سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار Aspen B-jac

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
1287986292_37 (1).jpg

با سلام خدمت دوستان و مهندسین شیمی

لطفا سوالات و مشکلات خود در زمینه شبیه سازی با نرم افزار اسپن بی-جک Aspen B-jac را تنها در این تاپیک مطرح فرمایید.

آخرین ویرایش:

baymohammad

عضو جدید
سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار Aspen B-jac

سلام.پروژه من اینه که یک مبدل باaspen hetran طراحی کنم وبعدآنالیز کنم.لطفا کمکم کنید در راه خدا

ali-hoseini

عضو جدید
سلام. سوالی درباره طراحی hot gas recuperator در aerotran داشتم. چرا در حالت طراحی با اینکه نوع فن رو اجباری یا مکشی انتخاب می کنم ولی در آخر فن، طراحی نمی شه یعنی قطر و تعداد پره فن رو صفر نشون می ده؟ اکه کسی اطلاعی داره ممنون می شم راهنمایی کنه.

hfml

عضو
سلام
یه سوال داشتم
من یه پروژه طراحی مبدل پوسته لوله دارم. بعد از اینکه محاسبات مبدل رو انجام دادم، فقط میخوام با یه نرم افزار اون رو بکشم. آیا این نرم افزار این کار را به سادگی میکنه؟ یا htri ساده تره؟
ممنون

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام برای گرفتن نقشه نرم افزار های ماکانیکال بهترن HTRI یه شماتیک کلی از مبدل میده. البته HTRI یه شکل سه بعدی و رنگی هم میده که میشه به عنوان شماتیک ازش استفاده کرد.
ASPEN V7 (heat xchanger) یا Bjac یا teams برای نقشهها مسلماً بهتره اطلاعات خاصی هم نمیخوا جز تایپ مبدل قطر شل مشخصات تیوب و تعداد و فاصله بفلها و شرایط طراحی
در ضمن میتونین از خروجی HTRI اکسپورت بگیرید به Aspen و اونجا اجرا بگیرید و کل نقشه های detail رو بگیرید

• Like
واکنش ها: hfml

hfml

عضو
سلام
من نقشه های دوبعدی سه نما و برش طولی رو میخوام.
بنابراین بهتره که تو htri سه بعدی بکشم و بعد بفرستم برای aspen که دوبعدی هاش رو بکشم. درسته؟ همه نماها رو aspen میده؟

در ضمن aspen رو نصب کردم. وقتی run میزنم این ارور رو میده. مال کرک هست؟ چه کارش کنم؟Capture.jpg

designchem

کاربر ممتاز
سلام
من نقشه های دوبعدی سه نما و برش طولی رو میخوام.
بنابراین بهتره که تو htri سه بعدی بکشم و بعد بفرستم برای aspen که دوبعدی هاش رو بکشم. درسته؟ همه نماها رو aspen میده؟

در ضمن aspen رو نصب کردم. وقتی run میزنم این ارور رو میده. مال کرک هست؟ چه کارش کنم؟مشاهده پیوست 122666
aspen محاسبات مکانیکال رو انجام میده شماتیک کلی دوبعدی , نقشه بادی فلنجها تیوب شیت، گسکت،.. ببینم محاسبات حرارتیتون با HTRI انجام شدست؟اگه آره خوب میتونید یک اکسپورت با پسوند dbo ازش بگیرید تو اسپن بازش کنید.یا اگه با HTRI ورژن 5 ذخیرش کنید بذارید اینجا من run اسپن رو براتون میگیرم نقشه هاشو میذارم براتون. اگر فایل HTRI ندارید که run رفتن از HTRI خیلی داستان داره الکی خروجی نمیده.
ارورو نمیدونم ولا من دو سالی هست از bjac استفاده نمیکنم .من از Aspen exchanger V7 استفاده میکنم.

hfml

عضو
سلام
ممنون از پاسخاتون
راستش محاسبات رو تازه شروع کردیم. با htri نیست. باید خودمون با فرمول محاسبه کنیم. از نرم افزارایی مثل matlab باید برای محاسبات استفاده کنیم. نقشه سه بعدی هم لازم نداریم. این طوری که متوجه شدم aspen نماهای مختلف رو نمیده. درسته؟ فقط یه نمای کلی میده. بنابراین باید برم سراغ اتوکد؟ :(

designchem

کاربر ممتاز
این یه نمونه خروجی aspen

پیوست ها

• TEAMS_Body Flanges B.pdf
    70.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like

designchem

کاربر ممتاز
اینم خروجی drawing از HTRI

پیوست ها

• Binder1.pdf
    133.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
يه سوال در خصوص طراحي مبدل داشتم
تو نرم افزار aspen exchanger design & rating وقتي كه فايل جديد باز ميكنيم چندين ايتم ميشه انتخاب كرد
سوال من اينه كه چرا وقتي مبدل از نوع Hetran-shell & tube thermal design رو انتخاب ميكنيم سرعت سيال در قسمت shell با حالتي كه مبدل رو shell & tube exchanger انتخاب ميكنيم با هم متفاوت هست . ايا مبناي محاسبات اونها فرق داره ؟

