مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب حالا يه سوال ديگه...من چند مدت پيش يه پياز سنبل رو گرفتم و توي خاك ژله ايي گذاشتم تا براي عيد آماده بشه...اما متاسفانه ازاونجايي كه ميدونيد خونه ما اصلا نور نداره بعد از چند روز سماجت و اميدواري بيهوده...ديدم كه پيازم از ته داره كپك ميزنه....منم برداشتمش و گذاشتمش توي خاك معمولي ...حالا نميدونم جواب بده يا نه اما اميد چنداني بهش ندارم....بگذريم.

سوال اينه':

همونطور كه ميدونيد از اواخر اسفند ماه ميشه بذر اطلسي هلندي يا ايراني رو نشاء زد ...حالا ميخوام بازم بدون با شرايط نوري خانه ما...ميتونم بازم اين ريسك رو بكنم كه بذرم رو توي خاك ژله اي نشاء بزنم؟ به نظر شما جواب ميده؟؟؟
يا اين سماجت رو بگذارم كنار و كلا قيد گل و گياه رو از توي خونه ام بزنم؟؟

ما تو بوشهر دو ماه پیش نشا اطلسی ( اطلسی هلندی ) رو انتقال دادیم زمین اصلی .... میتونی شنا کنی اما اینکه به گل برذه یا گل خوبی بده من امدی ندارم اخه اطلسی بشدت به نور مستقیم نیاز داره
فکر کنم بیشتر شما برو تو کار گلهای اپارتمانی بهتره

سبزانگشتی

عضو جدید
سلام به همگی.بگونیای محبوب من دچار مشکل شده! روی برگهای جوونش نقاط قهوه ای ایجاد میشه که با رشد برگ به صورت لکه های خشک در میاد و باعث میشه برگ قبل از اینکه بزرگ بشه از بین بره! :cry: هر کس راهنمایی کنه که باید چه کنم لطف کرده.

مشاهده پیوست 46656مشاهده پیوست 46657

کسی به داد بگونیای من نمی رسه؟؟؟:cry: خب تازه واردها رو هم تحویل بگیرید دیگه!!!:child:

p.razaghi

عضو جدید
دفترچه سوالات

دفترچه سوالات

سلام دوستان

احیانا کسی دفترچه ی سوالات کنکور ارشد امسال رو نداره برامون بذاره ؟:cry::(
ممنون میشم اگه کسی داشت بذاره اینجا تا بقیه هم بتونن استفاده کنن :D:)

مرسی

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
دنبالش بودم پیدا کردم حتما آپلود میکنم حالا خدا کنه زودتر .....

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
سلام به همگی.بگونیای محبوب من دچار مشکل شده! روی برگهای جوونش نقاط قهوه ای ایجاد میشه که با رشد برگ به صورت لکه های خشک در میاد و باعث میشه برگ قبل از اینکه بزرگ بشه از بین بره! :cry: هر کس راهنمایی کنه که باید چه کنم لطف کرده.

با سلام،
این بگونیا نیست و متأسفانه الان الان اسمش رو فراموش کردم!
اما در مورد مشکلش:
خاکش رو عوض نکردید؟
آب زیاد بهش ندادید؟ سعی کنید از زیرش، یه زیر گلدونی پر از ماسه بذارید تا آب برنگرده داخل! سعی کنید در محل نسبتاً گرمی قرارش بدید، روی برگ هاش رطوبت پاشی کنید(هفته ای دو سه بار) و به طور هفتگی بهش آب بدید!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=46657&d=1299156937 بعضی وقتا زمانی که از مواد براق کننده روی برگها استفاده کنید این علائم به وجود میاد! با دقت پشت برگا رو نگاه کن (با ذره بین) ببین حشره نداره...

