[ نقشه برداری با GPS ] ► آموزش ، نرم افزار و سوالات و مشکلات انواع GPS دستی

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان لینک دانلود متنی در قالب فایل pdf تحت عنوان گیرنده های G.P.S و کاربرد آنها را در اختیار مهندسین عزیز میذارم:smile:

امیدوارم مورد استفاده دوستان قرار بگیره:gol:

لینک :
http://rapidshare.com/files/238217310/ICC_Article_69_GPS__Persian_Content_.pdf.html

............ تشکر یادتون نره:heart: مرسی.................

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
[ نقشه برداری با GPS ] ► آموزش ، نرم افزار و سوالات و مشکلات انواع GPS دستی

با سلام .......

خدمت دوستان و مهندسين گل ......

اين هم لينكهاي سريع به مهمترين مطالب در خصوص جي پي اس هاي دستي جهت دسترسي به مطالب مورد نظر روي لينك هاي پستهاي داده شده كليك نماييد. ........بدرود.

مشاهده پیوست 169119

نام موضوع شماره پستها مرتبط
دانلود فايل آموزشي#2 #5 #24 #42 #106
دانلود راهنماي فارسي gps دستي #146 #147 #148
دانلود فيلم آموزشي كاربرد gps دستي #158 #159
GPS موبایل برای پیدا کردن بنچ مارک#32 #155 #156
گرفتن خروجی utm با پسوند DXF #41
دانلود نرم افزار تخلیه جی پی اس MapSource#46
دانلود برنامه GPSMapEdit فارسی#54
دانلود نقشه راههای ایران برای جی پی اس های دستی گارمین#75
تخلیه اطلاعات در گیرنده Gps#81
اینم فیلم آموزش استفاده global_mapper جهت تبدیل فایل kmz به dxf#86
دانلود آموزشی تبدیلdxf به kml #94
روش محاسبه مساحت با جی پی اس دستی گارمین (در محل) #103
دانلود برنامه xImage جهت تهیه عکس از منوهای جی پی اس دستی گارمین #109
آموزش تصویری مراحل ساخت آیکن و ارسال آن به جی پی اس با نرم افزارxImage #110
نرم افزار آندروید یا GPS دستی #116

پیوست ها

• Untitled-1.png
    Untitled-1.png
    45.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Ekram

عضو جدید
کاربر ممتاز
آموزش GPS

آموزش GPS

سلام دوستان، درین تاپیک می خواهم آموزش یکی از انواع GPS رو بذارم امید وارم مفید واقع بشه.

External GPS antenna

Garmin USB connection

Externaldata port connection

پیدا نمودن موقعیت جغرافیایی نقاط توسط GPs

برای روشن کردن دستگاه کلید پاور آن را فشار می دهیم.
که صفحه ذیل نمایان می شود.

وبعد
برای ثبت نمودن موقعیت نقطه کلید MARKفشار می دهیم که صفحه ذیل بازمی شود.

که در محل 001 می توانیم نام مورد نظر و در محل نوت مشخصات مورد نظر خود را نوشته می کنیم.

پیدا نمودن نقاط ثبت شده

برای این منظور کلید FIND را فشار می دهیم که صفحه مقابل باز می شود.
روی Waypoints کلیک کرده و صفحه
نقاط ثبت شده را مشاهده می کنیم.

روی نقطه مورد نظر کلید کرده و مشخصات آن را دیده می توانیم.
در صورت ضرورت می توانیم در آن تغییرات
بیاوریم.

ثبت نمودن مسیر

برای این منظور از صفحه اصلی که قرار داریم دوبار کلید MENU را کلیک کرده وبه صفحه مینوها داخل می شویم.

روی Routes کلیک کرده که صفحه
مسیرهای ثبت شده قبلی را مشاهده می کنیم.
در صورت کار کردن در مسیرهای قبلی می توانیم آن را انتخاب کنیم ولی اگر مسیر جدیدی را تعقیب می کنیم باید کلید NEW را فشار داده و برای نام گذاری مراحل بعدی را طی می کنیم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
FARHADPANAH.MOHSEN@GMAIL.COMسلام با GPS زمینی برداشت شده با دقیقه درجه و ثانیه میخوام تبدیل کنم به مختصات UTM کمکم کنید http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/a063.gif
سلام
دوست عزیز این که مشکلی نیست
اولا میتونستید مختصات رو با سیستم UTM با همون GPS برداشت کنید.
حالا که برداشت کردی میتونی با نرم افزار اونو درست کنی
نرم افزار های زیادی هم هست یک نرم افزار ساده که میتونی باهاش کار کنی اینه.
http://www.4shared.com/file/129553322/40c5fa27/UTM_Conversion.html

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasoul2023

عضو جدید
FARHADPANAH.MOHSEN@GMAIL.COMسلام با GPS زمینی برداشت شده با دقیقه درجه و ثانیه میخوام تبدیل کنم به مختصات UTM کمکم کنید http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/a063.gif

سلام دوست عزیز با همون GPS که برداشت کردی برو داخل Setting داخل واحدها ( Unit ) و نمایش رو از روی حالت طول و عرض جغرافیایی روی حالت UTM بذار . بعد برو مختصات نقاط را ببین به UTM تغییر کرده . موفق باشید .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

saeed_geomatic

عضو جدید
تایپیک جامع آموزش ، نرم افزار و سوالات و مشکلات انواع GPS دستی

تایپیک جامع آموزش ، نرم افزار و سوالات و مشکلات انواع GPS دستی

آموزش gps دستی گارمین(garmin)مدل etrex vista

پیوست ها

• GPS garmin.rar
    3.4 مگایابت · بازدیدها: 0

mst_ab

عضو جدید
سوال در مورد GPS

سوال در مورد GPS

سلام، یه زمین دارم که باید به دقت توسط جی پی اس مساحتش اندازه گیری بشه، حرکت با ماشین یا پیاده روی هست که باید دور زمین انجام بشه،+ اینکه باید بعضی نقاط ارتفاع از سطح دریا هم مشخص بشه. حالا راهنمایی می خوام که چطوری باید کار کنم، در مورد GPS ها خیلی نمی دونم، میشه مثلاً هر چند جا یکبار یک نقطه رو ثبت کرد؟ مثلاً x,y رو ثبت کرد که بشه بعداً توی اتوکد پیاده کرد؟
با این گوشی های GPS دار نمیشه کار کرد؟ یه 5800 و یه 6220 دارم که هر دو GPS دارن....

از دوستان کسی توی مشهد جایی میشناسن که GPS بفروشه، (با قیمت مناسب!) من برای 2 روز GPS می خوام اگر کسی از دوستان کرایه هم بده دعاش می کنیم! :D

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه بابا
برو اداره کشاورزی یا منابع طبیعی تمام کارشناسای اداره دارن
من تو خونه دارم اما اهوازم:(

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاحالا با جی پی اس کار کردی؟
باید چند گوشه از زمینت رو نقطه بزنی بعد با دستگاه همه نقاط رو باهم جمع کنی مساحت زمین بدست میاد. با اتوکد هم نقشه رو میکشی

valentino

عضو جدید
سلام، یه زمین دارم که باید به دقت توسط جی پی اس مساحتش اندازه گیری بشه، حرکت با ماشین یا پیاده روی هست که باید دور زمین انجام بشه،+ اینکه باید بعضی نقاط ارتفاع از سطح دریا هم مشخص بشه. حالا راهنمایی می خوام که چطوری باید کار کنم، در مورد GPS ها خیلی نمی دونم، میشه مثلاً هر چند جا یکبار یک نقطه رو ثبت کرد؟ مثلاً x,y رو ثبت کرد که بشه بعداً توی اتوکد پیاده کرد؟
با این گوشی های GPS دار نمیشه کار کرد؟ یه 5800 و یه 6220 دارم که هر دو GPS دارن....
از دوستان کسی توی مشهد جایی میشناسن که GPS بفروشه، (با قیمت مناسب!) من برای 2 روز GPS می خوام اگر کسی از دوستان کرایه هم بده دعاش می کنیم! :D

با gps دستی یا gps گوشی هم می شه این کار را انجام داد اما بسته به میزان دقتی که می خوایی داره
چون gps دستی دقتی بین 5 تا 15 متر داره
یعنی نقطه ای که x,y اون را ثبت می کنی ممکنه چند متر نسبت به موقعیت واقعیش جابه جا بشه
اگر زمین بزرگیه و قیمت زمین خیلی ارزونه با همون gps دستی انجام بده
ولی اگر دقت بیشتر می خوایی GPS تک فرکانسه می تونی بگیری، اما کار بیهوده ای هستش چون اولا باید یه ست (دوتا) اجاره کنی که به صورت تفاضلی برداشت کنی در این صورت دقت خوبی (در حد سانتی متر) می ده ولی قیمتش فکر می کنم روزی 100-150 هزار تومن اجاره می دن، در ضمن باید اشنا به نرم افزار برای انجام محاسبات gps باشی پس این طیاد مناسب نیست
بهترین کار اینه که یه دوربین نقشه برداری کرایه کنی و برداشت کنی، اگرم برداشت بلد نیستی یه نقشه بردار با 50-100 هزار تومن این کار را انجام می ده

اگر مشهد بودم خودم میومدم انجام می دادم
حدودا ابعاد زمینت چقدره؟ خیلی بزرگه یا نه؟

valentino

عضو جدید
راستی gps تک فرکانسه فکر می کنم ست اون بیشتر از 5میلیون تومن و دو فرکانسه حدود 30میلیون باشه ها!
پس فکر خرید نباش :d

mst_ab

عضو جدید
اُ..... اهواز که خیلی دوره! :confused:
نه تا حالا کار نکردم، با این کار خودم هم خیلی مربوط میشه به نقشه برداری و GPS و ... ولی هنوز کار نکردم. اطلاع دارید با گوشی هایی که GPS داره هم میشه نقطه برداشت کرد یا نه؟ این GPS هایی که توی بازار هست قابلیت اتصال به کامپیوتر رو داره؟

mst_ab

عضو جدید
راستی gps تک فرکانسه فکر می کنم ست اون بیشتر از 5میلیون تومن و دو فرکانسه حدود 30میلیون باشه ها!
پس فکر خرید نباش :d
چی؟! :eek:
چرا اینقدر گرون!
اینایی که توی اینترنت هست 150 تومن اینا به درد نمی خوره؟
من خودم عمران خوندم! همین ترم، ترم هشتم بود! :d نقشه برداریش مشکل نیست، مشکل دوربینش هست که اونم نداریم! :smile:

آخرین ویرایش:

valentino

عضو جدید
اُ..... اهواز که خیلی دوره! :confused:
نه تا حالا کار نکردم، با این کار خودم هم خیلی مربوط میشه به نقشه برداری و GPS و ... ولی هنوز کار نکردم. اطلاع دارید با گوشی هایی که GPS داره هم میشه نقطه برداشت کرد یا نه؟ این GPS هایی که توی بازار هست قابلیت اتصال به کامپیوتر رو داره؟

اگر منظورتون gps دستی هستش من با چندین مدلش که کار کردم قابلیت اتصال به کامپیوتر و تخلیه را داشت
موقع خرید از فروشنده بپرسید شاید مدلی باشه که نشه به کامپیوتر وصل کرد
قیمتشم فکر می کنم حدود 150.000تومن به بالا باشه
در مورد گوشی ها هم چون باهاش کار نکردم نمی دونم، ولی اگر بتونید ازش x.y بگیرید می تونید نقاط را به صورت دستی وارد اتوکد کنید(ولی به نظر من هیچ وقت با gps دستی و gps موبایل این کار و نکن که بعدش فاجعه به بار میاد!!! یه دفعه می بینی از چند متر مربع تا چند صد متر مربع بسته به وسعت زمین با مقدار واقعی اختلاف داره!)

mst_ab

عضو جدید
اگر منظورتون gps دستی هستش من با چندین مدلش که کار کردم قابلیت اتصال به کامپیوتر و تخلیه را داشت
موقع خرید از فروشنده بپرسید شاید مدلی باشه که نشه به کامپیوتر وصل کرد
قیمتشم فکر می کنم حدود 150.000تومن به بالا باشه
در مورد گوشی ها هم چون باهاش کار نکردم نمی دونم، ولی اگر بتونید ازش x.y بگیرید می تونید نقاط را به صورت دستی وارد اتوکد کنید(ولی به نظر من هیچ وقت با gps دستی و gps موبایل این کار و نکن که بعدش فاجعه به بار میاد!!! یه دفعه می بینی از چند متر مربع تا چند صد متر مربع بسته به وسعت زمین با مقدار واقعی اختلاف داره!)

راست میگید، دقت نداره، اگر دقتش زیر 2-3 متر باشه قابل قبول هست وگرنه نمیشه، فکر می کنم بهترین راه استفاده از دوربین هست.

mst_ab

عضو جدید
یکی یه راه جالبی پیشنهاد کرد که دقت بسیار بالایی هم داره، و از اون جالب تر اینکه مجانی هست! استفاده از گوگل ارث! خیلی راحت میشه مساحت رو محاسبه کرد، ارتفاع هم میده که البته دقیق نیست ولی خوبه ، از گوگل ارث می برم توی Civil 3D بعد اونجا ارتفاع ها رو هم درمیارم.

mst_ab

عضو جدید
بازم گرونه! :) فعلاً پول ندارم باید با همون گوگل ارث مجانی کار کنم!

valentino

عضو جدید
یکی یه راه جالبی پیشنهاد کرد که دقت بسیار بالایی هم داره، و از اون جالب تر اینکه مجانی هست! استفاده از گوگل ارث! خیلی راحت میشه مساحت رو محاسبه کرد، ارتفاع هم میده که البته دقیق نیست ولی خوبه ، از گوگل ارث می برم توی Civil 3D بعد اونجا ارتفاع ها رو هم درمیارم.

اینجوریم می شه ولی خیلی دقیق نیست بازم چند متر جابه جایی داره. از gps دستی دقت بهتری را می ده ولی من بودم بازم این کار را نمی کردم
البته بسته به هدفت از این کار داره، اگر فقط می خوای بدونی مساحت زمین چقدره که مهم نیست، ولی اگر برای خرید و فروش یا تفکیک می خوایی هیچ وقت این کار را نکن

esmaelyazdani

عضو جدید
gps گارمین 60 ایکس بهترین مدل gpsاست که قیمتش مناسبه؛مصرف باتریش خیلی پایینه و از همه جالبتر اینکه سیگنالهای دریافتیش زیر سقف ماشین و خونه فوق العاده است.دقتش 3 متره .روشن که کردید مدت 3 دقیقه زمان میبره تا connect بشه.بعد به نقطه مورد نظر رفته و کلید mark رو میزنید.بعد یه نام واسش انتخاب میکنید و بعدش هم اوکی رو میزنید.به همین ترتیب سرا نقطه بعدی رفته و همین عمل رو تکرار میکنید.البته بهتره سر هر نقطه رسیدس یک دقیقه مکث کنید بعد نقطه رو ثبت کنید.بهد از تخلیه میتونید نقشه رو بکشید که دقتش پایینه

mst_ab

عضو جدید
اینجوریم می شه ولی خیلی دقیق نیست بازم چند متر جابه جایی داره. از gps دستی دقت بهتری را می ده ولی من بودم بازم این کار را نمی کردم
البته بسته به هدفت از این کار داره، اگر فقط می خوای بدونی مساحت زمین چقدره که مهم نیست، ولی اگر برای خرید و فروش یا تفکیک می خوایی هیچ وقت این کار را نکن

نه بحث قیمت خود زمین نیست ، توی یه مناقصه هست که باید ما قیمت بدیم.

gps گارمین 60 ایکس بهترین مدل gpsاست که قیمتش مناسبه؛مصرف باتریش خیلی پایینه و از همه جالبتر اینکه سیگنالهای دریافتیش زیر سقف ماشین و خونه فوق العاده است.دقتش 3 متره .روشن که کردید مدت 3 دقیقه زمان میبره تا connect بشه.بعد به نقطه مورد نظر رفته و کلید mark رو میزنید.بعد یه نام واسش انتخاب میکنید و بعدش هم اوکی رو میزنید.به همین ترتیب سرا نقطه بعدی رفته و همین عمل رو تکرار میکنید.البته بهتره سر هر نقطه رسیدس یک دقیقه مکث کنید بعد نقطه رو ثبت کنید.بهد از تخلیه میتونید نقشه رو بکشید که دقتش پایینه
این قیمت مناسب که فرمودید حدوداً چقدره؟! تو مایه های 30 میلیونی هست که دوستمون گفتن؟!:confused:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

valentino

عضو جدید
دوست عزیز garmin 60x که دوستم گفتن یه gps دستیه
قیمتشو نمی دونم ولی حدودا فکر کنم 400.000 تومن باشه

araz1212

عضو جدید
دستتون درد نکنه، اما فایل رو که دانلود کردم باز نشد errorداد اگه ممکنه اصلاحش کنین!:surprised:

1007

عضو جدید
بعد از اينكه نقاط رو برداشت كردي بايد انها رو تخليه كني درmapsourceوباپسوندdxfذخيره كني بعد در محيط اتو كد فرا خواني ونقاط رو به هم متصل كني وبا پسوندdwgذخيره خروجي بگيري0

هادی معیت

عضو جدید
کسی آموزش کامل GPS MAP 62Sداره

کسی آموزش کامل GPS MAP 62Sداره

کسی آموزش کامل GPS MAP 62Sداره​

ممدتقی

عضو جدید
اصولا gps دستی برای زمینهای کوچک دقتی ندارد حدودا(+-5 متر ) .برای دقت بالا در نقشه برداری بهتره از توتال استیشن استفاده کنی واگه مختصات UTM برات مهمه از gps استیشن که دقت بالایی داره استفاده کن

GPS

GPS

ناوبري(Navigation) چيست؟
از زمان ماقبل تاريخ مردم سعي مي کردند يک راه قابل اطمينان پيدا کنند که به آنها بگويد کجا هستند و حتي آنها را به جاييکه مي روند راهنمايي کرده و سپس به خانه بازگرداند.
مردمان غارنشين وقتي که براي تهيه غذا به شکار مي رفتند، احتمالا از سنگ‌ها و شاخه هاي کوچک براي علامت‌گذاري مسير خود استفاده مي کردند. ملوانان نيز ابتدا سواحل را به دقت دنبال مي کردند تا از گم شدنشان جلوگيري کنند.
وقتي دريا نوردان اوليه در درياهاي باز(اقيانوس ها) کشتيراني کردند، دريافتند که مي‌توانند مسير خود را با دنبال کردن ستاره‌ها ترسيم کنند. فنيقيهاي باستان از ستاره شمالي براي سفر به مصر و جزيره کرت استفاده مي‌کردند. بر طبق گفته هومر الهه آتنا به اوديسه گفته است که هنگام سفر کردن در جزيره کاليپسو " دب اکبر را سمت راست خود قرار بده".
متأسفانه براي اوديسه و ديگر دريانوردان ستاره ها فقط در شب و تنها در شب‌هاي صاف قابل رؤيت هستند.
پيشرفت مهم بعدي در امر ناوبري کشف قطب نماي مغناطيسي و دستگاه زاويه ياب(***tant) بود.
عقربه قطب نما هميشه نقطه شمالي را نمايش مي دهد، بنابراين هميشه دانستن جهت مسيري که در آن حرکت مي‌کنيم را ممکن مي سازد
GPS چيست؟
GPS
يا (Global Positioning System) سيستم موقعيت ياب جهاني است و تنها سيستمي مي باشد که امروزه قادر است، موقعيت دقيق شما را بر روي زمين در هر زمان، درهر مکان و در هر هوايي مشخص کند. ماهواره هاي GPS، بيست و چهار ساعته در مداري به طول 11000 مايل دريايي بالاي زمين در حرکت بوده و پيوسته بوسيله ايستگاه‌هاي زميني در سراسر جهان نظارت مي‌شوند. ماهواره ها سيگنال‌هايي مي‌فرستند که براي هر کس با يک گيرنده GPS قابل شناسايي مي‌باشد. با به کارگيري گيرنده GPS مي توان موقعيت خود را با دقت بالا تعيين نمود(دقت مکاني در هر مکان از يک متر تا 100متر بسته به نوع تجهيزات متفاوت مي باشد).

ارکان GPS:
يک سيستم GPS داراي سه بخش است:

1) بخش فضايي:
اين بخش شامل 24 ماهواره است که هر کدام به تنهايي داراي يک مدار 11000 مايل دريايي در بالاي زمين هستند. هر ماهواره حدودا 10سال يا بيشتر فعال مي‌باشد.
چرخش ماهواره‌هاي GPS به دور زمين، دو باردر روز و حدود 20200 کيلومتر، بالاي سطح زمين مي باشد. در هر زمان از شبانه روز حداقل 4 ماهواره يا بيشتر بالاي سر ما در آسمان قرار دارند. براي تخمين موقعيت به وسيله گيرنده به حداقل 4ماهواره نياز است.

بخش کنترل(نظارت):
بخش کنترل مغز GPS است. اين بخش اداره کننده تمامي ماهواره ها مي باشد.
اين بخش از ايستگاه‌هاي زميني تشکيل شده است(پنج عدد از آنها، در اطراف زمين قرار دارند) که ماهواره ها را از کارکرد درست مطمئن مي سازند.
ارتش آمريکا، بخش اصلي سايت کنترل در نيروي هوايي فالکون، واقع در کلورادو اسپرينگ(the Falcon Air Force Base in Colorado Springs) در آمريکا را اداره مي کند.
ساختمان بخش کنترل، فالکونAFB.
ايستگاه پيگيري و کنترل زميني، هاوايي
.
يک بار گردش به دور زمين در فضا برابر يک مدار مي باشد. هريک از ماهواره هاي GPS دوازده ساعت زمان نياز دارند تا يک بار مدار زمين را طي کنند. هر ماهواره به يک ساعت دقيق مجهز شده است که به آن اجازه مي دهد سيگنال هاي زوج را با يک پيام زماني بسيار دقيق مخابره کند(with a precise time message). دستگاه (قسمت) زميني، سيگنال مخابره شده از ماهواره (که با سرعت نور حرکت مي کند) را دريافت مي کند. حتي در اين سرعت، زمان رسيدن سيگنال به گيرنده قابل اندازه گيري مي باشد. تفاوت زماني ميان سيگنال فرستاده شده و زمان دريافت آن، مضربي از سرعت نور مي باشد که گيرنده را قادر مي سازد تا فاصله از ماهواره را محاسبه کند. براي اندازه گيري دقيق طول و عرض جغرافيايي و ارتفاع، گيرنده زماني را که صرف مي شود تا سيگنال ها از چهار ماهواره جدا گانه به آن برسند را محاسبه مي‌کند.
سيستم GPS مي‌تواند موقعيت هر جايي بر روي زمين يا بالاي زمين را با اندازه تقريبا 300 فوت(90 متر)، نمايش دهد.
بخش کاربر:
اين بخش از گيرنده‌هايي تشکيل شده که مي توان آن را در دست نگهداشت يا بر روي اتومبيل سوار نمود.
با اين که GPS براي ارتش طراحي شده استولي شمار کاربران شهري از کاربران نظامي بيشتر است. بعضي از کاربران اصلي GPS عبارتند از:
-
سرويس هاي اورژانس- مانند آتش نشاني، آمبولانس در تعيينموقعيت افراد آسيب ديده.
-
پي گيري وسايل نقليه - مانند نگهداري و پي گيريکاميونها، قطارها، اتوبوسها و غيره.
-
هوانوردي - خلبانان از آن براي راهبريهواپيماها استفاده مي کنند.
-
کشاورزي- کشاورزان از GPS براي کنترل بهترمحصولاتشان استفاده مي کنند.
-
جمع آوري داده هاي GIS- شهرها براي موقعيتسرويس هايشان مانند خطوط نيرو و لوله کشي آبها در خيابانها از آن استفاده مي کنند.

mm_ce1990

عضو جدید
vista hcx

vista hcx

سلام

در دستگاه

gps:vista hcx

main menu هم remove شده حالا چطوری میشه دوباره برش گرداند؟

ممنون

بالا