کانال هوا

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون میشه بیشتر توضیح بدین که در چه مسیرهایی از کانال باید محاسبش کنیم و وقتی این عدد رو مشخص میکنیم و در نقشه ها مینویسیم در حقیقت چی رو نشون میدیم؟یعنی وقتی میشه 7.2 اینچ یعنی چی؟

عددی که بعنوان تیک اف در هنگام انشعاب از کانال روی اون نوشته میشه در واقع سهم آن انشعاب از کل هوای عبوری از کانال اصلی رو مشخص میکنه مثلن اگر عرض کانال اصلی شما 30 اینچ و حامل 5000 فوت مکعب در دقیقه هوا باشه و کانالی که از کانال اصلی انشعاب گرفته شده باشه 1000 فوت مکعب در دقیقه از 5000 را قراره جدا کنه و با خودش ببره پس میزان تیک اف میشه 1000 تقسیم بر 5000 و سپس ضربدر 30 اینچ و تیک اف ان انشعاب میشه 6 اینچ

Ali802

عضو جدید
با تشکر از دوستان منظور من اینه:
ببینید فرض کنیم(همه اعداد فرضی هستن) یه کانال اصلی داریم که 20 در 30 هست الان از اون یه انشعاب میگیریم فرضا 10 در 18 الان اگه در نقشه ها که هم ابعاد کانال اصلی و هم انشعابی هستش این عدد تیک آف که فرضا میشه 7 اینچ یعنی چی و میخواد چی رو نشون بده؟ و چه نیازی هست که در نقشه ها نشون داده بشه وقتیکه ما اندازه هم کانال اصلی رو داریم و هم انشعابی رو؟

moatamed

کاربر ممتاز
با تشکر از دوستان منظور من اینه:
ببینید فرض کنیم(همه اعداد فرضی هستن) یه کانال اصلی داریم که 20 در 30 هست الان از اون یه انشعاب میگیریم فرضا 10 در 18 الان اگه در نقشه ها که هم ابعاد کانال اصلی و هم انشعابی هستش این عدد تیک آف که فرضا میشه 7 اینچ یعنی چی و میخواد چی رو نشون بده؟ و چه نیازی هست که در نقشه ها نشون داده بشه وقتیکه ما اندازه هم کانال اصلی رو داریم و هم انشعابی رو؟
وقتی شما کانال انشعاب 10 در 18 رو میخواین به کانال اصلی 20 در 30 وصل کنین نقطه اتصال چی جوری میشه؟ شما از کنار نمیاین عمود وصل کنین خوب اینجوری که معلوم نیست چقدر هوا وارد کانال انشعابی بشه بلکه شما باید با نصب یک تیغه در داخل کانال اصلی سهم انشعاب رو جدا و به داخل کانال فرعی هدایت کنی و اون 7 اینچ که شما گفتین میشه فاصله نصب تیغه جداکننده تا دیوار جانبی سمت انشعاب در کانال اصلی ...
اگه نتونستم منظورم رو برسونم تا رو شکل نشون بدم

Ali802

عضو جدید
وقتی شما کانال انشعاب 10 در 18 رو میخواین به کانال اصلی 20 در 30 وصل کنین نقطه اتصال چی جوری میشه؟ شما از کنار نمیاین عمود وصل کنین خوب اینجوری که معلوم نیست چقدر هوا وارد کانال انشعابی بشه بلکه شما باید با نصب یک تیغه در داخل کانال اصلی سهم انشعاب رو جدا و به داخل کانال فرعی هدایت کنی و اون 7 اینچ که شما گفتین میشه فاصله نصب تیغه جداکننده تا دیوار جانبی سمت انشعاب در کانال اصلی ...
بسیار عالی بود مهندس جان و واقعا ممنونم اما اگر شکل هم باشه که هم برای من بهتره هم برای دوستانیکه در این مورد مشکل دارن فقط یه سوالی برام پبش اومده :وقتی کانال اصلی(در مثال بالا 20 در 30) دوشاخه مبشه یعنی یه انشعاب 10 در 18 ازش میگیریم (برای یه اتاق) و شاخه بعدی میشه فرضا 25در 20 (که در امتداد و دنباله همون کانال اصلیمون هست تا به اتاقهای دیگه برسه) اونموقع باید برا اون شاخه هم تی رو بدست بیاریم؟مجموع تی های این دو باید عدد ثابتی باشه؟
راستی ابعاد دریچه هادی که به انتهای کانالهامون باید وصل بشه تا مثلا هوای کولز آبی از اون خارج و وارد اتاق بشه رو چطوری حساب باید بکنیم؟
بازم ممنونم از راهنمایی و وقتی که صرف میکنید

moatamed

کاربر ممتاز
بسیار عالی بود مهندس جان و واقعا ممنونم اما اگر شکل هم باشه که هم برای من بهتره هم برای دوستانیکه در این مورد مشکل دارن فقط یه سوالی برام پبش اومده :وقتی کانال اصلی(در مثال بالا 20 در 30) دوشاخه مبشه یعنی یه انشعاب 10 در 18 ازش میگیریم (برای یه اتاق) و شاخه بعدی میشه فرضا 25در 20 (که در امتداد و دنباله همون کانال اصلیمون هست تا به اتاقهای دیگه برسه) اونموقع باید برا اون شاخه هم تی رو بدست بیاریم؟مجموع تی های این دو باید عدد ثابتی باشه؟
راستی ابعاد دریچه هادی که به انتهای کانالهامون باید وصل بشه تا مثلا هوای کولز آبی از اون خارج و وارد اتاق بشه رو چطوری حساب باید بکنیم؟
بازم ممنونم از راهنمایی و وقتی که صرف میکنید

سلام
خواهش میکنم
سعی میکنم در اولین فرصت شکل مناسب تهیه و نشون بدم
شما تیک افی که جدا میشه رو نشون میدین و لزومی نداره مقدار باقیمانده رو نشون بدین ولی قطعن جمع تی ها در یک نقطه باضافه باقیمانده برابر عرض کانال اصلیه و مثلن اگر در یک نقطه به دوطرف کانال انشعاب گرفته میشه شما لازم تیک اف هردو طرف رو نشون بدین ولی من ندیدم جایی مقدار باقیمانده رو نشون بدن و به نظرم لزومی هم نداره و در ادامه کانال اصلی بازم هرجا انشعاب داشت به همون روش قبلی تی رو بدست میاورین وذکر میکنین و الزامن با تی های قبلی هم یکی نیست زیرا به نسبت مقدار cfm جدا شده به cfm کل و همچنین عرض کانال اصلی بستگی داره ( به ارتفاع کانال هیچ بستگی نداره)
ابعاد دریچه با توجه به سرعت مناسب هوا در اون محیط و حجم هوا انتخاب میشه ولی معمولن با مراجعه به کاتالوک سازنده دریچه ها مثلن کاتالوگ شاهرخی براحتی میتونین هر نوع دریچه مثلن سقفی چهار گوش یا گرد یا دیواری رو انتخاب کنین که خیلی راحت تر امحاسبه هست

YADI63

عضو جدید

من منتظرم که شما با ترسیم یک شکل و یا گذاشتن عکسی منظورتون رو برسونید . آنچه که من از حرفهای شما متوجه میشم عملی نیست و اگر هم باشه هزینه بالائی میبره.