[ سوالات و مشكلات نقشه برداری ]►

علی(110)

عضو جدید
سلام.
میشه در این مورد توضیح بدی که نقشه برداری زیر زمینی چیه؟!
کلاً در مورد نقشه برداری توضیح بدی، ممنون میشم. :smile:

:) تعیین موقعیت نسبی نقاط واقع در سطح زمین و یا نزدیک به آن هدف اصلی نقشه‌برداری است. از این تعریف ساده چنین استنتاج می‌شود که هدف، تعیین مختصات نقاط در سه بعد است. در بعضی موارد، برای تعیین موقعیت، بعد زمان نیز مورد توجه قرار می گیرد (سنجش های نجومی و نقشه برداری ماهواره ای).
مختصات مطلوب می تواند مختصات دکارتی Z,Y,X و یا مختصات عرض و طول جغرافیایی باشد.
معمولاً عملیات نقشه‌برداری شامل دو مرحله برداشت (یا اندازه‌گیری) و محاسبه و ارائه نتایج کار است. در مرحله اندازه گیری، از وسایل و دستگاه‌ها و نیز روش های مختلفی استفاده می‌شود تا داده‌های لازم برای مرحله دوم بدست آید. نتایج کار به صورتهای آنالوگ (نقشه، مقاطع طولی و عرضی و ...) و یا ارقامی ( مانند جدول‌ها، مدل‌های رقمی زمین) ارائه می‌گردد.
در نقشه برداری از مناطق کوچک اثر کرویت زمین تقریباً ناچیز است و می توان زمین را در منطقه کوچکی مسطح در نظر گرفت. در مواقعی که زمین را مسطح فرض کنیم روش نقشه‌برداری مسطحه نامیده می‌شود این فرضیه مادامیکه سطح منطقه مورد نظر از چند صد کیلومتر مربع تجاوز نکند قابل قبول است. نقشه‌برداری مسطح برای کارهای مهندسی، معماری، شهرسازی، باستانشناسی، کارهای ثبت و املاکی، تجاری، اکتشافی بکار می‌رود.

آموزش نقشه برداری

نقشه‌برداری در سطوح گوناگون آموزش داده می‌شود. داوطلبان ورود به این رشته باید در ریاضیات (هندسه، مثلثات) و فیزیک دوره دبیرستان قوی باشند و نیز علاقه‌مندی و آمادگی جسمی لازم برای کارهای صحرایی را دارا باشند.
بعضی دروس تخصصی این رشته عبارت‌اند از: راه سازی، تئوری خطاها، نقشه‌برداری، ژئودزی (جهت تعیین شکل زمین)، فتوگرامتری، کارتوگرافی، هیدروگرافی (نقشه‌برداری از بستر دریا)، پروژه و کارآموزی میباشند.
امکان ادامه تحصیل در این رشته تا حد دکتری در ایران موجود است. سازمان نقشه‌برداری سازمان برنامه و بودجه، وزارت راه و ترابری،‌ وزارت نفت، سازمان آب، سازمان بنادر و کشتیرانی،‌ اداره جغرافیایی ارتش و سپاه و بخش خصوصی از جمله محلهای جذب فارغ‌التحصیلان این رشته است.

شاخه‌ها

به علت وسعت زیاد نقشه‌برداری تقسیمات مختلفی برای آن در نظر گرفته اند:

1. ژئودزی: برای تعیین و بررسی شکل و ابعاد زمین

1. توپوگرافی: برداشت و نمایش شکل زمین و محاسبه مساحت

1. فتوگرامتری: تهیه ی نقشه با عکس برداری هوائی یا زمینی

1. کارتوگرافی: پس از عملیات نقشه برداری و انجام محاسبات مورد نیاز و ترسیم نقشه باید آن را تهیه نمود و به هم متصل کرد.
  2. سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS): ذخیره، بازیابی، به هنگام سازی و پردازش داده های مکانی به منظور اتخاذ یا پشتیبانی یک تصمیم برای حل یک مسئله به بهترین روش و کمترین هزینه.

