نوشته های ماندگار

*marzie*

عضو
دکتر گفت: مریض کدام یکیتان است؟
با دست به آیدین اشاره کردم و نشستم.
دکتر گفت: چه‌اش هست؟
گفتم: توی سرش بازار مسگرهاست. توی دلش رخت میشورند. توی پاهاش سیم میکشند.
دکترگفت: ببرش دیوانه‌خانه!

📕 سمفونی مردگان
👤 #عباس_معروفی

چقدر همه ما آیدین شدیم!

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
رام‌ترین نوع بی‌شعورها، بی‌شعورهای آب‌زیرکاهند. البته منظور این نیست که این نوع بی‌شعورها کم‌خطرتر از بقیه بی‌شعورهایند، بلکه منظور این است که زیاد به چشم نمی‌آیند. بی‌شعورهای آب‌زیرکاه با مشاهده واکنش جامعه نسبت به بی‌شعورهای تمام‌عیار ترجیح می‌دهند که پشت نقابی از مهربانی و خونسردی پنهان شوند، اما در عین حال همواره می‌دانند که چگونه این خنجر غلاف‌شده را به‌موقع بیرون بکشند و بدون اینکه هیچ‌کس تصورش را بکند، کار خودشان را بکنند.

– کتاب بیشعوری اثر خاویر کرمنت

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کتاب دوستانى هم هستند که از ترسِ اینکه گنجینه‌ى کتابشان را براى همیشه از دست بدهند، هرگز کتاب امانت نمى‌دهند. (یک ضرب المثل قدیمى عربى اندرز مى‌دهد که «کسى که کتاب امانت مى‌دهد، یک احمق است؛ اما کسى که کتاب را پس مى‌دهد، احمق‌تر است.») من به پیروى از توصیه‌ى هنرى میلر همیشه اهل امانت دادن کتاب بوده‌ام: «کتاب‌ها هم مثل پول دائما باید در گردش باشند. تا جایى که بشود، قرض بدهید و قرض بگیرید؛ هم کتاب را و هم پول را! مخصوصا کتاب را؛ کتاب‌ها به مراتب بیشتر از پول، چیزى براى عرضه کردن دارند. کتاب فقط یک دوست نیست، بلکه مى‌تواند دوستان بسیارى برایتان به ارمغان بیاورد. زمانى که با ذهن و روحتان صاحب کتابى هستید، ثروتمندید. اما وقتى آن را به شخص دیگرى بدهید، سه برابر ثروتمندید.»

– از متن کتاب تولستوی و مبل بنفش اثر نینا سنکویچ

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا مرا دوست نداری؟ همان اندازه سوال غیرممکنی است (هرچند کمتر آزاردهنده است) که پرسیدن این که چرا دوستم داری؟ در هردو مورد، در چارچوب عشق، رودرروی اراده ضعیف قرار می‌گیریم، در مقابل این واقعیت که عشق، موهبتی است که به ما هدیه شده، موهبتی که هرگز نه می‌توانیم و نه لیاقتش را داریم که تشخیص‌اش بدهیم. در پرسش‌هایی از این دست، مجبوریم یا به سوی خودبینی کامل تمایل پیدا کینم یا از طرف دیگر، به حقارت مطلق: مگر چه کرده‌ام که مستحق عشق باشم؟ پرسشی که عاشق شریف و فروتن می‌پرسد؛ کار بدی نکردم. مگر چه کرده‌ام که از عشق محروم باشم؟

– کتاب جستارهایی در باب عشق اثر آلن دوباتن

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گیاهخواری صرفا ژستی نمادین نیست. همچنین تلاشی برای منزوی ساختن خود از واقعیت‌های زشتِ جهان هم نیست، که خود را بدونِ مسئولیتی در قبال ستم و کشتارِ سرتاسر جهان پاکیزه نگاه داریم. گیاهخواری گامی علمی و کارآمد است که با انتخاب آن می‌توان هم به کشتن حیوانات خاتمه داد و هم به وارد ساختن رنج به آن‌ها.

– کتاب آزادی حیوانات اثر پیتر سینگر

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من از خودم می‌پرسم چرا حقیقت باید ساده باشد. تجربه من کاملا خلاف این را به من یاد داده است، حقیقت تقریبا هیچ وقت ساده نیست، و اگر چیزی بیش از حد واضح و آشکار به نظر می‌رسد، اگر عملی به ظاهر از منطق ساده‌ای پیروی می‌کند، معمولا انگیزه‌های پیچیده‌ای پشت سر آن هست.

– کتاب تونل اثر ارنستو ساباتو

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یکی از دلایلی که چرا داستان برای بشر ضروری است این است که داستان بسیارزی از نیازهای خودآگاه و ناخودآگاه را برآورده می‌سازد. اگر داستان فقط روی ذهن خودآگاه تاثیر داشت، اهمیتی مانند ارزش کتاب‌های تشریحی داشت. اما اهمیت دیگر داستان این است که روی ضمیر ناخودآگاه نیز تاثیر می‌گذارد.

– چگونه کتاب بخوانیم اثر مارتیمر جی. آدلر و چارلز لینکلن ون دورن

*marzie*

عضو
تو وقتی می‌بینی که من افسرده ام
نباید بگذری،
سکوت کنی،
یا فقط همدردی کنی؛

بنا کننده ی شادیهای من باش!
مگر چقدر وقت داریم؟
یک قطره ایم که میچکیم در تنِ کویر و تمام می شویم ...

📕 #یک_عاشقانه_آرام
✍🏻 #نادر_ابراهیمی

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
xuig292xzr6i.jpeg

شازده کوچولو - آنتوان دوسنت اگزوپری

روباه گفت:
کاش سر همان ساعت دیروز آمده بودی.
اگر مثلا سر ساعت چهار بعد از ظهر بیایی من از ساعت سه تو دلم قند آب می شود و هر چه ساعت جلوتر برود بیش تر احساس شادی و خوش بختی می کنم.
ساعت چهار که شد دلم بنا می کند شور زدن و نگران شدن.
آن وقت است که قدر خوشبختی را می فهمم!
امّا اگر تو وقت و بی وقت بیایی من از کجا بدانم چه ساعتی باید دلم را برای دیدارت آماده کنم؟!
هر چیزی برای خودش رسم و رسومی دارد.

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
برای این مردم، هرگز خودت را تغییر مده!
چون اینان هر روز تو را به یک شکل می خواهند.
شکل تصورات غلط شان که فکر می کنند
تنها حقیقت درست جهان است...

✍ #هرتا_مولر
📙 #سرزمین_گوجه_های_سبز

☀️🔸

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
دنیا خوب، بد، زشت، زیبا فراوان دارد.
تو خوب باش، تو زیبا بمان و بگذار
با دیدنت هر رهگذر ناامیدی لبخند بزند،
رو به‌ آسمان نگاه کند

و زیر لب بگوید:
هنوز هم عشق پیدا می‌شود.

📙 #یک_عاشقانه_ی_آرام
✍🏻 #نادر_ابراهیمی

☀️🔸

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
زمانی که چیزی می خواهی همه جهان دست به دست هم می دهد تا به تو در پیدا کردن آن کمک کند.

کتاب کیمیاگر – پائولو کوئیلو

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
«حس می‌کنم و می‌بینم تک به تک مردم، هرکس فقط به مشکل خودش و راه‌حل فردی مشکل خودش فکر می‌کند؛ و لابد نمی‌داند که فاجعه اجتماعی از همین ناشی می‌شود که هرکس فکر می‌کند باید گوش و گلیم خود را از آب به‌ در کشد. چه انبوه‌اند مشکلات زندگی ما، و چه اندک‌اند کسانی که آن را مشکل خود بدانند.»

#نون_نوشتن
#محمود_دولت_آبادی

plant_biology

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 24075106

شازده کوچولو - آنتوان دوسنت اگزوپری

روباه گفت:
کاش سر همان ساعت دیروز آمده بودی.
اگر مثلا سر ساعت چهار بعد از ظهر بیایی من از ساعت سه تو دلم قند آب می شود و هر چه ساعت جلوتر برود بیش تر احساس شادی و خوش بختی می کنم.
ساعت چهار که شد دلم بنا می کند شور زدن و نگران شدن.
آن وقت است که قدر خوشبختی را می فهمم!
امّا اگر تو وقت و بی وقت بیایی من از کجا بدانم چه ساعتی باید دلم را برای دیدارت آماده کنم؟!
هر چیزی برای خودش رسم و رسومی دارد.
زيبا بود🌹

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عشق از دست رفته هنوز عشق است، فقط شکلش عوض می شود. نمیتوانی لبخند او را ببینی یا برایش غذا بیاوری یا مویش را نوازش کنی یا او را دور زمین رقص بگردانی. ولی وقتی آن حس ها ضعیف می شود،حس دیگری قوی می شود. خاطره. خاطره شریک تو می شود. آن را می پرورانی. آن را میگیری و با آن می رقصی. زندگی باید تمام شود، عشق نه .

#مردی_به_نام_اوه
#فردریک_بکمن

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
IMG_20231009_203018_633.jpg

ببینید، خیلی بلاها آدم در زندگی به سرش می آید و خودش مسبب همه ی آنهاست. منتها ادراک نمی کند، یا وقتی به ریشه ی آنها پی می برد که دیگر کار از کار گذشته است.

📕چشمهایش
✍🏼 #بزرگ_علوی

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عشق است که باعث ظهور کوه‌ها می‌شود، عشق آهن را خرد می‌کند، غل و زنجیرها را درهم می‌شکند، هیچ چیز نمی‌تواند در برابر عشق مقاومت کند، ما این را خوب می‌دانیم.

بی‌ارزشیِ خود ماست که باعث می‌شود ول کنیم، و دست بکشیم.

عشق واقعی نمی‌داند ترک کردن چیست، چیزی به نام مشکل را نمی‌شناسد، هرگز کنار نمی‌کشد، دست کشیدن مال افراد حقیر است، همان‌طور که شکست مال آدم‌های حقیر است.

#گوشه‌_نشین
#اوژن_یونسکو

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
آدم که عاشق باشد به عکس دیگری نگاه نمی‌کند، فرصتی به دیگران نمی‌دهد، همه چیز دارد، فقط نفس کم می‌آورد، دلش می‌خواهد دورش را خالی کنند هوا بیاید. دلش از روزگار سر می‌رود، آدم عاشق هوا کم دارد. آدم عاشق نِی می‌شود، خالی از خودش، به سوی او قد می‌کشد، تا تمامی نورش را به درونش بیاورد، تمامی هواش را نفس بکشد؛ بندازند هر بند نِی، یک آه نقش می‌بندد، هر سال یک آه، یا هر نفس یک بند؟

#نام_تمام_مردگان_یحیاست
#عباس_معروفی

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
بعضی آدم ها عينِ یک گل نایاب هستند، ديگران به جلوه‌شان حسد می‌برند. خيال می‌كنند اين گلِ ناياب تمامِ نیروی زمين را می‌گيرد. تمامِ درخششِ آفتاب و تَریِ هوا را می‌بلعد و جا را برای آن‌ها تنگ كرده، برای آن‌ها آفتاب و اكسيژن باقی نگذاشته.به او حسد می برند و دلشان می خواهد وجود نداشته باشد ... يا عين ما باش يا اصلا نباش !

از کتاب 📕سووشون
#سیمین_دانشور

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
ما برای جلوگیری از شیوع این بیماری به وجدان
و همکاری همه شهروندان متکی هستیم.
ما جاودانه نیستیم و از مرگ نمی توانیم بگریزیم ، اما دست کم می توانیم کور نباشیم ، و کور نمیریم.
ترس می‌تواند موجب کوری شود،
حرف از این درست‌تر نمی‌شود،
هرگز نمی‌شود،
پیش از لحظه ای که کور شدیم کور بودیم،
ترس کورمان می‌کند، ترس ما را کور نگه می‌دارد.

#کوری
#ژوزه_ساراماگو

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
بسیار مهم است که بگذارید بعضی چیزها از بین بروند. خودتان را از آنها رها سازید و از دستشان خلاص شوید. منتظر نباشید تا قدر تلاش‌هایتان را بشناسند و عشق‌تان را بفهمند.
در را ببندید،
آهنگ را عوض کنید،
خانه‌تکانی کنید،
گرد و غبارها را بتکانید،
از آنچه هستید دست بردارید
و به آنچه که واقعا هستید روی آورید.

📙 #انسان_جدید_زندگی_جدید
✍🏻 #پائولو_کوئيلو

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
اولین تلنگر را مادر شوهرش زد،
وقتی که اسم کوچکش را فراموش کرد و صدا زد:
«عروس، بیا پایین.»
روزهای بعد با معنای عروس بیشتر
خو گرفت. هر چه بود عروس بود و یک روز فهمید که عروس یک نفر نیست. صدها و هزارها عروس دیگر است.
رفته رفته دانست که عروس یک عالم معنا دارد .....
که بیشترش به او مربوط نمی شود.
به صدها عروس پیش از او مربوط می شود. فهمید که هر کاری می کند،
سایه ای از خاطره و رفتار و منش عروس های قبل را هم با خودش دارد.
طول کشید تا بفهمد که بیرون آمدن از آن قالب حاضر و آماده سخت است، نشان دادن و ثابت کردن این که متفاوت است. مثل تمام عروس ها نیست.
آدمی است که از این به بعد باید تعریف بشود، نه این که تعریف قبل از خودش را یدک بکشد.
همه ی رفتارهایش به عروس بودنش منسوب می شد،
با عروس بودنش داوری می شد،
نه خود خودش...!

📘در_راه_ویلا
✍فریبا_وفی

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
وقت رفتن بود. برای همیشه. ضمنأ دیگر این‌جا چیزی نبود که بخواهم یاد بگیرم. زمان رفتن بود به سرزمین‌های جدید برای تکرار عادت‌های قدیم. آرزوهای جدید! سرخوردگی‌های جدید! امتحانات و شکست‌های جدید! سوالات جدید! آیا خمیردندان همه‌جا یک طعم دارد؟ آیا تلخی تنهایی در رُم کمتر است؟ آیا ناکامی جنسی در ترکیه کمتر سراغ آدم می‌آید؟ یا در اسپانیا؟

#جزء_از_کل
#استیو_تولتز
📕

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
می‌گویند گاهی عشق دو انسان نسبت بهم می‌میرد. این درست نیست. عشق نمی‌میرد، تنها اگر آنچنان که باید لایق و شایسته‌ی آن نباشید، شما را ترک می‌گوید و می‌رود. عشق نمی‌میرد؛ خود آدم است که می‌میرد.عشق به مانند دریایی‌ست: اگر لایق آن نباشید، اگر باعث تعفن آن شوید، شما را به جایی پس خواهد زد تا بمیرید.آدم که آخرش می‌میرد، منتها من دلم می‌خواد غرق در دریا بمیرم...

#نخل‌های_وحشی
#ویلیام_فاکنر

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
IMG_20240315_123148_780.jpg

چرا فکر نمی‌کنند؟ مگر آدم هر حرفی به زبانش آمد می‌گوید؟ مثل بچه‌های لجباز روح آدم را می‌جَوَند تا حرف خودشان را به کرسی بنشانند. نه به عشق فکر می‌کنند نه به گذشته ها...
و یادشان نمی‌آید که روزی، روزگاری گفته‌اند: « دوستت دارم »

#سال_بلوا
#عباس_معروفی

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
به ندرت در هر صد نفر یک نفر ارزش آن را دارد که با او بحث کنی.
بگذار دیگران هر چه دوست دارند بگویند، زیرا هر کسی آزاد است که احمق باشد...

هنر همیشه بر حق بودن
_آرتور شوپنهاور

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
حتّی اگر تمامِ سرمایه‌ام بر باد می‌رفت،
حسّی که به واژه‌ی "با هم" داشتم
را با هیچ‌چیزی در این دنیا،
معاوضه نمی‌کردم.

زنی ناتمام
_لیلیان هلمن