دروس پشنیاز برای ورودی 94 عمران

-Amir95-

عضو جدید
سلام

من با خواست خدا امسال به احتمال زیاد وارد رشته عمران میشم...
از دانشجویان عمران گرایش عمران که ورودی 93 یا 92 هستن سوال داشتم:
اول اینکه این گرایش از رشته عمران اسم دیگه ای هم داره؟
سوال بعدی خیلی برام مهمه...اینکه کدام یک از بخش های دروس ریاضی و فیزیک و شیمی کنکور به عنوان پیشنیاز توی دانشگاه لازمه...؟
مثلا توی فیزیک...اگه یادتون باشه بخشی بود به نام نور و آینه و...این بخش رو من فکر میکنم بحث مهمی برای دانشگاه نیس...
ولی برعکس بحث هایی مثل دینامیک یا حرکت شناسی اهمیت زیادی دارن....
یا به عنوان مثال حد و مشتق و انتگرال دیفرانسیل...مهمن
لطفا تا جایی که میتونید وارد جزئیات دروس بشید
خیلی ممنون:gol:

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
سلام

من با خواست خدا امسال به احتمال زیاد وارد رشته عمران میشم...
از دانشجویان عمران گرایش عمران که ورودی 93 یا 92 هستن سوال داشتم:
اول اینکه این گرایش از رشته عمران اسم دیگه ای هم داره؟
سوال بعدی خیلی برام مهمه...اینکه کدام یک از بخش های دروس ریاضی و فیزیک و شیمی کنکور به عنوان پیشنیاز توی دانشگاه لازمه...؟
مثلا توی فیزیک...اگه یادتون باشه بخشی بود به نام نور و آینه و...این بخش رو من فکر میکنم بحث مهمی برای دانشگاه نیس...
ولی برعکس بحث هایی مثل دینامیک یا حرکت شناسی اهمیت زیادی دارن....
یا به عنوان مثال حد و مشتق و انتگرال دیفرانسیل...مهمن
لطفا تا جایی که میتونید وارد جزئیات دروس بشید
خیلی ممنون:gol:
سلام دوست عزیز
کدوم دانشگاه؟
دوست خوبم تا جایی که من میدونم اسم دیگه ای نداره این گرایش

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
شیمی رو که کلا بیخیال خیلی این رشته ربطی به شیمی نداره مگر اسم یه سری عناصر خاص در این حد
اما ریاضی همه اش مهمه چون این رشته یعنی سرتاسر محاسبات یعنی کلا با حساب و کتاب سروکار داری یعنی باید حد و مشتق و مخصوصا انتگرالت خیلیییییییییییییییییی خوب باشه
فیزیک هم دینامیک و سینماتیک رو خیلی خوب بلد باش مخصوصا دینامیک چون ترم 4 یه درس سه واحدی به نام دینامیک خواهی داشت که بسیار سنگینه
ترم 1 یا 2 فیزیک مکانیک خواهید داشت که 70./. فقط فیزیک پیش دانشگاهی هست با یه چیزهای جدید
و اما بعضی از دانشگاه ها (بستگی به دانشگاه داره) یه سری دروس معمولا ریاضی فیزیک و زبان رو اگه نسبت به سطح اون دانشگاه هر کدوم رو پایین زده باشی تو کنکور بهت پیش نیاز میدن یعنی باید اون رو دوباره به عنوان یه درس 2 واحدی ترم 1 سپری کنی هر درسی رو هم بالا زده باشی میتونی بری و پیش نیازش رو برات حذف می کنن
باز اگه سوالی داشتی درخدمتم
موفق باشی

-Amir95-

عضو جدید
ممنون از پاسخت دوست عزیز
هنوز که جواب نهایی کنکور نیومده ولی خودم میگم به احتمال 90 درصد دانشگاه یاسوج
اینکه گفتین این رشته سراسر محاسبات هست ...واقعیت یه مقدار ترسیدم...ببینید من یه مقدار محاسباتم ضعیفه....ب نظرتون مشکل خاصی پیش میاد؟
توی فیزیک نه...توی ریاضی
به نظرتون تا قبل از مهر ماه ...ریاضی رو کار کنم؟
یه سوال دیگه هم اینکه....این گرایش تا چه میزان کار طراحی داره و از چه ترمی شروع میشه؟
خیلی ممنون

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
ممنون از پاسخت دوست عزیز
هنوز که جواب نهایی کنکور نیومده ولی خودم میگم به احتمال 90 درصد دانشگاه یاسوج
اینکه گفتین این رشته سراسر محاسبات هست ...واقعیت یه مقدار ترسیدم...ببینید من یه مقدار محاسباتم ضعیفه....ب نظرتون مشکل خاصی پیش میاد؟
توی فیزیک نه...توی ریاضی
به نظرتون تا قبل از مهر ماه ...ریاضی رو کار کنم؟
یه سوال دیگه هم اینکه....این گرایش تا چه میزان کار طراحی داره و از چه ترمی شروع میشه؟
خیلی ممنون

سلام . از اونجایی که دانشگاه سراسری میخواهید برید بنابراین باید انتظار سخت گیری های زیاد رو داشته باشید . اما ترس نداره که عزیزم . به قول یکی از اساتیدم ، رشته عمران رشته ای هست که نه سخته نه آسون . خیلی محاسبات فوق پیچیده نیاز ندارید . بعضی از دروس عمران مثل دینامیک ، تحلیل سازه نسبتا محاسبات سنگین داره ولی مابقی دروس در حد جاگذاری کردن تو فرمول هاست . مثلا تو درس سازه های بتن آرمه و فولادی یه سری فرمول های ثابت داریم که شما داده های مسئله رو جایگذاری میکنید و به جواب میرسید .

توصیه ای که من به همه کسایی که میخوان وارد رشته عمران بشن همیشه یه چیز بود . خووووب دقت کن .

معمولا ترم اول یا دوم درسی رو خواهید داشت به اسم ( استاتیک ) . بسیار بسیار بسیار بسیار مهمه مهمه مهم . پایه رشته عمران این درسه . اینو خراب کنی و کامل و مفهومی یاد نگیری تا آخر به مشکل بر میخوری . مفاهیم خمش و برش و پیچش و لنگرها و غیره الفبای رشته مهندسی عمران هستش . پس سر کلاس این درس اصلا غیبت نکن . خوب و مفهومی یاد بگیر .

و اینکه گفتید کار طراحی چقدره ، باید بگم که متاسفانه تو سرفصل دروس عمران که از سوی وزارت علوم ابلاغ شده ، اصلا به بحث نظارت و اجرا بها داده نشده . و این ضعف بزرگیه .

دروس طراحی از ترم 4 یا پنج شروع میشه . مثل فولاد ، بتن ، پی ، راهسازی و روسازی
قبل از ترم 5 دروس بیشتر تحلیلی هستن . مثل استاتیک ، مقاومت مصالح ، تحلیل سازه 1 و 2 و ... . چون میدونید که روند کار مهندسی عمران به این صورته : اول تحلیل بعد طراحی

ورود شما رو به جامعه قوی و سخت کوش مهندسی عمران خوش آمد میگم

-Amir95-

عضو جدید
خیلی ممنون
خدا رو شکر من توی دینامیک و سینماتیک دبیرستان پایه ام خوبه...تا حدودی این قسمت فیزیک رو دوس دارم...
ببخشید این که گفتید بحث نظارت و اجرا ...میشه بیشتر توضیح بدید؟ دقیقا چیه؟ جزو مباحث درسی هست یا...؟
لطفا اگه میشه بگید چ دانشگاهی تحصیل کردید ...هم شما و هم دوست دیگمون...Harvard-eng

behrooz civil

کاربر ممتاز
خیلی ممنون
خدا رو شکر من توی دینامیک و سینماتیک دبیرستان پایه ام خوبه...تا حدودی این قسمت فیزیک رو دوس دارم...
ببخشید این که گفتید بحث نظارت و اجرا ...میشه بیشتر توضیح بدید؟ دقیقا چیه؟ جزو مباحث درسی هست یا...؟
لطفا اگه میشه بگید چ دانشگاهی تحصیل کردید ...هم شما و هم دوست دیگمون...Harvard-eng

من دانشگاه آزاد واحد ساوه درس خوندم .

منظورم از نظارت و اجرا اینه . ببین دوست من ، یه پروژه عمرانی برای اینکه به ثمر بشینه سه تا کار باید انجام بگیره : 1_ طراحی 2_ اجرا 3_ نظارت بر اجرا . تو دانشگاه فقط درباره طراحی بحث میشه نه چیز دیگه . که این خیلی جالب نیست . این باعث میشه وقتی یه کسی از دانشگاه فارغ میشه تازه باید بیاد کلی مطالب اجرایی و نظارتی یاد بگیره .
حالا من توصیه ام چیه ؟؟ میخوام تجربه خودم رو در اختیارت بذارم . در حین تحصیل حتما برو و ساختمان سازی یا هر پروژه عمرانی دیگه ای رو از نزدیک ببین .

-Amir95-

عضو جدید
یه سوال دیگه...

واژه سازه دقیقا به چ چیزی اطلاق میشه؟یعنی چی؟

behrooz civil

کاربر ممتاز
یه سوال دیگه...

واژه سازه دقیقا به چ چیزی اطلاق میشه؟یعنی چی؟

به یک ساختار معماری یا مهندسی ثابت که مجزا از دیگر ساختارها قابل تشخیص باشد یک سازه یا ابنیه فنی میگن . سازه بخشی از حجم است که بارهای وارده را تحمل و به محیط اطراف منتقل می‌کنه،لازم به ذکر است در سازه های معماری نیروها(بارهای مرده،زنده،زلزله،برف وباد)ازطریق تیرچه هابه تیر اصلی واز تیر اصلی به ستون ها واز ستون ها پی منتقل میکند وپی هانیروهارابه خاک منتقل میکند،به عبارت دیگر سازه حافظ فرم خارجی اجسام در برابر بارهای وارده‌است

-Amir95-

عضو جدید
با اینکه تقریبا چیزی نفهمیدم:D...ولی خیلی ممنون...لطف کردید پاسخ دادید

موفق باشید:smile:

behrooz civil

کاربر ممتاز
با اینکه تقریبا چیزی نفهمیدم:D...ولی خیلی ممنون...لطف کردید پاسخ دادید

موفق باشید:smile:

راستی امیر جان بذار یه چیزی درباره نرم افزار های مهندسی عمران بگم . ترم دو یا سه که شدی دو تا نرم افزار معرفی میکنم ، حتما حتما برو و یاد بگیر .
ETABS & SAFE : اینا یکیش برای تحلیل و طراحی ساختمانه یکیش برای تحلیل و طراحی فونداسیون .
امیر پشت گوش نندازیا حتما برو یاد بگیر . چون ترم های آخر چندتا پروژه داری که لازمت میشه

بالا