[ پرزانته ] کارگاه پرزانته وشيت بندي معماری

yasaman.moghimi

عضو جدید
این طرح جلد رو برای چه درسی میخواین؟

واسه طرح 1،طراحی مجتمع مسکونی بود که قراره پلان،نما،مقطع و... داخل آلبوم بذاریم،با یه طرح روی جلد شیک.اما اینقد درگیر ماکتمم که هیچ ایده ای درباره آلبوم ندارم :(

♫ ♫ (。◕‿◕。) ♫ ♫

عضو جدید
کاربر ممتاز
واسه طرح 1،طراحی مجتمع مسکونی بود که قراره پلان،نما،مقطع و... داخل آلبوم بذاریم،با یه طرح روی جلد شیک.اما اینقد درگیر ماکتمم که هیچ ایده ای درباره آلبوم ندارم :(

خب ببین تو میتونی 1 شیت فوتوشاپ رو به عنوان جلدت بذاری که شامل عکسای کوچک شده ی پلان نماهات و... باشه .

به عنوان نمونه :

http://www.google.com/search?q=طرح+...fp=787e83db523f02ff&biw=1600&bih=795&imgdii=_

yasaman.moghimi

عضو جدید
خب ببین تو میتونی 1 شیت فوتوشاپ رو به عنوان جلدت بذاری که شامل عکسای کوچک شده ی پلان نماهات و... باشه .

به عنوان نمونه :

http://www.google.com/search?q=طرح+...fp=787e83db523f02ff&biw=1600&bih=795&imgdii=_
مرسی از پیشنهادت،فقط همه کارام دستیه،یعنی با کد اجازه نداشتیم کار کنیم،به نظرت باید پلان و... پرینت بگیرم بچسبونم رو جلد؟،اسکن کنم بعد ببرم تو فتوشاب؟یا دستی دوباره رو جلد بکشمش؟

AMMARIYA

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از پیشنهادت،فقط همه کارام دستیه،یعنی با کد اجازه نداشتیم کار کنیم،به نظرت باید پلان و... پرینت بگیرم بچسبونم رو جلد؟،اسکن کنم بعد ببرم تو فتوشاب؟یا دستی دوباره رو جلد بکشمش؟

عزیزم من جای شما باشم از کلاژ استفاده میکنم چندتا رو پیرینته رنگی کن و چند تارو خام بزار ...حالا اوناییکه خامه راندوش کن بعد همرو با هم ترکیب کن و یه کلاژ قشنگ درست کن...سلیقت باید تو کار زیاد باشه گلم.

♫ ♫ (。◕‿◕。) ♫ ♫

عضو جدید
کاربر ممتاز

علاوه بر اینکه میتونی اسکن کنی و استفاده کنی ، 1جلد دستی هم میتونی درست کنی اگه وقت داشته باشی.
دستی هم میتونی رو جلد بکشی
عزیزم من جای شما باشم از کلاژ استفاده میکنم چندتا رو پیرینته رنگی کن و چند تارو خام بزار ...حالا اوناییکه خامه راندوش کن بعد همرو با هم ترکیب کن و یه کلاژ قشنگ درست کن...سلیقت باید تو کار زیاد باشه گلم.

کلاژ هم خوبه و خلاقیت رو نشون میده.این کار هم از نظر اساتید نشون دهنده گذاشتن وقت و خلاقیت هست. برا شمایی که باید دستی کاراتون رو تحویل بدین این روش بهترم هست

zohre0011

عضو جدید
سلام دوستای گلم.چند تا شیت میزارم که کاره خودمه برای درس طراحی دست آزاد .نظر یادتون نره .دوست دارم ایرادامو بگید که در کارای بعدیم تکرارشون نکنم.مرسی:gol:این شیت معماری طبیعت گراست.

این شیت معماری سنتی هست که زیاد جالب نشده بنظر خودم میشد بهتر هم بشه .

این شیت معماری مدرن هست.
DSC_0004-1.jpg

این شیت ترکیب حجم هست که کار با پاستل گچی هست.
DSC_0001-1.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کارات فوق العاده اند اما اگر بتونی نمونه کار از خودتم بزاری بهتره یعنی ایده وطراحی فرم تا اونم ببینیم. دانشجوی ترم چندی شما؟
البته بهتره واقع نگر باشین من اون کار مدرنشو فقط به خاطر گرافیکش دوس داشتم......خودت میدونی جای کار زیاد داره پس بهتره با انتقادات سازندت کمکش کنی......به نظر من این پتانسیلو داره که پیشرفت کنه

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی .حتما سعی میکنم .ترم 1 کارشناسی
برای ترم یک خوبه ولی اگه میخوای بهترین باشی باید تمریناتتو زیاد کنی.
به نظر من اصول پرسپکتیو و راندو رو اول یاد بگیر و تو سایتهای مختلف معماری مثل archdaily موضوعات خاص از معمارای مختلف رو روکشی و راندو کن....
مطمئن باش خودت از نتیجه ای که میگیری شگفت زده خواهی شد

presante

عضو جدید
سلام دوست عزیز...باید بگم کارات به عنوان ترم 1 واقعا خوبه....به نظرم واسه قوی شدن دستت کتاب راندوی دکتر صدیق رو کار کن.... و اینکه تنها چیزی که به بچه های معماری کمک میکنه فقط و فقط تمرینه .کار زیاد نگاه کن و از هر موضوعی اسکیس بزن....نکات شیت بندی رو یاد بگیر ,چون هم به دردت میخوره هم امادگی پیدا میکنی.....کتاب چگونه معمارانه طراحی کنیم جلد 3 پرسپکتیو رو اموزش میده, البته از اینترنتم میتونی یاد بگیری...
مطمین باش که موفق میشی

کورش68

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی .حتما سعی میکنم .ترم 1 کارشناسی
پس خیلی خیلی عالیه ترم یک باشی واینجوری کار کنی تبریک میگم بهت. راستی دوستی گفتند انتقاد سازنده داشته باشم بنده انتقادی نکردم چون نمیدونستم ترم چندند اما به نظرم اگر واسه ارشد هم میخوای بخونی از الان کار کن رو فرم رو طراحی رو موضوعات این ورک شاپ ها خواستی بهت موضوع ها رو هم میدم. ترکیب حجمی خیلی مهمه و با این استعداد عالی که داری میدونم موفق میشی. حالا نمونه کار از خودم ومابقی دوستان برات میفرستم

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
این شیت معماری سنتی هست که زیاد جالب نشده بنظر خودم میشد بهتر هم بشه .

افرین کلیت کارات خوبه البته نیاز به تمرین هست فقط رو آسمونات یه تجدید نظر بکن در ضمن یه فونت گرافیکی خوب خیلی به زیبایی شیت کمک میکنه رو این موضوع هم کار کنی بد نیست

نیلو22

عضو جدید
میتونی ی کروکی آماده از تو کتابای آموزش کروکی پلات بگیری روی جلدت

نیلو22

عضو جدید
به نظر منم خیلی خوب شده شاید اگه رنگ مقوات سفید بود کارت زنده تر میشد....

نیلو22

عضو جدید
میتونی از کتابای آموزش کروکی یه کروکی خوشگل انتخاب کنی و روی جلدت پلات بگیری دور جلدتم با مقوای رنگ دیگه کادر بذار

claccik39

عضو جدید
شیت بندی

نکاتی باید برای پرزنتاسیون (Presentation) هر چه بهتر کار در نظر گرفت که در زیر به بعضی از آنها اشاره ای کوتاه خواهیم داشت :۱- در یک شیت همه اجزا باید خوانا باشندنباید به خاطر گرافیک شیت اطلاعات فنی شیت صدمه ببیند .مثلا یک نمای فنی نباید در شیت میان درخت و آسمان گم شود فقط به خاطر اینکه از لحاظ گرافیکی زیبا شود ! اطلاعات شیت باید واضح و روشن به همراه گرافیک زیبا باشند . و اطلاعات نباید فدای گرافیک شوند …برای دیدن متن به صورت کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید…۲- کلاژ کردن اجزای شیت بدون گرافیک هدفمند ممنوع .اگر زمانی مجبور بودیم اجزای مختلف را بر روی کاغذی جدا ترسیم کنیم و بعد روی شیت اصلی بچسبانیم باید با تکنیک های خاص اجزای شیت را جوری به هم پیوسته نمایش داد که نتوان هیچیک از اجزای شیت را برداشت یا جابجا کرد.۳- تا جایی که امکان دارد در شیت معماری کادر بندی (مانند شیت های نقش های فنی شهرداری) دور شیت استفاده نشود !!۴- شیت بندی خود به معنای پرزانته کار است و تنها ده درصد کل شیت را با رنگ راندو بپوشانیم .۵- نباید در یک شیت زیاد از نوشته استفاده کرد .در حقیقت معماری را با نوشته زیاد توضیح داد . خود معماری باید گویا باشد. اگر کاری را تحلیل میکنیم باید تا جایی که امکان دارد از بیان گرافیکی گویا استفاده کنیم .۶- اطراف پرسپکتیوهای شیت باید در حد مسیر پیاده و سواره و چگونگی دسترسی ها طراحی شود. اطراف پرسپکتیو ها نباید خالی بماند.۷- در شیت نباید اجزای تکراری داشته باشیم مگر در شرایطی که روی یک جزء بخواهیم چند تحلیل متفاوت داشته باشیم.۸- اگر در شیت چند تا پلان داشته باشیم ، نباید آنها را نزدیک هم ترسیم کنیم.اگر پلان ها را نزدیک هم ترسیم کنیم و به اندازه کافی فضا بین آنها نباشد ممکن است به راحتی نتوان آنها را از هم تفکیک کرد . میتوان در فاصله بین پلان ها یک نما یا یک مقطع مرتبط با پلان قرار داد .۹- اگر در شیت چند مقطع و ننما داشته باشیم باید آنها را با نظمی خاص و مرتب در شیت قرار دهیم .مثلا همه مقطع ها و نماها در یک ستون زیر هم و یا همگی بر روی یک خط برش زمین قرار گیرند.۱۰- شیت باید تعادل داشته باشد و پویا باشد .۱۱- اگر قصد راندو کردن اجزای شیت را داریم ، اول کل اجزا را ترسیم کنیم و سپس با رنگ راندو کنیم .با ترسیم همزمان اجزای شیت و راندوی آن ممکن است همه اجزا را رنگ پر کرده و نهایتا شیت زیر رنگ ها نابود شود!

