مطالعه گروهی کنکور کارشناسی ارشد معماری 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

cna12

عضو جدید
بچه ها من خیلی دوس دارم کلاس برم ولی تهران نیستم که!انقد دلم می خوااااااااااااااااااااااااااااااااد:cry:.
به اندازه ی کافی فرصت هس که نیازی به کلاس نباشه
تعجب می کنم از این همه شتابی که بچه های اینجا بخرج میدن باور کنید روزی 8ساعت 9 ساعت در روز واسه تابستون خیلی زیاده کاملا شمارو واسه پاییز و زمستون دشارژ میکنه
نهایتا تو تابستون باید روزی 3ساعت خوند...بجای اینکه یهو بیوفتید به جون کتابای فنی بشینید بدون تعارف 1ماه کامل تحقیق کنید که چی باید بخونید و اشتباه منو تکرار نکنید...اون آخرا می فهمید چی میگم
اونوقت به خودتون میاید و می گید کاش وقتمو واسه فلان کتاب هدر نمی دادم...منابع رو با بصیرت انتخاب کنید با تحلیل سوالات کنکورای قبل...با پرس و جو از کسایی که قبول شدن
من پارسال از خرداد نشستم و درس خوندم نزدیک به 8 ماه و اینقد مغرورانه و متکی به خود که ترجیح میدادم هرچی به دستم میرسه رو بخونم بدون توجه به ارزشش مثلا کتاب نانو ومعماری رو خریدم و خوندم
و 2هفته از وقتمو صرفش کردم ولی در نهایت نتونستم به سوالش تو کنکور که خیلیم ساده بود جواب بدم درصورتی که با خوندن یه جزوه ی 20 صفحه ای شم کارم راه میوفتاد...دوستان از این اشتباها نکنید
باور کنید قبولی تو ارشد فقد 3-4 ماه مطالعه میخواد ولی 1 تا 3 ماه تحقیق لازم داره.... خیلی عجله و شتاب دارین با تاریخ و زبان شروع کنید که قول بهتون میدم جفتشون تنها درسهایی هستن که حتی 1 دقیقه قبل از ازمون هم مشغول مرورش خواهید بود و بی نهایت فرّاره مخصوصا تاریخ(بنظرم تاریخ در اولویته نسبت به درسای دیگه چون دروس فنی یا درک قابلیت استیک این مایند دارن که تاریخ بسختی به این قابلیت میرسه....
در هر صورت واسه همه ارزوی موفقیت میکنم و برادرانه هشدار میدم که تو ارشد به حجم یا زمان مطالعه تون رتبه نمیدن و فقد کسی موفقه که بدونه چیو چه قد بخونه...خودم به شخصه 1 ماه فرصت بیشتری میداشتم چه بسا سرنوشت بهتری نصیبم میشد ولی بدونید فرصت بیشتر وجود نخواهد داشت... پس این فرصت هارو با کلاسها و کتابهای بی ارزش هدر ندید...و بازم میگم هنوزم فرصت خیلی زیاده دچار اضطراب نشید و از حول حلیم نیوفتید تو دیگ
اون اواخر روزهایی فرا میرسه که کل تاریخ معماریه ایرانو تو 2 ساعت مرور می کنید و به این روزا که میگید مثلا میشینم امروز 4ساعت معماریه ایران سبک آذری میخونم میخندید
از پرچونگیم معذرت-عادته

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعجب می کنم از این همه شتابی که بچه های اینجا بخرج میدن باور کنید روزی 8ساعت 9 ساعت در روز واسه تابستون خیلی زیاده کاملا شمارو واسه پاییز و زمستون دشارژ میکنه
نهایتا تو تابستون باید روزی 3ساعت خوند...بجای اینکه یهو بیوفتید به جون کتابای فنی بشینید بدون تعارف 1ماه کامل تحقیق کنید که چی باید بخونید و اشتباه منو تکرار نکنید...اون آخرا می فهمید چی میگم
اونوقت به خودتون میاید و می گید کاش وقتمو واسه فلان کتاب هدر نمی دادم...منابع رو با بصیرت انتخاب کنید با تحلیل سوالات کنکورای قبل...با پرس و جو از کسایی که قبول شدن
من پارسال از خرداد نشستم و درس خوندم نزدیک به 8 ماه و اینقد مغرورانه و متکی به خود که ترجیح میدادم هرچی به دستم میرسه رو بخونم بدون توجه به ارزشش مثلا کتاب نانو ومعماری رو خریدم و خوندم
و 2هفته از وقتمو صرفش کردم ولی در نهایت نتونستم به سوالش تو کنکور که خیلیم ساده بود جواب بدم درصورتی که با خوندن یه جزوه ی 20 صفحه ای شم کارم راه میوفتاد...دوستان از این اشتباها نکنید
باور کنید قبولی تو ارشد فقد 3-4 ماه مطالعه میخواد ولی 1 تا 3 ماه تحقیق لازم داره.... خیلی عجله و شتاب دارین با تاریخ و زبان شروع کنید که قول بهتون میدم جفتشون تنها درسهایی هستن که حتی 1 دقیقه قبل از ازمون هم مشغول مرورش خواهید بود و بی نهایت فرّاره مخصوصا تاریخ(بنظرم تاریخ در اولویته نسبت به درسای دیگه چون دروس فنی یا درک قابلیت استیک این مایند دارن که تاریخ بسختی به این قابلیت میرسه....
در هر صورت واسه همه ارزوی موفقیت میکنم و برادرانه هشدار میدم که تو ارشد به حجم یا زمان مطالعه تون رتبه نمیدن و فقد کسی موفقه که بدونه چیو چه قد بخونه...خودم به شخصه 1 ماه فرصت بیشتری میداشتم چه بسا سرنوشت بهتری نصیبم میشد ولی بدونید فرصت بیشتر وجود نخواهد داشت... پس این فرصت هارو با کلاسها و کتابهای بی ارزش هدر ندید...و بازم میگم هنوزم فرصت خیلی زیاده دچار اضطراب نشید و از حول حلیم نیوفتید تو دیگ
اون اواخر روزهایی فرا میرسه که کل تاریخ معماریه ایرانو تو 2 ساعت مرور می کنید و به این روزا که میگید مثلا میشینم امروز 4ساعت معماریه ایران سبک آذری میخونم میخندید
از پرچونگیم معذرت-عادته
خیلی خیلی خیلی ممنون ازتون