رشته های مختلف نقشه برداری

1-نقشه برداری مسیر: برای طرح و پیاده کردن مسیرها از قبیل راه و راه آهن و کانال کشی و غیره استفاده می گردد.
2-نقشه برداری زیرزمینی: موضوع آن برداشت یا پیاده کردن نقشه های تونل و معادن و غیره است.
3-نقشه برداری هیدروگرافی: به منظور داشتن موقعیت عمق دریاها و رودخانه ها جهت عبور و مرور کشتی ها استفاده می شود.
4-نقشه برداری نظامی: برای تهیه نقشه های نظامی و تعیین نقاط استراتژیکی و دفاعی مورد استفاده قرار می گیرد.
5-نقشه برداری ثبتی: که هدف آن تعیین حدود اراضی و مساحت قطعات ملکی است.
6-نقشه برداری شهری:برای تهیه و اجرای طرحهای جامع و تفصیلی و هادی شهرها به کار می رود.
زمینه کاری این رشته :

دانش آموختگان رشته نقشه بردای در هر مقطعی اعم از دیپلم به بالا به سرعت جذب بازار کار می شوند . به دلیل اهمیت این رشته در کارهای عمرانی و محاسبات سنگین ریاضی و تئوری خطاها کسب مدرک در این رشته کار آسانی نیست . از این رو دانشجویان این رشته حتی در هنگام تحصیل نیز با پیشنهادات کار فراوانی روبرو می شوند . ;)

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
[ سوالات و مشكلات نقشه برداری ]►

سلام .......:gol:

خدمت دوستان و مهندسین گرامی.....

جهت دسترسی راحت تر شما عزیزان به تاپیک های مورد نظرتون این پست رو ایجاد کردیم . لطفا قبل از اینکه پست یا تاپیک ایجاد کنید این فهرست رو یک نگاه بکنید حالا با توجه به سوال یا مطلبی که می خواهید مطرح کنید تاپیک مورد نظر تون انتخاب کنید. سپاسگزارم از شما

توضیحات تاپیکنام تاپیک

نقشه برداری توپوگرافی

نقشه برداری زیرزمینی

نقشه برداری مسیر

نقشه برداری ثبتی

نقشه برداری صنعتی

نقشه برداری کارگاهی

نقشه برداری معدن

نقشه برداری شبکه فاضلاب

GPS

147

دوربین

برنامه های دوربین

تخیله و بارگذاری دوربین

پیاده سازی با دوربین

شاقول کردن با دوربین

نرم افزار نقشه برداری

مقیاس

فرمتهای

UTM

پیمایش

تئودلیت

اگه خدا بخواهد..............بزودی لینکهای مهم دیگری نیز اضافه خواهد شد..................

آخرین ویرایش:

آتراد

عضو جدید
سلام
3 کتاب زیر را پیشنهاد میکنم:

تست نقشه 1و2:کتاب تحلیل مسائل نقشه برداری از مهندس انتظاری (حل تشریحی داره)

نقشه مسیر: 3جلد کتاب سلیمانی (درس وتمرین)

تست ها و نکات جامع نقشه برداری:مهندس حدیث صمدی نیا(جدیده) (حل تشریحی داره)

اگه باز سوالی بود در خدمتم:)

آتراد

عضو جدید
سلام بچه ها:w36:
اصلا ببینیم تاریخچه نقشه برداری در ایران از جه زمانیه؟!!:surprised:

نقشه برداری در ایران
ایرانیان باستان نقش برجسته‌ای در پایه گذاری علم نقشه برداری داشته اند. اکتشافات دریایی که از زمان گذشته انجام گرفته است موید این مطلب است . در ایران باستان می‌‌توانستند عرض جغرافیایی را تعیین کنند ولی تعیین طول جغرافیایی با دشواری بسیار همراه بوده است .آنها برای مسافرتهای خود نیاز به نقشه داشتند و نقشه هایی نیز بدون توجه به فواصل رسم می شده است .تعیین موقعیت در روی زمین و فراهم آوردن هر گونه نقشه در جهان باستان نیز نیاز به در دست داشتن ابزارها و بهره وری ا ز قواعدی داشته است .مصریان روشهایی برای اندازه گیری ارتفاع بین دو نقطه و تعیین فاصله افقی آندو داشته‌اند طناب، ترازو گونیا از ابزارهای نخستین نقشه برداری بوده‌اند و کم کم تراز و خط کش و پرگار به آن افزوده گشت.

دانشمندان ایرانی به کمک استرلاب عرض جغرافیایی و با استفاده از ساعت آبی طول جغرافیایی را در هر نقطه از مرز اندازه گیری می‌‌کردند. ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی در زمینه‌های گوناگون اندازه گیری نجومی ،و فواصل بین شهرها ،مطالعات بسیار ارزنده‌ای انجام داده است نقشه برداران قدیم برای تعیین امتداد، فاصله و زاویه وسایلی ساخته بودند که نخستین آنها ریسمان بود و همچنین برای تعیین تراز افقی تراز هایی ساخته بودند و این تراز در طول تاریخ فرمهای گوناگونی به خود گرفته است. کهن‌ترین آن تراز آبی بوده است که نوع تکامل یافته تر آن همان شیلنگ تراز است که بناهای امروزی از آن استفاده می‌‌کنند.

دوربین تئودولیت
کرجی دانشمند ایرانی مخترع دستگاههای با ارزشی بوده است. وی را می‌‌توان مخترع نخستین دوربین تئودولیت به شمار آورد. وی صفحه‌ای را مدرج کرده و لوله‌ای با قابلیت گردش 360 درجه برروی آن سوار کرد و این صفحه توسط زنجیری آویزان می‌‌شد و توسط شاقولی بر روی آن عمود می‌شد که با آن زوایای بین دو نقطه را می‌‌خواند و با استفاده از تئوریهای مثلثات ارتفاع کوه ها و اختلاف بلندی ها را بدست می‌‌آورد ..اختراع قطب نما را نیزبه ایرانیان نسبت می‌‌دهند. :eek:
تا بعد

منبع:پایگاه علمی همکلاسی

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
کلیه پست های مربوط به نقشه برداری در حا جمع آوری است!
بعد از انتقا کامل و حذف اسپم تاپیکی مرجع خواهیم داشت که با پستی، اطلاع رسانی خواهد شد!

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
آتراد جان، چیزای جالبش رو با ذکر منبع به اینجا بیار!
پست هایی که فقط و فقط لینک داده بشه، به تاپیک سایت های مرتبط با عمران منتقل میشه! :)

آتراد

عضو جدید
آتراد جان واقعا جالبه وباید از هر سانتیمترش تشکر کرد ولی چه کنم تشکرام همش دست این خانوماس ولی در اولین بازگردانی اقدام میکنم :gol:

ممنون از دعوتت :gol:
راستی خوب واسه خودت پشت جبهه سنگر میسازی ی سریم به ما تو خط مقدم بزن که کمبود شدید نیرو کاملا احساس میشه خدایی تعداد پسرای این سایت یک چارم دخترام نی ؟:cry:

مرسی از تشریف فرماییتون
تشکر میخوام چیکار ؟؟:sweatdrop:
همین که خوشت اومد خوشحالم:lol:

آره من اصولا پا تو خط مقدم کم میذارم:w16:
بیشتر بیرون تشک coach میکنم:biggrin:

آتراد

عضو جدید
مادر جان عجب چیزه خوفیه
اتراد جان باید ما رو موقع نقشه برداری از ی قسمت دانشگاه میدیدی اگه وسایلمونو میدیدی
که دیگه هیچی تئودولیتمون هندلی بود تازه پایشم خراب بود کاغذ میذاشتبم لاش از درد سر تعداد 7 نفر ی دوربینم که بگذریم بعد نگا کن اینارو
من ی عکس ماله نقشه برداری از اولین چاه ایران دیدم دوربینش عین ماله دانشگاهه ما بود
خیلی جالب بود مرسی :gol::gol:

اونوقت من مرده دقت کارتونم با اون کاغذ لاش!!:eek::w15:
آره بابا!به نقشه برداراش به زور میدن...:cool:
من خودم یه ماه اردو تو صحرا بودم کوتاه می اومدیم از این دوربین اسقاطیا میدادن!!!:neutral:

اما گیرنده GPSمیدادن دستمون 50 میلونی رو کوه!!!!!!!!!!:w12::w22::w22::w25:
سکته میکردیم چیزیش نشه ببریم تحویل بدیم!!:w22::w22::biggrin:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
استادمون كفته هركي نماي بالا و شكل سه بعديه اين دونما را بكشه بدون امتحان بش 20 ميىده:w20::w10::surprised:
يه دنيا ممنون ميشم اكه يه نابغه كمك كنه :gol::gol:
با تشكر قبلي
سلام
اگه اشتباه بود شرمنده:D

اينم عكس و فايل كدش

پیوست ها

• eng.rar
    15.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • plan.JPG
    plan.JPG
    16.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

مهرسار

عضو جدید
تقاضای کمک از مهندسین عمران و نقشه بردار

تقاضای کمک از مهندسین عمران و نقشه بردار

با سلام خدمت همه دوستان
من دانشجوی ترم آخر نقشه برداری هستم و برای این ترم باید پروژه ای در مورد وظایفی که نقشه برداران در ساختمان ها مخصوصا ساختمان های بلند و مهم بر عهده دارند و چگونگی انجام این وظایف و تعاملی که در این بین باید بین مهندسین نقشه بردار و مهندسین عمران برای یک کار بزرگ لازم است.
مواردی که من در این زمینه پیدا کردم و تقریبا هیچ مطلبی در شرح اونها پیدا نکردم به شرح زیر است:
- پیاده کردن ملک پس از اصلاح حدود اربعه
- تعیین تراز صفر ساختمان و علامت گذاری و ثبت آن در محل مناسب
- پیاده کردن تراز عملیات خاکی
- پیاده کردن مرز پلان ساختمان
- پیاده کردن آکس ستونها و علامت گذاری و تثبیت رفرانس مارکهای مورد نیاز برای احیای محورها با توجه به حدود مجاز خطاها
- کنترل تراز کردن صفحه ستون ها با توجه به دقت خواسته شده
- پیاده کردن و کنترل ستونها از نظر ارتفاعی و قائم بودن
- کنترل هندسه ساختمان با ایجاد شبکه های ژئودتیک برای کنترل پیشرفت صحیح عملیات اجرایی ساختمان طبق طرح از پیش تعیین شده برای ساختمان های بلند مرتبه
- پیش آنالیز و طراحی شبکه میکروژئودزی در اطراف سازه برای بررسی جابجایی و نشستهای احتمالی ویژه ساختمانهای بلند مرتبه که عملیات باید به صورت دوره ای و دقیق انجام شود
- تایید مجوز صدور عدم خلاف در پایان کار در خصوص استقرار صحیح بنا و عدم تجاوز به املاک مجاور و تبعیت از تراز ارتفاعی معابر
از دوستان عزیز میخوام در صورت امکان منو برای انجام این پروژه یاری کنند مخصوصا افراد با تجربه که در کارهای بزرگ مشارکت داشتن و همین طور از مهندسین عمران خواهش می کنم که منو در بدست آوردم مطالبی که مرتبط با موارد فوق است و در حیطه وظیفه مهندسین عمران قرار دارد کمک کنند.
یکی از مواردی که من به دنبالش هستم مطلبی در مورد چگونگی خواندن نقشه های ساختمانی است که فقط تونستم مطلبی در حد خیلی مقدماتی و البته ناقص از کتاب نقشه کشی فنی حرفه ای پیدا کنم.
از دوستان عمرانی میخوام اگر کسی مطلبی در مورد مراحل احداث یک ساختمان به طور مفصل و با جزئیات داره در صورت امکان در اختیارم بگذاره.
در صورتی که در هرکدام از موارد فوق کتابی را سراغ دارید هم بسیار ممنون میشم که بهم معرفیشون کنید.
با تشکر قبلی از همکاری همه دوستان:gol:

Omid Jackson

عضو جدید
سوالات و مشكلات نقشه برداری

سوالات و مشكلات نقشه برداری

هر كس مشكل يا سوال در مورد نقشه برداري داره اينجا مطرح كنه تا مهندسان جواب دهند.:thumbsup2::hypocrite:

msc87

عضو جدید
ارائه مجدد سوال

ارائه مجدد سوال

سلام دوستان
یکی بگه سوال چی بوده؟!!!!!
تا ما هم بدونیم...
سوالی اینجا وجود نداره!!!!!!

behzadbusiness

عضو جدید
سوال نجات از مشروطی

سوال نجات از مشروطی

التماس میکنم اگر کسی این سوال رو بلده حل کنه خواهش میکنم یک عده به کمک شما نیاز دارن کمکمون کنید
برای تعیین زاویه دو خط d1 و d2 چهار نقطه A , B , C , D را روی این دو خط دلخواه می گیریم..
A B متعلق به d1 و C D متعلق به d2 هست..
حال تئودولیتی با ارتفاع معلوم 1.6 مترروی نقطه معلومM و با نشانه روی به نقطه معلوم P و نشانه روی به ابتدا و انتهای یک میله فلزی بطول 40 سانتی متر که انرا بطور قائم و به ترتیب روی نقاط A B C D گذاشتیم مشاهدات زیر بدست امد
الف)محاسه زاویه افقی دو خط d1 و d2
ب)در صورت امکان و با فرض ثابت بودن شیب دو خط d1 و d2 ..تعیین مختصات دو نقطه k متعلق به d1 و s متعلق به d2 بنحویکه شیب خط sk صفر باشد.
(M(1000,1000,1000
(P(1215.15,906.37,998.15

برای مشاهده اططلاعات مسئله لینک زیر کلیک کنید
http://www.2shared.com/file/6959749/...a/_online.html

هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم...!!!
http://iustforum.ir/editpost.php?do=editpost&p=895

REZAB

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
لطف میکنین منابع و جزوات برتر واسه آزمون ارشد نقشه برداری رو معرفی کنین
ممنون میشم

Omid Jackson

عضو جدید
دوستان تالار خوابيد. خواهشا" يكم فعاليت كنيد ميايد فقط سر ميزنيد ميريد؟

NTUA

عضو جدید
سلام بچه ها
من ایران درس نمی خونم و امسال هم ان شا الله سال اخر هست. ما اینجا یه درس داریم در مورد خطا های اندازه گیری که یکی از سخت ترین درس های هست البته فوتوگرامتری 2 هم سخته ولی میشه قبول شد .می خواستم ببنم که شما هم همچین درسی ایران دارید یا نه و ایا جزوه یا کتاب خوبی برای معرفی می شناسید؟

ویه چیز دیگه که در مورد توتال در نوشته های اخر خوندم و خیلی تعجب کردم قسمتش بود 9 میلیون:surprised:اگه ایران انقدر گرونه یکی واسه خودم بخرم بیارم:D

msc87

عضو جدید
سلام دوست عزیز

سلام دوست عزیز

سلام بچه ها
من ایران درس نمی خونم و امسال هم ان شا الله سال اخر هست. ما اینجا یه درس داریم در مورد خطا های اندازه گیری که یکی از سخت ترین درس های هست البته فوتوگرامتری 2 هم سخته ولی میشه قبول شد .می خواستم ببنم که شما هم همچین درسی ایران دارید یا نه و ایا جزوه یا کتاب خوبی برای معرفی می شناسید؟

ویه چیز دیگه که در مورد توتال در نوشته های اخر خوندم و خیلی تعجب کردم قسمتش بود 9 میلیون:surprised:اگه ایران انقدر گرونه یکی واسه خودم بخرم بیارم:D
در مورد سوال اول باید بگم بله ما هم در دروس ارائه شده دانشگاهی دو درس داریم به نام تئوری خطا و Adjustment (سرشکنی) اینجا هم به همون سختی هستش که شما میگید اما متاسفانهرفرنس فارسی یا خارجی خاصی ندارم که بهتون بدم چون استادا اکثرا خودشون یک معجونی واسه خودشون دارن که از کجا اومده خدا عالمه.:redface::confused:
در مورد قیمت دوربین هم باید بگم اگه تونستی بیاری یکیم واسه من بیار!!!!!!:D

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها

سلام
در مورد سوال اولو دوم شرمنده:Dمن عمران خوندم با 3 واحد نقشه برداري
ولي منم دوربين ميخوام:Dاونجا چنده؟؟يونان درس ميخونيد؟؟

آتراد

عضو جدید
سلام بچه ها

سلام چطوری؟:w36:

پس بالاخره داره درست تموم میشه...به سلامتی

آخرش موضوع پروژتو چی برداشتی؟؟:D

آره همونطورکه احسان جان گفت ماهم داریم:

تئوری خطاها+سرشکنی+ژئودتیک:cry:

هرکدومش از استادای مختلف جزوه داره..

ولی!!:w02:

اگه وقتت کافیه پیشنهاد میکنم جزوه های دانشگاه UNB (کانادا)رو دانلود کنی خوب بودنشون که عالیه...

اگه بخونیشون توپ میشی..در مورد بقیه درسا هم از اونجا میتونی جزوه ها ی خوبی برداری:w12:

در مورد دوربین میگم اصلا بیار اینجا بفروش!!:D

roma88

عضو جدید
سلام

سلام

می خواستم بدونم واسه درس نجوم ژئودزی چه جزواتی مناسبند؟

sesi

عضو جدید
خطاي انالاتيزم را تعريف کنيد?

خطاي کوليماسيون را تعريف کرده و روش مناسب براي حذف ان چيست?

sesi

عضو جدید
فاصله دو نقطه در دماي 48 درجه سانتي گراد اندازه گيري شده و 2720 متر بدست امده اگر دماي استاندارد 20 درجه باشد مقدار خطاي اندازه گيري و طول تصحيح شده را بدست اوريد؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sesi

عضو جدید
خطاي کوليماسيون را تعريف کرده و روش مناسب براي حذف ان چيست؟

خطاي انالاتيزم را تعريف کنيد؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا