سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

shazde

عضو جدید
hysys

hysys

سلام
از بین دوستان کسی یه واحد شبیه سازی شده به همراه pfd داره؟

اگه ممکنه بزارین.

pedramchemist

عضو جدید
Hysys Dynamic

Hysys Dynamic

با سلام
من ميخوام بدونم چرا توي شبيه سازي ديناميك Hysys نميتوان دبي رو تغيير داد و تاثير آن را روي پارامترهاي ديگر بررسي كرد؟
يه سئوال ديگه: من دارم خط لوله انتقال گاز رو با Hysys شبيه سازي ميكنم توي حالت steady state جواب خيلي خوبي رو ميگيرم. حالا ميخوام توي حالت ديناميك اثر تغيير دما رو روي فشار انتهايي خط بررسي كنم و ببينم بعد از چه فاصله زماني اثر اين تغييرات رو ميتونم انتهاي خط ببينم. ولي نميدونم چرا Hysys با تغيير دما فقط Flow را تغيير ميدهد و هيچ اثري را روي فشار انتهاي خط به من نميدهد؟ به نظر شما اشكال از كجاست؟
در حالت S.S فشار اول خط،دبي گاز ورودي، دماي گاز در ابتداي خط و تركيب درصد گاز داده هاي ورودي به نرم افزار ميباشند.

با تشكر از شما

behtashk

کار خراب کن!
مدیر تالار
با سلام
من ميخوام بدونم چرا توي شبيه سازي ديناميك Hysys نميتوان دبي رو تغيير داد و تاثير آن را روي پارامترهاي ديگر بررسي كرد؟
يه سئوال ديگه: من دارم خط لوله انتقال گاز رو با Hysys شبيه سازي ميكنم توي حالت steady state جواب خيلي خوبي رو ميگيرم. حالا ميخوام توي حالت ديناميك اثر تغيير دما رو روي فشار انتهايي خط بررسي كنم و ببينم بعد از چه فاصله زماني اثر اين تغييرات رو ميتونم انتهاي خط ببينم. ولي نميدونم چرا Hysys با تغيير دما فقط Flow را تغيير ميدهد و هيچ اثري را روي فشار انتهاي خط به من نميدهد؟ به نظر شما اشكال از كجاست؟
در حالت S.S فشار اول خط،دبي گاز ورودي، دماي گاز در ابتداي خط و تركيب درصد گاز داده هاي ورودي به نرم افزار ميباشند.

با تشكر از شما
سلام، جهت مشاهده تغییرات دبی به گزینه چارت اسکریبت رفته و در قسمتAdd رو بزنید و یک مقدارهایی رو براش تعریف کنید. تا نسبت تغییرات رو در خروجی مشاهده کنید. اگر متوجه نشدید تا کامل تر توضیح بدم.
در رابطه با خط لوله باید خدمتون عرض کنم که اثر تغییرات دا رو نسبت به فضار خروجی گزینه مناسبی نیست ولی باز هم شما می توانید از یک کنترلر استفاده کنید خروجیش بشه Set Point آن که کنترلر اون بررسی دما باشه و کنترلر دومی بررسی تغییرات فشار.. اگر هم خواستی بگو تا یک گونه ساده تر دیگه ای رو براتون توضیح بدم.

moradipour_f

عضو جدید
FT FACTOR؟؟

FT FACTOR؟؟

اگر موقع طراحي يه مبدل shell&tube پيغام ft corection factor is low گرفتيم آيا مي توان به نتايج اعتماد كرد ؟مثلا براي ft factor=0.2 ؟
همانطور كه مي دونيد ft factor معياري از نزديكي يه مبدل به حالت cunter current و اين فاكتور به DT LMTE و R,P ,NTU بستگي داره كه هيچكدام از اين پارامترها براي ما قابل تغيير نيست مثلا مي خواهيم يه مبدل U-TUBE داشته باشيم كه دماي سيالي را از مثلا 50 به 0 درجه سانتيگراد توسط آب كولينگ با دماي 30 درجه سانتي گراد تغيير دهد و دماي اب كولينگ خروجي هم از 45 درجه بالاتر نرود.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
وقتی همچنین مشکلی در نرم افزار هایسیس ایجاد میشه بررش داخل سیستم Task تا مشکل حل بشه...

moradipour_f

عضو جدید
وقتی همچنین مشکلی در نرم افزار هایسیس ایجاد میشه بررش داخل سیستم Task تا مشکل حل بشه...
جناب پير جو اين پاسخ رو در جواب بنده تو پست 98 دادين ديگه درسته؟
منظورتون از tasc صفحه HTFS/TASC ؟برا استفاده از اون بايد نرم افزار HTFS رو هم نصب كنم كه ندارم .ممنون مي شم توضيح بيشتري براي راه حل پيشنهادي تون بديد.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
بله منظورم همین بود که نوشتید. برای این کار باید نرم افزار HTFS شاخه TASC رو نصب کنید که در هنگام انتخاب این مد از طراحی به صورت خودکار ظاهر می شود. ولی اگر امکانش هست نوع روش طراحی و بقیه پارامترها رو قرار بدهید تا بررسیش کنم.

moradipour_f

عضو جدید
بله منظورم همین بود که نوشتید. برای این کار باید نرم افزار HTFS شاخه TASC رو نصب کنید که در هنگام انتخاب این مد از طراحی به صورت خودکار ظاهر می شود. ولی اگر امکانش هست نوع روش طراحی و بقیه پارامترها رو قرار بدهید تا بررسیش کنم.
سيال فرايندي ما 50% هيدروژن و 30% ايزويوتان و 20% ايزوبوتن با دماي 50 درجه سانتيگراد و فشار 7.5 باره.آب كولينگ هم با دماي حداقل 25 درجه سانتيگراد و فشار 4 بار گيجه.فكر مي كنم در هيچ صورتي حتي اگر مبدل U-TUBE هم باشه دماي سيال فرايندي مون از 25 درجه كه دماي ورودي آب كولينگه كمتر نشه درسته؟ اگر بخوايم دماي كمتر از 25 رو براي خروجي پروسس وارد كنيم و ران كنيم پيغام FT FACTOR IS LOW مياد كه مقدارش هم 0.2 بود.فكر مي كنم كلا اشتباه كرديم نبايد دماي كمتر از 25 درجه رو براي خروجي پروسس وارد مي كرديم:redface:

daneshfat

عضو جدید
سلام
در مورد واحد آمونیاک پتروشیمی شیراز کسی اطلاعی داره ؟ فایل hsys مربوطه را اگر کسی داره واسم ایمیل کنه ممنون میشم

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
در مورد واحد آمونیاک پتروشیمی شیراز کسی اطلاعی داره ؟ فایل hsys مربوطه را اگر کسی داره واسم ایمیل کنه ممنون میشم

سلام، من یک عکس از شبیه سازیش رو در ASPEN دارم. فکر می کنید به کارتون می خوره.

daneshfat

عضو جدید
سلام
من با شبیه سازی راکتور plug برای پرایمیری ریفرم ( ریفرم اول ) در فرایند تولید آمونیاک مشکل دارم . اطلاعات واکنش زیر که بصورت سینتیکی انجام میشه را در دسترس ندارم . ممنون میشم کمکم کنید

ch4+h2o --> co + 3 h2
co+h2o --- > co2+h2

یک سول دیگه هم دارم . کسی برج دفع co2 را کار نکرده تاخالا ؟؟ خودم یه مقاله تو ایچمیکا پیداکردم بدک نبود ولی کامل نبود .

