مسابقه ••• کی میتونه بهترین راه مبارزه بگه ؟!؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ممنون بخاطر طرح سوال بعدی... اما من هنوز در مورد سوال قبلی حرف دارم! :)

بهترین راه مبارزه اش اینه که از همون اول با کرم گلوگاه انار مبارزه بشه
چون 90 درصد موارد کرم گلوگاه باعث میشه راه برای نفوذ قارچ ها باز بشه...
راه های مبارزه با کرم گلوگاه انار رو هم که میدونیم::
توی یه مقاله این روش ها رو برای مبارزه با این کرم کوچولو نوشته::

1- اولين گام براي بهبود كمي و كيفي توليد و كنترل منطقي آفات و بيماريهاي انار ، داشتن باغهايي است كه از شرايط مطلوب زراعي و باغي برخوردار باشند. در اين رابطه توصيه مي شود باغهاي انار طي يك برنامة 5 ساله اصلاح و باغ هاي رها شد ه و يا آنهايي كه تأمين حداقل نيازهاي زراعي و باغي، بويژه آب مناسب و مورد نياز، براي آنها ميسر نيست، حذف و باغهاي جديد با رعايت اصول فني احداث گردد.
2- در احداث باغهاي جديد و جايگزين ، از ارقام مقاوم به كرم گلوگاه و يا ارقامي با حساسيت كمتر استفاده شود. مانند رقم ملس دانه سياه يزدي كه براي شرايط استان يزد توصيه ميگردد.
3- از كشت مخلوط درختان انار با ساير درختان ميوه و همچنين احداث باغ انار در مجاورت درختاني مثل انجير و پسته كه ميزبان كرم گلوگاه انارهستند، خودداري شود.
4- به منظور حمايت از دشمنان طبيعي آفا ت و بيماريها، جلوگيري از طغيان كنه پاكوتاه انار و ساير آفات بالقوه و حفظ بهداشت و محيط زيست، از هرگونه سمپاشي درختان انار اجتناب گردد.
5- داخل تاج انارهاي مرغوب گل اول، پس از خشك شدن پرچم (حدوداً در اواخر خرداد) بوسيله دستگا ههاي ساده موجود تميز گردد.
6- انارهاي پوسيده و يا باقيمانده بر روي درخت يا ريخته شده در كف باغ بصورت همگاني و در فصل زمستان (دي و بهمن ) جمع آوري و منهدم گردد.
7- انارهاي آلوده شده در طول فصل داشت، بويژه در نسل اول آفت، نيز جمع آوري و معدوم گردد.
8- به منظورتقويت پارازيتيسم طبيعي آفت ، مبارزه بيولوژيك از طريق توليد و رهاسازي زنبور پارازيتوئيد تريكوگراما با استفاده از سوشهاي بومي و با رعايت نكات فني صورت گيرد.
مورد 1 و 2 که حرفی درش نیس. مورد 3 هم نکتۀ خیلی مهمیه، بخصوص درخت انجیر که معمولا تو همۀ باغات انار چنتاش هس! و همین باعث میشه جایگاه امنی برای تکثیر آفت ایجاد کنیم!
در مورد 4 هم معمولا به انار سم نمیزنن ولی اخیراً شنیدم بعضیا داخل تاج انار رو با مثلا دیازینون سمپاشی می کنن!! یا علیه شته کنفیدور میزنن!
با مورد 5 مخالفم: چون اولا شما با این کار پناهگاه خیلی از حشرات مفید رو از بین می برین (من خودم فقط 10 نوع کفشدوزک از داخل تاج انار جمع کردم! بعلاوۀ انواع و اقسام حشرات دیگه ای مثل لارو بالتوری و سنک اوریوس و ...) ثانیاً شما با این کار آفت رو کم نمیکنید که، جایگاه تخمریزیش رو تغییر میدین! میدونید که حتی روی ترک های انار و شاخ و برگ و زیر پوسته درخت و حتی روی لبۀ داخلی تاج هم تخمریزی می کنه!
در مورد 6 و 7 جمع آوری انار حتماً و قطعاً باید انجام بشه اما انهدامش جای بحث داره! میدونید که حشرات مفید زیادی هم داخل این انارها هستن بخصوص انواع زنبورهای مفیدی که یکیش تریکوگراماس! پس بعد از جمع آوری باید انارها رو داخل یک گودال ریخت و روی اون رو با توری پوشوند تا جلوی خروج پروانه آفت گرفته بشه اما حشرات مفید بتونن از لابلای سوراخهای توری خارج بشن!
مورد 8 هم اون قسمت نکات فنی خودش داستانیه واسه خودش!!!

عالیه ;) منم موافقم !! کائولین هم که جدیدا میگند جواب داده میشه مورد 9
(فک کنم برنده خودتیااا )
کائولین در قالب یه طرح آزمایشی خوب جواب میده اما تو فاز عملیاتی به درد کار نمیخوره!
اگه یادت باشه تو کنگره شیراز برات توضیح دادم ...

juni

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
انتقاد
یعنی هیشکی نمیتونه بیماری به این راحتی رو تشخیص بده؟؟؟:w19:
یا میترسین اطلاعاتتون لو بره دوستان؟؟!!...زکات علم ثوابه هاااااا......
مدیریت محترم وقتی پای امتیازدادن میشه کوچیک و بزرگ :w12:...نورچشمی ها....
حتی رهگذرها امتیازهای ویژه میگیرن...:w20:
ولی وقتی پای مسابقه میاد وسط بجز یکی دو نفر ( eliot -esf و afshinbatmani )
کسی نیست که همکاری کنه!!!:w19:
میدونم این پست رو اسپم میدونین و میخواین مثه همیشه حذفش کنین:redface:
ولی از ما گفتن بود به امید اینکه یکی دو نفر بخوننش........:w27:

eliot -esf

کاربر ممتاز
ممنون بخاطر طرح سوال بعدی... اما من هنوز در مورد سوال قبلی حرف دارم! :)

مورد 1 و 2 که حرفی درش نیس. مورد 3 هم نکتۀ خیلی مهمیه، بخصوص درخت انجیر که معمولا تو همۀ باغات انار چنتاش هس! و همین باعث میشه جایگاه امنی برای تکثیر آفت ایجاد کنیم!
در مورد 4 هم معمولا به انار سم نمیزنن ولی اخیراً شنیدم بعضیا داخل تاج انار رو با مثلا دیازینون سمپاشی می کنن!! یا علیه شته کنفیدور میزنن!
با مورد 5 مخالفم: چون اولا شما با این کار پناهگاه خیلی از حشرات مفید رو از بین می برین (من خودم فقط 10 نوع کفشدوزک از داخل تاج انار جمع کردم! بعلاوۀ انواع و اقسام حشرات دیگه ای مثل لارو بالتوری و سنک اوریوس و ...) ثانیاً شما با این کار آفت رو کم نمیکنید که، جایگاه تخمریزیش رو تغییر میدین! میدونید که حتی روی ترک های انار و شاخ و برگ و زیر پوسته درخت و حتی روی لبۀ داخلی تاج هم تخمریزی می کنه!
در مورد 6 و 7 جمع آوری انار حتماً و قطعاً باید انجام بشه اما انهدامش جای بحث داره! میدونید که حشرات مفید زیادی هم داخل این انارها هستن بخصوص انواع زنبورهای مفیدی که یکیش تریکوگراماس! پس بعد از جمع آوری باید انارها رو داخل یک گودال ریخت و روی اون رو با توری پوشوند تا جلوی خروج پروانه آفت گرفته بشه اما حشرات مفید بتونن از لابلای سوراخهای توری خارج بشن!

کائولین در قالب یه طرح آزمایشی خوب جواب میده اما تو فاز عملیاتی به درد کار نمیخوره!
اگه یادت باشه تو کنگره شیراز برات توضیح دادم ...

ااا چقدر نکات جدید و نابی !! ممنون استاد جان :smile:

اره یادمه !! گفتید دو تامشکل بزرگ داره ...
1-اینکه چقدر باعث کاهش سطح فتوسنتزی گیاه میشه بررسی نشده
2- بعدا تمیز کردن تک تک انار ها خیلی مشکله

درسته ؟!؟همین ها بود دیگه !! (بعدش یادمه کارت عابر بانکم با دوسم جابه جا شده بود !! دیگه هر چی توضیح میدادید نفهمیدم:whistle:)

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ااا چقدر نکات جدید و نابی !! ممنون استاد جان :smile:

اره یادمه !! گفتید دو تامشکل بزرگ داره ...
1-اینکه چقدر باعث کاهش سطح فتوسنتزی گیاه میشه بررسی نشده
2- بعدا تمیز کردن تک تک انار ها خیلی مشکله

درسته ؟!؟همین ها بود دیگه !! (بعدش یادمه کارت عابر بانکم با دوسم جابه جا شده بود !! دیگه هر چی توضیح میدادید نفهمیدم:whistle:)

کائولین فعلا در سیستمهای پاک کاربرد داره...اونم محدود

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

[/QUOTE]

منم با این حرفها موافقم به شرطی که توی مرحله پیش آگاهی باشیم....اما دوستمون فکر کنم منظورشون زمانیه که آفت طغیان کرده.اونوقت دیگه این تئوریها رو باس کنار گذاشت....

• Like
واکنش ها: juni

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

اینم سوال من:
تشخیص بیماری خیلی آسونه.....
این بیماری رو انتخاب کردم چون یکی دو سالی هست تو ارومیه خسارت شدیدی رو به درخت های
آلبالو و گیلاس میزنه (تقلب).....و راه درمان موثری هم به اون صورت نداره......
یه سری مراقبت ها میشه انجام داد که اونم مدت زیادی جواب نمیده و درخت دووم نمیاره....
میخوام یکم در این مورد تبادل اطلاعات کنیم....
موفق باشین..:w27:

من این سوالو الان دیدم.....مگس گیلاس و یا بیماری بلایت...باید از نزدیک دید.

• Like

eliot -esf

کاربر ممتاز
کائولین فعلا در سیستمهای پاک کاربرد داره...اونم محدود
نه تو اون جلسه !! آقایون بزرگ مجلس گفتن دیگه سازمان حفظ نباتات اجازه داده تجویز کنید در حد تیم ملی ولی زوود تموم شد اصلا نشد استاد فیتو نظرشو بلند اعلام کنه
خب ایران عست دیگر !! تمامی باغات = نمونه های آزمایشگاهی باید تست بشه بعد بفهمند خوب نیس !!

منم با این حرفها موافقم به شرطی که توی مرحله پیش آگاهی باشیم....اما دوستمون فکر کنم منظورشون زمانیه که آفت طغیان کرده.اونوقت دیگه این تئوریها رو باس کنار گذاشت....[/QUOTE]
تئوری !!! کجاش تئوریه ؟!؟!

به نظر من ربطی خیلی به شرایط پیش آگاهی و طغیان نداره !! بر فرض مثال گلوگاه طغیان کرد ما با زدن پرچم ها وقتی باعث بشیم دشمن طبیعیش شرایطش بد بشه وکم بشه بدتر که ...

مگس گیلاس که نیس !!معلومه بیماریه !!

juni

نه .....تشخیصتون اشتباهه...........!
بذارین یکم از علائم بیماری براتون بگم شاید عکس خیلی گویا نیست..!!
اینم یه توضیح از علائم بیماری که اینو مدت ها پیش توی یه مقاله خوندم::

علامت خيلی روشن بيماری در درختان سه ساله و مسن تر ، شاخه های لخت و پابلند است که نتيجه مرگ جوانه های گل و برگ می باشد . شانکرها نواحی سياه فرورفته در اطراف جوانه های مرده تشکيل می دهند که در شرايط فعال معمولاً صمغ کهربائی رنگ از آنها خارج می شود .
در فصل بهار علائم متعددی ممکن است در درختان ظاهر شود . اگر هوا سرد و مرطوب باشد برگ ها حالت لکه برگی و متعاقب آن غربالی پيدا می کنند . در بهار گرم و خشک بيماری موجب مرگ گلهای باز شده و جوانه های برگی می گردد . در صورت شدت بيماری ممکن است تمامی شاخه ها نيز پژمرده شده و بميرند .
فعاليت شانکرها در پائيز پس از ريزش قسمت عمده برگ ها وشروع دوره خواب آغاز می شود

الان دیگه خیلی راحت میتونین بگین این بیماری چی هست.....

juni

منم با این حرفها موافقم به شرطی که توی مرحله پیش آگاهی باشیم....اما دوستمون فکر کنم منظورشون زمانیه که آفت طغیان کرده.اونوقت دیگه این تئوریها رو باس کنار گذاشت....

من راه های کنترل آفت رو گفتم وقتی که داره به درختا صدمه جدی میزنه...نه روش های پیش آگاهی..!!!
حرفای مدیریت محترم درست............
ولی ما نمیتونیم اینارو به کشاورز بگیم که آقا به خدا با بیل از باغ میزنن بیرونمون میکنن هااااااااا..:cry:
باور کنین نمیشه بهشون گفت اگه مبارزه بکنی دشمنان طبیعیش از بین میرن که......
مگه از جونم سیر شدم؟؟.......
برخورد کشاورزا رو ندیدین مگه؟؟..:neutral::w08:
میدونم حرفای جناب فیتو هم خیلی مهمه............
ولی من راه های کم کردن جمعیت آفت رو گفتم بدون در نظر گرفتن دشمنان طبیعی........
دشمنان طبیعی منو حلال کنن.......:crying2:

• Like
واکنش ها: gsm1

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

نه .....تشخیصتون اشتباهه...........!
بذارین یکم از علائم بیماری براتون بگم شاید عکس خیلی گویا نیست..!!
اینم یه توضیح از علائم بیماری که اینو مدت ها پیش توی یه مقاله خوندم::

علامت خيلی روشن بيماری در درختان سه ساله و مسن تر ، شاخه های لخت و پابلند است که نتيجه مرگ جوانه های گل و برگ می باشد . شانکرها نواحی سياه فرورفته در اطراف جوانه های مرده تشکيل می دهند که در شرايط فعال معمولاً صمغ کهربائی رنگ از آنها خارج می شود .
در فصل بهار علائم متعددی ممکن است در درختان ظاهر شود . اگر هوا سرد و مرطوب باشد برگ ها حالت لکه برگی و متعاقب آن غربالی پيدا می کنند . در بهار گرم و خشک بيماری موجب مرگ گلهای باز شده و جوانه های برگی می گردد . در صورت شدت بيماری ممکن است تمامی شاخه ها نيز پژمرده شده و بميرند .
فعاليت شانکرها در پائيز پس از ريزش قسمت عمده برگ ها وشروع دوره خواب آغاز می شود

الان دیگه خیلی راحت میتونین بگین این بیماری چی هست.....

شانکر سیتوسپورایی

eliot -esf

کاربر ممتاز
من راه های کنترل آفت رو گفتم وقتی که داره به درختا صدمه جدی میزنه...نه روش های پیش آگاهی..!!!
حرفای مدیریت محترم درست............
ولی ما نمیتونیم اینارو به کشاورز بگیم که آقا به خدا با بیل از باغ میزنن بیرونمون میکنن هااااااااا..:cry:
باور کنین نمیشه بهشون گفت اگه مبارزه بکنی دشمنان طبیعیش از بین میرن که......
مگه از جونم سیر شدم؟؟.......
برخورد کشاورزا رو ندیدین مگه؟؟..:neutral::w08:
میدونم حرفای جناب فیتو هم خیلی مهمه............
ولی من راه های کم کردن جمعیت آفت رو گفتم بدون در نظر گرفتن دشمنان طبیعی........
دشمنان طبیعی منو حلال کنن.......:crying2:
خب این حرفه تو هم درسته ولی درس نیس از ترس کتک .... !!
به نظر من باید با باغدار صحبت کنیم و سعی کنیم براش توضیح بدیم که با پرچم زنی چه اشتباهی دچارش میشه !!
میتونیم از کلیپ یا هر وسیله آموزشی استفاده کنیم تا بفهمه
یا اصلا یه تیکه از باغ ازش بخواهیم با روش مدنظر ما مدیریت کنه تا نتیجه اشو ببینه شاید قبول کنه

شانکر سیتوسپورایی
نه بابا اینم بهش نمیاد باشه !!

جونی ما که نفهمیدم این چیه خودت بگو !!

• Like

juni

خب این حرفه تو هم درسته ولی درس نیس از ترس کتک .... !!
به نظر من باید با باغدار صحبت کنیم و سعی کنیم براش توضیح بدیم که با پرچم زنی چه اشتباهی دچارش میشه !!
میتونیم از کلیپ یا هر وسیله آموزشی استفاده کنیم تا بفهمه
یا اصلا یه تیکه از باغ ازش بخواهیم با روش مدنظر ما مدیریت کنه تا نتیجه اشو ببینه شاید قبول کنه

نه بابا اینم بهش نمیاد باشه !!

جونی ما که نفهمیدم این چیه خودت بگو !!

چشششششممممممممم الی خانوم......:w41:
اگه قبول نکردن و با بیل زدن بیرونمون کردن منم میام با تو کار دارمااااا...:Ph34r:

آفرین به تو که تشخیص دادی شانکر سیتوسپورایی بهش نمیاد...!!!!
یکم فک کن دیگه آخرشه رسیدین دیگه........شانکره ولی شانکر چی؟؟؟ بگو بگو بگو......;)
بابا خیلی راحته که......!!!...........انقد راحته که به ذهنتون نمیرسه..........
عاملشم یه باکتریه.........دیگه تقلب بزرگتر از این عایااااااااا؟؟!!!:redface:
همه چیش رو گفتم دیگه.........بگییییییییییین دیگه ..............:w29:

eliot -esf

کاربر ممتاز
چشششششممممممممم الی خانوم......:w41:
اگه قبول نکردن و با بیل زدن بیرونمون کردن منم میام با تو کار دارمااااا...:Ph34r:

آفرین به تو که تشخیص دادی شانکر سیتوسپورایی بهش نمیاد...!!!!
یکم فک کن دیگه آخرشه رسیدین دیگه........شانکره ولی شانکر چی؟؟؟ بگو بگو بگو......;)
بابا خیلی راحته که......!!!...........انقد راحته که به ذهنتون نمیرسه..........
عاملشم یه باکتریه.........دیگه تقلب بزرگتر از این عایااااااااا؟؟!!!:redface:
همه چیش رو گفتم دیگه.........بگییییییییییین دیگه ..............:w29:
شانکر با کتریایی هسته داران :D

• Like

eliot -esf

کاربر ممتاز
گفتین که روی درختای مسن اتفاق میوفته...والا تنها شانکری که به سن و سال درخت یه کم ربط داره و من میشناسم همین سیتوسپوراییه
علائم تیپیک سیتوسپورا همون پکنیدیوسپور هایی که به صورت فیتیله میاد بیرون حالا یا نارنجی یا مشکی !!

juni

علائم تیپیک سیتوسپورا همون پکنیدیوسپور هایی که به صورت فیتیله میاد بیرون حالا یا نارنجی یا مشکی !!

دقیقا......;)
من کلی از علائمش براتون نوشتم ولی به فیتیله های نارنجی اصلا اشاره ای هم نکردم
پس این یعنی شانکر مورد نظر من شانکر سیتوسپورایی نیست............

بیماری مد نظر من شانکر باکتریایی هسته داران بود
که گفتم تو ارومیه به آلبالو و گیلاس خسارت شدیدی میزنه...
و صد البته هم که به درخت های مسن حمله میکنه.....
نمونه اش درخت های گیلاس خونه خالم اینا و بقیه فامیل ها و باغات که از نزدیک دیدم...:w16:
خب حالا در مورد راه های کنترل این بیماری هر چی میدونین رو کنین......:)

آخرین ویرایش:

juni

گفتین که روی درختای مسن اتفاق میوفته...والا تنها شانکری که به سن و سال درخت یه کم ربط داره و من میشناسم همین سیتوسپوراییه

نه اینکه کاملا به سن درخت ربط داشته باشه و درخت های جوان درگیرش نشن.....نه منظورم این نبود.....
به فیتیله های نارنجی هم هیچ اشاره ای نکردم من..........این یه تقلب بزررررررررگ بود...!!
در کل شانکر باکتریایی به درخت های ضعیف و مسن راحت و سریع حمله میکنه..........
و روی درخت مسن خیلی سریع پیش روی میکنه.....

eliot -esf

کاربر ممتاز
دقیقا......;)
من کلی از علائمش براتون نوشتم ولی به فیتیله های نارنجی اصلا اشاره ای هم نکردم
پس این یعنی شانکر مورد نظر من شانکر سیتوسپورایی نیست............

بیماری مد نظر من شانکر باکتریایی هسته داران بود
که گفتم تو ارومیه به آلبالو و گیلاس خسارت شدیدی میزنه...
و صد البته هم که به درخت های مسن حمله میکنه.....
نمونه اش درخت های گیلاس خونه خالم اینا و بقیه فامیل ها و باغات که از نزدیک دیدم...:w16:
خب حالا در مورد راه های کنترل این بیماری هر چی میدونین رو کنین......:)

تو اصفهان هم هس ولی باعث بلایت شکوفه نمیشه !! خب همیشه مبارزه با باکتری سخته !!

به نظر من در درجه اول پیش گیری مهمه و باید درخت تقویت بشه و تا جایی که ممکنه از هر گونه زخم جلوگیری کنیم که باکتری وارد نشه !!
استفاده از ارقام مقاوم به کنترل این بیماری خیلی میتونه کمک کنه یعنی موقع احداث باغ نهال های مقاوم و ضدعفونی شده تهیه بشه

اما راه مبارزه ...
اگه به تنه زده میشه قسمت آلوده را با چاقو ببریم و ضدعفونی کنیم و با چسب باغبانی بپوشانیم ولی اگه دور تا دور تنه را شانکر گرفته که دیگه فایده نداره چون در نهایت درخت خشک میشه پس بهتر خودمون درخت قطع و بسوزونیم !!
شاخه های آلوده را هم شناسایی 15 سانتی متر پایین تر ببریم - باآب و آهک ضدعفونی وبا چسب ...!! نکته برخلاف شانکر سیتوسپورایی این نوع شانکر باید در تابستان هرس مداوم بشه !!
چون باکتریه میشه در پاییز بعد از ریزش برگها یا در بهار بعد از اینکه گلها ریختن محلول پاشی با اکسی کلرومس داشته باشیم !!
اگه یکدونه درخت هم داریم میتونیم ازآنتی بیوتیک استروپتومایسین استفاده کنیم !!

اینها به قول آقای افشین دانسته های تئوری من بود !! اما اینکه چه روش های جدید امده و کدومش عملی باید بررسی کنیم دیگه !!

juni

تو اصفهان هم هس ولی باعث بلایت شکوفه نمیشه !! خب همیشه مبارزه با باکتری سخته !!

به نظر من در درجه اول پیش گیری مهمه و باید درخت تقویت بشه و تا جایی که ممکنه از هر گونه زخم جلوگیری کنیم که باکتری وارد نشه !!
استفاده از ارقام مقاوم به کنترل این بیماری خیلی میتونه کمک کنه یعنی موقع احداث باغ نهال های مقاوم و ضدعفونی شده تهیه بشه

اما راه مبارزه ...
اگه به تنه زده میشه قسمت آلوده را با چاقو ببریم و ضدعفونی کنیم و با چسب باغبانی بپوشانیم ولی اگه دور تا دور تنه را شانکر گرفته که دیگه فایده نداره چون در نهایت درخت خشک میشه پس بهتر خودمون درخت قطع و بسوزونیم !!
شاخه های آلوده را هم شناسایی 15 سانتی متر پایین تر ببریم - باآب و آهک ضدعفونی وبا چسب ...!! نکته برخلاف شانکر سیتوسپورایی این نوع شانکر باید در تابستان هرس مداوم بشه !!
چون باکتریه میشه در پاییز بعد از ریزش برگها یا در بهار بعد از اینکه گلها ریختن محلول پاشی با اکسی کلرومس داشته باشیم !!
اگه یکدونه درخت هم داریم میتونیم ازآنتی بیوتیک استروپتومایسین استفاده کنیم !!

اینها به قول آقای افشین دانسته های تئوری من بود !! اما اینکه چه روش های جدید امده و کدومش عملی باید بررسی کنیم دیگه !!

ممنون.........منم همه اینارو میدونم........;)
ولی در مورد مبارزه میخوام صحبت کنیم نه پیشگیری.....
اونم جدیدترین روش ها........و استفاده از سموم.......
بعضی وقت ها از محلول بردو و یه همچین سمومی استفاده میشه که تاثیر آنچنانی هم نداره.....
میخوام در این مورد صحبت بشه......و استرپتو مایسین.......
هر کی راه حل بهتری بلده بسم االله.........:smile:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
نه اینکه کاملا به سن درخت ربط داشته باشه و درخت های جوان درگیرش نشن.....نه منظورم این نبود.....
به فیتیله های نارنجی هم هیچ اشاره ای نکردم من..........این یه تقلب بزررررررررگ بود...!!
در کل شانکر باکتریایی به درخت های ضعیف و مسن راحت و سریع حمله میکنه..........
و روی درخت مسن خیلی سریع پیش روی میکنه.....

مرسی اما قبول کنید از روی عکس اونم با این رزولوشن بیشتر از این سواد ما قد نمیده!:w10: حالا اگه تو محل بودیم و یه دل سیر از میوه ای باغ تناول میفرمودیم شاید ذهنمون باز میشد!:w20:
پیشنهاد میکنم وقتی مشکلی رو مطرح میکنین تمام علائم رو بفرمایین چون حقیقاتا عکسها با این کم و کیف چندان گویا نیستن...هدف یادگیریه نه امتحان آخر ترم:smoke:
بازم ممنونم;)

juni

مرسی اما قبول کنید از روی عکس اونم با این رزولوشن بیشتر از این سواد ما قد نمیده!:w10: حالا اگه تو محل بودیم و یه دل سیر از میوه ای باغ تناول میفرمودیم شاید ذهنمون باز میشد!:w20:
پیشنهاد میکنم وقتی مشکلی رو مطرح میکنین تمام علائم رو بفرمایین چون حقیقاتا عکسها با این کم و کیف چندان گویا نیستن...هدف یادگیریه نه امتحان آخر ترم:smoke:
بازم ممنونم;)

جل الخالق.......ولی من که همه علائم رو مفصل براتون توضیح دادم ......:eek:
حتی بهتون گفتم عاملش یه باکتریه.......تقلب بزرگتر از این؟؟؟:eek:
اشکالی نداره حالا دیگه یاد گرفتین.....:redface:
خواهش می شود...:redface:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
جل الخالق.......ولی من که همه علائم رو مفصل براتون توضیح دادم ......:eek:
حتی بهتون گفتم عاملش یه باکتریه.......تقلب بزرگتر از این؟؟؟:eek:
اشکالی نداره حالا دیگه یاد گرفتین.....:redface:
خواهش می شود...:redface:

بله حق باشماس...شما تقلبو رسوندی اما ما متوجه کلمه باکتری نشدیم!...این نشون میده چقد با دقت پستها رو مطالعه میکنیم!

• Like

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ببخشید نمیخواستم زیاد کش دار بشه این سوال ولی خب اجازه بدین اینم بگم :

پیش آگاهی؟! تئوری؟!!
حرفای مدیریت محترم درست............ ولی ما نمیتونیم اینارو به کشاورز بگیم که آقا به خدا با بیل از باغ میزنن بیرونمون میکنن هااااااااا..
باور کنین نمیشه بهشون گفت اگه مبارزه بکنی دشمنان طبیعیش از بین میرن که...... مگه از جونم سیر شدم؟؟....... برخورد کشاورزا رو ندیدین مگه؟؟..
میدونم حرفای جناب فیتو هم خیلی مهمه............ ولی من راه های کم کردن جمعیت آفت رو گفتم بدون در نظر گرفتن دشمنان طبیعی........
دشمنان طبیعی منو حلال کنن.......
اتفاقا اینایی که من گفتم ربطی به پیش آگاهی نداره! شما تو بحث پیش آگاهی فقط از تله فرمونی استفاده می کنید و بس!
الان روشهای مبارزه با آفت همینه، اگه واقعاً میخواید راه های کم کردن جمعیت آفت رو دنبال کنید ناچارید به اکوسیستم توجه کنید وگرنه هر سال خسارت بیشتر از سال پیش خواهد بود.
کشاورز هم دور از جونش جیگر نیس که، ولی خیلی مسائل رو نمیدونه! اگه شما براش توضیح بدین میتونید قانعش کنید... این دیگه هنر شماست به عنوان یک کارشناس کشاورزی!
لازم نیس بگید اگه مبارزه کنی دشمنان طبیعی از بین میره!!! اتفاقا باید بگید که اگه میخوای با آفت مبارزه کنی باید دشمنان طبیعی رو حفظ کنی ...
راستی یادم رفت بگم یکی دیگه از روشهایی که تو کنترل کرم گلوگاه مطرحه، استفاده از تله های نوری بخصوص تله های تشتی هست.

اینایی که گفتم به عنوان یک کارشناس IPM انار گفتم نه به عنوان یه فارغ التحصیل خاک و آفتاب ندیده!!
:)

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بهترین راه مبارزه اش اینه که از همون اول با کرم گلوگاه انار مبارزه بشه
چون 90 درصد موارد کرم گلوگاه باعث میشه راه برای نفوذ قارچ ها باز بشه...

راه های مبارزه با کرم گلوگاه انار رو هم که میدونیم::

توی یه مقاله این روش ها رو برای مبارزه با این کرم کوچولو نوشته::

1- اولين گام براي بهبود كمي و كيفي توليد و كنترل منطقي آفات و بيماريهاي انار ، داشتن باغهايي است كه از شرايط مطلوب زراعي و باغي برخوردار باشند. در اين رابطه توصيه مي شود باغهاي انار طي يك برنامة 5 ساله اصلاح و باغ هاي رها شد ه و يا آنهايي كه تأمين حداقل نيازهاي زراعي و باغي، بويژه آب مناسب و مورد نياز، براي آنها ميسر نيست، حذف و باغهاي جديد با رعايت اصول فني احداث گردد.
2- در احداث باغهاي جديد و جايگزين ، از ارقام مقاوم به كرم گلوگاه و يا ارقامي با حساسيت كمتر استفاده شود. مانند رقم ملس دانه سياه يزدي كه براي شرايط استان يزد توصيه ميگردد.
3- از كشت مخلوط درختان انار با ساير درختان ميوه و همچنين احداث باغ انار در مجاورت درختاني مثل انجير و پسته كه ميزبان كرم گلوگاه انارهستند، خودداري شود.
4- به منظور حمايت از دشمنان طبيعي آفا ت و بيماريها، جلوگيري از طغيان كنه پاكوتاه انار و ساير آفات بالقوه و حفظ بهداشت و محيط زيست، از هرگونه سمپاشي درختان انار اجتناب گردد.
5- داخل تاج انارهاي مرغوب گل اول، پس از خشك شدن پرچم (حدوداً در اواخر خرداد) بوسيله دستگا ههاي ساده موجود تميز گردد.
6- انارهاي پوسيده و يا باقيمانده بر روي درخت يا ريخته شده در كف باغ بصورت همگاني و در فصل زمستان (دي و بهمن ) جمع آوري و منهدم گردد.
7- انارهاي آلوده شده در طول فصل داشت، بويژه در نسل اول آفت، نيز جمع آوري و معدوم گردد.
8- به منظورتقويت پارازيتيسم طبيعي آفت ، مبارزه بيولوژيك از طريق توليد و رهاسازي زنبور پارازيتوئيد تريكوگراما با استفاده از سوشهاي بومي و با رعايت نكات فني صورت گيرد.

:w27:

پیش آگاهی؟! تئوری؟!!

اتفاقا اینایی که من گفتم ربطی به پیش آگاهی نداره! شما تو بحث پیش آگاهی فقط از تله فرمونی استفاده می کنید و بس!
الان روشهای مبارزه با آفت همینه، اگه واقعاً میخواید راه های کم کردن جمعیت آفت رو دنبال کنید ناچارید به اکوسیستم توجه کنید وگرنه هر سال خسارت بیشتر از سال پیش خواهد بود.
کشاورز هم دور از جونش جیگر نیس که، ولی خیلی مسائل رو نمیدونه! اگه شما براش توضیح بدین میتونید قانعش کنید... این دیگه هنر شماست به عنوان یک کارشناس کشاورزی!
لازم نیس بگید اگه مبارزه کنی دشمنان طبیعی از بین میره!!! اتفاقا باید بگید که اگه میخوای با آفت مبارزه کنی باید دشمنان طبیعی رو حفظ کنی ...
راستی یادم رفت بگم یکی دیگه از روشهایی که تو کنترل کرم گلوگاه مطرحه، استفاده از تله های نوری بخصوص تله های تشتی هست.

اینایی که گفتم به عنوان یک کارشناس IPM انار گفتم نه به عنوان یه فارغ التحصیل خاک و آفتاب ندیده!!

شاید منظورمو ازتئوری واضح بیان نکردم...هر فکر و ایده ای مادامی که به مرحله عمل نرسیده تئوریه...مثلا من یه آفت رو تشخیص دادم و تصمیم دارم فلان موقع باهاش مبارزه کنم...تا زمانی که مبارزه انجام نشده همه چی تئوریه

در مورد پیش آگاهی شاید تعاریفمون یه مقدار باهم فرق داشته باشه...علتشم اینه که شخصا توی شرایطی کار کردم که بادستورالعملهای سازمانی زیادی در دوره زمانی محدود روبرو بودم.
از نظر من یک مزرعه یا باغ در 2 حالت قرار داره....مرحله پیش آگاهی و مرحله هجوم
هر کاری از جمله ردیابی و پایش و همچنین فرایندهایی مثل اونچیزی که دوستمون در چند بند عنوان کردن همگی در محدوده پیش آگاهی هستن...ممکنه بعضی از دوستان فکر کنن پیش آگاهی فقط پایش عامل خسارتزاست...که ببینیم کی میخواد حمله کنه که سریع وارد عمل بشیم...اما فقط این نیست...هر کاری حتی جانمایی باغ در زمان اخداث باغ که به کاهش اثر عوامل مضر کمک کنه پیش آگاهی محسوب میشه. یعنی ما از پیش نسبت به شرایط شیوع آفات و بیماریها واقف بودیم و زمینه ظهور اونها رو با عملیاتهای مناسب به حداقل میرسونیم....
مدیر فیتو به این نکته اشاره کردن در مرحله ی پیش آگاهی فقط از تله استفاده میکنیم....این یه تعریف قدیمی از پیش آگاهیه...پیش آگاهی در باغات از لحظه ای که تصمیم به احداث باغ گرفته میشه مث اقلیم...اکولوژی و میکرو وماکرو کلیمای منطقه ، انتخاب نوع ارقام و خیلی چیزای دیگه توی تعریف پیش آگاهی میاد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

juni

پیش آگاهی؟! تئوری؟!!

دست شما درد نکنه یعنی ما فارغ التحصیل خاک و آفتاب ندیده ایم دیگه؟؟؟!!!..
قراره اینجا تبادل اطلاعات کنیم نه اینکه به هم توهین کنیم مدیریت محترررررررررم......
منم فرمایشات شما رو خوب بلدم و میدونم.......ولی عملی ترین روش ها اینجا مطرحه.....
کنترل بیولوژیک توی ایران خییییییییییلی لوکسه........
هر چند توصیه ای که نوشته بودم کنترل بیولوژیک هم توی بندهاش بود.......!!
شما کارشناس IPM باش ما بی سواد محض مسئله ای نیست...اوکی....:w19:
1 دقیقه سکوت می کنم بخاطر این حرفتون....:razz:

آخرین ویرایش:

juni

بله حق باشماس...شما تقلبو رسوندی اما ما متوجه کلمه باکتری نشدیم!...این نشون میده چقد با دقت پستها رو مطالعه میکنیم!

خب پیش میاد دیگه مسئله ای نیست.......برا همین من خیلی از کلمه ها رو بولد مینویسیم......تا زودتر دیده بشن.....;)
الی خانوم متوجه کلمه باکتری شدن و جواب رو گفتن فرقی نداره که....:)

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دست شما درد نکنه یعنی ما فارغ التحصیل خاک و آفتاب ندیده ایم دیگه؟؟؟!!!..
قراره اینجا تبادل اطلاعات کنیم نه اینکه به هم توهین کنیم مدیریت محترررررررررم......
منم فرمایشات شما رو خوب بلدم و میدونم.......ولی عملی ترین روش ها اینجا مطرحه.....
کنترل بیولوژیک توی ایران خییییییییییلی لوکسه........
هر چند توصیه ای که نوشته بودم کنترل بیولوژیک هم توی بندهاش بود.......!!
شما کارشناس IPM باش ما بی سواد محض مسئله ای نیست...اوکی....:w19:
1 دقیقه سکوت می کنم بخاطر این حرفتون....:razz:

البته مدیر فیتو قطعا منظور خاصی نداشتن...یه مقدار بیشتر با ایشون آشنا بشین متوجه شوخ بودنشون در غالب موارد میشین...

• Like

juni

البته مدیر فیتو قطعا منظور خاصی نداشتن...یه مقدار بیشتر با ایشون آشنا بشین متوجه شوخ بودنشون در غالب موارد میشین...

بله........
مشکلی نیست......ایشون مدیریت محترم هستن..ایشون بزرگتر ما هستن.....
هر چی ایشون بگن درسته........
شوخ طبع.....ایشاا..که همین طوره....:w30: