشناسی،حالا کجا بزنیم کجا نزنیم(اون موقع سراسری نداشت فقط ازاد ناپیوسته داشت)اقا این دله صاب مرده اسیر درد بیدرمونه عاشقی شده حالا دختره کجاست...زنجان،چه بهتر زنجانم که ناپیوسته داره،اقا خلاصه زدیم زنجان حالا ای دله قافل دختره ترمه اخره،جان من بد بیاریو داری . ما دریا هم میریم باید اب با خودمون ببریم.
اقا تا سال 85 با روحیه ای داغون کارشناسی رو گرفتیم.خوب حالا چیکار کنیم ...
بیکاریم بزنیم شاید ارشد در اومدیم ولی این دفعه دیگه دوگوله کار کردو سراسری رتبمون بدک نشد حالا اقا ما 50 تا انتخاب کردیم ،بیستو ششمین انتخاب در اومد حال بگو کجاست؟
بععععععععله....بازم زنجان
ای تفو براین شانس ما که خاطره بد داریم دیگه چرا،حالا جانه من حکمته خدارو ببین،همون دختره دانشگاه زنجان ترم 3 ارشده .ولی...فک کردی تموم شد؟
خدا پس گردنی دومم زد.چی؟اقا دختر 1 ساله نامزد داره.:eek:.اینجا بود که فرشید اسلام اورد.و اینجا بود که فرشید فهمید که اقا خدا مونده فقط به ما ضد حال بزنه
بله، از اون موقع تا حالا فرشید کنج عزلت گزیده وگهگاهی از خرابات میایم بیرون.حال تمومه رفیقامون دفاعیه شونو دادن .حالا علی موندهو لی لی لی حوضک،خدا رو چه دیدی شاید دکترا هم اوردن اونم طلاق گرفت ماهم قبول شدیمو، لیلی به مجنون رسید.چون امار گرفتم دختره با نامزدش مشکل پیدا کرده وقراره دانشگامون همش10 سال دیگه دکترا بیارن...
بله حاج مصطفی این بود قصه مارکوپولوی ایران...

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
عرضن به حضورت
ساله82 تمومش کردیم ،خلاصه استارتو زدیم واسه کارشناسی،حالا کجا بزنیم کجا نزنیم(اون موقع سراسری نداشت فقط ازاد ناپیوسته داشت)اقا این دله صاب مرده اسیر درد بیدرمونه عاشقی شده حالا دختره کجاست...زنجان،چه بهتر زنجانم که ناپیوسته داره،اقا خلاصه زدیم زنجان حالا ای دله قافل دختره ترمه اخره،جان من بد بیاریو داری . ما دریا هم میریم باید اب با خودمون ببریم.
بیکاریم بزنیم شاید ارشد در اومدیم ولی این دفعه دیگه دوگوله کار کردو سراسری رتبمون بدک نشد حالا اقا ما 50 تا انتخاب کردیم ،بیستو ششمین انتخاب در اومد حال بگو کجاست؟
ای تفو براین شانس ما که خاطره بد داریم دیگه چرا،حالا جانه من حکمته خدارو ببین،همون دختره دانشگاه زنجان ترم 3 ارشده .ولی...فک کردی تموم شد؟
خدا پس گردنی دومم زد.چی؟اقا دختر 1 ساله نامزد داره.:eek:.اینجا بود که فرشید اسلام اورد.و اینجا بود که فرشید فهمید که اقا خدا مونده فقط به ما ضد حال بزنه
بله، از اون موقع تا حالا فرشید کنج عزلت گزیده وگهگاهی از خرابات میایم بیرون.حال تمومه رفیقامون دفاعیه شونو دادن .حالا علی موندهو لی لی لی حوضک،خدا رو چه دیدی شاید دکترا هم اوردن اونم طلاق گرفت ماهم قبول شدیمو، لیلی به مجنون رسید.چون امار گرفتم دختره با نامزدش مشکل پیدا کرده وقراره دانشگامون همش10 سال دیگه دکترا بیارن...
خیلی باحال بود:D:D:D:D

The Lunatic

عضو جدید
عرضن به حضورت
بیخود نیست هی من میگم عشق و عاشقی رو ول کنید دیگه.:cool:

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سوال کاملا چرت:D
چرا دیوار رو تا سقف ادامه میدن؟؟؟؟
خوب دلایل اصلیش میتونه این باشه که وقتی یکی خواست یواشکی اونور یه کاری بکنه،یکی مثه تو از اینور دید نزنه،یا مثلایکی میخواد اینور بخوابه نور اتاق بغلی نمیزاره ،یا یکی خواست اونور متال گوش بده ویکی دیگه اینور سنتی با هم تداخل نکنن...
دلایل فرعیش:
خود این دیوار یه جور عایق صوت وحرارتن که اگه تا اخر نره نمیشه...البته جدیدا یه جا خونده بودم که برای عدم تاثیر اثر میانقاب ها اونو تا اخر ادامه ندین!!!! یا مثلامیگن دیوارها رو با یه میلگردی که یه سرش تو ملات دیواره یه سرشم وصله به ستون کاملا مهار بشه تا موقع زلزله با ستون هماهنگ عمل کنه...
ولی فک کنم بیشتر دلیله معماری داره

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
وحید خداییش رو سوالاتی که میپرسی فکرم میکنی؟ چون شاید ساده بنظر میاد ولی توش اسراری نهفته ست که ممکنه علمه عمرانو دگرگون کنه.کارت درسته اساسی

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس چی فکر کردی کم الکی نیستش:D
میشه اونی که گفتی با میلگرد به ستون وصل کنن تا رفتار هماهنگ نشون بده رو بیشتر توضیح بدی؟؟

fari_civil

عضو جدید
سلام بچه ها یه سوال
داشتم فولاد میخوندم بعد دیدم استاد یه جا گفته ممان اینرسی اگه زیاد بشه خیز کم میشه به عبارتی دیگر!!!! ممان اینرسی همون سختی خووووب حالا یه سوال آقا ما بیایم یه قطعه مستطیلی فولاد با ابعاد مشخص در نظربگیریم بعد با همون ابعاد یه قطعه ی دیگه منتها با ابر در نظر بگیریم I=b*h*h*h/12
خوب این فرمول برا جفتشونم یه عدد میده!!!!!!! یعنی تغییر مکان در برابر بار مشخص برا جفتشونم یه اندازس؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!:surprised:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بچه ها یه سوال
داشتم فولاد میخوندم بعد دیدم استاد یه جا گفته ممان اینرسی اگه زیاد بشه خیز کم میشه به عبارتی دیگر!!!! ممان اینرسی همون سختی خووووب حالا یه سوال آقا ما بیایم یه قطعه مستطیلی فولاد با ابعاد مشخص در نظربگیریم بعد با همون ابعاد یه قطعه ی دیگه منتها با ابر در نظر بگیریم I=b*h*h*h/12
خوب این فرمول برا جفتشونم یه عدد میده!!!!!!! یعنی تغییر مکان در برابر بار مشخص برا جفتشونم یه اندازس؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!:surprised:

استادتون احتمالاً یه دونه E به معنای ضریب الاستیسیته جا ننداخته بود که توی I ضرب میشه ؟ :)

fari_civil

عضو جدید
تو فورمول دلتا چرا e داره ولی تو توضحش گفته ممان اینرسی ( گف ممان اینرسی تیر زیاد بشه چی میشه؟: خیز تیر کم میشه ینی سختیه تیر افزایش پیدا میکنه)
پس با این حساب مفهومه ممان اینرسی چیه ؟چون این تعریفی که استادمون گفته یه جورایی تعریفه eیه:razz:

