مباحث مرتبط با مهندسان (ناپیوسته علمی-کاربردی و تکنولوژی)

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
قانون نظام مهندسی رو خوندی؟ اگه بخونی در مورد رشته های اصلی و مرتبط نوشته.....

آره خوندم توصفحه 15و16 یه چیزایی گفته.ولی کامل نیس.مثلا نگفته تا پایه چند میشه پروانه گرفت.یا چطور میشه از رشته مرتبط به اصلی تبدیل شد.

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
قانون نظام مهندسی رو خوندی؟ اگه بخونی در مورد رشته های اصلی و مرتبط نوشته.....
قانون نظام مهندسی میگه یکی از رشته های هفتگانه باشی بهت کد اصلی تعلق میگیره شامل معماری -عمران -ترافیک -شهرسازی -نقشه برداری -برق و مکانیک میشه همین گفته اگه یکی کاردانی بره فرضا گرافیک بخونه بعد کارشناسی معماری بخونه اونموقع میشه مرتبط حالا من موندم ما که کاردانی ناپیوسته معماری خوندیم از دانشگاه ملی و کارشناسی علمی کاربردی معماری چرا باید مرتبط باشه ؟!!!!!!!!!!

ahmad88

عضو جدید
قانون نظام مهندسی میگه یکی از رشته های هفتگانه باشی بهت کد اصلی تعلق میگیره شامل معماری -عمران -ترافیک -شهرسازی -نقشه برداری -برق و مکانیک میشه همین گفته اگه یکی کاردانی بره فرضا گرافیک بخونه بعد کارشناسی معماری بخونه اونموقع میشه مرتبط حالا من موندم ما که کاردانی ناپیوسته معماری خوندیم از دانشگاه ملی و کارشناسی علمی کاربردی معماری چرا باید مرتبط باشه ؟!!!!!!!!!!

تو قانون نظام مهندسی که نمیگه که شما کد چند هستی. شما فقط با کد 100 صلی حسب میشی. به غیز از اون به درد نمیخوره یعنی شما خیلی ببخشید اصلا مهندسی نخوندی یه چیزی شبیه اون خوندی. متاسفاانه به دلیل عدم اعتراض بچه ها این موضوع افتاده باید اعتراض کنید. ادامه دار باشه تا به نتیجه برسه. علمی-کاربردی و تکنولوزی و یا هر پسوندی در کنار اون برای مدک تحصیلی موجب میشه مرتبط باشی. حالا میخوای از دانشگاه هاروارد مدرک گرفته باشی. فرقث نداره.....

ahmad88

عضو جدید
آره خوندم توصفحه 15و16 یه چیزایی گفته.ولی کامل نیس.مثلا نگفته تا پایه چند میشه پروانه گرفت.یا چطور میشه از رشته مرتبط به اصلی تبدیل شد.

برادر ظاهرا صلا اطلاعات نداری....کمسیون هم ارزی موجب شده کد 120 بگیریم. ربطی به قانون نظام مهدسی نداره. اما با مرتبط شدن مشکول قانون نظام مهندسی میشیم. خوندی که در مورد مرتبط ها چی نوشته؟ شما در واقع همتراز مهندس کد اصلی نیستی و هر بلایی میتونن سرت بیارن. در حالی که در تعداد و واحدهای گذرونده شده هیچ تفاوتی نیست. اینم بگم یسری از دانسگاه ها به بعضی از ورود های خودشون کارشناسی ناپیوسته دادن که موجب شده کد اصلی بگیرن در حالی که یه ورودی دیگه از همون دانشگاه الان کد 120 گرفته..!!!!!

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو قانون نظام مهندسی که نمیگه که شما کد چند هستی. شما فقط با کد 100 صلی حسب میشی. به غیز از اون به درد نمیخوره یعنی شما خیلی ببخشید اصلا مهندسی نخوندی یه چیزی شبیه اون خوندی. متاسفاانه به دلیل عدم اعتراض بچه ها این موضوع افتاده باید اعتراض کنید. ادامه دار باشه تا به نتیجه برسه. علمی-کاربردی و تکنولوزی و یا هر پسوندی در کنار اون برای مدک تحصیلی موجب میشه مرتبط باشی. حالا میخوای از دانشگاه هاروارد مدرک گرفته باشی. فرقث نداره.....
خدا کنه این جواب آزمون بیاد و قبول بشم ببین چجوری کدمو تبدیل به اصلی میکنم عمرا بذارم مرتبط بخوره توی پروانه ام . ادبیات که نخوندیم !!! یا یه مقطع عمران نخوندیم یه مقطع معماری که مرتبط بخوریم باید از حقمون دفاع کنیم / حرف دوستمونو قبول دارم کد های مرتبطو که دادن وقت خودش بلایی سرمون میارم ممکنه بگن مهندسین عزیز سهمیه نظارت کم شده اصلی ها 8000 متر ولی مرتبط ها 2000 باید مهر بزنن اونموقع دیگه درست نمیشه / درخت رو تا کوچیکه باید خموند

افروغ

عضو جدید
من از مسکن و شهرسازی اصفهان و نظام مهندسی اراک و نظام مهندسی خرم آباد پرسیدم.هر سه مورد یه لیست بهم دادن که اگه دروسشو پاس کرده باشین میتونین طراحی شرکت کنین.(بعضی دروس تخصصی رشته مون بود)
من مهندسي تكنولوژي معماري و خواهرم ناپیوسته علمی کاربردی خونده.تمام دروس لیستو پاس کردیم بجز "ریاضی مهندسی" که ما "ریاضی عمومی" پاس کردیم و خودشون گفتن مانعی نداره

riahi_arc55

عضو جدید
یعنی با کد 120 فقط تا پایه 3 میشه پروانه گرفت؟

با توجه به بخشنامه ها و آیین نامه های موجود شما پروانه تا پایه یک هم میتونید ولی مرتبط هستش.
اینکه قراره چه بلایی سر مرتبطها بیارن بعدا مشخص میشه اول باید به شما بقبولونن که مرتبطی و بعد از اینکه یکی دو سالی گذشت و کاملا قبول کردید که مرتبطید اونوقت مزایای اصلی و مرتبط رو براتون شرح میدن.
تو قانون اومده اگر جایی مهندس اصلی نداشت میتونن از مرتبط استفاده کنن.
تو قانون اومده شما فقط میتونید در انتخابات نظام مهندسی رای بدید و نمیتونید کاندید بشید .
در مجمع عمومی سازمان فقط مستمع هستید و حق اظهار نظر ندارید.
و خلاصه اینکه شما نیروی ذخیره هستید...... حالا حالا ها... باید رو نیمکت بشینید.
همه اینا بر میگرده به اینکه ما تحصیلکرده ها خیلی سطحی نگر شدیم و نه در دوران تحصیل و نه بعد از اون به حقوق خودمون آشنا نشدیم. و فقط چند واحد پاس کردیم و با کشیدن چند تا خط میخوایم تو این بازار کار کنیم. ...

riahi_arc55

عضو جدید
من از مسکن و شهرسازی اصفهان و نظام مهندسی اراک و نظام مهندسی خرم آباد پرسیدم.هر سه مورد یه لیست بهم دادن که اگه دروسشو پاس کرده باشین میتونین طراحی شرکت کنین.(بعضی دروس تخصصی رشته مون بود)
من مهندسي تكنولوژي معماري و خواهرم ناپیوسته علمی کاربردی خونده.تمام دروس لیستو پاس کردیم بجز "ریاضی مهندسی" که ما "ریاضی عمومی" پاس کردیم و خودشون گفتن مانعی نداره

اگه این واحدا رو پاس کرده باشید شما میتونید تا پایه 3 ارتقا بگیرید و خواهرتون تا پایه 1 - ولی هر دوتون رشتتون مرتبط هستش.

افروغ

عضو جدید
نحوه بررسي و تعيين وضعيت صدور پروانه اشتغال به كار مهندسي براي دارندگان مدارك تحصيلي مقاطع

كارداني و كارشناسي كه عنوان رشته تحصيلي درج شده در دانشنامه ايشان در هر دو مقطع مذكور عيناً يكسان
مي باشد همانند دارندگان مدارك كارشناسي پيوسته در همان رشته وفق ضوابط و مقررات مندرج در قانون
نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين نامه اجرايي آن مي باشد.
دارندگان مدارك تحصيلي كارشناسي ناپيوسته در رشته هاي اصلي چنانچه به مدرك تحصيلي مقطع كارداني آنها در همان رشته
مقطع كارشناسي پروانه كارداني با كد اصلي تعلق بگيرد
، نحوه بررسي و تعيين صلاحيت پروانه اشتغال به كار مهندسي ايشان همانند دارندگان مدارك كارشناسي پيوسته
در همان رشته مي باشد و در صورتيكه كارداني آنها پروانه با كد اصلي تعلق نگيرد ،
چنانچه كليه واحدهاي مصوب كميسيون هم ارزي رشته ها را در طول زمان تحصيل و به صورت واحدهاي مؤثر
گذرانيده باشند، مي توانند پروانه اشتغال به كار با كداصلي دريافت نمايند،
و در غير اينصورت نامبرگان فقط مي توانند كد مرتبط با صلاحيت نظارت دريافت نمايند.
چنانچه دارندگان مدارك تحصيلي ناپيوسته تكنولوژي و يا علمي كاربردي در رشته هاي اصلي كليه واحدهاي
مندرج در جدول ريزنمرات مصوت كميسيون هم ارزي را در رشته خود به صورت كامل گذرانيده باشند، مي توانند پروانه اشتغال به كار
مرتبط با مهندسي با حدود صلاحيت نظارت برحسب سنوات و طراحي و يا محاسبات حداكثر تا پايه 3
دريافت نمايند.
لازم به ذكر است منظور از واحد هاي گذرانيده شده در طول زمان تحصيل ،تنها واحدهاي اصلي آن رشته مي باشد و واحدهاي بدون اثر ،قابل قبول نمي باشد.

http://www.nms-mr.ir/Public/Public_Files/Licensing/KomisionMadeh7.pdf

riahi_arc55

عضو جدید
نحوه بررسي و تعيين وضعيت صدور پروانه اشتغال به كار مهندسي براي دارندگان مدارك تحصيلي مقاطع

كارداني و كارشناسي كه عنوان رشته تحصيلي درج شده در دانشنامه ايشان در هر دو مقطع مذكور عيناً يكسان
مي باشد همانند دارندگان مدارك كارشناسي پيوسته در همان رشته وفق ضوابط و مقررات مندرج در قانون
نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين نامه اجرايي آن مي باشد.
دارندگان مدارك تحصيلي كارشناسي ناپيوسته در رشته هاي اصلي چنانچه به مدرك تحصيلي مقطع كارداني آنها در همان رشته
مقطع كارشناسي پروانه كارداني با كد اصلي تعلق بگيرد
، نحوه بررسي و تعيين صلاحيت پروانه اشتغال به كار مهندسي ايشان همانند دارندگان مدارك كارشناسي پيوسته
در همان رشته مي باشد و در صورتيكه كارداني آنها پروانه با كد اصلي تعلق نگيرد ،
چنانچه كليه واحدهاي مصوب كميسيون هم ارزي رشته ها را در طول زمان تحصيل و به صورت واحدهاي مؤثر
گذرانيده باشند، مي توانند پروانه اشتغال به كار با كداصلي دريافت نمايند،
و در غير اينصورت نامبرگان فقط مي توانند كد مرتبط با صلاحيت نظارت دريافت نمايند.
چنانچه دارندگان مدارك تحصيلي ناپيوسته تكنولوژي و يا علمي كاربردي در رشته هاي اصلي كليه واحدهاي
مندرج در جدول ريزنمرات مصوت كميسيون هم ارزي را در رشته خود به صورت كامل گذرانيده باشند، مي توانند پروانه اشتغال به كار
مرتبط با مهندسي با حدود صلاحيت نظارت برحسب سنوات و طراحي و يا محاسبات حداكثر تا پايه 3
دريافت نمايند.
لازم به ذكر است منظور از واحد هاي گذرانيده شده در طول زمان تحصيل ،تنها واحدهاي اصلي آن رشته مي باشد و واحدهاي بدون اثر ،قابل قبول نمي باشد.

http://www.nms-mr.ir/Public/Public_Files/Licensing/KomisionMadeh7.pdf

واقعا امیدوار شدم """"""" حداقل یکنفر بر اساس آیین نامه اظهار نظر کرد. ازتون ممنونم . حالا آدم حس خوبی بهش دست میده و میدونه که با یک مهندس طرفه"

جوابتون تو همین آیین نامه اومده. به رنگ سبز و بنفش دقت کنید.

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
با توجه به بخشنامه ها و آیین نامه های موجود شما پروانه تا پایه یک هم میتونید ولی مرتبط هستش.
اینکه قراره چه بلایی سر مرتبطها بیارن بعدا مشخص میشه اول باید به شما بقبولونن که مرتبطی و بعد از اینکه یکی دو سالی گذشت و کاملا قبول کردید که مرتبطید اونوقت مزایای اصلی و مرتبط رو براتون شرح میدن.
تو قانون اومده اگر جایی مهندس اصلی نداشت میتونن از مرتبط استفاده کنن.
تو قانون اومده شما فقط میتونید در انتخابات نظام مهندسی رای بدید و نمیتونید کاندید بشید .
در مجمع عمومی سازمان فقط مستمع هستید و حق اظهار نظر ندارید.
و خلاصه اینکه شما نیروی ذخیره هستید...... حالا حالا ها... باید رو نیمکت بشینید.
همه اینا بر میگرده به اینکه ما تحصیلکرده ها خیلی سطحی نگر شدیم و نه در دوران تحصیل و نه بعد از اون به حقوق خودمون آشنا نشدیم. و فقط چند واحد پاس کردیم و با کشیدن چند تا خط میخوایم تو این بازار کار کنیم. ...

دوست عزیز تو کمیسیون هم ارزی به من کد اصلی دادن.
من کاردانیم عنوانش (کاردانی پیوسته معماری) بود و کارشناسیم عنوانش (کارشناسی ناپیوسته معماری) بود.البته دانشگاه کارشناسیم علمی کاربردی بوده.
ولی طبق این بخشنامه که گفتی احتمالا زمان صدور پروانه کد مرتبط میدن درسته؟
مشاهده پیوست 1392-7-16-59408Oupدانشگاه جامع.pdf
من شنیدم باید مقطع ارشد معماری بخونی تا کد اصلی بدن،درسته؟

riahi_arc55

عضو جدید
دوست عزیز تو کمیسیون هم ارزی به من کد اصلی دادن.
من کاردانیم عنوانش (کاردانی پیوسته معماری) بود و کارشناسیم عنوانش (کارشناسی ناپیوسته معماری) بود.البته دانشگاه کارشناسیم علمی کاربردی بوده.
ولی طبق این بخشنامه که گفتی احتمالا زمان صدور پروانه کد مرتبط میدن درسته؟
مشاهده پیوست 215252
من شنیدم باید مقطع ارشد معماری بخونی تا کد اصلی بدن،درسته؟

بله دوست عزیز . منم عضویتم کد اصلی هستش و اصلا کمیسیون هم ارزی هم نرفتم. همین که به کمیسیون هم ارزی ارجاع بشه کارتون بعنی مدرکتون مرتبطه. جدیدا به واسطه این بخشنامه ازم خواستن که ریز نمراتمو به کمیسیون هم ارزی بدم . البته من کارشناسی ارشدم رو هم به پایان رسوندم(فقط دفاع پایان نامه مونده) و با اراءه مدرک ارشد مشکلم حل میشه.
ولی مشکل جای دیگست.... مشکل اینه که این بخشنامه غیر قانونیه و باید لغو بشه. قرار نیست هرچی رو کاغذ تایپ کردن و پایینش یه مهر زدن و بهمون دادن رو ما اجرا کنیم.
البته من به شخصه برای لغو این مصوبه اقدام کردم و ممکنه بتونم نتیجه بگیرم . به هزینه شخصی خودم وکیل هم گرفتم. و دارم قضیه رو دنبال میکنم.
این پروانه اشتغال برای من ارزش مادی زیادی نداره .چون من شغل خودم که ساختمون سازیه رو دارم. ولی از حقم نمیگذرم .برای لحظه لحظه هایی که تو دانشگاه زحمت کشیدم ارزش قائلم و حق خودمو ازشون میگیرم.
من بیشتر از این ناراحتم که بچه های معماری به کارهای آسون عادت کردن وبا کمی سختی در کار پا پس میکشن - کار طراحی و اجرا و نظارت ساختمون کار ساده ای نیست.
طراحی کردن و ساختن یک ساختمون انسانهایی به مقاوت تیر آهن و بتن مسلح میخواد . نه کسایی که با کوچکترین سختی پا پس بکشن و خم بشن و تسلیم بشن.

شاید من تو این پرونده پیروز بشم و دیگرانم بتونن از حاصل اون استفاده کنن. از نظر منم اشکالی نداره. ولی زندگی به همین یک مشکل ختم نمیشه.
ما فارغ التحصیلای معماری روحیه مبارزه با مشکلاتو از دست دادیم.
داستان این چند سال مبارزه برای احقاق حقمون داستان طولانی هستش که از حوصله مبحث خارجه.....
در هر صورت امیدوارم که به نتیجه برسیم.

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله دوست عزیز . منم عضویتم کد اصلی هستش و اصلا کمیسیون هم ارزی هم نرفتم. همین که به کمیسیون هم ارزی ارجاع بشه کارتون بعنی مدرکتون مرتبطه. جدیدا به واسطه این بخشنامه ازم خواستن که ریز نمراتمو به کمیسیون هم ارزی بدم . البته من کارشناسی ارشدم رو هم به پایان رسوندم(فقط دفاع پایان نامه مونده) و با اراءه مدرک ارشد مشکلم حل میشه.
ولی مشکل جای دیگست.... مشکل اینه که این بخشنامه غیر قانونیه و باید لغو بشه. قرار نیست هرچی رو کاغذ تایپ کردن و پایینش یه مهر زدن و بهمون دادن رو ما اجرا کنیم.
البته من به شخصه برای لغو این مصوبه اقدام کردم و ممکنه بتونم نتیجه بگیرم . به هزینه شخصی خودم وکیل هم گرفتم. و دارم قضیه رو دنبال میکنم.
این پروانه اشتغال برای من ارزش مادی زیادی نداره .چون من شغل خودم که ساختمون سازیه رو دارم. ولی از حقم نمیگذرم .برای لحظه لحظه هایی که تو دانشگاه زحمت کشیدم ارزش قائلم و حق خودمو ازشون میگیرم.
من بیشتر از این ناراحتم که بچه های معماری به کارهای آسون عادت کردن وبا کمی سختی در کار پا پس میکشن - کار طراحی و اجرا و نظارت ساختمون کار ساده ای نیست.
طراحی کردن و ساختن یک ساختمون انسانهایی به مقاوت تیر آهن و بتن مسلح میخواد . نه کسایی که با کوچکترین سختی پا پس بکشن و خم بشن و تسلیم بشن.

شاید من تو این پرونده پیروز بشم و دیگرانم بتونن از حاصل اون استفاده کنن. از نظر منم اشکالی نداره. ولی زندگی به همین یک مشکل ختم نمیشه.
ما فارغ التحصیلای معماری روحیه مبارزه با مشکلاتو از دست دادیم.
داستان این چند سال مبارزه برای احقاق حقمون داستان طولانی هستش که از حوصله مبحث خارجه.....
در هر صورت امیدوارم که به نتیجه برسیم.
سلام دوست عزیز خسته نباشی من به نمایندگی تمام بچه ها ازتون تشکر میکنم .
متاسفانه آرشیتکت ها روحیه حساس و لطیفی دارن همینه که بهمون ظلم میشه .
آقا من دیروز رفتم نظام مهندسی با مسئول مربوطه کلی حرف زدم آخرش گفت والا هیچی معلوم نیست این بخشنامه ها فصلی و موقت هستن . خلاصه کلی امیدوار شدم

riahi_arc55

عضو جدید
سلام به همه دوستان"
با دیدن کلمه """مهر طراحی""" یاد یه اتفاقی افتادم که چند وقت پیش توی نظام مهندسی رخ داد :
خانم مهندسی بعد از تلاش زیاد برای شرکت در آزمون طراحی و عدم موفقیت با حالتی ناراحت و عصبانیت زیاد به دفتر یکی از مسوولین اومده بود و اون مسوول ازش خواست که شکایت یا درخواستشو بصورت کتبی بنویسه. و اون خانوم هم همین کار رو کرد . و در درخواستش از کلمه " مهر طراحی" استفاده کرده بود.
درخواستش روی میز مسوول بود و خانم مهندس رفتن تا چند روز بعد پیگیری کنند.
بعد از اون خانم نوبت من بود که برم پیش اون مسوول - وقتی وارد اتاقش شدم داشت نامه اون خانم رو میخوند . از اونجایی که اون خانم عصبانی بود و با صدای بلند اونجا حرف زده بود. اون مسوول بعد وارد شدن من به عنوان یه ارباب رجوع میخواست یجورایی بگه که اون خانم اشتباه میکنه و عصبانیتش بی مورده.
در حرفایی که اون مسوول زد یه چیزی قابل توجه بود:
اون گفت که این خانم حتی نمیدونه دنبال چی هست!!!!!!! بعد از گرفتن چند تا غلط املایی گفت اومده اینجا دنبال مهر!!!! مهر میخوای برو تو نمازخونه هست!!!!

درسته که این مسوول هم نباید اینطور حرف میزد. و میخواست بگه که این خانم اطلاعات و سواد کافی نداره .ولی من فکر میکنم اینها نتیجه اینه که ما در محافل مهندسی خودمون این کلمات رو رایج کردیم. درسته که این عبارات در جامعه مهندسی عرف و رایج شده. ولی در زمان احقاق حق و مجامع حقوقی این کلمات و عبارات ارزشی نداره.

میدونید اون مسول در جواب نامه اون شخص چی نوشت؟
نوشت در صورت قبولی در آزمون ورود به حرفه مهندسان در رشته طراحی و اخذ پروانه اشتغال میتوانید به مهر سازی های سطح شهر مراجعه و با درج اطلاعات پروانه اشتغال , مهر خود را از آنجا مطالبه نمایید.

لازم به توضیحه که اون خانم مهندس اصلا منظورش مهر نبوده ولی چون اونقد تو این قوانین دست و پا گیر گرفتار شده که در زمان عصبانیت از این اصطلاح رایج استفاده کرده بود.

به نظرم بهتره ما مهندسا با تصحیح اصطلاحات رایج و استفاده از جملات و عبارات صحیح و دقیق تر و مطالعه قوانین مربوطه دانش و اطلاعات خودمون در مورد حرفه مون رو بالا ببریم تا بیشتر از این بازیچه باندهای قدرت در سازمانها و دیگر محافل قرار نگیریم.
ممنون

vertex

اخراجی موقت
ولی عجب آدم بیخودی بوده مسئولتون، حالا اون یه چیزی گفته!!!
این جواب نامه ش واقعا در نهایت نامردی بوده...
اینم تقصیر خودمونه دیگه ....یه آدمایی پشت میز نظام مهندسی هستند که اصلا مهندس هم نیستند بعد اینهمه مهندس بیکار هست .
یه سوال : دوستان مجمع عمومی میدونن چیه ؟ اگر نمیدونن چیه پس هیچکس دیگه جز خودتون رو سرزنش نکنید . بجای اینکه توی نظام مهندسی به مهندس احترام بزارند مسخرش میکنند . من فهمیدم نظام مهندسی تقریبا یه صنفه مثل همه صنوف مثلا صنف کله پز ها . البته با این تفاوت که خاصیت همون صنف رو هم نداره . چون کله پز ها باید مجوز کله پزی داشته باشند اما بشمارید دفاتر فنی و مهندسی شهرتون رو که مجوز دفتر ندارند . دوستان از ماست که بر ماست . وقتی فقط مباحث مقررات ملی رو برای آزمون نظام میخونیم و حقوق مهندسین رو فقط حفظ میکنیم تا سر جلسه یادمون نره و پیگیر نیستیم و در مجامع عمومی شرکت نمیکنیم ، انتظار دارین معجزه بشه ؟ اون آقا اگر راه داشت یه اردنگی هم به این خانم میزد . چون مهندس نیست و از دک و پز مهندسی متنفره . اینو مطمئن باشین . توصیه من اینه که بجز آزمون نظام مهر و امضا و پروانه و این چیزا همیشه گوشتون رو تیز کنین ببینین بالایی ها چیکار میکنند . همیشه از حقوق خودتون مطلع باشین . به امید بهروزی

riahi_arc55

عضو جدید
سلام
از اونجایی که چند تا از دوستان تو پیغامهای خصوصی و ایمیل خواستن که در مورد پروانه اشتغال اینجا اطلاع رسانی کنم. لازم دونستم که یه بیوگرافی مختصر در مورد این فعالیت خدمتتون عرض کنم تا بعضی از ابعاد موضوع روشن بشه.

در ابتدا خدمتتون عرض کنم که من و چند تن از دوستانی که در باشگاه هم هستن به صورت مستمر چند سالی دنبال این موضوع بودیم و هستیم و جا داره از دوستانی که تو این راه کمکمون کردن تشکر کنم.
چند تا پیج که مهمترینش در فیسبوک بود رو راه انداختیم و روزانه به دوستان اطلاع رسانی میکردیم(پیج معماران بدون مرز -جا داره از دوست عزیز آقای شهرام احمد پور که هم آغاز کننده این پیج در فیس بوک و هم آغاز کننده این تاپیک در باشگاه بودن و همینطور از تلاششون برای این هدف تشکر کنم)
اگر به این پیج مراجعه کنید متوجه میشید که در سالهای اول چقدر فعال بودیم و بعد از اینکه فعالین پیج از حرکت گروهی نا امید شدن دیگه اون پیج هیچ فعالیتی نداره و محل تبلیغ و حرفهای تکراری شده و کسی دنبال هدف اصلی نیست . ولی در مطالب سالهای اولش اطلاعات خوبی میتونید بدست بیارید.
متاسفانه اکثریت فارغ التحصیلان وقتی پای عمل که می رسید پا پس میکشیدن و به بهانه های مختلف از مراجعات حضوری و تجمعاتی که در مقابل وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی جهت احقاق حقمون انجام میدادیم طفره میرفتن. عده ای به بهانه شغلشون عده ای به بهانه اینکه در شهرستان هستند و ..... و همیشه در مراجعات حضوری تعداد ثابتی از بچه ها بودیم که میرفتیم. (غیر از چند تجمع اولیه که تعداد زیاد بود)
و از همه مهمتر اینکه عده بسیاری از این موضوعات آگاهی نداشتن و وقت زیادی رو صرف آگاهی دادن به این دوستان میکردیم. و بعضی هم با وجود توضیحات بسیاری که بهشون داده بودیم دنبال جواب یک کلمه ای بودن. که آیا درست شد یا نشد؟.و وقتی ما دیدیم که حرکت گروهی نتیجه خاصی نداد و فقط انرژی بیشتری ازمون میگیره و عده ای هم فقط نقش نا امید کننده دارند و حرکت مثبتی نمیکنن و وقتی مسولین روش فرسایشی رو آغاز کردن خیلی ها تسلیم شدن.
من و عده ای از دوستان تصمیم گرفتیم حرکتی انفرادی داشته باشیم.
متاسفانه باند وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی از این خصوصیات اخلاقی فارغ التحصیلای معماری سو ء استفاده کردن و با استراتژی فتح سنگر به سنگر موفق شدن در ابتدا این تجمعاتو چند تکه کنند و بچه ها رو به چند قسمت تقسیم کنند.به بعضی امتیاز کمتر و بعضی بیشتر بدهند تا آنها که امتیاز بیشتری دارند از امتیازشون خوشحال باشند. و به این روش تفرقه ایجاد کردند و همه متفرق شدند. به بعضی پروانه تا پایه 3 بعضی تا پایه 2 بعضی تا پایه یک و البته همه مرتبط .... به اون عده ای هم که عنوان دو مقطعشون معماری بود با توجه به قانون کد اصلی میدادن. ولی چون تونسته بودن تمامی سنگرهای قبلی رو فتح کنن با بخشنامه آخرشون اونها رو هم مرتبط اعلام کردن. و در صدد فتح سنگر آخر هستن.... البته تو سنگر آخر چند تا جنگجو هست که تا آخرش میجنگن و از تسلیم شدن خبری نیست.
این بود سرگذشت فارغ التحصیلای معماری ناپیوسته.

دوستانی که پرسیده بودن چطوری دارم پیگیری میکنم و از کجا و با چه تبصره و قانونی؟
خدمتتون عرض کنم که مبنا قانون نظام مهندسیه.
اگه آیین نامه ای یا بخشنامه ای یا دستورالعمل اجرایی ,خلاف قانون باشد شما با مراجعه به دیوان عدالت اداری میتونید دادخواست ابطال اون بخشنامه رو داشته باشید.
اما باید به پیچ و خم های اون اشنا باشید.

در نبرد بین روزهای سخت و انسانهای قوی این روزهای سخت هستند که از بین میروند.

سلام دوستان گرامی معمار
خدمتتون عرض کنم که از ماست که بر ماست
در خبری جدید از یک منبع موثق شنیدم که کم کم نظارت هم به بچه های معماری داده نخواهد شد (میگن بلد نیستم ساختمون چیه)
بعد از عملی کردن برنامه ندادن کد اصلی به فارغ التحصیلان ناپیوسته و ضایع کردن حق و عمر بسیاری حالا نقشه ندادن نظارت به معمارها رو کشیدن
دوستان خواهش میکنم بیاید متحد بشیم و کمر کسایی که حق ما رو خوردن و 4 سال عمرمون رو به هدر دادن بگیریم
دوستان ناپیوسته به نظرم باید تا پایه ارشد هم پروانه طراحی بگیرن بیایید این بار متحد عمل کنیم و حقمون رو بگیریم وگرنه بخدا پایه 2 معماری ظلمه و کد مرتبط ظلمی بزرگتر
شده از مجلس دیوان عدالت هم اقدام کنیم
این پیام رو به دوستان برسونید و همه همین جا متحد بشیم تا حقمون رو بگیریم

mehrdad2012

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان گرامی معمار
خدمتتون عرض کنم که از ماست که بر ماست
در خبری جدید از یک منبع موثق شنیدم که کم کم نظارت هم به بچه های معماری داده نخواهد شد (میگن بلد نیستم ساختمون چیه)
بعد از عملی کردن برنامه ندادن کد اصلی به فارغ التحصیلان ناپیوسته و ضایع کردن حق و عمر بسیاری حالا نقشه ندادن نظارت به معمارها رو کشیدن
دوستان خواهش میکنم بیاید متحد بشیم و کمر کسایی که حق ما رو خوردن و 4 سال عمرمون رو به هدر دادن بگیریم
دوستان ناپیوسته به نظرم باید تا پایه ارشد هم پروانه طراحی بگیرن بیایید این بار متحد عمل کنیم و حقمون رو بگیریم وگرنه بخدا پایه 2 معماری ظلمه و کد مرتبط ظلمی بزرگتر
شده از مجلس دیوان عدالت هم اقدام کنیم
این پیام رو به دوستان برسونید و همه همین جا متحد بشیم تا حقمون رو بگیریم

سلام عرض مي كنم خدمت شما . متاسفانه فقط واسه ما عمراني ها هم همين مشكل هست ، پيگيزي ها فراواني انجام دادمي اما متاسفانه هيج نتيجه اي نداد . واقعا واسه كساني كه اين تصميمات ناكارشناسي و بدون هيچ منطقي را ميگيرند متاسفم .

كسي كه در دوران هنرستان دو سال از عمرشو گذاشته و فقط نقشه كشي و تخصصي كار كرده را ميگن هيچي بلد نيست و كسي كه تو دوران دبيرستان فقط انتگرال حل ميكرده را ميگن به كار وارده واقعا خنده اور هستش همچين حرف هايي و چنين تصميمات ويران كننده اي .

ahmad88

عضو جدید
سلام
از اونجایی که چند تا از دوستان تو پیغامهای خصوصی و ایمیل خواستن که در مورد پروانه اشتغال اینجا اطلاع رسانی کنم. لازم دونستم که یه بیوگرافی مختصر در مورد این فعالیت خدمتتون عرض کنم تا بعضی از ابعاد موضوع روشن بشه.

در ابتدا خدمتتون عرض کنم که من و چند تن از دوستانی که در باشگاه هم هستن به صورت مستمر چند سالی دنبال این موضوع بودیم و هستیم و جا داره از دوستانی که تو این راه کمکمون کردن تشکر کنم.
چند تا پیج که مهمترینش در فیسبوک بود رو راه انداختیم و روزانه به دوستان اطلاع رسانی میکردیم(پیج معماران بدون مرز -جا داره از دوست عزیز آقای شهرام احمد پور که هم آغاز کننده این پیج در فیس بوک و هم آغاز کننده این تاپیک در باشگاه بودن و همینطور از تلاششون برای این هدف تشکر کنم)
اگر به این پیج مراجعه کنید متوجه میشید که در سالهای اول چقدر فعال بودیم و بعد از اینکه فعالین پیج از حرکت گروهی نا امید شدن دیگه اون پیج هیچ فعالیتی نداره و محل تبلیغ و حرفهای تکراری شده و کسی دنبال هدف اصلی نیست . ولی در مطالب سالهای اولش اطلاعات خوبی میتونید بدست بیارید.
متاسفانه اکثریت فارغ التحصیلان وقتی پای عمل که می رسید پا پس میکشیدن و به بهانه های مختلف از مراجعات حضوری و تجمعاتی که در مقابل وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی جهت احقاق حقمون انجام میدادیم طفره میرفتن. عده ای به بهانه شغلشون عده ای به بهانه اینکه در شهرستان هستند و ..... و همیشه در مراجعات حضوری تعداد ثابتی از بچه ها بودیم که میرفتیم. (غیر از چند تجمع اولیه که تعداد زیاد بود)
و از همه مهمتر اینکه عده بسیاری از این موضوعات آگاهی نداشتن و وقت زیادی رو صرف آگاهی دادن به این دوستان میکردیم. و بعضی هم با وجود توضیحات بسیاری که بهشون داده بودیم دنبال جواب یک کلمه ای بودن. که آیا درست شد یا نشد؟.و وقتی ما دیدیم که حرکت گروهی نتیجه خاصی نداد و فقط انرژی بیشتری ازمون میگیره و عده ای هم فقط نقش نا امید کننده دارند و حرکت مثبتی نمیکنن و وقتی مسولین روش فرسایشی رو آغاز کردن خیلی ها تسلیم شدن.
من و عده ای از دوستان تصمیم گرفتیم حرکتی انفرادی داشته باشیم.
متاسفانه باند وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی از این خصوصیات اخلاقی فارغ التحصیلای معماری سو ء استفاده کردن و با استراتژی فتح سنگر به سنگر موفق شدن در ابتدا این تجمعاتو چند تکه کنند و بچه ها رو به چند قسمت تقسیم کنند.به بعضی امتیاز کمتر و بعضی بیشتر بدهند تا آنها که امتیاز بیشتری دارند از امتیازشون خوشحال باشند. و به این روش تفرقه ایجاد کردند و همه متفرق شدند. به بعضی پروانه تا پایه 3 بعضی تا پایه 2 بعضی تا پایه یک و البته همه مرتبط .... به اون عده ای هم که عنوان دو مقطعشون معماری بود با توجه به قانون کد اصلی میدادن. ولی چون تونسته بودن تمامی سنگرهای قبلی رو فتح کنن با بخشنامه آخرشون اونها رو هم مرتبط اعلام کردن. و در صدد فتح سنگر آخر هستن.... البته تو سنگر آخر چند تا جنگجو هست که تا آخرش میجنگن و از تسلیم شدن خبری نیست.
این بود سرگذشت فارغ التحصیلای معماری ناپیوسته.

دوستانی که پرسیده بودن چطوری دارم پیگیری میکنم و از کجا و با چه تبصره و قانونی؟
خدمتتون عرض کنم که مبنا قانون نظام مهندسیه.
اگه آیین نامه ای یا بخشنامه ای یا دستورالعمل اجرایی ,خلاف قانون باشد شما با مراجعه به دیوان عدالت اداری میتونید دادخواست ابطال اون بخشنامه رو داشته باشید.
اما باید به پیچ و خم های اون اشنا باشید.

در نبرد بین روزهای سخت و انسانهای قوی این روزهای سخت هستند که از بین میروند.

سلام. لطفا مصوبه ای که به موجب اون مرتبط شدیم رو به صورت کامل بزار. متن شکوایه به دیوان عدالت اداری رو هم بزار. من زنجان هستم و میخوام اقدام کنم.

riahi_arc55

عضو جدید
سلام. لطفا مصوبه ای که به موجب اون مرتبط شدیم رو به صورت کامل بزار. متن شکوایه به دیوان عدالت اداری رو هم بزار. من زنجان هستم و میخوام اقدام کنم.

سلام
دوست عزیز لطفا شما در ابتدا بفرمایید عنوان مدرک کاردانی و کارشناسی تون و نام دانشگاهتون چیه تا من آیین نامه مربوط رو در اختیارتون بگذارم. ضمنا در صفحات قبل بعضی از این آیین نامه ها قرار داده شده.

ahmad88

عضو جدید
سلام
دوست عزیز لطفا شما در ابتدا بفرمایید عنوان مدرک کاردانی و کارشناسی تون و نام دانشگاهتون چیه تا من آیین نامه مربوط رو در اختیارتون بگذارم. ضمنا در صفحات قبل بعضی از این آیین نامه ها قرار داده شده.

سلام. جناب ریاحی. من پایه سه نظارت دارم. کدم 120 هستش. عنوان مدرک تحصیلی وقتی که دیگه کد 120 هست نیازی به گفتن نداره. منظورم من بخشنامه ای بود که طبق اون مهندسان تکنولوژی معماری کد 120 شدن و طبق اظهارات مسئولان تا پایه سه طراحی میگیرن. یک بخش مهم تر این که شما فرمودین اقدام کردین و وکیل گرفتین و شاید به نتیجه برسین/ من متن شکوایه شما و مواردی که طبق قانونش بهش استناد شده برای لغو بخش نامه هایی که به موجب اون ما مرتبط شناخته میشیم را میخواستم. البته اگه تمایل داشته باشین. هر چند به نظر من خود قانون نظام مهندسی موحب شده ما به مشکل بخوریم. اگر لطف کنید و موارد حقوقی رو که دنبال کردین رو در اختیار بگذارید جلو می افتیم. ممنون

سلام دوستان وقتی من برای جواب کمیسیون هم ارزی رفتم گفتن طراحی تا پایه 2 می تونی داشته باشی این قضیه تا پایه 3 دیگه چیه؟ مهندسی تکنولوژی معماری بودم

riahi_arc55

عضو جدید
سلام. جناب ریاحی. من پایه سه نظارت دارم. کدم 120 هستش. عنوان مدرک تحصیلی وقتی که دیگه کد 120 هست نیازی به گفتن نداره. منظورم من بخشنامه ای بود که طبق اون مهندسان تکنولوژی معماری کد 120 شدن و طبق اظهارات مسئولان تا پایه سه طراحی میگیرن. یک بخش مهم تر این که شما فرمودین اقدام کردین و وکیل گرفتین و شاید به نتیجه برسین/ من متن شکوایه شما و مواردی که طبق قانونش بهش استناد شده برای لغو بخش نامه هایی که به موجب اون ما مرتبط شناخته میشیم را میخواستم. البته اگه تمایل داشته باشین. هر چند به نظر من خود قانون نظام مهندسی موحب شده ما به مشکل بخوریم. اگر لطف کنید و موارد حقوقی رو که دنبال کردین رو در اختیار بگذارید جلو می افتیم. ممنون

دوست عزیز ظاهرا شما مطالب قبلی رو دقیق مطالعه نفرمودید. من قبلا هم عرض کردم که من عنوان رشته کاردانی و کارشناسیم در هر دو مقطع " معماری" بدون هیچ پیشوند و پسوندیه.وطبق بخشنامه هایی که در زیر نام میبرم و بند 6 قانون نطام مهندسی من و دوستان دیگری که شرایط یکسانی داریم رشته اصلی محسوب میشیم.

این یکی از بندهای دادخواست من در شکواییه دیوان عدالته :

با توجه به بند 4 بخشنامه 430/68693 مورخ 4/11/1391 (صفحه2و3 پیوست)و مطابق بند 30 بخشنامه 90/430/8890 مورخ 11/3/1390 (صفحه4و5 پیوست)و مطابق بند 1 بخشنامه شماره 89/400/62271 مورخ 7/12/1389 (صفحه6و7و8 پیوست) که توسط نمایندگان وزیر راه و شهرسازی -وزیر علوم،تحقیقات و فناوری و نماینده سازمان نظام مهندسی کشور امضا گردیده. و مطابق بخشنامه90/400/60349 مورخ 23/5/1390(صفحه9 پیوست) مشاهده می گردد که در تمامی بخشنامه های فوق مشترکا ذکر گردیده:

نحوه بررسی و تعیین وضعیت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی برای دارندگان مدارک تحصیلی مقاطع کاردانی و کارشناسی که عنوان رشته تحصیلی درج شده در دانشنامه ایشان در هر دو مقطع مذکور " عینا " یکسان می باشد همانند دارندگان مدارک کارشناسی پیوسته در همان رشته وفق ضوابط و مقررات مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان وآیین نامه اجرایی آن می باشد.

که مطابق این بند از بخشنامه های ذکر شده و تاکید آن در ادوار مختلف ، عنوان رشته تحصیلی بنده در هر دو مقطع "عینا " یکسان بوده و همچون کارشناسی پیوسته معماری که طبق ماده 6 قانون نظام مهندسی جزو رشته های اصلی هفتگانه می باشد باید تعیین وضعیت گردد.

موضوع دادخواست هم ابطال بخشنامه زیر هستش-

http://alborz-nezam.ir/Images/Upload...9%85%D8%B9.pdf

فکر میکنم موضوع شما با موضوع ما کمی فرق میکنه . چون ما از قبل کدمون اصلی بود ولی با اومدن این بخشنامه جدید میخوان مارو هم جزء رشته های مرتبط بیارن و از نظر بند های قانون بخشنامه ناقض قانونه.
ضمنا بخشنامه ای که طبق اون رشته تکنولوژی معماری میتونه تا پایه 2 ارتقا داشته باشه نه پایه 3 - بند 6 بخشنامه شماره 430/68693 مورخ 4/11/91 هستش

اینم لینکش:

http://www.alborz-nezam.ir/Images/Uploads/1391-11-18-44692Oup4-11-91.pdf

riahi_arc55

عضو جدید
سلام دوستان وقتی من برای جواب کمیسیون هم ارزی رفتم گفتن طراحی تا پایه 2 می تونی داشته باشی این قضیه تا پایه 3 دیگه چیه؟ مهندسی تکنولوژی معماری بودم

همون پایه دو درسته - لینک بخشنامه رو تو پست قبلی گذاشتم. ولی بعضی ها هم تا پایه 3 میتونن ارتقا داشته باشن. بسته به واحداییه که پاس کردن.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
همون پایه دو درسته - لینک بخشنامه رو تو پست قبلی گذاشتم. ولی بعضی ها هم تا پایه 3 میتونن ارتقا داشته باشن. بسته به واحداییه که پاس کردن.

من خودم کل واحدها رو پاس کردم تا حتی یه سری واخدها مثل عناصر جزئیاتها و تنظیم شرایط ها رو که 1 و 2 بود رو هم توی کاردانی و هم توی کارشناسی پاس کردم....

riahi_arc55

عضو جدید
دوستان به طور خلاصه وضعیت اینجوریه:

1-اگه عنوان دو مقطعتون " معماری" باشه کد اصلی میگیرید.( البته دانشگاه علمی کاربردی رو میخوان مرتبط بدن که خلاف قانونه و باید پیگیری بشه)

2-اگه کل واحدها رو پاس کرده باشید و عنوان رشتتون" تکنولوژی" باشه میتونیدطراحی تا پایه 2 ارتقا داشته باشیدو نظارت محدودیتی نداره . البته پروانه مرتبط با معماری.

3-اگه کل واحدها رو پاس کرده باشید و عنوان رشتتون "علمی کاربردی" باشه هم طراحی و هم نظارت بدون محدودیت میتونید پروانه بگیرید.البته پروانه مرتبط با معماری.

لینک بخشنامه برای موارد 1 تا 3 : به بندهای 4تا 6 و تذکر بند 6 بیشتر توجه شود.

http://maskan.mrud.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=bfcba2bf-6880-437d-aadf-9257c04cac7e

4- اگه تو هر کدوم از این عنوان رشته ها باشید و یک درس کسری داشته باشید نظارت بدون محدودیت و طراحی فقط تا پایه 3 میتونید بگیرید.

5- اگه رشتتون مرتبط باشه و " کارشناسی ارشد مهندسی معماری" داشته باشید کد اصلی بهتون تعلق میگیره.

لینک بخشنامه برای موارد 4و5 : به بندهای 3تا 7 توجه کنید

http://maskan.mrud.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=195e3b13-19e6-4190-b721-73e040cc15a5

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان به طور خلاصه وضعیت اینجوریه:

1-اگه عنوان دو مقطعتون " معماری" باشه کد اصلی میگیرید.( البته دانشگاه علمی کاربردی رو میخوان مرتبط بدن که خلاف قانونه و باید پیگیری بشه)

2-اگه کل واحدها رو پاس کرده باشید و عنوان رشتتون" تکنولوژی" باشه میتونیدطراحی تا پایه 2 ارتقا داشته باشیدو نظارت محدودیتی نداره . البته پروانه مرتبط با معماری.

3-اگه کل واحدها رو پاس کرده باشید و عنوان رشتتون "علمی کاربردی" باشه هم طراحی و هم نظارت بدون محدودیت میتونید پروانه بگیرید.البته پروانه مرتبط با معماری.

لینک بخشنامه برای موارد 1 تا 3 : به بندهای 4تا 6 و تذکر بند 6 بیشتر توجه شود.

http://maskan.mrud.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=bfcba2bf-6880-437d-aadf-9257c04cac7e

4- اگه تو هر کدوم از این عنوان رشته ها باشید و یک درس کسری داشته باشید نظارت بدون محدودیت و طراحی فقط تا پایه 3 میتونید بگیرید.

5- اگه رشتتون مرتبط باشه و " کارشناسی ارشد مهندسی معماری" داشته باشید کد اصلی بهتون تعلق میگیره.

لینک بخشنامه برای موارد 4و5 : به بندهای 3تا 7 توجه کنید

http://maskan.mrud.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=195e3b13-19e6-4190-b721-73e040cc15a5

ممنونم واقعا کامل بود....حالا یه سئوال اگه ارشد دانشجوی ترم 1 باشه طرف....اونوقت باید صبر کنه فارغ التحصیل بشه یا مهم قبولی توی ورودی ارشد هست...
و اگه اول پروانه اشتغال رو بگیره طرف و بعد ارشد...چجوری میشه...یعنی باید اقدام کنه برای تغییر پروانه؟؟؟ممکنه تنها چند ماه از گرفتن پروانه گذشته باشه...سازمان قبول بر اصلاح پروانه میکنه؟؟؟