[ سوالات و مشكلات نقشه برداری ]►

e-AZAD

عضو جدید
این اطلاعات باز نمیشن خواهش میکنم داده های مسئلرو طوری بذارید که بشه راحت بهشون دست پیدا کرد:w19::w10::w19:

سلام

سوال )

من مختصات GPS چند نقطه از یک مرز پارک رو دارم نقشه پارک قدیمی هست (سال1348) طول هر ضلع پارک رو همین نقشه کشیده شده ولی چون مرزش حالت هفت هشتی هست ( زیگزاگ ) زاویه اضلاع نسبت به همو ندارم

میشه مختصات gps بقیه رأس های ضلع را بدست بیارم ؟

با سلام - تا اینجا که از طرح سوالتون متوجه شدم بایستی :
1- نقشه قدیمی پارک را با پسوند jpg یا Tif اسکن نموده در نرم افزار اتوکد از منوی Inset و زیر منوی Raster Image تصویر اسکن شده را وارد اتوکد نموده و از نظر مقیاس 1 به 1 کنید طوری که خط اندازه هر ضلع با خط اندازه اتوکد یکی شود .

2- از دستور Polyline محدوده پارک را در اتوکد یک پلیگون بسته ایجاد کنید .
3- ظاهرا مختصات چند نقطه از پیرامون پارک را برداشت نموده اید از دستور Move استفاده نموده و نقشه ( اسکن و پلیگون بسته شده را ) را در مختصات جغرافیایی خود قرار دهید شاید نیاز باشد که با کمک دستور Rotate کمی در جهت مناسب چرخش ایجاد کنید .
4- نقشه زمین مرجع شده و می توانید نسبت به استخراج مختصات جغرافیایی مابقی نقاط که قابل دسترس نبوده و همچنین زاویه به اضلاع تشکیل دهنده پلیگون اقدام و ضمن ذخیره در گیرنده GPS نسبت به پیاده سازی آنها در طبیعت اقدام نمائید . البته باید بانید که Gps و نقاط برداشتی با آن دارای خطای نسبی بوده که بایستی با توجه به ارزش و موقعیت زمین بدان توجه نمود .
امیدوارم مشکلتون حل بشه

آخرین ویرایش توسط مدیر:
سلام - من با نرم افزار اتوکد کار میکنم . این روش قدری خسته کننده به نظر می رسه ولی اگه در تخمین محدوده و مساحت در دیدکلی ودر صفحه مانیتور قدری تجربه و مسلط باشید میتونید فایل را در اتوکد باز کنید اگه نیاز به طراحی جهت راه دسترسی به قطعات تفکیکی بود یه راه مناسب با عرض دلخواه 8 الی 10 متر با رعایت شیب و جهت مناسب در نقشه طراحی و از باقیمانده زمین با استفاده از دستور BO در خط فرمان و پنجره ای که باز میشود با انتخاب Polyline و new و ok و کلیک در داخل قطعه تفکیکی یک پلیگون بسته ایجاد کرده مساحت باقیمانده زمین را در می آوریم اونو تقسیم به 4 نموده تا مساحت هر قطعه مشخص گردد سپس با دستور Line و تجربه ای که قبلا گفتم با ترسیم چندخط زمین را به قطعات تفکیکی که به لحاظ شکلی ابعاد هندسی منظمی بدهد زمین مورد نظر رابه 4 قطعه فرضی تقسیم و مجددا با دستور BO در خط فرمان برای هر قطعه یک پلیگون بسته ایجاد کرده با مساحتگیری و احیانا با جابجایی ضلع هم سامان با قطعات تفکیکی و مساحت گیری مجددبه مساحت مورد نظر برسید .
راستش سالهاست که با اتوکد در تفکیک قطعات من از این روش استفاده میکنم و جواب میده . نرم افزار هایی مثل Land Cad وجود داره که از طریق پارسل بندی میشه زودتر به نتیجه رسید که اطلاع زیادی از نحود کار با اون ندارم .

sheitonak

عضو جدید
کاربر ممتاز
حل مسایل نقشه برداری

حل مسایل نقشه برداری

سلام به همه بچه های نقشه بردار,من یه سری سوال نقشه برداری درام که نمیدونم چه جوری حل می شه ممنون می شم کمک کنید.
1-در صورتیکه زاویه انحراف قوس دایره ایی 90درجه باشد وشعاع قوس 200متر.طول ابتدای قوس t
2-دوربین تئودولیت در روی ایستگاه 1به ارتفاع 23/1212متر مستقراست پس از قراولری روی نقطه aقرائت تارها به ترتیب 1320و1600و1880وزاویه قائم 20 دقیقه و 86 ثانیه وزاویه افقی 30 دقیقه 91ثانیه قرائت شد.ارتفاع نقطه a؟ارتفاع دوربین 60/1وضریب دوربین 100
وطول افقی ab؟
3-فاصله دونقطه a,bروی منحنی میزان متوالی درنقشه بامقیاس 2500/1برابربا 8سانتی.اگر متساوی البعد نقش باشد شیبAB
4-مجموع زوایای داخلی دریک پیمایش بسته ی 8نقطه ایی چند گراداست؟

ویه عالمه سوال دیگه......:(اگه وقت دارید جواب بدید بقیه روبپرسم.

nesav

عضو جدید
پیام‌های بازدیدکنندگان
  • با سلام میخواستم ببینم چجوری میشه تو لند lineworkتعریف کرد؟؟؟

• با سلام میخواستم ببینم کسی از بچه ها کار خط انتقال گاز انجام داده ؟اگه کسی انجام داده از مرحله نقشه توپوگرافی به بعد تو لند مشکل دارم کمکم کنه؟؟نحوه پروفیل عرضی زدن تا احجام خاکی .....؟؟؟

nesav

عضو جدید
با سلام راستش من این کارو چند روز پیش انجام دادم روش کار به این صورته که اول باید بری یسری نقاط مشترک که تو کاغذت داری(نقشه اسکن شده)برداشت کنی بعدش نقشه رو وارد لند کنی از منویinsert----raster imageبعدش ضریب مقیاستو اعمال کنی و با move وrotate کردن دیگه کارت حل میشه...

AMIR1115

عضو جدید
سلام دوستان وقتتون بخير
ميشه لطفا بفرماييد كه از كجا بايد تعرفه نقشه برداري تهيه كنم؟واسه سال 91 ميخوام.

AMIR1115

عضو جدید
سلام وقتتون بخير
دوستاني كه در تهيه نقشه عرصه و اعيان كار كردند كمك كنند
وقتي قراره طرح هادي يه روستا تهيه بشه و كليه خانه هاي موجود به همراه كليه
عوارض طبيعي و مصنوعي روستا(كوچه، خيابان و...) برداشت بشه خانه هاي موجود به چه صورت بايد برداشت بشه
تا در تهيه نقشه هر خانه در موقعيت خودش قرار بگيره؟آيا بايد تك تك خانه ها را با دوربين برداشت كرد
يا دوستان از روش ديگه اي استفاده ميكنند؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام وقتتون بخير
دوستاني كه در تهيه نقشه عرصه و اعيان كار كردند كمك كنند
وقتي قراره طرح هادي يه روستا تهيه بشه و كليه خانه هاي موجود به همراه كليه
عوارض طبيعي و مصنوعي روستا(كوچه، خيابان و...) برداشت بشه خانه هاي موجود به چه صورت بايد برداشت بشه
تا در تهيه نقشه هر خانه در موقعيت خودش قرار بگيره؟آيا بايد تك تك خانه ها را با دوربين برداشت كرد
يا دوستان از روش ديگه اي استفاده ميكنند؟

نه متر کشی هم می تونی بکنی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mostafa0098

عضو جدید
سلام دوستان من می خواستم یه گزارش کار نقشه برداری به انگلیسی بنویسم حالا چنتا از لغاتو نمیدونم . میشه کمکم کنید؟
1- برداشت جزییات ( می خوام توی گزارش بگم مثلا امروز 100 تا نقطه برداشت شد برای تهیه نقشه توپوگرافی)
2- شبکه و کانوا ( می خوام بگم که امروز شبکه نقشه برداری تشکیل دادیم )
3 - چطوری باید بگم که با کمک جی پی اس دو فرکانسه تعدادی بنچ مارک ایجاد کردیم.
4- چطوری باید بنویسم که امروز 50 تا نقطه پیاده کردیم
مرسی

farshad_ir

عضو جدید
سلام

گسی می تونه مراحل کار نقشه برداری تونل رو توضیح بده ؟ می دونم نقشه برداری تونل چی هست ، مراحل کار رو می خواستم ، مرسی

artinbala999

عضو جدید
سلام اقا خوشحالم كه يه دوست عزيز از زنجان پيدا كردم
اخه من 6 سال زنجان دانشجو بودم و واقعا از مردم گلش سير نشدم
سوالاتم اين بود:
1)تعرفه 91 نقشه برداري
2)نحوه محاسبه مساحت با گوگل ارت؟
3)نحوه خروجي گرفتن از گوگل ارت و كپي كردن اون تو كد

مرسي

سلام دوست عزیز شما لطف داری .....
عرض کنم که دوست قبلی دو مورد از سوالات جناب عالی رو به طور کامل پاسخ دادن
و در مورد سوال اول شاید این بخش از سایت به دردت بخوره :

لینک تاپیک آخرین تعرفه های نقشه برداری

آخرین ویرایش توسط مدیر:

AMIR1115

عضو جدید
سلام از راهنماييتون ممنونم
سايتي كه معرفي كرده بودين ديدم ولي متاسفانه بروزترين تعرفش 88 بود
ميخواستم بدونم يعني واقعا سازمان مديريت از 88 به اينور تعرفه نداده؟
شما اگر بخوايد براي يك منطقه كوهستاني با حداكثر شيب 20% جهت نقشه برداري
و ترسيم نقشه 2000/1 كه حدود10 هكتارش خانه و عرصه و... و 5 هكتار شهرك صنعتي
تشكيل ميده قيمت بدين چه قيمتي پيشنهاد ميكنيد؟
فرض كنيد 600 هكتار زمين باشه.

artinbala999

عضو جدید
سلام از راهنماييتون ممنونم
سايتي كه معرفي كرده بودين ديدم ولي متاسفانه بروزترين تعرفش 88 بود
ميخواستم بدونم يعني واقعا سازمان مديريت از 88 به اينور تعرفه نداده؟
شما اگر بخوايد براي يك منطقه كوهستاني با حداكثر شيب 20% جهت نقشه برداري
و ترسيم نقشه 2000/1 كه حدود10 هكتارش خانه و عرصه و... و 5 هكتار شهرك صنعتي
تشكيل ميده قيمت بدين چه قيمتي پيشنهاد ميكنيد؟
فرض كنيد 600 هكتار زمين باشه.
خدمتتون عرض کنم که تا جایی که من میدونم این فهرست بها معمولا خیلی دیر ارائه میشه و مجبور هستیم از ضرایب و یا تعدیل و اینها استفاده کنیم .....
گفتن یه عدد کاری رو درست نمیکنه چون ممکن هست با واقعیت تفاوت داشته باشه؛ بهتره شما به یه شرکت مراجعه کنید و با یه سؤال ساده جواب مطمئنی دریافت کنید چون قطعا من هم اطلاعات به روز و کافی ندارم!!!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
باسلام
نیازمند نقشه خانه ای جنوبی با ابعاد 30متر در 5متر هستم شما میتونید کمکم کنید؟

با سلام

دوست عزیز درخواستون رو در تالار معماری بیان کنید.................. زودتر به جواب می رسید..........

MOHAMMAD31

عضو جدید
سلام اگه ممکنه فایل اموزشی تخلیه دوربین لایکا و اموزش کار با لایکا 407به صورت کامل(حرفه ای) را نیاز دارم

valentino

عضو جدید
با سلام

دوست عزیز درخواستون رو در تالار معماری بیان کنید.................. زودتر به جواب می رسید..........

سلام دوست عزیز
من الان یک سالی می شه که کار تفکیک انجام می دم ولی تا حالا خونه ای نرفتم که عرض 5متر داشته باشه
اگرم باشه خیلی کمه، احتمالا کسی هم که داشته باشه خودش طراحی کرده

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
من الان یک سالی می شه که کار تفکیک انجام می دم ولی تا حالا خونه ای نرفتم که عرض 5متر داشته باشه
اگرم باشه خیلی کمه، احتمالا کسی هم که داشته باشه خودش طراحی کرده

با سلام

درسته ................. اما بستگی به موقعیت و قیمت زمین در هر شهر داره وقتی قواره زمین کوچک تر باشن خوب مشتری بهتر براش پیدا میشه چون قدرت خرید دارن ............... در شهر های کوچک و مناطق ویلایی به ندرت از این عرضی در تفکیک استفاده می کنند.............. در خراسان رضوی زمین با عرض 5 متر خیلی زیاده توی محلی که الان داریم زندگی می کنیم............... و تازه ساخت هستش کلیه منازل جنوبی با عرض 5 متر ساخته شده................. در حال حاضر هم یک تفکیک دارم انجام میدم در همین نزدیکی که مالک قواره های زمین رو با عرض 5 متر درخواست کرده ............... که انشاء ا....... بعد از ماه رمضان جهت پیاده سازی باید اقدام بشه.................

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
اگه مراحل بلدی همونارو عملی پیاده کن اسمش سخته یکم کار کنی از مسیر راحت تره.

با سلام

تشکر بابت پاسخ هاتون .................. مهندس جان اگه در پاسخ دادن از گزینه پاسخ با نقل قول استفاده کنی کاربران بهتر متوجه میشن چون الان مشخص نیست پاسخی که دادین مربوط به کدوم یک از سوالات دوستان هستش............ ممنون از لطفتون........

negarn

عضو جدید
salam, mhkhastam arcgis kar konam . nemidonam bayad che kar konam v az koja shoro konam . lotfan rahnayi konid mano

Geodesian

عضو جدید
اولا فارسی که بعیده چیزی گیرت بیاد
ثانیا تکنیک ها مختلفه
یک تکنیک inSAR یا Synthetic aparture radar interferometry که با کمک تصاویر راداری مثل ERS Envisat و ... انجام میشه
یک تکنیک استفاده از مشاهدات شبکه های GPS و آنالیز داده های اونهاست
یک تکنیک استفاده از مشاهدات کلاسیک نقشه برداری (طول زاویه اختلاف ارتفاع)

کلیدواژه های مفید در سرچ: subsidence, inSAR, Deformation analysis, 2D 3D GPS Networks,

faidh

عضو جدید
سلام
می بخشید من یه مشکل دارم وقتی لایه هامو تو desceription key sets می سازم بعدش که نقاط import می کنم تو لایه های مربوط به خودشون, نرم افزار همه ی نقاط تو لایه 0 نشون میده. ممنون میشم راهنمایی کنین.ايميل navidsheikhi@yahoo.com

hor.abd

عضو جدید
مرسي اميد جكسون عزيز :)

چون حدود اين پارك معارض داره امكان برداشت محلي اون وجود نداره فقط نقشه كه طول اضلاع روش مشخصه موجود است به همراه چند نقطه كه مختصات اون داده شده و استاد گفته مختصات بقيه نقاط رو بدست بيارين

نمره خوبي هم ميده:redface:

ocr تنها راه حله

بالا