گلابتون

مدیر بازنشسته
[QUOTE=زهرا فرشید;3320554] [/QUOTE]
ما تو بوشهر دو ماه پیش نشا اطلسی ( اطلسی هلندی ) رو انتقال دادیم زمین اصلی .... میتونیشنا کنی اما اینکه به گل برذه یا گل خوبی بده من امدی ندارم اخه اطلسی بشدت به نور مستقیم نیاز داره
فکر کنم بیشتر شما برو تو کار گلهای اپارتمانی بهتره

اوه اوه اوه...راست ميگي زهرا جون...واي چه هوايي داريد شما...واسم خيلي عجيبه...ما ديشب يه شب برفي حسابي داشتيم....

خب حالا يه كار ديگه زهرا جون...واحد كناري ما آفتاب گير هستند ميشه بذرها رو نشا بزنم بعد ببرم خونه اونا بذارم تا رشد كنه...و بعد بيارمشون و نشا ء رو به گلدون انتقال بدم...و بذارم روي بالكن...بالكن ما فقط روشنايي داره اما نورگير نيست يعني آفتاب نداره...

زهرا جون بيشتر منظورم اينه كه بالكنم رو گلدون گل بذارم ....

راستي نگفتيد ميشه بذر رو توي خاك ژله ايي نشاء بزنم؟ :w19:
در مورد گلهاي آپارتماني هم همين مشكل رو دارم ...اونام بالاخره يه مقدار نور ميخوان كه ندارم...الان تنها چيزي كه بعد از اين دوسال تونستم تو خونه به زووووور نگهش دارم...و البته رشد چنداني هم نداشته ...بامبو ...بوده.
:w05:

قربونت عسل خانومي.

سبزانگشتی

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=46657&d=1299156937 بعضی وقتا زمانی که از مواد براق کننده روی برگها استفاده کنید این علائم به وجود میاد! با دقت پشت برگا رو نگاه کن (با ذره بین) ببین حشره نداره...

مرسی.
مواد براق کننده استفاده نکردم.حشره ای هم نداره!

آخرین ویرایش:

سبزانگشتی

عضو جدید
با سلام،
این بگونیا نیست و متأسفانه الان الان اسمش رو فراموش کردم!
اما در مورد مشکلش:
خاکش رو عوض نکردید؟
آب زیاد بهش ندادید؟ سعی کنید از زیرش، یه زیر گلدونی پر از ماسه بذارید تا آب برنگرده داخل! سعی کنید در محل نسبتاً گرمی قرارش بدید، روی برگ هاش رطوبت پاشی کنید(هفته ای دو سه بار) و به طور هفتگی بهش آب بدید!

منظورتون ساکسی فراگا ست؟
خاکش مشکل نداره.آب هم فکر نمی کنم.ولی رطوبت: چون برگاش کرکیه فکر می کردم غبارپاشی رو دوس نداره!
ممنون که جواب دادید.:gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
[QUOTE=زهرا فرشید;3320554]

اوه اوه اوه...راست ميگي زهرا جون...واي چه هوايي داريد شما...واسم خيلي عجيبه...ما ديشب يه شب برفي حسابي داشتيم....

خب حالا يه كار ديگه زهرا جون...واحد كناري ما آفتاب گير هستند ميشه بذرها رو نشا بزنم بعد ببرم خونه اونا بذارم تا رشد كنه...و بعد بيارمشون و نشا ء رو به گلدون انتقال بدم...و بذارم روي بالكن...بالكن ما فقط روشنايي داره اما نورگير نيست يعني آفتاب نداره...

در مورد گلهاي آپارتماني هم همين مشكل رو دارم ...اونام بالاخره يه مقدار نور ميخوان كه ندارم...الان تنها چيزي كه بعد از اين دوسال تونستم تو خونه به زووووور نگهش دارم...و البته رشد چنداني هم نداشته ...بامبو ...بوده.