linoo

عضو جدید
بچه ها کسی میتونه از کتابای رستمی و اصفهانی ، یک صفحه عکس بذاره تا بهتر تصمیم بگیرم؟ از نحوه آموزش لغت های کنکورهای هر سال.
من 504 و تافل رو دارم. و فقط بخاطر لغتای تکرار شده تو کنکور میخوام یه کتاب بخرم.

کسی این دو کتاب رو نداره؟ از هر کدوم فقط یه صفحه عکس می خوام تا تصمیم بگیرم. عکس از نحوه آموزش لغت های کنکورها

!ala

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی این دو کتاب رو نداره؟ از هر کدوم فقط یه صفحه عکس می خوام تا تصمیم بگیرم. عکس از نحوه آموزش لغت های کنکورها

من زيره ذره بينو دارم اگر بخواي.

ميخواستم اينو بپرسم يادم رفت:D
كسي از ايوانخانه تا حالا جزوه خريده؟ ميخوام ببينم چه جوريه، بايد حتما اونجا كلاس بريم يا همه ميتونن جزوه بخرن؟ جزوه هاي تاسيسات و تنظيم آقايي رو ميخوام با تاريخارو، به نظرتون خوبن؟ با كتاباي تاريخ كنار ميام ولي با كتاباي قيابكلو نچ:confused: بيزارم ازشون
:razz:

آخرین ویرایش:

arch_ro1

عضو جدید
بچه ها سه تا جزوه نور،اکوستیک،تنظیم شرایط قیابکلو که تو باشگاه هست هر سه تا پر از فرمول و اعداد و رقم هست یعنی همه اینها رو باید حفظ کنیم؟:eek: من متنفرم از فرمول حفظ کردن:wallbash:

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز

كسي از ايوانخانه تا حالا جزوه خريده؟ ميخوام ببينم چه جوريه، بايد حتما اونجا كلاس بريم يا همه ميتونن جزوه بخرن؟ جزوه هاي تاسيسات و تنظيم آقايي رو ميخوام با تاريخارو، به نظرتون خوبن؟ با كتاباي تاريخ كنار ميام ولي با كتاباي قيابكلو نچ:confused: بيزارم ازشون
منم کتابای قیابکلو رو کنار گذاشتم اصلا خوندن شون برا کنکور ارزش نداره. سوالاش یا انقد سخته که کلا جواب نمی دی یا انقد آسونه که تو هر جزوه ای پیدا می شه جوابش. من جزوه های ایزدی رو پارسال از تاپیک جزوه ها دانلود کردم که حجم شون خوب و معقول بود، همونا رو می خونم تا سوالای ساده ای رو که همه جواب می دن از دست ندم فقط همین!

بچه ها سه تا جزوه نور،اکوستیک،تنظیم شرایط قیابکلو که تو باشگاه هست هر سه تا پر از فرمول و اعداد و رقم هست یعنی همه اینها رو باید حفظ کنیم؟:eek: من متنفرم از فرمول حفظ کردن:wallbash:
بچه ها تقریبا اولین توصیه ی همه ی دوستانی که تجربه ی کنکورو داشتن اینه که سوالات سال های اخیرو خوب بررسی کنین. تو کنکور معماری محاسبه و فرمول محلی از اعراب نداره. حالا شاید توهر چند سال، یک یا نهایت دو تا سوال ببینین که یه محاسبات جزئی بخواد ولی تعدادشون به حدی نیست که بشه ملاک قرار دادو با استناد به اونا نشست کلی برا حفظ کردن فرمولا وقت گذاشت... این جور سوالا که می پرسین نشون می ده یه نگاه اجمالی هم به سوالا نداشتین، این اشتباهه و اگه می خوایین راه درستی انتخاب کنین حتما حتما سوالا رو ببینین، سرسری از این مسئله رد نشین ;)...

ba.sa

عضو جدید
بچه ها میشه بگین برای منظر چی خوبه؟؟؟؟ البته من میخوام معماری شرکت کنم

linoo

عضو جدید

مرسی. یه صفحه از کتاب رستمی و اصفهانی رو می خواستم.

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
از پرچونگیم معذرت-عادته

ممنونم که جواب دادین.حرفتونم منطقی و درست.ولی منی که نه تو یه کلان شهرم یا مرکز استان که حداقل جو دانشگام نه رویایی بلکه سطح پائین رو به بالا باشه!، کسی رو هم سراغ ندارم که کنکور ارشد معماری قبول شده باشه تا ازش فوت و فن کوزه گری و یاد بگیرم،یا جزوه استادام آنچنانی باشه چیکار کنم؟! نهایت هنرمم این بود که به قول شما 3 هفته وقت گذاشتم تو اینترنت تا بفهمم چی به چیه اونم این طوری که همه منابع معرفی شده رو جمع کردم و یه اشتراک ازشون گرفتم و گفتم باشه....اینا رو می خونم،تازه نه همشون و. در ضمن از الان شروع کردنمم بر میگرده به شناختی که از خودم دارم، می تونم بگم اطلاعات معماریم چنگی به دل نمی زنه، یا اگه برسم به مهر و آبان استرس می گیرم.....بازم ممنون که جواب دادین:w27:

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من تو لیست خرید کتابام واسه تاسیسات کتابای قیابکلو و سلطان دوست و گذاشتم آخه فقط یه کتاب تاسیسات دارم اونم تاسیسات کاردانی به کارشناسی مدرسان شریفه:child:. ولی یکی از بچه ها گفتن کتابای قیابکلو یه جورایی جواب نمیده....لطفا میشه بگین شما کدوم کتابا رو می خونین واسه تاسیسات؟

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بچه ها من تو لیست خرید کتابام واسه تاسیسات کتابای قیابکلو و سلطان دوست و گذاشتم آخه فقط یه کتاب تاسیسات دارم اونم تاسیسات کاردانی به کارشناسی مدرسان شریفه:child:. ولی یکی از بچه ها گفتن کتابای قیابکلو یه جورایی جواب نمیده....لطفا میشه بگین شما کدوم کتابا رو می خونین واسه تاسیسات؟
نمی دونم حکمتش چیه که همه هم فوری می خرنش یا می ذارنش تو لیست برا خرید، خودم به عنوان اولین کتابای کنکوری هر 3 تاشونو خریدم، فقط یکیش به دردم خورد اونم برا امتحان دانشگاه :biggrin:

من که کتاب نمی خونم و هم برا الکتریکی (نور و اکوستیک) و هم برا مکانیکی جزوه های ایزدی رو می خونم... برا تنظیم شرایط هم جزوه ی دکتر بهزادی رو می خوام بخونم + کتاب ساسان مرادی. همین

اینو بگم که تنظیم شرایط چون تو درکم ازش سوال میاد یه کم بیشتر از تاسیسات ارزش وقت گذاشتن داره (هر چند در عمل سوال درکش هنوزم به نظرم سوال ادبیات و جمله بندی بود نه تنظیم شرایط... داغ دلم تازه شد اصلا :crying2:)، من خودم دیگه کتابای کسمایی و قبادیانی رو نمی خونم چون زمان دانشگاه خوندم شون، هر چند اگه کسی نخونده باشه هم با وجود کتاب ساسان مرادی فک نکنم نیازی باشه خیلی مختصر و مفید همه ی کتابا رو جمع بندی کردن ایشون، کتاب خانم قیابکلو هم اصلا انگار ربطی به کنکور نداره اصلا یه جوریه که با بقیه فرق داره!!!

جزوه های ایزدی رو از همین تاپیک جزوه های خودمون دانلود کردم :

تاسیسات

جزوه نور و صوت قیابکلو#8
آکوستیک سروش نیا#128 #149
تاسیسات مکانیکی دکتر سلطاندوست#107.. #111 #1030
چارت تاسیسات سلطان دوست#558
تاسیسات#574
جزوه تاسیسات پارسه#248
خلاصه تاسیسات مکانیکی #376
کتاب نور قیابگلو بخش نورپردازی خانه#751
اکوستیک ایزدی#752
نور ایزدی #754
تاسیسات مکانیکی#998
تاسیسات پارسه#12
مبحث 19#898
راهنمای مبحث 19
جزوه تاسیسات نور واکوستیک دانشگاه تهران #823
صفحه ی 104 تا 121 کتاب فیزیک 1 اکوستیک قیابگلو #900
جزوه تاسیسات الکتریکی - هدایتی#928
تاسیسات مکانیکی بیژن فر + ورد تست تاسیسات مکانیکی#933
تاسیسات مکانیکی - مهندس ایزدی#936

سامانه خورشیدی ایزدی #1030

نرم افزار آکوستیک دکتر سروش نیا / پارت 1 : #575 ........ پارت 2 : ؟

پ.ن : راستی پارسال یه سوال درکم بود در مورد نورپردازی که گویا از کتاب فیزیک 3 خانم قیابکلو بوده (هر چند که من هر چی گشتم جمله ی صریحی پیدا نکردم که نشون بده از این کتاب بوده!) ولی به هر حال فصلای مربوط به نورپردازی داخلی این کتاب (با توجه به اینکه هر سال دست کم 2 تا سوال طراحی داخلی داریم تو درک) شاید برا یه عده ارزش خوندن داشته باشه. آسونم هست البته تا حدی ...

آخرین ویرایش:

فرح نوش

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها به نظر شما ریشه ها و مفاهیم معماری غرب بانی مسعود رو حتما"باید بخونیم؟؟؟
سال 92 اکثر سوال های جهان از این کتاب بود اما امسال از زارعی و هلن گاردنر بود !!! .
برای معاصر سال 92 اعتضادی غوغا کرده بود اما امسال همه از قبادیان و مزینی بود ...
اسلام هم از متدین و سبک شناسی ...در هر دو سال ...
تنظیم شرایط محیطی 93 هم فرمول و مسئله تبادل حرارتی و جدول اوومد ... هر چند سوالات تنظیم درک هم خیلی اسووون بود ...:)

فرح نوش

عضو جدید
کاربر ممتاز

جزوه امسال اساتید نمی دهند اما قدیمی ها را می دهند ... قیمت جزوهاشووون هم گروون و خام است ...
جروه عناصر شریفی اقا به من 40 میخواست بفروشه ... :)

فرح نوش

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس چرا به من زنگ نزدن؟؟؟:(
به من که زنگ زدند گفتند از 22 شروع میشود ... نمی دونم ایشون از کجا می گویند کلاسها شروع شد ... اما اخرین بار که من رفته بودم بخاطر ساختمان سازی و کارگر کلاسها از 18 تیر عقب انداختند .:gol:

shirin.mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلاااام....بچه ها تورو خدا یکی کمکم کنه:(
من خییییلی گیج شدم اصلا نمیدونم از کجا شرو کنم....روزی چند ساعت درس میخونین؟
توروخدا یه نفر کتابا و جزوه هایی رو که وااااقعا به درد میخوره و منابع ارشده لیست کنه بذاره ....برای تست مدرسان خوبه به نظرتون؟یا پارسه؟
من زبان رستگار پورو دارم به نظرتون روزی یه ریدینگ ازش بخونم کافیه؟ولی باید دونه دونه لغتاشو دربیارم....کسی لغات ریدینگای رستگار پورو نداره که یکم کارم راحت شه؟آخه اینطوری خیلی وقتم تلف میشه!!!:confused:

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
سال 92 اکثر سوال های جهان از این کتاب بود اما امسال از زارعی و هلن گاردنر بود !!! .
برای معاصر سال 92 اعتضادی غوغا کرده بود اما امسال همه از قبادیان و مزینی بود ...
اسلام هم از متدین و سبک شناسی ...در هر دو سال ...
تنظیم شرایط محیطی 93 هم فرمول و مسئله تبادل حرارتی و جدول اوومد ... هر چند سوالات تنظیم درک هم خیلی اسووون بود ...:)

حالا چیکار کنیم به نظرتون بخونیم؟؟؟؟؟دارمش حجمش زیاده.....

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاااام....بچه ها تورو خدا یکی کمکم کنه:(
من خییییلی گیج شدم اصلا نمیدونم از کجا شرو کنم....روزی چند ساعت درس میخونین؟
توروخدا یه نفر کتابا و جزوه هایی رو که وااااقعا به درد میخوره و منابع ارشده لیست کنه بذاره ....برای تست مدرسان خوبه به نظرتون؟یا پارسه؟
من زبان رستگار پورو دارم به نظرتون روزی یه ریدینگ ازش بخونم کافیه؟ولی باید دونه دونه لغتاشو دربیارم....کسی لغات ریدینگای رستگار پورو نداره که یکم کارم راحت شه؟آخه اینطوری خیلی وقتم تلف میشه!!!:confused:
دوست عزیز این سوال بارها تکرار شده و توسط دوستان پاسخ داده شده، صفحات رو که مرور میکنی تمام صحبتها که چه چیزهایی بخونیم امده است. مطالعه کن به نتیجه میرسی
اینقدر نگران نباش
در حال حاضر من میانگین مطالعه ام 2 ساعت هم نمیشه

ebram0412

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان یه اتفاق ککه داره برای اکثرتون میوفته اینه که نمی دونید باید دقیق چکار کنید... که البته حق دارید. تعداد منابع زیاد. و تعداد مشاور ها بسیار زیاد و حتی تعداد نظرات باز بیشتر.. ولی خوب نکته اساسی و مهم اینه که شمایید که دارید کنکور می دید. نه مشاور و نه منابع .. مهمترین رکن در هر کاری اراده، پشتکار و از همه اینها مهم تر اعتماد به نفس (یعنی به کاری که می کنید ایمان داشته باشید و در آخر همه چیز را به خدا واگذار کنید )...

من اول به چند تا سوال متداول جواب بدهم؟

1. از کی شروع کنیم؟
این جواب را اگه از رتبه ها زیر 100 بپرسی هر که یه جوابی بهت می ده ولی عمومیت این مسئله دو دسته هستند... 1. کسایی که از مهر شروع می کنند 2. کسانی که از مرداد شروع می کنند.. (اگر ترم 7 کلاس دارید از مرداد شروع کنید ولی اگر وقتتون آزاده از مهر شروع کنید ... واقعا برای کنکور معماری یه زمان در حدود 4 ماه کفایت داره. الکی زمان خودتون را نگیرید. چون اسکیس هم دارید و نباید اونجا خسته بشید). پس الان فقط به قول یکی از دوستان مشاوره بگیرید و منابع را جمع و جور کنید...

