مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها اسم این گل چیه ایا

؟

چقدر شبیه لاله عباسیه
میگم برگاش چه حالتی داره نرمه؟؟اخه تو عکس یه حالت رگه سفید داره و زبر به نظر میاد

اهان الان متوجه شدم هر گل روی خوشه ای از گل قرار گرفته پس این لاله عباسی نیست
الان بیشتر دقت میکنم میتونه سالویا یا همون مری گلی باشه
اما خوب منتظر جواب قطعی تر میمونم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
من رشته ام زراعته. زیاد از کاشت گلها اطلاع ندارم.میشه راهنماییم کنین
من یه پیاز لیلیوم خریدم کاشتم تو گلدون .حدودا 2 ماه میشه. ولی همش رشد رویشی داره. داره مثل گیاهان بالارونده فقط قد میکشه خم شده ساقه اش. به خاطر سرمای زمستون تو راه پله خونمون نگهش داشتم. که نور از پشت کرکره پنجره راه پلمون بهش میرسه .به نطرتون گل میده؟ برای گلدهی چه شرایطی نیاز داره ؟ رشد رویشیش همینطوری ادامه پیدا میکنه؟
پیشاپیش ممنون :gol:
گاهی پیش میاد سوخی که خریدین سال اول گل نمیده و فقط رشد رویشی داره اما بعد از یکسال یعنی سال دوم به گل میره
من میگم شاید نورش کافی نبوده یا نیاز سرمایی سوخ برای گل انگیزی کاملا برطرف نشده

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم عکس همون لش مینیاتوری
این چیه؟؟
لش مینیاتوری چه مدلشه دیگه
من فکر میکنم این گیاه چمن عروس یا همون Soleirolia soleirolii
این گیاه گرچه تو گلدون هم پرورش داده میشه اما از جمله گیاهان پوششی فضای سبزه که میشه جایگزین چمن هم بشه

ever green 1

کاربر فعال
گاهی پیش میاد سوخی که خریدین سال اول گل نمیده و فقط رشد رویشی داره اما بعد از یکسال یعنی سال دوم به گل میره
من میگم شاید نورش کافی نبوده یا نیاز سرمایی سوخ برای گل انگیزی کاملا برطرف نشده

ممنون بابت راهنمایی. :smile:درباره نیاز سرمایی که گفتین به نظرتون اگه تو سرمای زمستون تو حیات میزاشتم از بین میرفت؟ کسانی که گلخونه دارن چه کار می کنن واسه نیاز سرمایی ؟

reza_197

عضو جدید
تشخیص اسمش سخته یکم برگهایی بزگ پایینی نشون میده انگار برگ قاشقیه ... فرم گیاه شبیه بعضی گونه های کالانکوئه هست اما بعید میدونم چون اون بریدگی های حواشی برگ رو نداره.

اومدم یه عکس واضحتر گذاشتم تا تشخیص قطعی بدین. زهرا فکر نمی کنم قاشقی باشه.

reza_197

عضو جدید
چقدر شبیه لاله عباسیه
میگم برگاش چه حالتی داره نرمه؟؟اخه تو عکس یه حالت رگه سفید داره و زبر به نظر میاد

اهان الان متوجه شدم هر گل روی خوشه ای از گل قرار گرفته پس این لاله عباسی نیست
الان بیشتر دقت میکنم میتونه سالویا یا همون مری گلی باشه
اما خوب منتظر جواب قطعی تر میمونم

با گوشیم عکس گرفتم میرم با دوربین عکس میگیرم میزارم تا واضح باشه.

maten110

عضو جدید
سلام من چندین گلدون از این گل دارم.
از نظر تحربه خودم این گل به سرما خیلی مقاومه اما تو حیاط اونم تو همدان نمیشه گذاشت
این گل اگر پشت پنجر قرار بگیره کلهای خیلی زیبایی داره تو سایه فقط رشد رویشی خواهد داشت.
برگهای جوان رو اگر ببرید از رشد رویشی جلوگیری میکنه و چند شاخه میشه ومیتونید گلدون قشنگتری حتی تو سایه داشته باشید
قردا براتون عکس گلدونها خودمو میگذارم

denise

عضو جدید
تشخیص اسمش سخته یکم برگهایی بزگ پایینی نشون میده انگار برگ قاشقیه ... فرم گیاه شبیه بعضی گونه های کالانکوئه هست اما بعید میدونم چون اون بریدگی های حواشی برگ رو نداره.

منم دارمش. اسمشو نمی دونم ولی منم فک نمی کنم برگ قاشقی باشه!

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

حالا خوب شد
کالانکوئه هست

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من چندین گلدون از این گل دارم.
از نظر تحربه خودم این گل به سرما خیلی مقاومه اما تو حیاط اونم تو همدان نمیشه گذاشت
این گل اگر پشت پنجر قرار بگیره کلهای خیلی زیبایی داره تو سایه فقط رشد رویشی خواهد داشت.
برگهای جوان رو اگر ببرید از رشد رویشی جلوگیری میکنه و چند شاخه میشه ومیتونید گلدون قشنگتری حتی تو سایه داشته باشید
قردا براتون عکس گلدونها خودمو میگذارم
اسمشو نمیدونی؟؟
حالا ممنون میشم چندتا عکس واضح بزاری
ممنون

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام دوستان ،میخواستم از شما مشورتی بگیریم
این عکس های را گذاشتم نمایی از یک باغچه هست و میخواستم گل (خیلی دلم میخواد گل دائمی بکارم)و درخت بکارم ،حالا به نظر شما چه درختها و گل هایی بکارم که یه ویوی زیبای به خانه بدهد (در ضمن اب و هوای استان کرمان هست ) ممنون از کمکی که میکنید
هنوز هیچ گونه خاک نریختم ،

راستي يه چيز ديگه رو يادم رفت بگم...تا باغچه ات خاليه و هنوز خاك نريختي ...خاكت رو پرورده كن بعد بريز....كف باغچه ات اگه نفوذپذيري نداره اول مقداري شن درشت بريز...بعد خاكت رو هم با يه مقدار ذغال خرد شده و يه مقدار خاك برگ مخلوط كن ...همچنين با مقداري مناسب كود پوسيده همراه با قارچ كش...( اگه كاپيتان يا مانكوزب باشه بهتره ) مخلوط كن...تا يه خاك مناسب داشته باشي...

milad gholami

عضو جدید
راستي يه چيز ديگه رو يادم رفت بگم...تا باغچه ات خاليه و هنوز خاك نريختي ...خاكت رو پرورده كن بعد بريز....كف باغچه ات اگه نفوذپذيري نداره اول مقداري شن درشت بريز...بعد خاكت رو هم با يه مقدار ذغال خرد شده و يه مقدار خاك برگ مخلوط كن ...همچنين با مقداري مناسب كود پوسيده همراه با قارچ كش...( اگه كاپيتان يا مانكوزب باشه بهتره ) مخلوط كن...تا يه خاك مناسب داشته باشي...

گلابتون خانم چرا ذغال خرد شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ever green 1

کاربر فعال

می بخشید وسط تاپیکتون وارد شدم اگه گلهاش تقریبا ستاره ای شکل با گلبرگهای مثلثیه و قرمز تا صورتیه اسمش کالانکولاست نه کالانکوئه .البته شکل گلش دقیقا با جزئیات یادم نیست . اسمشو فروشنده اش بهم گفت

