سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

rezakhafans_67

عضو جدید
سوال از برنامه hysys

سوال از برنامه hysys

آقای پیر جو سوال من این است که در برنامه hysys من میخواهم بدانم که در شرایط دمایی و فشاری متفاوت از چه نوع معادله حالتی استفاده کنم(peng robinson--rk--srk----sour srk---,........) با توجه به اینکه مخلوط گازی دارم و در ان بخار اب و h2s هم داریم. (polar substance) میخواهم با نوشتن فرم ریاضی معادلات این کار را انجام بدهم.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
آقای پیر جو سوال من این است که در برنامه hysys من میخواهم بدانم که در شرایط دمایی و فشاری متفاوت از چه نوع معادله حالتی استفاده کنم(peng robinson--rk--srk----sour srk---,........) با توجه به اینکه مخلوط گازی دارم و در ان بخار اب و h2s هم داریم. (polar substance) میخواهم با نوشتن فرم ریاضی معادلات این کار را انجام بدهم.

سلام، انتخاب معادله ترمودینامیکی به چند شرط بستگی داره:
1- شرایط دما و فشار
2- کامپوننت ها
3- فرآیند

به عناون مثال شما در این جا بیان کردید که مخلوط گازی و وجود آب و H2S که حالا قصد دارید این ها رو جدا کنید؟ یا اینکه در فرآیند آمونیاک یا اوره می خواهید استفاده کنید؟

مثلا در این جدول بر اساس نوع فرآیند معادلاتی رو پیشنهاد کردن.

arman2002

عضو جدید
:que:
سلام، آقا لطفاً کسی هست که به این سوال جواب بده؟ سوال در مورد نرم افزار HYSYS هست.

ترکیب گاز خوراک یک ایستگاه تقویت فشار گاز بنگستان بصورت زیر میباشد:
از شما خواسته شده با استفاده از نرم افزار HYSYS خصوصیات ترمودینامیکی مخلوط گاز ( شامل نمودار P-H به همراه دو ایزوترم 50 درجه و 100 درجه سانتی گراد، نمودار P-T به همراه دو منحنی کیفیت 0.3 و 0.7 و نمودار T-S به همراه دو ایزوبار 10bar و 70bar در آن) را با استفاده از معادلات حالت زیر بدست آورده و ترسیم نمایید.
1-Peng-Roinson (PR)
2-PR-Soave (PRSV)
3- Sour SRK
4-Sour PR
5-SRK

(%)Component mole
C1 18.9
C2 12.7
C3 10.8
n-C4 7.7
i-C4 7.1
n-C5 5.7
n-C6 4.9
n-C7 4.0
n-C8 3.2
CO2 8.7
H2O 5.2
H2S 9.8
N2 0.8
H2 0.5
Total 100

اگه میشه فایلش را برام یه جوری بفرسین
MASOUDSHAO@YAHOO.COM
سلام تا اينجايي كه من ميدونم: بعد از وارد كردن مشخصات خوراك روي خط خوراك كليد كن يه قسمت attachments برو بعد:utilities------>create و در قسمت available utilitiesار ليست envelope را انتخواب كن.add utility را كليك كن بعد به صفحه performance برو تمام نمودلر هاي ts-th-tp....... هست خودت سعي كن تحت شرايط موجود نموداراتو به دست بياري.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
HYSYS

HYSYS

سلام به همه
كسي از دوستان در HYSYS با محلول سود كار كرده؟ هر معادله حالتي كه انتخاب ميكنم خواص فيزيكي نادرست بهم ميده!!!!!!!!!! :wallbash:
ممنون ميشم (بسيار :smile:) كمكم كنيد.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام به همه
كسي از دوستان در HYSYS با محلول سود كار كرده؟ هر معادله حالتي كه انتخاب ميكنم خواص فيزيكي نادرست بهم ميده!!!!!!!!!! :wallbash:
ممنون ميشم (بسيار :smile:) كمكم كنيد.

The Lee-Kesler method

The Peng-Robinson equation​

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسي
ولي اين معادلات رو امتحان كردم، مشكل اينجاست كه در Property اطلاعات درست نميده. براي مثال Cp رو تقريبا 2 برابر ميده!!!!!!!!!!!!!

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
مرسي
ولي اين معادلات رو امتحان كردم، مشكل اينجاست كه در Property اطلاعات درست نميده. براي مثال Cp رو تقريبا 2 برابر ميده!!!!!!!!!!!!!

