مباحث مرتبط با مهندسان (ناپیوسته علمی-کاربردی و تکنولوژی)

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان به طور خلاصه وضعیت اینجوریه:

1-اگه عنوان دو مقطعتون " معماری" باشه کد اصلی میگیرید.( البته دانشگاه علمی کاربردی رو میخوان مرتبط بدن که خلاف قانونه و باید پیگیری بشه)

2 -اگه کل واحدها رو پاس کرده باشید و عنوان رشتتون" تکنولوژی" باشه میتونیدطراحی تا پایه 2 ارتقا داشته باشیدو نظارت محدودیتی نداره . البته پروانه مرتبط با معماری.

3-اگه کل واحدها رو پاس کرده باشید و عنوان رشتتون "علمی کاربردی" باشه هم طراحی و هم نظارت بدون محدودیت میتونید پروانه بگیرید.البته پروانه مرتبط با معماری.

لینک بخشنامه برای موارد 1 تا 3 : به بندهای 4تا 6 و تذکر بند 6 بیشتر توجه شود.

http://maskan.mrud.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=bfcba2bf-6880-437d-aadf-9257c04cac7e

4- اگه تو هر کدوم از این عنوان رشته ها باشید و یک درس کسری داشته باشید نظارت بدون محدودیت و طراحی فقط تا پایه 3 میتونید بگیرید.

5- اگه رشتتون مرتبط باشه و " کارشناسی ارشد مهندسی معماری" داشته باشید کد اصلی بهتون تعلق میگیره.

لینک بخشنامه برای موارد 4و5 : به بندهای 3تا 7 توجه کنید

http://maskan.mrud.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=195e3b13-19e6-4190-b721-73e040cc15a5

سلام دوستان وقتی من برای جواب کمیسیون هم ارزی رفتم گفتن طراحی تا پایه 2 می تونی داشته باشی این قضیه تا پایه 3 دیگه چیه؟ مهندسی تکنولوژی معماری بودم

همون پایه دو درسته - لینک بخشنامه رو تو پست قبلی گذاشتم. ولی بعضی ها هم تا پایه 3 میتونن ارتقا داشته باشن. بسته به واحداییه که پاس کردن.
بین این دو مورد تقاوت زیاده.یکبار 1--اگه کل واحدها رو پاس کرده باشید و عنوان رشتتون" تکنولوژی" باشه میتونیدطراحی تا پایه 2 ارتقا داشته باشیدو نظارت محدودیتی نداره . البته پروانه مرتبط با معماری. 2-یکبارم اینو میگید در حالی که ایشون هم تکنولوزی معماری هستن2-ولی بعضی ها هم تا پایه 3 میتونن ارتقا داشته باشن. بسته به واحداییه که پاس کردن.[/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لان تکلیف چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تمام اونهایی که کاردانی خوندن بعد کاردانی به کارشناسی همه تکنولوزی اون رشته شدند پس عینا"عنوانشون یکی نیست !!!!!!!!!!!!!پس اینکه میگید تا پایه 3 وبسته به درسهایی که پاس کردند چی میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون میشم روشنم کنید:gol:

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
بین این دو مورد تقاوت زیاده.یکبار 1--اگه کل واحدها رو پاس کرده باشید و عنوان رشتتون" تکنولوژی" باشه میتونیدطراحی تا پایه 2 ارتقا داشته باشیدو نظارت محدودیتی نداره . البته پروانه مرتبط با معماری. 2-یکبارم اینو میگید در حالی که ایشون هم تکنولوزی معماری هستن2-ولی بعضی ها هم تا پایه 3 میتونن ارتقا داشته باشن. بسته به واحداییه که پاس کردن.[/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لان تکلیف چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تمام اونهایی که کاردانی خوندن بعد کاردانی به کارشناسی همه تکنولوزی اون رشته شدند پس عینا"عنوانشون یکی نیست !!!!!!!!!!!!!پس اینکه میگید تا پایه 3 وبسته به درسهایی که پاس کردند چی میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون میشم روشنم کنید:gol:
دوست عزیز من یک ماه پیش راجب همین مسئله رفتم سازمان نظام مهندسی

یه چارت بهم دادن ، که برای مهندسی معماری بود و هر کی بخواد از تکنولوژی حق طراحی بگیره باید تمام درسهایی که تو این چارته هست رو پاس کنه ... حدود بیست درس خاص...

