سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کل متن و نوشته هامو الن فارسی کنم؟؟حالا اینبارو بخونین شما دفعات بعد چشم فارسی مینویسم
شرمنده:cry:

کور متنی دارم نمیتونم فینگلیش بخونم
:biggrin:
یه خلاصه از وضعیتت بگو ببینم چی بنظرم یرسه
رشتت، رتبت ، علایق و ملاک هات ؛ محل سکونت و.....

Uraniburg1

عضو جدید
مرسی از راهنماییتون,سختیش فک نکنم اندازه کارشناسی سخت باشه متاسفانه استادامون فقط فکر اینن که کلاس بگذره اینکه چی میگن وجند نفر فهمیدن مهم نیس. ی استاد خوب دیدم فقط اونم دکتر فخری که واقعا استاده من به ارزش مدرک پیام نور اندازه سراسری شک دارم جایی بری مثلا واسه مصاحبه دکتری یا استخدام,... میگن این پیام نوره بیخیال و ارزشش پایینتره؟؟؟

به نظر من جا اگه جا باشه مدرک نمیخواد علممونو میخواد

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
من بهت قول میدم تو هیچ جایی برا استخدامی نه به دانشگاهی که مدرکتو گرفتی نگاه میکنن نه به معدلش،من بودم دیگه
اونی که معدل و مدرکش پایینتره ارزشش بیشتره،فقط جاهایی که نوشته باشن استخدام نخبه براشون مهمه
بهتره هر رشته ای رو که انتخاب میکنین فقط به فکر درس خوندنش نباشین به این فک کنین که اگه بخواین توی اون رشته ایده پردازی کنین و پول ایدتون رو بخورین میتونین یا نه
من خودم استخدام رسمی بودم استعفا دادم چون فک میکنم روحیه ی ادم برا هر جایی خوب نیس
ایشالا که تو هر شاخه ای و هر دانشگاهی میرین موفق باشین مهم دانشگاه نیس مهم فکرتونه که چطوری بکار بندازینش و ازش استفاده کنین چون الان دوروزمونه ای شده که ادم دیگه مثل قدیم سر کار نمیره و فکرشو کار میندازه
پیروز باشید

geranaz_ar

عضو جدید
کور متنی دارم نمیتونم فینگلیش بخونم:biggrin:یه خلاصه از وضعیتت بگو ببینم چی بنظرم یرسهرشتت، رتبت ، علایق و ملاک هات ؛ محل سکونت و.....
نه بااب فهمیدم متعصبینفیزیک حالت جامد 3هزارو خورده ای نزدیک 4 هزار ,علاقم به یه گرایش از فیزیکه جدا کنکورشو میدم سال بعد اما میخام الن قبولشدم برم حتی پیام نور که 1 سالم هدر نشه اما نمیدونم ارزش داره پیام نور یا نه من از اذربایجان شرقی ام دانشجو تبریز

geranaz_ar

عضو جدید
من بهت قول میدم تو هیچ جایی برا استخدامی نه به دانشگاهی که مدرکتو گرفتی نگاه میکنن نه به معدلش،من بودم دیگه اونی که معدل و مدرکش پایینتره ارزشش بیشتره،فقط جاهایی که نوشته باشن استخدام نخبه براشون مهمهبهتره هر رشته ای رو که انتخاب میکنین فقط به فکر درس خوندنش نباشین به این فک کنین که اگه بخواین توی اون رشته ایده پردازی کنین و پول ایدتون رو بخورین میتونین یا نهمن خودم استخدام رسمی بودم استعفا دادم چون فک میکنم روحیه ی ادم برا هر جایی خوب نیسایشالا که تو هر شاخه ای و هر دانشگاهی میرین موفق باشین مهم دانشگاه نیس مهم فکرتونه که چطوری بکار بندازینش و ازش استفاده کنین چون الان دوروزمونه ای شده که ادم دیگه مثل قدیم سر کار نمیره و فکرشو کار میندازهپیروز باشید
مرسیعزیز از راهنماییت اخه واسه دکتری فک کنم مهم باشه نیست اینجوری؟؟؟

