مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان سوال تصويري امروز با من
اقا میلاد اینجا تاپیک مسابقه نیست اینجا بچه ها سوال طرح میکنن.
اگرم شوا سوال داری که درسته
در مرود عکست هم اصلا واضح نیست اما مشخصا لارو هست و احتمالا از این لارهای ریشه خواره...از خاک درش اوردی؟

root

عضو جدید
یه سوال دیگه ببخشید من آوار شدم سرتون! ما دوتا گلدون رز داریم از پارسال هنوز تو گلدون موندن طفلکی ها، بهار و پاییز دو سه تا گل میدن و تمام. میشه تو گلدون نگه شون داشت یا باید حتما تو باغچه کاشته شن؟ خاکشون چی؟

milad gholami

عضو جدید
اقا میلاد اینجا تاپیک مسابقه نیست اینجا بچه ها سوال طرح میکنن.
اگرم شوا سوال داری که درسته
در مرود عکست هم اصلا واضح نیست اما مشخصا لارو هست و احتمالا از این لارهای ریشه خواره...از خاک درش اوردی؟

آری خانم مهندس شبیه به سوالی مسابقه,خونه ما خونه باغه که از این کرمها زیاد داره واسه درخت بادام خطرناکه فضای ما بین درخت ها کشت های دامی انجام میدم واسه کشت های دامی چه که اصولا یونجه و ذرت علوفه ای می کارم.
قصتم سوال بود نه مسابقه,در هر صورت ببخشید

milad gholami

عضو جدید
سلام دوستای گلم من دارم در مورد مراحل کاشت و داشت و برداشت زردآلو کار میکنم نیاز به عکس دارم اگه بتونید راهنماییم کنید که چه سایتی این عکس ها رو داره ممنون میشم.:gol:

تا اونجای که من میدانم تنها درختی که در منطقه ما بهش نمیرسند ولی محصول میده زردآلوست ,درخت داخل باغمون به گل نشسته خیلی زیباست

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهرا جون من کرمانشاه ام.
راستی من رفتم از خونه مادربزرگم شمعدونی و یه چیزی شبیه برگ بیدی آوردم، حالا چطور بکارمشون؟ خاکشون چی باشه ؟برم خاک بخرم؟

کرمانشا...سردم شده :دی
بزار فکر کنم برای منظقه شما گیاه گلدار همیشه سبز : نسترن-انواع رزها-گل توری
اما با توجه به اینکه شما پاییز و زمستان یردی دارین و بهار هم تا اواسطش سرد هست شما برای بهار و تابستان گل فصلی بکاری بهتره...نظرت چیه؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا اونجای که من میدانم تنها درختی که در منطقه ما بهش نمیرسند ولی محصول میده زردآلوست ,درخت داخل باغمون به گل نشسته خیلی زیباست

خوب میلاد جان یه چندتا عکس خوشگل بگیر ازش نشون ما هم بده
اخه من درخت زردآلو از نزدیک ندیدم تا حالا :(

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
آری خانم مهندس شبیه به سوالی مسابقه,خونه ما خونه باغه که از این کرمها زیاد داره واسه درخت بادام خطرناکه فضای ما بین درخت ها کشت های دامی انجام میدم واسه کشت های دامی چه که اصولا یونجه و ذرت علوفه ای می کارم.
قصتم سوال بود نه مسابقه,در هر صورت ببخشید

خواهش میکنم
اگه اشتباه نکنم کرم سفید ریشه خوار هست که باید طعمه سمس تو خاک بزاری یا خاک سم پاشی بشه
بزار رضا بیاد یا افسون اونا متخصصش هیتن دقیقتر راهنمایی میکنن

root

عضو جدید
کرمانشا...سردم شده :دی
بزار فکر کنم برای منظقه شما گیاه گلدار همیشه سبز : نسترن-انواع رزها-گل توری
اما با توجه به اینکه شما پاییز و زمستان یردی دارین و بهار هم تا اواسطش سرد هست شما برای بهار و تابستان گل فصلی بکاری بهتره...نظرت چیه؟

نمی دونم هرچی که شوما بفرماین!!!
من گل توری خیلی خیلی خیلی دوست دارم اما نمی دونم چطوری بکارم؟ این شمعدونی که من آورم پایین ساقه اش که تو آبه داره زرد میشه تو چه خاکی بکارمش؟ ببخشید زهرا جونم من در این زمینه صفر صفرم!!

