[ ورزش های رزمی ] کاراته

آلکان

عضو جدید
Shotokan's Secret: The Hidden Truth Behind Karate's Fighting Origins

 • Paperback: 329 pages
 • Publisher: Black Belt Communications (July 2004)
 • Language: English
 • Download
 

sh@di

عضو جدید
اصطلاحاتی که هرکاراته کایی باید بداند

اصطلاحاتی که هرکاراته کایی باید بداند

سیکن(دو مفصل اصلی مشت بسته)

اُشیرو ( عقب ، پشت)

میگی (راست)

هیداری (چپ)

گدان ( سطح پایینی ، قسمت تحتانی)

چودان (قسمت وسط بدن، سطح میانی بدن از شانه تا کم)

جودان ( بالای بدن ، قسمت سر و گردن)

دوجو (محل تمرین)

اُس (سلام ، تقاضا ، احترام مرسوم در بودو که معانی ضمنی زیادی دارد)

بودو ( راه رزم ، اصطلاحی برای همه هنرهای رزمی)

کیو (به درجات پایینتر از کمربند سیاه اطلاق می شود)

دان (درجه ، سطح ، به درجات کمربند سیاه گفته می شود)

سن سی ( استاد ، معلّم ، مربّی)

سن سی نی ری (احترام به استاد)

سم پای (شاگرد ارشد)

سم پای نی ری (احترام به پیشکسوت ، ارشد)

ری (احترام ، تعظیم)

کاراته دو (راه و روش دست خالی ، هنر جنگیدن بدون استفاده از سلاح)

کاراته کا ( هنرجوی کاراته)

کاراته گی (لباس کاراته)

یو کو (کنار ، پهلو)

یوری آشی (لیز خوردن ، قدم لیزبرداشتن)

یامه (تمام ، پایان)

مائه (جلو)

ماکی وارا (یک تخته چوبی که دور آن پارچه یا حصیر می بافند و به آن با قسمتهای مختلف بدن جهت قوی شدن ضربه می زنند)

ماواته ( بچرخید ، برگزدید)

مودوته (برگردید سر جایتان)

سو کو من (پهلو ، کنار)

کیکو ( منقار پرنده ، تمرین)

کاکی واکه اوکه ( دفاع جداکننده)

اوکه ( دفاع)

شو ( کف دست ، دست باز)

شودان ( اولین درجه استادی در بودو)

نی دان ( دومین درجه استادی در بودو)

سان دان ( سومین درجه استادی در بودو)

یون دان ( چهارمین درجه استادی در بودو)

گودان ( پنجمین درجه استادی در بودو)

روکودان ( ششمین درجه استادی در بودو)

شی چی دان ( هفتمین درجه استادی در بودو)

هاچی دان ( هشتمن درجه استادی در بودو)

کودان ( نهمین درجه استادی در بودو)

جودان (دهمین درجه استادی در بودو)

کورو اُبی (کمربند سیاه)

شی هان (استاد بزرگ و مسلّم ، استاد و مربی بالاتر را گویند)

شو می نی ری (تعظیم به روبرو ، احترام به جایگاه)

شیای (مسابقه ، رقابت)

شیای جو (محوطه مسابقه ، با مساحت 64متر مربع)
 

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
علی شاطرزاده اسطوره ی کاراته ی کشور به دیار باقی شتافت / اصفهان و باشگاه سپاهان غرق در ماتم شد

علی شاطرزاده اسطوره ی کاراته ی کشور به دیار باقی شتافت / اصفهان و باشگاه سپاهان غرق در ماتم شد

علی شاطرزاده سرمربی موفق کاراته ایران و فولاد مبارکه سپاهان
علی شاطرزاده سرمربی موفق کاراته ایران و فولاد مبارکه سپاهان که دچار سکته مغزی شده بود دقایقی پیش به دیار باقی شتافت.
این اسطوره بزرگ کاراته ایران که قهرمانی های متعددی را در رقابت های جهانی و آسیایی در کارنامه خود دارد و بارها کاراته فولاد مبارکه سپاهان را قهرمان ایران نموده بود دقایقی پیش به رحمت ایزدی پیوست تا باشگاه فولاد مبارکه سپاهان ، هواداران ورزش اصفهان و جامعه ورزش کشور را غرق در ماتم و عزا کند.

 

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پیکر پاک علی شاطرزاده سرمربی تیم کاراته فولاد مبارکه سپاهان فرداپیکر پاک علی شاطرزاده سرمربی تیم کاراته فولاد مبارکه سپاهان فردا ساعت 9:30صبح از محل اداره کل تربیت بدنی استان اصفهان واقع در چهارراه تختی تشییع می شود.
مراسم ترحیم این بزرگمرد کاراته ایران نیز پنجشنبه از ساعت 9 تا 11 صبح در مسجد المهدی مرداویج اصفهان برگزار می شود


بار دیگر کاراته ایران در سوگ از دست رفتن یکی از ستارگان و قهرمانان بزرگ خود نشست. علی شاطرزاده کاپیتان و مربی اسبق تیم ملی پس از جدالی 10 روزه با ضایعه مغزی شب گذشته دار فانی را وداع گفت.
علی شاطرزاده که هفته گذشته به دلیل سکته مغزی در بیمارستان الزهرا(س) اصفهان بستری شده بود، در شرایطی از حالت کما خارج شد و مجدداً به زندگی برگشت که بسیاری از پزشکان آن را یک معجزه تلقی کردند اما شدت ضایعه مغزی علی به حدی بود که وی مشکل بینایی پیدا کرد و به دلیل مشکلات کلیوی ناشی از سکته مغزی به اجبار تحت دیالیز قرار گرفت.
علی شاطر زاده با 4 عنوان قهرمانی آسیا پرافتخارترین کاراته کای ایران در مسابقات آسیایی بود. وی در مسابقات جهانی 1998 برزیل حائز مقام شد و مرد برتر این مسابقات لقب گرفت .
شاطرزاده پس از خداحافظی از دنیای قهرمانی مدتی سرمربیگری تیم ملی کاراته قطر را برعهده داشت و پس از بازگشت به ایران به عنوان سرمربی تیم فجر، نفت و در 4 سال اخیر فولاد مبارکه سپاهان این تیمها را به مقام قهرمانی لیگ کاراته کشور رساند.
از شاطرزاده 2 فرزند پسر 2 و 8 ساله به اسامی پارسا و یوسف به یادگار مانده است.
 

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پيام تسليت رئیس فدراسیون کاراته به مناسبت درگذشت علي شاطرزاده

پيام تسليت رئیس فدراسیون کاراته به مناسبت درگذشت علي شاطرزاده

رييس فدراسيون كاراته با ارسال پيامي درگذشت علي شاطرزاده را به خانواده وي و جامعه ورزش كشور تسليت گفترييس فدراسيون كاراته با ارسال پيامي درگذشت علي شاطرزاده را به خانواده وي و جامعه ورزش كشور تسليت گفت.
به گزارش پایگاه خبری سپاهان ، متن اين پيام تسليت به شرح زير است:

"انا لله و انا اليه راجعون "
حق است كه كاراته ايران امروز در سوگ قهرمان طلايي مسابقات آسيايي و مدال آور مسابقات جهاني جامه سياه برتن كند.
بي شك شاطرزاده نه تنها يك قهرمان كه پهلوان عرصه مربيگري و تربيت جوانان كاراته‌كار امروز و فرداي اين سرزمين بود.
ما همه اين سال‌ها به شكوه لحظه‌هايي كه سكوهاي اول مسابقات او را بر دوش گرفتند مي‌باليم و مي‌دانيم كه از مزار سبز اين مربي سختكوش، شاگرداني مي‌رويند كه فردا سايه‌هاي افتخارشان بر سركاراته كشور خواهد بود.
علي شاطر زاده سال ها به نمايندگي از مردم شريف اصفهان و با اتكا و به توانمندي‌هاي خيره كننده خود، پرچم جهموري اسلامي ايران را در مجامع بين المللي به اهتزاز در آورد و اكنون در فراغ او، خانواده كاراته چشم انتظار رويش يادگاران وي در سايه سار پدربزرگ و عمويشان است.
 