تو فايلهاي پيوست تو قسمت TEMA صفحه 16 فايل 3 و صفحه 28 از فايل 2
مشاهده پیوست 2.rar
مشاهده پیوست 3.rar

با سپاس​

designchem

کاربر ممتاز
خروجی برای اتوکد هم ندارن؟
سلام .اول که منآقا نیستم.دوم همه نقشه هایی که خروجی میدن هموناست فقط بسته به تایپ مبدل نقشه ها عوض میشه ولی از نظر نماها همه تایپ ها همین نماها رو دارن.خرجی اتکد هم بله میدن فقط اگه شتباه نکنم(من از نقشه کشی سر در نمیارم) اسکیل خیلی درست حسابی ندارن اینو اصلا مطمئنن نیستم. یعنی سایز رو نقشه با سایز واقعی حساب کتاب خاصی نداره.(فکر می کنم)

designchem

کاربر ممتاز
سلام
يه سوال در خصوص طراحي مبدل داشتم
تو نرم افزار aspen exchanger design & rating وقتي كه فايل جديد باز ميكنيم چندين ايتم ميشه انتخاب كرد
سوال من اينه كه چرا وقتي مبدل از نوع Hetran-shell & tube thermal design رو انتخاب ميكنيم سرعت سيال در قسمت shell با حالتي كه مبدل رو shell & tube exchanger انتخاب ميكنيم با هم متفاوت هست . ايا مبناي محاسبات اونها فرق داره ؟

تو فايلهاي پيوست تو قسمت TEMA صفحه 16 فايل 3 و صفحه 28 از فايل 2
مشاهده پیوست 122723
مشاهده پیوست 122722

با سپاس​

من نتونستم فایل های ضمیمه تون رو باز کنم ببینم این اختلاف در چه حدیه.خودم هم تا حالا بهش دقت نکرده بودم ولی مثلا خروجی HTRI با خروجی hetran هیچ وقت عیناً یکسان نیست چون HTRI روش المان گیریش خیلی خیلی دقیقتره.اون یکی ماژولی از اسپن که با hetran مقایسش کردین.Tasc هستش اگه درست محیطشو خاطرم باشه.

R.BAHREINI

عضو جدید
من نتونستم فایل های ضمیمه تون رو باز کنم ببینم این اختلاف در چه حدیه.خودم هم تا حالا بهش دقت نکرده بودم ولی مثلا خروجی HTRI با خروجی hetran هیچ وقت عیناً یکسان نیست چون HTRI روش المان گیریش خیلی خیلی دقیقتره.اون یکی ماژولی از اسپن که با hetran مقایسش کردین.Tasc هستش اگه درست محیطشو خاطرم باشه.

مهندس اختلاف زياده حدود 7 برابر ( البته تو مبدل ضميمه ) ضمنا فايل ها رو ( صفحه tema ) رو به صورت pdf ضميمه كردم

پیوست ها

• 3.pdf
    17 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 2.pdf
    17.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hfml

عضو
سلام .اول که منآقا نیستم.دوم همه نقشه هایی که خروجی میدن هموناست فقط بسته به تایپ مبدل نقشه ها عوض میشه ولی از نظر نماها همه تایپ ها همین نماها رو دارن.خرجی اتکد هم بله میدن فقط اگه شتباه نکنم(من از نقشه کشی سر در نمیارم) اسکیل خیلی درست حسابی ندارن اینو اصلا مطمئنن نیستم. یعنی سایز رو نقشه با سایز واقعی حساب کتاب خاصی نداره.(فکر می کنم)
سلام
اول عذرخواهی از اینکه گفتم آقا. آخه معمولا این جاها یا آقایون سروکار داشتم.
دوم دستتون درد نکنه بابت کمکتون. حتی اگه بخوام با اتوکد هم بکشم، این فایل هایی که فرستادین کمک خوبی بود.
ممنون

hfml

عضو
سلام
میگم شرمنده این قدر مزاحم میشم. یه نمونه نقشه ندارید که لوله هاش پره (fin) داشته باشن؟ از همین aspen اگه باشه که خیلی خوب میشه.
ممنون

designchem

کاربر ممتاز
مهندس اختلاف زياده حدود 7 برابر ( البته تو مبدل ضميمه ) ضمنا فايل ها رو ( صفحه tema ) رو به صورت pdf ضميمه كردم

میشه فایل نرما فزاری رو هم بذارید اسپن من V7 1 هستش کنجکاو شدم ببینم علتش چیه به نظرم نمیتونه تفاوت تو مبنای محاسبه سرعت باشه چون همون طور که میبینید کلی تفاوت هم تو سطح انتقال حرارت مورد نیاز دارند.راستی تو HTFS اگه اشتباه نکنم میشد از tasc اکسپورت گرفت برای hetran .شما اکسپورت گرفتین یا نه همون اطلاعات رو عیناً از یکی دستی وارد دیگری کردین

R.BAHREINI

عضو جدید
میشه فایل نرما فزاری رو هم بذارید اسپن من V7 1 هستش کنجکاو شدم ببینم علتش چیه به نظرم نمیتونه تفاوت تو مبنای محاسبه سرعت باشه چون همون طور که میبینید کلی تفاوت هم تو سطح انتقال حرارت مورد نیاز دارند.راستی تو HTFS اگه اشتباه نکنم میشد از tasc اکسپورت گرفت برای hetran .شما اکسپورت گرفتین یا نه همون اطلاعات رو عیناً از یکی دستی وارد دیگری کردین

نه من دقيقا اطلاعات يكي رو وارد فايل دوم كردم

مشاهده پیوست Desktop.rar

sadeghforghani

کاربر فعال
ساختار مبدل ( Exchanger Geometry )

شاخه هندسه و ساختار مبدل از شش زیر شاخه تشکیل شده است که عبارتند از : نوع مبدل ، لوله ها ، دسته لوله ، بافل ها ، داده های ارزیابی/ شبیه سازی ، نازل ها
نوع مبدل (
Exchanger Type )
برخی از آیتم های این شاخه به صورت زیر است :
·
نوع کلگی جلویی
نوع انتخاب کلگی جلویی باید بر اساس نیازهای مبدل باشد.
· نوع پوسته
· نوع کلگی عقب
.نوع کلگی عقب بر طراحی حرارتی تاثیر گذار است زیرا محدوده لوله بیرونی را مشخص میکند
·
موقعیت مبدل این آیتم مشخص می کند که مبدل به صورت افقی قرار گیرد یا عمودی
· نوع پوشش جلویی و عقبی
· نوع صفحه لوله
· نوع فلنج طرف گرم و سرد
لوله ها ( Tubes )
این شاخه شامل برگه لوله ها ، برگه پره ها و برگه عمومی است که برخی از جزئیات آنها به شرح زیر است :
نوع لوله :
لوله ها به دو نوع لوله های ساده ( plain ) و لوله های پره دار تقسیم می شوند. لوله های پره دار خارجی زمانیکه ضریب فیلم طرف پوسته بسیار کمتر از ضریب فیلم طرف لوله باشد ، مفید می باشند. اما این نوع لوله ها مشکلات خاص خود را داشته و برای فرآیند هایی که در طرف پوسته میزان جرم گرفتگی بالا است و یا سیال طرف پوسته بسیار ویسکوز باشد و یا برای میعان زمانیکه کشش سطحی مایع بالا باشد ، پیشنهاد نمی گردد.
قطر خارجی لوله :
در این قسمت می توان هر اندازه ای را مشخص نمود ، اما روابط بر اساس اندازه های 10 تا 50 میلیمتر توسعه داده شده اند. چنانچه اندازه لوله مشخص نباشد ، در صورتیکه استاندارد ISO مورد استفاده قرار گیرد ، بهتر است با قطر 20 میلیمتر شروع شود.
ضخامت دیواره لوله :
ضخامت دیواره لوله بر اساس میزان خوردگی ، فشار و استانداردهای شرکت های سازنده است. در صورتیکه طراح با استانداردهای ANSI کار میکند ، ضخامت از استانداردهای BWG پیروی می کند. پیش فرض های برنامه برای ضخامت دیواره لوله بر اساس پیشنهادات TEMA تابع جنس لوله و همچنین فشار فرآیند می باشد. اگر ضخامت دیواره لوله ( که توسط طراح به نرم افزار داده شده ) نتواند فشار داخلی را تحمل کند، برنامه پس از بررسی اخطار خواهد داد.
زبری جداره داخلی لوله :
میزان افت فشار در لوله ها تابع زبری سطح داخلی لوله ها می باشد. پیش فرض برنامه برای تمامی لوله ها بصورت لوله تقریباً صاف می باشد.
مشخصه دیواره لوله :
در بیشتر کشورها ضخامت دیواره به صورت میانگین و یا مینیمم بیان می گردد. این گزینه تاثیر کمی بر افت فشار طرف لوله و تاثیر متوسطی بر قیمت مبدل دارد. پیش فرض برنامه میانگین است.
فاصله مرکز- مرکز لوله :
این فاصله تقریباً باید 1.25 برابر قطر خارجی لوله باشد. بعضی مواقع به دلیل ملاحظات افت فشار مجاز طرف پوسته بهتر است این فاصله بیشتر در نظر گرفته شود اما بیشتر از 1.5 برابر قطر خارجی توصیه نمی شود. ماکزیمم این فاصله بوسیله TEMA بعنوان تابعی از قطر خارجی ، آرایش لوله ها و کلاس TEMA پیشنهاد می گردد.
جنس لوله :
برنامه کربن استیل را بعنوان پیش فرض در نظر میگیرد که بستگی به نوع فرآیند ، خورندگی سیال و... دارد.
الگوی آرایش لوله ها :
از آرایش مثلثی زمانی استفاده می شود که هدف افزایش ضریب فیلم حرارتی طرف پوسته و افزایش تعداد لوله ها در صفحه لوله بوده و تمیز کاری مکانیکی پوسته مهم نباشد. در صورتیکه نیاز به تمیز کاری خارجی لوله باشد ، توصیه میشود از آرایش مربعی و مربعی چرخیده استفاده شود. لازم به ذکر است آرایش مربعی چرخیده در مقایسه با مربعی ، ضریب فیلم حرارتی و افت فشار بیشتری دارد اما معمولاً تعداد لوله های کمتری در صفحه لوله جا می گیرد. آرایش مثلثی چرخیده به ندرت استفاده می گردد ، زیرا افزایش ضریب فیلم حرارتی حاصل از ازدیاد افت فشار این نوع آرایش کمتر است.

سلام
ابتدا تشکر بابت پست کامل تان
سپس عرض این نکته که لوله با تیوپ فرق دارد. لوله ترجمه PIPE و تیوپ همان TUBE است که با یکدیگر تفاوت دارند.
موفق باشید.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
ابتدا تشکر بابت پست کامل تان
سپس عرض این نکته که لوله با تیوپ فرق دارد. لوله ترجمه PIPE و تیوپ همان TUBE است که با یکدیگر تفاوت دارند.
موفق باشید.

سلام، حرفتون کاملا درسته اما اگر توجه کرده باشید مبدل shell & tube رو در برگردان فارسی میگن پوسته و لوله نمیشه بگیم پوسته و تیوپ!!!

مجیدرحیمی

عضو جدید
ايا نرم افزار ASPEN B – JAC قادره كه ضريب انتقال حرارت مبدل حرارتي اب به اب رو محاسبه كنه ؟
براي مبدل حرارتي بخار به اب رو چطور ؟
ممنون ميشم راهنمايي كنيد

me1378

عضو جدید
سلام من پروژم راجبه طرلحی مبدل حرارتی هوایی با aspen هست .خواستم چندتا منبع بهم معرفی کنید.باتشکر

علیرضا23

عضو جدید
سلام. خواهش میکنم یکی پاسخ بده:
من تازه کارو با نرم افزار aspen htri exchanger suite شروع کردم.
منتها تو قسمت hot fluid properties یا cold fluid properties نمی دونم چه جوری باید سیال آب رو وارد کنم. از قسمت Component-by-component میرم و گزینه ی water previous htri رو انتخاب می کنم و تو قسمت فاز mixed رو انتخاب می کنم ولی مطمئن نیستم که درست باشه. در مثالی که کار کردم آب سرد تو لوله ها تغییر فاز نداره و آب درون پوسته از مایع متراکم تبدیل به بخار مافوق گرم میشه. کسی بلده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یا اگه کسی فایلی برای این نرم افزار داره که یه RUN درست میده بیزحمت آپلود کنه.

مستند

عضو جدید
سوال

سوال

سلام نرم افزار رو کجا میشه دانلود کرد؟هر جا گشتم پیدا نکردم.

بالا