شما این دیتا رو با دیتای موجود در مراجع مقایسه می کنید؟ اگر با اون ها مقایسه می کنید باید بگم که این معادلات در نرم افزار HYSYS کاملا تغییر یافته هستند. این معادلات عینا همانند معادلات موجود در مراجع نیستد و اصلاح شده می باشند.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما این دیتا رو با دیتای موجود در مراجع مقایسه می کنید؟ اگر با اون ها مقایسه می کنید باید بگم که این معادلات در نرم افزار HYSYS کاملا تغییر یافته هستند. این معادلات عینا همانند معادلات موجود در مراجع نیستد و اصلاح شده می باشند.
هر فرمي هم كه حساب كنه، خواص ماده كه يك مقدار مشخصيه نبايد تغيير كنه!!!!!!!!!!!!!!!
مشخصات را از هندبوك درآوردم، محسبات با محسبات دستي و نرم افزار هاي ديگه تفات زيادي داره ( به خصوص Cp ماده كه براي محاسبات duty برام حايز اهميته)
با مواد ديگه اعداد صحيح مي گيرم با سود كه مشكل دارم. شخصا در شبيه سازي از سود استفاده كرديد؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
هر فرمي هم كه حساب كنه، خواص ماده كه يك مقدار مشخصيه نبايد تغيير كنه!!!!!!!!!!!!!!!
مشخصات را از هندبوك درآوردم، محسبات با محسبات دستي و نرم افزار هاي ديگه تفات زيادي داره ( به خصوص Cp ماده كه براي محاسبات duty برام حايز اهميته)
با مواد ديگه اعداد صحيح مي گيرم با سود كه مشكل دارم. شخصا در شبيه سازي از سود استفاده كرديد؟

من با سود کار کردم اما مقدارهای پارامترها رو نیاز نداشتم و بررسی نکردم، گفتم که کلیه معادلات تغییر یافته هستن مگر اینکه شما اون ها رو به صورت استاندارد تبدیل کنید و اون وقت مقایسه کنید ببینید آیا یکسان می شود یا خیر.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با سود کار کردم اما مقدارهای پارامترها رو نیاز نداشتم و بررسی نکردم، گفتم که کلیه معادلات تغییر یافته هستن مگر اینکه شما اون ها رو به صورت استاندارد تبدیل کنید و اون وقت مقایسه کنید ببینید آیا یکسان می شود یا خیر.
امكانش هست در مورد اين استاندارد سازي كمي توضيح بديد؟ چطور ميتونم اين كارو انجام بدم؟
چيزي كه برام عجيبه اينه كه تا حال با چنين مشكلي با مواد ديگه نداشتم!!!! هميشه مقادير صحيحي از propertyخطوط ميگرفتم. (بدون هيچگونه استاندارد سازي معادلات يا كار ديگه اي)

پ.ن. ازبسته OLI-electrolyte كه استفاده كردم جواب هاي يك مقدار بهتري گرفتم (البته property نميده).

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
امكانش هست در مورد اين استاندارد سازي كمي توضيح بديد؟ چطور ميتونم اين كارو انجام بدم؟
چيزي كه برام عجيبه اينه كه تا حال با چنين مشكلي با مواد ديگه نداشتم!!!! هميشه مقادير صحيحي از propertyخطوط ميگرفتم. (بدون هيچگونه استاندارد سازي معادلات يا كار ديگه اي)

پ.ن. ازبسته OLI-electrolyte كه استفاده كردم جواب هاي يك مقدار بهتري گرفتم (البته property نميده).

برای استاندارد کردن معادله بعد از انتخابش وارد سربرگ پارامتر شده نوع معادله رو از HYSYS به استاندارد تغییرش بدید.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين كارو كردم تاثيري رو مقادير property نداشت. :(
با اين حال مرسي از كمكتون، عوضش يه چيز جديد ياد گرفتم :)

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته

cheshmbolboli

عضو جدید
سلام
ببخشید میدونم این سوال ربطی به این تاپیک نداره اما لطفا جواب بدید.
من روی دسکتاپم که ویندوز xp کپی داشت hysys3.1 و hysys3.2 رو بدون مشکل نصب کردم . اما روی لپتاپم که ویندوز vista اوریجینال 64 بیتی داره نصب نمیشن.
مشکل از کجاست؟

behtashk

کار خراب کن!
مدیر تالار
سلام
من روی دسکتاپم که ویندوز xp کپی داشت hysys3.1 و hysys3.2 رو بدون مشکل نصب کردم . اما روی لپتاپم که ویندوز vista اوریجینال 64 بیتی داره نصب نمیشن.
مشکل از کجاست؟
هایسیس 3.2 نصب میشه بدون مشکل فقط کرکش رو درست نصب کنی حلله. همیشه مشکل از کرک هستش.

cheshmbolboli

عضو جدید
حق با شماست.مراحل نصب انجام میشه اما در مراحل آخر این پیغام رو میده:
InstallShield Wizard Completed
The wizard was interrupted before HYSYS 3.2 could be completely installed
Your system has not been modified . to complete installation at another time ,please run setup again
click Finish to exit the wizard.
اصلا به مرحله ی کرک نمیرسه.
لپتاپم صفره.
منظورش از modified چیه؟

hamedcheng

عضو جدید
طراحی برج اتمسفریک

طراحی برج اتمسفریک

با عرض سلام و خسته نباشید
برایم مشکلی در زمینه طراحی یک برج در Hysys به صورت Steady پیش آمده،به این صورت که چگونه می توانم یک برج اتمسفریک که دارای سه بستر Pack و تعداد زیادی سینی است شبیه سازی کنم؟ و آیا اصلا این نرم افزار چنین کاری انجام میدهد؟
با تشکر فراوان:gol:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
با عرض سلام و خسته نباشید
برایم مشکلی در زمینه طراحی یک برج در Hysys به صورت Steady پیش آمده،به این صورت که چگونه می توانم یک برج اتمسفریک که دارای سه بستر Pack و تعداد زیادی سینی است شبیه سازی کنم؟ و آیا اصلا این نرم افزار چنین کاری انجام میدهد؟
با تشکر فراوان:gol:

سلام، بله امکان پذیر می باشد، اما اکنده و سینی دارش رو اصلا، شماتیک برجتون رو در اینجا قرار بدهید تا ببینم.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
حق با شماست.مراحل نصب انجام میشه اما در مراحل آخر این پیغام رو میده:
InstallShield Wizard Completed
The wizard was interrupted before HYSYS 3.2 could be completely installed
Your system has not been modified . to complete installation at another time ,please run setup again
click Finish to exit the wizard.
اصلا به مرحله ی کرک نمیرسه.
لپتاپم صفره.
منظورش از modified چیه؟

با ویندوزتون مشکل پیدا کرده یا یک بار ویندوز عوض کن شاید مشکل رفع بشه یا اینکه aSPEN hYSYS 2006 نصب کن.

afm110

عضو جدید
با سلام
از بچه ها كي مي دونه نرم افزار hysys چطوري از معادلات فشار بخار (مثل آنتوان) خواص مواد را محاسبه مي كنه ( روابطي كه استفاده مي كنه چي هست)
با تشكر

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
با سلام
از بچه ها كي مي دونه نرم افزار hysys چطوري از معادلات فشار بخار (مثل آنتوان) خواص مواد را محاسبه مي كنه ( از چه روابطي استفاده مي كنه)
با تشكر
من درست متوجه سوالتون نشدم خوب اگه معادله انتوان رو انتخاب کنی معادله انتوان
ln p=A+B/T+C+DLNT+ET^F استفاده مینکه که ضرایبش هم تو هایسیس قابل دیدنه میتونی ببینی برای هر کدوم از موادت چه ضریبی استفاده کرده.منظورت از خواص مواد اینه که مثلاً حالا که از این رابطه استفاده کرد از چه روابطی برای خواص دیگه استفاده میکنه؟

designchem

کاربر ممتاز
با سلام
از بچه ها كي مي دونه نرم افزار hysys چطوري از معادلات فشار بخار (مثل آنتوان) خواص مواد را محاسبه مي كنه ( از چه روابطي استفاده مي كنه)
با تشكر
اگه منظورت معادله خواص مواده از خود هایسیس استفاده کن تو قسمتCOM THERMO OPTION (از بیم معادلات فلود پکیج معادلهCOM THERMO رو انتخاب کن یه پنجره جدید باز میشه بعد معادله مد نظرت مثل انتوان یا دیگه معادلات فشار بخار رو کلیک کن تو ستون روبرو روابط رو بهت میگه که برای چه خاصیتی از چه معادله ای استفاده میکنه مثلاً برای انتوان:
آنتالپی وانتروپی:LEE KESLER و.....

afm110

عضو جدید
با سلام
با تشكر از جوابتون
همانطور كه مي دانيد Hysys براي محاسبه خواص مواد از روشهاي مختلفي استفاده مي كند از قبيل معادلات حالات، Activity Model، ... و فشار بخار استفاده مي كند
Hysys چگونه خواص ترموديناميكي مواد از قبيل ( آنتالپي، آنتروپي، حجم مخصوص، ...) را با استفاده از معادلات فشار بخار ( آنتوان)محاسبه مي كند
با تشكر​

designchem

کاربر ممتاز
با سلام​

با تشكر از جوابتون
همانطور كه مي دانيد Hysys براي محاسبه خواص مواد از روشهاي مختلفي استفاده مي كند از قبيل معادلات حالات، Activity Model، ... و فشار بخار استفاده مي كند
Hysys چگونه خواص ترموديناميكي مواد از قبيل ( آنتالپي، آنتروپي، حجم مخصوص، ...) را با استفاده از معادلات فشار بخار ( آنتوان)محاسبه مي كند​

با تشكر​
دوست عزیز من که جوابتون رو دادم از خود هایسیس استفاده کنید همونطوری که گفتم دقیقاً گفته شده که از چه روابطی استفاده میکنه.اسم رابطه رو نوشته( تو قسمتCOM THERMO OPTION (از بین معادلات فلود پکیج معادلهCOM THERMO رو انتخاب کن یه پنجره جدید باز میشه بعد معادله مد نظرت مثل انتوان یا دیگه معادلات فشار بخار رو کلیک کن تو ستون روبرو روابط رو بهت میگه که برای چه خاصیتی از چه معادله ای استفاده میکنه مثلاً برای انتوان:
آنتالپی وانتروپی:LEE KESLER و..... . اینجا هایسیس ندارم وگرنه یه پرینت از اون صفحه براتون میذاشتم اگه مشکل داشتید تو پیدا کردنش بگید تا از اون صفحه هایسیس با اسم روابط یه عکس بذارم براتون اسم رابطه که باشه پیدا کردن خود رابطه نباید سخت باشه :smile:

آخرین ویرایش:

designchem

کاربر ممتاز
دوست عزیز من که جوابتون رو دادم از خود هایسیس استفاده کنید همونطوری که گفتم دقیقاً گفته شده که از چه روابطی استفاده میکنه.اسم رابطه رو نوشته( تو قسمتCOM THERMO OPTION (از بین معادلات فلود پکیج معادلهCOM THERMO رو انتخاب کن یه پنجره جدید باز میشه بعد معادله مد نظرت مثل انتوان یا دیگه معادلات فشار بخار رو کلیک کن تو ستون روبرو روابط رو بهت میگه که برای چه خاصیتی از چه معادله ای استفاده میکنه مثلاً برای انتوان:
آنتالپی وانتروپی:LEE KESLER و..... . اینجا هایسیس ندارم وگرنه یه پرینت از اون صفحه براتون میذاشتم اگه مشکل داشتید تو پیدا کردنش بگید تا از اون صفحه هایسیس با اسم روابط یه عکس بذارم براتون اسم رابطه که باشه پیدا کردن خود رابطه نباید سخت باشه :smile:
جناب دکتر پیرجو تو قسمت سوالات و درخواستها بهتون جواب دادن حتماً یه سر بزنید ممکنه من اشتباهی راهنماییتون کرده باشم.

msn_syst3m

عضو جدید
سلام
مشکل از کجاست؟

hysys 3.2 با ویندوز 64 bit مشکل داره
aspen hysys V7 رو امتحان کن

msn_syst3m

عضو جدید
سلام من چند تا مثال حل نشده یا حل شده همراه با سوال تو hysys لازم دارم
ممنون

designchem

کاربر ممتاز
سلام من چند تا مثال حل نشده یا حل شده همراه با سوال تو hysys لازم دارم
ممنون
سایت زیر مراجعه کنید (مهندس علی زحمت معرفی این سایتو کشیده) کتابASPEN&HYSYS TUTERIAL رو دانلود کنید با مثال آموزش داده در حالت STEADY و DYNAMIC میتونید. از مثاهلی خود هایسیس هم می تونید استفاده کنید.

designchem

کاربر ممتاز
سلام یه سوال راجع به نرم افزار سایزینگ تو هایسیس 2006 این نرم افزار در هاسیس 3.1 هم توی تول بار هم تو قسمت سیمولیشن قابل دسترسیه کسی میدونه در نسخه 2006 از کجا میشه بهش دسترسی داشت؟تو عکس زیر مشخص کردم:

بالا