سوال و درخواست مطالب گیاهان داروئی

سوال و درخواست مطالب گیاهان داروئی

• برای عموم بازدیدکنندگان سایت مهندسان مطرح شده است

رای: 0 0.0%
  • میوه کجای ایران کشت می شود.

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    0
وضعیت
موضوع بسته شده است.

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
عالی بود پژمان جان:victory:
اتفاقا منتظر بودم تو بیای تو این تاپیک
مثل همیشه به موقع رسیدی دستت درد نکنه
ممنون که این همه کمک میکنی

راستش این تاپیک رو دوستمون توی تالار مهندسی پزشکی زده بودن که من دیدم گفتم به اینجا مربوط میشه درخواست دادم منتقل شد اینجا
ولی به خاطر ارور ها هنوز نشده ببرم جای اصلیش

بازم ممنون پژمان جان لطف کردی

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستای گلم

من این ترم درس گیاهان دارویی دارم وباید سمینار بدم
دنبال یه موشوع توپ هستم که مطالب زیادی داشته باشه جدید باشه و قشنگ

ممنون میشم جند تا موضوع بهم بگین

اگه زود هم بشه خیلی ممنون میشم جون میخوام زود انجامش بدم به کاری ارشدم برسم

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام به همه دوستای گلم

من این ترم درس گیاهان دارویی دارم وباید سمینار بدم
دنبال یه موشوع توپ هستم که مطالب زیادی داشته باشه جدید باشه و قشنگ

ممنون میشم جند تا موضوع بهم بگین

اگه زود هم بشه خیلی ممنون میشم جون میخوام زود انجامش بدم به کاری ارشدم برسم
نارون جان از پژمان که پرسیدم گفت در مورد چی می خوای؟کاشت؟برداشت؟اسانس گیری؟آبیاری یا چیز دیگه؟بگو تا بهش بگم.خودش سرعتش کمه نمیتونه بیاد پست بزنه

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
مقایسه مصرف گیاهان دارویی در میان اقشار مختلف جامعه ....

نارون جان این یک کار تحقیاتی خوب میتونه باشه ... که میتونی مقاله درست کنی ازشون .....

اگر موضوع کشاورزی میخوای هم بگو ... مثلا اکولوژی گیاهان داویی خانواده چتریان .... یا خانوادههای دیگه ......

خیلی موضوع خوبیه این ..

یا مثلا کاربرد گیاهان دارویی در یک نوع بیماری خاص ... دیابت یا قند خون یا چربی خون یا فشار خون.... نمونشم توی اینترنت زیاده ....... باید به دلخواه یکیشو انتخاب کنی

"Pejman"

mamnon agha pejman kheli lotf kardin.mozo avli jalebe vali feker mikonam kar mibare va matleb kami toy internet hast.

az inke english type kardam ozor mikham

سلام نارون جان ... کاغذ رنگی بهم گفت که منو نمیشناسی .... یعنی پژمانو نمیشناسی !!!!!!!

در مورد اقتصاد و بازیابی :

اینجا

اینجا

اینجا

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam mamnonam agha pejman.
lotf kardin.
rastesh man matlab dar mored eghtesad ye mahsol keshvarzi mikhasam va maghazam be eghtesad geyahn daroe nakeshid az kaghaz rangi ke in reshte ro mikhonan komak khastam shoma ro moarefy kardan va feker nemikardam manozreshon agha pejamn khodemon hast

"Pejman"

نه فرقي نميكنه

بعدش یه چیزی... میتونی در مورد اقتصاد نیشکر مطلب پیدا کنی توی اینترنت... گمرک ایران همکمکت میکنه ... البته سایتشون رو باید ببینی... بورس هم همینطور.. اونم کمکت میکنه ..مقاله موردی من ندیدم.

اینجا رو ببین

سایه سار

عضو جدید
آقا پژمان در مورد مسیر ساخت یه متابولیت ثانویه ( مثلا سنتز اسانس ، آلکالویید....) مطلب می خوام اگه کمک کنی خیلی ممنون می شم ..!

