مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسم فارسی نداره؟
میشه اسم علمیش رو کامل به لاتین بنویسی؟

sansevieria
trifasciata

خانواده روساسه/زبان مادرزن/گیاه مار/
البته من در گونش یه مقدار... درشکم.
ولی درمورد سوالشون. این اطلاعات برای تمام.. خانواده روساسه صدق میکنه.
احتمال میدم گونه سانسیوبریا زیلانیکا باشه...
ولی درزمینه اطلاعات درسته.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که با این نام هم نتونستم چیزی تو نت پیدا کنم یعنی اصلا همچین گلی رو نیاورد!
پس با این دما(20درجه) نمیشه تو محیط بیرون از خونه نگهداری کنم از طرفی خب نور پنجره هم زیاد مستقیم بهش نمیخوره مخصوصا زمستون و پاییز:| نور چراغ کافی نیست؟!
ابیاری هر چند روز یه بار هست؟!
تغذیه یعنی چی؟!
در مورد نحوه زیاد کردن این گیاه هم میشه لطف کنید راهنمایی کنید!

:cry::gol:

خوب بیشتر این گیاه رو .. تو محل کار.. یا راه پله ها قرار میدن. مناسب منزل نیست. میدونید این گیاه سمیه. کافیته برگ این گیاه توسط یه کودک کنده بشه و دردم=هان کودک وارد بشه.. باعث مسمومیت شدید میشه. گیاهی که راحت دربیمارستانها ..برای زیبایی قرار میدن...
اسمشو قرار دادم دوست گرامی

rezafarhady

عضو جدید
پرایمینگ کنجد

پرایمینگ کنجد

با سلام دوستان عزیز اگه مقاله یا مطالبی در مورد کنجد و پرایمینگ دارید برام ارسال کنید ممنون از لطف همه دوستان rezafarhady@chmail.ir

ddrraaggoonn

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز، من شدیدا به کمک یک ناظر گندم احتیاج دارم کسی هست که نجربه ای در این مورد داشته باشه؟!!!!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با سلام خدمت دوستان عزیز، من شدیدا به کمک یک ناظر گندم احتیاج دارم کسی هست که نجربه ای در این مورد داشته باشه؟!!!!
شما سوالت رو بپرس شاید ما هم بتونیم کمک کنیم ...

farhadfakhrvaezi

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان و عرض خسته نباشید اینجا از کارشناسان باغبانی کسی هست که اطلاعاتی راجع به بلوبری داشته باشه بصورت کامل!(نه چیزهایی که تو اینترنت اومده اطلاعات کلی گیاهشناسی،مورفولوژی،نوع ریشه،PHمناسب کشت ،نوع آبیاری و... )

ali-v

عضو جدید
سلام
آیا ممکنه کودهای شیمیایی که در بازار به فروش میره ضرر های جبران ناپذیر داشته باشند (احتمال زیاد که دارن اگه ممکنه مثال بزنید)
چند تا از کلکهایی که ممکنه بزنند یا تقلبهایی که ممکنه صورت بگیره نام می برین
بیشتر از تقلبها بگین
ممنون

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من نیاز به داشتن مراحل رشد گیاهانی مثل سویا، کلزا و گندم و جو دارم یعنی میخام بدونم بعد از کشت در چند ماهگی برگ در میاد در چند ماهگی برداشت میشه و غیره میشه راهنمایی کنید؟

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من نیاز به داشتن مراحل رشد گیاهانی مثل سویا، کلزا و گندم و جو دارم یعنی میخام بدونم بعد از کشت در چند ماهگی برگ در میاد در چند ماهگی برداشت میشه و غیره میشه راهنمایی کنید؟

بطور کلی بین 7 تا 10 روز
برداشت هم بین 3 تا 4 ماه برای کلزا و سویا
و برای گندک و جو دو ماه بیشتر از بالایی ها

ریحانه...

عضو جدید
سلام بچه ها خوبید؟
من میخوام میزان نشاسته و قند رو در برگ سیب زمینی اندازه بگیرم میشه بهم کمک کنید؟؟؟:gol:

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام بچه ها خوبید؟
من میخوام میزان نشاسته و قند رو در برگ سیب زمینی اندازه بگیرم میشه بهم کمک کنید؟؟؟:gol:
سلام
میشه همون صفات کیفی و باید با دستگاه NIR اندازه گیری کنید یعنی باید ابتدا برگها با آون خشک و بعد پودر بشه
بعد داخل این دستگاه و مابقی جریانات...

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام برای ریزش بذر ون (زبان گنجشک ) که در اکثر درختها بذرش تا سالها روی درخت میمونه و ضمن داشتن منظره نامناسب موجب تضعیف درخت هم میشه راه حل میخواستم

Zara1

عضو جدید
سلام
من ناظر گندم هستم !
سلام عزیزم.
میشه راجع به کارایی که یه ناظر کشاورزی میتونه انجام بده و کارایی که انجام میشه تو کشور یکم توضیح بدید؟
استخدام ناظرا چجور طرحیه؟ اطلاعی دارید؟
زیر نظر جهاده؟
قرارداد دارید یا دائمی ه؟ یا فقط فصل زراعی؟
مثلا الان شما ناظر گندم هستید چه کارایی میکنید؟
...
متشکرم.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام برای ریزش بذر ون (زبان گنجشک ) که در اکثر درختها بذرش تا سالها روی درخت میمونه و ضمن داشتن منظره نامناسب موجب تضعیف درخت هم میشه راه حل میخواستم
یک عدد دستۀ بیل یا یه چوب بلند و یک مهندس بیکار!

حمید 88

کاربر ممتاز
فشار آب هم كارسازه رئيس
فشار اب هم فکر نکنم خیلی سازگار باشه چون مثل کنه به درخت چسبیدن . راستش من میخام هم این بذر هارو بکشم پایین هم اینکه دیگه این درخت ها از فکر ازدیاد نسل در بیان یعنی گلشون بارور نشه .به نظرتون الان که درختها برگ ندارن میشه با هورمونی ، سمی بذر هاشونو اورد پایین

حمید 88

کاربر ممتاز
الان تست کردم : با واتر جت که فشار اب زیادی تولید میکنه میشه بخش اعظم بذرها رو سرنگون کرد . حالا برای اینکه دیگه بذر تولید نشه چکار کنم
؟

حمید 88

کاربر ممتاز
ایا برای از بین بردن نماتد وقتی گیاهی در باغچه هست راهی وجود دارد؟

مارجين

کاربر ممتاز
فشار اب هم فکر نکنم خیلی سازگار باشه چون مثل کنه به درخت چسبیدن . راستش من میخام هم این بذر هارو بکشم پایین هم اینکه دیگه این درخت ها از فکر ازدیاد نسل در بیان یعنی گلشون بارور نشه .به نظرتون الان که درختها برگ ندارن میشه با هورمونی ، سمی بذر هاشونو اورد پایین

الان تست کردم : با واتر جت که فشار اب زیادی تولید میکنه میشه بخش اعظم بذرها رو سرنگون کرد . حالا برای اینکه دیگه بذر تولید نشه چکار کنم
؟

باز منو دست كم گرفتي اي شيخ....ميدونستم ميشه...

واسه ناباروري هم يه چيزي ميدونستم ...يه هورموني هست كه ميپاشن نابارور ميشن...بذار برم از استادمون بپرسم ميام بهت ميگم...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
کسی میتونه یک تعریف مشخص از باروری خاک بگه؟ آیا باروری خاک همون عملکرد هست؟

سلام

ممکنه تعاریف گوناگونی از باروری خاک ارائه شده باشه...از اونجایی که یک موضوع مطلق نیست و کاملا نسبیه در حقیقت نتیجه ای که از خاک مورد نظر ماست تعیین کننده میزان باروری خاک خواهد بود...پس همون عملکرد که خودتون گفتین درسته

آریوداد

عضو جدید
سلام

ممکنه تعاریف گوناگونی از باروری خاک ارائه شده باشه...از اونجایی که یک موضوع مطلق نیست و کاملا نسبیه در حقیقت نتیجه ای که از خاک مورد نظر ماست تعیین کننده میزان باروری خاک خواهد بود...پس همون عملکرد که خودتون گفتین درسته

سلام.:gol:
ممکنه بیشتر توضیح بدید. منظور از عملکرد، عملکرد نهایی گیاه رشد یافته در خاک که نیست؟
ممنون.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ممکنه بیشتر توضیح بدید. منظور از عملکرد، عملکرد نهایی گیاه رشد یافته در خاک که نیست؟
ممنون.

سلام
دقیقا منظور همونه
وقتی که یک خاک انتظارات شما رو در عملکرد نهایی کشت خاصی که مدنظر هست رو براورده کنه بارور محسوب میشه...هیچوقت میزان عناصر و یا کاملتر بگم خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک ملاک باروری نیست.شما باید میزان انتطباق شرایط خاک با احتیاجات گیاه مهمان در خاک رو ملاک درنظر بگیرین...چه بسا خاکی که برای گیاه a مطلوبه اما برای گیاه b چندان سازگاری نداره.

آریوداد

عضو جدید
سلام
دقیقا منظور همونه
وقتی که یک خاک انتظارات شما رو در عملکرد نهایی کشت خاصی که مدنظر هست رو براورده کنه بارور محسوب میشه...هیچوقت میزان عناصر و یا کاملتر بگم خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک ملاک باروری نیست.شما باید میزان انتطباق شرایط خاک با احتیاجات گیاه مهمان در خاک رو ملاک درنظر بگیرین...چه بسا خاکی که برای گیاه a مطلوبه اما برای گیاه b چندان سازگاری نداره.

ممنون از جوابتون.
مطلبی که فرمودید درسته اما به نظر من در شرایطی که سایر عوامل (آب- نور- دما ) در حالت ایده آل باشند و تنشهای زنده هم به گیاه وارد نشود. و الا ممکنه خاک برای گیاه مورد نظر مناسب باشه اما عامل محدودکننده دیگری مانع از بروز عملکرد مناسب شود. اینطور نیست؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ممنون از جوابتون.
مطلبی که فرمودید درسته اما به نظر من در شرایطی که سایر عوامل (آب- نور- دما ) در حالت ایده آل باشند و تنشهای زنده هم به گیاه وارد نشود. و الا ممکنه خاک برای گیاه مورد نظر مناسب باشه اما عامل محدودکننده دیگری مانع از بروز عملکرد مناسب شود. اینطور نیست؟

شما درست میگید اما دراینجا فقط منظور تاثیر قدرت خاک بر عملکرد ملاک ما خواهد بود.این جوری که شما میفرمایید باید برای تشخیص میزان باروری یک خاک صبر کنیم محصول برداشت بشه و بعد قضاوت کنیم! اینجوری همه اصول مهندسی رو با آزمایش و خطا جابجا کردیم...با یه مثال موضوع رو واضحتر میکنم 2تا خاک با رنج متفاوتphرو تصور کنید.قبل از کشت میشه تشخیص داد که هر کدوم از این خاکها برای عمل آوردن چه گیاهی آماده تر عمل میکنند.برای سایر فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی هم این قالب رو میشه بکار برد.اما فراموش نکنیدخاک بعنوان یک سیستم فوق کمپلکس هیچگاه قضاوت شما در مورد خودش رو 100% بروز نمیده.پس هیچوقت نمیشه مطلق راجع به اون قضاوت کرد.
و اما نکته ای که در پایان میخوام به اون همیشه توجه داشته باشین این هست که همون آب،نور و دمایی که شما ازش بعنوان فاکتورهای محیطی نام بردین بخشی از تعریف ماهیت خاک هستند.شماهیچ جایی در بحث ادافولوژی این سه فاکتور رو جدا از تعریف خاک نخواهید داشت...در حقیقت تصور یک توده رس+سیلت+ شن بعنوان خاک تصور اشتباهیه چرا که آب + هوا+ دما+ و تاثیرات نور بر خاک جزیی از خاک هستند

حامد۲۵

عضو جدید
مشاوره شغلی

مشاوره شغلی

سلام دوستان، من فوق دیپلم ماشین های کشاورزی و دانشجوی لیسانس مکانیک ۲سه سالی تعمیرگاه ماشین سنگین کار کردم الان بصورت درصدی کار میکنم بنظرتون با این شرایط برم تو یه شرکت کارکنم یا همون مکانیک ماشین سنگین بمونم؟متشکرم از راهنماییتون.