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز من یک ماه پیش راجب همین مسئله رفتم سازمان نظام مهندسی

یه چارت بهم دادن ، که برای مهندسی معماری بود و هر کی بخواد از تکنولوژی حق طراحی بگیره باید تمام درسهایی که تو این چارته هست رو پاس کنه ... حدود بیست درس خاص...
شما اون چارت رو دارید الان ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟میتونید یک عکس ازش بگیرید واینجا بذارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون میشم:gol:

riahi_arc55

عضو جدید
دوستان عزیز جواب اکثر سوالات در این چند بخشنامه اومده .

لطفا وقت بگذارید و کامل بخونید . جدول چارت درسی هم در انتهای بخشنامه هستش.

riahi_arc55

عضو جدید
ممنونم واقعا کامل بود....حالا یه سئوال اگه ارشد دانشجوی ترم 1 باشه طرف....اونوقت باید صبر کنه فارغ التحصیل بشه یا مهم قبولی توی ورودی ارشد هست...
و اگه اول پروانه اشتغال رو بگیره طرف و بعد ارشد...چجوری میشه...یعنی باید اقدام کنه برای تغییر پروانه؟؟؟ممکنه تنها چند ماه از گرفتن پروانه گذشته باشه...سازمان قبول بر اصلاح پروانه میکنه؟؟؟

بله بعد از فارغ التحصیلی شما میتونید برای تغییر پروانتون اقدام کنید.و سازمان پروانتونو تغییر میده و مشکلی نیست ولی مساله اصلی اینه که یه شبهه هنوز توی بخشنامه دوم وجود داره و بین علمای شیعه و سنی هنوز اختلافه.

اگه دقت کنید در بند 3 بخشنامه دوم گفته سنوات بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد حساب میشه. این یعنی اینکه 3 سال بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد پروانتون اصلی میشه.

ولی چون تو بند 4 اون صراحتا واختصاصا رشته معماری رو نام برده و گفته که پروانه اصلی تعلق میگیره , نظام مهندسیها میگن دقیقا پس از فارغ التحصیلی اینکار انجام میشه.

ولی از اونجایی که این بخشنامه جدیده و خیلی کم اجرایی شده مشخص نیست دقیقا قراره چطور عمل بشه. ولی نظام مهندسی میگه هر کس ارشد داره ما اصلی میدیم بهش.

riahi_arc55

عضو جدید

دوست عزیز اول شما جواب سوال منو بیزحمت بدید

آیا دکمه آسانسور را به تعداد بیشتری فشار دهیم آسانسور زودتر می آید؟ (سوال آزمون نظارت آذر 92)
آیا با گذاشتن علامت سوال بیشتر , جواب زودتر و بهتر داده میشود؟ :biggrin: (صرفا جهت شوخی 93)

حالا میریم سر جواب سوالای شما : تا اونجایی که من از سوالتون متوجه شدم شما میخواهید بدونید که چه اشخاصی فقط پایه 3 میگیرن؟ به بند 5 بخشنامه دوم مراجعه کنید( کسانی که یکی از درسها رو پاس نکردن) جدول دروس هم پیوست 1 بخشنامه اوله
ضمنا افرادی هم هستن که عنوان رشتشون " عینا" در کاردانی و کارشناسی یکی هست . و عنوان رشتشون " معماری " هستش.

آخرین ویرایش:

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
شما اون چارت رو دارید الان ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟میتونید یک عکس ازش بگیرید واینجا بذارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون میشم:gol:

اینه چارتشمشاهده پیوست 215983

اینم در مورد پروانه مرتبطو ایناس...که قبلا از همین سایت دانلود کردم..البته مربوط به کاردانیه!!!!

مشاهده پیوست جدول كد رشته هاي كارداني.pdf

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز اول شما جواب سوال منو بیزحمت بدید

آیا دکمه آسانسور را به تعداد بیشتری فشار دهیم آسانسور زودتر می آید؟ (سوال آزمون نظارت آذر 92)
آیا با گذاشتن علامت سوال بیشتر , جواب زودتر و بهتر داده میشود؟ :biggrin: (صرفا جهت شوخی 93)

حالا میریم سر جواب سوالای شما : تا اونجایی که من از سوالتون متوجه شدم شما میخواهید بدونید که چه اشخاصی فقط پایه 3 میگیرن؟ به بند 5 بخشنامه دوم مراجعه کنید( کسانی که یکی از درسها رو پاس نکردن) جدول دروس هم پیوست 1 بخشنامه اوله
ضمنا افرادی هم هستن که عنوان رشتشون " عینا" در کاردانی و کارشناسی یکی هست . و عنوان رشتشون " معماری " هستش.

ممنونم از جواب ولی دوست عزیز علامت سوالای زیاد من لوگوی منه!!!!!!!!!!!!!:biggrin:برای بهتر یا زودتر جواب گرفتن نیست!!!!!!!!!!:gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ،، بابت تاخیر پوزش

سایر توضیحات را می توانید در سایت متخصصین ایران مشاهده کنید . سرافراز مانید.

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش می کنم .. بله همونه

راستشو بخواید منم کارشناسی ناپیوسته بودم ینی مهندسی تکنولوژی معماری!!!!!!!!!همه ی این درسهایی که اینجا گفته شده را پاس کردم حتی تعدادی هم بیشتر.الان زمان ازمون نظام من نشده اما میخواستم ببینم چه درسهایی هستش.ممنونم که گذاشتید:gol:.من در مورد نظام اطلاعاتم کمه میشه شما اگه براتون مقدوره یه مقدار در رابطه با پایه ها بهم اطلاعات بدید یا جایی رو معرفی کنید که اطلاعاتی بدست بیارم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنونم:gol::gol::redface:

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستشو بخواید منم کارشناسی ناپیوسته بودم ینی مهندسی تکنولوژی معماری!!!!!!!!!همه ی این درسهایی که اینجا گفته شده را پاس کردم حتی تعدادی هم بیشتر.الان زمان ازمون نظام من نشده اما میخواستم ببینم چه درسهایی هستش.ممنونم که گذاشتید:gol:.من در مورد نظام اطلاعاتم کمه میشه شما اگه براتون مقدوره یه مقدار در رابطه با پایه ها بهم اطلاعات بدید یا جایی رو معرفی کنید که اطلاعاتی بدست بیارم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنونم:gol::gol::redface:
امیدوارم موفق باشید .. دوست عزیز قوانین نظام مهندسی در کل کشور یکیه { مگر قوانین ساخت و اجرا و البته طراحی که معضلی در نظام ساخت و ساز کنونیه } و الا برای گزینش تفاوتی وجود ندارد و اگه همین دستورالعمل پنج صفحه ایی رو مطالع کنید سوالی براتون باقی نمی مونه. پیشنهاد میکنم سری به نظام مهندسی شهر محل سکونتتون بزنید.

:gol::gol::gol:

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیدوارم موفق باشید .. دوست عزیز قوانین نظام مهندسی در کل کشور یکیه { مگر قوانین ساخت و اجرا و البته طراحی که معضلی در نظام ساخت و ساز کنونیه } و الا برای گزینش تفاوتی وجود ندارد و اگه همین دستورالعمل پنج صفحه ایی رو مطالع کنید سوالی براتون باقی نمی مونه. پیشنهاد میکنم سری به نظام مهندسی شهر محل سکونتتون بزنید.

:gol::gol::gol:
ممنوم لطف کردید:gol::gol::heart:;)

riahi_arc55

عضو جدید
مشاهده پیوست کمسیون هم ارزی 1392.pdf

سلام
عکسهایی که دوستمون زحمت کشیدن و از جدول گذاشتن همون جدول ضمیمه بخشنامس و عکس دوم هم همون بند 6 بخشنامه اوله . به هر حال اگر دوستان عزیز احتمالا بعضی از درسایی که پاس کردن عنوانشون با جدول فرق میکنه . به بند 7 این بخشنامه ای که گذاشتم(بخشنامه بالایی) نیز توجه کنید . ضمنا بند 6و7 بخشنامه دوم صفحه قبل که لینکشو مجدد اینجا قرار میدم(بخشنامه پایینی) رو هم بخونید.

http://maskan.mrud.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=195e3b13-19e6-4190-b721-73e040cc15a5

riahi_arc55

عضو جدید
دوستان به طور خلاصه وضعیت اینجوریه:

1-اگه عنوان دو مقطعتون " معماری" باشه کد اصلی میگیرید.( البته دانشگاه علمی کاربردی رو میخوان مرتبط بدن که خلاف قانونه و باید پیگیری بشه)

2-اگه کل واحدها رو پاس کرده باشید و عنوان رشتتون" تکنولوژی" باشه میتونیدطراحی تا پایه 2 ارتقا داشته باشیدو نظارت محدودیتی نداره . البته پروانه مرتبط با معماری.

3-اگه کل واحدها رو پاس کرده باشید و عنوان رشتتون "علمی کاربردی" باشه هم طراحی و هم نظارت بدون محدودیت میتونید پروانه بگیرید.البته پروانه مرتبط با معماری.

لینک بخشنامه برای موارد 1 تا 3 : به بندهای 4تا 6 و تذکر بند 6 بیشتر توجه شود.

http://maskan.mrud.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=bfcba2bf-6880-437d-aadf-9257c04cac7e

4- اگه تو هر کدوم از این عنوان رشته ها باشید و یک درس کسری داشته باشید نظارت بدون محدودیت و طراحی فقط تا پایه 3 میتونید بگیرید.

5- اگه رشتتون مرتبط باشه و " کارشناسی ارشد مهندسی معماری" داشته باشید کد اصلی بهتون تعلق میگیره.

لینک بخشنامه برای موارد 4و5 : به بندهای 3تا 7 توجه کنید

مشاهده پیوست 216031

سلام
عکسهایی که دوستمون زحمت کشیدن و از جدول گذاشتن همون جدول ضمیمه بخشنامس و عکس دوم هم همون بند 6 بخشنامه اوله . به هر حال اگر دوستان عزیز احتمالا بعضی از درسایی که پاس کردن عنوانشون با جدول فرق میکنه . به بند 7 این بخشنامه ای که گذاشتم(بخشنامه بالایی) نیز توجه کنید . ضمنا بند 6و7 بخشنامه دوم صفحه قبل که لینکشو مجدد اینجا قرار میدم(بخشنامه پایینی) رو هم بخونید.

فکر میکنم این جمع بندی بتونه کمک کنه که سوالای زیادی جواب داده بشه.

shafagh234

عضو جدید
سلام ، پس یعنی من که کاردانیم تقریبا غیر مرتبط بوده وکارشناسی معماری و الان ارشد معماری هستم میتونم بعد فارغ التحصیلی امتحان طراحی شرکت کنم؟

riahi_arc55

عضو جدید
سلام ، پس یعنی من که کاردانیم تقریبا غیر مرتبط بوده وکارشناسی معماری و الان ارشد معماری هستم میتونم بعد فارغ التحصیلی امتحان طراحی شرکت کنم؟

دوست عزیز ملاک اولیه عنوان مدرک و دروس پاس شده در مقطع کاردانی و کارشناسی هستش. اگر تمام دروس جدول پیوست رو پاس کرده باشید میتونید پروانه طراحی بگیرید.

holooooooo

کاربر ممتاز
من شنیدم اوناییکه کاردانیشون غیرمرتبط بوده اگ ارشد بگیرن میتونن پروانه طراحی بگیرن!

riahi_arc55

عضو جدید
من شنیدم اوناییکه کاردانیشون غیرمرتبط بوده اگ ارشد بگیرن میتونن پروانه طراحی بگیرن!

دوست عزیز اگر منبع موثقی دارید لطفا معرفی کنید. چون این نقل قولها اگه موثق نباشند و شخصی صرفا به اینها اکتفا کنه ممکنه چند سال از عمرشو به هدر بده.

تا اونجایی که من اطلاع دارم در ابتدا با توجه با بخشنامه های بالا باید اصلی یا مرتبط بودن مدرک کارشناسیتون مشخص بشه.(طبق واحدهایی که پاس کردین و عنوان مدرکتون)

اگه حتی مرتبط هم باشین میتونید طراحی بگیرین و در مرحله بعدی اگه مرتبط بودید میتونید با گرفتن کارشناسی ارشد پروانه اصلی بگیرید.
به بخشنامه زیر هم توجه داشته باشید.

مشاهده پیوست 444444.pdf

holooooooo

کاربر ممتاز
دوست عزیز اگر منبع موثقی دارید لطفا معرفی کنید. چون این نقل قولها اگه موثق نباشند و شخصی صرفا به اینها اکتفا کنه ممکنه چند سال از عمرشو به هدر بده.

تا اونجایی که من اطلاع دارم در ابتدا با توجه با بخشنامه های بالا باید اصلی یا مرتبط بودن مدرک کارشناسیتون مشخص بشه.(طبق واحدهایی که پاس کردین و عنوان مدرکتون)

اگه حتی مرتبط هم باشین میتونید طراحی بگیرین و در مرحله بعدی اگه مرتبط بودید میتونید با گرفتن کارشناسی ارشد پروانه اصلی بگیرید.
به بخشنامه زیر هم توجه داشته باشید.

مشاهده پیوست 216123

من خودمو نمیگم، دوستم کاردانیه مکانیکه دانشجوی ارشد معماری و لیسانس معماری هم داره، اون از نظام پرسیده بود به نظرم، حالا ازش میپرسم

arefeh

کاربر ممتاز
من خودمو نمیگم، دوستم کاردانیه مکانیکه دانشجوی ارشد معماری و لیسانس معماری هم داره، اون از نظام پرسیده بود به نظرم، حالا ازش میپرسم

یه چیزی بگم؟؟؟
من دوستم کاردانی مرمت خونده و لیسانس معماری داره الان دانشجوی ارشد دانشگاه آزاده....توی آزمون طراحی خرداد ماه جلوی من نشسته بود....من باهاش صمیمی نیستم ولی حتما میتونه طراحی بگیره که اومده امتحان داده....فقط نمیدونم چرا از اول تا آخر آزمون داشت نمونه نقشه میدید...بعدم خیلی خشن آخر آزمون وسیله هاشو جمع کرد رفت:razz:

holooooooo

کاربر ممتاز
یه چیزی بگم؟؟؟
من دوستم کاردانی مرمت خونده و لیسانس معماری داره الان دانشجوی ارشد دانشگاه آزاده....توی آزمون طراحی خرداد ماه جلوی من نشسته بود....من باهاش صمیمی نیستم ولی حتما میتونه طراحی بگیره که اومده امتحان داده....فقط نمیدونم چرا از اول تا آخر آزمون داشت نمونه نقشه میدید...بعدم خیلی خشن آخر آزمون وسیله هاشو جمع کرد رفت:razz:

مرمت که فکر کنم مرتبط حساب شه!!! دختر خالم لیسانس مرمت داره ارشد معماری! لیسانس مرمتشو که راجبش حرف میزنه میگه همون واحدای معماری رو داریم به اضافه ی 16 واحد تخصصیه مرمت....

9516230

عضو جدید
دوست عزیز #322 riahi_arc55

من الان مدرکم کاردانی ناپیوسته معماری هستش.از دوره شبانه.
الان بخوام کار شنا سی رو تو دانشگاه علمی کاربردی بگرم بعدا مشکلی یپش نمیا؟؟عنوان مدرکم چی میشه؟علمی کاربرد ی معماری یا تکنولوزی معماری؟
ممنون میشم راهاییم کنین.

کلا گیج شدم.

riahi_arc55

عضو جدید
دوست عزیز #322 riahi_arc55

من الان مدرکم کاردانی ناپیوسته معماری هستش.از دوره شبانه.
الان بخوام کار شنا سی رو تو دانشگاه علمی کاربردی بگرم بعدا مشکلی یپش نمیا؟؟عنوان مدرکم چی میشه؟علمی کاربرد ی معماری یا تکنولوزی معماری؟
ممنون میشم راهاییم کنین.

کلا گیج شدم.

بر طبق قانون و مصوبات اگه مدرک کاردانی و کارشناسیتون هر دو معماری باشه رشته اصلی محسوب میشوید.
ولی بخشنامه ای هستش که تمامی رشته های دانشگاه علمی کاربردی رو مرتبط دونسته. گرچه که این بخشنامه غیر قانونی هستش ولی در حال اجراست.
بنده به شخصه و با جدیت در حال پیگیری جهت ابطال این بخشنامه هستم .
در هر صورت شما باید به عنوان رشته قبولیتون دقت کنید که معماری بدون پیشوند و پسوند باشه.

sanisani

عضو جدید
من کاردانی شهرسازی بودم کارشناسی تکنولوژی معماری.
آیا راهی هست واحدهایی که پاس نکردم و الان که فارغ التحصیل شدم پاس کنم؟
چون کاردانی شهرسازی بودم خیلیاشو پاس نکردم.
فکر کنم کلا بهم هیچ پروانه ای ندن... :((

holooooooo

کاربر ممتاز
من کاردانی شهرسازی بودم کارشناسی تکنولوژی معماری.
آیا راهی هست واحدهایی که پاس نکردم و الان که فارغ التحصیل شدم پاس کنم؟
چون کاردانی شهرسازی بودم خیلیاشو پاس نکردم.
فکر کنم کلا بهم هیچ پروانه ای ندن... :((

نه بهتون اجرا و نظارت میدن، برای طراحی هم باید از نظام استان سوال کنید که شرایطش چیه

i'm ok

عضو جدید
ممنونم از شما :gol:طرح فنی همون ترسیم فنی هست؟؟؟؟؟؟؟

خواهش می کنم .. بله همونه

بنظرم فرق دره
ترسیم فنی اگه اشتباه نکنم 3 واحدیه که ترم 2کاردانی پاس کردیم
اما منظور از طرح فنی طراحی فنی ه (مثل طرح معماری) که 4واحدیه و ترم آخر پاسش کردیم