"Pejman"

آقا پژمان در مورد مسیر ساخت یه متابولیت ثانویه ( مثلا سنتز اسانس ، آلکالویید....) مطلب می خوام اگه کمک کنی خیلی ممنون می شم ..!

سلام خواهش میکنم :

اینجا

اینو ببین همونی هست که میخوای .... اگه دوست داشتی ترجمه کنیم با هم ؟
شما چون ارشد میخونی مطلب انگلیسی گیر آوردم ....
اگر مشکلی بود بگید من در خدمتم. نظرتونو هم بگید :gol:

qerenfil

عضو جدید
Lapidum

Lapidum

سلام بچه
لطفن منو در شناسایی این گیاه با نام Lapidum که در ترکیه بهش تره (گاهی شاهتره و گشنیز تیکیلی Tilki kişnişi, şahtere هم میگن)
نام دقیق فارسیش و نام علمیش چی میشه ؟

Gelincikgiiler familyasındandır. Diğer adı Tilki kişnişi, Hakiki şahtere.
15-70 cm boylarında, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Dantelimsi ince parçalı yaprakları vardır. Gövde ve yan dallar yeşil, iki-üç parçalı yapraklar gri-yeşildir. Yaz boyunca birçoğu bir arada, başak halinde pembe çiçekler açar. Küremsi küçük meyvelerin üzeri pürtüklüdür.
1700 metreye kadar yol kenarlarında, sürülmemiş tarlalarda yetişir.
Bileşiminde tanen, potasyum, fumarik asit, başta kumarin olmak üzere çeşitli alkaloitler bulunur.
Tarihten bu yana kullanılan şifalı bir bitkidir.
Gölgede kurutulmuş çiçekli dallarının güçlendirici, yatıştırıcı, zayıflatıcı, idrar artırıcı, kan temizleyici, tansiyon düşürücü, mide ağrılarını dindirici etkileri vardır. Damar sertliğine, halsizliğe, şişmanlığa, kaşıntıya, egzamaya karşı kullanılır.
50 gram bitki 1 litre (5 bardak) kaynar suyla demlenir, günde iki-üç bardak içilir.
Cilt rahatsızlıkları için dışardan uygulanır.

آخرین ویرایش:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه
لطفن منو در شناسایی این گیاه با نام Lapidum که در ترکیه بهش تره (گاهی شاهتره و گشنیز تیکیلی Tilki kişnişi, şahtere هم میگن)
نام دقیق فارسیش و نام علمیش چی میشه ؟

Gelincikgiiler familyasındandır. Diğer adı Tilki kişnişi, Hakiki şahtere.
15-70 cm boylarında, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Dantelimsi ince parçalı yaprakları vardır. Gövde ve yan dallar yeşil, iki-üç parçalı yapraklar gri-yeşildir. Yaz boyunca birçoğu bir arada, başak halinde pembe çiçekler açar. Küremsi küçük meyvelerin üzeri pürtüklüdür.
1700 metreye kadar yol kenarlarında, sürülmemiş tarlalarda yetişir.
Bileşiminde tanen, potasyum, fumarik asit, başta kumarin olmak üzere çeşitli alkaloitler bulunur.
Tarihten bu yana kullanılan şifalı bir bitkidir.
Gölgede kurutulmuş çiçekli dallarının güçlendirici, yatıştırıcı, zayıflatıcı, idrar artırıcı, kan temizleyici, tansiyon düşürücü, mide ağrılarını dindirici etkileri vardır. Damar sertliğine, halsizliğe, şişmanlığa, kaşıntıya, egzamaya karşı kullanılır.
50 gram bitki 1 litre (5 bardak) kaynar suyla demlenir, günde iki-üç bardak içilir.
Cilt rahatsızlıkları için dışardan uygulanır.

این گیاه نه شاه تره هست و نه گشنیز

با این اسمس که هم شما دادید چیزی پیدا نکردم ............ بیشتر براتون میگم

qerenfil

عضو جدید
این گیاه نه شاه تره هست و نه گشنیز

با این اسمس که هم شما دادید چیزی پیدا نکردم ............ بیشتر براتون میگم
سلام
به احتمال خیلی قوی شاهتره یا گشنیز نیست منظورم این بود که بعضی جاهای ترکیه بهش اینارو هم میگن

qerenfil

عضو جدید
سلام
لطفا بگین این چه نوع اسطوخودس هستش
با نام علمی Grappenhall Lavender
و

و لطفن نام فارسی این گیاهان رو برام بگین
Grappenhall Lavender
Lavandula angustifolia
Lavandula stoechas

"Pejman"

سلام
لطفا بگین این چه نوع اسطوخودس هستش
با نام علمی Grappenhall Lavender
و

و لطفن نام فارسی این گیاهان رو برام بگین
Grappenhall Lavender
Lavandula angustifolia
Lavandula stoechas

Lavandula angustifolia گیاه اسطخودوس

Lavandula stoechas
اسطوخدوس، ضرم، شاه اسپرم رومی تلفظش میشه شاه اس پرَم
و دو اسم دیگه این گیاه : هنان ، خزامی

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]اسطوخودوس دورگ [/FONT]Grappenhall Lavender

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم .... اگر امری بود بگید من در خدمتتونم :gol:

qerenfil

عضو جدید
Lavandula angustifolia گیاه اسطخودوس

Lavandula stoechas
اسطوخدوس، ضرم، شاه اسپرم رومی تلفظش میشه شاه اس پرَم
و دو اسم دیگه این گیاه : هنان ، خزامی

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]اسطوخودوس دورگ [/FONT]Grappenhall Lavender

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم .... اگر امری بود بگید من در خدمتتونم :gol:
از راهنمایی شما بسیار متشکرم. ازشون عکس یا لینک عکس دارین ؟

آخرین ویرایش:

"Pejman"

Lavandula angustifolia

Lavandula stoechas

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]Grappenhall Lavender

"Pejman"

لطفا اگه کسی میدون از کجا میشه خرنوب تهیه کرد آدرسش رو بنویسه
ممنون
ببینید این گیاه فلوس هست که میتونید از شرق کشور و همچنین جنوب کشور تهیه کنید. معمولا عطاری ها هم دارند :gol:

"Pejman"

به خرنوب میگن فلوس؟
مبشه مطلب بزاری
برام جالبه
نمیدونستم

ممنون
:gol:

تركيبات شيميايي:مغز فلوس داراي اكسي آنتراكينون، مواد قندي، ‌صمغ، اسانس و مواد روغني است. خاصيت مسهلي فلوس مربوط به چند ماده شيميايي است كه از مشتقات آنتراكينون مي باشد.

صور دارويي فلوس: جوشانده فلوس؛ 10 گرم عسل فلوس را با يك ليتر آب جوش مخلوط كرده و آنرا صاف مي كنند و به مريض مي دهند. اين جوشانده مسهل خوبي است. مقدار عسل فلوس را مي توان در مورد يبوستهاي سخت تا 60 گرم ني افزايش داد. البته براي بهتر كردن طعم آن مي توان مقداري شربت گيلاس يا انجير به آن اضافه كرد.

خواص داروئي: فلوس از نظر طب قديم ايران كمي گرم و تر است

1)يكي از بهترين داروها براي رفع يبوست مي باشد زيرا مصرف آن عوارضي ندارد بنابراين حتي براي زنان حامله و اطفال مناسب نيست

2)براي درد مفاصل و نقرس فلوس را به موضع درد بماليد

3)براي كليه ها مفيد است مخصوصا آنهايي كه كليه شان سنگ ساز است درصورت استفاده از آن مبتلا به سنگ كليه نمي شوند

4)جوشانده پوست درخت فلوس اسهال خوني را رفع مي كند

5)نرم كننده سينه است

6)براي باز كردن گرفتگي روده و دل پيچه، فلوس را مخلو ط با ريشه ختمي بكار بريد.

7)براي معالجه ديفتير، فلوس را با آبّ گشنيز مخلوط كرده و به بيمار بدهيد تا غرغره كند.

طرز استفاده: به مبحث نسخه پيچي گياهان دارويي براي بيماري مورد نظر مراجعه نماييد

مضرات: فلوس براي معده مضر است چون به روده ها مي چسبد و ايجاد دل درد و ناراحتي هاي روده مي كند.

گیاهشناسی فلوس:

)[FONT=&quot]خرنوب هندی)[/FONT]
[FONT=&quot]نحوه استفاده[/FONT] : [FONT=&quot]به صورت جوشانده مصرف میشود[/FONT].
[FONT=&quot]و در برخی مناطق از مربای آن هم استفاده میکنند که شیوه ساختن آن در ذیل خواهد آمد[/FONT]
[FONT=&quot]خواص[/FONT] : [FONT=&quot]فلوس[/FONT] Cassia
[FONT=&quot]نام علمی[/FONT] ‍Cassia Fistula
[FONT=&quot]كليات گياه شناسي[/FONT]
[FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]درختي است به ارتفاع 10-15 متر كه به حالت خودرو در بشتر نقاط گرمسير دنيا مانند آفريقا ، هند و جنوب مي رويد[/FONT] . [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]در بعضي از نواحي ايران به نام خرنوب هندي و خيار شنبر نيز معروف است[/FONT] .
[FONT=&quot]ميوه[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]يه طول 30 تا 50 سانتيمتر و به قطر 3-2 سانتيمتر است . اگر[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]درقسمت طول آن شكافته شود تيغه هاي متعدد در آن ديده مي شود كه[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]را به خانه هاي متعدد گاهي تا 100 خانه تقسيم مي كند[/FONT]
[FONT=&quot]در داخل اين خانه ها مايع چسبنده تيره رنگي وجود دارد كه عسل خيار شنبر[/FONT] [FONT=&quot]ناميده مي شود . طعم اين مايع كمي شيرين ولي نامطبوع است . براي استفاده[/FONT] [FONT=&quot]از[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]غلاف آنرا كمي روي آتش گرم مي كنند تا عسل خارج شود . معمولا اين عسل با[/FONT] [FONT=&quot]روغن بادام مخلوط شده و به عنوان مسهل استفاده مي شود، البته مي توان مغز[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]را با قند يا شكر مخلوط كرده و در درجه حرارت معتدلي پخت كه به آن[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]پخته مي گويند[/FONT] .
[FONT=&quot]صور دارويي[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT]
[FONT=&quot]جوشانده[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] : 10 [FONT=&quot]گرم عسل[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]را با يك ليتر آب جوش مخلوط كرده و آنرا صاف مي كنند و به مريض مي دهند . اين جوشانده مسهل خوبي است . مقدر عسل[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]را مي تواندر مورد يبوستهاي سخت تا 60 گرم ني افزايش داد . البته براي[/FONT] [FONT=&quot]بهتر كردن طعم آن مي توان مقدري شربت گيلاس يا انجير به آن اضافه كرد[/FONT] .
[FONT=&quot]مرباي[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] :‌5 [FONT=&quot]گرم عسل[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]را با همان مقدر آب مقطر مخلوط كرده و سپس مقدر 125 گرم قند كوبيده را به[/FONT] [FONT=&quot]آن اضافه كنيد بعد آنرا حرارت دهيد تا به آرامي آب آن بخار شود و وزن آن[/FONT] [FONT=&quot]به 100 گرم برسد و غليظ شود . اين مربا نيز مسهل بسيار خوبي است مقدر مصرف[/FONT] [FONT=&quot]آن 50-100 گرم در روز است[/FONT] .
[FONT=&quot]خواص داروئي[/FONT]:
[FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]از نظر[/FONT] [FONT=&quot]طب[/FONT] [FONT=&quot]قديم ايران كمي گرم و تر است[/FONT]
1)[FONT=&quot]يكي از بهترين داروها براي رفع يبوست مي باشد زيرا مصرف آن عوارضي ندارد بنبراين حتي براي زنان حامله و اطفال مناسب نيست[/FONT]
2)[FONT=&quot]براي درد مفاصل و نقرس[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]را به موضع دردبماليد[/FONT]
3)[FONT=&quot]براي كليه ها مفيد است مخصوصا آنهايي كه كليه شان سنگ ساز است درصورت استفاده از آن مبتلا به سنگ كليه نمي شوند[/FONT]
4)[FONT=&quot]جوشانده[/FONT] [FONT=&quot]پوست[/FONT] [FONT=&quot]درخت[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]اسهال خوني را رفع مي كند[/FONT]
5)[FONT=&quot]نرم كننده سينه است[/FONT]
6)[FONT=&quot]براي باز كردن گرفتگي روده و دل پيچه ،[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]را مخلو ط با ريشه ختمي بكار بريد[/FONT] .
7)[FONT=&quot]براي معالجه ديفتری ،[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]را با آبّ گشنيز مخلوط كرده و به بيمار بدهيد تا غرغره كند[/FONT] .
[FONT=&quot]منبع[/FONT] : [FONT=&quot]کتب[/FONT] [FONT=&quot]طب[/FONT] [FONT=&quot]سنتی[/FONT]
[FONT=&quot]توضیحات[/FONT] : [FONT=&quot]مصرف زیاد[/FONT] [FONT=&quot]فلوس[/FONT] [FONT=&quot]براي[/FONT] [FONT=&quot]معده[/FONT] [FONT=&quot]مضر است چون به روده ها مي چسبد و ايجاد دل درد و ناراحتي هاي روده مي كند بنابراين بهتر است با مصطكي و انيسون روغن[/FONT]

"Pejman"

ببینید عکسی که در بالا گذاشتید اسم علمیش Ceratonia siliqua هست... این گیاه یک کم ترش هست به علت مواد داخل اون. و همچنین دارای 60 درصد هیدرات کربن هست که اصولا به عنوان تمبر هندی از این گیاه استفاده میشه.. خرنوب همون تمبر هندی هست فکر کنم... توی ایران و در منابع به هر دو گیاه فلوس میگن ولی فلوس معروفه همونی هست که توی عطاری ها میفروشن عکس پایینی هست... حالا نمیدونم چرا به بالایی هم فلوس میگن :gol:

"Pejman"

سلام
نتیجه قطی چی شد؟
به نظر من این دو گیاه قطعا یکی نیستن

همانطوری که در این پست خدمتتون عرض کردم این 2 گیاه با هم فرق داره اما متاسفانه در فارسی این 2 گیاه را یکی فرض مینمایند ... البته به اشتباه !!!

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمک کمک:cry:
من نیاز شدید دارم به مطلبی درباره ی کشت و نگه داری آلئو ورا نه خواص دارویی ،درباره ی خواصش مطلب زیاد دارم
اگه کتابی ،سایتی یا هر چیزی که بتونه به من کمک کنه میشناسید لطفا معرفی کنید:(

آلوئه ورا تو بوشهر عالی جواب میده
معرکه هست

mahpishuny

عضو جدید
سلام به همه دوستان

سلام به همه دوستان

امیدئارم که همگی خوب باشید:gol:
کسی میتونه یه لیست از آفات و بیماریهای گیاهان دارویی در اختیارم بذاره؟
ممنونم:gol:

محمودح

عضو جدید
کمک کمک کمک کمک کمک فوریه

کمک کمک کمک کمک کمک فوریه

سلام یه طرح در مورد پرورش گیاهان دارویی میخام فروشیم باشه اشکال نداره میخرم فقط فوریه

وضعیت
موضوع بسته شده است.