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پیکر پاک علی شاطرزاده سرمربی تیم کاراته فولاد مبارکه سپاهان امروز صبحپیکر پاک علی شاطرزاده سرمربی تیم کاراته فولاد مبارکه سپاهان امروز صبح ساعت 9:30صبح از محل اداره کل تربیت بدنی استان اصفهان واقع در چهارراه تختی تشییع شد و در قطعه 16 باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد.
در این مراسم بیش هزار نفر از مسئولان ورزش اصفهان و کشور ، جامعه ورزش استان ، پرسنل و ورزشکاران باشگاه فولاد مبارکه سپاهان پیکر پاک علی را برای قرار گرفتن در آرامگاه ابدی بدرقه کردند.
پناهی رئیس فدراسیون کاراته ، مهندس هاشمی طباء ، خدابخش مدیر کل تربیت بدنی استان ، اسلامیان رئیس اتاق بازرگانی استان ، خلیلیان دبیر اتاق بازرگانی ، هادی ساعی ، آرش میر اسماعیلی ، کادر فنی و بازیکنان تیم فوتبال و سایر تیم های باشگاه سپاهان ، روسای هیئت های ورزشی اصفهان ، سعید آذری و جمعی از مسئولان استان از جمله عزیزانی بودند که در این مراسم حاضر شدند.
 

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تصاویر تشییع پیکر پاک علی شاطرزاده سرمربی تیم کاراته فولاد مبارکه سپاهان را در این مطلب مشاهده نمائید
تصاویر تشییع پیکر پاک علی شاطرزاده سرمربی تیم کاراته فولاد مبارکه سپاهان را در این مطلب مشاهده نمائید.عکس ها از : حمید رضا نیکو مرام
 

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مراسم ترحیم سرمربی تیم کاراته فولاد مبارکه سپاهان امروز پنجشنبهمراسم ترحیم سرمربی تیم کاراته فولاد مبارکه سپاهان امروز پنجشنبه از ساعت 9 تا 11:30 در مسجد المهدی مرداویج اصفهان برگزار شد.
در این مراسم هواداران ، پرسنل ، مسئولان ، کاد رفنی و بازیکنان تیم های ورزشی فولاد مبارکه سپاهان و بسیاری از چهره های برجسته و مسئولان ورزشی ایران و اصفهان حاضر شدند.

 

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از پایان مراسم ترحیم مرحوم علی شاطرزاده مسئولان و ورزشکاران باشگاه فولاد مبارکه سپاهانپس از پایان مراسم ترحیم مرحوم علی شاطرزاده مسئولان و ورزشکاران باشگاه فولاد مبارکه سپاهان به مناسبت نکوداشت ولادت حضرت ابوالفضل (ع) و روز جانباز با شاخه های گل به آسایشگاه جانبازان اصفهان رفتند و این روز را به این عزیزان تبریک و شادباش گفتند.
جانبازان حاضر در آسایشگاه با ابراز خشنودی از حضور مداوم سپاهانی ها در این محل و به مناسبت های مختلف برای ورزشکاران فولاد مبارکه سپاهان در میادین مختلف آرزوی موفقیت نمودند.
 

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
كاراته دانشجویان جهان؛ ایران با شكست ژاپن بر سكوی سوم

كاراته دانشجویان جهان؛ ایران با شكست ژاپن بر سكوی سوم

كاراته دانشجویان جهان؛ ایران با شكست ژاپن بر سكوی سوم
رزمی- همشهري آنلاين:

تیم ایران توانست پس از شكست ژاپن در مسابقات كومیته تیمی، مقام سومی مسابقات كاراته دانشجویان جهان را از آن خود كند.
تیم كاراته دانشجویان كشورمان در دور نخست مسابقات كومیته تیمی بازی را به فرانسه واگذار كرد، اما در ادامه با قرار گرفتن در گروه بازنده‌ها، با ‌تیم‌های ونزوئلا، بوسنی و هرزگوین و ژاپن مسابقه داد و در نهایت با شكست حریفان خود، سكوی سومی دانشجویان جهان را كسب كرد.


به گزارش شبكه خبر، ایران در مجموع امتیازات دوم شد، فرانسه مقام نخست را كسب كرد و اسپانیا نیز به رده سومی دست یافت. همچنین در مجموع مدال‌ها نیز، فرانسه و ژاپن به ترتیب اول و دوم شدند و تیم كشورمان هم سوم شد.
 

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
تکواندو (زبان کره‌ای: خط هانگول: 태권도 خط هانجا :跆拳道) یک ورزش رزمی کره‌ای و یکی از ورزشهای المپیکی است. تکواندو ورزش ملی کره جنوبی و دارای بیشترین تعداد ورزشکار در میان ورزش‌های رزمی در سراسر دنیا است.
فنون تکواندو از ورزش‌های سنتی تاریخ کره استخراج و پس از جنگ جهانی دوم با کوشش استادان هنرهای رزمی کره جنوبی در قالب یک ورزش رزمی مدرن به دنیای هنرهای رزمی عرضه شده‌است.
اگرچه این ورزش تأثیراتی از کاراته پذیرفته و شباهت‌هایی نیز با برخی سبک‌های جنوبی کونگ فو در آن به چشم می‌خورد، اما استیل خاص این رشته دفاعی که متکی بر ضربات پا با حداکثر قدرت وسرعت است و بر حفظ فاصله فیزیکی با دشمن و طراحی فنون برای دور کردن مهاجم تاکید دارد، آن را از تمام سبک‌های رزمی موجود متمایز می‌کند.
نام
کلمه تکواندو از سه بخش تشکیل می‌شود:
 • 태 «تِ» = ضربه زدن دفاع کردن شکستن توسط پا
 • 권 «کوان»= ضربه زدن دفاع کردن و شکستن توسط دست و مشت
 • 도 «دُ» = راه و روش
تاریخچه
قدمت این رشته به گواهی دیوارنگاره‌ها و نقاشی‌های به جا مانده در مقبره‌های «کاگجوچونگ» و «مویونگ چانگ» در کره شمالی (منچوری غربی) به بیش از ۲۰ قرن پیش می‌رسد.- دریکی از این تصاویر مردی در حال اجرای یک فن دفاع با دست ترسیم شده که کاملاً مشابه ضربه اول گول ماگی (دفاع بالا) در تکواندو است. همین موجب شده تا تکواندو تاریخی کهن تر از سایر ورزشهای مرسوم در شرق آسیا مانند کاراته و کونگ فو داشته باشد.
شواهد قابل اعتمادی وجود دارد که شکل امروزین تکواندو از رشته‌های رزمی «سوباک» و «تکوان» که در دوران حکومت سلسله گوگوریو (۳۷ ق.م تا ۶۶۸ م) در شمال کره تمرین می‌شده، اقتباس شده‌است. در این دوران اهمیت زیادی به توانائیهای جنگی داده می‌شد و مسابقات منظمی برگزار می‌شد، شامل؛ رقص با شمشیر، تیراندازی، نبرد تن به تن، مبارزه‌ای که در آن دو نفر با شکستن یخ روی دریاچه وارد آب سرد شده و به مبارزه می‌پرداختند.
در دوران پادشاهی شیلا (۵۷ م تا ۹۳۵ م) که بر بخش‌های جنوبی شبه جزیره کره حکم می‌راند نیز توجه خاصی معطوف هنرهای رزمی بود. در این حکومت سازمانی نظامی، آموزشی، اجتماعی به نام «هوارانگ دو» وجود داشت، آموزش انواع هنرهای رزمی به ویژه سوباک نیز از جمله فعالیت‌های این سازمان بود.
اگرچه در این دوران هوارانگ دو فنون گلاویزی و ضربات دست فراوانی را وارد سوباک کرد، اما پس از آن میل چندانی به تمرین این نوع فنون در کره وجود نداشت و این رشته به شکل اولیه آن که بر مبنای ضربه زدن و جلوگیری از نزدیک شدن دشمن استوار بود، ادامه یافت. تکنیک‌های گلاویزی سوباک که «یوسول» نامیده می‌شد، بعدها با ورود به ژاپن پایه گذار ورزش «جودو» شد.
تمرین هنرهای رزمی در زمان امپراتوری قدرتمند «کوریو» (۹۳۵ تا ۱۳۹۲) نیز رواج زیادی داشت، در جشن‌های سالانه گوناگونی که در این سلسله بر گزار می‌شد، علاوه بر ورزشهای رزمی به مسابقات کشتی و چوگان نیز بهای زیادی داده می‌شد.
روی کار آمدن سلسله یی (۱۳۹۲ تا۱۹۱۰) که مبتنی بر تفکرات ایدئالیستی، رواج بودیسم و زدودن افکار کنفوسیوس از این کشور بود، کاهش نقش نظامیان در حکومت را نیز در پی داشت. این وضعیت اگرچه از رونق هنرهای رزمی کاست، اما تکامل این فنون تا هنگام اشغال کره توسط ژاپن در ۱۹۱۰ ادامه داشت.
در دوران حکومت استعماری ژاپن هنرهای رزمی بومی کره نیز مانند دیگر مظاهر فرهنگی این کشور با ممنوعیت مواجه شد، ژاپنی‌ها مدارس کاراته را در این کشور تأسیس و آموزش آن را جایگزین تکواندو کردند.
آموزش هنرهای رزمی کره‌ای در این دوران به طور مخفیانه در مناطق کوهستانی سخت‌گذر توسط گروه‌های کوچک ادامه داشت.
تکواندو نوین
پس از پایان جنگ و آزادی کره ورزشهای رزمی سنتی این کشور تا حد زیادی با رشته‌های ژاپنی همانند کاراته، کندو و جودو آمیخته شده بود، در عین حال بسیاری از رزمی کاران کره هم با آموختن هنرهای رزمی چینی آن‌ها را وارد کره کرده بودند. در آن زمان بیشتر اصطلاح‌های «تانگ سو دو» و «کونگ سو دو» برای نام گذاری ورزشی که بعدها به تکواندو معروف شد، به کار می‌رفت.
تلاش برای بازسازی تکواندو و بازگرداندن آن به حالت اصلی خود در نهایت منجر به تبدیل این رشته به ورزش ملی کره و محبوبترین سبک رزمی در سراسر دنیا شد:
 • ۱۹۵۹ - «انجمن تا سو دو» تأسیس شد. هدف این نهاد ایجاد یگانگی در هنرهای رزمی کره‌ای بود.[۱]
 • ۱۹۶۲ – تکواندو به عنوان یک بازی رسمی به چهل و سومین دوره بازی‌های ملی کره جنوبی وارد شد.
 • ۱۹۶۵ - «انجمن تا سو دو» به«انجمن تکواندو» تغییر نام داد.
 • ۱۹۷۲ - کوکی وان تأسیس شد. این باشگاه تا امروز بالاترین مرجع فنی تکواندو بوده‌است.
 • ۱۹۷۳ – تأسیس فدراسیون جهانی تکواندو WTF)
 • ۱۹۷۳ – برگزاری نخستین دوره بازیهای جهانی این رشته در کره با شرکت ۲۰۰ ورزشکار از ۱۹ کشور. آمریکا، تایوان و مکزیک در جدول رده بندی پس از کره قرار گرفتند.
 • ۱۹۷۶ – شورای بین‌المللی ورزشهای نظامی «سیزم» تکواندو را به عنوان یکی از بازی‌های خود پذیرفت.
 • ۱۹۸۳ – کمیته بین‌المللی المپیک «فدراسیون جهانی تکواندو» را به عنوان یکی از اعضای خود اعلام کرد.
 • ۱۹۸۶ – برگزاری تکواندو به عنوان یک ورزش نمایشی در بازیهای آسیائی سئول.
 • ۱۹۸۸ – برگزاری تکواندو به عنوان یک ورزش نمایشی در المپیک سئول.
 • ۱۹۹۴ – تکواندو به عنوان یک رشته رسمی در بازی‌های آسیائی هیروشیما برگزار شد.
 • ۲۰۰۰ - در المپیک سیدنی تکواندو دومین هنر رزمی آسیایی (پس از جودو) شد که به عنوان یک رشته رسمی در المپیک برگزار می‌شود.
منبع:ویکی پدیا
 

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال و جواب در مورد تكواندو....

سوال و جواب در مورد تكواندو....

در این مورد اختلافات زیادی وجود دارد .بین 5000 سال تا 2000 سال قبل تکواندو در سرزمین کره به وجود آمد.به احتمال زیاد کره جنوبی مادر تکواندو بوده است.

آیا تکواندو پر هنرجو ترین هنر رزمی در دنیاست؟
بله.بیش از 150 کشور مختلف از قاره های مختلف عضو فدراسیون تکواندو جهانی هستند.به دلیل چند برابر بودن تعداد رزمی کاران تکواندو از سایر رشته های رزمی این رشته بزرگ ترین و پر جمعیت ترین رشته رزمی در دنیاست.

تکواندو به چه معناست؟
از لحاظ لغوی تکواندو به معنی (ضربه زدن و خورد کردن با دست و پا و راه و روش) است. مهمترین بخش این کلمه (دو) است که به معنی روش صحیح انجام یک کار است. البته یادگیری صحیح مشت و لگد فقط شامل جنبه های جسمی و فیزیکی تکواندو میشود. با تمرین مداوم روش صحیح و مبانی اخلاقی تکواندو است که یک هنرجو هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ ذهنی بر این ورزش احاطه پیدا می کند.

تکواندو با کاراته و سایر هنرهای رزمی چه تفاوتی دارد؟
شاگردان تکواندو هم مانند هنرجویان کاراته تعداد زیادی تکنیکهای بالاتنه مانند مشت ها و دفاع ها و ... انجام میدهند. آنچه باعث تفاوت تکواندو با سایر هنر های رزمی میشود ضربات برتر پا (قدرتی و سرعتی) است که در هیچ هنر رزمی دیگری وجود ندارد. هنرجویان تکواندو یاد میگیرند که ضربات متعددی را هم در حالت عادی و هم در حال پرش بزنند.البته تکواندو برتری های بسیاری نسبت به سایر رشته های رزمی دارد که به مرور آن را در سایت ارائه خواهیم نمود.

آیا واقعیت دارد که تکواندو مادر جودو و کاراته است؟

تقریبا می شود گفت که خیر.البته در زمان های بسیار دور،زمانی که هنوز تکواندو بسیار جوان بود با این دو رشته رزمی معروف ارتباط فراوانی داشت.به طوری که فنون و ضربات این سه رشته در هم آمیخته بود.پس از مدتی فنون گلاویزی جدا شده و هنر جودو را به وجود آوردند.در مورد جدا شدن تکواندو و کاراته اطلاعات موثقی در دسترس نیست.لازم به ذکر است که به دلیل شباهتی که میان کاراته و تکواندو در برخی نشست ها و ضربات وجود دارد برخی این دو رشته را برادر می دانند.

ترتیب کمربندها در تکواندو به چه صورت است؟

هرکس که تکواندو را تازه شروع میکند به عنوان کمربند سفید شناخته میشود و پس از مدتی با دادن یک امتحان در مقابل استاد خود (اگر استاد تشخیص دهد که او برای کمربند بعدی مناسب است) ترفیع درجه میشود.
سیستم کلی به این صورت است: سفید، زرد، سبز، آبی، قرمز، سیاه
کمربند سیاه شامل چند بخش است که به هرکدام از آن ها دان گفته می شود.

البته گاهی اوقات بر کمربندها برچسبی به رنگ کمربند بعدی زده میشود که البته این کار هم از طرف استاد تعیین میشود و به معنی نزدیک تر شدن به کمربند مورد نظر است. مثلا بر کمربند قرمز یک برچسب سیاه میزنند که به معنی نزدیک شدن به کمربند سیاه است. البته این کار برای استاد اختیاری است و میتواند یکجا کمربند بعدی را به فرد مورد نظر بدهد.

وقتی کسی به کمربند سیاه رسید چه میشود؟

وقتی شما کمربند سیاه را بدست می آورید دیگر به عنوان دان 1 شناخته میشوید. برای بدست آوردن دان 2 باید حداقل 2 سال به سختی تمرین کنید سپس میتوانید در آزمون شرکت کنید و اگر قبول شدید به دان 2 ترفیع درجه میشوید. البته اگر مدتی تمرین نکردید یا در آزمون قبول نشدید گرفتن دان 2 بیشتر طول میکشد.

چه وقت کسی به درجه ی استادی میرسد؟
در آزمونهای تکواندو وقتی شما موفق به اخذ دان 4 شدید دیگر بعنوان استاد شناخته میشوید. بر اساس تئوری حداقل 12 سال طول میکشد تا کسی این درجه را بدست آورد. البته این که کسی خودش را استاد بداند غرور است و کسی که مغرور باشد هرگز یک استاد واقعی نیست. تبدیل شدن به یک استاد واقعی یه فرایند طول عمری است که خیلی از شاگردان هرگز به آن نمیرسند.

استاد بودن به چه معناست؟
استاد بودن فقط به این معنا نیست که شما در اجرای تکنیکها خیلی ماهر باشید و به دانش آموزان هم یاد بدهید، بلکه شما باید همواره و تا وقتی زنده اید هم در ورزش رزمی خود و هم در زندگی بر دانسته های خود اضافه کنید. ممکن است شاگردان شما جدا از بحث تمرین و در بیرون از باشگاه برای مشکلاتشان به شما مراجعه کنند و شما باید بعنوان استاد بتوانید آنها را راهنمایی و کمک کنید. بخاطر این است که برای اخذ درجه ی استادی محدودیت سنی وجود دارد.

برای مثال چگونه یک فرد 14 ساله میتواند استاد نامیده شود؟ بخاطر همین سخت است که یک فرد نوجوان به عنوان استاد وارد کلاس شود چون تجربه ی کافی زندگی ندارند. به هر حال هرکس از لحاظ ذهنی با دیگری تفاوت دارد و استاد باید با صلاحدید خود تشخیص دهد که یک فرد توانایی مسئولیت پذیری دارد یا نه؟

آیا سالن تمرین تکواندو نام خاصی دارد؟

از آنجا که تکواندو راه درست زندگی را به هنرجویانش می آموزد، در زبان کره ای مکان تمرین تکواندو دوجانگ (به معنی محل زندگی) خوانده میشود. دوجانگ باید مکانی مجهز و رسمی باشد که شما در آن تلاش کنید خودتان را از لحاظ جسمی و ذهنی کامل کنید.

چگونه باید مشت و لگدهای سریعتر زد؟

مهمترین چیزی که میتوان با آن مشت و لگد زدن سریع را بدست آورد تنفس صحیح از ناحیه ی شکم است. شما یاید این کار را با انجام تکنیک صحیح، تمرکز، آرامش و دوری از اضطراب و همچنین با جدیت کار کردن ترکیب کنید تا بتوانید توانایی زدن ضربات پا و دست سریع و ویرانگر را بدست می آورید. البته بدست آوردن این توانایی کار یک یا چند روز نیست بلکه سال ها تمرین جدی میطلبد.

چقدر طول می کشد تا کمربند سیاه را بگیریم؟

تقریبا غیرممکن است که به این سوال پاسخ دهیم چون پاسخ این سوال به چند چیز بستگی دارد. یکی اینکه هر چند وقت یکبار تمرین میکنید، دیگر اینکه با چه شدتی تمرین میکنید و آخرین مورد اینکه با چه سرعتی یاد میگیرید؟ هنرجویانی که علاقه زیادی دارند و به شدت تمرین میکنند طبیعتا زودتر از هنرجویانی که علاقه ی کمتری دارند کمربند مشکی خود را میگیرند. گفتنی است مستعدترین هنرجویان هم باید حداقل سه سال تمرین کنند تا مجاز به گرفتن دان 1 شوند.

لباس تکواندو چه نام دارد؟

لباس تکواندو توبوک نام دارد. این لباس سفید است و علامتهایی روی آن وجود دارد. سفید بودن لباس نشانه ی روان پاک است.

برای شروع تکواندو چه وسایلی نیاز است؟
شما اصولا برای شروع تکواندو به هیچ وسایلی نیاز ندارید. بعد از شروع وقتی مطمئن شدید که میخواهید یادگیری تکواندو را ادامه دهید به یک لباس فرم (توبوک) نیاز دارید که برای مسابقات و ترفیع درجات ضروری است.

بعد از مدتی تمرین و پیشرفت باید تعدادی وسایل ایمنی از قبییل کلاه، محافظ بدن(هوگو)، ساعد بند، ساق بند ، بیضه بند (نانشیم) و ... بخرید.

کمربندهای رنگی و سیاه چه نامیده میشوند؟

کمربندهای رنگی بعنوان درجات گوپ و کمربند های مشکی بعنوان درجات دان شناخته میشوند.

خطرات و آسیب های تکواندو چیست؟
تکواندو نسبت به فوتبال خطرات کمتری دارد!این یک واقعیت ثابت شده است.با رعایت قوانین این رشته رزمی و استفاده از وسایل ایمنی هیچ خطری رزمی کاران را تهدید نمی کند.مگر این که اتفاق خاصی رخ دهد.البته به دلیل ضربات محکمی که به وسیله پا و دست به حریف وارد می شود انگشتان و خود دست ها و پا ها در معرض خطر قرار دارند که وسایل ایمنی میزان این خطر را به نزدیکی صفر در صد رسانده اند.

بهترین ورزش رزمی کدام است؟
همه ی ورزش های رزمی بر یک اساس بنیان نهاده شده اند مانند: نظم و انضباط، سلامتی، فروتنی، پشتکار، استقامت و روح تسخیر ناپذیر . پس هیچ هنر رزمی بهتر از دیگری نیست و همه ی آنها از لحاظ کلی شبیه به همند و انتخاب یک هنر رزمی فقط به سلیقه و خصوصیات افراد مختلف بستگی دارد.به نظر ما تکواندو از چندین جهت برتر از سایر رشته های رزمی است.البته ورزشکاران سایر رشته ها هم این عقیده را نسبت به ورزش رزمی خود دارند.چون اساسا هیچ کس نمی گوید ماست من ترش است!

یک استاد هنر رزمی چه تعریفی دارد؟
یک استاد فراتر از یک تمرین کننده در یک مدت زمان است. چه بسا افراد زیادی که مدت طولانی در یک ورزش رزمی تمرین میکنند و مدرک استادی میگیرند ولی از دید بسیاری از افراد یک استاد واقعی نیستند
یک استاد کسی است که اساس و اصول اخلاقی هنر رزمی خود را به اندازه اصول فیزیکی و تکنیکی درک کند..

یک استاد واقعی کسی است که از شاگردانش جز احترام و صداقت هیچ توقعی ندارد..

منبع:سايت حرف روز
 

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
ضربات پا در تكواندو

ضربات پا در تكواندو

تكواندو بر لگد زدن بيشتر از ساير جنبه هاي هنر تمركز دارد.با تكنيك هاي صحيح و آموزشي خوب مي توانيد نيرويي باور نكردني در لگد هايتان توليد كنيد.تكنيك هاي لگد زدن براي دفاع شخصي يا مبارزه رسمي يا شكستن اجسام استفاده مي شوند.چندين بخش از پا براي اجراي لگد ها و شكستن مورد استفاده قرار مي گيرند،كه به تفكيك شامل سينه پا،قاعده پاشنه،پشت پاشنه و شمشير پا(تيغه يا كناره پا)مي باشند.
پاها سه الي پنج برابر(بسته به شخص) قويتر از بازو ها هستند،البته بديهي است كه بسي بلند تر از آن ها هم مي باشند،در نتيجه براي فرد قدرت دسترسي بسيار بيشتري مهيا مي كنند.
به همين دليل است كه در تكواندو بسياري از حركات با پا ها انجام مي شود،اگر در فاصله اي باشيد كه بتوانيد يك لگد بزنيد،به راحتي پيش از آن كه حريف به شما نزديك شود يك لگد سريع،ناگهاني و قدرتمند اجرا نماييد.

ضربات پا در تكواندو به شرح ذيل مي باشند:
لگد جانبي(يوپ چاگي)-لگد دوراني(دوليو چاگي)-لگد دوراني معكوس(موم دوليو چاگي با فوايد دوليوچاگي)-لگد رو به عقب(دويت چا چاگي يا تي چاگي)-لگد رو به جلو ضربتي(آپ چا بوليگي يا آپ چاگي)
منبع:سايت مبارز
 

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
ضربات پا

موروپ چاگی : ضربه با زانوی خمیده.
آپ چاگی : ضربه با سینه ی پا رو به جلو.
آپ دولیو چاگی : ضربه با روی پا به پهلوی حریف.
پاکات نریو چاگی : ضربه ی مستقیم پا از داخل به خارج بدن.
آن پاکات نریو چاگی : ضربه ی مستقیم پا ازخارج به داخل بدن.
حرکات اولیگی ، حرکاتی هستند که با زانوی صاف برای اعمال کشش به پا انجام می شوند.
آپ اولیگی: ضربه ی مستقیم پا تا روبروی صورت به منظور کشش
آپ چا اولیگی : ضربه ی مستقیم پا تا پشت گوش از پایین به بالا برای کشش پا.
یوپ اولیگی: کشش پا از پهلو به بالا با زانوی مستقیم.
دیت اولیگی: کشیدن پا از پشت به بالا با زانوی صاف
دولیو اولیگی: بالا کشیدن پا از جلو و بردن آن به سمت کتف مخالف.
دولیو چاگی : ضربه پا به صورت حریف همراه چرخش 135 درجه ی پای زیر (چرخش زیاد پای زیری باعث پیچش تاندون می شود).
یوپ چاگی : ضربه با تیغه ی پا بطوری که پا یک مسیر رفت و برگشتی را طی می کند.
دولیو اولیگی : ضربه ی مستقیم پا بصورت ضربدری (رو به کتف مخالف).
دیت چاگی(تی چاگی) : چرخش بدن و ضربه با پاشنه ی پا به صورت کشویی.
باندا دولیو چاگی : ضربه ی دورانی پا با پاشنه به صورت حریف در مسیری افقی.
موم دولیو یوپ چاگی : چرخش بدن و زدن "یوپ چاگی".
موم دولیو باندا دولیو چاگی : چرخش بدن و اجرای ضربه ی باندا دولیو چاگی.

اگر ضربات پا با پیشوند تیو آغاز شدند ، باید ضربه را بعد از کنده شدن از زمین و در هوا اجرا کنید. تمام ضربات زمینی را می توان بصورت تیو در هوا اجرا نمود.
مومو تیو یوپ چاگی : دویدن (سه گام) ، پرش و زدن ضربه ی یوپ چاگی در هوا همزمان با جمع کردن پای زیر.
تیو یوپ چاگی : پرش در جا و زدن یوپ چاگی و جمع کردن پای زیر.
تیو آپ چاگی : پرش و زدن آپ چاگی با جمع پای زیر.
تیو تی چاگی : پرش و اجرای تکنیک تی چاگی در هوا.
تیو آپدولیو چاگی : پرش واجرای آپدولیو چاگی در هوا.
تیو دولیو چاگی : پرش و اجرای تکنیک دولیو چاگی .
تیو مومدولیو باندا دولیو چاگی : اجرای تکنیک مومدولیو باندا دولیو چاگی ٬ بعد از پریدن .
تیو باندا دولیو چاگی : پریدن و زدن ضربه ی باندا دولیو چاگی با پاشنه ی پا.
تیو پاکات نریو چاگی : پرش و زدن ضربه ی پاکات نریو چاگی.
تیو آن پاکات نریو چاگی : پرش و زدن ضربه ی آن پاکات نریو چاگی در هوا.
تیو مومدولیو پاکات نریو چاگی : پرش ٬ چرخش بدن در هوا و زدن ضربه ی پاکات نریو چاگی.
اگر پیشوند نام ضربه ای "دوبادانگ سانگ" آمد یعنی بعد از پرش ٬آپ چاگی بزن و تکنیک بعدی را در همان پرش اجرا کن. همه ی ضربات زمینی را می توان بشکل دوبالدانگ سانگ اجرا کرد.
دوبالدانگ سانگ آپ چاگی : پرش ٬ زدن آپ چاگی با پای عقب و زدن آپ چاگی با پای دیگر.
دوبالدانگ سانگ دولیو چاگی: بپر ، با پای عقب آپ چاگی بزن ، بعد با پای بعدی دولیو چاگی را در هوا اجرا کن.
ضربات زیر ، ضربات پرشی هستند که روی زمین معادل ندارد:
گاوی بال چاگی : پرش و زدن ضربه با سینه ی یک پا و زدن ضربه با تیغه ی پای دیگر به طرفین.
سان بال چاگی : پرش و زدن دو ضربه ی همزمان به طرفین با سینه ی پا.
مودوبال آپ چاگی : پرش وزدن دو ضربه ی آپ چاگی همزمان به جلو.
مودوبال یوپ چاگی: اجرای ضربه جفت پا از پهلو در هوا.

منبع:Taekwondo Tigers
 

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهترین تکواندو کای ایران به نظر من...

بهترین تکواندو کای ایران به نظر من...

هادی ساعی:gol::heart:


بیوگرافی هادی ساعی
هادی ساعی در خردادماه ۱۳۵۵ در شهر ری متولد شد. هادی از ۱۰ سالگی ورزش را شروع کرد.و با استعداد، پشتکار و عزمی راسخ خود از رده سنی نوجوانان تاکنون به طور مستمر در تیم ملی تکواندو ایران حضور داشته‌است. ساعی اولین کسی بود که در ورزشی غیر از کشتی و وزنه برداری برای ما مدال کسب کرد. هادی ساعی در مدت ۱۲ سال پوشیدن پیراهن تیم ملی بزرگسالان، به جز مدال های کشوری وآسیایی ۸ بار بر سکوهای اول جهان قرار گرفت و با مدال طلایی که به نام خودش و تیم ملی زد، پرچم سه رنگ ایران را در دنیا به اهتزاز در آورد. اما این شروع یک راه جدید برای ملی پوش با اخلاق تکواندو ایران بود.المپیک مقصد بعدی ساعی بود. او در اولین میدان المپیکی اش در سیدنی برنز گرفت تا با تجربه ای بیشتر به فکر نتیجه ای بهتر در المپیک بعدی باشد. اما آتن اوج افتخارات کاپیتان تیم ملی بود. ساعی توانست در یونان مدال طلای المپیک را در وزن ۵۵ کیلوگرم به نام خودش و ایران بزند. و اکنون جهان پهلوان هادی ساعی کاپیتان با تجربه ایران در وزن سوم دومین طلای المپیکی خود را در پکن کسب کرد.

افتخارات هادی ساعی
بازی‌های المپیک: برنز سیدنی ۲۰۰۰ طلا آتن ۲۰۰۴ طلا پکن ۲۰۰۸
مسابقات جهانی: طلا ادمونتون ۱۹۹۹-طلا مادرید ۲۰۰۵- نقره گارمیش-پارتن چن ۲۰۰۳ - برنز پکن ۲۰۰۷
بازی‌های آسیایی: طلا بوسان ۲۰۰۲-برنز دوحه ۲۰۰۶
مسابقات آسیایی:طلا بانگکوک ۲۰۰۶ -نقره امان ۲۰۰۲
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوش‌قدم: همه بانوان تیم ملی کاراته به طلا فکر می‌کنند
خبرگزاری فارس: عضو تیم ملی کاراته بانوان گفت: همه بانوانی که به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام می‌شوند به کسب مدال طلا فکر می‌کنند.


سمانه خوش‌قدم در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: آخرین اردوی تیم ملی از روز 20 تیر تا زمان اعزام پیگیری شد. همه شرایط خوب است و تمرینات نیز به خوبی برگزار شد.
وی ادامه داد: با توجه به حضور در مسابقات جهانی کاراته‌وان در اندونزی با دو حریف اصلی‌ام در مسابقات قهرمانی آسیا آشنا شدم. نمایندگان ژاپن و مالزی که مقابل هر دو در اندونزی شکست خورده بودم اکنون آنالیز شده‌اند.
عضو تیم ملی کومیته بانوان در وزن 61- کیلو، با بیان اینکه کاراته‌کاران ژاپنی و مالزیایی با تکنیکی جدید در رقابت‌های جهانی حضور داشتند، تصریح کرد: پیش از این نیز با این حریفان در مسابقات مختلف مبارزه کرده بودم اما از آن زمان یک سال گذشته و آنها تکنیکی دیگر به کار بردند. امیدوارم در مسابقات آسیایی ازبکستان بتوانم نتیجه بهتری کسب کنم و مدال بگیرم.
خوش‌قدم در پاسخ به این سوال که فکر می‌کند چه مدالی در قهرمانی آسیا کسب می‌کند، عنوان کرد: همه ورزشکاران اعزامی به مسابقات به طلا فکر می‌کنند و من هم امیدوارم با همین مدال بازگردم. از مسئولان فدراسیون تشکر می‌کنم که آرامش را به تیم ملی بازگرداندند.
تیم ملی کاراته صبح امروز برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا راهی ازبکستان شد.
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایران نایب‌قهرمان مسابقات کاراته نوجوانان آسیا شد
خبرگزاری فارس: پرونده تیم ملی نوجوانان در دوازدهمین دوره مسابقات کاراته قهرمانی آسیا در تاشکند ازبکستان با کسب 3 مدال طلا، 2 نقره و 4 برنز و عنوان نایب‌قهرمانی بسته شد.


به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، در دوازدهمین دوره این رقابت ها که 25 کشور آسیایی حضور داشتند، در رده سنی نوجوانان (15-14 سال)، تیم ژاپن با کسب 5 مدال طلا، 2نقره و یک برنز عنوان قهرمانی را به دست آورد، تیم ایران با 3 طلا، 2نقره و 4 برنز نایب قهرمان شد، ازبکستان با یک طلا و 3نقره در جایگاه سوم قرار گرفت. تایلند با یک طلا چهارم شد، اندونزی و قزاقستان با یک نقره و 3 برنز به طور مشترک در مکان پنجم قرار گرفتند.
در این رده کشورهای چین، اردن، تایوان، مالزی، سوریه، کویت و قرقیزستان کاراته کاهای خود را سکوی دیدند.
برای تیم ایران، سمیه تکمار، علی بهبود و علیرضا قاضی 3 مدال طلا، مهدی امامی و آرزو نعمتی پور در کاتای انفرادی مدال نقره، علیرضا شیر صفت، ملیکا احدی، محمد گیلان پور و رامین قراگوزلو مدال برنز رده سنی نوجوانان را گرفتند.
یازدهمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا فردا با برگزاری مسابقات جوانان 17-14 سال برگزار می شود و کاراته کاهای کشورمان با ترکیب کامل در دو بخش دختران و پسران به میدان می روند.
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسابقات قهرمانی کاراته نوجوانان و جوانان آسیا
کسب 2 مدال نقره در بخش دختران و پسران در کاتا
خبرگزاری فارس: در آغاز نخستین روز از مسابقات کاراته قهرمانی آسیا آرزو نعمتی پور و مهدی امامی در کاتای انفرادی موفق به کسب مدال نقره شدند.


به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، در روز نخست پیکارهای قهرمانی آسیا در رده سنی نوجوانان و جوانان که از امروز (شنبه) در تاشکند ازبکستان با حضور 25 کشور آغاز شده است، در کاتای انفرادی بانوان آرزو نعمتی پس از غلبه بر قزاقستان و مالزی با کسب 5 پرچم راهی دور فینال شد. نعمتی در فینال به مصاف نماینده ای از ژاپن رفت و نتیجه را واگذار کرد و به مدال نقره رسید.
در کاتای انفرادی پسران هم مهدی امامی در رده سنی 15-14 سال پس از پیروزی در مقابل عربستان، کویت و مالزی با 5 پرچم، در فینال با همین نتیجه مقابل حریفی از ژاپن باخت و دومین مدال نقره را برای تیم ایران به ارمغان آورد.
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاتای تیمی دختران و پسران طلا گرفت/2 مدال نقره در کاتای انفرادی
خبرگزاری فارس: ملی‌پوشان جوان ایران در بخش کاتای تیمی دختران و پسران در مسابقات کاراته قهرمانی آسیا صاحب دو مدال طلا شدند.


به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، در مسابقات کاراته جوانان قهرمانی آسیا که در تاشکند با حضور 25 کشور آسیایی در حال برگزاری است، در کاتای انفرادی 17-16 سال امیرعلی زنجانی ابتدا کویت را 3 بر 2 شکست داد، سپس مقابل نماینده تایلند با همین نتیجه پیروز شد، در مبارزه سوم حریفی از ماکائو را 5 بر صفر مغلوب کرد تا درفینال مقابل کاتاروی ژاپنی قرار بگیرد. در فینال، زنجانی 5 بر صفر نتیجه را واگذار کرد تا مدال نقره را از آن خود کند.
در بخش دختران و در کاتای انفرادی همین رده سنی، پریسا رحمانی نماینده اندونزی را 3 بر 2 شکست داد، در مبارزه دوم 4 بر یک کاتارویی از مالزی را مغلوب کرد و در فینال مقابل حریف ژاپنی 5 بر صفر باخت و مدال نقره را کسب کرد.
در کاتای تیمی 17-16 سال تیم دختران ایران با ترکیب مائده نصیری‌پی، مهدیه شکور و پریسا رحمانی به میدان رفت که در مبارزه نخست اندونزی را 5 بر صفر برد، در مسابقه دوم مقابل قزاقستان هم با نتیجه 5 بر صفر به برتری رسید و در فینال موفق شد 5 بر صفر تیم کاتای ویتنام را شکست دهد و صاحب مدال طلا این دوره از پیکارها شود.
در کاتای تیمی 17-16 سال تیم پسران ایران با ترکیب معین برکم، سیدبهروز حسینی نسب و اسماعیل نخعی ابتدا قزاقستان را 5 بر صفر مغلوب کرد، در دومین مبارزه خود نماینده کویت را با نتیجه 3 بر 2 از پیش رو برداشت و در فینال مقابل حریفی از عربستان 5 بر صفر به پیروزی رسید و صاحب مدال طلای بخش کاتای تیمی مردان شد.
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
تیم ملی ایران 3 مدال برنز دیگر کسب کرد
خبرگزاری فارس: تیم ملی کاراته ایران در بخش پسران و دختران در رقابت‌های قهرمانی آسیا 3 مدال برنز دیگر کسب کرد.


به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، در دوازدهمین دوره رقابت‌های کاراته قهرمانی آسیا در تاشکند که 25 کشور حضور دارند در رده سنی جوانان و در بخش دختران، در وزن 48- کیلوگرم، پریسا وفایی پس از شکست مقابل حریف ژاپنی با نتیجه 4 بر صفر، در گروه بازنده‌ها به رقابت خود ادامه داد که در این گروه ابتدا حریفی از افغانستان را 8 بر یک مغلوب کرد و سپس 5 بر یک از سد مالزی گذشت تا به مدال برنز دست یابد.
در وزن 53- کیلوگرم، بهنوش محمدی 6 بر 2 نتیجه را به نماینده ازبکستان واگذار کرد و در گروه بازنده‌ها با پیروزی 5 بر صفر مقابل مالزی برنز گرفت.
در بخش پسران، در وزن 55-کیلوگرم، محمدامین تقی‌پور نماینده کره‌جنوبی را 4 بر صفر برد، در دومین مبارزه با نتیجه یک بر صفر از سد ژاپن گذشت، در مسابقه سوم مقابل حریفی از ازبکستان قرار گرفت که پس از تساوی 3 بر 3 در وقت قانونی با رای داوران بازنده شد تا در گروه بازنده‌ها به مصاف حریفی از قزاقستان برود که در آن بازی 7 بر 3 پیروز شد و مدال برنز را از آن خود کرد.
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
تیم ایران با کسب 3 طلا، 2نقره و 8 برنز به کار خود پایان داد
خبرگزاری فارس: در پایان رقابتهای قهرمانی کاراته آسیا در تاشکند ازبکستان تیم ایران به 3 مدال طلا، 2 نقره و 8 برنز دست یافت.


به گزارش فارس به نقل از سایت فدراسیون کاراته، در پایان دوزادهمین دوره رقابت‌های کاراته قهرمانی آسیا در تاشکند ازبکستان که با حضور 25 کشور برگزار شد،دروزن منهای 61 کیلوگرم آرش یونسی با غلبه بر تمامی حریفان به مدال طلای این وزن دست یافت.یونسی ابتدا نماینده امارات را 4 بر یک شکست داد، در دومین مبارزه حریف هندی را 5 بر صفر برد، سپس نماینده کویت را 4 بر صفر مغلوب کرد و در مقابل حریف افغانستانی 4 بر صفر پیروز شد و به فینال راه یافت.در فینال نماینده عربستان را 4 بر صفر برد و به مدال طلا رسید.
در کاتای تیمی 16-17 سال تیم پسران ایران با ترکیب(معین برکم، سید بهروز حسینی نسب و اسماعیل نخعی) ابتدا تیم قزاقستان را 5 بر صفر مغلوب کرد، در دومین مبارزه خود نماینده کویت را با نتیجه 3 بر 2 از پیش رو برداشت و در فینال مقابل حریفی از عربستان صعودی 5 بر صفر به پیروزی رسید و صاحب مدال طلای بخش کاتای تیمی مردان شد.
در کاتای تیمی 16-17 سال تیم دختران ایران با ترکیب(مائده نصیری پی، مهدیه شکور و پریسا رحمانی) به میدان رفت که در مبارزه نخست تیم اندونزی را 5 بر صفر برد، در مسابقه دوم مقابل تیم قزاقستان هم با نتیجه 5 بر صفر به برتری رسید و در فینال موفق شد 5 بر صفر تیم کاتای ویتنام را شکست دهد و صاحب مدال طلا این دوره از پیکارها شود.
در کاتای انفرادی 16-17 سال پریسا رحمانی نماینده اندونزی را 3 بر 2 شکست داد، در مبارزه دوم 4 بر یک کاتارویی از مالزی را مغلوب کرد و در فینال مقابل حریف ژاپنی 5 بر صفر باخت و مدال نقره را کسب کرد.
در کاتای انفرادی 16-17 سال امیر علی زنجانی ابتدا نماینده کویت را 3 بر 2 برد، سپس حریفی از تایلند را با همین نتیجه شکست داد، در مبارزه سوم حریفی از ماکائو را 5 بر صفر مغلوب کرد تا درفینال مقابل کاتاروی ژاپنی قرار بگیرد. در فینال، زنجانی 5 بر صفر نتیجه را واگذار کرد تا مدال نقره را از آن خود کند.
در وزن منهای 68 کیلوگرم، شهاب نوروزی پس از باخت مقابل نماینده عربستان با نتیجه 4 بر 3 به گروه بازنده ها رفت و در این گروه به برتری 10 بر یک مقابل حریفی از اندونزی رسید و سپس کاراته کایی از قرقیزستان را 3 بر صفر مغلوب کرد و مدال برنز گرفت.
در وزن منهای 76 کیلوگرم، سعید عباس مرزدشتی ابتدا نماینده اندونزی را 6 بر یک برد، سپس 4 بر صفر از سد حریفی از قزاقستان گذشت، در مبارزه سوم 4 بر 2 مغلوب نماینده تاجیکستان شد تا در گروه بازنده ها به رقابت خود ادامه دهد. در این گروه مرزدشتی حریف هنگ کنگی را 10 بر صفر شکست داد و مدال برنز این وزن را از آن خود کرد.
در وزن به اضافه 59 کیلوگرم، نفیسه گلشنی در مبارزه نخست 3 بر صفر از نماینده مالزی شکست خورد تا در گروه بازنده ها به مبارزات خود ادامه دهد. وی در این گروه به مصاف حریفی از تاجیکستان رفت و 3 بر صفر به برتری رسید و سپس کاراته کای قزاقستانی را با نتیجه 5 بر صفر از پیش رو برداشت و به مدال برنز این وزن دست یافت.
در وزن منهای 59 کیلوگرم هم بهنوش نجفی پس از تساوی مقابل حریف ژاپنی با نتیجه 3بر3 با رای داوران برنده تاتامی اعلام شد تا در ادامه با نماینده هند مبارزه کند و به برتری 9 بر صفر برسد. نجفی در مبارزه سوم مقابل حریفی از قزاقستان 3 بر 2 نتیجه را واگذار کرد تا در گروه بازنده ها به میدان برود، در این گروه در مسابقه با نماینده اندونزی به پیروزی 10 بر صفر رسید و مدال برنز این رقابتها را بر گردن آویخت.
دروزن منهای 55 کیلوگرم محمد امین تقی پور نماینده کره جنوبی را 4 بر صفر برد، در دومین مبارزه با نتیجه یک بر صفر از سد کارته کای ژاپنی گذشت، در مسابقه سوم مقابل حریفی از ازبکستان قرار گرفت که علی رغم حملات پیاپی پس از تساوی 3-3 در وقت قانونی با رای داوران بازنده شد تا در گروه بازنده به مصاف حریفی از قزاقستان برود که در آن بازی 7 بر 3 پیروز شد و مدال برنز را از آن خود کرد.
در وزن منهای 48 کیلوگرم، پریسا وفایی پس از باخت مقابل حریف ژاپنی با نتیجه 4 بر صفر ، در گروه بازنده به رقابت خود ادامه داد که در این گروه ابتدا حریفی از افغانستان را 8 بر یک مغلوب کرد و سپس 5 بر یک از سد نماینده مالزی گذشت تا به مدال برنز دست یابد.
در وزن منهای 53 کیلوگرم، بهنوش محمدی 6 بر 2 نتیجه را به نماینده ازبکستان واگذار کرد و در گروه بازنده ها با برد 5 بر صفر مقابل نماینده مالزی برنز گرفت.
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
نوروزی و مرزدشتی مدال‌های برنز را از آن خود کردند
خبرگزاری فارس: در پیکارهای کاراته قهرمانی آسیا در تاشکند، شهاب نوروزی و سعید عباس مرزدشتی به نشان برنز دست یافتند.


به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، در ادامه رقابت‌های قهرمانی آسیا که در ازبکستان در حال برگزاری است، در وزن 68- کیلوگرم، شهاب نوروزی پس از باخت مقابل نماینده عربستان با نتیجه 4 بر 3 به گروه بازنده ها رفت و در این گروه به برتری 10 بر یک مقابل حریفی از اندونزی رسید و سپس کاراته کایی از قرقیزستان را 3 بر صفر مغلوب کرد و مدال برنز گرفت.
در وزن 76- کیلوگرم، سعید عباس مرزدشتی ابتدا نماینده اندونزی را 6 بر یک شکست داد، سپس 4 بر صفر از سد حریفی از قزاقستان گذشت، در مبارزه سوم 4 بر 2 مغلوب تاجیکستان شد تا در گروه بازنده ها به رقابت خود ادامه دهد. در این گروه مرزدشتی هنگ کنگ را 10 بر صفر شکست داد و مدال برنز این وزن را از آن خود کرد.
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
یونسی مدال طلا را بر گردن آویخت
خبرگزاری فارس: کاراته‌کار تیم ملی ایران در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا به مدال طلا رسید.


به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، در ادامه دوازدهمین دوره رقابت‌های کاراته آسیا که به میزبانی ازبکستان در حال برگزاری است، دروزن 61- کیلوگرم، آرش یونسی با غلبه بر تمامی حریفان به مدال طلای این وزن دست یافت.
یونسی ابتدا نماینده امارات را 4 بر یک شکست داد، در دومین مبارزه هند را 5 بر صفر برد، سپس کویت را 4 بر صفر مغلوب کرد و در مقابل حریف افغانستانی 4 بر صفر پیروز شد و به فینال راه یافت.
در فینال عربستان را 4 بر صفر برد و به مدال طلا رسید.
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمایندگان ایران در روز نخست 7 مدال طلا، نقره و برنز کسب کردند
خبرگزاری فارس: در پایان نخستین روز از پیکارهای کاراته قهرمانی آسیا در تاشکند ازبکستان تیم ملی ایران به 4 مدال طلا، 2 نقره و یک برنز دست یافت.


به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کاراته، در یازدهمین دوره مسابقات کاراته بزرگسالان آسیا که از صبح امروز در تاشکند ازبکستان با حضور 254 کاراته کا از 26 کشور آغاز شد، تیم ایران در پایان روز نخست بازی‌ها به 4 مدال طلا توسط ذبیح اله پورشیب، علی فداکار، نسرین دوستی و حمیده عباسعلی، 2 مدال نقره توسط پگاه زنگنه و فاطمه چالاکی و یک مدال برنز توسط سعید علیپور دست یافت.
در وزن 84+ کیلوگرم ذبیح اله پورشیب سومین مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا را از آن خود کرد، پورشیب که در سال‌های 2009 و 2011 و بازی‌های آسیایی گوانگجو هم به مدال طلا رسیده بود، امروز موفق شد در فینال مقابل "خالد خلیلف" از قزاقستان نفر سوم مسابقات قهرمانی جهان به پیروزی برسد و مدال طلای سنگین وزن را از آن خود کند. در فینال پورشیب پس از تساوی 3 بر 3 در وقت قانونی مسابقه با رای داوران برنده تاتامی اعلام شد و مقام قهرمانی را بدست آورد.
پورشیب در مبارزه نخست خود و در ثانیه های ابتدایی مسابقه محمد فدایی از افغانستان را 8 بر صفر برد، در گام دوم مقابل "رستم آشورف" از ازبکستان کاراته‌کای ایران میزبان قرار گرفت و با وجود تشویق تماشاگران حاضر در سالن به برتری 4 بر صفر رسید. سپس در مبارزه سوم احمد خلیفه از اردن را 7 بر صفر شکست داد تا راهی فینال شود.
در وزن 84- کیلوگرم علی فداکار پس از استراحت در دور نخست، "جونگ مین سو" نماینده کره جنوبی را 8 بر صفر از پیش رو برداشت، سپس "تیمور والوف" از تاجیکستان را 9 بر یک مغلوب کرد، در مبارزه سوم "آخماتوف" از ازبکستان را 8 بر صفر برد تا در فینال مقابل علی ظفر از سوریه قرار بگیرد. در فینال هم موفق شد 3 بر یک از سد حریف سوریه ای خود بگذرد و مدال طلای این وزن را بر گردن آویزد.
نسرین دوستی در وزن 50- کیلوگرم مبارزات خود را با پیروزی 6 بر یک مقابل ازبکستان آغاز کرد دوستی بعد از شکست این حریف در گام دوم کاراته‌کای مالزیایی را 4 بر یک برد تا در نیمه نهایی به مصاف حریفی از کره جنوبی قهرمان آسیا در سال 2011 برود. در مبارزه سوم دوستی موفق شد حریف خود را با نتیجه 3 بر صفر مغلوب کند و به فینال راه یابد. در فینال دوستی نماینده ژاپن را با نتیجه 10 بر 3 شکست داد تا به نخستین مدال طلای بانوان در رقابت‌های قهرمانی آسیا دست یابد. دوستی در این دیدار از ناحیه پا دچار مصدومیت شده بود.
در وزن 68+ کیلوگرم بانوان حمیده عباسعلی که موفق شده بود پیش از رسیدن به فینال در کمتر از 40 ثانیه تمامی حریفانش را از پیش روبردارد، در فینال هم "هما آمیکو" از ژاپن دارنده مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا در سال‌های 2008 و 2011 را با نتیجه 4 بر 3 مغلوب کند و به مدال طلای این وزن دست یابد. عباسعلی پیش از رسیدن به فینال، ابتدا حریفی از هند را با نتیجه 8 بر صفر از پیش رو برداشت، سپس "ژیا یوان" از چین را 8 بر صفر شکست داد.
در وزن 68- کیلوگرم پگاه زنگنه پس از برد کاراته‌کایی از مالزی با نتیجه 2 بر یک در مبارزه نخست، در گام دوم به مصاف نماینده ویتنام رفت و موفق شد 3 بر صفر بر این حریف غلبه کند، زنگنه در سومین مبارزه یک بر صفر از سد "مایومی" ژاپنی گذشت و راهی فینال شد. در فینال هم با نتیجه 5 بر 3 از نماینده اندونزی باخت و به مدال نقره این وزن رسید.
فاطمه چالاکی در وزن 55- کیلوگرم پس از اینکه در بازی اول توانست "نیشا آلاگاسان" از مالزی را پس از تساوی صفر بر صفر در وقت قانونی با رای داوران شکست دهد در گام دوم "شی جیانگ لی" از چین را 5 بر یک مغلوب کرد تا در مبارزه سوم مقابل نماینده ویتنام دارنده مدال طلای بازی‌های آسیایی گوانگجو به برتری 5 بر یک برسد. چالاکی در فینال مقابل "کوبایاچی" از ژاپن قرار به دلیل 4 اخطاره شدن نتیجه را واگذار کرد و به مدال نقره بسنده نمود.
در وزن 60- کیلوگرم سعید علیپور ابتدا نماینده عراق را 4 بر یک شکست داد، در مبارزه دوم مقابل حریفی از ازبکستان پس از تساوی صفر بر صفر با رای داوران برنده اعلام شد، سپس مقابل حریفی از افغانستان به برتری 3 بر یک رسید تا در مقابل کاراته‌کایی از قزاقستان دارنده مدال نقره جهان در سال 2008 و نقره آسیا در سال 2011 قرار بگیرد، علیپور در این مبارزه 2 بر صفر نتیجه را واگذار کرد تا در گروه بازنده ها به مبارزاتش ادامه دهد. در این گروه علیپور موفق شد "لولا مازین" از اردن را یک بر صفر شکست دهد و به مدال برنز دست یابد.
در این وزن کره جنوبی اول شد، قزاقستان در مکان دوم ایستاد و ایران و ژاپن مشترکاً سوم شدند.
در وزن 61- کیلوگرم بانوان هم سمانه خوش قدم در مبارزه نخست مقابل مالزی 4 بر یک نتیجه را واگذار کرد و با توجه به اینکه حریفش در نیمه نهایی از کاراته‌کایی ژاپنی باخت، خوش قدم از راهیابی به مرحله "رپه شارژ" باز ماند و حذف شد.
در وزن 55- کیلوگرم وحید حسنی پور ابتدا نماینده پاکستان را 7 بر یک برد، فاضل احمدی از افغانستان را 5 بر صفر مغلوب کرد، در مبارزه سوم پس از تساوی در وقت قانونی مسابقه مقابل حریف چینی با رای داوران بازنده شد و به گروه بازنده ها رفت.در این گروه هم برابر اندونزی پس از تساوی 3 بر 3 با رای داوران به نفع حریف ازدست یابی به مدال باز ماند.
محمد هادی داود آبادی در وزن 75- کیلوگرم با باخت مقابل "احمد السفری کویتی" با نتیجه 4 بر 2 از دور رقابت‌ها کنار رفت.
در وزن 67- کیلوگرم هم حامد زیگساری در بازی نخست "فحد الخاتمی" از عربستان را 9 بر صفر شکست داد، سپس در مصاف با نماینده قزاقستان 3 بر صفر مغلوب شد و در رپه شارژ هم از حریف پاکستانی خود 2 بر یک شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.
همچنین محمد هادی داود آبادی در وزن 75- کیلوگرم با باخت مقابل "احمد السفری" کویتی با نتیجه 4 بر 2 از دور رقابت‌ها کنار رفت.
در وزن 67 کیلوگرم هم حامد زیگساری در بازی نخست "فحد الخاتمی" از عربستان را 9 بر صفر شکست داد، سپس در مصاف با نماینده قزاقستان 3 بر صفر مغلوب شد و در رپه شارژ هم از حریف پاکستانی خود 2 بر یک شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
فداکار مدال طلا کسب کرد، زیکساری و داود آبادی حذف شدند
خبرگزاری فارس: رقابت‌های کاراته قهرمانی بزرگسالان آسیا در حالی به میزبانی تاشکند ازبکستان در حال پیگیری است که علی فداکار با شکست حریفانش مدال طلای این دوره از مسابقات را کسب کرد.


به گزارش خبرگزاری فارس، در وزن 84- کیلوگرم علی فداکار پس از استراحت در دور نخست، "جونگ مین سو" نماینده کره جنوبی را 8 بر صفر از پیش رو برداشت، سپس "تیمور والوف" از تاجیکستان را 9 بر یک مغلوب کرد، در مبارزه سوم "آخماتوف" از ازبکستان را 8 بر صفر برد تا در فینال مقابل "علی ظفر" از سوریه قرار بگیرد.
وی در فینال هم موفق شد 3 بر یک از سد حریف سوریه‌ای خود بگذرد و مدال طلای این وزن را بر گردن آویزد.
حامد زیکساری نماینده وزن 67- کیلوگرم و هادی داود آبادی نماینده وزن 75- کیلوگرم با شکست مقابل حریفانشان از گردونه رقابت‌ها حذف شدند.
در وزن 84+ کیلوگرم ذبیح اله پورشیب با برتری مقابل افغانستان، ازبکستان و اردن راهی فینال شد.
 

...SPARTACUS

عضو جدید
کاربر ممتاز
زنگنه به مدال نقره رسید/خوش‌قدم حذف شد
خبرگزاری فارس: کارته‌کار وزن 68- کیلوگرم تیم ملی بانوان ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا به مدال نقره دست یافت.


به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، در ادامه مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا در تاشکند در وزن 68- کیلوگرم، پگاه زنگنه پس از پیروزی مقابل کاراته کایی از مالزی با نتیجه 2 بر یک در مبارزه نخست، در گام دوم به مصاف نماینده ویتنام رفت و موفق شد 3 بر صفر بر این حریف غلبه کند، زنگنه در سومین مبارزه یک بر صفر از سد مایومی ژاپنی گذشت و راهی فینال شد.
در فینال هم با نتیجه 5 بر 3 از نماینده اندونزی باخت و به مدال نقره این وزن رسید.
در وزن 61- کیلوگرم، سمانه خوش قدم در مبارزه نخست مقابل مالزی 4 بر یک نتیجه را واگذار کرد و با توجه به اینکه حریفش در نیمه نهایی از کاراته کایی ژاپنی باخت، خوش قدم از راهیابی به مرحله رپه شارژ باز ماند و حذف شد.
پیش از این دوستی‌مهر و چالاکی به ترتیب به مدال طلا و نقره رسیدند.
 

Similar threads

بالا