alestromeria

عضو جدید

سایه جان، میزان مصرف کاپتان برای گیاهان گلدونی چقدره؟؟؟؟؟؟؟

alestromeria

عضو جدید
دوستانی که کارای اجرایی میکنن 1سوال ازشون داشتم
برای توصیه های کودی معمولا از چه رفرنسی استفاده میکنن؟؟؟؟؟؟؟
بطور کلی برای گیاهان مختلف سالانه چقدر کود پیشنهاد میدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
می بخشید وسط تاپیکتون وارد شدم اگه گلهاش تقریبا ستاره ای شکل با گلبرگهای مثلثیه و قرمز تا صورتیه اسمش کالانکولاست نه کالانکوئه .البته شکل گلش دقیقا با جزئیات یادم نیست . اسمشو فروشنده اش بهم گفت
این انواع گلش هست البته این فقط مربوط به یکی از گونه هاشه چون شکل برگ و نوع گل تو هر گونه و رقم کالانکوئه فرق داره.
کالانکوئه یا کالانکولاست یکیه اونی که شما میگی هم من از گلفروشا شنیدم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه سوال کلی
رفرنس مصرف کود برای باغات و مزارع که دیگه حداقل از 100 متر بیشترن که روی خود بسته ها نوشته که چقدر در هکتار مصرف بشه.
اما برای هر محصول اغلب تو کتابها میزات مناسب کود و عناصری که گیاه نیاز داره و باید قبل ئ بعد کشت داده بشه نوشته.
هر گیاهی میزام کودی و نوع کودی که میخاد متفاوته مثلا اینکه باغ میوه داری و درخت چندسال میخاد بمونه تو زمین و یا محصولت سبزی و صیفی هست متفاوته یه چیز کلی نمیشه گفت باید موردی یعنی در مورد هر گیاه ویژه بررسی بشه

reza_197

عضو جدید
این انواع گلش هست البته این فقط مربوط به یکی از گونه هاشه چون شکل برگ و نوع گل تو هر گونه و رقم کالانکوئه فرق داره.
کالانکوئه یا کالانکولاست یکیه اونی که شما میگی هم من از گلفروشا شنیدم

یعنی مال منم اینجوری میشه:eek: میگم زهرا جان اینا مال خودته؟ این گیاه گرمای تابستونه جنوبو تحمل میکنه؟

ahmadsima

عضو جدید
سلام
اگه بخوای با بخاری کا کنی باید دودکشش رو دراز در نظر بگیری که اتلاف حرارتی صورت نگیره و سعی کنی پر پیچ و خمش کنی که گرما مستقیما نره بیرون،از نظره اکسیژن و اینجور چیزا خیالت راحت باشه چون گیاهان تا ۵۰%دی اکسید کربنو میتونن بتحملن(تو جو فقط سه صدم درصده

ahmadsima

عضو جدید
سلام
اگه بخوای با بخاری کا کنی باید دودکشش رو دراز در نظر بگیری که اتلاف حرارتی صورت نگیره و سعی کنی پر پیچ و خمش کنی که گرما مستقیما نره بیرون،از نظره اکسیژن و اینجور چیزا خیالت راحت باشه چون گیاهان تا ۵۰%دی اکسید کربنو میتونن بتحملن(تو جو فقط سه صدم درصده

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
من کار اجرایی نکردم اما دوتا ازمایش وجود داره یکی ازمایش خاک و دیگری ازمایش خود گیاه اولی نشون میده خاک چه عناصری رو کم داره و دومی نشون میده گیاه چه عنصری نیاز داره

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلابتون خانم چرا ذغال خرد شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ميلاد جان همونطور كه زهرا جون و اميرجان گفتند..ذغال البته فقط به صورت خرد شده ...نه به صورت پودر....چون اگه پودر باشه به سيستم كشت آسيب ميرسونه...جاذب مواد سمي هست كه ريشه ها در طول رشد از خودشون دفع ميكنند...ميلاد جان اگه دقت كني گفتم جاذب ...يعني مواد سمي رو از بين نميبره...فقط ميتونه داخل خودش نگهداره

سایه جان، میزان مصرف کاپتان برای گیاهان گلدونی چقدره؟؟؟؟؟؟؟

امير جان همونطور كه زهرا جون گفت ..نسبت مصرف اين قارچ كش يك و نيم در هزار هست...اما اينطور كه من خودم تجربه داشتم و اثر خيلي خوبي داشته اگه از قارچ كشهاي پودري استفاده كني به ازاي هر يك كفه بيل يك قاشق غذا خوري پر...از اين پودر استفاده كن...

reza_197

عضو جدید
سلام بچه ها من باز سوال دارم. حدود دو سال پیش من این گیاهو بعنوان یک کاکتوس خریدم ولی رشدش خیلی کم بوده در صورتی که من دیدم تو گلفروشیها زیاد رشد کرده. الان چند روزه که برگاشم داره میریزه؟