2. منابع اصلی را چطور از غیر اصلی تشخیص بدهم و اصلا چی مهمه و چی مهم نیست؟
من یه توصیه اکید کنم ... منبع زیاد نخونید ولی همونی که خوندید را درست حسابی بخونید ...مثلا معماری معاصر بانی مسعود را بخونید ولی انقدر خوب بخونید که اگه سوالی اومد که تو بانی مسعود نبود با اطلاعات این کتاب بتونید جواب بدهید... به طور مثال پارسال 9 سوال از معماری معاصر آماد. یک سوال مربط به معماری معاصر ایران که از کتاب معماری معاصر ایران اقای بانی مسعود بود، اما 8 سوال معماری معاصر دیگر که مربوط به دنیای غرب می باشد را کمی باز می کنم... از این 8 سوال 7 سوال را با خوندن دو کتاب معاصر یعنی معماری معاصر غرب آقای قبادیان و معماری غرب ریشه و مفاهیم قابل پاسخگویی بود. ولی سوال اینه کدوم مهمتره کدوم اهمیتش بیشتره و در آخر کدوم منبع تاریخ معاصر غرب من را به نتیجه می رسونه ... سوای این مسائل اصلا چطور یه منبع خوب را درست بخونید. قبل از گفتن منابع اصلی ذکر کنم... اولا منبعی را که می خونید بدونید چی رو دقیقا می خواهید بخونید ... در ثانی اولویت بندی درست کنید.. نگید چون سال 93 از این منبع زیاد سوال اومده من بشینم و بخونم . اگر بخواهم مثال بزنم در سال 91 از بانی مسعود بسیار سوال اومد سال 92 هم از خانم اعتضادی و سال 93 هم بانی مسعود و هم اقای مزینی . (منظور من در اینجا فقط معماری معاصر است). پس می بینید هر سال از کتاب طراح بخصوصی بیشتر سوال اومده. پس اگر بخواهیم در خصوص معاصر کمی جمع بندی کنیم باید بگوییم که این سه کتاب ها ( معماری غرب، معماری قرن بیستم، قبادیان)مهمه. البته در خصوص معماری اسلام و جهان این اتفاق رخ نداده و منابع کمتر دچار تغییر گشته اند و منابعی به نسبت ثابت هستند...
من لیست منابع تاریخ را می گم و اولویت خوندن :
1. معماری جهان زارعی+ قسمت معماری جهان کتاب معماری غرب آقای بانی مسعود .... (اگر کسی کلاس خانم قابوسی رفته و جزوه ایشون را داره همون معماری جهان زارعی با جزوه ایشون کفایت داره)
2. معماری معاصر: معماری غرب آقای بانی مسعود+ معماری معاصر غرب آقای قبادیان+ معماری و شهرسازی در قرن بیستم لادن اعتضادی ( منبع تکمیلی از زمان و معماری مزینی) (تذکر: اگر کلاس خانم قابوسی را می روید و جزوه ایشون را دارید فقط معماری غرب آقای بانی مسعود و معماری معاصر غرب آقای قبادیان را بخونید )
3. معماری اسلامی: معماری اسلامی آقای پیرنیا+ سبک شناسی آقای پیر نیا+ جزوه آقای متدین (اگر کلاسی خانم عسکری می روید، کلاس و جزوه ایشان کفایت می کنه)
4. معماری معاصر ایران: تنها منبع کتاب معماری معاصر ایران آقای بانی مسعود هست ولی به خاطر این که تنها یه سوال از این کتاب می یاد ارزش خواندن نداره .. البته این سوالات معمولا تکراری هست ...
....................................................................................................................................

منابع فن و ساختمان :
معمولا در این چند سال اخیر 22 سوال از 30 سوال آقای گلابچی طراحی می کنند. و 8 سوال دیگر از مباحث تنظیم شرایط محیطی و تاسیسات می باشد ... پس من در دو قسمت توضیح خواهم داد...
لیست منابع قسمت نخست بر طبق الویت:
1.
جزوه دکتر سروش نیا (اگر کاملش را گیر آوردید که تنها از طریق رفتن به کلاس امکان گیر آوردن آن است .. ولی نگران نباشید بدون خوندن این جزوه نیز درصد بالا می شود زد... )
2. جزوه مهندس سینا شریفی
3. درک رفتار سازه ها / دکتر محمود گلابچی
4. سازه در معماری /دکتر محمود گلابچی​
5. مبانی سازه برای معماران/دکتر محمود گلابچی​
6. طراحی لرزه ای
7. جزئیات ارتقا دهنده/ دگتر محمود گلابچی
8. مبانی طراحی ساختمان های بلند/ دکتر محمود گلابچی، دکتر محمد رضا گلابچی
9. طراحی مفهومی ساختمان های بلند/ دکتر محمود گلابچی ...​
10. تعامل تکنولوژی و معماری (نقدی بر کار های نورمن فاستر)/ دکتر محمود گلابچی
11. فناوری های نوین / دکتر محمود گلابچی
12. معماری دیجیتال / دکتر محمود گلابچی
13. طبیعت منبع الهام/ دکتر محمود گلابچی
14. معماری آرکی تایپی/ دکتر محمود گلابچی

منبع تکمیلی:
15. سیستم های ساختمانی آینده
16. مشبک فضایی
17. پوسته و سازه های ورق تاشده ( خوندن منابع 15 و 16 و 17 زیاد توصیه نمی شود مگر این که 12 کتاب بالا و جزوه آقای شریفی را مسلط باشید... )....

قسمت دوم:
از 8 سوال این قسمت 3 سوال از فیزیک ساختمان 2 و یک سوال از فیزیک ساختمان 3 (البته این سوال را بدون خوندن کتاب نیز می توانستید جواب دهید و 4 سوال از منابعی بود که خوندن اصلا نمی ارزد ... اگر کنکور های چند سال اخیر را بررسی کنید مهمترین منبع در این قسمت فیزیک ساختمان 2 هست که سوالات خیلی مهمی ازش میاد... (حداقل 2 سوال ) ... ولی این فیزیک ساختمان 2 را باید جز به جز بخونید چون خانم قیاطلو سوالات ریز و البته غیر استاندارد می دهند ... ولی فیزیک ساختمان 3 را اصلا توصیه نمی کنم و همون جزوه نور ایشان کفایت می کند و فیزیک ساختمان 1 را هم بخونید چون تو این چند ساله 1 تا 2 سوال ازش اومده... ولی تاسیسات مکانیکی آقای سلطاندوست به عنوان منبع تکمیلی هست... اگر بخواهم جمع بندی کنم .... ترتیب خوندن این کتاب ها
1. فیزیک ساختمان 2/ زهرا قیابطلو
2. جزوه نور ... زهرا قیابطلو
3. فیزیک ساختمان 1/ زهرا قیابطلو
منبع تکمیلی : تاسیسات مکانیکی برای دانشجویان معماری/ آقای سلطاندوست ....
تذکر: زمان ما جزوه آقای ایزدی و بهزادی خوب نبود اگر جدیدا بهتر شده بگیرید.. ولی بهتر خود منابع را بخونید ... چون جوری سوال می دهند که جز با خوندن خود منبع و کتاب نمی تونید سوالات تاسیسات و تنظیم را جواب بدهید... از 8 سوال پارسال در این قسمت با خوندن این منابع می توانستید 4 سوال را جواب بدهید ...
............................................................................................................................................................................................

منابع درک :
درک عمومی معماری/ علی عسکری... انتشارات عصر کنکاش.... (قسمت معماری اسلامی و سایه و پرسپکتیو را بخونید.... درک منبع نداره بیشتر تحلیل سوالات چند سال اخیره) ...
اینو یه بار دیگه می ذارم حتما دقیق بخونید...

درک عمومی معماری:
عرض کنم تیم طراحی سوالات درک بسیار گسترده هست که من مقداری از آن را خبر دارم ...
دکتر عیسی حجت.. دکتر ندومی، مهندس نوایی، دکتر عینی فر، دکتر مهدی حجت ، دکتر نقره کار .....و شاید چندین عزیز و استاد دیگه ... ما دو دسته سوال در درک داریم سوالات جذاب و استادانه و سوالات مریض و خراب که متاسفانه این دسته دوم قربانی زیاد گرفته .. پارسال 6 سوال مریض وجود داشت و باعث شد بالاترین درصد درک به 70 هم نرسه تا آنجا که من دیدم شاید 3 یا 4 نفر بالای 60 زدن .. از این ها بگذریم .. هر موقع سوالات درک مریض دیدید سریع رد بشید .. از این 6 سوال 2 تاشو می شد حدس زد سره جلسه ... این خوبیش اینه که حداقل منفی نمی زنید . از این ها که بگذریم خود سوالات درک را چطور می شه نگاه کرد ... فکر کنم همتون در اولین برخورد با رتبه های برتر این جمله را شنییدید که می گفتن برای زدن درک بالا باید سوالات چند سال اخیر را تحلیل کنید... حالا جنس این تحلیل چیه را مفصل تر می گم... در تحلیل سوالات درک این طور عمل کنید که از شروع مهر هفته ای نیم روز حدود 4 ساعت را به سوالات درک اختصاص بدهید در این 4 ساعت 2 کنکور درک را خوب بخونید و تحلیل کنید .. اول سوالات را جواب بدید و سپس شروع کنید از اول سوال ها باز خوندن و به جواب ها یک بار دیگه نگاه کردن .. در این مرحله کاری کنید که بتونید به یک نفر دوم اثبات کنید که جواب این گزینه هست .. پس در سوالات درک به دنبال اثبات باشید و خودتون هی جای طراح بذازید و خودتون را با جنس سوالات طراحی سوالات درک آشنا شوید ... در درک شناوری بر سوالات خیلی مهمه ... ولی قسمت سایه و پرسپکتیو و اسلامی را از کتاب استاد علی عسکری ببینید تا اون قسمت را مسلط شوید... در درک شانش بسیار دخیله ولی با این روش بالای 60 تضمینیه ... دوستان سال 91 فقط 2 تا بالای 60 من دیدم ... رتبه 1 که ایشون 82 زدن و رتبه 2 که نیما 60 زد ... پس می بینید با انرژی کم در درک شما می تونید بسیار جلو بیوفتید ... در درک شما نیاز به خوندن به شکل سنتی ندارید... چون هر استادی یه کتاب داره و شما باخوندن کتب مربوطه هم نمی توانید به جوای مطلوب برسید .. چون سوالات درک حفظی نیست .. جنس این سوالات درکی هست....

سوالات مریض چند مدله :

به طور مثال سوال معروف مکعب در سال 92 ... دو تا جواب یا با دیدی دیگه 3 تا جواب درست داشت .. در سوالات مریض معمولا جواب فقط یک گزینه نیست .. یا سوالی هست که طراحان نظر شخصی خودشو دخیل کرده ... به طور مثال باز در سال 92 پرسیده بودند مقدم ترین اقدام برای جا نمایی یک ایستگاه مترو کدوم گزینه هست .. که تنها نظر طراح می تونسته گزینه درست را انتخاب کرده باشه .. معمولا 2 یا 3 تا سوال مریض داریم ولی امسال در سخت ترین سالی که درک دادند 6 تا سوال سخت داشتیم .

شناوری در سوالات درک:

والا این شناوری یعنی با جسارت با سوالات برخورد کردن .. یعنی سوالات درک را فهمیدن .. 70 درصد به بالای سوالات درک بسیار هوشمندانه طرح شدن .. نباید ترسید باید بدون ترس با انها برخورد معمارانه کرد... بذارید از زدن درک لذت ببرید.. شما در درک جان معماریتون به محک گذاشته می شه . پس سعی کنید در درک سوالات را جانانه جواب بدهید و با همین دیدی که سوالات فن را می زنید درک را جواب ندهید.. در یک کلام سوالات درک معمولا هوشمندانه طراحی شده اند و این هوشمندی را هی تجریه کنید .. یعنی هی در سوالات درک چند سال ببین که چقدر برخوردتون درست بوده .. بعد زدن چند کنکور به این شیوه شما خودتون دستتون میاد درک را چقدر می زنید .. معمولا نهایت تفاوت درکتون می شه 20 درصد.. اگه میانگین کنکور ها رو 50 هم بزنی راحت تا 70 هم می تونی خودتو بیاری بالا //

......................................................................
زبان:
504/انتشارات جنگل
لغات ضروری برای تافل/ انتشارات جنگل
زبان عمومی مدرسان شریف /// لغات چند سال اخیر را بخونید ...
زبان برای دانشجویان معماری/ رستگار پور

درک عمومی منظر
1. جزوه تاریخ منظر / لادن اعتضادی
2. جزوه منظر/ دکتر منصوری
3. جزوه منظر/ مریم حسینی
4. جزوه منظر / مهندس سعید عظمتی
5. باغ های ایرانی / نعیما
6. پارادایم های پردیس/ آزاده شاهچراغی (این برای کسانی که معماری می خواهند فقط امتحان بدهند زیاد توصیه نمی شود)...
.....................................................................................

سوال 3: نحوه خوندن درس تاریخ چگونه هست ؟
در تاریخ در نخستین دور تنها باید دستتون بیاد که قضیه چیه و در هر دوره تاریخی چه بنایی ارزشمندی وجود داشته و ویژگی هر دوره چیه .... در دور دوم بیایید بگویید حالا این بنا مربوط به کیه(اگه معاصر می خونید).. اگه اسلامی می خونید در دور دوم باید به دنبال ویژگی آن بنا باشید ... (تذکر : اسلامی را بسیار ریز باید بخونید ولی در دور اول تنها به خوندن کلیات بپردازید و هر دور که می زنید جزئیات را بیشتر کنید .. لازم نیست به طور مثال دور اول بدونید بنای گنبد قابوس پشت بند منشوری داره این شاید برای دور سوم یا چهارم باشه.. پس خودتون باید سیاست به خرج بدهید و هر دور مطالب را به دور اول اضافکنید. معاصر را کلی تر از اسلامی بخونید ... در معاصر ویژگی دوره ها و نام اثر و معمار آن اثر و دوره اثر خیلی مهمه... و در جهان بسیار سطحی بخونید... در جهان کلیسا ها خیلی مهمه ... دوستان در تاریخ سوال تکراری زیاد می یاد به طور مثال کلیسای فونتانا در دوران باروک همیشه یه پای ثابت کنکوره ... یعنی شما این کلیسا را باید حفظ باشید.... در تاریخ حتما سوالات چند سال اخیر را بررسی کنید .... شما نیمی از سوالات از دل این سوالات تکراریه .. که سال به سال بالا و پایین داره ) ................. این نقد سوالات چند سال اخیر را شاید در دی ماه انجام دادم ولی اگه نشد نحوه برخوردتون رو با سوالات چند سال اخیر را در دی ماه قرار می دهم...
این کلیت خوندن در تاریخ بود .

نکات مهم کتاب های آقای گلابچی:
روش خواندن نمونه موردی به نقل از آقای سروش نیا:
1-سیستم ساختمانی ساختمان مورد نظر چیست؟
2-فلسفه طراحی آن چیست؟
3-نقش اجزای آن چیست؟ و چه نیرویی را تحمل میکنه؟
4-اگر مصالح یا روش ساخت خاصی در آن استفاده شده، چیست؟

این هم دیدگاه من در مورد نمونه موردی ها :
تمام نمونه موردی ها مهم اند در تمام کتاب های دکتر گلابچی .... فقط چند نکته مهم در مورد هر نمونه موردی...
1. سیستم سازه ای آن چیست
2. چه اتصالات به خصوصی داره ..
3. مسیر انتقال نیرو در آن نمونه به شکل هست...
4. تصاویرشو به دقت مطالعه کن... روی نمونه زیاد مکث نکن.... بخون و دور بعدی بیشتر بهشون توجه کن... چون فرارره و نزدیک به کنکور که یه بار دیگه بخونی تو ذهنت بیشتر ثبت می شه... پس در دور اول نیز بهشون توجه کن ولی توجه اساسی را بذار برای دور دوم....;)
نکات مربوط به کتاب های جدید آقای گلابچی:
1. در این کتاب ها عکس روی جلد را در کتاب پیدا کنید و بخونیدد .. این نکته بسیار مهمی (در 90 درصد موارد از این مطالب در کنکور میاره)
2. در مرتبه دوم عکس های بقلی این عکس ها را بخونید ..
3. فهرست کتاب های جدید را حفظ باشید...

سوال 5:
دوستان یه سوال متوال که خیلی از بچه ها تو ذهنشو که چه طور شروع کنیم؟
این سوال هزاران جواب داره.. چون به روحیه ادم خیلی مربوطه.. حتی بین رتبه های برتر تفاوت های زیادی وجود داره .. ولی یه حالت کلی را می گم که پارسالم به بچه هایی که باهام در ارتباط بودند گفتم...
روزتونو به 3 قسمت تقسیم کنید ... یک قسمت مجموعه تاریخ / یه قسمت مجموعه فن / یک قسمت زبان ..... قسمت زبان 2 ساعت و دو قسمت دیگه هر کدوم 3 ساعت .... مجموعا 8 ساعت درس خوندن مفید... اگر زبانتون ضعیفه از زبان شروع کنید و بعد به سراغه فن و بعد ناهار که ذهن خسته تره سراغ تاریخ که تحلیل کمتر نیاز داره بروید ....
در طول هفته مدام درس نخونید.... در کشور های توسعه یافته، دو روز در هفته مناسبه برای استراحت تو هفته ... که تو کنکور هم جواب می ده... این تجربه چندین رتبه برتر کنکور 91 هست که گروهی می خوندند... پس 5 روز در هفته بخونید و یک یا دو روز در هفته به خودتون استراحت بدهید.. حتی شهر بازی و پارک بروید ...
برای شروع کتاب های پیشنهادی من ... (درک رفتار سازه ها ... 504 و معماری جهان زارعی هست )....

سوال 6: بهنرین زمان برای زدن تست های تاریخ؟
بهترین زمان برای زدن تست های تاریخ حدود یک هفته بعد خوندن مباحث اون قسمتی که خوندید، هست .. اگه زودتر از این زمان تست بزنید، براحتی جواب می دهید و اصلا نمی تونید بفهمید درس را خوب خوندید یا نه ... هم تست تالیفی موسسات و هم تست های کنکور را بزنید ...

تذکر :
دو مسجد جامع اصفهان و مسجد شاه اصفهان باید همه مواردی که در موردشون گفته می شه را بخونید ... خیلی مهمند.. حتی سال ساختشونم مهمه... این دو استثنا فقط در تاریخ اسلام وجود داره ...

موفق باشید...

آخرین ویرایش:

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید انقده سوال میپرسم......به نظرتون کتاب معماری ایران معماریان و معماری اسلامی پیرنیا رو باید حتما خوند ؟؟؟؟؟؟ازشون سالهای اخیر سوالی بوده؟؟؟؟؟؟؟

ebram0412

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید انقده سوال میپرسم......به نظرتون کتاب معماری ایران معماریان و معماری اسلامی پیرنیا رو باید حتما خوند ؟؟؟؟؟؟ازشون سالهای اخیر سوالی بوده؟؟؟؟؟؟؟
معماری اسلامی پیرنیا مهمه ولی معماری ایران معماریان نه.... ;) ولی مهمترین کتاب برای قسمت تاریخ اسلام کتاب سبک شناسی آقای پیرنیا هست.... (بخصوص سبک آذری و اصفهانی)

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز

عزیزم این دو کتاب هر دو یکین یعنی نوشته هاش عینا مثل همه ! حتی عکسهاشون !
ولی کتاب معماری ایران رو معماریان از روی معماری اسلامی ویرایش کرده برای همین یه مقدار مطالبش بیشتره (یه منابعی به کتاب اضافه کرده)
عکس هاشم کیفیتش بهتره و برای بعضی چیزا عکس گذاشته که توی کتاب معماری اسلامی نیست
بهتره کتاب معماری ایران معماریان رو بخونی، توی کتاب کاربری های مختلف مثل مسجد، مدرسه، حمام و ... به تفکیک توضیح داده
ولی اگه دوست نداری به نظرم جزوه نسیم عسگری که اونم خلاصه ای از این تفکیک ها رو گفته کفایت می کنه
:gol::gol::gol:

**dew**

عضو جدید
سلام به همگی...
من به تازگی مهندسی پزشکی رو تموم کردم ولی می خوام برای ارشد معماری بخونم.آخه از بچگیم معماری دوست داشتم........
تو بعضی از تاپیکا پیام دادم ولی خیلی ترسیدم آخه اکثرا مخالفند ولی واقعا معماری رو دوست دارم.خواهش می کنم تو این راه کمکم کنید و راهنماییم کنید چه درسا و چه کتابا و جزوه هایی رو بخونم؟؟
:cry::cry:

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا