سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

amir.h.moradian

عضو جدید
با سلام و عرض خسته نباشيد:)
موضوع پروژه من شبيه سازي واحد جداسازي پروپان از گاز طبيعي هست.
دنبال ديتاي به درد بخور و شايد حتي نمونه شبيه سازي هستم.
كسي تا به حال در مورد موضوعي مشابه يا مرتبط كار كرده ؟
ممنون:smile:

ChemicEng

عضو جدید
ممنون از جوابتون خانم جواهری
این برج جزو هیچ کدوم از برج های معمول هایسیس دسته بندی نمیشه
برج های معمولی که شما هم گفتی ، اصطلاحا بهشون برج های مراحل تعادلی گفته میشه در صورتی که این برج گزینه غیر تعادلی هم داره
کلا یه مدل جداگانه هستش ، که باید مواد رو از اسپن براش ادد کنی
من اسپن خیلی کار نکردم ولی ظاهرا شبیه برج RadFrac در اسپن هستش
در رابطه با کندانسور و ریبویلر هم باید بگم بستگی به برج داره ، حتی میشه نوع ریبویلر (kettle و...) و نوع کندانسور رو هم براش مشخص کرد
در کل خیلی کامل تر از اون برج های هایسیس هستش و منوها و انتخاب های خیلی بیشتری داره حتی میتونی مشخص کنی خوراک کجای سینی وارد بشه
البته در ورژن های قدیمی این مدل وجود نداره ولی در ورژن های جدید هستش که تو خود Samples هایسس هم چند مثال براش داره

2216261

عضو جدید
سلام.
یه سوال:تعریف تابع هدف برای بهینه سازی در هایسیس چه طوریه؟تابع هدف جمع سه تا پارامتر هست. متغیر رو در variable تعریف کردم بعد توی function قسمت spreadsheet دیگه نمی دونم چیکار کنم import یا export باید تعریف کنم و جمع سه پارامتر رو کجا وارد کنم؟

ChemicEng

عضو جدید
سلام.
یه سوال:تعریف تابع هدف برای بهینه سازی در هایسیس چه طوریه؟تابع هدف جمع سه تا پارامتر هست. متغیر رو در variable تعریف کردم بعد توی function قسمت spreadsheet دیگه نمی دونم چیکار کنم import یا export باید تعریف کنم و جمع سه پارامتر رو کجا وارد کنم؟

ابتدا وارد Optimizer شوید بعد به قسمت SpreadSheet بروید و پارامتری رو که میخواید بهینه بشه رو ایمپورت کنید. (مثلا دما)
بعد در تب Function ، در قسمت Cell آدرس سلول آن را بدهید و همچنین نوع آن که ماکزیمم یا مینیمم باشد رو مشخص کنید بعدشم متغیرتون رو در تب Variables مشخص کنید و دکمه Start رو بزنید نتایج هم در تب Monitor نمایش داده میشه.
بازم سوالی بود در خدمتم

ChemicEng

عضو جدید
دوستان یه سوال:
میشه هایسیس رو به اکسل وصل کرد؟
یعنی یک عدد مثلا دانسیته رو توی یک سلول از فایل اکسل بریزه؟
(با SpreadSheet خود هایسیس کارم راه نمی افته)

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
دوستان یه سوال:
میشه هایسیس رو به اکسل وصل کرد؟
یعنی یک عدد مثلا دانسیته رو توی یک سلول از فایل اکسل بریزه؟
(با SpreadSheet خود هایسیس کارم راه نمی افته)

مهندس شما این صفحه رو بازدید بفرمایید فکر می کنم براتون مفید باشه.
لینک هایسیس به اکسل امکان پذیر هست و به یه کد نیاز داره به نام VBA که شما می تونید در خود اکسل پیداش کنید.
اینم لینک ها
لینک

لینک

ziba 22

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من یه فرآیند LNG دارم.. میخوام شبیه سازی دینامیک کنم..کنترلر ها رو اضافه کردم و از سیستم کنترلیم مطمئنم
و الان فقط توی پارامترهای کنترلر ها گیر دارم...چطور میتونم مقدار مناسبی برای این کنترلر ها انتخاب کنم؟؟؟؟
فقط توی منابع یه محدوده نوشته: مثلا کنترل دما مقدار Kc 2-10,.....

smhmeary

عضو جدید
سلام دوستان .
من یه واحد کوچیک رو دارم با اسپن هایسیس شبیه سازی میکنم ... برج دوم رو نمی تونم ران کنم ... (یه برج ریبویلر دار هستش که جریان بالا بعد از گذشتن از مبدل و درام و .... reflux میشه و به بالای برج برمیگرده )
من از برجی که فقط ریبویلر داره استفاده کردم ولی ران نمیشه چون میگه جریان رفلاکس که از بالای برج دوباره برمیگره اطلاعات کافی نداره
ببخشید اگه سوالمو بد پرسیدم :))))
ممنون

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من یه فرآیند LNG دارم.. میخوام شبیه سازی دینامیک کنم..کنترلر ها رو اضافه کردم و از سیستم کنترلیم مطمئنم
و الان فقط توی پارامترهای کنترلر ها گیر دارم...چطور میتونم مقدار مناسبی برای این کنترلر ها انتخاب کنم؟؟؟؟
فقط توی منابع یه محدوده نوشته: مثلا کنترل دما مقدار Kc 2-10,.....
سلام بر شما دوست من
می تونم بدونم منبع شما چه کتاب یا مقاله ای هست؟چون برای شبیه سازی دینامیک مقدار پارامترهای کنترلرها خیلی مهم هستن
ممکنه شما در حالت استاتیک حتی با یک مقدار بالا و پایین جواب بگیری ولی در دینامیک مهمه که حتی ولو چه مقدار درصد باز یا بسته بودن داره یاKc چه مقدار هست.

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام دوستان .
من یه واحد کوچیک رو دارم با اسپن هایسیس شبیه سازی میکنم ... برج دوم رو نمی تونم ران کنم ... (یه برج ریبویلر دار هستش که جریان بالا بعد از گذشتن از مبدل و درام و .... reflux میشه و به بالای برج برمیگرده )
من از برجی که فقط ریبویلر داره استفاده کردم ولی ران نمیشه چون میگه جریان رفلاکس که از بالای برج دوباره برمیگره اطلاعات کافی نداره
ببخشید اگه سوالمو بد پرسیدم :))))
ممنون

سلام بر شما دوست عزیز
جریان بالایی که می فرمایید دارای یک میدل و درام هست و رفلاکس داره تماما نشانه های برج دارای کندانسور هست پس شما باید برجی رو انتخاب کنی که کندانسور داشته باشه نه اینکه صرفا ریبویلر داشته باشه.
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم:)

smhmeary

عضو جدید
سلام بر شما دوست عزیز
جریان بالایی که می فرمایید دارای یک میدل و درام هست و رفلاکس داره تماما نشانه های برج دارای کندانسور هست پس شما باید برجی رو انتخاب کنی که کندانسور داشته باشه نه اینکه صرفا ریبویلر داشته باشه.
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم:)
سلام .خیلی ممنونم از پاسختون... منظور شما استفاده از برج(distillation)هست . یعنی این کولر ها و ایر کولر ها و درام وپمپ و.... همه رو به عنوان کندانسور در نظر بگیرم؟
بعد یه سوال اگه اینا رو به عنوان یه کندانسور بگیرم . فشار بالای برج و درام رو کدوم رو فشار کندانسور بگیرم؟
ممنون

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام .خیلی ممنونم از پاسختون... منظور شما استفاده از برج(distillation)هست . یعنی این کولر ها و ایر کولر ها و درام وپمپ و.... همه رو به عنوان کندانسور در نظر بگیرم؟
بعد یه سوال اگه اینا رو به عنوان یه کندانسور بگیرم . فشار بالای برج و درام رو کدوم رو فشار کندانسور بگیرم؟
ممنون

سلام
خواهش می کنم...بله من منظورم همون distillation هست ولی اگر دقیق بخوای بهت بگم باید پی اف دی یا عکسی از نقشه ای که داری می ری جلو برام بذاری تا دقیق بگم بهت کد.م میشه کندانسور کدوم میشه air cooler

ziba 22

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام بر شما دوست من
می تونم بدونم منبع شما چه کتاب یا مقاله ای هست؟چون برای شبیه سازی دینامیک مقدار پارامترهای کنترلرها خیلی مهم هستن
ممکنه شما در حالت استاتیک حتی با یک مقدار بالا و پایین جواب بگیری ولی در دینامیک مهمه که حتی ولو چه مقدار درصد باز یا بسته بودن داره یاKc چه مقدار هست.

من از روی جزوه آقای مهدی رازی فر (شرکت پترو پژوهش شریف )نگاه کردم.. توی یه سری پایان نامه هم همین عدد ها رو داده
فقط محدوده رو نشون داده.. عکسشو براتون گذاشتم...
مطمئنم چون عددها رو دقیق نمیزارم شبیه سازیم توی حالت دینامیک خوب جواب نمیده...
شما میدونید باید چکار کنم؟؟؟
یه سوال دیگه هم دارم.. وقتی میریم توی حالت دینامیک اول کنترلرها باید در حالت man باشند یا از همون اول auto???

1.jpg

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
من از روی جزوه آقای مهدی رازی فر (شرکت پترو پژوهش شریف )نگاه کردم.. توی یه سری پایان نامه هم همین عدد ها رو داده
فقط محدوده رو نشون داده.. عکسشو براتون گذاشتم...
مطمئنم چون عددها رو دقیق نمیزارم شبیه سازیم توی حالت دینامیک خوب جواب نمیده...
شما میدونید باید چکار کنم؟؟؟
یه سوال دیگه هم دارم.. وقتی میریم توی حالت دینامیک اول کنترلرها باید در حالت man باشند یا از همون اول auto???

می دونم منظورت دقیقا چیه...اتفاقا خودمم کلی دردسر کشیدن برای این حالت دینامیک.
ببین یه کتاب Plant Wide control designe هست چندتا شبیه سازی رو بطورت دینامیک حل کرده...خیلی کتاب خوبی هست و اعدادش دقیق جواب می ده و به محض کمترین اختلافی خودشو نشون می ده.
برات می ذارم امیدوارم بتونه کمکی کنه بهت.
درباره کنترلر ها هم بهتره Autoباشه بعد شما تغییرات رو لحاظ کنی اینجوری در ارتباط با هم بهتر جواب می ده.
البته من سعی کردم برات اینجا بذارمش ولی آپلود نشد !!!

chemical engin2

عضو جدید
سلام
خواهش می کنم...بله من منظورم همون distillation هست ولی اگر دقیق بخوای بهت بگم باید پی اف دی یا عکسی از نقشه ای که داری می ری جلو برام بذاری تا دقیق بگم بهت کد.م میشه کندانسور کدوم میشه air cooler
براتون pfd رو پیام خصوصی کردم....

ئدز

عضو جدید
سلام من میخواستم هایسیس نصب کنم نشد .........حالا یه سی دی دستمه aspen one 7.3 انگار میگن ورژن جدید میتونه همون هایسیس باشه یا نه همون اسپن پلاس..........در واقه میخوام خودم هایسیس رو یاد بگیرم الان گیره نصبم اون چیزایی که دان کردم تو لایسنس مشکل سازه...........اگه نیست میشه یه لینک درست و حسابی هایسیس بهم معرفی کنید

آخرین ویرایش:

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام من میخواستم هایسیس نصب کنم نشد .........حالا یه سی دی دستمه aspen one 7.3 انگار میگن ورژن جدید میتونه همون هایسیس باشه یا نه همون اسپن پلاس..........در واقه میخوام خودم هایسیس رو یاد بگیرم الان گیره نصبم اون چیزایی که دان کردم تو لایسنس مشکل سازه...........اگه نیست میشه یه لینک درست و حسابی هایسیس بهم معرفی کنید

سلام مهندس
این ورژن عالیه...اتفاقا منم همین رو نصب دارم
این همون هایسیس هستش که با اسپن ادغام شده که البته شما با یادگیری اینو همون هایسیس رو یاد می گیری.محیط همون محیط هست فقط معادله ها برای حل از اسپن گرفته شده که دقیق تر هستش البته تغییرات دیگه ای هم داره که در حد توانایی تعریف یه سری از برج ها هست که قبلا در اسپن بوده و الان هم امکان تعریفش در هایسیس جدید هست و البته یه سری تغییرات دیگه که شما اینو 7.3 رو یادبگیری خیلی براتون بهتر هست.

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
خانم جواهری
اگه لینکی از Plant Wide control design داشتید حتما بگذارید.
ممنون :smile:
چشم....سعی می کنم لینکش رو پیدا کنم والا در کتابخانه خود باشگاه آپ می کنم و لینکش رو درخدمت دوستان و شما می ذارم

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
Re: سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار HYSYS

Re: سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار HYSYS

در حال حاضر ورژن بالاتر اسپن وان هم هست اگر مبتدی هستید پیشنهاد میکنم واسه شروع برید سراغ هایسیس ورژن 3.2 که کم حجم هست و راحت نصب میشه. وقتی با خود برنامه کنار اومدید برید سراغ آخرین ورژن موجود. تقریبا خیلی فرقی نمیکنه با کدوم شروع کنید اما نصب ورژنهای بالا واقعا عذاب آوره

chemical engin2

عضو جدید
سلام دوستان ... یه سوال فنی :)))
من aspen one v8 دارم . چطوری می تونم save کنم که کسایی که ورژن پائین تر aspen hysys رو دارن بتوننن save رو باز کنن... چون برای دوستام که میفرستم اونا نمی تونن بازش کنن
یه سوال دیگم داشتم .... این قسمت ابری که تو نقشه های pfd دور یه تجهیز می کشن . یعنی اینجا تغییر پیدا کرده . این تغییر یعنی چی ؟ (تغییر دما و فشار و دبی و ..... یا کلا حذف شده ؟)
ممنون

آخرین ویرایش:

AMIN_XCD

عضو جدید
من aspen one v8 دارم . چطوری می تونم save کنم که کسایی که ورژن پائین تر aspen hysys رو دارن بتوننن save رو باز کنن... چون برای دوستام که میفرستم اونا نمی تونن بازش کنن
یه سوال دیگم داشتم .... این قسمت ابری که تو نقشه های pfd دور یه تجهیز می کشن . یعنی اینجا تغییر پیدا کرده . این تغییر یعنی چی ؟ (تغییر دما و فشار و دبی و ..... یا کلا حذف شده ؟)
ممنون

با کسب اجازه از مدیر محترم بخش javahery
من همین سوالات را از مدیرمحترمjavahery پرسیده ام و ایشان به من قبلاً راهنمایی لازم را داده اند . گفتم من جواب شما را بدهم ، تا مجدداً اسباب زحمت ایشان فراهم نشود .

دوست عزیز برای اینکه بتوانید شبیه سازی ورژن بالاتر را در ورژن پایین تر بازگشایی و مجدداً حتی ران کنید. باید با ورژن خودتان در هنگام save as گرفتن از شبیه سازی از فرمت های قابل ذخیره ، فرمت
" XML" را انتخاب نمایید . و این فایل را در ورژن پایین تر به در هنگام استفاده جای خود شبیه سازی مجدداً بازگشایی نمایید .

در مورد همان ابر که منظور شما است که در بخش هایی از شماتیک دیاگرام فرآیند مشاهده می فرمایید اصظلاحاً به آن revision cloud گفته می شود که در بغل آن باید یک مثلثی وجود داشته باشد که شماره اصلاح نوشته شده است و با این شماره و مراجعه به بخش symbol and legend شماتیک دیاگرام فرآیند از نحوه تغییرات آن بخش که می تواند شامل هر گونه تغییر اعم از دما و فشار و یا حتی حذف آن بخش نیز بشود. آگاهی پیدا نمایید .

موفق باشید .

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
ممنون
سلام بر شما دوست عزیز
تماما گفته های مهندس محمدی درست می باشد فقط صرفا حذف نیست حتی ممکنه تجهیزی اضافه هم شده باشه که البته این رو در همان توضیحات یا Note کاملا بیان می شه.

با کسب اجازه از مدیر محترم بخش javahery
من همین سوالات را از مدیرمحترمjavahery پرسیده ام و ایشان به من قبلاً راهنمایی لازم را داده اند . گفتم من جواب شما را بدهم ، تا مجدداً اسباب زحمت ایشان فراهم نشود .

دوست عزیز برای اینکه بتوانید شبیه سازی ورژن بالاتر را در ورژن پایین تر بازگشایی و مجدداً حتی ران کنید. باید با ورژن خودتان در هنگام save as گرفتن از شبیه سازی از فرمت های قابل ذخیره ، فرمت
" XML" را انتخاب نمایید . و این فایل را در ورژن پایین تر به در هنگام استفاده جای خود شبیه سازی مجدداً بازگشایی نمایید .

در مورد همان ابر که منظور شما است که در بخش هایی از شماتیک دیاگرام فرآیند مشاهده می فرمایید اصظلاحاً به آن revision cloud گفته می شود که در بغل آن باید یک مثلثی وجود داشته باشد که شماره اصلاح نوشته شده است و با این شماره و مراجعه به بخش symbol and legend شماتیک دیاگرام فرآیند از نحوه تغییرات آن بخش که می تواند شامل هر گونه تغییر اعم از دما و فشار و یا حتی حذف آن بخش نیز بشود. آگاهی پیدا نمایید .

موفق باشید .

خواهش می کنم...ممنون از توضیحات کامل و به موقع شما مهندس محمدی عزیز:)

ئدز

عضو جدید
وای من دیگه از دست نصب برمانه کلافه شدم میخوام اسپن اون 7.3 نصب کنم فیلم اموزشی هم داره.....بعد از تمام شدم نصب باید یه فایلی رو کوپی کنیم که نمیدونم منظورش چیه یعنی دقیقا از کجا کوپی میشه چون رو برگه ادرس یه جایی رو گفته که من اصلا ندارمش وقتی هم از پوشه لایسنس سی دی نصب میکنم اما برنامه رو باز نمیکنه

دورش خط سیاه کشیدم و دوم اینکه من هایسیس رو هم انتخاب کردم که نصب کنه گفته اگه تمام موارد رو انتخاب کردید اون لایسنسی رو که کلیک میکنیم یه صفحه سیام میاد بعد یه لایسنس درست میکنه اون رو به این ادرس کوپی کنید من این اخری رو که روش خط کشیدم ندارم........راستی من صبح همینجوری نصب کردم باز کرد الان نمیکنه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
وای من دیگه از دست نصب برمانه کلافه شدم میخوام اسپن اون 7.3 نصب کنم فیلم اموزشی هم داره.....بعد از تمام شدم نصب باید یه فایلی رو کوپی کنیم که نمیدونم منظورش چیه یعنی دقیقا از کجا کوپی میشه چون رو برگه ادرس یه جایی رو گفته که من اصلا ندارمش وقتی هم از پوشه لایسنس سی دی نصب میکنم اما برنامه رو باز نمیکنه

دورش خط سیاه کشیدم و دوم اینکه من هایسیس رو هم انتخاب کردم که نصب کنه گفته اگه تمام موارد رو انتخاب کردید اون لایسنسی رو که کلیک میکنیم یه صفحه سیام میاد بعد یه لایسنس درست میکنه اون رو به این ادرس کوپی کنید من این اخری رو که روش خط کشیدم ندارم........راستی من صبح همینجوری نصب کردم باز کرد الان نمیکنه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

ببین قبول دارم یه مقدار ازذیت می کنه,ولی بعد اینکه نصب بشه خیلی راحت تری...من 14 بار تلاش کردم دفعه آخر نصب شد.مراحل نصب دقیقا توی این تاپیک اومده دقیقا همینه یعنی شما لایسنس رو جایی کپی پیست نمی کنی فقط طی مراحل نصب از فایل لایسنس فراخوانش می کنی.
بی زحمت تاپیک رو مطالعه کن بعد باز هم سوال داشتی بگو ,چون اگر اون تاپیک رو خوندی بعلاوه اون فیلم نصب و باز هم نشد اونوقت مشکل از جایی دیگه ست.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار

خیلی جالبه .. منم این ورژن اسپن وان رو نصب کردم و اصلا هم این کپی پیست ها رو نداشت !
لایسنس کردن این نرم افزار خیلی مشخصه .. اول فایل لایسنس رو اجرا کنید تا ران بشه و فایلی با پسوند .lic براتون بسازه .. بعد وقتی روی setup کلیک کنید اول باید لایسیس رو وارد کنید ... بعد از وارد کردن لایسنس اگر ارور نداد نصب رو ادامه دهید و هر قسمتی رو که میخواهید نصب کنید.
اصلا اینگونه نیست که لایسیس متفاوتی برای نصب هایسیس بخواد!

ئدز

عضو جدید
خیلی جالبه .. منم این ورژن اسپن وان رو نصب کردم و اصلا هم این کپی پیست ها رو نداشت !
لایسنس کردن این نرم افزار خیلی مشخصه .. اول فایل لایسنس رو اجرا کنید تا ران بشه و فایلی با پسوند .lic براتون بسازه .. بعد وقتی روی setup کلیک کنید اول باید لایسیس رو وارد کنید ... بعد از وارد کردن لایسنس اگر ارور نداد نصب رو ادامه دهید و هر قسمتی رو که میخواهید نصب کنید.
اصلا اینگونه نیست که لایسیس متفاوتی برای نصب هایسیس بخواد!
خب تو فیلم اینجوری بود اون لایسنس بین برنامه رو میدونم انجام دادم ........اخه میگم صبح باز شد الان نه.........یعنی پاک کنم از اول؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
خب تو فیلم اینجوری بود اون لایسنس بین برنامه رو میدونم انجام دادم ........اخه میگم صبح باز شد الان نه.........یعنی پاک کنم از اول؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
همون طور که گفتم من لایسنس این طوری تا حالا ندیده بودم .. قاعدتا هم پاک کردن و از اول نصب کردن راه درستی نیست .. ولی خب ممکنه شما فایلی رو جابه جا کرده باشید که باعث شده نرم افزار دیگه ران نشه .. یک بار دیگه از اول نصب کنید . ببیند درست میشه یا نه!

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز

بقول مهندس پوریا ممکنه لایسنس رو جابجا یا پاک کرده باشید.
یه امکان دیگه هم هست...شما تمام نرم افزار ها رو تیک می زنه برای نصب یا فقط Aspen Hysys رو؟
ببین این خیلی مهمه...می دونی چرا؟چون یه سری از نرم افزار های جانبی هایسیس از اونجایی که قفل شکسته هستن نصب نمی شن یا کرک دارن برای نصب و کلا داستان نصبشون فرق داره.
اگر شما تیک همه رو زدی بهتر از اول دوباره نصب کنی ولی اگر فقط هایسیس رو تیک دار کردی ...بنظرم یه فایل لایسنس بساز بعد ببر توی همون پوشه ای که معرفی کردی به هایسیس پیست کن...ممکنه درست بشه(البته باز هم احتمالش ضعیفه چون شما لایسنسی رو که به هایسیس معرفی می کنی در یه زمان و تاریخ خاص تولید میشه و اگر به جز اون چیز دیگه ای توی فایل قرار بگیره دچار مشکل میشه فرآیند نصب!) ...من یه مرتبه واسه یه نفر نصب می کردم به مشکل برخوردم این کارو کردم حل شد.
اگه باز هم نشد کلا از اول نصب کن

بالا