[ نقشه برداری توپوگرافی ]► پاسخ به سوالات و نحوه ترسیم با نرم افزار

behzad_behzad99

عضو جدید
سوال از مهندسین محترم

سوال از مهندسین محترم

با سلام خدمت مهندسین محترم
من برای اولین بار 1 نقشه که از 1 مجموعه ورزشی نقشه برداری شده رو نگاه کردم.اعدادی که به عنوان کد ارتفاعی روی اون نشون داده شده بودن مانند: 20.20 یا 30.33 بودند.
میخواستم بدونم این اعداد چه جوری بدست اومدن و نشون دهنده چی هستن
ممنون از همه;)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
من برای اولین بار 1 نقشه که از 1 مجموعه ورزشی نقشه برداری شده رو نگاه کردم.اعدادی که به عنوان کد ارتفاعی روی اون نشون داده شده بودن مانند: 20.20 یا 30.33 بودند.
ممنون از همه;)
سلام
احتمالا نقشه توپوگرافی بوده اینی که دیدید
خوب با دوربین برداشت شده،یه نقطه مبنا دارن (بنچ مارک) که بقیه نقاط رو نسبت به اون میسنجن
کدهایی هم که رو هر خط هست نشون دهنده ارتفاع روی تمام نقاط اون خط هست
نمیدونم دیگه چی بگم

Omid Jackson

عضو جدید
ممنون از همه;)

با کلی تلاش و بدبختی این اعداد رو بدست آوردن.:crying:
حالا اینا رو برای چی میخواین؟ کلی عملیات باید انجام داد بعد از اون هم عملیات های محاسباتی!!! :hypocrite:

R3iHan3H

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از همه;)

سلام
احتمالا نقشه توپوگرافی بوده اینی که دیدید
خوب با دوربین برداشت شده،یه نقطه مبنا دارن (بنچ مارک) که بقیه نقاط رو نسبت به اون میسنجن
کدهایی هم که رو هر خط هست نشون دهنده ارتفاع روی تمام نقاط اون خط هست
نمیدونم دیگه چی بگم
این اعداد با دوربین برداشت شدن.در تکمیل سخن آقا رسول بگم که با چند بنچ مارک یک شبکه میبندن بعد هم به تعداد لازم نقطه برداشت میشه،جوری که همه ی زمین رو پوشش بده.(از روش تقاطع ،ترفیع یا...)
بدست آوردن ارتفاع سایر نقطه ها اصلا سخت نیست فقط با زدن یه دکمه در دوربین ها توتال و ... ارتفاعشون ذخیره و بعد هم بصورت فایل txt از دوربین استخراج میشه.و در نرم افزارهایی از قبیل microstation تبدیل به نقشه توپوگرافی میشه.
البته اگه نقشه ای که شما دیدین،منحنی میزان داشت اونوقت میشه توپوگرافی در غیر اینصورت که نقشه عادیه.

ajamincc

عضو جدید
یک سوال از اساتید محترم نقشه برداری داشتم
برای محاسبه حجم خاکبرداری و خاکریزی یک محوطه با داشتن یک برداشت توپوگرافی از آن از چه نرم افزاری میتوان استفاده کرد که بتوان شیب محوطه را به طور اختیاری در طرفین به راحتی تغییر داد
سلام
من واسه اون یکی دوسمون هم گفتم.من تازه با نرم افزار GradePlane آشنا شدم که تو تسطیح لیزری اراضی کاربرد داره.نقشه سه یعدی از زمین،حجم عملیات خاکی،ارتفاع واقعی و ارتفاع پس از تسطیح برای هر نقطه و خیلی اطلاعات دیگه رو میتونی ازش به دست بیاری.خیلی کم حجمه و یادگیریش آسونه.من دارم آموزشش رو واسه گزارش کار کارورزیم آماده میکنم.همه قسمت هاش رو کامل توضیح دادم.تموم شد به امید حق میفرستم:)

aliina

عضو جدید
سلام دوستان:
در برداشت توپوگرافی رابطه ای بین اسکیل و فاصله خط کانتور با فاصله نقاط برداشت هست و اساساً فاصله نقاط چطوری تعیین میشه؟
بازهم متشکرم

