کانال هوا

starone312

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام،طریقه محاسبه قطر کانال،با استفاده از کاتالوگ،چه جوریه:D

morteza1360

عضو جدید
سلام .با داشتن دبي و سرعت هوا و افت كانال كه همش محاسبه ميشه و از كاتالوگ دريچه رو انتخاب ميكنيم.

starone312

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
قطر کانالو میدونم انتخاب دریچه رو می خوام بدونم

vahedh

عضو
سلام.اين مبحث توي کتاب تهويه يا حتي جزوه دانشجوها اومده.با استفاده از دبي وسرعت و ضريب افت از روي نمودار قطر کانال رو محاسبه ميکنيم.کانال دايره اي بهترين حالت رو تو از لحاظ افت و... داره ولي به دليل محدوديت تو نصب از کانال هاي مستطيلي استفاده ميکنيم.براي تبديل اين قطر به ابعاد يک جدول ديگه نياز داريم که با استفاده از اون قطر رو به ابعاد تبديل مي کنيم.اين مباحث تو قسمت طراحي کانال کامل توضيح داده شده وجداولش هم تو کتاب است.اين کاتالوگي که شما داري براي قسمت بعد از طراحيه کا ما اون چيزي رو کا طراحي کرديم رو ار محصولاتي که تو بازار موجوده انتخاب ميکنيم.واحد

morteza1360

عضو جدید
سلام.يه نرم افزار به نام Engineering Tool Box هست كه اين كار رو برامون انجام ميده.نرم افزار خيلي خوبيه كه دانلودش داخل پايگاه مهندسان تاسيسات ايران قرار گرفته
www.hvac.vov.ir

SAFA ABBASI

عضو جدید
با توجه به نوع دریچه و طول پرتاب و همچنین سرعت خروجی که بین 400 الی 550 فوت در دقیقه انتخاب میشود ابعاد دریچه انتخاب میشود.
برای دریچه دیواری برای کاهش صدا بهتر است ارتفاع دریچه بین 8 تا 12 اینچ برای جریانهای 500 تا 1000 فوتی انتخاب شود.
باز هم در خدمتم.

engparisa

عضو جدید
از داکتالاتور برای انتخاب دریچه هوا استفتده کن
درود
از داکتیلاتور فقط برای سایززنی کانال استفاده میشه
چون افت فشار تو کانال با پشت دریچه به خاطر گریل های موجود با توجه به نوع دریچه کمتره و به همین خاطر، این درست نیست که سایز دریچه با داکتیلاتور زده بشه

sasanch56

عضو جدید
با سلام میشه لطفا بصورت کامل و بترتیب از اول نحوه محاسبه سرانگشتی کانال و دریچه برای کولر رو بنویسید ممنون

آخرین ویرایش:

engparisa

عضو جدید
با سلام میشه لطفا بصورت کامل و بترتیب از اول نحوه محاسبه سرانگشتی کانال و دریچه برای کولر رو بنویسید ممنون

درود بر شما
ببین دوست عزیز ، morteza1360 تو سایتش یه نرم افزار خیلی راحت و ساده واسه محاسبه سایز کانال گذاشته، اگه شما همین چند پست این تاپیک رو بخونی و از اون نرم افزار استفاده کنی، مشکلی واست پیش نمیاد
بعدا اگه سوالی داشتی بپرس
موفق باشید

صدف سلیمی

عضو جدید
سلام دوست عزیز چند روش برای محاسبه ی ابعاد کانال وجود داره که معمول ترین اون ها روشهای افت ثابت و سرعت ثابت هستش
که روش دقیق روش افت ثابته
در روش سرعت ثابت که روش ساده و روتینی هست بسته به نوع (اصلی یا فرعی)کانال و محل مورد استفاده کانال از روی جداول استاندارد سرعت استاندارد مربوطه رو بدست می یاری و به این ترتیب باداشتن میزان دبی هوای عبوری از کانال می تونی قطر معادلی برای کانال به ذست بیاری و از طریق جدول ابعاد کانال بدست میاد
برای انتخاب دریچه هم هر مکانی سرعت در دریچه خاص به خودش رد داره که با دونستن اون و میزان هوای مورد نیاز با استفاده از کاتالوگ می تونی دریچه مورد نظرت رو انتخاب کنی
بازم اگه کمکی می تونم بکنم در خدمتم
موفق باشید

burice

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
حقیقتش من هم در این خصوص تازه وارد و تازه کار هستم.
بذارین اول مشکل رو براتون شرح بدم:

من یه نرم افزار محاسبهقطر داکت دارم که با داشتن 2 فاکتور از 4 فاکتور لازم برای محاسبه خودش ابعاد کانال مستطیلی رو به اینچ بهتون میده. نرم افزار رو هم براتون آپلود میکنم. کافیه که شما مثلا 2 پارامتر دبی بر حسب cfm و سرعت بر حسب fpm رو بهش بدین و یکی از ابعاد کانال (طول یا عرض) مابقی رو خودش سه سوته حساب میکنه.
تا اینجاش برای ابعاد کانال اصلی مشکلی نیست.
اشکال از کجا شروع میشه؟!؟!؟
از اولین انشعاب:
من یه تعداد انشعاب میخوام از این کانال اصلی بگیرم
مثلا دبی اصلی مورد نیازم 4800cfm هست
یه 1200 تا و 4 تا 900 تا
حالا من در طول مسیر و انشعابهای مختلف چقدر و چطور باید سایز کانالم رو کم کنم که همون دبی های مورد نظرم رو بهم بده؟
از اینجا به بعدش نیاز به کمک دارم.
و یکی دیگه هم اینکه افتها و اثرات زانو و سایر اتصالات و ازهمه مهمتر طول کانال رو چطور در این محاسبات دخالت بدم؟

ممنون میشم اگه دوستان کمکم کنن

اینم برنامه محاسبه کانال:

پیوست ها

• ductsizer.zip
    372.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sefr

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
حقیقتش من هم در این خصوص تازه وارد و تازه کار هستم.
بذارین اول مشکل رو براتون شرح بدم:

من یه نرم افزار محاسبهقطر داکت دارم که با داشتن 2 فاکتور از 4 فاکتور لازم برای محاسبه خودش ابعاد کانال مستطیلی رو به اینچ بهتون میده. نرم افزار رو هم براتون آپلود میکنم. کافیه که شما مثلا 2 پارامتر دبی بر حسب cfm و سرعت بر حسب fpm رو بهش بدین و یکی از ابعاد کانال (طول یا عرض) مابقی رو خودش سه سوته حساب میکنه.
تا اینجاش برای ابعاد کانال اصلی مشکلی نیست.
اشکال از کجا شروع میشه؟!؟!؟
از اولین انشعاب:
من یه تعداد انشعاب میخوام از این کانال اصلی بگیرم
مثلا دبی اصلی مورد نیازم 4800cfm هست
یه 1200 تا و 4 تا 900 تا
حالا من در طول مسیر و انشعابهای مختلف چقدر و چطور باید سایز کانالم رو کم کنم که همون دبی های مورد نظرم رو بهم بده؟
از اینجا به بعدش نیاز به کمک دارم.
و یکی دیگه هم اینکه افتها و اثرات زانو و سایر اتصالات و ازهمه مهمتر طول کانال رو چطور در این محاسبات دخالت بدم؟

ممنون میشم اگه دوستان کمکم کنن

اینم برنامه محاسبه کانال:
با سلام. دوست عزيز. ابتدا براي كانال اصلي دبي كل و سرعت را وارد ميكنيم و ميزان افت فشار و ابعاد كانال را به دست مي آوريم.
حال با استفاده از روش افت فشار اصطكاكي يكسان ‘ افت فشار به دست آمده را براي بقيه مراحل استفاده ميكنيم.
در اين مرحله يك انشعاب مثلا 800 از دبي كل 4000 ميگيريم و با توجه به دبي 800 و افت فشار مشخص شده ابعاد كانال( دريچه) براي انشعاب 800 به دست مي آيد.
در مرحله بعد دبي باقيمانده 3200 ميباشد. در نرم افزار دبي 3200 را با همان افت فشار محاسبه كرده و قطر كانال حامل دبي 3200 به دست مي آيد.
حال ميخواهيم يك انشعاب 1000 از 3200 بگيريم. در نرم افزار دبي 1000 را با همان افت فشار اوليه وارد كرده و ابعاد كانال را به دست مي آوريم.
به ياد داشته باشيد كه در هر مرحله سرعت را چك كرده كه در محدوده مجاز باشد.