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
صلبیت یه همون سختی خمشی =EI/L مطمئنا ایشون با فرض دو تیر با E وL یکسان فرمودن.
حالا کی بود؟دکتر موسوی؟
خداییش دکتر موسوس کارش درسته

fari_civil

عضو جدید
نه دکتر اشتری ایشونم کارش درسته
مفهوم ممان اینرسی چیه ؟هیچ تصویری ازش تو ذهنم ندارم؟!!!!!:)

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نه دکتر اشتری ایشونم کارش درسته
مفهوم ممان اینرسی چیه ؟هیچ تصویری ازش تو ذهنم ندارم؟!!!!!:)

با سلام خدمت دوست عزیز برای درک بهتره ممان اینرسی بایستی در کی از اینرسی داشته باشین بحث اینرسی ابتدا با اینرسی جرمی شروع میشه شاید مثال بارزی که بشه اینجا برای اینرسی طرح کرد اثریه که حرکت ماشین در پیچ ها بر روی سرنشینان خودرو میذاره هر چه ممان اینرسی شخص بیشتر باشه نیروی بیشتری در پیچ بهش وارد میشه.ممان اینرسی سطح یا همون ممان اینرسی مورد نظر شما به مقاومتی گفته میشه که عضو مورد نظر در مقابل تغییر زاویه از خودش نشون میده که معمولا این تغییر زاویه رو لنگر به وجود میاره با افزایش ممان اینرسی لنگر بیشتری لازمه تا یه تغییر زاویه مشخص رو تو عضو به وجود بیاره ویا سختی عضو در مقابل لنگر خمشی است همین و بس

موفق باشین دوست عزیز

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
چند سوال در مورد طراحی:D
همشو تو یکی جمع میکنم:D
اول از همه جان پهنا چیه؟؟میگن چان پهنا برابر 60 سانت یعنی چی؟؟
دوم تیپ خاک و نوع تجاری یا مسکونی بودن و شهر ساخت اینا هر کدوم در کدوم بخش طراحی مهمه؟؟:D

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چند سوال در مورد طراحی:D
همشو تو یکی جمع میکنم:D
اول از همه جان پهنا چیه؟؟میگن چان پهنا برابر 60 سانت یعنی چی؟؟
دوم تیپ خاک و نوع تجاری یا مسکونی بودن و شهر ساخت اینا هر کدوم در کدوم بخش طراحی مهمه؟؟:D

این که شد 3-4 تا !! :)
پهنا = عرض
تیپ خاک = طراحی پی
نوع = بارگذاری ، نیروی زلزله

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
من همیشه دوست دار جواب خلاصه بودم ولی این یکی خلاصه هم خلاصه ترهِ
اولا نوع خاک توی ضریب cبرای برش پایه تاثیر نداره؟؟
دوما تاثیر نوع استفاده توی ضریب بار زنده است؟؟اگه هست چطوریه؟
سوما شهر توی ضریب c تاثیر داره؟؟
v=cwبرای محاسبه برش پایه

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ای داد بر من :)
C=(ABI)/R
A ضریبی که به شهر و ساختگاه بستگی داره
B ضریبی که از نوع و جنس خاک میاد
I از اهمیت ساختمان ( مطمئناً ضریب آتش نشانی بیشتر از دامداریه :) )
R هم نوع سازه
البته این برای تحلیل استاتیکی استفاده میشه ... :)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا من فهمیدم از دهن اقا مصطفی باید با انبردستی حرف کشید اتراد اون انبردستی رو بیار :D
داداشه من ضریب تجاری چیه؟؟ کجا اثر میذاره؟؟
منظور از جان پهنا کجای ساختمون میشه؟؟

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اقا من فهمیدم از دهن اقا مصطفی باید با انبردستی حرف کشید اتراد اون انبردستی رو بیار :D
داداشه من ضریب تجاری چیه؟؟ کجا اثر میذاره؟؟
منظور از جان پهنا کجای ساختمون میشه؟؟
شما شاید منظورتون جانپناهه

بالا