سلام دوستان:
در برداشت توپوگرافی رابطه ای بین اسکیل و فاصله خط کانتور با فاصله نقاط برداشت هست و اساساً فاصله نقاط چطوری تعیین میشه؟
بازهم متشکرم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام دوستان:
بازهم متشکرم

سلام خوبی؟

خوب تا برداشت رو انجام ندادی خطوط counter رو هم ندارین دیگه (در واقع بعد از برداشت نقاط، با استفاده از نرم افزارهایی مثه Land یا SDRMap و یا Surfur این نقاط رو تبدیل به توپو گرافی - خطوط کانتور- می کنن).
ولی خوب فاصله نزدیک خطوط counter هم نشان دهنده وجود عارضه با تغییرات ارتفاعی زیاد هستش.
قاعده برداشت توپو گرافی معمولا این هستش که به صورت یه شبکه منظم (مثلا در scale 1/1000 معمولا به صورت 25×25 یا 20×20 متر) انجام می دن و هر جا که تغییرات ارتفاعی زیاد باشه بایستی فاصله نقاط رو کمتر کمتر کرد (جوری که همون لحظه هم تو ذهنت با وصل کردن نقاط برداشت شده به هم، به بهترین شکل عوارض زمین طبیعی توجیه شه)

من که رابطه خاصی بین مقیاس و فاصله نقاط برداشت ندیدم، ولی با توجه به نوع استفاده ای که از توپوگرافی قراره بشه و دقت مورد نیاز اون بایستی برداشت رو انجام داد به طوری که این نقاط به بهترین شکل عوارض زمین طبیعی رو توجیه کنه

:gol:

آخرین ویرایش:

lo30

عضو جدید
کاربر ممتاز
help

help

سلام مهندسین:gol:.در مورد رسم نقشه توپوگرافی با استفاده از عکس هوایی منطقه کسی میتونه به من کمک کنه.

سلام
من یه مشکل نرم افزاری دارم
من یک سری نقطه به صورت xyzبرداشت کردم در واقع کار توپوگرافی کردم حالا می خوام آنها رو از excelمستقیم بیارم به اتوکد تا نمایش بده باید چکار کنم؟
با تشکر

artinbala999

عضو جدید
سلام
من یه مشکل نرم افزاری دارم
من یک سری نقطه به صورت xyzبرداشت کردم در واقع کار توپوگرافی کردم حالا می خوام آنها رو از excelمستقیم بیارم به اتوکد تا نمایش بده باید چکار کنم؟
با تشکر
دوست عزیز شما وقتی کارت روی داده ها در اکسل تموم شد وقتی میخوای فایل اکسل رو ذخیره کنی از فرمت txt استفاده کن در اینصورت وقتی در اتوکد بخوای import کنی این فرمت قابل قبول هست فقط همونطوری که میدونی حواست باشه که این اعداد با ویرگول از هم جدا شدن یا فاصله که موقع ورود به کد مشکل پیش نیاد

آخرین ویرایش:

ALI-Geo

عضو جدید
ممنون از همه;)
معمولا روی نقشه های توپوگرافی اگه اینجوری نوشته بشه یعنی 19.20 به این معنی است که ارتفاع نقطه 1920 متر هست و این نقطه نمایانگر خود نقطه هست و ربطی به ارتفاع ندارد ... در واقع این نوع نوشتن یک تکنیک در توپوگرافی به حساب میاد که در نرم افزار AutoCAD هم میشه اینکار رو انجام داد.
عکس زیر :
noghat.jpg

valentino

عضو جدید
ممنون از همه;)

سلام دوست عزیز
من الان توی کانون نقشه برداران کرج مشغول به کار هستم و این چنین کاری را انجام می دهیم
اولا به اون دوست عزیز باید بگم که منحنی میزان و نقشه توپوگرافی برای چی توی یه نقشه مجموعه ورزشی باید بزنن؟؟!! اگر نمی دونی نظر نده
در مورد سوال شما، ما یه سری نقاط با ارفاع معلوم توی نقشه هایی که به ارباب رجوع می دیم مشخص می کنیم که بدونه که اولا شیب به چه سمتیه و اینکه صفر ارفاعی را برای ساختمان ها از جدول بغل خیابان می دن یعنی جدول که ارتفاعش مشخص می شه باید کف ساختمون باشه و تمام کارهای بتون ریزی و کف سازی تا زیر این ارتفاع انجام بشه.
این ارتفاع کمک می کنه که طریقه شیب بندی را به درستی رعایت کنه تا اب بارون راخل حیاط نیادبرای زمین ورزشی هم می تونه یکی از دلیلهاش برای شیب بندی زمین و خارج کردن اب از وسط زمین ورزشی باشه

mohammadheidary

عضو جدید
هر پروژه مهمی نیاز به مهندس مشاور دارد به منظور طراحی . مهندسین مشاور بر روی نقشه های طراحی شده مختصات های مورد نیاز برای اجرا و به کارگیری توسط مهندس نقشه بردار را بر روی پروژه قرار میدهند. پس از شکل بالا میرسیم به اینکه توسط مهندس مشاور طراحی شده است.

hossein civil

عضو جدید
دو ساده سوال در نقشه برداری

دو ساده سوال در نقشه برداری

سلام

1-حداقل عوارضی را که نقشه توپوگرافی با مقیاس 1/2000متواند نشان دهد چقدر است؟(خطای ترسیم0.2 میلیمتر)

2-برای تهیه یک نقشه اندازه گیری طولها با دقت 1متر انجام می گیرد چه مقیاسی برای نقشه مناسب می باشد؟(خطای ترسیم0.2 میلیمتر)

با تشکر

ALI-Geo

عضو جدید
سلام

1-حداقل عوارضی را که نقشه توپوگرافی با مقیاس 1/2000متواند نشان دهد چقدر است؟(خطای ترسیم0.2 میلیمتر)

2-برای تهیه یک نقشه اندازه گیری طولها با دقت 1متر انجام می گیرد چه مقیاسی برای نقشه مناسب می باشد؟(خطای ترسیم0.2 میلیمتر)

با تشکر
با سلام
1: برای بدست آوردن حداقل عوارض خطی برداشتی ، باید مخرج مقیاستون رو در عدد 0.2 ضرب کنید تا عددی که بر حسب mm بدست خواهد آمد( minimum map unit ) را برای حداقل عوارض خطی بکار ببرید ؛ برای مثال شما :
0.2*2000 = 400 mm یا به عبارتی عوارض زیر 40 سانتیمتر را نباید برداشت کنید .
2: طبیعتا با توضیحات بالا ===> 1/5000

آخرین ویرایش:

مجتبی اس

عضو جدید
اقا رضا ممنون ولی این کارو کردم فکر کردم نشد ولی مثله اینکه جواب داده .من این کارو خودم توی همدان انجام دادم معدن سنگ اهن بود ازین برداشت ها زیاد انجام دادم برای تهیه این نقشه ها ابتدا باید برداشت توپوگرافی منطقه رو با دوربین های توتال انام بدی بعد اطلاعات رو به کامپیوتر انتقال میدی و با برنامه لند نقشه رو میکشی و منحنی میزان میزنی
منحنی میزان منحنی هایی است که تمام نقاط هم ارتفاع یک منطقه رو به متصل میکنه و منطقه رو شیب بندی میکنه که شما با استفاده ازین منحنی ها کارهای مختلفی میتونی انجام بدی.
من یه تاپیک راجع به سوالای نقشه برداری گذاشتم میتونی اونجا اگه سوالی داری بازم بپرسی

مجتبی اس

عضو جدید
سلام مهندسان محترم توضیحات خوبی دادن ولی چند نکته جاماند که خواستم یاد اور بشم.
اولا اون ارتفاعهایی که شما دیدید بستگی به نوع نقشه داره اگر لوکال باشه یا utm در حالت لوکال این ارتفاعات سطح مبنای مشخصی ندارند و هر نقشه برداری میتواند سلیقه ای ارتفاع مبنا را مشخص کند ولی اگر utm باشد اعدادی مثل 20.20 ارتفاع ان نقطه از سطح دریاهای ازاد را نشان می دهد یعنی ان نقطه 1220.20 متر از ان سطح بالاتر است که در نقشه ها برای شلوغ نشدن از نوشتن اعداد اول و دوم صرف نظر میکنند حال طریقه بدست امدن این ارتفاعات نیز اگر با نیوو بدت اید همانطور که دوست نقشه بردارمون گفت مشکل و محاسبات زیاد دارد ولی اگر با توتال خوانده شود خود دستگاه محاسبه و ارتفاع نهایی را میدهد البته اگر قبلا توجیه شده باشد.

ajamincc

عضو جدید
معمولا روی نقشه های توپوگرافی اگه اینجوری نوشته بشه یعنی 19.20 به این معنی است که ارتفاع نقطه 1920 متر هست و این نقطه نمایانگر خود نقطه هست و ربطی به ارتفاع ندارد ... در واقع این نوع نوشتن یک تکنیک در توپوگرافی به حساب میاد که در نرم افزار AutoCAD هم میشه اینکار رو انجام داد.
عکس زیر :
مشاهده پیوست 71240
خیلی خیلی بعید میدونم اینطوری که شما میگید باشه.قطعا اون نقطه نشون دهنده نقطه مورد نظر و از طرفی به عنوان ممیز هم استفاده شده.تو هنرستان و تو کتاب نقشه برداری عمومی که اینطور گفته شده و نوشته شده بود

مجتبی اس

عضو جدید
والا ما چند ساله داریم با نقشه های شهرداری و مشاور و سازمان نقشه برداری کار میکنیم همینجوریه منم با ایشون موافقم بعید میدونم اینطوری که شما میگی باشه

ARMITAG

عضو جدید
سوال (توپوگرافی)

سوال (توپوگرافی)

سلام به دوستان عزیزم.
زمینی رو توسط لند دسکتاپ، توپو گرافیشوترسیم کردم ،حالا میخوام منحنی میزان روبصورت توپر یا صلب دربیارم .لطفا راهنماییم کنید.

مجتبی اس

عضو جدید
سلام به دوستان عزیزم.
زمینی رو توسط لند دسکتاپ، توپو گرافیشوترسیم کردم ،حالا میخوام منحنی میزان روبصورت توپر یا صلب دربیارم .لطفا راهنماییم کنید.
اگه خوب منظورتو فهمیده باشم توی contour style managerتو تب contour appearanceدر قسمت line width ضخامتشو زیاد کن

ARMITAG

عضو جدید
اینم روش خوبیه ممنون ولی اگه میشد فایلو ببریم توی کد اونجا توپر بشه خیلی بهتر میشد.

مجتبی اس

عضو جدید
اینم روش خوبیه ممنون ولی اگه میشد فایلو ببریم توی کد اونجا توپر بشه خیلی بهتر میشد.
شما برای بردن یک فایل از لند به کد باید کل فایل و اکسپلود کنی بعد ببریش تو کد اونجا با دستورpedit ضخامت خط و زیاد کنی

2222222222222222

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام من روش رسم توپوگرافی این تصویر رو میخوام کسی کمکم میکنه؟
topo.jpg

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 83340

سلام
روش اول روش دستی و حدودی
خط تراز اول خط +50 رو با تقریب از بین نقاط 45 الی 55 با یه دید مهندسی ترسیم کن. به همین ترتیب خط تراز +60 و +70 رو دستی ترسیم کن. اصلا وارد جزئیات و دقت ریاضی نشو. بعد که خط ترازها رو حدودی ترسیم کردی در مرحله بعد یکم فکر کن ببین از نظر ریاضی می تونی اوضاع شو بهترک کنی؟ شاید یکم اصلاح لازم بیاد.

روش دوم روش نرم افزاری
نقشه رو باید مقیاس شده تو AutoCAD ببری بعد رو نقاط بایستی و مختصاتشون رو به اضافه کد ارتفاعی که دارن تو یه اکسل یکی یکی تایپ کنی. بعد توسط یکی از برنامه های زیر که داشته باشی خطوط تپوگرافیش رو ترسیم می کنی.
SDRmap
Surfer
Land
Civil3d

روش سه:
خیلی زحمت نکشین. نقشه رو با مقیاس بذارین ، اینجا همه این کارن سره سه صوت توپوگرافیش و اونم 3D با رنگهای الوان و توپر واستون میزنن و میذارن توتاپیک. فقط بگین واسه چه کاری هست آخه رشتتون ظاهرا غیر نقشه برداری و عمرانه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مجتبی اس

عضو جدید
مشاهده پیوست 83340
مگه میخوای روش دستیشو باید نقشه تو گرید بندی کنی بعد مختصات در بیاری با اشل وخط کش و این وسایل رسم کنی
میتونی عکسو insert تو کد بعد مختصات هر نقطه رو با ارتفاعش ببری تو notepad با لند توپو شو بکشی خیلی راحت

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
تاپیک جامع تو پو گرافی

تاپیک جامع تو پو گرافی

برای تهیه نقشه توپوگرافی چه کارهایی باید انجام بدیم ؟

با سلام خدمت دوستان چند تا سوال در خصوص تهیه نقشه های توپوگرافی داشتم ممنون میشم پاسخ بدید ابتدا دوستان نکاتی رو که در تهیه نقشه توپوگرافی باید دقت و رعایت کنیم از برداشت تا تهیه نقشه رو توضیح بدند. اصلا همین فردا اگه یه زمین بدن که برداشت کنی و نقشه توپوگرافی شو بدی از همون ابتدای ورودت چیکار می کنی ؟ .........:gol:

1- آیا همون ابتدا قبل از اینکه ایستگاه گذاری کنیم باید مرز زمین رو مشخص کنیم؟
2- آیا باید مرز رو میخ کوبی یا علامت گذاری کنیم یا نیازی به این کار نیست ؟
3-چه چیزهایی رو باید برداشت کنیم؟

آخرین ویرایش:

rasoul2023

عضو جدید
نقشه برداری توپوگرافی
به طور کلی نقشه برداری را می توان علم تهیه و پیاده کردن نقشه دانست. ولی به دلیل گستردگی زیاد این علم در دنیا تعریف بالا را نمی توان جامع و کامل دانست.کنترل کارهای اجرایی و تعیین میزان نشست ساختمان ها در عملیات ساختمانی و مونتاژ واحدهای تولیدی و صنعتی، طرح های مربوط به تسطیح اراضی در شهرسازی و کشاورزی، کنترل دائمی انحراف سدها از نظر فشار آب در تاسیسات آبی، انتقال نقاط و امتداد ها در معادن و راههای زیر زمینی، بررسی تغییرات پوسته ی زمین در زمین شناسی، تعیین میزان عمق آب و تهیه نقشه های دریانوردی در کشتیرانی و بندرسازی، تهیه نقشه ابنیه و آثار تاریخی در باستان شناسی پیکره های دیگری از دامنه فعالیتهای نقشه برداری را تشکیل می دهند.
اجرای طرح های عمرانی مستلزم وجود اطلاعات دقیق مهندسی (ارتفاعی، مسطحاتی و چگونگی) و ارائه ی آنها به صورت نقشه های گوناگون (ترسیمی، رقومی) از منطقه مورد نظر میباشد که وظیفه اصلی مهندس نقشه بردار پاسخگویی به این نیازها به صورت هماهنگ با گرایش های دیگر عمران است.

رشد سریع جمعیت کره زمین و نیاز روز افزون به شناخت منابع طبیعی و غیر طبیعی موجب شده است که انسان محیط طبیعی و اجتماعی خود را به طور دقیق مورد مطالعه قرار دهد این بررسی بسیار متنوع بوده و شامل موضوعاتی نظیر وضع راه ها، ناهمواری های منطقه، شبکه آب، پوشش گیاهی و ... می شود. یکی از راه های دسترسی به چنین اطلاعاتی تهیه نقشه از منطقه مورد نظر است. تهیه نقشه با موضوعات مختلف از منطقه مورد نظر می تواند زمینه های اشاره شده را به طور نسبی نمایش داده و به علاوه اطلاعات موجود بر روی زمین را به صورت یک مدرک ثبت نماید تا گرو ه های بعدی بتوانند با مراجعه به آن در هر فرصت مقتضی تحقیقات خود را انجام دهند.

نقشه برداری دارای شاخه های متنوعی می باشد که در تعریف خاص نقشه برداری می گنجد . این شاخه ها عبارتند از : نقشه برداری مسطحاتی یا پلانیمتری، نقشه برداری ارتفاعی یا آلتیمتری، نقشه برداری توپوگرافی، نقشه برداری ساختمانی، نقشه برداری دریاها، نقشه برداری ثبت املاکی، نقشه برداری مسیر و نقشه برداری معدنی یا زیر زمینی که در رشته ها و کاربردهای مختلف مهندسی، نقشه های مسطحاتی و توپوگرافی بیشتر از سایر نقشه ها کاربرد دارند.

اصول علمی کار
همان طور که ذکر شد مفهوم خاص نقشه برداری عبارت از یک سلسله اندازه گیری های زمینی و انجام محاسباتی روی این اندازه گیری ها و بالاخره ترسیم نتایج حاصله بر صفحه تصویر(نقشه) است. در این راستا در تهیه نقشه توپوگرافی منطقه از نقشه برداری مسطحاتی در برداشت عوارض سطحی و نقشه برداری ارتفاعی در برداشت عوارض ارتفاعی و تهیه پروفیل های طولی و عرضی استفاده می شود.

نقشه تصویری افقی منطقه ای با مقیاس کوچک بر روی یک صفحه می باشد . تهیه ی نقشه شامل مراحلی به ترتیب زیر می باشد :
1- عملیات زمینی : شناسایی و بازدید اولیه از منطقه، تعیین رئوس چندضلعی پیمایش و ایستگاه ها و اندازه گیری زوایا و طول های مستقیم.
2- محاسبات : انجام محاسبات بر روی اندازه گیری های طول و زاویه در عملیات زمینی.
3- تهیه نقشه خروجی : با در نظر گرفتن مقیاس و انتقال اندازه گیری ها به نرم افزار می توان نقشه توپوگرافی منطقه را ترسیم نمود . در نقشه های توپوگرافی ارتفاعات توسط منحنی میزان های ارتفاعی که خطوطی فرضی برای نمایش سطح زمین هستند نمایش داده می شوند که وضعیت پستی و بلندی منطقه و شیب واقعی آن را نیز آشکار می سازند.

قابل ذکر است که پیش از انجام محاسبه و نیز قبل از عملیات ترسیم بایستی از صحت اندازه گیری ها و درجه اطمینان به آنها مطلع باشیم. با در نظر گرفتن دقت مطلوب و به کار بردن روش های مناسب از به کار بردن وسایل گران قیمت و صرف وقت و هزینه بی مورد جلوگیری کنیم و به طور خلاصه روش هایی را در عمل به کار بندیم که با حداقل کار و هزینه به دقتی دست یابیم که برای آن اندازه گیری خاص نیاز است.

روش کار در عملیات :

1. مراحل نقشه برداری توپوگرافی در قسمت اول شامل ترازیابی و قرائت زوایا و اضلاع پیمایش می باشد.
  2. شناسایی منطقه و ایجاد شبکه اصلی پیمایش
  3. پیمایش
    مقصود از پیمایش تعیین موقعیت مسطحاتی و ارتفاعی مجموعه ای از نقاط یا ایستگاه های متوالی است که با اندازه گیری های طولی و زاویه ای پی در پی، مختصاتشان تعیین می شود و مجموعاً یک شبکه از نقاط کانوای مسطحاتی را تشکیل می دهند.
    هدف اصلی از انجام پیمایش، تثبیت نقاط مشخصی است که به کمک آنها بتوان نقاط تفضیلی را که در مراحل بعدی برداشت می شوند به هم ربط داد. دقت برداشت نقاط پیمایشی بایستی به مراتب بالاتر از دقت برداشت نقاط تفصیلی باشد. با ورود و کاربرد دستگاههای فاصله یاب الکترونیکی پیمایش به عنوان یک روش اصلی در تهیه نقشه مطرح شده است.
    اصول کلی در پیمایش
    1 – پیمایش بایستی از یک نقطه معلوم شروع شود و به نقطه معلوم دیگری (که می تواند همان نقطه اولیه نیز باشد) پایان یابد.
    2 – آزیموت های خطوط اول و آخر پیمایش باید معلوم باشند و دقت این عناصر معلوم باید بیش از دقت لازم در جریان پیمایش باشد.
    در عملیات نقشه برداری از دو نوع پیمایش استفاده می شود پیمایش باز و پیمایش بسته.
    نقاط شروع و پایان این نوع پیمایش دو نقطه مجزا از هم هستند.
    نقاط آغاز و پایان این نوع پیمایش بر هم منطبق اند، نقاط کنترل آغاز و پایان پیمایش باید تا حد امکان به شبکه ای که از نظر درجه بندی حداقل یک رده بالاتر است متصل باشند. اگر دسترسی به نقاط مزبور میسر نباشد می توان با انتخاب مختصات قراردادی (محلی) برای نقطه شروع پیمایش، موقعیت سایر نقاط را تعیین کرد. (این کار منحصراً در نقشه های محلی امکان پذیر است).
    در مورد آزیموت ها یا ژیزمانهای خطوط کنترل ابتدا و انتها، در صورت امکان بایستی این ژیزمانها از مختصات نقاط کانوای رده بالاتر استخراج شوند. در غیر این صورت می توان آزیموت این امتدادها را با یکی از روش های نجومی یا ژیروسکوپی تعیین کرد. چنانکه وسایل و امکانات مزبور در اختیار نباشد آزیموت مغناطیسی یک امتداد را با استفاده از زاویه یاب مغناطیسی اندازه می گیرند و با دخالت انحراف مغناطیسی به آن، آزیموت جغرافیایی آن را تعیین می کنند. پس از تعیین آزیموت جغرافیایی، امتداد شمال شبکه در مرکز منطقه منطبق بر شمال جغرافیایی اختیار و ژیزمان سایر امتدادها از روی آن محاسبه می شود.
    در هر پیمایش لازم است دو کمیت طول و زاویه (یا آزیموت) اندازه گیری شود. از روش های پیمایش موجود می توان به پیمایش آزیموتی و مغناطیسی هم اشاره کرد که در روش آزیموتی، آزیموت هر امتداد به طور جداگانه و به طور مستقیم با یکی از روش های ژیروسکوپی یا مغناطیسی تعیین و در محاسبه دخالت داده می شود و در روش مغناطیسی، آزیموت مغناطیسی هر ضلع در اول و آخر آن ضلع اندازه گیری می شود.
    حداقل اضلاع پیمایش 5 و حداکثر 12 ضلع می باشد.
    3 ترازیابی
    در نقشه برداری، برای بدست آوردن نقاط از ترازیابی استفاده می شود. برا ی انجام این کار، ابتدا در ایستگاه، دستگاه ترازیاب(نیوو) را مستقر می کنیم. سپس شاخص رادر نقاطی به فواصل تقریبا یکسان قرار داده و ارتفاع را می خوانیم. البته با حرکت دوربین و شاخص، قرائت های جلو و عقب را انجام می دهیم.
    ترازیابی در نقشه برداری به سه صورت انجام می گیرد :
    1. ترازیابی هندسی یا ترازیابی مستقیم
    2. ترازیابی مثلثاتی یا تاکئومتری
    3. ترازیابی بارو متری یا فشارسنجی

در ترازیابی دو قرائت انجام می شود :قرائت جلو و قرائت عقب. برای بدست آوردن ارتفاع نهایی نقطه ی مورد نظر از رابطه ی زیر استفاه می شود :
    قرائت جلو – قرائت عقب = ارتفاع نقطه
    ممکن است گاه قرائت وسط هم داشته باشیم، یعنی دوربین ترازیاب در یک ایستگاه ثابت باشدوشاخص بطور متوالی در دو یا چند نقطه حرکت کند و بعد دوربین حرکت کند. در این صورت قرائت وسط داشته ایم که در این مورد محاسبه ارتفاع نقطه ها مانند رابطه ی فوق است با این تفاوت که قرائت وسط را از قرائت عقب کم می کنیم.
    قرائت وسط – قرائت عقب = ارتفاع نقطه
    با توجه به نقاطی که می خواهیم ارتفاع آنها را بدست آوریم به دو روش ترازیابی مستقیم انجام می گیرد :
    ترازیابی شعاعی و ترازیابی پیمایشی و نیز ترکیبی از دو روش.
    گاه در عملیات ترازیابی ممکن است به علت فاصله ی بسیار زیاد دو نقطه نتوان با یک مرتبه ایستگاه گذاری ارتفاع بین دو نقطه را بدست آورد. در این صورت به جای یک ایستگاه از چندین ایستگاه برای استقرار دوربین، استفاده می کنیم و نیز به غیر از نقاط اصلی، از نقاط دیگر برای بعنوان نقطه ی کمکی برای استقرار شاخص استفاده می شود.
    ابتدا در ایستگاه یک دروبین را مستقر می کنیم و به نقاطA و M نشانه روی می کنیم و ارتفاع شاخص این دو نقطه را قرائت می کنیم. سپس شاخص نقطه ی M را حرکت نمی دهیم، بلکه دوربین را در ایستگاه بعدی مستقر می کنیم. به همین ترتیب تا نقطه ی پایانی این کار را تکرار می کنیم. اختلاف ارتفاع بین دو نقطه در هر ایستگاه از تفاضل قرائت های عقب و جلوی آن ایستگاه به دست می آید
    در ترازیابی شعاعی از یک ایستگاه می توان به چند نقطه با ارتفاع مجهول نشانه روی کرد و اختلاف ارتفاع آنها را بدست آورد. در این روش، دوربین حرکت نمی کند اما شاخص در نقاط مختلف قرار می گیرد.
    شیوه ی ترکیبی در حقیقت ترکیبی از دو روش فوق است و از این شیوه برای ترازیابی های با دقت متوسط مخصوصاً در تهیه ی نیمرخ های طولی استفاده می شود .
    4 ژیزمان
    برای تعریف ژیزمان، ابتدا باید چند تعریف دیگر بیان شود :
    شمال حقیقی(شمال جغرافیایی): نقاط مفروض A و B واقع بر سطح فرضی بیضوی را در نظر می گیریم. بر حسب تعریف قوس نصف النهاری را که از نقطه ی A شروع و به قطب شمال منتهی می شود امتداد شمال حقیقی(یا شمال جغرافیایی) نقطه ی A می گویند.
    شمال مغناطیسی: زمین به علت حرکت دورانی دائم خود به دور محورش یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند که باعث انحراف عقربه ی مغناطیسی قطب نما می شود. در نتیجه ی انحراف، سمت جنوبی عقربه ی مغناطیسی به طرف شمال زمین قرار می گیرد. (به دلیل جذب قطبهای غیر همنام در آهن ربا). با این ترتیب امتدادی را که نوک جنوبی عقربه ی مغناطیسی نشان می دهد شمال مغناطیسی می گویند.
    زاویه ی حامل کوچکترین زاویه ای که با شمال جغرافیایی تشکیل می دهیم و مثبت و منفی برای حصل ژیزمان مطرح است و این زاویه جهت و مبدا ندارد
    ساده ترین روش برای تعیین ژیزمان یک امتداداز رابطه ی آن با زاویه ی حامل استفاده می کنیم .
    5 برداشت عوارض و محدوده منطقه
    برای تهیه نقشه ی توپوگرافی با مقیاس 1/500 و تهیه منحنی میزان های 0.5 متری برداشت هایی به فواصل 7/5 متر در منطقه انجام گرفته است تا تمام عوارض طبیعی و مصنوعی در منطقه برداشت شود. این عوارض می تواند شامل بلوک های ساختمانی، خیابان ها، درختان، تیر های برق و ... باشد. در استفاده از دوربین توتال استیشن Trimble ابتدا تنظیمات دستگاه را برای دما، فشار، زاویه، طول، سیستم مختصات، واحدهای طول و زاویه و فرمت خروجی داده ها انجام می دهیم. prism را برای منشور ها به طور قراردادی 35 – میلیمتر قرار می دهیم و مقیاس را با ضریب 1 وارد می کنیم. بعد از استقرار دوربین در ایستگاهی که مختصات آن را از GPS داریم و به توتال معرفی کرده ایم، ارتفاع دستگاه و تارگت را نیز معرفی می کنیم و با روش Polar اقدام به برداشت می کنیم و برای عوارض نیز کد خاصی را در نظر می گیریم. رئوس پیمایش از قبل سرشکن شده و از دو ایستگاه معلوم به مختصات ایستگاه های دیگر دست می یابیم
    پس از تخلیه نقاط باید این مختصات را در نرم افزاری بنام Civil Cad پیاده کنیم

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا