مسابقه ••• تشخیص عکسهای میکروسکوپی!

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام همگی...
بر آن شدیم تا تاپیک جدیدی بزنیم و مسابقه ای دیگر راه بندازیم...:w16::w16:
این بار هم می خوایم عکس بزاریم و تشخیص بدیم چی هست و مربوط به چی هست و کلا شناساییش کنیم.
البته این بار می خوایم عکسهای میکروسکوپی بزاریم و این عکسها شامل تمام عکسهای در زمینه بیماریهای گیاهی از قبیل بیماریهای زراعی-درختان میوه و بیماریهای جالیز و دیگر بیماریها و عامل ها و اندام ها و قارچها و ... می باشد.

نفر برنده عکس بعدی رو می زاره و بچه ها تشخیص میدن.همراه تشخیص باید یک توضیح کوتاه هم بدین...و بعد نفری که عکس رو گذاشته خودش توضیح کامل رو بیان کنه...
خوب بریم...اگر نقصی یا مشکلی در این تاپیک می بینید بگین که رفعش کنیم...ان شاءا.. مفید باشه و کلی چیز یاد بگیریم.:w16::w40::gol:

یا علی...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
عکس اول!

عکس اول!

خوب با اجازه همگی من خودم شروع می کنم...:w16:
عکس اول:
لطفا عکس رو تشخیص و در مورد اون توضیح مختصر بدین...ممنون.
:gol::redface:
فقط یادمون باشه که عامل رو بگین و اگر عکس مر بوط به اندام اون هست نام اندام رو هم بگیم و ....

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
آوا جان دستت درد نکنه با این مسابقه
سخته بعد این همه مدت تازه بخوایم عکسای میکروسکوپی یادمون بیاد.ولی تمرین خیلی خوبیه.

در مورد عکس هم به نظر من زنگ زرد گندم هست.عاملش قارچ پوکسینیا و اینا هم اسپوراش هست.:w12:
آوا جان برای جواب اولیه همینا بسه یا بازم بگم؟اگه می خوای تا اسم علمی هم بگم.
:w16:
اسم علمی: Pucciinia striiformis البته این عامل زنگه که گفتم.ممکنه اشتباه باشه

آخرین ویرایش:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
راست میگی..خیلی سخته...ولی جالبه..باورم نمیشه این همه مطلب رو خوندیم و پاس کردیم..دوره خوبی میشه...
ممنون از جوابت افسون جون...:gol:در این حد که گفتی کامل ولی از این به بعد به نظرم اگر اسم علمیم بگیم خیلی خوبه...حداقل عامل رو بگیم...راستی وقت این چه قدر باشه؟خودت بگو...

afsoon6282

مدیر تالار
راست میگی..خیلی سخته...ولی جالبه..باورم نمیشه این همه مطلب رو خوندیم و پاس کردیم..دوره خوبی میشه...
ممنون از جوابت افسون جون...:gol:در این حد که گفتی کامل ولی از این به بعد به نظرم اگر اسم علمیم بگیم خیلی خوبه...حداقل عامل رو بگیم...راستی وقت این چه قدر باشه؟خودت بگو...
آره آوا جان تمرین خوبیه دستت درد نکنه:victory:
باشه الان اسم علمی رو اضافش میکنم.:w12:
برای وقتش هم خودت میدونی.:w12:اگه میدونی احتیاج بیشتری هست به فکر کردن نسبت به اون مسابقه ها وقتشو بیشتر کن.هر جور خودت صلاح میدونی:w16:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره آوا جان تمرین خوبیه دستت درد نکنه:victory:
باشه الان اسم علمی رو اضافش میکنم.:w12:
برای وقتش هم خودت میدونی.:w12:اگه میدونی احتیاج بیشتری هست به فکر کردن نسبت به اون مسابقه ها وقتشو بیشتر کن.هر جور خودت صلاح میدونی:w16:

ممنون عزیز..فکر نمی کنم..یعنی اگر قرار باشه جواب بدیم همون زمان کافیه..اگر موافق باشی همون 48 ساعت به نظرم خوبه..اگر اشتباه نکنم مثل زمان عکس بیماری میشه...

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون عزیز..فکر نمی کنم..یعنی اگر قرار باشه جواب بدیم همون زمان کافیه..اگر موافق باشی همون 48 ساعت به نظرم خوبه..اگر اشتباه نکنم مثل زمان عکس بیماری میشه...
آره عزیز وقت عکس تو اون مسابقه ها 48 ساعته.:w12:
باشه موافقم برای وقتش.:w16:
دیگه خودت زمانشو در نظر بگیر وقتی تموم شد بگو به بچه ها.:victory:
راستی کو بقیه بچه ها؟:w20:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب بچه ها ممنون از همه:gol:..وقتشه برنده و جواب مسابقه مشخص شه..البته دیرم شده...:redface:
جواب همونطور که جفتتون درست گفتین..زنگ زرد گندم بود..که جواب افسون جون کامل بود و جواب اول...
خوب............برنده خانم مدیر هستند..ممنونم گلک:w23:...سمیه جون از شما هم ممنون که شرکت کردی و البته جواب درست دادی..
.:w27:
خانم مدیر منتظر عکستون هستیم...:w16:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اجازت افسون جون یه توضیحی هم در مورد زنگ زرد گندم بدم...

آشنایی با علائم بـیماری زنگ زرد گندم :
اين بيماري يكي از خطرناكترين بيماريهاي غلات در ايران است، كه اولين بار در كشور در سال 1326 بوسيله اسفندياري گزارش شده است و در حال حاضر در بسياري از نقاط كشور شيوع دارد. اپيدمي‌هاي آن هر 4 تا 5 سال يك با خسارتهاي شديدي ايجاد مي‌كند. در بهار سال 1372، اين بيماري در مزارع گندم مناطق مختلف كشور به صورت اپيدمي نسبتاً شديد ظاهر شده و خسارات قابل توجهي به محصول وارد نمود. خوشبختانه از آن سال تا كنون، بدليل توسعه كاشت ارقام مقاوم و نيز كانون كوبي‌هايي كه بوسيله برخي سموم قارچكش مؤثر انجام گرفته است، اين بيماري نتوانسته بصورت همه‌گير بروز نمايد. از سوي ديگر بايد توجه داشت كه عامل بيماري قادر به ايجاد نژادهاي فيزيولوژيك متعدد مي‌باشد، كه براساس بيماريزايي آن روي ميزبانهاي مختلف و برهمكنش ژني هر نژاد و ميزبان شناسايي مي‌شوند. بنابراين كار تهيه ارقام مقاوم بايد دايمي باشد.

زنگ زرد گندم یک بیماری قارچی است.
عامل بیماری قارچی از رده بازیدیومیست با نام علمی Puccinia StriiformisF.SP.Tritci می باشد.

این قارچ دارای نژادهای فیزیولوژیک متعددی می باشند که در مناطق مختلف پراکنده شده اند. به علت تنوع پذیری بالا این قارچ می تواند با تشکیل نژادهای فیزیولوژیکی جدید باعث شکستن ارقام مقاوم گندم شود.
نشانه های بیماری:
زنگ زرد گندم در بهار ، معمولاً زودتر از ساير زنگ‌هاي غلات ظاهر مي‌شود. ابتدا روي برگهاي جوان پوستول‌ها (Pustules) يا جوش‌هاي اورديا (Uredia) زرد رنگ تشكيل مي‌شوند. اندازه هر جوش حدود 1-5/0×5/0-3/0 ميليمتر بوده كه بتدريج به هم متصل و بصورت خطي يا نواري به موازات رگبرگها، هردو سطح برگ را فرا مي‌گيرند. اين جوشها همچنين مي‌توانند روي غلات و سنبله نيز ظاهر شوند. دانه‌هاي سنبله آلوده بسيار كوچك، چروكيده و غيرقابل استفاده است. در اواخر دوره رشد گندم، مرحله تليوم قارچ شروع مي‌شود كه بصورت جوش‌هاي سياه رنگ بوده و بيشتر در سطح تحتاني برگ‌ها روي خطوط كوتاهي تشكيل مي‌شود.
جوشهای مذکور محتوی تعداد زیادی از اسپورهای قارچ می باشد که در شرایط مساعد می توانند آلودگی های جدیدی را ایجاد نمایند.
آشنایی با چرخه بیماری :
شرایط مناسب آب و هوایی مهمترین عامل ظهور و توسعه بیماری زنگ زرد گندم می باشد.
زمستان گذرانی عامل بیماری به صورت میسلیوم Mycelium در گیاه گندم و یا بصورت اسپور روی علفهای هرز میزبان در مناطقی که زمستان ملایمی دارند، می باشد. همزمان با مساعد شدن شرایط جوی از اواخر زمستان تا اوایل بهار آلودگی های اولیه در مزارع ایجاد می شود. منبع آلودگی اولیه در گیاهچه هایی است که در پائیز آلوده شده اند و یا اسپورهایی می باشد که از مناطق آلوده به مزرعه منتقل شده اند.
آلودگی ثانویه تا زمانی که شرایط محیطی برای توسسعه بیماری ( هوای خنک و مرطوب ) وجود داشته باشد، ادامه خواهد یافت. توسعه بیماری روی برگ ها بویژه برگ پرچم سبب کاهش فتوسنتز و افزایش تنفس در بوته های آلوده شده که میزان عملکرد دانه به نحو چشمگیری کاهش می یابد. با نامساعد شدن شرایط محیطی ( افزایش درجه حرارت محیط و کاهش رطوبت ) رشد و توسعه بیماری متوقف شده و اسپورهای عامل بیماری به روی علفهای هرز میزبان در ارتفاعات منتقل می شوند. اسپورها در ابتدای فصل پائیز سبب آلوده شدن کشت های پائیزه می شوند.
کنتـــرل بیماری :
استفاده از ارقام مقاوم موثرترین روش کنترل بیماری زنگ زرد می باشد.
موثرترین، اقتصادی ترین و منطقی ترین روش کنترل بیماری، کاشت ارقام مقاوم است. با توجه به اپیدمی زنگ زرد در سالهای 1372 و 1374 و خسارات چشمگیر آن در چند سال اخیر تلاش زیادی جهت معرفی ارقام برای مناطق مختلف کشور انجام شده است. نتایج این تحقیقات منجر به معرفی چندین رقم مقاوم مناسب کشت برای اقلیم های متفاوت گردیده است.
در مورد مناطقی که به دلایلی ارقام حساس به این بیماری کشت شده، با توجه به خسارت چشمگیر این بیماری و همچنین به منظور پیشگیری از گسترش بیماری در منطقه، مبارزه شیمیایی با هدف محدود کردن عامل بیماری در کانون های اولیه توصیه می شود.
با توجه به اینکه زمان مبارزه شیمیایی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، لذا بایستی مزارعی که ارقام حساس گندم در آنها کشت شده است بطور مرتب توسط شبکه های مراقبت مورد بازدید قرار گرفته و در صورت بروز بیماری و مناسب بودن شرایط محیطی اقدامات لازم جهت مبارزه شیمیایی انجام گردد. در این ارتباط قارچکشهای زیر موثر می باشد.
1-قارچکش سیپروکونازول Cyproconazole
با نام تجاری آلتو AltoSL%10 ، به میزان نیم لیتردرهکتار
2-قارچکش پروپیکونازول Propiconazole
با نام تجاری تلیت Telit- EC %25 ، به میزان یک لیتر در هکتار
3-قارچکش تبوکونازول Tebuconazole
با نام تجاری فولیکورFolicur - EW %25 ، به میزان یک لیتر در هکتار

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون آوا جان.:gol:عزیز اینجا منم یکیم مثل شما نگو مدیر:redface:.مدیر برای مواقع خاص هستم که لازم میشه.:w12:خانومی برای همه بچه ها دوستم نه مدیری که بالای سرشون باشه:love:(وای چقدر حرف زدم:biggrin:)

و اما مسابقه.:w16:خیلی سخته کلی گشتم تا تونستم پیدا کنم.نه اینکه نباشه ها هست عکس میکروسکوپی ولی یه جنس قارچ برای خیلی از بیماریها هست:w20: برای همین یکم وقت برد.:w16:ببخشید دیگه تکرار نمیشه:redface:
آوا جان ببین اگه خوب نیست یکی دیگه بذارم.:w16:

اینو میذارم بگین اندامش چیه،عامل چه بیماری هست،و خلاصه همون اطلاعات لازم
:victory:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
باید کنیدی و کنیدیوفور باشه...در مورد عاملش بزار یکم بگردم گلکم...

afsoon6282

مدیر تالار
آوا جان اگه اشکالی نداره یکم راهنمایی کنم.:redface:آخه ممکنه تو بقیه بیماریها هم باشه بعد خدای نکرده ذهن دوستان به بیماریهای دیگه منحرف میشه.:w16:

این بیماری از بیماریهای درختان میوه هست.و دو گونه یه جنس قارچ تولید این بیماری میکند.:w12:

ببخش آوا جان اگه نباید راهنمایی کنیم بگو تا دیگه از این به بعد چیزی نگم.:redface:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینطوری نگو بابا..خودت صاحب اختیاری..اتفاقا واسه این عکسها راهنمایی خوبه و لازمه ..کارت درسته!!!

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب با راهنماییت شاید این درست باشه..:w10:

اندام کنیدی و کنیدیوفور بودند.
و مربوط به بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی زیتون ...
از بیماریهای قارچی هست و نام عامل قارچ Verticillium dahliae هست گونه Verticillium albo-atrum
اگر اشتباه نکنم...
اگر اشتباه بود شرمنده...:redface:

afsoon6282

مدیر تالار
آوا جان هر موقع وقتش هست بگو تا جوابو بدم خانومی:redface:

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون عزیز.:gol:
اول اینکه بگم برنده این سری خودت شدی آوا جان.:redface:
البته سکینه جان هم قارچو درست گفتن ولی خودت توضیحت کامل بود.:gol:
خودت سری بعدی رو بذار
الان تو پست بعدی توضیحاتو میدم.
مرسی خانومم:gol:

afsoon6282

مدیر تالار
پژمردگی ورتیسلیومی زیتون :
این بیماری یکی از بیماریهای شایع زیتون در اغلب مناطق زیتون کاری جهان است.
علائم در بهار و زمان گلدهی به صورت لوله یا شدن برگها و از دست دادن حالت درخشندگی و مومی برگها و نهایتا زرد و قهوه ای شدن برگها ظاهر میشود.
این بیماری بسته با زمان آلودگی ممکن است باعث خشک شدن برگها و ریزش برگ و میوه ها شود.
اگر از ساقه ها مقطع عرضی گرفته شود ، قهوه ای شدن و نکروز شدن آوند ها در شاخه به صورت یک حلقه مشخص است.پوست شاخه های آلوده معمولا به رنگ آبی در می آید.اگر پوست شاخه و حتی ریشه ها را جدا کنیم در زیر پوست نوارهای قهوه ای رنگی که به طور طولی قرار گرفته اند مشخص است.
قارچ عامل بیماری 2 گونه است:
Verticillim albo-atrum
Verticillium dahliae

در هر دو گونه کنیدی ها و کنیدیو فورها به صورتی که در شکل دیده شد تشکیل میشود.
در گونه اول ( Verticillim albo-atrum ) تولید سختینه های ریزی به نام میکرو اسکلروت و در گونه دوم ( Verticillium dahliae ) تولید ریسه های ضخیم ، تیره و سیاه میکند. و هر دو عامل بقا و پایداری قارچ هستند که بر اثر ترشحات ریشه میزبان جوانه میزنند و به ریشه گیاه نفوذ میکنند و وارد آوند ه میشود و در آنجا تکثیر پیدا کرده و به قسمت های مختلف گیاه منتقل میشوند.
این قارچ با تولید توکسین یا زهرابه باعث قهوه ای شدن و نکروز شدن آوندها و مسدود شدن آوند ها می شود.

مبارزه :
- استفاده از ارقام مقاوم
- کاشت نهال سالم
- حذف علفهای هرز
- تقویت گیاه
- عدم جریان پیدا کردن آب از پای درختان آلوده به سالم
این موارد در پیشگیری بیماری موثر هستند.
-در صورتی که گیاه آلوده شد، در قسمت سایه انداز درخت ( آب چکان ) یک دایره به عمق 20-15 سانتیمتر حفر کرده و پودر بنومیل ریخته و سپس آبیاری میکنند.

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
افسون جونم ازتوضیحت ممنونم...:gol::gol:با اجازه همگی من تصویر بعدی رو می زارم...:w16:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب بچه ها عکس زیر مر بوط به چه بیماری و چه اندامی است...عامل بیماری را نام ببرید..
با تشکر از همه بچه های گلمون...

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب بچه ها عکس زیر مر بوط به چه بیماری و چه اندامی است...عامل بیماری را نام ببرید..
با تشکر از همه بچه های گلمون...

سلام:gol:
آوا جان این که اندام پریتس هستش فکر کنم عامل بیماری لکه سیاه سیب باشه :w01:

Venturia inaequalis
دیگه شرمنده اگه اشتباه گفتم
:sweatdrop: چند وقته سراغ کتابام نرفتم حدسی گفتم :w15:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب وقتشه جواب داده بشه و برنده اعلام بشه...:w16:
خوب من به سختی تونستم برنده رو مشخص کنم..:redface:تعداد شرکت کننده ها خیلی زیاد بود و من برای اینکه حق کسی ضایع نشه بسیار دقت کردم تا کسی که حقش بوده برنده شه...:whistle::eek:
ممنون از شرکتتون....
:gol::gol::gol:
برنده این سری سمیه جون هستند که جوابشون کاملترین جواب بود:biggrin::surprised:
ممنون گلم ..منتظر عکست هستیم...;)

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب جواب هم بگم....
درسته سمیه جون لکه سیاه سیب
عامل Venturia inaequalis بود.

اندام مورد نظر من آسک و آسکوسپور بود که در روی پریتس تشکیل می شوند.

قارچ V.inaequalis : دارای پریتس دروغی (Pseudoperithecium) است که در بافت استرومای برگها یا میوه های ریخته شده بر کف باغ زمستانگذرانی می کنند و بصورت منفرد ،‌قهوه ای تا سیاهرنگ می باشند . در هر پریتس 100-50 آسک بطور مجتمع به شکل استوانه ای با پایه کوتاه که درون هر یک 8 آسکوسپور است دیده می شود. دیواره آسکها دو جداره و نازک است . آسکوسپورها سبز مایل به زرد تا قهوه ای و دو سلولی هستند که سلول بالایی آن کوچکتر و پهن تر از سلول پائینی است (Inaequal = نامساوی ). این قارچ هتروتالیک دو قطبی است لذا آنتریدی روی یک پایه و آسکوگون روی پایه دیگر تشکیل می گردد.

بهتره در مورد بقیه چیزاش خیلی توضیح ندم چون توی قسمت مشکل در مورد لکه سیاه سیب بچه ها توضیح کامل دادن...

afsoon6282

مدیر تالار
با اجازه آوا جون:love:
سمیه جان الان که به سلامتی برگشتی:w16:
بیا عکستو بذار که خیلی وقته منتظریم عزیز:w12:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ببخشین بابت تاخیرم :sweatdrop::sweatdrop:

نام بیماری و عاملشو و نام اندام رو هم بگین :w10:

آخرین ویرایش:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم سمیه جون..:w30:والا شبیه خیلی چیزاست کاش یکی دوتا دیگه عکس می زاشتی...
خوب این باید قارج باشه...
اندام ها احتمالا اسپورانژ هستند که روی ریسه ها قرارا گرفتند...
نمیدونم شاید مربوط به Penicillium باشه...
البته خیلی شک دارم بین چند تا گیر کردم...