مسابقه ••• کی میتونه بهترین راه مبارزه بگه ؟!؟

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام به همه کارشناسان گیاهپزشک

دقت کردید در اکثر مواقع سریع میتونیم یه نمونه را تشخیص بدیم و بگیم مشکلش چیه ولی در اون لحظه راه مبارزه یادمون میره یا چیزی به جز سم تازه اونم در حد نوع سم که تماسی و گوارشی و... به ذهن نمیرسه !!!
از طرف دیگه تاکید همه کتابها و اساتید و دنیا روی این قضیه ipm وکشاورزی پایدار روز به روز داره بیشتر میشه و این درحالیکه همه انتظار دارند برا حل مشکلشون سم تجویز کنیم اونم سم هایی که سریع جواب بگیرند و خلاص !!!

و اما هدف من از راه اندازی این مسابقه اینه که بتونیم بهترین راه های مبارزه که معرفی شده یاد بگیریم !!
میتونید برا عنوان کردن بهترین راه مبارزه هر آفت و بیماری تو جدیدترین مقاله ها سرچ بزنید و بگید ;)

هر کی ipm ترین و جدید ترین و بهترین راه مبارزه عنوان کرد برنده و مث بقیه مسابقه ها جایزه اش اینه که سوا بعدی مطرح میکنه !!
موافقید ؟!؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
بسم الله ... با یه سوال آسون شروع می کنم تا راه بیفته:

eliot -esf

کاربر ممتاز

کرم گلوگاه انار !!؟!؟ بهتر نیس خودمون بگیم تو سوال چه دردی داره که بعد فقط سر راه های مبارزه بحث بشه !!

juni

فکر نمی کنم این کرم گلوگاه انار باشه....
احتمالا به آبیاریش مربوط میشه.....
ممکنه در اثر سرما هم باشه......
کمبود بر ... روی...کلسیم هم باعث میشه که انار بترکه.....
اینا چندتا از دلایل ترکیدن میوه انار بود که گفتم....

Phyto

مدیر تالار
کرم گلوگاه انار !!؟!؟ بهتر نیس خودمون بگیم تو سوال چه دردی داره که بعد فقط سر راه های مبارزه بحث بشه !!
نه، بهتر نیس!!
شما به عنوان یک گیاهپزشک رفتی سر مزرعه یا باغ و با همچین فاجعه ای مواجه شدی ...

فکر نمی کنم این کرم گلوگاه انار باشه....
احتمالا به آبیاریش مربوط میشه.....
ممکنه در اثر سرما هم باشه......
کمبود بر ... روی...کلسیم هم باعث میشه که انار بترکه.....
اینا چندتا از دلایل ترکیدن میوه انار بود که گفتم....

آفرین، اما یه مشکل دیگه هم تو این عکس معلومه... یه لکۀ قهوه ای که از کنار تاج شروع شده و تا نزدیکای وسط میوه اومده! رو بعضی میوه های این لکه کوچیکه اما رو بعضیا بزرگ شده و حالت لهیدگی هم پیدا می کنه!

juni

آفرین، اما یه مشکل دیگه هم تو این عکس معلومه... یه لکۀ قهوه ای که از کنار تاج شروع شده و تا نزدیکای وسط میوه اومده! رو بعضی میوه های این لکه کوچیکه اما رو بعضیا بزرگ شده و حالت لهیدگی هم پیدا می کنه!

لکه قهوه ای ؟ لهیدگی؟؟!!:w20:
پس اینم باید پوسیدگی و ترشیدگی باشه......
ناشی ار قارچ پنی سیلیوم یا از قارچ آسپرژیلوس..:w16:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

ترکیدگی میوه ها از جمله انار علل مختلفی ممکنه داشته باشه مث نوسانات دمایی و رطوبتی.نوسانات آبیاری، کم آبیو آبیاری بیش از حد حتی نمکهای خاک
کنترل:
انتخاب زمین با ecپایین
آب آبیاری با ec کم
واریته مقاوم
حساسیت و دقت در کمیت و کیفیت آبیاری(از جمله مالچ دهی خاک برای حفظ رطوبت)
استفاده از هورمون جیبیرلیک
جلوگیری از وارد شدن تنش سرما در باغا که این موضوع خودش داستان مفصلیه

لکه قهوه ای ؟ لهیدگی؟؟!!:w20:
پس اینم باید پوسیدگی و ترشیدگی باشه......
ناشی ار قارچ پنی سیلیوم یا از قارچ آسپرژیلوس..:w16:

درسته این عامل اصلیه اما معمولا از جای نیش حشرات(مخصوصا سنهای باغی) وارد میشه.
راهای کنترل سنهای باغی و ارقام مقاوم از راهای مقابله با این موضوع هیتن مضافا که در این مورد سعی بشه باغ در ساعات گرم روز آبیاری نشه مخصوصا در فصول گرم

eliot -esf

کاربر ممتاز
ترکیدگی میوه ها از جمله انار علل مختلفی ممکنه داشته باشه مث نوسانات دمایی و رطوبتی.نوسانات آبیاری، کم آبیو آبیاری بیش از حد حتی نمکهای خاک
کنترل:
انتخاب زمین با ecپایین
آب آبیاری با ec کم
واریته مقاوم
حساسیت و دقت در کمیت و کیفیت آبیاری(از جمله مالچ دهی خاک برای حفظ رطوبت)
استفاده از هورمون جیبیرلیک
جلوگیری از وارد شدن تنش سرما در باغا که این موضوع خودش داستان مفصلیه

درسته این عامل اصلیه اما معمولا از جای نیش حشرات(مخصوصا سنهای باغی) وارد میشه.
راهای کنترل سنهای باغی و ارقام مقاوم از راهای مقابله با این موضوع هیتن مضافا که در این مورد سعی بشه باغ در ساعات گرم روز آبیاری نشه مخصوصا در فصول گرم
سن روی انار !!! داریم ؟!؟؟
هورمون جیبیرلیک برای چی ؟!؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سن روی انار !!! داریم ؟!؟؟
هورمون جیبیرلیک برای چی ؟!؟

سن باغی با سن غلات تفاوتداره...بله..داریم
جیبرلین در تقسیم سلولی مخصوصا در افزایش طول سلول موثره بنابراین در مورد ترک خوردگی میوه کارایی داره.البته دوز بالای این هورمون تاثیرات بدی داره.
ضمنا با تقویت درخت با کود ازته(البته حساب شده)سطح پروتئینها بالا میره و اختمال ترک خوردگی کم میشه

juni

سن باغی با سن غلات تفاوتداره...بله..داریم
جیبرلین در تقسیم سلولی مخصوصا در افزایش طول سلول موثره بنابراین در مورد ترک خوردگی میوه کارایی داره.البته دوز بالای این هورمون تاثیرات بدی داره.
ضمنا با تقویت درخت با کود ازته(البته حساب شده)سطح پروتئینها بالا میره و اختمال ترک خوردگی کم میشه

به کشاورزای سنتی نمیشه گفت هورمون استفاده کن و ec خاک رو تنظیم کن و...
من با این مشکل روبرو شدم و به باغدار توصیه ام این بود که آبیاری رو منظم تر کنه......
به کودهای درخت ها هم رسیدگی شد......تا کمبود مواد غذایی نداشته باشن....از جمله کود ازته.....
همین تکنیک ساده باعث شد سال بعدش میوه های انار ترک نخورن......
روی درخت هاشون سن ندیدم.........به نظر شما راههای مبارزه با این سن چطوریه؟؟...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
به کشاورزای سنتی نمیشه گفت هورمون استفاده کن و ec خاک رو تنظیم کن و...
من با این مشکل روبرو شدم و به باغدار توصیه ام این بود که آبیاری رو منظم تر کنه......
به کودهای درخت ها هم رسیدگی شد......تا کمبود مواد غذایی نداشته باشن....از جمله کود ازته.....
همین تکنیک ساده باعث شد سال بعدش میوه های انار ترک نخورن......
روی درخت هاشون سن ندیدم.........به نظر شما راههای مبارزه با این سن چطوریه؟؟...

اولا اینجا راهکارها ارائه شد،هورمون هم یه راهکاره...شاید بعضی ها بتونن استفاده کنن
ecتنظیم شدنی نیس تقریبا،باید موقع احداث باغ و مکان یابی مد نظر باشه
علت ترک خوردگی فقط آبیاری و مسائل مربوط به اون نیست که با رعایت اون بشه به باغدار اطمینان خاطر داد.مثلا اگه علت ترکخوردگی سرما و نوسانات رطوبتی باشه با تنظیم آبیاری کاری از پیش نمیره.
سن باغی در اکثر باغات و روی خیلی از درختان گاها دیده میشه از انواع خانواده Heteroptera هستن.به ندرت هم حالت طغیانی و حاد داره.حمعیتشون کلا کمه.بعضی منابع به مهمترین نوع اونها سن بد بو هم میگن.اما گاهی اثراتی هرچند کمرنگ از خودش توی باغ بجا میذاره.کارایی که برای کنترل سایر آفات انجام میشه روی این حشره هم موثره مخصوصا که زمان ظهورش فصل بهاره بیشتر

juni

اولا اینجا راهکارها ارائه شد،هورمون هم یه راهکاره...شاید بعضی ها بتونن استفاده کنن
علت ترک خوردگی فقط آبیاری و مسائل مربوط به اون نیست که با رعایت اون بشه به باغدار اطمینان خاطر داد.مثلا اگه علت ترکخوردگی سرما و نوسانات رطوبتی باشه با تنظیم آبیاری کاری از پیش نمیره.
سن باغی در اکثر باغات و روی خیلی از درختان گاها دیده میشه از انواع خانواده Heteroptera هستن.به ندرت هم حالت طغیانی و حاد داره.حمعیتشون کلا کمه.بعضی منابع به مهمترین نوع اونها سن بد بو هم میگن.اما گاهی اثراتی هرچند کمرنگ از خودش توی باغ بجا میذاره.کارایی که برای کنترل سایر آفات انجام میشه روی این حشره هم موثره مخصوصا که زمان ظهورش فصل بهاره بیشتر

منم از راهکارهاش گفتم دیگه...
میدونم هورمون هم یه راه کاره...ولی خیلی عملی نیست.....
به باغدار هم نمیتونیم بگیم که درختاتو بکن ببر یه جای دیگه بکار اینجا ECخوبی نداره که..!!
بالاخره باغ هست......مکانش مشخصه.....به طور سنتی درخت ها کاشته شده.....آزمایش خاک صورت نگرفته.....
میدونم که تنها علت ترک خوردن انار آبیاری نیست......اولین جوابم به این تاپیک نوشته بودم دلایلش چیا هستن...
ولی بیشتر مواقع توی منطقه ما ترک خوردگی به علت آبیاری بوده......و هر توصیه ای که شده موثر بوده...
تنظیم آبیاری + کود خیلی موثر بوده........شاید تو مناطق دیگه این جواب نده......
ولی خداروشکر تو منطقه ما بیشتر مواقع جواب داده.......
من تا حالا ندیدم تو منطقه ما برا سن های باغی مبارزه انجام بشه.......اونم تو باغات انار......
جمعیتش در حدی نیست که باهاش مبارزه بشه.........
کشت انار هم تو منطقه ما زیاد نیست.......مشکلاتش هم چندان حاد نیستن......
مرسی بابت توضیحاتتون..

eliot -esf

کاربر ممتاز
خب اینجا قرار روی راهکار هایی که به صورت عام گفته شده بررسی کنیم و عملی ترین وبهترین باهم به نتیجه برسیم که چیه !!
به نظر من هورمون گرون هم هست !! بعد تو مغازه های خدمات کشاورزی هورمون میفروشند !؟؟!
یه مشکلی دیگه ای که تجویز هورمون داره اینه که اگه یکمی کشاورز اشتباه کنده تو میزان مصرف همه چی خراب تر هم میشه !!

راستی اسم علمی این سن باغی چیه ؟؟!!( من هر چی سرچ کردم پیداش نکردم !! )

منم از راهکارهاش گفتم دیگه...
میدونم هورمون هم یه راه کاره...ولی خیلی عملی نیست.....
به باغدار هم نمیتونیم بگیم که درختاتو بکن ببر یه جای دیگه بکار اینجا ECخوبی نداره که..!!
بالاخره باغ هست......مکانش مشخصه.....به طور سنتی درخت ها کاشته شده.....آزمایش خاک صورت نگرفته.....
میدونم که تنها علت ترک خوردن انار آبیاری نیست......اولین جوابم به این تاپیک نوشته بودم دلایلش چیا هستن...
ولی بیشتر مواقع توی منطقه ما ترک خوردگی به علت آبیاری بوده......و هر توصیه ای که شده موثر بوده...
تنظیم آبیاری + کود خیلی موثر بوده........شاید تو مناطق دیگه این جواب نده......
ولی خداروشکر تو منطقه ما بیشتر مواقع جواب داده.......
من تا حالا ندیدم تو منطقه ما برا سن های باغی مبارزه انجام بشه.......اونم تو باغات انار......
جمعیتش در حدی نیست که باهاش مبارزه بشه.........
کشت انار هم تو منطقه ما زیاد نیست.......مشکلاتش هم چندان حاد نیستن......
مرسی بابت توضیحاتتون..
منم حس میکنم علت ورود این قارچ ها فقط سن نباشه !! شاید موقع پرچم زنی انار باعث شدن قسمت گلوگاه زخم بشه و....

یه نکته دیگه بگم درسته کود خیلی موثر اونقدر که کود زیادی هم باعث تغییر رنگ و مزه دانه های انار میشه !!
پس تو مقدار کود که تجویز میخوایم بکنیم باید دقت کنیم اما از کجا بفهمیم که چقدر بگیم کود بده ؟!؟

• Like
واکنش ها: juni

juni

خب اینجا قرار روی راهکار هایی که به صورت عام گفته شده بررسی کنیم و عملی ترین وبهترین باهم به نتیجه برسیم که چیه !!
به نظر من هورمون گرون هم هست !! بعد تو مغازه های خدمات کشاورزی هورمون میفروشند !؟؟!
یه مشکلی دیگه ای که تجویز هورمون داره اینه که اگه یکمی کشاورز اشتباه کنده تو میزان مصرف همه چی خراب تر هم میشه !!

منم حس میکنم علت ورود این قارچ ها فقط سن نباشه !! شاید موقع پرچم زنی انار باعث شدن قسمت گلوگاه زخم بشه و....

یه نکته دیگه بگم درسته کود خیلی موثر اونقدر که کود زیادی هم باعث تغییر رنگ و مزه دانه های انار میشه !!
پس تو مقدار کود که تجویز میخوایم بکنیم باید دقت کنیم اما از کجا بفهمیم که چقدر بگیم کود بده ؟!؟

استفاده هورمون باید تحت نظارت گیاه پزشک باشه دیگه......
زخم های ناشی از تگرگ و عوامل دیگه هم راه رو برای نفوذ قارچ باز میکنه فقط سن نیست.....
سن فقط یکی از راه های ایجاد زخمه......راه های زیادی برای زخمی شدن میوه وجود داره.......
کود مایع معمولا این خطرات رو نداره........ولی خب به هر حال در میزان مصرفش دقت میشه.......
میزان مصرف کود بیشتر به سن درخت بستگی داره.........و خب یه سری عوامل دیگه.......

eliot -esf

کاربر ممتاز
استفاده هورمون باید تحت نظارت گیاه پزشک باشه دیگه......
زخم های ناشی از تگرگ و عوامل دیگه هم راه رو برای نفوذ قارچ باز میکنه فقط سن نیست.....
سن فقط یکی از راه های ایجاد زخمه......راه های زیادی برای زخمی شدن میوه وجود داره.......
کود مایع معمولا این خطرات رو نداره........ولی خب به هر حال در میزان مصرفش دقت میشه.......
میزان مصرف کود بیشتر به سن درخت بستگی داره.........و خب یه سری عوامل دیگه.......
اره درسته راه نفوذقارچ خیلی چیز ها دیگه میتونه باز کنه !! ولی با توجه به عکس ..
اینطور که پیداست از گلوگاه بوده !!! و گرنه خود اون ترک راه نفوذ مشتیه :D ولی قارچ اطراف گلوگاه دیده میشه
اگه تگرگ بخوایم درنظر بگیریم نمیشه که ...

کود مایع مث این میمونه با قطره چکون آّب بخوری !!شاید آب مورد نیازت یکم دریافت کنی ولی هیچ وقت احساس سیرابی نمیکنی !!!
به نظرمنکود مایع برا گلهای آپارتمانی و زینتی فقط خوبه !!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

سن باغی یا درختی یه مورد خاص نیس...از تیره همون سنها هستن...سنهای بد بو رو سرچ کنید
بله منم میدونم خیلی از راهکارها توی کشاورزی قرون وسطایی ما کارایی نداره. من باب یادآوری مطرح کردم
قطعا تنها راه ورود عوامل فساد انار جای نیش فقط سن نیست.هرچیزی ممکنه زمینه نفوذ رو فراهم کنه
در مورد کود هم دادن کود ازته با حساب و کتاب رو گفته بودم که به بحث پروتئین گیاه برمیگرده

آخرین ویرایش:

juni

اره درسته راه نفوذقارچ خیلی چیز ها دیگه میتونه باز کنه !! ولی با توجه به عکس ..
اینطور که پیداست از گلوگاه بوده !!! و گرنه خود اون ترک راه نفوذ مشتیه :D ولی قارچ اطراف گلوگاه دیده میشه
اگه تگرگ بخوایم درنظر بگیریم نمیشه که ...

کود مایع مث این میمونه با قطره چکون آّب بخوری !!شاید آب مورد نیازت یکم دریافت کنی ولی هیچ وقت احساس سیرابی نمیکنی !!!
به نظرمنکود مایع برا گلهای آپارتمانی و زینتی فقط خوبه !!

ای جانم خلاصه باید یطوری این کرم گلوگاه رو تو بحث جاش بدیااااااا.....:smile:
باشه قبول.......
نه به کود مایع اینطوری هم نگاه نکن.....خیلی مفیده.......
در مورد درخت سیب وقتی میوه ها روش هستن.. پاشیدن کود کلسیم خیلی خوبه و باعث میشه دم میوه محکم تر بشه و فواید دیگه ای هم داره...
کلا کود مایع تو فصل میوه خوبه.....چال کود هم که تاثیرش بیشتره برا فصل زمستونه.....

eliot -esf

کاربر ممتاز
سن باغی یا درختی یه مورد خاص نیس...از تیره همون سنها هستن...سنهای بد بو رو سرچ کنید
بله منم میدونم خیلی از راهکارها توی کشاورزی قرون وسطایی ما کارایی نداره. من باب یادآوری مطرح کردم
قطعا تنها راه ورود عوامل فساد انار جای نیش فقط سن نیست.هرچیزی ممکنه زمینه نفوذ رو فراهم کنه
در مورد کود هم دادن کود ازته با حساب و کتاب رو گفته بودم که به بحث پروتئین گیاه برمیگرده
یعنی چی یه مورد خاص نیس !! یعنی هر سن بد بو میتوونه حمله کنه !! از نظر حشره شناسان غیر منطقیه
باید اسم علمی داشته باشه !! حتما داره شما نمیدونید
بعد به نظر من شاید این سن باغی شما به میوه ها حمله کنه بافت نرم دارند نه بافت سخت میوه انار خرطوم سن مگه چقدر توانایی تو سوراخ کردن داره!!

ازت و پروتئین ؟!! چه شکلی ؟!؟

ای جانم خلاصه باید یطوری این کرم گلوگاه رو تو بحث جاش بدیااااااا.....:smile:
باشه قبول.......
نه به کود مایع اینطوری هم نگاه نکن.....خیلی مفیده.......
در مورد درخت سیب وقتی میوه ها روش هستن.. پاشیدن کود کلسیم خیلی خوبه و باعث میشه دم میوه محکم تر بشه و فواید دیگه ای هم داره...
کلا کود مایع تو فصل میوه خوبه.....چال کود هم که تاثیرش بیشتره برا فصل زمستونه.....
آره :D خوشم میاد سریع فهمیدیاااا آخه مگه میشه انار باشه و کرم گلوگاه نباشه !!!

پس تشخیص همگی دسته جمعی بر این شد که ....
در اثر تنطیم نبودن دور آبیاری و کود باعث ترک خوردن میوه شده
در اثر تغذیه گلوگاه یا سن باغی آقای افشین و یا هر چیز دیگه ای که تو عکس دقیقا مشخص نیس باعث نفوذ قارچ ساپروفیت شده و....

و اما راه مبارزه ...
عملی ترین راه تنیطم دور آبیاری
دادن آزمایش خاک و تعیین میزان هر کدام عناصر و تحویز کود با توجه به آزمایش !! خوبه ؟!؟

Phyto

مدیر تالار
از نظرات دوستان بسیار استفاده کردیم، در مورد ترکیدگی انار بحث های خوبی مطرح شد
فکر کنم دیگه وقتشه که بیشتر به اون لکۀ قهوه ای بپردازیم! این یه علامت تیپیک از خسارت یک آفت خاصه که علاوه بر خسارت مستقیم باعث حملۀ سایر عوامل بیماریزا هم میشه ...

eliot -esf

کاربر ممتاز
از نظرات دوستان بسیار استفاده کردیم، در مورد ترکیدگی انار بحث های خوبی مطرح شد
فکر کنم دیگه وقتشه که بیشتر به اون لکۀ قهوه ای بپردازیم! این یه علامت تیپیک از خسارت یک آفت خاصه که علاوه بر خسارت مستقیم باعث حملۀ سایر عوامل بیماریزا هم میشه ...

گفتم کرم گلوگاهه

و اما مبارزه ...
1- پرچم زنی
2- زنبور تریکوگرما سو همون منطقه
3-یادمه تو سمپوزیوم انار کنگره گفتن کائولین 25% جواب داده !! هوم ؟!!؟!؟

juni

گفتم کرم گلوگاهه

و اما مبارزه ...
1- پرچم زنی
2- زنبور تریکوگرما سو همون منطقه
3-یادمه تو سمپوزیوم انار کنگره گفتن کائولین 25% جواب داده !! هوم ؟!!؟!؟

درسته الی ولی این علائم یه بیماری قارچیه......
بیماری که راه نفوذش رو کرم گلوگاه انار باز کرده.....
لاروهاي سن يك بعد تفريخ، از سطح داخلي كاسبرگ تغذيه میکنن و
از اواخر سن دوم يا اوايل سن سوم لاروي با ايجاد سوراخ توی محوطه داخلي تاج به داخل ميوه ي انار میرن و ضمن ورود،
عوامل متعددي از گروه قارچها، باكتريها و مخمرها را به درون ميوه انار انتقال ميدن.....
اين پاتوژن ها میتونن توی باغ و انبار موجب گنديدگي و فساد ميوه انار بشن.......
حتی روی میوه روی درخت هم گندیده میشه
و میوه ها اینطوری که تو عکس میبینین له و دچار پوسیدگی میشه...:)

eliot -esf

کاربر ممتاز
درسته الی ولی این علائم یه بیماری قارچیه......
بیماری که راه نفوذش رو کرم گلوگاه انار باز کرده.....
لاروهاي سن يك بعد تفريخ، از سطح داخلي كاسبرگ تغذيه میکنن و
از اواخر سن دوم يا اوايل سن سوم لاروي با ايجاد سوراخ توی محوطه داخلي تاج به داخل ميوه ي انار میرن و ضمن ورود،
عوامل متعددي از گروه قارچها، باكتريها و مخمرها را به درون ميوه انار انتقال ميدن.....
اين پاتوژن ها میتونن توی باغ و انبار موجب گنديدگي و فساد ميوه انار بشن.......
حتی روی میوه روی درخت هم گندیده میشه
و میوه ها اینطوری که تو عکس میبینین له و دچار پوسیدگی میشه...:)
خب !! برا مبارزه اش چیکار کنیم ؟!؟

من پارسال امدم عمل جراحی کردم !! :D قسمتی که گندیده بود خالی کردم و ضدغفونی و پانسمان ولی بازم قارچ های فوماژین واردش شده اند و رشد کرده اند
فقط به اندازه یه هفته بیشتر انار سالم باقی موند دانه هاش یکمی رسیده تر شد ولی کلا فایده نداشت
خیلی راه حل بیخود و وقت گیری بود !!

juni

خب !! برا مبارزه اش چیکار کنیم ؟!؟

من پارسال امدم عمل جراحی کردم !! :D قسمتی که گندیده بود خالی کردم و ضدغفونی و پانسمان ولی بازم قارچ های فوماژین واردش شده اند و رشد کرده اند
فقط به اندازه یه هفته بیشتر انار سالم باقی موند دانه هاش یکمی رسیده تر شد ولی کلا فایده نداشت
خیلی راه حل بیخود و وقت گیری بود !!

بهترین راه مبارزه اش اینه که از همون اول با کرم گلوگاه انار مبارزه بشه
چون 90 درصد موارد کرم گلوگاه باعث میشه راه برای نفوذ قارچ ها باز بشه...

راه های مبارزه با کرم گلوگاه انار رو هم که میدونیم::

توی یه مقاله این روش ها رو برای مبارزه با این کرم کوچولو نوشته::

1- اولين گام براي بهبود كمي و كيفي توليد و كنترل منطقي آفات و بيماريهاي انار ، داشتن باغهايي است كه از شرايط مطلوب زراعي و باغي برخوردار باشند. در اين رابطه توصيه مي شود باغهاي انار طي يك برنامة 5 ساله اصلاح و باغ هاي رها شد ه و يا آنهايي كه تأمين حداقل نيازهاي زراعي و باغي، بويژه آب مناسب و مورد نياز، براي آنها ميسر نيست، حذف و باغهاي جديد با رعايت اصول فني احداث گردد.
2- در احداث باغهاي جديد و جايگزين ، از ارقام مقاوم به كرم گلوگاه و يا ارقامي با حساسيت كمتر استفاده شود. مانند رقم ملس دانه سياه يزدي كه براي شرايط استان يزد توصيه ميگردد.
3- از كشت مخلوط درختان انار با ساير درختان ميوه و همچنين احداث باغ انار در مجاورت درختاني مثل انجير و پسته كه ميزبان كرم گلوگاه انارهستند، خودداري شود.
4- به منظور حمايت از دشمنان طبيعي آفا ت و بيماريها، جلوگيري از طغيان كنه پاكوتاه انار و ساير آفات بالقوه و حفظ بهداشت و محيط زيست، از هرگونه سمپاشي درختان انار اجتناب گردد.
5- داخل تاج انارهاي مرغوب گل اول، پس از خشك شدن پرچم (حدوداً در اواخر خرداد) بوسيله دستگا ههاي ساده موجود تميز گردد.
6- انارهاي پوسيده و يا باقيمانده بر روي درخت يا ريخته شده در كف باغ بصورت همگاني و در فصل زمستان (دي و بهمن ) جمع آوري و منهدم گردد.
7- انارهاي آلوده شده در طول فصل داشت، بويژه در نسل اول آفت، نيز جمع آوري و معدوم گردد.
8- به منظورتقويت پارازيتيسم طبيعي آفت ، مبارزه بيولوژيك از طريق توليد و رهاسازي زنبور پارازيتوئيد تريكوگراما با استفاده از سوشهاي بومي و با رعايت نكات فني صورت گيرد.

:w27:

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر ممتاز
بهترین راه مبارزه اش اینه که از همون اول با کرم گلوگاه انار مبارزه بشه
چون 90 درصد موارد کرم گلوگاه باعث میشه راه برای نفوذ قارچ ها باز بشه...

راه های مبارزه با کرم گلوگاه انار رو هم که میدونیم::

توی یه مقاله این روش ها رو برای مبارزه با این کرم کوچولو نوشته::

1- اولين گام براي بهبود كمي و كيفي توليد و كنترل منطقي آفات و بيماريهاي انار ، داشتن باغهايي است كه از شرايط مطلوب زراعي و باغي برخوردار باشند. در اين رابطه توصيه مي شود باغهاي انار طي يك برنامة 5 ساله اصلاح و باغ هاي رها شد ه و يا آنهايي كه تأمين حداقل نيازهاي زراعي و باغي، بويژه آب مناسب و مورد نياز، براي آنها ميسر نيست، حذف و باغهاي جديد با رعايت اصول فني احداث گردد.
2- در احداث باغهاي جديد و جايگزين ، از ارقام مقاوم به كرم گلوگاه و يا ارقامي با حساسيت كمتر استفاده شود. مانند رقم ملس دانه سياه يزدي كه براي شرايط استان يزد توصيه ميگردد.
3- از كشت مخلوط درختان انار با ساير درختان ميوه و همچنين احداث باغ انار در مجاورت درختاني مثل انجير و پسته كه ميزبان كرم گلوگاه انارهستند، خودداري شود.
4- به منظور حمايت از دشمنان طبيعي آفا ت و بيماريها، جلوگيري از طغيان كنه پاكوتاه انار و ساير آفات بالقوه و حفظ بهداشت و محيط زيست، از هرگونه سمپاشي درختان انار اجتناب گردد.
5- داخل تاج انارهاي مرغوب گل اول، پس از خشك شدن پرچم (حدوداً در اواخر خرداد) بوسيله دستگا ههاي ساده موجود تميز گردد.
6- انارهاي پوسيده و يا باقيمانده بر روي درخت يا ريخته شده در كف باغ بصورت همگاني و در فصل زمستان (دي و بهمن ) جمع آوري و منهدم گردد.
7- انارهاي آلوده شده در طول فصل داشت، بويژه در نسل اول آفت، نيز جمع آوري و معدوم گردد.
8- به منظورتقويت پارازيتيسم طبيعي آفت ، مبارزه بيولوژيك از طريق توليد و رهاسازي زنبور پارازيتوئيد تريكوگراما با استفاده از سوشهاي بومي و با رعايت نكات فني صورت گيرد.

:w27:
عالیه ;) منم موافقم !! کائولین هم که جدیدا میگند جواب داده میشه مورد 9
(فک کنم برنده خودتیااا :smile:)

juni

عالیه ;) منم موافقم !! کائولین هم که جدیدا میگند جواب داده میشه مورد 9
(فک کنم برنده خودتیااا :smile:)

با تشکر از مورد 9 ;)
اوه برنده..........بعله....مرررررررسی...:w38:
سوال بعدی رو مطرح می کنم بذار یکم فکر کنم یه موضوع خوب پیدا کنم که راجع بهش حرف بزنیم........:w20:

juni

اینم سوال من:
تشخیص بیماری خیلی آسونه.....
این بیماری رو انتخاب کردم چون یکی دو سالی هست تو ارومیه خسارت شدیدی رو به درخت های
آلبالو و گیلاس میزنه (تقلب).....و راه درمان موثری هم به اون صورت نداره......
یه سری مراقبت ها میشه انجام داد که اونم مدت زیادی جواب نمیده و درخت دووم نمیاره....
میخوام یکم در این مورد تبادل اطلاعات کنیم....
موفق باشین..:w27:

eliot -esf

کاربر ممتاز

اینم سوال من:
تشخیص بیماری خیلی آسونه.....
این بیماری رو انتخاب کردم چون یکی دو سالی هست تو ارومیه خسارت شدیدی رو به درخت های
آلبالو و گیلاس میزنه (تقلب).....و راه درمان موثری هم به اون صورت نداره......
یه سری مراقبت ها میشه انجام داد که اونم مدت زیادی جواب نمیده و درخت دووم نمیاره....
میخوام یکم در این مورد تبادل اطلاعات کنیم....
موفق باشین..:w27:
لکه غربالی هسته داران !!؟!؟

juni

لکه غریالی بیشتر روی میوه های رسیده ست...مثل نقطه هایی که روی زردآلو دیده میشه...تعدادشونم بیشتره

خب بگین عامل بیماری چه تا زودتر در مورد نحوه مبارزه اش صحبت کنیم دیگه......:w30: