سوال و درخواست مطالب گیاهان داروئی

سوال و درخواست مطالب گیاهان داروئی

• برای عموم بازدیدکنندگان سایت مهندسان مطرح شده است

رای: 0 0.0%
  • میوه کجای ایران کشت می شود.

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    0
وضعیت
موضوع بسته شده است.

faride27

عضو جدید
ممنون از راهنماییت دوست عزیز. می تونی روش عصاره گیری از گیاهان رو بگی ؟ .یه اسانسی به نام میرتول از گیاه مورد که میتونیین خودتون هم عصاره گیری کنید چجوری ؟ من فکر می کنم مثلا یک مشت از گیاه خشک گزنه رو در نیم لیتر آب نیم ساعت بجوشونیم و محلول حاصل رو صاف کنیم و توی شیشه بریزیم و محلول رو در یخچال نگه داریم و روزی یک بار با قطره چکون روی سر بریزیم و بزاریم سه ساعتی یا بیشتر بمونه ؟ این روش خوبه به نظرت ؟ ریختن یه مقدار الکل توی این محلول ضرر داره ؟ الکل اضافه کنیم یا نه ؟ اگه اره چقدر ؟ مثلا من الان بابونه شیرازی و آویشن و گزنه خریدم چای کوهی و چای سبز و پودر قهوه و کوبیده سیاه دونه هم تو خونه دارم می خوام فردا از هر کدوم از لیست بالا یک قاشق غذاخوری مخلوط کنم همه رو با هم یک لیتر آب روش بریزم و نیم ساعت ملایم بجوشونم و صافش کنم و بزارم یخچال و یه هفته ای استفاده کنم خوبه؟ خراب نمی شه ؟ مدت طولانی تر از یه هفته چی ؟ راستی چرا بعضیا یکم الکل اضافه می کنن ؟ که بیشتر بمونه و خراب نشه ؟ یا بهتر جذب پوست سر بشه؟ الکل ضرر داره برای مو ؟
دوست عزیز این روش های که گفتین میشه اما عملا نیجه ای نمیگیرین مگر در زمان طولانی چون این روش ها پرت اسانس خیلی داره.نتیجه ای که میخواینو نمیبینید.الکل اضافه کردن در بعضی موارد از شیوه های استخراج محسوب میشه بعضی مواد برای استخراجشون نمیشه از اب استفاده کرد چون در اب حل میشه بنابرای ناچارا از الکل اتانل,متانول,دی اتیل اتر و... استفاده میشه البته رو زمان ماندگاری هم تاثیر داره

somayeh amini

عضو جدید
سلام
میتونید راجع به روشهای عصاره گیری گیاه ریحان اطلاعاتی به من بدهید ممنون میشم.
یا مقالاتی تخصصی راجع به ریحان
ممنون

koli

عضو جدید
گیاهان داروئی

گیاهان داروئی

باسلام
من رشته ام شیمیه ولی به یک کمک از دوستان کشاورزی نیاز دارم.
میخوام بدونم چه آفت کش هایی برای کشت گیاهان داروئی استفاده میشه البته در ایران
از هر شرکتی می پرسم میگن هیچی نمیزنیم:surprised:
اما مطمئن هستم که حتما استفاده میشه
کسی میتونه کمک کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:smile:
ایمیل من
b_zolghadr1987@yahoo.com

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
باسلام
من رشته ام شیمیه ولی به یک کمک از دوستان کشاورزی نیاز دارم.
میخوام بدونم چه آفت کش هایی برای کشت گیاهان داروئی استفاده میشه البته در ایران
از هر شرکتی می پرسم میگن هیچی نمیزنیم:surprised:
اما مطمئن هستم که حتما استفاده میشه
کسی میتونه کمک کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:smile:
ایمیل من

سلام دوست عزیزم... واقعا نباید استفاده بشه از آفت کش... البته اگر به حد آستانه زیان اقتصادی برسه اونوقت نمیشه بیکار نشست !

البته اینم بگم که گیاهان دارویی معمولا چون اسانس و ترکیبات ویژه ای دارن کمتر مورد هجوم آفت هستند و اکثرا در این زمینه با علف کش ها سر و کار داریم...

ضمنا از تمام آفت کش ها و علف کش های مجاز که در سایر بخش های کشاورزی استفاده میشه در این بخش نیز میتونین استفاده کنین.... البته از لحاظ انسانی ( حالا بگیم شرعی) این کار زیاد درست نیست... بله فرمایش شما صحیح هست استفاده میکنن... فقط اینو بدونین اگه محصولتون رو میخواین به یک شرکت داروسازی بفروشید باید از اول همه این موارد را رعایت کنید. چون این شرکت ها معمولا با استفاده از آزمایشات ویژه میتونن باقیمانده سموم را در محصول شما ( که معمولا خشک کرده محصول هست) پیدا کرده و محصول شما را قبول نکنند.

دوستان گیاهپزشک بهتر میتونن کمتون کنن

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
مهم اینه که مورد حمله چه آفت یا بیماری قرار گرفته باشه. اون موقع هست که میشه تصمیم گرفت چه سمی استفاده بشه... البته در مورد حد آستانه فکر کنم هنوز قابل تحمل باشه و نیازی به سمپاشی نداشته باشه، اما باید آماده شد که اگه به حد زیان اقتصادی برسه مورد سمپاشی قرار بگیره!
حتما هم نیازی نیست دست رو دست بذاریم تا موقعی که آفت یا بیماری خسارت زد سمپاشی کنیم! که اون موقع دیگه شاید چاره ای بجز سمپاشی نمونده باشه، که در این صورت هم اگه نیاز باشه که محصول ارگانیک تحویل بدیم درنتیجه با معضل بزرگی روبرو میشیم. درنتیجه همیشه باید به فکر پیشگیری بود و بخصوص با در نظر گرفتن سابقه حضور آفت یا بیماری خاص، قبل از بروز خسارت، و در قالب یه برنامه پیشگیرانه و با استفاده از عملیات مناسب زراعی، فیزیکی یا مکانیکی و در صورت نیاز بیولوژیک از بروز بیماری یا هجوم آفت جلوگیری کنیم.
اگه امکان مبارزه بیولوژیک وجود داشته باشه میشه از عوامل طبیعی مثل حشرات مفید یا قارچهای مفید استفاده کرد برای مبارزه، در مرحله بعد سموم بیولوژیک رو میشه به کار برد که درواقع میکروارگانیزمهای زنده ای هستن که آفت یا پاتوژن رو مورد حمله قرار میدن. اگه ناچار به استفاده از سموم شیمیایی بشیم به نظرم پیروتروئیدهای مصنوعی با توجه به دوام کمتر و عملکرد اختصاصی تر گزینه بهتری هستن نسبت به سموم فسفره ای که معمولا استفاده میشه. سموم کلره هم که اصلا حرفشو نزنید که البته معمولا هم دیگه از دور خارج شدن!

SHAHRAMdll

عضو جدید
مطالبی در مورد "روشهای استخراج اسانس و عصاره در گیاهان دارویی" میخواستم از دوستان کسی میتونه کمکم کنه؟ :)

مرتضی فنودی

عضو جدید
دمنوش

دمنوش

با تشکر از همه مهندسین گرامی می خواستم اطلاعاتی از قبیل : گیاهان مورد استفاده در تهیه دمنوش های تر کیبی، ساده، میزان دز مصرفی، خواص هر کدام از این دمنوش ها، موارد منع مصرف آن برای افراد خاص و خلاصه هر اطلاعاتی در این زمینه برایم مفید فایده باشد.

:heart::heart:

با تشکرات فراوان از همه مهندسین عزیز

مرتضی فنودی​

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دمنوش گياهي آرامش , دمنوش گياهي دارچين , خاصيت يا آشنايي با خواص دمنوش دارچين : روشن کننده بينايي, تقويت کننده قلب, مغز, کبد و طحال و تسکين دهنده دردکليه بوده و در سوء هاضمه , نفخ, بدبويي دهان, تهوع و اسهال کودکان مصرف مي شود.
- دمنوش گياهي آرامش , دمنوش گياهي سنبل الطيب , خاصيت يا آشنايي با خواص دمنوش سنبل الطيب : تقويت کننده دهانه معده و کبد, زياد کننده ادرار و حيض بوده در درمان بي قراري, فشارهاي عصبي , تشنج و کوليک هاي گوارشي, نفخ معده و رفلاکس مصرف مي شود. ,.
- دمنوش گياهي آرامش , دمنوش گياهي اسطوخودوس, خاصيت يا آشنايي با خواص دمنوش اسطوخودوس: تقويت کننده بدن, مغز, قلب, کبد و معده بوده و دم کرده آن در تمام عفونت هاي مجاري تنفسي, آسم , سياه سرفه و سرماخوردگي مفيد است.
- دمنوش گياهي آرامش , دمنوش گياهي بابونه , خاصيت يا آشنايي با خواص دمنوش بابونه : تقويت کننده اعصاب و معده, ضد التهاب, برطرف کننده زخم هاي دهاني و بثورات جلدي بوده و در درمان سرماخوردگي, زخم معده و سردرد, اختلالات قاعدگي و ديسمنوره مصرف مي شود.
- دمنوش گياهي آرامش , دمنوش گياهي گل گاوزبان, خاصيت يا آشنايي با خواص دمنوش گل گاوزبان : به عنوان نشاط آور, آرام بخش, ادرار آور و تقويت کننده قلب, مغز و کبد, گرفتگي صدا, برطرف کننده علائم سرماخوردگي, سرفه و تنگي نفس استفاده شده موجب نيکويي رنگ رخسار مي گردد.

- دمنوش گياهي آرامش , دمنوش گياهي زنجبيل , خاصيت يا آشنايي با خواص دمنوش زنجبيل: در درمان استفراغ و سوء هاضمه, نفخ معده و روده, يبوست , گرفتگي مجاري صفراوي استفاده مي شود.براي پيشگيري از سرماخوردگي در فصول سرد مفيد است.
- دمنوش گياهي آرامش , دمنوش گياهي نعنا , خاصيت يا آشنايي با خواص دمنوش نعنا: باعث تقويت قلب, معده, نيروي هاضمه و تحريک نيروي جسمي شده, ضد اسپاسم, ضد نفخ, ضد ميکروب و انگل روده, رقيق کننده خون , تسکين دهنده درد و برطرف کننده سوء هاضمه مي باشد.
- دمنوش گياهي آرامش , دمنوش گياهي آويشن , خاصيت يا آشنايي با خواص دمنوش آويشن: ضد نفخ, ضد تشنج, ضد اسهال, تسکين دهنده درد مفاصل بوده و در رفع سرماخوردگي موثر است. رطوبت معده و کبد و ريه را دفع مي کند.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1]دمنوش آویشن ضد جوش صورت[/h]
مدتی است پوستم دچار جوشهای قرمز و متورم در ناحیه ی گونه و چانه شده به طوری که پوستم را دردناک کرده است، با اینکه به آنها دست نمی زنم اما تورم و قرمزیشان بیشتر شده آیا راهی که بتواندبه ترمیم و بهبود آنها کمک کند وجود دارد؟
اکثر کسانی که با چنین مشکلی مواجه هستند باید بدانند که به احتمال زیاد این جوشها از خوراک نامناسب و استرس و فشارهای عصبی و کمبود ویتامینهای لازم و در نهایت وجود باکتری و عفونت در بدن نشآت میگیرند، بنابراین یک راه برای ترمیم و برطرف کردن آنها استفاده از نوشیدنیهایی است که به بهبود عفونتهای داخلی بدن که خود ما از آنها خبر نداریم کمک می کند، خوردن آب کافی در طول روز و مصرف نوشیدنیهای مفید اعم از انواع آبمیوه ها به خصوص بعضی از دمنوشها .
از آنجایی که گیاه آویشن خاصیت ضد باکتریایی داشته و تصفیه کننده ی خوبی است می تواند به شکل دمنوش برای برطرف کردن عفونتهای داخلی بدن از قبیل گوارشی و روده ای که منجر به ناراحتیهای پوستی به خصوص درخانمها می شود مورد مصرف قرار گیرد .
برای مصرف کافیست یک قاشق چایخوری از گل آویشن که به شکل پودر در آمده است را مثل چای در قوری کوچکی از آبجوش به اندازه ی یک لیوان ریخته و بگذارید دم بکشد سپس آن را از صافی رد کرده و نوش جان کنید .
مصرف روزی یک استکان از این دمنوش بین سه تا چهار روز در هفته به رفع عفونتهای پوستی شما کمک خواهد کرد .
برای تاثیر بیشتر همزمان با مصرف این دمنوش از عرقیات خنک مناسب برای پوست مثل عرق شاه تره و بید مشک نیز روزی یک لیوان استفاده کنید .
باید توجه داشت که در مصرف این دمنوش نباید زیاده روی کرد چرا که باعث بروز آلبومین در ادرار خواهد شد.

"Pejman"

سلام دوستان
اينجاب در خصوص توليد عصاره گياهان دارويي مطالعه مي كنم. در حال حاضر با موضوع جديدي روبرو شدم: توليد عصاره هاي بي رنگ! در هر سايت و كتابي كه داشتم جستجو كردم اما متاسفانه چيزي پيدا نكردم. آيا شما اطلاعاتي در دست داريد؟

به این سایت مراجعه کنید لطفا

http://www.theherbarie.com/

مرتضی فنودی

عضو جدید
ممنونم اگه در مورد دمنوش های ترکیبی (از هر گیاه چند گرم استفاده می شود) در مورد گیاهانی که مشکلی از لحاظ ترکیب کردن ندارن بهم بدین ممنونم.:)

با تشکر مرتضی فنودی

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم اگه در مورد دمنوش های ترکیبی (از هر گیاه چند گرم استفاده می شود) در مورد گیاهانی که مشکلی از لحاظ ترکیب کردن ندارن بهم بدین ممنونم.:)

با تشکر مرتضی فنودی
درمورد گرمش متاسفانه اطلاعي ندارم/ولي از انجايي كه ميدونم اندازه اين دمنوش ها و كلا هر گياه دارويي تجويز ان نادرسته/ هر اندازه اين دمنوش ها براي هر بيماري متفاوته

beep2000

عضو
سلام دوستان.
من قزوین ساکن هستم و هوا هم سرده. تابستون امسال یکی از آشناها یه چیزی تو باغچه ما کاشت و گفت که زعفرانه.
الان یه چندتا ساقه شبیه ساقه پیاز ازش در اومده که حدود 10-15 سانتی متر طول داره. خواستم ببینم الان چه جوری باید تکثیرش کنم؟؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز

"Pejman"

"Pejman"

سلام دوستان.
من قزوین ساکن هستم و هوا هم سرده. تابستون امسال یکی از آشناها یه چیزی تو باغچه ما کاشت و گفت که زعفرانه.
الان یه چندتا ساقه شبیه ساقه پیاز ازش در اومده که حدود 10-15 سانتی متر طول داره. خواستم ببینم الان چه جوری باید تکثیرش کنم؟؟

سلام دوست عزیز دوره خواب و یا رکود گیاه زعفران از اردیبهشت شروع میشه تا مهر

شما اواخر اردیبهشت میتونین از پیاز های زیر زمینی گیاه مورد نظر اقدام به برداشت بکنین و تکثیرش کنین... وزن پیازهای زیر زمینی باید بالای 8 گرم باشند....

آخرین ویرایش:

iman.1

عضو جدید
درود
دوستان یه هکتار زمین کشاورزی هست که داره روش کشت ینجه میشه!
من چیزی از کشت گیاهان دارویی نمیدونم
ولی خیلی علاقه دارم استارت بزنم
میخوام این زمینو بخرمش وضعیت آبش خوبه!
نزدیک شیراز هم هست...
چنتا سوال دارم
اول اینکه اگه من این زمینو خریدم چطور میتونم برا کاری که میخوام راه بندازم وام بگیرم؟
اصلا وام میدن؟چقدر؟
دوم اینکه یک هکتار کافیه ؟
توجیه اقتصادی داره؟
امیدوارم تو تاپیک نامربوط پست نزده باشم
بسیار ممنونم

"Pejman"

درود
دوستان یه هکتار زمین کشاورزی هست که داره روش کشت ینجه میشه!
من چیزی از کشت گیاهان دارویی نمیدونم
ولی خیلی علاقه دارم استارت بزنم
میخوام این زمینو بخرمش وضعیت آبش خوبه!
نزدیک شیراز هم هست...
چنتا سوال دارم
اول اینکه اگه من این زمینو خریدم چطور میتونم برا کاری که میخوام راه بندازم وام بگیرم؟
اصلا وام میدن؟چقدر؟
دوم اینکه یک هکتار کافیه ؟
توجیه اقتصادی داره؟
امیدوارم تو تاپیک نامربوط پست نزده باشم
بسیار ممنونم

سلام عزیز.
چون گفتین وضعیتش آبش خوه پس حتما بخرینش... الته از همسایه های زمین هم سوال کنین ببینین قبلا چیکار میکرده تو زمینش !!! مشلی از لحاظ خاک یا آفت نداشه باشه... که البته منظورم نوع حاد هست....
عالیه پس اومدم شیراز حتما مزاحمتون میشم... ببینین معمولا وام خیلی نمیدند و باید طرح بنویسی و از این کارای اداری خیی زیاد داره.... نمیدونم استان فارس چه جوری هست... استان به استان فرق میکنه نحوه اخذ وام !!! متاسفانه به عینه دیدم!!! باید یک طرح خوب و عالی بنویسی و ببریش جهاد کشاورزی تا وام بگیرید.
میزان وام هم بستگی به طرحتون داره .... البته به شا فکر نکنم بیشر از 30 تومن بدند.... بازم قانون های بانک کشاورزی و جهاد و استان های مختلف فرق داره...
بله یک هکتار برای کشت گیاهان دارویی کافی هست....
توجیه اقتصادی هم داره قربون شکلت برم... بستگی داره چی بخوای بکاری

آقای مهندس ابوذر هم یکی از کسانی هستند که مرودشت ساکن هستند و خیی بهتر میتونن راهنماییتون کنن... اگر بفرمایید دقیقا زمین کجا هست بهتر میشه برای نوع گیاه هم تصمیم گیری کرد....

iman.1

عضو جدید
سلام عزیز.
چون گفتین وضعیتش آبش خوه پس حتما بخرینش... الته از همسایه های زمین هم سوال کنین ببینین قبلا چیکار میکرده تو زمینش !!! مشلی از لحاظ خاک یا آفت نداشه باشه... که البته منظورم نوع حاد هست....
عالیه پس اومدم شیراز حتما مزاحمتون میشم... ببینین معمولا وام خیلی نمیدند و باید طرح بنویسی و از این کارای اداری خیی زیاد داره.... نمیدونم استان فارس چه جوری هست... استان به استان فرق میکنه نحوه اخذ وام !!! متاسفانه به عینه دیدم!!! باید یک طرح خوب و عالی بنویسی و ببریش جهاد کشاورزی تا وام بگیرید.
میزان وام هم بستگی به طرحتون داره .... البته به شا فکر نکنم بیشر از 30 تومن بدند.... بازم قانون های بانک کشاورزی و جهاد و استان های مختلف فرق داره...
بله یک هکتار برای کشت گیاهان دارویی کافی هست....
توجیه اقتصادی هم داره قربون شکلت برم... بستگی داره چی بخوای بکاری

آقای مهندس ابوذر هم یکی از کسانی هستند که مرودشت ساکن هستند و خیی بهتر میتونن راهنماییتون کنن... اگر بفرمایید دقیقا زمین کجا هست بهتر میشه برای نوع گیاه هم تصمیم گیری کرد....
سپاسگزارم...
زمین قبلا توش ذرت و گندم و جدیدا ینجه اینجوری که میگن کشت میشده!
از لحاظ آفت مشکلی نداشتن...
مشکل بنده این هست که هیچ اطلاعاتی تو این زمینه ندارم!و فقط علاقه مند شدم...
راه اندازی یه زمین 1 هکتاری برا این کار مگه چقدر خرج برمیداره؟
شما ماکس هزینه رو فرض کن!
من مشکل سرمایه دارم و دل بستم به وام!
اگه لطف کنید لینک مهندس ابوذر هم به بنده بدید ممنون میشم ازتون...

افس

عضو جدید
مقاله در مورد اثرات ضد باکتریایی گیاهان دارویی

مقاله در مورد اثرات ضد باکتریایی گیاهان دارویی

سلام از بابت این سایت تشکر میکنم

وضعیت
موضوع بسته شده است.