سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یک سوال برام پیش اومده ! آنتالپی در مشخصات یک شبیه سازی برای جریان های مختلف در بعضی جاها مثبت و در بعضی جاها منفیه! مفهوم این مثبت و منفی بودن چیه؟

سوال دوم اینکه این آنتالپی یا جریان انرژی تا چه اندازه قابل اطمینان هست

در صفحه prperty یک مشخصه ای هست به عنوان enthalpy basic offset مفهوم این چیه؟ چون این مقادیر داده شده در اینجا بزرگ هستن سوال پیش میاد که تا چه حد به این آنتالپی خروجی میشه اطمینان داشت

سلا
وقتی درباره فرایند صحبت میکنیم همان طور که پیرجوی عزیز گفتند بستگی داره به این واکنش گرماگیر است یا گرمازا

اما در جواب شما برای یک جریان تنها
همان طور که میدونید انتالپی یک مقدار نسبی است و وابسته به این که دمای مبنا رو چی انتخاب کرده باشید
و زمانی که جریانی مخلوط از چند ماده داریم به ترمیب نسبت این ها بستگی داره
اگه در صفحه component جریان مقدار انتالپی رو صفر قرار بدید این دمای مبنایی رو که هایسیس برای محاسبه این جریان در نظر گرفته رو میتونید ببنید. باطبع اگه دمای جریان شما بالای این مقدار باشه انتالپی که نشون داده میشه مثبت و زیر این مقدار منفی است.

اگر هم بخواید ببنید که هایسی با چه روشی انتالپی رو براتون محاسبه کرده
در صفحه fluid package اگه معادلتون رو از بین معادلات حالت EOS انتخاب کنید سمت راست زیر قسمت EOS Enthalpy Method دو روش ذکر شده که شما میتونید یکی از دو حالت را برگزینید.

همچنین در صفحه component list view اگر روی ماده انتخابیتون قرار بگیرید ایکون vew component فغال میشه. در این صفحه در زیر صفحه TDep پارامتر های این ماده برای محاسبه انتالپی بخار به شما نشئن داده میشه.

در کل مطمئن باشید در صورت انتخاب صحیح معادله حالت انتالپی های که هایسی به شما میده صحیح و قابل اطمینانه.

shapari

عضو جدید
محاسبات تراز انرژي

محاسبات تراز انرژي

اين دماي مرجع براي كل شبيه سازي هست يا اينكه براي هر جريان فرق داره؟
آيا براي بدست آوردن تراز انرژي يك واحد ميتونم از اين نتايج استفاده كنم؟

heat flow يا enthalpy؟ از كدوم براي محاسبه تراز انرژي استفاده كنم؟
تو اين مدت انقدر سر اين موضوع اين ور اونور زدم و .... ديگه اون چيزايي هم كه مي دونستم رو هم قاطي كردم! نمي دونم چي كار كنم! براي يك واحد شبيه سازي شده بايد تراز انر‍ژي در بيارم و درگير اين كارم الان

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

تو اين مدت انقدر سر اين موضوع اين ور اونور زدم و .... ديگه اون چيزايي هم كه مي دونستم رو هم قاطي كردم! نمي دونم چي كار كنم! براي يك واحد شبيه سازي شده بايد تراز انر‍ژي در بيارم و درگير اين كارم الان

نه برای خود فرآیند اصلی در هر مرحله هستش. به عنوان مثال یک راکتور یک جدا کننده داریم که جریان وارد راکتور شده و پس از واکنش از راکتور خارج می شود و وارد یک جدا کننده می شود. حالا برای راکتور در دمای فرآیند و برای جداکننده در دمای فرآیند این کار رو انجام میده. ولی معمولا بیشتر نرم افزارها این گزینه رو برای فرآیندهایی که اختلاف زیاد دمایی نداشت هباشند فعال می کنند. بله میتونید استفاده کنید از این نتایج. برای تراز انرژی انتالپی رو وارد کنید مگه در درس راکتور نخوندیدش؟

shapari

عضو جدید
چرا ولي اين جريان گرما كه مي داد من رو به اشتباه انداخته! از يه طرفي كلي پرس و جو كردم و هر كي يه جواب داد و اوضاع قاريشميش شد!
به هر حال متشكر و سپاسگذارم

bbp

عضو جدید
سلام.براي بهينه سازي برج جذب تابع هدف چطور تعريف ميشه؟

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز

تا اونجایی که من تست کردم با توجه به ترکیب درصد موادتون دمایی که انتالپی در ان صفر است متفاوته
در هر حال شما میتونید با اطمینان از این مقادیر استفاده کنید
به نظر من بهتره از heat flow برای تراز انرژی استفاده کنید که وابسته به میزان مواد نیست و به صورن net انرژی رو میدهد. هم انرژی جریان ها رو دارید هم میزان انرزِ که دستگاه به فرایند داده و یا گرفته اند.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام در مورد چگونگي طراحي برج جذب باhysis مطلب ميخواستم

جوجوی عزیز در این تاپیک مطالب خوب و کاملی رو قرار داده.
HYSYS Training

در قسمت help هایسیس هم distillation رو سرچ کنید, هر انچه جهت طراحی برج نیاز داشته باشید، مرحله به مرحله توضیح داده.

آخرین ویرایش:

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام,
من داشتمچند تا مثال تو pipesys حل میکردم که شروع کرد به error دادن جالبه که یه فایل رو که قبلاً اجرا گرفته بود وقتی یکی از داده ها رو پاک می کنم و دوباره همون عدد رو وارد میکنم دیگه کانورج نمیشه و ارور میده میشه یه نگاهی به فایلم بندازید ببنید مشکلش چیه؟ممنون.
http://www.4shared.com/file/217369743/7fe8fc39/examp3.html

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام,
من داشتمچند تا مثال تو pipesys حل میکردم که شروع کرد به error دادن جالبه که یه فایل رو که قبلاً اجرا گرفته بود وقتی یکی از داده ها رو پاک می کنم و دوباره همون عدد رو وارد میکنم دیگه کانورج نمیشه و ارور میده میشه یه نگاهی به فایلم بندازید ببنید مشکلش چیه؟ممنون.
http://www.4shared.com/file/217369743/7fe8fc39/examp3.html

نسترن جان فایلی که گذاشتی باز نمیشه
میتونی یک بار دیگه بذاریش.

برای خود من هم این اتفاق زیاد افتاده. دلیلش اکثرا به خاطر قفل شکسته بودنه هایسی هاست:surprised:
ببند و دوباره بازش کن احتمالا درست میشه:surprised:;)
یا کمی عددت رو بالا پایین کن( خیلی کم), معمولا درست میشه

شده جاهای دیگه, عدد خاصی رو کم کم زیادش کردم جواب داده بعد که برگشتم دیگه جواب نداده
تو بازه های کم که عدد رو تغییر بدیم گاهی اوغات این مشکل پیش میاد, تغییرات کوچک رو درک نکرده و تاثیر هم نداده یک دفعه که برگشتم رو عدد های ابتدایی ارور داده ( این هم درسته بوده نه با اون تغییرات اندک)

ولی بازم فایلت رو اگه بتونم ببینم بهتر میتونم جوابت رو بدم;)

designchem

کاربر ممتاز
نسترن جان فایلی که گذاشتی باز نمیشه
میتونی یک بار دیگه بذاریش.

برای خود من هم این اتفاق زیاد افتاده. دلیلش اکثرا به خاطر قفل شکسته بودنه هایسی هاست:surprised:
ببند و دوباره بازش کن احتمالا درست میشه:surprised:;)
یا کمی عددت رو بالا پایین کن( خیلی کم), معمولا درست میشه

شده جاهای دیگه, عدد خاصی رو کم کم زیادش کردم جواب داده بعد که برگشتم دیگه جواب نداده
تو بازه های کم که عدد رو تغییر بدیم گاهی اوغات این مشکل پیش میاد, تغییرات کوچک رو درک نکرده و تاثیر هم نداده یک دفعه که برگشتم رو عدد های ابتدایی ارور داده ( این هم درسته بوده نه با اون تغییرات اندک)

ولی بازم فایلت رو اگه بتونم ببینم بهتر میتونم جوابت رو بدم;)
:razz:هزار بار بستم و بازش کردم نمیدونم چه بلایی به سرش اومده حالا شما هم یه امتحان بکن.

پیوست ها

• examp3.rar
    86.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

designchem

کاربر ممتاز
یه سوال دیگه محاسبات انجام شده توسط هایسیس قابل رویت نیستند؟
این هایسیس داره منو دیوانه می کنه محاسبات دستیم اصلاً با نرم افزار نمیخونه یه بار هایسیس دو برابر در میاره یه بار من دو برابر در میارم.:surprised:

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه محاسبات انجام شده توسط هایسیس قابل رویت نیستند؟
این هایسیس داره منو دیوانه می کنه محاسبات دستیم اصلاً با نرم افزار نمیخونه یه بار هایسیس دو برابر در میاره یه بار من دو برابر در میارم.:surprised:

جایی که نشون داده نمیشه

هایسیست هم هر دفعه یک عدد در میاره یا تو عدد دستیت تغییر میکنه؟
پیشنهاد میکنم همه پارامتر ها رو با هم تغییر ندی, تا بتونی ایراد کار رو در بیاری.

برای محاسباتت هم یک پیشنهاد روان شناسانه;)
ببند بذار کنار, برو سراغ یک کار دیگه
دوباره برگردی هم هایسیست جواب میده هم محاسباتت گلم:gol::smile:

آخرین ویرایش:

lonelinesspains

عضو جدید
سلام، دوستان اگر ممکنه کرک نسخه ی 3.2 این نرم افزار رو برام بگذارید. کرک داخل دی وی دی جواب نمیده. میگه که ظاهرا منقضی شده. ممنون میشم راهنمایی کنید.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام، دوستان اگر ممکنه کرک نسخه ی 3.2 این نرم افزار رو برام بگذارید. کرک داخل دی وی دی جواب نمیده. میگه که ظاهرا منقضی شده. ممنون میشم راهنمایی کنید.

متاسقانه کرکی وجود نداره و با شروع سال 2010 منقضی شده.
یا یابد اسپن هایسیس 2007 به بعد رو نصب کنید و یا موقع کار با همین برنامه تاریخ سیستمتون رو یک سال عقب ببرید.;)

lonelinesspains

عضو جدید
دوست عزیز این کار برای وقتی که تنها برنامه ی هایسس رو نصب می کنم جواب میده اما وقتی متعلقاتش و گزینه های دیگه رو نصب می کنم برنامه اجرا نمیشه سوال من اینه که برای کار با نرم افزار آیا لزومی هست که متعلقاتش هم نصب بشه؟

designchem

کاربر ممتاز
جایی که نشون داده نمیشه

هایسیست هم هر دفعه یک عدد در میاره یا تو عدد دستیت تغییر میکنه؟
پیشنهاد میکنم همه پارامتر ها رو با هم تغییر ندی, تا بتونی ایراد کار رو در بیاری.

برای محاسباتت هم یک پیشنهاد روان شناسانه;)
ببند بذار کنار, برو سراغ یک کار دیگه
دوباره برگردی هم هایسیست جواب میده هم محاسباتت گلم:gol::smile:
نه می دونم اشکال از خودمه احتمالاً یه دیتایی که استفاده می کنم درست نیست ببین طیبه جان صورت مسآله خیلی ساده است:
یه گاز طبیعیه که از دمای 4.5 درجه سانتیگراد و فشار 250psig با دیوتی 117.6 kwمیرسه به دمای 38 درجه (فرض:فشار ثابت) می خوایم ببینیم دبیش چقدره تو هایسیس دو تا جریانا رو تعریف کردم و هیتر و یه adjust از دیوتی گرفتم به دبی ورودی دبی درومد 10000 kg/h
حالا دستی:q dot =m dot .C.delta t
C رو از خود هایسیس خوندم:mass heat capacity:2.257 Kj/kg.C
m dot=5599.3 kg/h
?????????

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز این کار برای وقتی که تنها برنامه ی هایسس رو نصب می کنم جواب میده اما وقتی متعلقاتش و گزینه های دیگه رو نصب می کنم برنامه اجرا نمیشه سوال من اینه که برای کار با نرم افزار آیا لزومی هست که متعلقاتش هم نصب بشه؟

منظورتون از متعلقاتش چیه؟
اگه ایکون ها ی pipies و این هاست؟ خوب اگه نصب نکنید بعضی از قسمت های نرم افزار عمل نمیکنند مثل سایزینگ
اگه فقط میخواهید شبیه سازی کنید نه, نیازی نیست
ولی من 3و1 رو کامل نصب کردم با این روش هم جواب میده
موفق باشید;)

lonelinesspains

عضو جدید
دوستان اگر ممکنه مقاله یا مطلب آموزشی راجع به شبیه سازی کمپرسور های رفت و برگشتی با نرم افزار هایسس برام بگذارید. ممنون می شم. یا اینکه اگر اطلاع دارید کدام نرم افزار برای این کار مناسب تر است بهم معرفی کنید. مرسی.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه می دونم اشکال از خودمه احتمالاً یه دیتایی که استفاده می کنم درست نیست ببین طیبه جان صورت مسآله خیلی ساده است:
یه گاز طبیعیه که از دمای 4.5 درجه سانتیگراد و فشار 250psig با دیوتی 117.6 kwمیرسه به دمای 38 درجه (فرض:فشار ثابت) می خوایم ببینیم دبیش چقدره تو هایسیس دو تا جریانا رو تعریف کردم و هیتر و یه adjust از دیوتی گرفتم به دبی ورودی دبی درومد 10000 kg/h
حالا دستی:q dot =m dot .C.delta t
C رو از خود هایسیس خوندم:mass heat capacity:2.257 Kj/kg.C
m dot=5599.3 kg/h
?????????

سلام
شرمنده نسترن جان انقدر دیر جواب میدم.
مطمئنا تا حالا مشکلت حل شده.
من امتحان کردم با هایسیس هم به همون جواب دستی که خودت هم رسیدی(5999) رسیدم.:surprised:

designchem

کاربر ممتاز
سلام
شرمنده نسترن جان انقدر دیر جواب میدم.
مطمئنا تا حالا مشکلت حل شده.
من امتحان کردم با هایسیس هم به همون جواب دستی که خودت هم رسیدی(5999) رسیدم.:surprised:
طیبه جان دستت درد نکنه فایل هاییشم برام میذاری دبی رو خودت بهش دادی/یا با ادججاست به این دبی رسیدی

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز

nasim.bahari

کاربر فعال
سلام
ممنون از مطالب خوبتون
اين خطا در نرم افزار روي مبدل پوسته و لوله به چه معني است؟
error: flash failer in internal calculation:w27:

maziar.m

عضو جدید
طریقه نصب هایسیس 2006 روی ویندوز 7؟؟؟؟؟؟
لطفا راهنمایی کنید.

reza sarvi

عضو جدید
استفاده از نرم افزار Hysys در windows 7

استفاده از نرم افزار Hysys در windows 7

جهت استفاده از نرم افزارِ Hysys Dynamic در Windows 7 ابتدا تاريخ كامپيوتر را به كمتر از 2010 ميلادي تغيير داده و روي آيكون اجرايي Hysys راست كليك كرده و گزينه Property را انتخاب نموده و از منو اصلي گزينه Compatibility گزينه Compatibility Mod را انتخاب نموده و گزينه Run This Program in Compatibility Mod for را فعال نموده و Widows Xp را فعال نماييد

EhsanAkrami

عضو جدید
رسم نمودار vle آب اتانول در hysys

رسم نمودار vle آب اتانول در hysys

سلام
چطوری می تونم نمودار VLE آب اتانول رو تو دما و فشار های مختلف تو Hysys رسم کنم؟

بالا