رزا رو چی کارشون کنم؟ همون طوری تو گلدون بمونه یا بکارمشون؟ یه گلدونای بتنی بزرگی هستن به نظرت میشه تو اونا بکارمشون؟

sony moharram

عضو جدید
سلام
من باغی به مساحت یک هکتار دارم که در آن درختان هلو و شابلون کاشته ام و 4سال به روش سنتی آبیاری کرده ام و حالا قصد دارم قطره ای کنم چاه آب دارم
آیا فشاری که خروجی پمپ آب چاه دارد میتونم آب را به داخل لولهای سیستم قطهای وارد کنم
خروجی لوله چاه 2اینچ است

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام. به دلیل اینکه شما در طول مسیر از ***** استفاده می کنین. و همچنین وجود قطره چکان ها حتما باید از پمپ استفاده کنین.

alestromeria

عضو جدید
خوب میلاد جان یه چندتا عکس خوشگل بگیر ازش نشون ما هم بده
اخه من درخت زردآلو از نزدیک ندیدم تا حالا :(

جدی ندیدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بذار برم باغمون برات با شکوفه هاش عکس بگیرم،تا آخر هفته میرم
دیگه چ درختایی رو ندیدی؟؟؟؟؟؟؟

alestromeria

عضو جدید
سلام
چندتا رز تو گلدون قلمه زدم، حدود 20 روز پیش، 1هفته ست که جوونه زده، اما قلمه ها دارن از بالا سیاه میشن، دلیلش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟

sony moharram

عضو جدید
سلام و ممنون از اینکه رسیدگی میکنید
در صورت امکان روش پیاده کردن سیستم قطره ای رابگید ممنون میشم
فشار پمپ چاه من خوبه آیا فشار بیشتر باید باشه یا کمتر که من از پمپ دیگه ای استفاده نکنم
من هیچ اطلاعاتی در مورد سیستم قطره ای ندارم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
چندتا رز تو گلدون قلمه زدم، حدود 20 روز پیش، 1هفته ست که جوونه زده، اما قلمه ها دارن از بالا سیاه میشن، دلیلش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟

اون قسمت از ساقه که از اخرین گره مونده خشک بشه اشکال نداره...ولی بهتر بود شما اون بالاشو کمی پودر زغال می ریختی ...
به نظر من فکر نکنم مشکل خاصی باشه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمی دونم هرچی که شوما بفرماین!!!
من گل توری خیلی خیلی خیلی دوست دارم اما نمی دونم چطوری بکارم؟ این شمعدونی که من آورم پایین ساقه اش که تو آبه داره زرد میشه تو چه خاکی بکارمش؟ ببخشید زهرا جونم من در این زمینه صفر صفرم!!

رزا رو چی کارشون کنم؟ همون طوری تو گلدون بمونه یا بکارمشون؟ یه گلدونای بتنی بزرگی هستن به نظرت میشه تو اونا بکارمشون؟
پس گل فصلی بکار برو گلفروشی و فروشگاه های عرضه کننده محصولات کشاورزی ببین چی گیرت میاد...اسماشونو بگو ... فکر کنم اونجا الان موقع کاشت بنفشه و میمون و شب بو مینا باید باشه ...بهاره دیگه

گل توری ...برو نهالشو بخره و بعدش تو گلدون یا باغچه اتون بکارش ...منظورت چیه نمیدونی چطوری بکاریش؟؟؟
شمعدونیت داره تو اب میگنده سریع بکارش خاک باغچتون هرچی هست بکارش تا از بین نرفته.
رز رو بزار بمونه تو گلدون ...خیلی بزرگ شده؟؟؟میتونی تو باغچه اتونم بکاری
گلدون بتنی؟؟چجوریه؟؟

• Like
واکنش ها: root

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها سلام سال نو مبارک

چند تا سوال:
1-گل دیگه ای به غیر از شمعدونی میشناسید که همیشه سبز باشه و همیشه گل داشته باشه؟البته برای فضای داخل خونه ها.برای پشت پنجره داخل خونه منظورمه!

2-شب بو وقتی بهار تموم بشه از بین میره؟منظورم اینه که یک ساله است؟

3-روش تکثیر گل حنا قلمه است این قلمه رو باید توی چی گذاشت برای ریشه دار شدن؟آب یا خاک؟چه نوع خاکی؟

4-شمعدونی چرا انقد دراز و بدقواره میشه؟

5-خاک مناسب برای توت فرنگی چیه؟

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
2- شب بو یک ساله هست و پایان بهار از بین می رود
5- خاک های سبک شنی با مواد غذایی فراوان و زهکشی خوب مناسب کاشت توت فرنگی است. البته می تونی از کوکوپیت پرلیت هم به نسبت مساوی مخلوط کنی و در این بستر بکاری ولی چون مواد غذایی نداره باید محلول غذایی مناسب را تهیه کنی و به ان بدی.
4- شمعدانی را فکر کنم باید سرزنی کنی و از انتهای ساقه هم میتونی قلمه تهیه کنی
در مورد شمعدانی میتونی اطلاعات بیشتری از این لینک بگیری http://vista.ir/?view=article&id=229767
حنا را از طریق بذر در اسفند می توانید بکاریدکه نیاز به نور دارد. و نوع چند ساله اش را از طریق قلمه در اب یا پیت مرطوب در مدت کوتاهی ریشه می دهد.
گیاهان گلداری که برای داخل منزل میخای میتونی از ازالیا، بگونیا گلدار بنفشه افریقایی و کالانکوئه و هورتانسیا گلوکسینا و فلفل زینتی فکر میکنم بشه استفاده کرد در مورد این گیاهان کمی شک دارم اگر دوستان اطلاعات دارن من را هم راهنمایی کنن که با شرایطی که دوستمون گفتند میشه کشت کرد؟

سال نو شما هم مبارک

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
من توت فرنگیامو تو خاک جنگل کاشتم!خاک جنگل همون پیت ماس هست؟به نظرتون خوبه؟
منظور از سرزنی شمعدونی چیه؟
برای توی خونه گلایی میخوام به غیر از شمعدونی که همیشه سبز و همیشه گلدار باشن مثل خود شمعدونی.
ممنون از کمکت دوست خوبم

milad gholami

عضو جدید
زهرا جان خودت باید دست بکار بشی دوستان نظر ندادن.
منظورتون از سمس چی؟؟بغییر از سم روش عملی داری؟؟
این عکس یونجه کشت سال گذشته است بخاطر کرم سفید ریشه خوار این بلا سرش امده

به نظر شما چرا برگ یونجه هام اینجور شوده

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
من زنجبیل تازه گرفتم میخام بکارم به نظرتون چه راهکارهایی پیشنهاد میدید که رشد بهتری داشته باشه.
فقط میدونم باید توی خاک سبک بکارم و زیاد اب ندم بهش و اب هم جمع نشه تا له کنه.
ممنون میشم کمک کنید

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
من توت فرنگیامو تو خاک جنگل کاشتم!خاک جنگل همون پیت ماس هست؟به نظرتون خوبه؟
منظور از سرزنی شمعدونی چیه؟
برای توی خونه گلایی میخوام به غیر از شمعدونی که همیشه سبز و همیشه گلدار باشن مثل خود شمعدونی.
ممنون از کمکت دوست خوبم
هیشششششششکی نظری نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر میکنم توی خاک جنگل مناسب باشه. چون خاک سبکی هست میتونی از کود 20 20 20 هم استفاده کنی که رشد بهتری داشته باشه.
سرزنی یعنی که سه تا 4 گره را نگه داری و بعدش بقیش را حذف کنی. باعث میشه که گیاه پهن تر بشه و خیلی بلند نشه
درمورد گل ها هم همون هایی که گفتم به نظرم میرسه یه بررسی روی همون گیاهان انجام بده تا بقیه دوستان متخصص بیان

گلابتون

مدیر بازنشسته
زهرا جان خودت باید دست بکار بشی دوستان نظر ندادن.
منظورتون از سمس چی؟؟بغییر از سم روش عملی داری؟؟
این عکس یونجه کشت سال گذشته است بخاطر کرم سفید ریشه خوار این بلا سرش امده

سلام ميلاد جان
عزيز براي اين معظل كه من مدتها گيربان گيرش بودم بهترين راهكارش تهيه سم هست اما كارهاي ديگه ميتوني بكني البته بايد يه مقدار حوصله به خرج بدي...
اوليش اينكه از طريق مكانيكي عمل كني ...ميدوني كه وقتي كرم سفيد بالغ ميشه تبديل به سوسك ميشه اما سوسكهاش بال پرواز ندارن واسه همين صبحهاي زود كه ميان روي درختها براي تغذيه ميتوني درختها رو به شدت تكون بدي و مقدار زياديش رو جمع آوري و دفع كني

راه بعدي اينه كه شبها از نور چراغ قوه استفاده كني اينطوري ميتوني لاروها و سوسكها رو كه به طرف نور جذب ميشن جمع آوري و دفعشون كني

راه ديگه هم تهيه سم هست...اينكاري كه من خودم كردم اين بود گوش كن:
اول يه مقدار كارباريل يا سوين 60% رو به مقدار 5/1 در هزار با مقداري توپسين ( يا تيوفانات متيل 70%) رو با همين دوز و نسبت هزار ....با مقداري مانكوزب مخلوط كني خب؟
بعد زمين رو تا حدود بيست سانت خاكش رو زير و رو كن و با اين سم مخلوطش كن...براي پاي درختها هم تا سايه انداز درختات با همين عمق خاك رو زير و رو كن و با سم مخلوطش كن.
بعدش هم يه كار ديگه هم ميتوني بكني اگه چندتا مرغ يا خروس هم داري ول كن تو زمين حساب همشون رو ميرسن...

آخرین ویرایش:

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهرا واقعا تو جنوب درخت زردآلو نیست؟آخه من درخت زردآلو رو توی بیشتر جاها دیدم از کوهستانی و سرد گرفته تا معتدل و گرم و خشک!
چرا بوشهر نمیتونه باشه؟