قربونت عسل خانومي.
[/QUOTE]

در باره کاشت تو خاک ژله ای اینو تذکر بدم اصلا برا کاشت بذر مناسب نیست در باره نکهداری نشا هم همینطور چون سیستم ریشه نیاز به تاریکی و اکسیژن داره بنا بر این خاک ژله ای که از اب اشباع باشه باعث خفگی میشه در مورد گلهای پیازی دیدم استفاده میشه که اونم فکر نمیکنم دائم بشه استفاده کرد ازش فقط در زمان گلدهی و برا زیبایی ازش استفاده میشه
بهترین گزینه همون خاک با قابلیت نفوذ پذیری بالا هست

نعیمه.محدث

عضو جدید
ارشد باغبانی

ارشد باغبانی

سلام
سوالای ارشد چطور بود؟میانگین درصدهاتون چند شد!!
چه خبر از دوستاتون!(به نظرتون درصدها امسال نسبت به بقیه سالها چجوریه؟) :heart:

lvl

عضو جدید
سلام ! ارشد سازه می خونم. دنبال یه موضوع خوب برای هیدرولیک رسوب هستم. می خوام با نرم افزارم کار کنم . اگه ممکنه کمکم کنید.

گلابتون

مدیر بازنشسته
[/COLOR][/COLOR]

قربونت عسل خانومي.

در باره کاشت تو خاک ژله ای اینو تذکر بدم اصلا برا کاشت بذر مناسب نیست در باره نکهداری نشا هم همینطور چون سیستم ریشه نیاز به تاریکی و اکسیژن داره بنا بر این خاک ژله ای که از اب اشباع باشه باعث خفگی میشه در مورد گلهای پیازی دیدم استفاده میشه که اونم فکر نمیکنم دائم بشه استفاده کرد ازش فقط در زمان گلدهی و برا زیبایی ازش استفاده میشه
بهترین گزینه همون خاک با قابلیت نفوذ پذیری بالا هست [/QUOTE]

قربونت محمدرضا جان..

.تنبل خان تو كه جواب دادي خب كامل جواب ميدادي ننه...آخه تو چرا اينقدر مادرت رو حرص ميدي ...

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
بهترین گزینه همون خاک با قابلیت نفوذ پذیری بالا هست

قربونت محمدرضا جان..

.تنبل خان تو كه جواب دادي خب كامل جواب ميدادي ننه...آخه تو چرا اينقدر مادرت رو حرص ميدي ...
[/QUOTE]
اخه تو مهمونی یوایشکی بشینم همه چیزو بگم که نمیشه :w01:

خوش بحالتون برف دارین ما که فقط سرماشو داریم
ننه جونم کلا اطلسی برا گل دادن نیاز به افتاب داره در غیر اینصورت فقط رشد برگی داره بنظر من از خیر گل تابستونی بگذر چون کلا گل مساوی با افتاب هست حد اقل دو سه ساعت نور مستقیم در روز

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام ! ارشد سازه می خونم. دنبال یه موضوع خوب برای هیدرولیک رسوب هستم. می خوام با نرم افزارم کار کنم . اگه ممکنه کمکم کنید.

سلام دوست عزیز :gol:

اگه امکان داره کامل تر توضیح بدین .

گلابتون

مدیر بازنشسته
قربونت محمدرضا جان..

اخه تو مهمونی یوایشکی بشینم همه چیزو بگم که نمیشه :w01:

خوش بحالتون برف دارین ما که فقط سرماشو داریم
ننه جونم کلا اطلسی برا گل دادن نیاز به افتاب داره در غیر اینصورت فقط رشد برگی داره بنظر من از خیر گل تابستونی بگذر چون کلا گل مساوی با افتاب هست حد اقل دو سه ساعت نور مستقیم در روز
[/QUOTE]

نننننه محمدرضا..ننننه...
يعني بايد قيد گل رو بزنم؟؟؟ ......

رسيدم ته نا اميدي........دوستان بدرود...حلالم كنيد...اگه رفتم معتاد شدم و بعدشم رفتم روي پل و عاقبت هم زير پل.... بدونيد درد من چي بوده....آههههه اي روزگاررررررررررر

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
نننننه محمدرضا..ننننه...
يعني بايد قيد گل رو بزنم؟؟؟ ......

رسيدم ته نا اميدي........دوستان بدرود...حلالم كنيد...اگه رفتم معتاد شدم و بعدشم رفتم روي پل و عاقبت هم زير پل.... بدونيد درد من چي بوده....آههههه اي روزگاررررررررررر

حالا مگه دنیا به اخر رسیده از گلدونای اپارتمانی استفاده کن اما تو که باغچه نداری اطلسی میخوای چیکار اگه خواستی ببینی که میری پارک میبینی ولی خب امتحانی بکار شاید گلا از خجالتت در بیان گل بدن :gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

reza_197

عضو جدید
سلام بچه ها.اسم این گیاه چیه؟ اینو خونه یکی دیدم و چند شاخه ازش شکستمو اوردم کاشتم اصلا نمی دونم چیه خیلی هم شکننده و ترد هست؟ شرایط نگهداریشو هم بگین. اصلا روش تکثیرش همین طوره که من انجام دادم ایا؟

راستی برگای جدید سانسوریا که در میاید چرا به صورت لوله ای است و پهن(یعنی باز ) نمی شه اشکال کار کجاست ایا؟

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
سلام بچه ها.اسم این گیاه چیه؟ اینو خونه یکی دیدم و چند شاخه ازش شکستمو اوردم کاشتم اصلا نمی دونم چیه خیلی هم شکننده و ترد هست؟ شرایط نگهداریشو هم بگین. اصلا روش تکثیرش همین طوره که من انجام دادم ایا؟

راستی برگای جدید سانسوریا که در میاید چرا به صورت لوله ای است و پهن(یعنی باز ) نمی شه اشکال کار کجاست ایا؟

با سلام،
اسم گیاه باید کالانکوآ باشه!
باید خاکی نفوذپذیر داشته باشه که آب اضافی رو نگه نداره! با سرد گرم شدن هوا و زمانی که طول روز هنوز کوتاهه مثل الان گل هم می ده!

water.87

کاربر بیش فعال
سلام دوستان...ببخشيد سوالم شايد خيلي مربوط نباشه...
نرم افزاراي GISو Civil چقدر يادگيريشون براي ما لازمه؟؟؟؟؟؟؟؟

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام دوست عزیز
باید بگم نرم افزار GIS یکی از کاربردی ترین نرم افزارها برای رشته آب محسوب میشه و توصیه میکنم که حتما در حد رشته مهندسی آب به نرم افزار GIS مسلط باشید

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بله قطعا هر چیزی بلد بودنش بالاخره جایی به کار میاد و لازم میشه ؛ این حرف و از یکی اساتید شنیدم دی:

اساتید دیگه هم حتما تایید میکنن که یادگیری این نرم افزار ها اگر علاقه داشته باشید بسیار نیکو و شایسته می باشد

ZeinabA

عضو جدید

جي آي اس يك نرم افزار كامل و جامع و گسترده است كه رد همه زمينه ها كاربرد داره. و يادگيري اش خيلي مفيده.
توي تول باكس هاش يك گزينه اي هم داره كه مربوط به مهندسي آبه و من هنوز نشنيدم كه كسي باهاش كار كرده باشه.

به نظرم خيلي مفيده يادگيري اش.

reza_197

عضو جدید
سلام من یک ساله نهال نارنج کاشتم تازه یکی دو هفته شده داره برگ جدید میده! می خواستم بپرسم رشد ش کم نیست ؟ تا چند سال باید نگاش کنم تا بزرگ شه و میوه بده؟ نکته خاصی اگه تو نگهداریش هست بهم بگین؟

عطیه 67

عضو جدید
می شه بهم منبع معرفی کنید؟

می شه بهم منبع معرفی کنید؟

سلام دوستان
درباره ی بندسار فایل معتبر یا کتابی رو می تونید بهم معرفی کنید؟!
ممنون

Phyto

مدیر تالار
Proceedings of the
Eighth International Rainwater
Catchment Systems Conference

(86 صفحه )

(فایل :پی دی اف)

(حجم کل: 1 مگابایت)

(زبان انگلیسی)

پیوست ها

• abs8.pdf
    347.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار
· عرب خدري ، محمود، شاهرخ حكيم خاني.۱۳۸۲. بررسي رابطه دو فن‌آوري باستاني بيابان‌زدايي: بندسار و قنات. فصلنامه علمي- پژوهشي تحقيقات جغرافيايي. 69: ۴۹-۶۱.

· كمالي، كورش، محمود عرب خدري، مهرداد اسفندياري و منوچهر زرين كفش. 1384. بررسي تاثير آبرفتهاي نهشته شده با برخاستگاه متفاوت بر نفوذپذيري شبمه هاي سنتي استحصال سيلاب. مجله منابع طبیعی ایران. جلد 58، شماره 2، ص ۲۹۹-۲۸۹. Abstract

· جعفري، محمد، اميرمحمدصالح آشوري نژاد، محمود عرب خدري و حسين آذرنيوند. 1381. اثر استحصال سيلاب در بندسارها بر خصوصيات فيزيكي و شيميايي خاك. مجله منابع طبيعي ايران، جلد55،شماره 3، ص 465-477.

· عرب خدري، م. و ك. كمالي. تاثير رسوبگذاري ناشي از آبياري سيلابي بر نفوذ پذيري خاك. مجله تحقيقات فني و مهندسي كشاورزي.1379.

· عرب خدري، م. بندسار، يك روش سنتي بهره وري از سيلاب در خراسان. پژوهش و سازندگي. شماره 26. ص.ص.85-80.. 1374.

· پرتوي، ا. و م. عرب خدري. شناسايي و طبقه بندي بندسارهاي استان خراسان. پژوهش و سازندگي. شماره29.ص.ص.15-10. 1374 .

· عرب خدری، محمود. 1384. پیشگیری از اتلاف منابع آب و خاک و توسعه­ی پایدار با رویکرد به فناوری­های باستانی. دومین کنفرانس روشهای پیشگیری از اتلاف منابع ملی.​

· عرب خدري، محمود و كورش كمالي. 1380. بررسي عوامل موثر بر ظرفيت نفوذ خاك در عرصه هاي استحصال سيلاب. نخستين همايش آبخيزداري و مديريت استحصال آب در حوضه هاي آبخيز. 7 صفحه.

· كمالي،ک. و م. عرب خدري. رابطه سنگ شناسي آبخيز و نفوذ پذيري نهشته هاي آبرفتي در شبكه هاي استحصال پايين دست. مجموعه مقالات اولين كنفرانس زمين شناسي مهندسي و محيط زيست ايران( تهران، 1378). انتشارات دانشگاه تربيت معلم تهران.ص.ص.980-971. 1378.

· عرب خدري، م. بهره برداري از سيلاب در خراسان با بندسار. كارگاه آموزشي بخش بهره برداري از سيلاب. ، مركز تحقيقات حفاظت خاك و آبخيزداري 1378.

· عرب خدري، م. و ك. كمالي. تامين رطوبت خاك و تغذيه آبخوانها با استفاده از بندسار. مجموعه مقالات سمينار سبزوار و توانمنديهاي توسعه-سبزوار 1375. انتشارات دانشگاه تربيت معلم سبزوار. 242-233. 1377.​

· عرب خدري، م. شرايط آب و هوايي مناطق گسترش بندسار. مجموعه مقالات دومين همايش ملي بيابان زايي و روشهاي مختلف بيابان زدايي- كرمان 1375. انتشارات مؤسسه تحقيقات جنگلها و مراتع. 168-159. 1376

آخرین ویرایش: