مسابقه ••• کی میتونه بهترین راه مبارزه بگه ؟!؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
تله فرمونی برای رهگیری استفاده میشه که در کنارشم کار شکار رو انجام میده...البته منظورم دقیقا شکار انبوه نبود.بعد هم این یه راهکاره...توی بعضی از کشورها این کارها چندان هزینه نداره، اونها به کشاورزیشون یارانه میده!

مرغو خروس که تارزان نیستن از این شاخه به اون شاخه بپرن....مرغ و خروسا از این کارای بد بد نمیکنن...من دیدم!..شاید روی تنه اصلی برن اما معمولامیوه ها روی شاخه های فرعی و دور از دسترسن....

چند سالی هست که دولت روی بحث کاهش مصرف سموم کار می کنه و بعضاً یارانه خوبی هم میده، البته کشاورزایی که همکاری کنن! یه سری مواد بیولوژیک هم که رایگان در اختیارشون میذارن
ولی هنوز این فرهنگ «میوه کرمو بهتر از میوه مسمومه» جا نیفتاده!

بستگی به مرغ و خروسش داره فدات شم، منم دیدم که میگم، اونم رو درخت گیلاس که بعضیاشم بلندتر از سیبه! البته خب گیلاس خوش خوراک تره تا سیب!!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
چند سالی هست که دولت روی بحث کاهش مصرف سموم کار می کنه و بعضاً یارانه خوبی هم میده، البته کشاورزایی که همکاری کنن! یه سری مواد بیولوژیک هم که رایگان در اختیارشون میذارن
ولی هنوز این فرهنگ «میوه کرمو بهتر از میوه مسمومه» جا نیفتاده!

بستگی به مرغ و خروسش داره فدات شم، منم دیدم که میگم، اونم رو درخت گیلاس که بعضیاشم بلندتر از سیبه! البته خب گیلاس خوش خوراک تره تا سیب!!

البته یه موقعی میگفتن خارجکیا میوه کرمو رو بخاطر اینکه سم نزدن با قیمت بهتری نسبت به میوه سالم میخرن!...یه بنده خدایی که از قرار حارجکی هم بود اینو بهش گفتیم! یه کم خندید و گفت: کی گفته!؟...اصلا باغداری که کار باغش به کرم برسه کارشو بلد نیس و نباید میوه ازش خرید!...راستم میگفت...با اینهمه پیشرفت و کارشناس میوه کرمو نوبره والله...:biggrin:

در مورد درخت و مرغو خروس عارضم بخدمت شما چاره کار روشن کردن آتیش توی باغ با رعایت کامل اصول ایمنی و به سیخ کشیدن همچین مرغو خروساییه...:D

اینکار چاره داره....پر بال(شاه پر) مرغو قیچی کنیم یا به اصطلاح پرشو بچینیم دیگه از این کارا نمیکنه، دیگه نمیتونه به صورت آکروباتیک بپره!!!:eek:
گنده لاتا هم که پرو بالشون چیده بشه یه گوشه ساکت میشینن! چه برسه به مرغو خروس
چند واحد کفتر بازی رو پیشنهاد میدم که به دانشجوا آموزش بدن:smile:

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
توی ارومیه این آفت 3 نسل در سال داره........
ولی توی مناطق سرد ارومیه (طرفای دره قاسملو که کوهستانیه) من دیدم که 4 نسل هم داره......
میدونین که تو ارومیه باغات سیب خیلی زیاده......منم خیلی با کرم سیب آشنایی دارم......
تو ارومیه با روش های پیش آگاهی (تله گذاری) پیک پرواز حشرات ماده و بالغ رو پیدا میکنن و زمان سم پاشی ها رو
به باغداران اعلام میکنن.......اونا هم سم پاشی میکنن.....قبل از اینکه حشره ماده تخم ریزی بکنه سم پاشی انجام میشه...
مرحله اول دیازینون.........مرحله دوم دورسبان........مرحله سوم زولون میزنن.........
یعنی اینکه یک سم رو پشت سر هم استفاده نمیکنن.........
روز سم پاشی هم توی دشت و مناطق نزدیک شهر و مناطق کوهستانی با هم فرق دارن.......
مناطق کوهستانی یکم دیرتر سم پاشی رو انجام میدن.........
دیدم جاهایی که با استفاده از پیش آگاهی به موقع سم پاشی میشه میزان خسارت خیییییلی هم میشه.....
ولی وقتی لارو سن 1 وارد میوه شد دیگه نمیشه کاری کرد........
باید به نحوه زمستان گذرانی این آفت هم توجه بشه و از این طریق هم در طول فصل مبارزه انجام بشه.......
ولی توی ارومیه ما مشکل زیادی با این آفت نداریم.........با روش های پیش آگاهی این آفت کنترل شده........
:w30:
دیازینون که منسوخ شده میگن !!
جالبه تو جای سرد تعداد نسلش بیشتر شده !! کوهستان سردتر خود ارومیه است دیگه !!

ممنونم

موقع طرح سوال شما و ارومیه توی ذهنم بودین!

میدونم که حادترین مشکل باغات سیب ارومیه کرم سیب نیست و چیز دیگه ایه ، اما اهمیت این کرم بخاطر اینه که خسارت مالی شدیدی وارد میکنه...سیب لکه دار رو هرچقدر هم خوش فرم باشه و خوش تراش نمیتونید خوب بفروشید.. باید کنسانتره بشه برا دام!یا خدای نکرده مصرف در کارخونه های تولید آبمیوه!

ما قصدمون اینه که توی مدیریت تلفیقی سم پاشی رو آخرین گزینه ی روی میز قرار بدیم!
علت اینکه از سموم مختلف دارین استفاده میکنین اینه که بعضی از سمها اختصاصا روی لارو 1 اثر دارن

خب چون توی این بحثها بجز ما3 نفر کسی شرکت نمیکنه بنابراین بهتره من چندتا روش تلفیقی رو بگم و خلاص...!!!!!

استفاده ار تله فرمونی برای کاهش جمعیت شپره و متوجه زمان پیک شدن حضور آفت(برا سم پاشی)
توجه داشته باشین ظهور شپره این آفت در باغ نشاندهنده شیوع نیست...

استفاده از مرغ و خروس توی باغ.... با دوز حداقل 40 تا مرغ و خروس در هکتار!!!!!!!! لاروهای در حال انتقال رو میخورن... واقعا در بهداشت باغ خیلی خیلی موثرن.

جمع آوری سیبهایی که در اثر این آفت پای درختا ریخته، غرق کردن اونها به مدت 24 ساعت داخل سطل آب یا استخر باغ برا از بین رفتن لاروها.... این سیبها برا مصرف دام مناسبن

استفاده از باکتری Bt برا کنترل لارو سن اول ... و همچنین کائولن برا جلوگیری از تخمریزی که این آخری مشکلات خودشو داره و به ندرت توصیه میشه

استفاده از مقوا...30 تا40 سانت پایین تنه درختو با مقوای ضخیم میپوشونیم...کرم سیب داخل شیارهای کارتون پناه میگیره و شما میتونین از سطح باغ جمعشون کنین...این روش برا خیلی از آفات موثره...توی شیار حشرات زیادی حتی حشرات مفید هم پناه میگیرن...مراقب اونا باشید!

الان عاشق تجویز دوووزی مرغ و خروستون شدم :biggrin:

خب این سیبی که سه مرحله سمپاشی شده اونم با انواع و اقسام مختلف سم فکر کنم دیگه ضررش بیشتر از خاصیتش باشه!

تله فرمونی رو برای شکار انبوه هم بکار می برن؟ اگه اینطوره آیا مقرون به صرفه هست؟
مرغ و خروس توی باغ خیلی خوبه و خیلی از آفات رو میتونه تا حدودی کنترل کنه اما گاهی اوقات همین موجودات شریف میرن بالای درختا و میوه ها رو لب پَر می کنن! البته به نظر من در این مورد نسبت سود به ضررش بیشتره.
سیبی که قراره دام مصرف کنه بذار دوتا کرم هم توش باشه که اقلا دوزار پروتئین هم نصیب دام زبون بسته بشه!
کائولین رو پیشنهاد میدم بیخیال بشین!

علاوه بر مشکلاتی که مهندس افشین اشاره کرد، بزرگترین مشکلش اینه که میوه ای که برداشت می کنید باید چنتا کارگر بگیرین دونه دونه این سیبا رو پاک کنن وگرنه کسی تو بازار ازتون نمیخره!
سمو خوب امدیدااا !! الان میگن میخواین سیب بخورید پوستشو بکنید یه شب تا صبح بگذارید تو آب تا مثلا سم هاش خارج بشه !! هه ( توصیه های مامان بزرگم !!)

میدونید چرا سیب میندازن تو آب برا مردن لارو ها نیس که برا اینه خوشمزه تر بشه !!
درمورد تعدد سمپاشی باید بگم توی کشور ما در خیلی از موارد متاسفانه ظاهر قضیه از باطنش مهم تره....بنابراین بیخیالش

تله فرمونی برای رهگیری استفاده میشه که در کنارشم کار شکار رو انجام میده...البته منظورم دقیقا شکار انبوه نبود.بعد هم این یه راهکاره...توی بعضی از کشورها این کارها چندان هزینه نداره، اونها به کشاورزیشون یارانه میده!

مرغو خروس که تارزان نیستن از این شاخه به اون شاخه بپرن....مرغ و خروسا از این کارای بد بد نمیکنن...من دیدم!..شاید روی تنه اصلی برن اما معمولامیوه ها روی شاخه های فرعی و دور از دسترسن....
چیو بیخیال !! قدیمی هااا بیخیال گذشتند که ...
ما جوون باید سخت بگیریم تا نسل ها بعد راحت باشند !! سم تجویز نکنییییم

جدا مرغ و خروس میرند رو درخت ؟!؟ اصلا تواناییش دارند ؟!؟! (من تاحالا مرغ ندیدم بالا درخت )

بهتر نیس کنترل بیو با یه چیز تخصصی باشه !!

eliot -esf

کاربر ممتاز
البته یه موقعی میگفتن خارجکیا میوه کرمو رو بخاطر اینکه سم نزدن با قیمت بهتری نسبت به میوه سالم میخرن!...یه بنده خدایی که از قرار حارجکی هم بود اینو بهش گفتیم! یه کم خندید و گفت: کی گفته!؟...اصلا باغداری که کار باغش به کرم برسه کارشو بلد نیس و نباید میوه ازش خرید!...راستم میگفت...با اینهمه پیشرفت و کارشناس میوه کرمو نوبره والله...:biggrin:

در مورد درخت و مرغو خروس عارضم بخدمت شما چاره کار روشن کردن آتیش توی باغ با رعایت کامل اصول ایمنی و به سیخ کشیدن همچین مرغو خروساییه...:D

اینکار چاره داره....پر بال(شاه پر) مرغو قیچی کنیم یا به اصطلاح پرشو بچینیم دیگه از این کارا نمیکنه، دیگه نمیتونه به صورت آکروباتیک بپره!!!:eek:
گنده لاتا هم که پرو بالشون چیده بشه یه گوشه ساکت میشینن! چه برسه به مرغو خروس
چند واحد کفتر بازی رو پیشنهاد میدم که به دانشجوا آموزش بدن:smile:
:w15:
(بالاخره یه بخشی از هویتتون رو کردید !!)
نه قضیه میوه کرمو وجود داره !! من یه دو تا مستند دیدم تو شبکه های چیزواره !!
یکیش راجب کنسرو هلو بود که همه هلو های سالم مصرف میشدن بدون هیچ افت و بیماری!! اما کنترل میکردند بدون سم در حد تیم ملی !!
مثلا دستگاهی کنار باغ تعبیه کرده بودن که توفان وو سرما از باغشون دوور میکرد قبل از اینکه به باغ برسه !!
یکی دیگم یه سری باغ ها بودن کنار شهر هاشون که به صورت ارگانیک اداره میشدن و افراد به جا اینکه برند و از مغازه خرید کنند !! خودشون میرفتن داخل باغ و مزرعه هر چی میخواستند میچیدند و بعد دم در پولشو حساب میکردند البته طرف میگفت قیمت این محصولات خیلی خیلی گرون تر !!!

juni

ممنونم

موقع طرح سوال شما و ارومیه توی ذهنم بودین!

میدونم که حادترین مشکل باغات سیب ارومیه کرم سیب نیست و چیز دیگه ایه ، اما اهمیت این کرم بخاطر اینه که خسارت مالی شدیدی وارد میکنه...سیب لکه دار رو هرچقدر هم خوش فرم باشه و خوش تراش نمیتونید خوب بفروشید.. باید کنسانتره بشه برا دام!یا خدای نکرده مصرف در کارخونه های تولید آبمیوه!

ما قصدمون اینه که توی مدیریت تلفیقی سم پاشی رو آخرین گزینه ی روی میز قرار بدیم!
علت اینکه از سموم مختلف دارین استفاده میکنین اینه که بعضی از سمها اختصاصا روی لارو 1 اثر دارن

خب چون توی این بحثها بجز ما3 نفر کسی شرکت نمیکنه بنابراین بهتره من چندتا روش تلفیقی رو بگم و خلاص...!!!!!

استفاده ار تله فرمونی برای کاهش جمعیت شپره و متوجه زمان پیک شدن حضور آفت(برا سم پاشی)
توجه داشته باشین ظهور شپره این آفت در باغ نشاندهنده شیوع نیست...

استفاده از مرغ و خروس توی باغ.... با دوز حداقل 40 تا مرغ و خروس در هکتار!!!!!!!! لاروهای در حال انتقال رو میخورن... واقعا در بهداشت باغ خیلی خیلی موثرن.

جمع آوری سیبهایی که در اثر این آفت پای درختا ریخته، غرق کردن اونها به مدت 24 ساعت داخل سطل آب یا استخر باغ برا از بین رفتن لاروها.... این سیبها برا مصرف دام مناسبن

استفاده از باکتری Bt برا کنترل لارو سن اول ... و همچنین کائولن برا جلوگیری از تخمریزی که این آخری مشکلات خودشو داره و به ندرت توصیه میشه

استفاده از مقوا...30 تا40 سانت پایین تنه درختو با مقوای ضخیم میپوشونیم...کرم سیب داخل شیارهای کارتون پناه میگیره و شما میتونین از سطح باغ جمعشون کنین...این روش برا خیلی از آفات موثره...توی شیار حشرات زیادی حتی حشرات مفید هم پناه میگیرن...مراقب اونا باشید!

ممنون از توضیحات لوکستون..............:gol:
الان حادترین مشکل باغات سیب ارومیه کنه قرمز اروپایی هستش اون که دیگه هیییییییییییچ....:)
من روش هایی رو گفتم که همین الان داره تو ارومیه اجرا میشه....همین....
این روش آخر......کارتون بستن دور درخت رو هم انجام میدن .......

آخرین ویرایش:

juni

دیازینون که منسوخ شده میگن !!
جالبه تو جای سرد تعداد نسلش بیشتر شده !! کوهستان سردتر خود ارومیه است دیگه !!

کی میگه منسوخ شده؟؟!!.......چند لیتر میخوای؟؟.........:D.....یه سر بیا این ورا.......
اصن تو ایران کلمه منسوخ معنی داره خواهر من؟؟!!.....
توی منطقه دره قاسملو سیب ها دیر برداشت میشن.......اواخر مهر ماه.......برا همین 4 بار سم پاشی میکنن......

juni

این سموم مطمينیدخوب جواب میدن؟چون ما هرساله با موجی ازشکایات مواجهیم که اثرنمیکنه وگاها"بعضی از تولید کنندگان کلی خسارت پرداخت میکنن.البته این سموم هم دیگه پیر شدن باید بازنشسته بشن.

بله تو ارومیه خوب جواب میدن........%
البته الان سموم چینی هستناااااا.........اعتباری ندارن.......
اثر نکردنش و گاها برعکس عمل کردنش (مثل کاپتان) بخاطر اینه که سموم چینی هستن.......
چین هم که دیگه واضحه نیازی به توضیح نیست....:)

juni

خب این سیبی که سه مرحله سمپاشی شده اونم با انواع و اقسام مختلف سم فکر کنم دیگه ضررش بیشتر از خاصیتش باشه!

دیگه دیگه....اینجوریاس....سیب آذربایجان رو نخرین......:D
شوخی کردم ولی تله فرمونی هم بکار میبرن.........کارتون هم دور درختا میبندن و..و..و...
الان هر میوه و سبزی که بخرین چند برابر خودش سم توشه.........
یا باید خودتون بکارین........یا باید یه باغی پیدا کنین که سیب هاش ارگانیک باشه.....
الان تو ارومیه طرح محصول سالم در حال اجرا هستش......
با کمترین سم پاشی و سم پاشی به موقع آفات کنترل میشه .......

eliot -esf

کاربر ممتاز
الان حادترین مشکل باغات سیب ارومیه کنه قرمز اروپایی هستش اون که دیگه هیییییییییییچ....:)
من روش هایی رو گفتم که همین الان داره تو ارومیه اجرا میشه....همین....
این روش آخر......کارتون بستن دور درخت رو هم انجام میدن .......
به به پس سوال بعد مطرح شد!!!
راه مبارزه ای را بگید که به طور همزمان کرم سیب و کنه قدمز اروپاییی را کنترل کند !؟!!!؟؟؟(اینم سوال من !!!از این شکلک خنده که کلاه دانشجووییی داره !!خخخ)

• Like
واکنش ها: juni

Phyto

مدیر تالار
در مورد درخت و مرغو خروس عارضم بخدمت شما چاره کار روشن کردن آتیش توی باغ با رعایت کامل اصول ایمنی و به سیخ کشیدن همچین مرغو خروساییه...
اتفاقاً دقیقاً همین بلا به سر مرغ و خروسای مذکور اومد، یه سیخشم رسید زیر دندون مبارک ما! :D

الان تو ارومیه طرح محصول سالم در حال اجرا هستش......
با کمترین سم پاشی و سم پاشی به موقع آفات کنترل میشه .......
این طرح محصول سالم چجوریاس؟ همون سه تا چهار نوبت سمپاشی؟!

راستی در مورد استفاده از تله فرمونی برای شکار انبوه که 20 عدد در هکتار توصیه شده و استفاده از زنبور تریکوگراما سه نوبت در هر نسل (کنترل بیولوژیک) کسی نظری نداره؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
اتفاقاً دقیقاً همین بلا به سر مرغ و خروسای مذکور اومد، یه سیخشم رسید زیر دندون مبارک ما! :D

راستی در مورد استفاده از تله فرمونی برای شکار انبوه که 20 عدد در هکتار توصیه شده و استفاده از زنبور تریکوگراما سه نوبت در هر نسل (کنترل بیولوژیک) کسی نظری نداره؟

من که تجربه ندارم ولی از همون کنگره یادمه یه اقایی رو تاثیر این فرمون هاکار کرده بود و به این نتیجه رسیده بود گویااا خیلی فایده نداره باید فرمون ها تخصصی تر ساخته بشوند !!

juni

طرح محصول سالم اینجوریه که سعی میشه زمان دقیق سم پاشی (قبل از تخم ریزی پروانه های ماده) به باغدار اعلام بشه
(اینم که میدونین دیگه با تله فرمونی که توی باغات نصب میشه زمان سم پاشی رو مشخص میکنن)
باغدار هم بلافاصله سم پاشی بکنه و دیگه سم پاشی رو تکرار نکنه........
از بستن تله های کارتونی دور تنه درخت هم استفاده میشه..........
تله فرمونی به صورت شکار انبوه هم استفاده میشه..........البته نه همه جای ارومیه........
زنبور تریکوگراما رو هم انسکتاریوم جهاد کشاورزی استان چندسالی هست بصورت آزمایشی استفاده میکنن......
من دیدم که بعد از رهاسازی زنبورها توی یه باغ باغدار سم پاشی کرده بود و کل زنبور ها نابود شدن...:cry:
ولی خب همه هم اینجوری نیستن الان دیگه مرتب کلاس برگذار میشه و سعی میکنن باغدارهارو با این روش ها آشنا تر بکنن.......

(گفتم شاید علاقه داشته باشین بدونین:))
این لیست طرح های در حال اجرا هستش::

تولید زنبور ترکوگراما در مبارزه تلفیقی با آفات پروانه ای محصولات زراعی و باغی
شناسايي زنبور پارازيتوييد تخم سنك گلابي Paralellaptera panis
شناسايي دو گونه جديد تريپس از باغات انگور استان آذربايجانغربيRubiothrips vitisوTaeniothrips reichardti
شناسايي دو گونه جديد سن شكاري Sthetoconus japonicusوOrthotylus nassatus
جمع آوري زنبور پارازيتوييد كرم سيب(Trichogramma embryophagum) از باغات شهرستانهاي آذربايجانغربي
جمع آوري زنبور پارازيتوييد تخم آگروتيس(Trichogramma euproctidis) از مزارع چغندر قند شهرستان مياندوآب
معرفي چهار رقم جو مقاوم به بيماري لكه قهوه اي نواري Helmithosporium gramineum
معرفي ژنوتيپهاي مقاوم گردو به بيماري آنتراكنوز گردوMsrssonia juglandis از استان آذربايجانغربي
شناسايي و معرفي عامل بيماري شانكر باكتريايي گوجه فرنگي براي اولين بار از ايران
شناسايي و معرفي گونه سياهك پنهان پا كوتاه گندم با عاملTilletia contraversa

طرح محصول سالم روش های زیادی داره
مراجعه کنین به سایت جهادکشاورزی استان آذربایجان غربی میتونین در جریانش باشین......:gol:

اینم مرکز تحقیقات ما:
http://www.azaranrc.ir/fa/

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

مدیر عزیز راستش منم زیاد به تله فرمونی اعتقادی ندارم...فقط برا ردیابی ازش استفاده میکنیم...

در مورد تریکوگراما در مزارع کوچیکتر از 2000مترو باغات کمتر از 500 متر زیاد تاثیری نداره....به لحاظ اینکه فضا کوچیکه و از دسترس خارج میشن و اون راندمان رو ندارن...اگر هم اصرار به استفاده اونها باشه تعداد رو حداقل 2 برابر میکنیم...البته چون اینها رو رایگان توزیع میکنیم مشکلی نیست...هزینه اینکار با دولته.
البته این وسط انسکتاریمهای از ما بهترون که با سازمان قرارداد دارن بدجورسودشون رو میبرن!

محصولات سالم و ارگانیک هم چندسالیه ب روش حساب باز کردن و هزینه میکنن...سال89 محصول ارگانیک انار رو توی نمایشگاه اختصاصی تهران کیلویی 10000 تومن فرختن...اونموقع انار معمولی کیلویی 700 تومن بود

زمانی که ما مسول اجرای این 2طرح ارگانیک و سالم بودیم ، در مورد محصولات سالم باید تمامی راهکارهای تلفیقی رو برا به حداقل رساندن نیاز به سم وکود اجرا میکردیم...برا همینم معمولا با کشاورزانی قرار داد میبستیم که از سال قبل اونها رو مجاب به کنترل اصولی مزارع و باغاتشون در این زمینه میکردیم و کار رو از زمستان همون سال شروع میکردیم...بهار که به ما سهمیه ارگانیک و سالم اعلام میشد دیگه میدونستیم با کیا قرار داد ببندیم چون نصف عملیات رو سال قبلش انجام داده بودیم.

همونطور که میدونین توی تولید سالم میشه سم و کود استفاده کرد اما نباید از حد استاندارد و مجاز داخل بافت میوه ازش باقی بمونه.....در مورد ارگانیک که کار سختتره...باید هیچ کود و سمی مصرف نشه! برا این موارد ما از زمینها یا باغاتی استفاده میکردیم که حداقل 3سال قبلش از کود شیمیایی استفاده نکرده باشه...واقعا کار سختیه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

اگه اجازه بفرمایین و توضیحاتمو لوکس ندونین میخوام راهایی رو که بنا بر تجربه و دستورالعملهای وزارتی د ر مورد کنه باغ سیب انجام میدیم خیلی خلاصه عرض کنم

اولا باغات سیب قرمز نسبت به سیب زرد بیشتر در معرض کنه ها هستن که مطمئنم الی خانم علتشو خوب یادشه!

اولین و موثرترین راهی که برا باغاتی که مبتلا نشدن انجام میدیم بهداشت باغ مخصوصا مبارزه با علفهای هرزه(پیشگیری)

برا باغاتی که مبتلا میشن توصیه میکنیم تا مهار آفت کاری به علفهای هرز باغ نداشته باشن

دومین کاری که انجام میدیم مخصوصا در بحث محصولات ارگانیک و بعضا پاک استفاده از صابون حشره کش پالیزینه(با دوز 1 تا2 در هزار) البته اینم عرض کنم این صابون رو شته ها هم خوب اثر میکنه

کار سوم توصیه میکنیم در ساعات گرم روز آبیاری نکنن مخصوصا باغاتی که سنتی آبیاری میشن...البته شخصا این توصیه رو در همه حال به کشاورزا میکنم...
کار بعدی سمپاشی زمستانه مخصوصا استفاده از روغن

کار آخر سمپاشیه که دیگه این قسمت توضیح دادن نداره...!!

اینم اضافه کنم که یه روش دیگه استفاده از کنه های شکار گره که این یکی به قول دوستمون زیادی لوکسه!

البته اگه سفیدک هم شیوع پیدا کنه و بشه قوز بالای قوز اونموقع برای مبارزه از شیر تازه گاو هم استفاده میکنیم!

حالا اگه کسی بجز اینروشهای ما، روشهای دیگه ای رو پیاده میکنین خوشحال میشم در صورت عملی بودن عملیاتیش کنیم

آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار
چند تا سوال همین وسط بپرونم:

1- استفاده از تله ترکیبی (تله های تشتی ِ نوری فرمونی) چطوره؟
2- نظرتون در مورد استفاده از پالیزین برای کنه انار چیه؟
3- آبیاری در ساعات گرم روز چه مضراتی برای محصولات زراعی و باغی داره؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
اگه اجازه بفرمایین و توضیحاتمو لوکس ندونین میخوام راهایی رو که بنا بر تجربه و دستورالعملهای وزارتی د ر مورد کنه باغ سیب انجام میدیم خیلی خلاصه عرض کنم

اولا باغات سیب قرمز نسبت به سیب زرد بیشتر در معرض کنه ها هستن که مطمئنم الی خانم علتشو خوب یادشه!

اولین و موثرترین راهی که برا باغاتی که مبتلا نشدن انجام میدیم بهداشت باغ مخصوصا مبارزه با علفهای هرزه(پیشگیری)

برا باغاتی که مبتلا میشن توصیه میکنیم تا مهار آفت کاری به علفهای هرز باغ نداشته باشن

دومین کاری که انجام میدیم مخصوصا در بحث محصولات ارگانیک و بعضا پاک استفاده از صابون حشره کش پالیزینه(با دوز 1 تا2 در هزار) البته اینم عرض کنم این صابون رو شته ها هم خوب اثر میکنه

کار سوم توصیه میکنیم در ساعات گرم روز آبیاری نکنن مخصوصا باغاتی که سنتی آبیاری میشن...البته شخصا این توصیه رو در همه حال به کشاورزا میکنم...
کار بعدی سمپاشی زمستانه مخصوصا استفاده از روغن

کار آخر سمپاشیه که دیگه این قسمت توضیح دادن نداره...!!

اینم اضافه کنم که یه روش دیگه استفاده از کنه های شکار گره که این یکی به قول دوستمون زیادی لوکسه!

البته اگه سفیدک هم شیوع پیدا کنه و بشه قوز بالای قوز اونموقع برای مبارزه از شیر تازه گاو هم استفاده میکنیم!

حالا اگه کسی بجز اینروشهای ما، روشهای دیگه ای رو پیاده میکنین خوشحال میشم در صورت عملی بودن عملیاتیش کنیم
عالیه فقط من هنوز با شیرگاو موافق نیستماااتاخودم اثرشو نبینم نیدونم چرا باورم نمیشه !!!
یه نکته دیگه اگه بخوایم سم تحویز کنیم چه سمی و کی !؟!
ایا میشه با سم کرم سیب یکی باشه و هردو را کنترل کنه !!؟!
تو عوامل طغیان کنه ها یکی از عواملی که معمولا ذکر میشه اینه .. استفاده سموم با تاثیر زیاد !و از طرف دیگه هدف ما کاهش مصرف سم باداین وجودایا استفاده کردن یک سم با تاثیر زیاد بهتر که هر دو را کنترل یا نه کنه کش اختصاصی بزنیم!!؟
کسی تجربه داره تو این زمینه ؟!؟

eliot -esf

کاربر ممتاز

سوال ها پایان ترم باشگاهموون استااد !!!(شکلکی که شیطون باشه)
اصلا این صابون پالیزان چطوری استفاده میشه !؟!محلول پاشیه رو برگ این هاست!؟!
واقعا مث صابون یا نه اسمشه !!!؟!

من با تله نوری و فرمونی موافقم !!
باعث تنش ابی میشه دیگه !!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
عالیه فقط من هنوز با شیرگاو موافق نیستماااتاخودم اثرشو نبینم نیدونم چرا باورم نمیشه !!!
تو عوامل طغیان کنه ها یکی از عواملی که معمولا ذکر میشه اینه .. استفاده سموم با تاثیر زیاد !و از طرف دیگه هدف ما کاهش مصرف سم باداین وجودایا استفاده کردن یک سم با تاثیر زیاد بهتر که هر دو را کنترل یا نه کنه کش اختصاصی بزنیم!!؟

سوال ها پایان ترم باشگاهموون استااد !!!(شکلکی که شیطون باشه)
اصلا این صابون پالیزان چطوری استفاده میشه !؟!محلول پاشیه رو برگ این هاست!؟!
واقعا مث صابون یا نه اسمشه !!!؟!

من با تله نوری و فرمونی موافقم !!
باعث تنش ابی میشه دیگه !!

اجازه بدین دوستان دیگه هم اگه نظری دارن بدن بعد در خدمت شما هستم برا پاسخگویی

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

مث اینکه خودم باس جواب بدم!! علمای بزرگ کم لطفی میکنن!!

در مورد شیر بعنوان یه قارچ کش که اشاره کردین، شیر تازه گاو رو مطرح کردن و توی کشت ارگانیک و پاک توصیه میشه...حالا میپرسید چرا شیر گاو و اونم تازه...راستش اوائل برا خودمم سوال بود تا اینکه از یه جایی که بهتره اسمشو نبرم والا بعضی از دوستان ممکنه فکر کنن قصد و غرضی دارم!!! پرسیدم...اونها به پروتین کازئین اشاره کردن که در شیر گاو و اونم تازه زیاد پیدا میشه...ظاهرا این پروتئن روی قارچ ها تاثیر داره...من از دوست خوبمونjuni خواهش میکنم اگه این پستو میخونن در صورت امکان از دکتر قوستا که تخصصشون قارچ هست این گفته منو در میون بذارن(در مورد کازئین)

در مورد تجویز سم برا کنه ها معمولا از کنه کشهایی مث اومایت استفاده میکنن...یه جایی هم به درستی به موضوع مقاومت کنه ها به سموم قوی و اختصاصیشون اشاره کردین...شما بهتر از من میدونین هر موجودی که طول عمر کوتاه و تولید مث زیادی داشته باشه سریع مقاوم میشه..کنه هم یه همین دلیل مقاوم میشه...برا کنه ها بهتره پیشگیری کرد یا از روشهایی که چند پست قبل عرض کردم استفاده کنیم ولی اگه کار به مبارزه شیمیایی رسید ولقعا دیگه سر 2راهی قرار میگیرین

اگه شرایط اقلیمی طوری پیشرفت که کنه با کرم سیب همزمان ظاهر شدن سم زولون میتونه روی جفتشون موثر باشه...اینم اضافه کنم که کمه ها در شرایط گرم و در مناطقی که آلودگی هوا و گردوغبار وجود داره بهتر فعالیت میکنه

در مورد صابون حشره کش پالیزین سوال کرده بودین..این صابون مایعه...لااقل من مایعشو سراغ دارم...البته خاصیت کنه کشی خوبی هم داره...توی کشت پاک و ارگانیک ازش استفاده میشه...جالبه بدونید اصلا برا انسان سمیت نداره!! ظاهرا روی پوست اثر داره با دستکش مصرف بشه.توی شهرداریهای کلانشهر ها هم برا سشتشوی دوده و آلودگیهای هوا که روی گیاهان کاشته شده توسط شهرداری نشسته بعضا استفاده میشه...اصلا برا شستشوی گیاه چیز مناسبیه.
دقیقا مث سموم تماسیه یعنی باید روی قسمتهایی که آفت قرار داره پاشیده بشه...مثلا در مورد شته ها که این صابون خوب جواب میده زیر برگها هدف قرار میگیره برا پاشیدن محلول...معمولا دوز1 تا 2 در هزارم مصرف میشه..برا کنه 2 در هزارشو من پیشنهاد میدم
ا

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

مدیر جان الیوم استعمال هر نوع تله ای جایز است!!! الا فرمونی...معتقدم فرمونی رو باید در گلخونه ها استفاده کرد اونم در جاهای پر نور و ورودیها...چند سال پبش که سوسک پولن خوار مد شده بود!!! به کمک ظرفهای پلاستیکی کوچیک آبی رنگ و محلول آب و ریکا کنترل شدن...چون معمولا درختا شکوفه دارن اونموقع و نمیشه زیاد رو سمپاشی حساب کرد. پس خیلی خوبه این تله مله..

برا انار راستش استفاده نکردیم اما حتما جواب میده با توجه به اینکه شته توی انار موضوع مهمیه اگه با کنه همزمان شدن(اینو اقلیم تعیین میکنه) پالیزین خوب از عهده جفتشون بر میاد ...فقط موقع پاشش از اصول سموم تماسی استفاده کنین...یعنی هدفتون رسیدن سم به بدن آفت باشه(البته خودتون استادین برا دوستانی عرض میکنم که شاید هنوز زیاد در این خصوص تجربه بدست نیاوردن)

در مورد آبیاری در ساعات گرم....دلم خونه ازش...مخصوصا توی تاکستانها...بی مروت علائمی مث کمبودهای غذایی ایجاد میکنه که اگه عکسشو به کسی نشون بدی سریع میگه این کمبود فلان عنصر مثلا آهنه!!! در حالی که چیزی نیس جز یه اختلال فیزیولوژیک..!!!

اختلالشم بهتره دوستان اگه میدونن بگن و اگه نمیدونن مایل بودن راجع بهش تحقیق کنن...شمام بهشون امتیاز به قول خودتون با نون اضافه بدین!!!
فقط یه راهنمایی بکنم..قضیه مریوط به شدت تعرق و تعریق و روزنه و هورم رطوبت آب تبخیر شده در ساعات گرمه...

مدیر جان و دوستان خوبم با اجازه یه مدت کوتاه میرم برا استراحت و چند روزی در خدمتتون نخواهم بود...به تجدید روحیه نیاز دارم...سلامت باشین

gsm1

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,

در مورد شیر بعنوان یه قارچ کش که اشاره کردین، شیر تازه گاو رو مطرح کردن و توی کشت ارگانیک و پاک توصیه میشه...حالا میپرسید چرا شیر گاو و اونم تازه...راستش اوائل برا خودمم سوال بود تا اینکه از یه جایی که بهتره اسمشو نبرم والا بعضی از دوستان ممکنه فکر کنن قصد و غرضی دارم!!! پرسیدم...اونها به پروتین کازئین اشاره کردن که در شیر گاو و اونم تازه زیاد پیدا میشه...ظاهرا این پروتئن روی قارچ ها تاثیر داره...من از دوست خوبمونjuni خواهش میکنم اگه این پستو میخونن در صورت امکان از دکتر قوستا که تخصصشون قارچ هست این گفته منو در میون بذارن(در مورد کازئین)

در مورد تجویز سم برا کنه ها معمولا از کنه کشهایی مث اومایت استفاده میکنن...یه جایی هم به درستی به موضوع مقاومت کنه ها به سموم قوی و اختصاصیشون اشاره کردین...شما بهتر از من میدونین هر موجودی که طول عمر کوتاه و تولید مث زیادی داشته باشه سریع مقاوم میشه..کنه هم یه همین دلیل مقاوم میشه...برا کنه ها بهتره پیشگیری کرد یا از روشهایی که چند پست قبل عرض کردم استفاده کنیم ولی اگه کار به مبارزه شیمیایی رسید ولقعا دیگه سر 2راهی قرار میگیرین

اگه شرایط اقلیمی طوری پیشرفت که کنه با کرم سیب همزمان ظاهر شدن سم زولون میتونه روی جفتشون موثر باشه...اینم اضافه کنم که کمه ها در شرایط گرم و در مناطقی که آلودگی هوا و گردوغبار وجود داره بهتر فعالیت میکنه

در مورد صابون حشره کش پالیزین سوال کرده بودین..این صابون مایعه...لااقل من مایعشو سراغ دارم...البته خاصیت کنه کشی خوبی هم داره...توی کشت پاک و ارگانیک ازش استفاده میشه...جالبه بدونید اصلا برا انسان سمیت نداره!! ظاهرا روی پوست اثر داره با دستکش مصرف بشه.توی شهرداریهای کلانشهر ها هم برا سشتشوی دوده و آلودگیهای هوا که روی گیاهان کاشته شده توسط شهرداری نشسته بعضا استفاده میشه...اصلا برا شستشوی گیاه چیز مناسبیه.
دقیقا مث سموم تماسیه یعنی باید روی قسمتهایی که آفت قرار داره پاشیده بشه...مثلا در مورد شته ها که این صابون خوب جواب میده زیر برگها هدف قرار میگیره برا پاشیدن محلول...معمولا دوز1 تا 2 در هزارم مصرف میشه..برا کنه 2 در هزارشو من پیشنهاد میدم
ا
با توجه به اینکه تو تالاردوستان علاقه زیادی به کشت پاک و ارگانیک نشون میدن لازمه مطالبی در خصوص استفاده از صابون پالیزان تقدیم دوستان بشه.
استناد این پست هم مطالبیه که اقای افشین اظهار داشته اند."میدونیم که در کشت ارگانیک استفاده از ترکیبات شیمیایی ممنوعه بجز مواردی که سازمانهای ناظر تایید میکنند.با توجه به اثراتی که صابون ذکر شده روی پوست ایجاد میکنه(قطعن خشکی پوست یکی از علایم هست)نشون دهنده اینه که از مواد پاک کننده اصطلاحن قوی در فرمولاسیون آن استفاده شده تایید این موضوع نیز در جمله دیگری امده(برا سشتشوی دوده و آلودگیهای هوا که روی گیاهان ).
در این موارد که ترکیبی بعنوان "قابل مصرف در کشت ارگانیک"توسط تولید کنندگان معرفی میشه بایستی روی لیبل کلیه اجزا ذکر شده باشه و به تایید ارگان های ناظر رسیده باشه حتا در مواردی تمام سرتیفیکیت های اخذ شده به مصرف کننده (تولید کننده محصولات گیاهی)ارایه بشه.(چون مصرف کننده نهایی محصولات گیاهی متحمل پرداخت گاهی 4-5 برابر حالت عادی میشه)اینکه صرفن تولید کننده روی لیبل اظهار کنه کفایت نمیکنه و متاسفانه این یکی از اهمال کاریهای وزارت کشاورزی در اینخصوص است(مشخصن سازمان حفظ نباتات وموسسه تحقیقات آفات و بیماریهی گیاهی و بخش کدکس همچنین اداره نظارت بر دارو درمان و غذا از وزارت بهداشت...).
لذا در این موارد پیشنهاد میشه صرفن به اطلاعات روی لیبل و توصیه های سازنده این محصولات اکتفا نشده وحتمن مدارک و مستندات قوی تری اخذ وتحقیق بیشتری بشه.بنظر میاد این ترکیب از مواد اصطلاحن خش در فرمولاسیونش استفاده شده باشه.موفق باشید

eliot -esf

کاربر ممتاز

ا
زولون !! زولون که یه سم فسفره است !! باعث مقاوم شدن کنه میشه !! سم بهتری نیس که هر دو را کنترل کنه ؟!؟

با توجه به اینکه تو تالاردوستان علاقه زیادی به کشت پاک و ارگانیک نشون میدن لازمه مطالبی در خصوص استفاده از صابون پالیزان تقدیم دوستان بشه.
استناد این پست هم مطالبیه که اقای افشین اظهار داشته اند."میدونیم که در کشت ارگانیک استفاده از ترکیبات شیمیایی ممنوعه بجز مواردی که سازمانهای ناظر تایید میکنند.با توجه به اثراتی که صابون ذکر شده روی پوست ایجاد میکنه(قطعن خشکی پوست یکی از علایم هست)نشون دهنده اینه که از مواد پاک کننده اصطلاحن قوی در فرمولاسیون آن استفاده شده تایید این موضوع نیز در جمله دیگری امده(برا سشتشوی دوده و آلودگیهای هوا که روی گیاهان ).
در این موارد که ترکیبی بعنوان "قابل مصرف در کشت ارگانیک"توسط تولید کنندگان معرفی میشه بایستی روی لیبل کلیه اجزا ذکر شده باشه و به تایید ارگان های ناظر رسیده باشه حتا در مواردی تمام سرتیفیکیت های اخذ شده به مصرف کننده (تولید کننده محصولات گیاهی)ارایه بشه.(چون مصرف کننده نهایی محصولات گیاهی متحمل پرداخت گاهی 4-5 برابر حالت عادی میشه)اینکه صرفن تولید کننده روی لیبل اظهار کنه کفایت نمیکنه و متاسفانه این یکی از اهمال کاریهای وزارت کشاورزی در اینخصوص است(مشخصن سازمان حفظ نباتات وموسسه تحقیقات آفات و بیماریهی گیاهی و بخش کدکس همچنین اداره نظارت بر دارو درمان و غذا از وزارت بهداشت...).
لذا در این موارد پیشنهاد میشه صرفن به اطلاعات روی لیبل و توصیه های سازنده این محصولات اکتفا نشده وحتمن مدارک و مستندات قوی تری اخذ وتحقیق بیشتری بشه.بنظر میاد این ترکیب از مواد اصطلاحن خش در فرمولاسیونش استفاده شده باشه.موفق باشید
منظورتون از پاک کننده قوی در فرمولاسیونش چیه دقیقا ؟!؟
یعنی میخواید بگید این صابونه اونقدر قوی که میتونه سطح مومی روی برگ بشوره و ببره و به گیاه و میوه اسیب بزنه ؟!؟!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
زولون !! زولون که یه سم فسفره است !! باعث مقاوم شدن کنه میشه !! سم بهتری نیس که هر دو را کنترل کنه ؟!؟

منظورتون از پاک کننده قوی در فرمولاسیونش چیه دقیقا ؟!؟
یعنی میخواید بگید این صابونه اونقدر قوی که میتونه سطح مومی روی برگ بشوره و ببره و به گیاه و میوه اسیب بزنه ؟!؟!

شما سوالتون این بود که اگه همزمان کنه و کرم سیب هجوم بیارن چه سمی مناسبتره...منم گفتم این موضوع که با هم طغیان کنند رو اقلیم تعیین میکنه و شخصا سابقهای از حضور این 2 آفت با هم سراغ ندارم اما این موضوع بعید نیست....
سم زولون رو که حشره کش و کنه کشه پیشنهاد دادم...این سم بهترین سم نفوذیه که لا اقل من سراغ دارم.که البته توی بافت گیاه هم متاسفانه باقی میمونه.
به بحث مقاومت کنه اشاره کردین...توجه داشته باشین شرایط حضور کنه و کرم سیب قرار نیست مدام تکرار بشه و ما هم از این سم مدام علیه استفاده کنیم! این شرایط بسیار استثنائیه...همونطور میدونین کنه بخاطر طول عمر کم و تولید مثل بالا زود مقاوم میشه.

از سم گوزاتیون هم میشه استفاده کرد(توی ا ین شرایط) اما به اندازه زولون نتیجه بخش نیس.

در مورد پالیزین ...این ترکیب چربی رو خوب حل میکنه و تر کیب عمده اونم از روغن نارگیله مضافااینکه چند نوع گیاه معطر هم توی ترکیبش وارد کردن مث اکالیپتوس و نعناع.. اما روی بافت گیاه من تا حالا نشنیدم اثر سوئی داشته باشه...مگه اینکه با مواد دیگه ای بصورت غیر اصولی ترکیب شده باشه...ضمنا این صابون خاصیت کنه کشی خوبی هم داره

eliot -esf

کاربر ممتاز
شما سوالتون این بود که اگه همزمان کنه و کرم سیب هجوم بیارن چه سمی مناسبتره...منم گفتم این موضوع که با هم طغیان کنند رو اقلیم تعیین میکنه و شخصا سابقهای از حضور این 2 آفت با هم سراغ ندارم اما این موضوع بعید نیست....
سم زولون رو که حشره کش و کنه کشه پیشنهاد دادم...این سم بهترین سم نفوذیه که لا اقل من سراغ دارم.که البته توی بافت گیاه هم متاسفانه باقی میمونه.
به بحث مقاومت کنه اشاره کردین...توجه داشته باشین شرایط حضور کنه و کرم سیب قرار نیست مدام تکرار بشه و ما هم از این سم مدام علیه استفاده کنیم! این شرایط بسیار استثنائیه...همونطور میدونین کنه بخاطر طول عمر کم و تولید مثل بالا زود مقاوم میشه.

از سم گوزاتیون هم میشه استفاده کرد(توی ا ین شرایط) اما به اندازه زولون نتیجه بخش نیس.

در مورد پالیزین ...این ترکیب چربی رو خوب حل میکنه و تر کیب عمده اونم از روغن نارگیله مضافااینکه چند نوع گیاه معطر هم توی ترکیبش وارد کردن مث اکالیپتوس و نعناع.. اما روی بافت گیاه من تا حالا نشنیدم اثر سوئی داشته باشه...مگه اینکه با مواد دیگه ای بصورت غیر اصولی ترکیب شده باشه...ضمنا این صابون خاصیت کنه کشی خوبی هم داره
بله درسته !!! ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیارمون قرار دادید !!

خب فک کنم نوبت منه دیگه سوال بعدی طراحی کنم .....

من تصمیم گرفتم برم سراغ گیاهان جالیزی که شاید یکم مبارزه با آفت هاشون سخت تر میباشد :)
این پشت برگ مورد نظر ...1112.jpgاینم خود گیاه آفت زده مورد نظر .... 1111.jpg

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بله درسته !!! ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیارمون قرار دادید !!

من تصمیم گرفتم برم سراغ گیاهان جالیزی که شاید یکم مبارزه با آفت هاشون سخت تر میباشد :)
این پشت برگ مورد نظر ...مشاهده پیوست 213748اینم خود گیاه آفت زده مورد نظر .... مشاهده پیوست 213747

مرسی

یه سوال ...من عکسو با وضوح کامل نمیبنم...فکر کنم چندتایی کنه با تعداد زیادی شته پشت برگن...درسته؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
عکسا خیلی کوچیکه! ولی به نظر میاد شته مومی کلم باشه!

منم فکر کنم شته مومی باشه اما اگه اشتباه نکنم 2تا کنه هم دارم توی عکس میبینم...1112-1.JPG

با دایره قرمز مشخصشون کردم...درست دیدم؟؟

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

دوست عزیز هیچ ماده خشنی و هیچ ماده شیمیایی خاصی درش بکار نرفته...فقط بخش خیلی عمده ای از ترکیبشو روغن نارگیل تشکیل میده...یه موضوع دیگه اینکه اکالیپتوس و نعناع که در ترکیب خیلی از سموم گیاهی وجود دارن توی این صابون هم استفاده میشه

در مورد لیبل نکته ای که به ذهنم اومد اینه که بارهادیدم سموم و حتی داروهای دامی رو که تاریخ انقضای اونها گذشته مجدا از طرف دستگاهای ذیربط تمدید اعتبار شده و لیبل مجدد روی ظرف اونها زده شده...البته خیلی از کشورها اینکارو نمیکنن.چون معتقدن اگه یه ماده شیمیایی با ترکیب کمپلکس تاریخ انقضاش بگذره به صرف آزمایش مجدد چند نمونه از اون نمیشه دوباره برا همه اونها تاریخ انقضا رو تمدید کرد....یکی از بزرگترین دلایلشونم اینه که همه ی این مواد در نقاط مختلف دنیا و یا کشور تحت شرایط یکسان نگهداری نشدن...اما توی کشور ما به راحتی هر کسی که سم و داروی زیادی رو دستش مونده باشه که داره فاسد میشه سریع تمدیدش میکنه!!!!

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر ممتاز
عکسا خیلی کوچیکه! ولی به نظر میاد شته مومی کلم باشه!

منم فکر کنم شته مومی باشه اما اگه اشتباه نکنم 2تا کنه هم دارم توی عکس میبینم...مشاهده پیوست 213762

با دایره قرمز مشخصشون کردم...درست دیدم؟؟

بله این عکس درس تشخیص دادید !! اونا به نظر نمیاد کنه باشن بیشتر انگار شته شکمو اند که بیشتر بقیه خورون قلبمه شدن !

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

این پشت برگ مورد نظر ...مشاهده پیوست 213748اینم خود گیاه آفت زده مورد نظر .... مشاهده پیوست 213747

توی عکس هم کنه وجود داره و هم شته...

راههایی که هست استفاده از سم و یا پارازیت و شکارگر هاست که اونم در فضای باز مزارع و در سطوح جالیزی کشور ما که معمولا سطوح کم وسعتی هستن چندان کارایی نداره

من به شخصه اگه با همچین موردی برخورد کنم از صابون پالیزین با دروز 2 در هزار استفاده میکنم....چون هم کنه کشه هم شته کش، اینجام که جفتشون وجود دارن
ضمنا این ترکیب کاملا با استانداردهای ارگانیک سازگاره