هر چه می خواهد دل تنگت بپرس!

Asghar_

عضو جدید
سلام...

دنبال کتاب یا مطلبی( لاتین -فارسی-....) میگردم که در مورد چگونگی تاثیر فشار بر روی پره های توربین(توربین های ضربه ای یا به طور کلی توربین های هوای جریان محوری) برای ایجاد نیروهای محرک و مقاوم بر آن توضیح خوبی داده باشه.

ممنون میشم راهنماییم کنین...

باتشکر

سلام...

دنبال کتاب یا مطلبی( لاتین -فارسی-....) میگردم که در مورد چگونگی تاثیر فشار بر روی پره های توربین(توربین های ضربه ای یا به طور کلی توربین های هوای جریان محوری) برای ایجاد نیروهای محرک و مقاوم بر آن توضیح خوبی داده باشه.

ممنون میشم راهنماییم کنین...

باتشکر

سلام داداش
شما میتونی کتاب توربوماشین رو سرچ کنی با این عنوان کتابهای زیادی چاپ شده.
البته کتاب اصول پیشرانش با ترجمه دکتر مظاهری هم هست.
اگه با لاتین خوندن مشکلی نداری من کتاب توربوماشین کوهن رو پیشنهاد میکنم ( Cohen-Gas Turbine Theory )

h_bakhtiari

عضو جدید
سلام به همگی. من به اطلاعات جزئی از موشک هارپون(زمین به دریا) نیز دارم. مثل نوع ایرفویل یا محل مرکز ثقل و ... . لطفآ اگه کسی میتونه، کمکم کنه. ممنون

a1ir3za

عضو جدید
راهنمایی در مورد رشته هوافضا

راهنمایی در مورد رشته هوافضا

سلام و خسته نباشید.... چندتا سئوال دارم ممنون میشم جواب بدید!
1 - چطور لیست دانشگاه های غیردولتی و غیرانتفاعی کشور که رشته مهندسی هوافضا رو دارن پیدا کنم؟؟؟ (کارشناسی)
2 - من رشته کاردانی کامپیوتر هستم از دانشکده فنی و حرفه ای... چطور میتونم به هوافضا تغییر رشته بدم؟؟؟ (غیرانتفاعی باشه یا نه فرقی نداره)
نکته: من از هنرستان وارد دانشگاه شدم (نه نظری) دانشجوی دانشکده فنی حرفه ای انزلی هستم. امکانش هست بتونم به رشته هوافضا تغییر بدم تخصصم رو؟؟؟
3 - اگر این امر با کنکور تححقق پیدا میکنه, باید چه درسایی رو واسه کنکور بخونم؟؟؟

ممنون میشم جواب این 3 تا سئوال رو کامل بدید - یا حق

essyh2003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید.... چندتا سئوال دارم ممنون میشم جواب بدید!
1 - چطور لیست دانشگاه های غیردولتی و غیرانتفاعی کشور که رشته مهندسی هوافضا رو دارن پیدا کنم؟؟؟ (کارشناسی)
2 - من رشته کاردانی کامپیوتر هستم از دانشکده فنی و حرفه ای... چطور میتونم به هوافضا تغییر رشته بدم؟؟؟ (غیرانتفاعی باشه یا نه فرقی نداره)
نکته: من از هنرستان وارد دانشگاه شدم (نه نظری) دانشجوی دانشکده فنی حرفه ای انزلی هستم. امکانش هست بتونم به رشته هوافضا تغییر بدم تخصصم رو؟؟؟
3 - اگر این امر با کنکور تححقق پیدا میکنه, باید چه درسایی رو واسه کنکور بخونم؟؟؟

ممنون میشم جواب این 3 تا سئوال رو کامل بدید - یا حق

سلام دوست عزیز
من پیشنهاد میکنم فوق دیپلم کامپیوتر رو تموم بکنید و ار طریق کنکور ناپیوسنه تو گرایش الکترونیک هواپیمایی (الکترواویونیک) یا مراقیت پرواز ادامه تحصیل بدین
دانشگاه ها هم هر سال ظرفیت هاش فرق میکنه باید دفترچه های سال قیل رو مطالعه کنید معروفترین هاش دانشکده صنعت هواپیمایی - مالک اشتر و چند تا غیر انتفاعی دیگه هستند.
موفق باشید

Abolfazl6776

عضو جدید
سلام دوستان
نماز روزه هاتون قبول باشه
سوال: دستگاه معادلات غیرخطی حرکت 6درجه آزادی رو چطوری توی متلب حل کنم؟؟
من چند کد مختلف رو امتحان کردم جواب نداد ، لطفا راهنمایی کنید کمتر از 1 هفته فرصت دارم

باتشکر

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام دوستان
نماز روزه هاتون قبول باشه
سوال: دستگاه معادلات غیرخطی حرکت 6درجه آزادی رو چطوری توی متلب حل کنم؟؟
من چند کد مختلف رو امتحان کردم جواب نداد ، لطفا راهنمایی کنید کمتر از 1 هفته فرصت دارم

باتشکر

سلام،
کد رو خودتون باید بنویسید. معمولاً کدهایی که از اینترنت گرفته میشه، یا درست کار نمیکنه یا نمیشه ازش سر درآورد.

برای معادلات 6 درجه آزادی،
یا معادلات شما تو دستگاه بدنی هست که این 12 معادله زیر رو باید تو MATLAB حل کنید:

توی این معادلات، X.Y.Z نماد نیروی تو محورهای x,y,z هست. S نماد Sin و C نماد Cos هست. یا تو دستگاه باد، که باید این 12 معادله رو حل کنید:

تو دستگاه باد، p، q و r رو هم لازم دارید که فرمولش با دستگاه بدنی یکیه.حالا، یکی از 12 دسته معادلات رو برای شبیه‌سازی انتخاب می‌کنید. نتیجه ش خیلی فرقی نداره. دستگاه باد برای شبیه‌سازی خلبان خودکار و هدایت متداول تره، دستگاه بدنی برای بحث‌های طراحی و برآورد برد و طراحی مسیر.

با استفاده از دستور ode45 تو MATALB این 12 تا معادله رو حل می‌کنید. چیزهایی که معلومه: مقدار نیروها، ممان‌ها و شرایط اولیه. برای اول کار، تمام اینها رو یک عدد فرض کنید تا حلode‌شما انجام بشه. هر وقت این حل رو انجام دادید، بگید تا بریم برای مرحله بعدش.

آخرین ویرایش:

Abolfazl6776

عضو جدید
سلام،
کد رو خودتون باید بنویسید. معمولاً کدهایی که از اینترنت گرفته میشه، یا درست کار نمیکنه یا نمیشه ازش سر درآورد.

برای معادلات 6 درجه آزادی،
یا معادلات شما تو دستگاه اینرسی هست که این 12 معادله زیر رو باید تو MATLAB حل کنید:

توی این معادلات، X.Y.Z نماد نیروی تو محورهای x,y,z هست. S نماد Sin و C نماد Cos هست. یا تو دستگاه باد، که باید این 12 معادله رو حل کنید:

تو دستگاه باد، p، q و r رو هم لازم دارید که فرمولش با دستگاه اینرسی یکیه.حالا، یکی از 12 دسته معادلات رو برای شبیه‌سازی انتخاب می‌کنید. نتیجه ش خیلی فرقی نداره. دستگاه باد برای شبیه‌سازی خلبان خودکار و هدایت متداول تره، دستگاه اینرسی برای بحث‌های طراحی و برآورد برد و طراحی مسیر.

با استفاده از دستور ode45 تو MATALB این 12 تا معادله رو حل می‌کنید. چیزهایی که معلومه: مقدار نیروها، ممان‌ها و شرایط اولیه. برای اول کار، تمام اینها رو یک عدد فرض کنید تا حلode‌شما انجام بشه. هر وقت این حل رو انجام دادید، بگید تا بریم برای مرحله بعدش.

سلام مهندس
تازه جوابتون رو دیدم ، دستت درد نکنه ،امشب روش کار میکنم حتما

راستی من نمونه آماده کامل شبیه سازی با بلوکهای aerosim رو دارم ولی خود aerosim رو نتونستم پیدا کنم ، کسی لینک نداره بشه باهاش رایگان بلوک aerosim دانلود کرد؟؟؟؟؟؟؟

sia_1991

عضو جدید
:gol:سلام
8 جلد کتاب راسکم رو از کجا میشه خرید؟ کلا کتابا مربوط به هوافضا رو کجا میشه خرید؟

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
8 جلد کتاب راسکم رو از کجا میشه خرید؟ کلا کتابا مربوط به هوافضا رو کجا میشه خرید؟

سلام کتاب راسکم را میتوانید به رایگان از اینترنت دانلود کنید، مثلا اینجا :

http://rahauav.com/library/item/roskam-airplane-design

یا از اینجا :

http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php/270-کتابخانه-تخصصی-هوافضا

یا ....

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
سلام مهندس
تازه جوابتون رو دیدم ، دستت درد نکنه ،امشب روش کار میکنم حتما

راستی من نمونه آماده کامل شبیه سازی با بلوکهای aerosim رو دارم ولی خود aerosim رو نتونستم پیدا کنم ، کسی لینک نداره بشه باهاش رایگان بلوک aerosim دانلود کرد؟؟؟؟؟؟؟

سلام

فایل برای شما آپلود کردم، می توانید از اینجا دانلود کنید :

aero-90.persiangig.com/Aerosim.rar

موفق باشید

Hossein_sh_s

کاربر بیش فعال
سلام

با یک سرچ ساده در گوگل به راحتی پیدا میشود.

از اینجا میتونید بدون عضویت و یا پرداخت هزینه دانلود کنید.

کلا کتابای مربوط به هوافضا رو هم از همونجا و هم از همینجا میشه دانلود کرد، نیازی به خرید هم نیست.

موفق باشید.

Hossein_sh_s

کاربر بیش فعال
:gol: متشکر راسکم pdfش رو دارم . کاتبشو میخوام!
کاتبشو که نه، اصلا فکرشو نکنید،
ولی در مورد کتابش، انتشارات شریف ترجمه خلاصه ای از چند جلدشو در یک جلد چاپ کرده، مثل اینکه قرار بود ادامه داشته باشه، من که تا حالا فقط همون یک جلد رو دیدم، اما خب کلا دانشجو با ترجمه خوندن به جایی نمیرسه.
در مورد text من تاحالا ندیدم، دنبالشم نبودم، خودم کلا هر وقت افست خواستم تو نمایشگاه کتاب گشتم و چندتایی هم پیدا کردم، اغلب خیلی افتضاحا، من فقط انتشارات نوپردازان رو دیدم که خوب و با کیفیت چاپ کرده،
پرسیدم گفتن ربطی به نمایشگاه نداره و بعد از نمایشگاه هم برید انتشاراتشون اینطور کتابا رو دارن، البته بعیده این کتاب رو چاپ کرده باشن، هم حجمش خیلی زیاده، هم متقاضیش اگه کم نباشه زیاد نیست،
بد نیست یه سر به سایتشون بزنید یا باهاشون تماس بگیرید، انشاءالله که پیدا کنید.

mehrdad14

عضو جدید
چرا معادله مومنتوم و انرژی در جریان تراکم ناپذیر به معادله ی برنولی تبدیل میشوند ?

sia_1991

عضو جدید
:gol: با دستگاه جوش استیلن ولی با گاز کپسول(بوتان)، اول هوا و گاز رو فرستادم داخل و بعد مشتعلش کردم یک پالس می زد ولی رو شن نمیموند با ازمایش های متعدد متوجه شدم مشکل هوا داره حلا سوال این، اگر لوله های ورودی رو یکم بزرگ کنم مشکل حل میشه؟

محسن خزایی

عضو جدید
سلام
یه سوال فنی ؟
رشته های هوانوردی مثل تعمیر و نگهداری هواپیما و اویونیک هم جزو همین تاپیک بحساب میان یا باید برن بخش مکانیک و اکترونیک ؟

I.R.IRAN

عضو جدید
سلام
جزو اين تاپيك كه نميشن ، اما اونجا هم نبايد باشن .
شما موردي بود بپرس ، ايشالله كه به نتيجه برسه .

sia_1991

عضو جدید
:gol:فرق انسیس انسیس-فلوئنت و فلوئنت در چیه آموزشاشونو در ارتباط با هوافضا(شبیه سازی هواپیما) از کجا میتونم پیدا کنم؟

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
:gol:فرق انسیس انسیس-فلوئنت و فلوئنت در چیه آموزشاشونو در ارتباط با هوافضا(شبیه سازی هواپیما) از کجا میتونم پیدا کنم؟

سلام

آن قدیم ندیم ها که Fluent برای یک شرکت مستقل بود!! بعد شرکت صاحب برند ANSYS آن خرید و پیشوند نام خودش به Fluent اضافه کردکه این کار از نسخه 6.3.26 فلونت به بعد رخ داد ...

عملا هیچ فرقی ندارن (تفاوت های در حل گر ها و شیوه مدل سازی آشفتگی و جزئیات آن البته وجود دارد)، نسخه های جدید Fluent همراه با برنامه Ansys ارائه میشوند و آخرین نسخه موجود 15 خورده ای!!

ببین با Fluent رفتار جریان تحلیل میشود و همچنین با محاسبه توضیع فشار ضرایب آیرودینامیک (استاتیکی و دینامیکی) محاسبه میشود، اصول کار هوافضای و غیر هوافضایی هم یکی است، شما باید تحلیل جریان خارجی روی جسم یاد بگیرید. بهترین روش هم به نظر من دانلود کردن tutorial خود فلونت است، خیلی واضح و روان و گام به گام توضیح داده. در بازار هم کتاب های آموزشی وجود دارد که این tutorial ها را ترجمه کردن و به عنوان آموزش فلونت به فروش میرسانند، یعنی یک چیزی حول حوش 95% کتاب های این حوزه ...

موفق باشید

آخرین ویرایش:

mehr2097

عضو جدید
باسلام یکی از دوستام ازم یه سوال پرسیده با رتبه 1013 روزانه جلوبرندگی و یا شبانه دینامیک پرواز دانشگاه مالک اشترتهران قبول میشه ؟
باتشکر

آخرین ویرایش:

sia_1991

عضو جدید
سلام

آن قدیم ندیم ها که Fluent برای یک شرکت مستقل بود!! بعد شرکت صاحب برند ANSYS آن خرید و پیشوند نام خودش به Fluent اضافه کردکه این کار از نسخه 6.3.26 فلونت به بعد رخ داد ...

عملا هیچ فرقی ندارن (تفاوت های در حل گر ها و شیوه مدل سازی آشفتگی و جزئیات آن البته وجود دارد)، نسخه های جدید Fluent همراه با برنامه Ansys ارائه میشوند و آخرین نسخه موجود 15 خورده ای!!

ببین با Fluent رفتار جریان تحلیل میشود و همچنین با محاسبه توضیع فشار ضرایب آیرودینامیک (استاتیکی و دینامیکی) محاسبه میشود، اصول کار هوافضای و غیر هوافضایی هم یکی است، شما باید تحلیل جریان خارجی روی جسم یاد بگیرید. بهترین روش هم به نظر من دانلود کردن tutorial خود فلونت است، خیلی واضح و روان و گام به گام توضیح داده. در بازار هم کتاب های آموزشی وجود دارد که این tutorial ها را ترجمه کردن و به عنوان آموزش فلونت به فروش میرسانند، یعنی یک چیزی حول حوش 95% کتاب های این حوزه ...

موفق باشید

:gol:خیلی ممنون ببین رفیق، من یک هواپیما تک سر نشین طراحی کردم، ولی در بخش سازش به مشکل بر خوردم. حالا می خوام هواپیما رو در محیط فلوئنت بسازم ببینم پرواز میکنه یا نه و از اون مهمتر با اطلاعاتی که در مورد نیروها بهم می ده سازشو تحلیل کنم. مثلا فلوئنت مشخص می کنه در سرعت 450 کیلومتر بر ساعت چه نیرویی به ریشه بال وارد میشه منم واسه بال تیری طراحی میکنم که این نیرو رو با احتساب ضریب بار و ضریب ایمنی تحمل کنه. آیا فلوئننت میتونه این کارو واسه من بکنه؟
واسه کار با فلوئنت لازمه حتما مکانیک سیالات و ... رو بلد باشم یا همین معلومات مربوط به طراحی هواپیما کافیه؟

من هرچه که میگردم به نرم افزار های بیشتری بر میخورم مثل گمبیت. گمبیت چیه به درد من میخوره یا نه؟

آخرین ویرایش:

I.R.IRAN

عضو جدید
گمبيت يه نرم افزار كمكي براي فلوئنت قديمي بود . براي مش زدن يا شبكه بندي .
تو نسخه هاي جديدتر فلوئنت كه تحت نام انسيس تو بازار هست ، ديگه نيازي به گمبيت نيست و اين امكان تو خود نرم افزار فراهمه .
اما براي كار شما ، به نظرم نرم افزار آباكيوس هم خيلي مفيد باشه . اين نرم افزار خيلي محيط بهتر و يوزر فرندلي تري داره .

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
:gol:خیلی ممنون ببین رفیق، من یک هواپیما تک سر نشین طراحی کردم، ولی در بخش سازش به مشکل بر خوردم. حالا می خوام هواپیما رو در محیط فلوئنت بسازم ببینم پرواز میکنه یا نه و از اون مهمتر با اطلاعاتی که در مورد نیروها بهم می ده سازشو تحلیل کنم. مثلا فلوئنت مشخص می کنه در سرعت 450 کیلومتر بر ساعت چه نیرویی به ریشه بال وارد میشه منم واسه بال تیری طراحی میکنم که این نیرو رو با احتساب ضریب بار و ضریب ایمنی تحمل کنه. آیا فلوئننت میتونه این کارو واسه من بکنه؟
واسه کار با فلوئنت لازمه حتما مکانیک سیالات و ... رو بلد باشم یا همین معلومات مربوط به طراحی هواپیما کافیه؟

من هرچه که میگردم به نرم افزار های بیشتری بر میخورم مثل گمبیت. گمبیت چیه به درد من میخوره یا نه؟

سلام مجدد ...

گمیت نرمافزار مفید و وی برای تولید شبکه محاسباتی است، که هنوز هم فوق العاده کار آمد و قوی است اما برای کار کردن با ان نیاز به دانش و تجربه است. نمونه های جدید تر ان ICEM است که محیط کاربر پسند تری دارند.

توجه کنید Fluent برنامه این برای حل میدان جریان سیال است و نیرو ها و گشتاورهای وارد به جسم یا سیال توسط آن محاسبه میشود، درست است که برنامه شبیه سازی است اما شبیه سازی سیال و نه جسم صلب، بنابراین امکان شبیه سازی پرواز هواپیما در آن نیست هرچند ماژوال 6 درجه آزادی دارد اما شبیه سازی پرواز با ان نیاز به ابر رایانه دارد که در دنیا مرسوم نیست...

برای اینکه ببینید پرنده شما چه رفتار استاتیکی و دینامیکی در حین پرواز دارد باید از شبیه سازی مسیر پرواز 6درجه آزادی (یا 3 درجه) کمک بگیرید، نمونه دم دست آن چند صباحی پیش در همین انجمن آپلود کردم و ... برای انجام این شبیه سازی هم استخراج کامل ضرایب آیرودینامیک مورد نیاز است که محاسبه تک تک آنها با Fleunt برای شما مقدور نیست بنابر این نیاز به نرمافزار های مهندسی دارید که ضرایب آیرودینامیک را سریع استخراج کند البته با دقت کمتر مانند AVL و یا Digital Datcom ... اینگونه میتوانید ببینید که ایا پرنده شما رفتار مناسبی دارد یا نه ...

برای اینکه متوجه شوید هم که آیا پرنده شما توان پرواز دارد یا نه هم از روابط ساده مهندسی استفاده کنید که همگی بر اساس روش تعادل نیرو ها بنا نهاده شده اند ....

برای محاسبه ریشه بال اگر خیلی میخواهید مهندسی تحلیل کنید با مقداری ساده سازی مراحل زیر باید انجام بدهید :

در گمبیت هندسه بال تنها را تولید کنید و شبکه محاسباتی را ایجاد کنید .
فایل شبکه ایجاد شده را در شرایط بحرانی بال (مثلا : حداقل ارتفاع و حداکثر سرعت مجاز و ... ) تحلیل کرده ، حداکثر فشار و نیرو را استخراج کنید...
با روابط مهندسی و انتخاب مواد مناسب سازه و تیرک های بال را محاسبه و طراحی کنید
هندسه بال را در ANSYS ایجاد کنید، سپس توزیع فشار خروجی فلونت را بر روی ان لود کنید و تحلیل کنید!!
تنش و کرنش و خیز را بررسی کنید ....
و ...

sia_1991

عضو جدید
ضرایب آیرودینامیکی هر قسمت هواپیما موجوداست(ضریب برا و پسا) و همچنین از لحاظ تئوری وفرمول ها هواپیما قابل پروازه. برای شبیه سازی در واقع دو منظور داشتم که اول مطمئن شدن از پرواز بود(که با توجه به فرمایش شما برای من غیر ممکن است)پس از شبیه سازی منصرف میشویم و به سراغ هدف دوم و البته هدف اصلیم که طراحی سازه است میرویم؛ همون طور که در بالا گفتید"
Fluent برنامه ای برای حل میدان جریان سیال است و نیرو ها و گشتاورهای وارد به جسم یا سیال توسط آن محاسبه میشود
" حالا آیا این نیرو ها وگشتاورها همانهایست که مثلا به ریشه بال وارد میشود؟ مثلا فلوئنت محاسبه می کند که در سرعت km/h450و ارتفاع 20متر، 400 N نیرو به ریشه بال وارد میشود؟
راستش را اگر بخواهید اسراری ندارم که طراحی سازه خیلی مهندسی باشد. اولش قراربود که یک هواپیمای ساده باشد ولی احساس میکنم که حالا خیلی پیچیده شده است!!!:gol:

بالا