claccik39

عضو جدید
بعضی از دوستا به کرکسیون اشاره کردن منظورتون : اینه که وقتی کاری از نظرت خوب باشه ولی باز برای اون دید و ایده ی بهتری داشته باشی که اشتباهی در کارنباشه

M I N A

دستیار مدیر مهندسی معماری
کاربر ممتاز
نکات لازم جهت شیت بندی

نکات لازم جهت شیت بندی

1 - در یک شیت­ بندی باید تمام اجزا خوانا باشند .

این بدان معناست که اطلاعات فنی شیت را نباید به خاطر گرافیک شیت ، رنگ­های زیادی اجزا مختلف شیت ، کم بودن فضای شیتی که استفاده می­ کنیم دچار ابهام کنیم . به عنوان مثال یک نمای فنی باید نمای معماری باشد تا صفحه پر از درخت­ ها و آسمان رنگی ، و نباید نیمی از پلان داخل نیمی از پرسپکتیو شود . فقط به خاطر این­ که از لحاظ گرافیک زیبا شود و اطلاعات معماری از بین برود

۲– کلاژ کردن اجزای شیت ممنوع است .

در شیت نباید هر کدام از اجزا را بر روی کاغذی جدا ترسیم کنیم و بعد روی شیت بچسبانیم . بلکه باید در حین ترسیم هر کدام از اجزای روی آن ، آرام آرام و نیز پیوسته شود . به طوری که در اتمام کار حتی یکی از اجزای شیت را برداشت و یا جابه­ جا کرد .

۳ – استفاده از کادر بندی شیت ممنوع است .

اجزای شیت­ ، کادر شیت را تعریف می­ کنند ، اما کادربندی باعث می­ شود تا شیت محدود و خشک شود .

۴ – اجزای شیت نباید مورب ترسیم شوند .

مورب ترسیم کردن اجزای شیت ، به معنی خلاقیت در شیت­ بندی نیست ، جز پلان که نسبت به شمال می­ چرخد و یا مقطع ونما که می­ توانیم در چهار طرف پلان ترسیم کنیم .

۵ – شیت­ بندی خود به معنی پرزانته کار است و تنها ده درصد کل شیتی که شیت­ بندی دارد با رنگ راندو گردد .

رنگ کردن به معنی شیت­ بندی نیست . در حقیقت یک شیت فنی و اصولی کم رنگ می­شود تا وقت کمتری را بگیرد و تنها با شیت­ بندی اصولی که خود نوعی گرافیک به وجود می­ آورد که کمتر نیاز به رنگ باشد .

۶ نباید در یک شیت به اندازه ­ی زیاد از متن و نوشته استفاده کرد . ( در حقیقت نباید معماری را توضیح داد بلکه معماری باید خود گویا باشد . )

در شیت نوشتن کلید واژه ­ها کافی است و در وسط شیت چیزی نباید نوشت . در اسکیس­ های جمعی و گروهی حتی نوشتن عنوان شیت هم ضروری نیست .

۷ – از ترسیم درخت ، فیگور ، ماشین ، متن و … به صورت نیندیشیده شانسی و به منظور پرکردن شیت باید خودداری کرد .

۸ – اطراف پرسپکتیوهای شیت باید در حد مسیر پیاده و سواره و چگونگی دسترسی­ ها طراحی شود .

اطراف پرسپکتیوها نباید خالی بماند ، زیرا یکی از ابزارهای اتصال شیت به هم ، ترسیم و طراحی سایت اطراف پرسپکتیوها است که بسیار مهم هستند .

۹ – در شیت نباید اجزا و اطلاعات تکراری داشته باشیم .

به عنوان مثال وقتی یک پرسپکتیو پرنده ، نمای یک وجه را نشان می­دهد ، دیگر نیازی به ترسیم نمای دوبعدی و جداگانه از آن وجه نیست و…

۱۰ – اگر در شیت چند پلان داشته باشیم ، نباید آن­ها را نزدیک هم ترسیم کنیم .

اگر پلان­ ها را نزدیک هم ترسیم کنیم ، یک پلان به نظر می­ آیند . بنابراین باید بین پلان­ ها فاصله باشد . در این فاصله می­تواند یک نما یا مقطع قرار گیرد . از قرار دادن پرسپکتیو مابین دو پلان خودداری کنید ، زیرا هم جنس نیستند .

۱۱ – اگر در شیت چند مقطع و نما داشته باشیم باید آن­ها را با نظمی خاص و مرتب در شیت قرار دهیم .

مثلا همه نماها در یک ستون زیر هم ویا همگی بر روی یک خط برش زمین قرار گیرند .

۱۲ – از ایجاد کلیشه و شیت بندی پرهیز کنید . در هر شیت بندی درباره موضوعات مختلف می­توان یک خلاقیت جدید انجام داد .

شیت­ ها می­ توانند عمودی و افقی بسته شوند و در یک شیت­ می­توان اصلا پرسپکتیو نداشت و یا اصلا اجزای دو بعدی نداشت . ولی شیت­ بندی اصولی و درستی داشته باشند و …

۱۳ – ابعاد شیت باید مستطیل طلایی باشد و بهتر است همیشه به رنگ سفید باشد .

از به کار بردن شیت­ های مثلثی ، دایره ، مربع و… که ذاتاً دارای تقارن و سکون هستند بپرهیزید . مستطیل طلایی دارای محور و نوع پویایی است و ابعاد مناسب برای ارائه یک اسکیس را دارد .

۱۴ – شیت باید تعادل داشته باشد و پویا باشد . از ایجاد تقارن در شیت بپرهیزید .

۱۵ – همزمان با ترسیم اجزای شیت ، آنها را راندو نکنید .

این کار باعث می­ شود تا همه اجزا را رنگ کرده و شیت بندی را نابود کنید و اول کل شیت را با هم ترسیم کنید و سپس تصمیم بگیرید که با کمترین میزان رنگ ، چگونه شیت را راندو کنید ، بدین گونه ، گاهی فقط زدن آسمان در یک شیت بندی کافی است .

برگرفته از کتاب چگونه معمارانه طراحی کنیم ۲ ( احسان طائفه )

آخرین ویرایش:

sara74

عضو جدید
من دانشجو ترم اولم.میخوام یه البوم درست کنم برای درس درک و بیان محیط.ازتون ایده میخواستم برای روی جلدم.محتویات البومم پرسپکتیوه.البومم باید در ابعاد a3باشه

Sina SB

عضو جدید
من دانشجو ترم اولم.میخوام یه البوم درست کنم برای درس درک و بیان محیط.ازتون ایده میخواستم برای روی جلدم.محتویات البومم پرسپکتیوه.البومم باید در ابعاد a3باشه

میتونی به صورت گرافیتی یا تایپو گرافی روی جلدش اسم خودت و درس رو بنویسی ! کتاب آموزش راندو جلد سوم رو تهیه کن توی فصل چهارم قسمت فونت چیزای خوبی داره .

mm.h

عضو جدید
کاربر ممتاز

به نظرمن میتونی روی جلدت یکی از کاراتو کلاژ کنی البته همشونه مثلا ی آسمون باحالت کلاژ اسمتم همونطوری دربیاریبه نظرم خوشگل میشه کتاب درجستجوی فضاهای گمشده مهندس آرتورامیدآذری پند نمونه داره

mary94

کاربر فعال
راهنمایی

راهنمایی

سلام دوستان...:)خوشحال میشم تجربیاتتونو در اختیارم بگذارید:redface:
برای پروژه درس بیان معماری ازمون خواستن از بین 4 شهر رم،اصفهان،کاشان و یزد دو شهرو انتخاب کنیم و اونو توی 2شیت 50در70 با ترسیم بناهای تاریخی یا مدرن، اون شهرو معرفی کنیم...
من شهر رم و اصفهان و انتخاب کردم...برای راندو هم،شهر رم رو با آبرنگ و شهر اصفهانو با وایتکس میخوام راندو کنم...
اگه نکته ای یا تجربه ای در این زمینه دارید ممنون میشم راهنماییم کنین:gol:

بالا