daneshfat

عضو جدید
شبیه سازی یک برج Absorber همراه با واکنش ؟

شبیه سازی یک برج Absorber همراه با واکنش ؟

سلام
کسی نمیدونه یک برج دفع Co2 را که واکنش زیر در آن انجام میشه را چجوری طراحی کنیم که بهترین بازده را بده ؟
k2co3+co2+h2o---->2khco3
ایمیل حذف شد
با تشکر: جواد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
ابتدا برج رو بدون واکنش شیمیایی طراحی کن و Run کن، بعدش به قسمت ری اکشن فلوشت برو و واکنش رو وارد کن و ضرائب استوکیمتری رو مشخص کن سپس به صفحه واکنش برج برو وانکش رو برای برج تعریف کن بعد از اتمام این کارها به صفحه مشخص نمودن روش حل برو و گزینه دوم رو انتخاب کن.. یا هر گزینه ای رو که بر اساس اطلاعات شما می باشد.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
دوستان عزیز
در مورد عملگر BALANCE توضیح میدهید ؟

این عملگر دارای 5 بخش می باشد.

mole : موازنه کلی مولی را انجام می دهد، وقتی که فقط جریان مولی اجزاء داده شده باشد. از این قسمت می توان برای انجام موازنه مواد در طرح جریان یا انتقال شدت جریان و درصد ترکیبات از یک جریان به جریان دیگر استفاده نمود.

mass : زمانی که جریان جرمی مشخص باشد یک موازنه کلی جرم را انجام می دهد. از این بخش معمولا برای مدل کردن راکتوری که استوکیومتریش نامشخص باشد انجام می شود.

heat : یک موازنه کلی انرژی را انجام می دهد. وقتی فقط جریان حرارتی مشخص باشد استفاده می شود.

general : زمانی که در نرم افزار تعداد مجهول ها زیاد باشد با استفاده از n معادله تعداد مجهول ها را بدست می آورد.

سوالی بود درخدمتم.

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
hypothec

hypothec

سلام دوستان می خواستم یه ترکیب رو تو هایسیس اضافه کنم شامل H2o,co2,c1,c2,..c6وc7+ که خواص c7+ (جرم مولکولی و چگالی رو دارم وقتی سی هفت ستاره رو به عنوان hypocthec تعریف می کنم و بعد معادله حالت پنگ رابینسون خطا میده که نرم افزار نمیتونه اطلاعات و برای این ترکیب بخونه برای حل این مشکل باید چه کار کنم.راستی جرم مولکولی این کامپوننت 233 و چگالی مخصوصش 0.8971 هست.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان می خواستم یه ترکیب رو تو هایسیس اضافه کنم شامل H2o,co2,c1,c2,..c6وc7+ که خواص c7+ (جرم مولکولی و چگالی رو دارم وقتی سی هفت ستاره رو به عنوان hypocthec تعریف می کنم و بعد معادله حالت پنگ رابینسون خطا میده که نرم افزار نمیتونه اطلاعات و برای این ترکیب بخونه برای حل این مشکل باید چه کار کنم.راستی جرم مولکولی این کامپوننت 233 و چگالی مخصوصش 0.8971 هست.

برای تعریف یک شبه کامپوننت در هر نرم افزاری دو تا اطلاعات فقط کافیه دو تا داده رو وارد کنی. در HYSYS هم بعد از مشخص کردن نام شبه کامپوننت به صفحه تعریف مشخصات ترکیب برو و این دوتا پارامتر رو که برات مشخص کردم رو وارد کن و بر روی کلید تخمین خواص کلیک کند و پنجره رو ببند و بعدش برو معادله ترمودینامیکی مخصوص خود فرایند رو انتخاب کن.

hr-babaei

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان گرامی:
سوالی داشتم که ممنون میشم اگه کسی میدونه کمکم کنه.
آیا امکان شبیه سازی برج تقطیر واکنشی در Aspen,Hysys وجود داره؟واگر وجود داره چطور میششه ازشون استفاده کرد؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان گرامی:
سوالی داشتم که ممنون میشم اگه کسی میدونه کمکم کنه.
آیا امکان شبیه سازی برج تقطیر واکنشی در Aspen,Hysys وجود داره؟واگر وجود داره چطور میششه ازشون استفاده کرد؟

سلام، ببینید بعضی اوقات این امکان می شود اما به دلیل قفل شکسته شدن نرم افزار کمی این مورد سخت می شود. و پیشنهاد میکنم که با نرم افزار Aspen این کار انجام شود.

asozhyan

عضو جدید
می باشد که جز مجموعه می باشد. من فقط Aspen RXfineryاین نرم افزار که شما میگید

آن را نصب کرده ام که تا حالا باهاش کار نکرده ام. aspen dyrotreating و aspen dhyrotreating

همچین چیزی وجود خارجی ندارد. شاید زمانی قرار بوده که وجود داشته باشد ولی احتمالا بعد از ادغام با Aspen از فکرش بیرون آمده اند. اصولا با عظمت بسته Aspen فکر نکنم نیازی به این تکه اضافی باشد.

foad-7

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز.آموزش aspen hysys 2006 می خواستم.اگر هر یک از دوستان داشته باشه,در اینجا بگزاره،متشکر میشوم

masoudshao

عضو جدید
کمک

کمک

:que:
سلام، آقا لطفاً کسی هست که به این سوال جواب بده؟ سوال در مورد نرم افزار HYSYS هست.

ترکیب گاز خوراک یک ایستگاه تقویت فشار گاز بنگستان بصورت زیر میباشد:
از شما خواسته شده با استفاده از نرم افزار HYSYS خصوصیات ترمودینامیکی مخلوط گاز ( شامل نمودار P-H به همراه دو ایزوترم 50 درجه و 100 درجه سانتی گراد، نمودار P-T به همراه دو منحنی کیفیت 0.3 و 0.7 و نمودار T-S به همراه دو ایزوبار 10bar و 70bar در آن) را با استفاده از معادلات حالت زیر بدست آورده و ترسیم نمایید.
1-Peng-Roinson (PR)
2-PR-Soave (PRSV)
3- Sour SRK
4-Sour PR
5-SRK

(%)Component mole
C1 18.9
C2 12.7
C3 10.8
n-C4 7.7
i-C4 7.1
n-C5 5.7
n-C6 4.9
n-C7 4.0
n-C8 3.2
CO2 8.7
H2O 5.2
H2S 9.8
N2 0.8
H2 0.5
Total 100

آخرین ویرایش توسط مدیر:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
:que:
سلام، آقا لطفاً کسی هست که به این سوال جواب بده؟ سوال در مورد نرم افزار HYSYS هست.

ترکیب گاز خوراک یک ایستگاه تقویت فشار گاز بنگستان بصورت زیر میباشد:
از شما خواسته شده با استفاده از نرم افزار HYSYS خصوصیات ترمودینامیکی مخلوط گاز ( شامل نمودار P-H به همراه دو ایزوترم 50 درجه و 100 درجه سانتی گراد، نمودار P-T به همراه دو منحنی کیفیت 0.3 و 0.7 و نمودار T-S به همراه دو ایزوبار 10bar و 70bar در آن) را با استفاده از معادلات حالت زیر بدست آورده و ترسیم نمایید.
1-Peng-Roinson (PR)
2-PR-Soave (PRSV)
3- Sour SRK
4-Sour PR
5-SRK

(%)Component mole
C1 18.9
C2 12.7
C3 10.8
n-C4 7.7
i-C4 7.1
n-C5 5.7
n-C6 4.9
n-C7 4.0
n-C8 3.2
CO2 8.7
H2O 5.2
H2S 9.8
N2 0.8
H2 0.5
Total 100

اگه میشه فایلش را برام یه جوری بفرسین

رسم نمودار در HYSYS

ابتدا یک HYSYS باز نموده و بر روی دکمه New Case کلیک کنید.

تا صفحه Simulation Basis Manager باز شود و از سربرگ Component بر روی گزینه Add کلیک نمایید.

و در صفحه باز شده در قسمت Match عبارت H2o و Toluene را تایپ نموده تا در زیر آن نمایش داده شود و سپس بر روی گزینه Add Pure کلیک کرده تا به ستون سمت چپ منتقل شود، سپس صفحه را بسته.

بر روی سربرگ Fluid Package رفته و بروی گزینه Add کلیک نمایید.

در صفحه ظاهر شده در قسمت Property Package Filter را بر روی All Type قرار داده و معادله NRTL را برگزیده، و صفحه را ببندید.

بر روی دکمه Enter Simulation Environment کلیک کنید تا وارد صفحه فلوشیت شده.

بعد از ورود به صفحه سبز رنگ فلوشیت از قسمت Palette یا اگر این گزینه را ندارید بر روی کلید F4 کلیک کرده تا ظاهر شود و یک جریان آبی رنگ انتخاب کرده و در صفحه فلوشیت قرار دهید.

سپس در قسمت منو بر روی Tools کلیک کنید و از صفحه باز شده گزینه Utilities را انتخاب کنید یا اینکه کلیدهای Ctrl + U را بزنید، تا پنجره کوچک Available Utility باز شود و Property Table را انتخاب کنید.

Envelope Utility
با استفاده از این گزینه جهت بدست آوردن روابط بین پارامترها در سیستم های دوفازی یا سه فازی که دارای جریان و ترکیبات مشخص باشند کاربرد دارد. Envelope به معادلات Peng-Robinson و Soave Redlich Kwong محدود می شود.
Envelope قادر به رسم ترکیبات فازهای بخار- مایع می باشد بر اساس متغییرهای زیر:
فشار – دما
فشار – حجم
فشار – آنتالپی
فشار – آنتروپی
دما – حجم
دما – آنتالپی
دما – آنتروپی
برای نمودارهای فشار – دما این امکان وجد دارد تا خطوط کیفیت و منحنی های مربوط به هیدارت را اضافه کنیم و همچنین منحنی های دما ثابت یا فشار ثابت را نیز می توان اضافه کنید.
[
IMG]http://upload.iranblog.com/3/1244246082.jpg[/IMG]

آخرین ویرایش توسط مدیر:

masoudshao

عضو جدید
سلام آقای پیرجو
خیلی ممنون از کمکی که کردین
با یک مشکلی روبرو شدم؛
اولا در قسمت وارد کردن feed در صد مواد را نمی دونستم کجا وارد کنم.
دوم اینکه وقتی از منو stream گزینه 1 را انتخاب می کردم، مثلا در property table در زیر نوار زردی میاد که نوشته :Unknwon Stream Compositions و یا در قسمت Envelope Utitlity در قسمت پایین می نویسه:
Unable to generate any data with current property package and/or conditions
خیلی ممنون

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام آقای پیرجو
خیلی ممنون از کمکی که کردین
با یک مشکلی روبرو شدم؛
اولا در قسمت وارد کردن feed در صد مواد را نمی دونستم کجا وارد کنم.
دوم اینکه وقتی از منو stream گزینه 1 را انتخاب می کردم، مثلا در property table در زیر نوار زردی میاد که نوشته :Unknwon Stream Compositions و یا در قسمت Envelope Utitlity در قسمت پایین می نویسه:
Unable to generate any data with current property package and/or conditions
خیلی ممنون

سلام،
شما وقتی جریان آبی رنگ را انتخاب کردید و بر روی آن دو بار کلیک کنید تا صفحه مربوط به آن باز شود و در صفحه باز شده، در قسمت های دما، فشار و دبی را مانند شکل زیر کامل نمایید و

سپس بر روی گزینه Composition که در شکل زیر پر رنگ شده است کلیک کنید تا به این صفحه بروید و مقدار درصد ترکیبات را وارد نمایید، در صورتی که یک نشود بر روی گزینه Normalize کلیک کنید تا خود نرم افزار به صورت خودکار آن را یک نماید.
و حال بر روی گزینه Envelope Utitlity رفته.

rezakhafans_67

عضو جدید
سوالی در مورد برنامه hysys

سوالی در مورد برنامه hysys

آقای پیر جو سوال من این است که در برنامه hysys من میخواهم بدانم که در شرایط دمایی و فشاری متفاوت از چه نوع معادله حالتی استفاده کنم(peng robinson--rk--srk----sour srk---,........) با توجه به اینکه مخلوط گازی دارم و در ان بخار اب و h2s هم داریم. (polar substance) میخواهم با نوشتن فرم ریاضی معادلات این کار را انجام بدهم.

بالا