رضا کنکوری

عضو جدید
بر اساس قانون سوم نیوتن وقتی به جسمی نیرو وارد می کنیم آن جسم نیز به همان مقدار اما در جهت مخالف به ما نیرو وارد می کند. در این حالت برآیند نیرو ها صفر می شود و جسم ساکن می ماند.
وقتی اسبی یک گاری را می کشد گاری شروع به حرکت می کند در حالی که برآیند نیرو ها صفر است و بر اساس قانون اول نیوتن وقتی برآیند صفر باشد جسم در حالت سکون به سر خواهد برد پس گاری نیز باید ثابت بماند.
این تناقض را چگونه می توان توجیه کرد؟؟:surprised:

عمویی شما میگی برایند صفر خب پس شتاب صفره بعدشم به یه جسم نیرو وارد نمیشه که برایندش صفر بشه بعععععله;)

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
مرسیعزیز از راهنماییت اخه واسه دکتری فک کنم مهم باشه نیست اینجوری؟؟؟

برا دکتری فقط همین مهم نیس و شاخصای دیگه ای هم داره شما اگه تو دانشگاه خودتون معدلتون الف باشه جز ممتازین حساب میشین،وزبان و کتاب و مقاله و تدریس دانشگاه و پایان نامه، اینا همه میتونه امتیاز باشه
اگه میخواین برا دکتری بخونین معدل فقط ی شاخشه
ما تو استانمون پارسال یکی از اقایون دکتری برق داشت با معدل نوزدهو خورده ای اما فقط معدلش بالا بود و مقاله ی انچنانی نداشت و تنها امتیازش همین بود،که برای نخبه ی استانی اقدام کرده بود اما رد شد و تا دو سال دیگه امکان اینکه مدارکشو برای نخبه ی استانی بفرسته نداره،پس فقط معدل ملاک نیس
موفق باشید

MohammadAli.E

عضو جدید
سلام

دوستانی که دانشجوی فیزیک هستند لطف کنند بگند که آیا نظریه نسبیت خاص-عام رو در کارشناسی میخونند یا نه ؟! اگه آره منابع اصلی این درس که در اکثر دانشگاه ها تدریس میشه رو معرفی کنند.

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
سلام
من دانشجوی ارشد مواد هستم و یه بخشی از موضوع پروژم در اتباط با مبانی الکترومغناطیس هست.
کسی کتاب ترجیحا فارسی در این زمینه سراغ داره که معرفی کنه؟؟
ممنون

جولي

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من دانشجوی ارشد مواد هستم و یه بخشی از موضوع پروژم در اتباط با مبانی الکترومغناطیس هست.
کسی کتاب ترجیحا فارسی در این زمینه سراغ داره که معرفی کنه؟؟
ممنون

كتابهاي الكترومغناطيس ميلفورد-الكترومغناطيس نايفه و الكترومغناطيس چنگ هر سه مفيدند و ترجمه شده

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
كتابهاي الكترومغناطيس ميلفورد-الكترومغناطيس نايفه و الكترومغناطيس چنگ هر سه مفيدند و ترجمه شده

ممنون دوست عزیز.
مبنای کار من بیشتر روی اساس القای جریان الکترومغناطیس هست.
و من روی فهم این مسائل یکم مشکل دارم . حالا این کتاب ها بنظرتون میتونه بهم کمک کنه؟؟

جولي

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز.
مبنای کار من بیشتر روی اساس القای جریان الکترومغناطیس هست.
و من روی فهم این مسائل یکم مشکل دارم . حالا این کتاب ها بنظرتون میتونه بهم کمک کنه؟؟

تا جايي كه من ميدونم در اين زمينه توضيحات كاملي داره ايشالله مشكلتون برطرف بشه اگه كمكي خواستي من بتونم خوشحال ميشم راهنماييت كنم

MohammadAli.E

عضو جدید
سلام

دوستانی که دانشجوی فیزیک هستند لطف کنند بگند که آیا نظریه نسبیت خاص-عام رو در کارشناسی میخونند یا نه ؟! اگه آره منابع اصلی این درس که در اکثر دانشگاه ها تدریس میشه رو معرفی کنند.

کسی نظری نداره ؟

jimbo 2008

عضو جدید
سلام دوستان
خواستم بدونم دو رشته ی نجوم و فیزیک دریا(دینامیک اقیانوس شناسی) در مقطع ارشد ایران چه طوری هستند؟ کدوم دانشگاه ها در ایران در این دو رشته بهتر است؟ (با توجه به این که دکتری قصد گرفتن پذیرش از یه دانشگاه خوب رو داشته باشی) از چارت دروس ارائه شده در دانشگاه تهران رشته ی نجوم اطلاعی دارید؟ شنیدم بیشتر پیرامون کوانتوم و نسبیت تدریس می شه؟ مؤسسه ی تحقیقات نجوم مراغه در زمینه ی نجوم چه طوره ؟ از چارت درسی اونجا خبر دارید؟

parastoo93

عضو جدید
سلام دوستان، کسی فایل pdfکتاب
quantum man richard feynman's life in science را نداره؟یا سایتی که بتونم این کتابو دانلود کنم سراغ ندارین؟
ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان، کسی فایل pdfکتاب
quantum man richard feynman's life in science را نداره؟یا سایتی که بتونم این کتابو دانلود کنم سراغ ندارین؟
ممنون
درود بر شما
کتاب مورد نظرتون تو آمازون هست
اینم لینکش
https://www.google.com/url?sa=t&rct...=5E0Bvje2baoMHhzyaFwB5A&bvm=bv.51156542,d.Yms
اینو باید تو لینک زیر درخواست بدین تا اگه دسترسی داشتن براتون دانلود کنن
[h=3]تاپیک اختصاصی درخواست کتاب[/h]

hashemirp

عضو جدید
سلام دوستان
من دارم یه مقاله رو درایو میکنم
اما یه سوال دارم
میخوام بدونم معادله دیفرانسیل برای مولفه ی محوری میدان مغناطیسی / الکتریکی اختلالی رو چطوری باید به دست بیارم؟؟؟؟؟
این معادله هست:
{l/r d/dr r d/dr - l2/r2 + w2/c2 e(r) - k2} E(r) =0
که منظورم از dها روند هست و از2 کنار ال و آر توان دو هست. دبلیو هم امگا هست. e(r) هم اپسیلون هست
اگر کتابی میشناسید بگید
در آرفکن چیز بدرد بخوری نیافتم
ممنون

hashemirp

عضو جدید
بازم سلام
یه سوال اساسی:
من دارم درمورد لوله های انتقال موج و تقویت کننده های ژایروترون میخونم
کسی هست در این زمینه کمکم کنه؟

emna19

عضو جدید
فیزیکی ها یه لحظه میاین؟

فیزیکی ها یه لحظه میاین؟

سلام. دوستان به نظر شما بین گرایش های فیزیک در مقطع ارشد گرایش حالت جامد بهتره یا هسته ای؟من تازه حالت جامد قبول شدم. همه میگن خیلی گرایش خوبیه و بازار کارش زیاده ولی من فقط به خاطر اینکه دانشگاه ما دکترا جامد رو نداره و فقط دکترا هسته ای داره به فکر تغییر گرایش افتادم! آخه میگن واسه دکترا معمولآ همون دانشگاهی که ارشد خوندی شانس قبولی بیشتره. حالا به نظر شما چیکار کنم؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما
شرمنده من رشتم فیزیک نیست
عرضم به حضورتون که خودتون میگین شانس!!!
و این یعنی اگه نخوای درسست و حسابی تلاش کنی اونجا قبولی
شما فعلا میتونید تو همین حالت جامد ادامه تحصیل بدین و در مقطع دکتری انشالاه با تلاش بیشتر دانشگاهی که حالت جامد در مقطع دکترا رو داره قبول شین
نمونش استاد خودم که ارشد دانشگاه زنجان خونده بود و واسه دکترا داره شهید بهشتی فوتونیک میخونه
به توانایی هاتون اعتماد داشته باشید
پیروز باشید:gol:

جولي

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من ارشد جامد بهتره ولي الان بازار كار براي هسته اي بهتر شده البته تا جايي كه من اطلاع دارم بازم تحقيق كن بعد تصميم بگير. اولويت با كاره

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :redface:

از فیزیکدانان عزیز خواهشمندم که اگر از نحوه ی عملکرد لیزر اطلاعی دارند با بیانی ساده مطرح کنند.
الان اون بیانی که توی ذهن شما اومد منظور من نیست ! بازم ساده تر! فکر کن به دانش آموز دبستانی داری توضیح میدی ، مرسی.

بیشتر دنبال نحوه ی کارکردش هستم ، آیا لیزر مثل یک منبع نور عادی هست که با چند عدسی پرتوهاش در جهت خاصی متمرکز میشه؟
یا از اساس با منابع نوری دیگر متفاوت هست ؟
چطور میشه یک لیزر ساده ساخت ؟ مثلا همین لیزر پویینتر هایی که توی بازار هست .

و سوال دیگر اینکه آیا فوتونیک گرایشی از فیزیک هست ، یا مخابرات یا اصلا میان رشته هست ؟

پ.ن:ویکی پدیا رو خوندم چیزی دستگیرم نشد.
سپاس.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام :redface:

از فیزیکدانان عزیز خواهشمندم که اگر از نحوه ی عملکرد لیزر اطلاعی دارند با بیانی ساده مطرح کنند.
الان اون بیانی که توی ذهن شما اومد منظور من نیست ! بازم ساده تر! فکر کن به دانش آموز دبستانی داری توضیح میدی ، مرسی.

بیشتر دنبال نحوه ی کارکردش هستم ، آیا لیزر مثل یک منبع نور عادی هست که با چند عدسی پرتوهاش در جهت خاصی متمرکز میشه؟
یا از اساس با منابع نوری دیگر متفاوت هست ؟
چطور میشه یک لیزر ساده ساخت ؟ مثلا همین لیزر پویینتر هایی که توی بازار هست .

و سوال دیگر اینکه آیا فوتونیک گرایشی از فیزیک هست ، یا مخابرات یا اصلا میان رشته هست ؟

پ.ن:ویکی پدیا رو خوندم چیزی دستگیرم نشد.
سپاس.
درود علی عزیز
لیزر همونطور که از اسمش بر میاد یعنی یک سو کننده (متمرکز کننده)
برای ساخت لیزر به یه منبع نور تک رنگ (یکی از 7 تا رنگ موجود در نور سفید) یا بعبارتی دیگه یه منبع نور همدوس (متمرکز شونده) رو برداری و یه چنتا عدسی همسو کننده وسط راهش قرار بدی
منابع نور عادی در برخورد با عدسی ها بدلیل اختلافی که در طول موج طیف های مختلفش هست بصورت متمرکز (مثل لیزر) در نمیاد
در مورد فوتونیک هم باید بدونی که یکی از گرایش های فیزیک ه (فکر میکنی مخابرات زیر مجموعه ی فیزیک نیست؟ اگه یه کلمه جز فیزیک تو دروس تخصصیش پیدا کردی جایزه داری:))

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود علی عزیز
لیزر همونطور که از اسمش بر میاد یعنی یک سو کننده (متمرکز کننده)
برای ساخت لیزر به یه منبع نور تک رنگ (یکی از 7 تا رنگ موجود در نور سفید) یا بعبارتی دیگه یه منبع نور همدوس (متمرکز شونده) رو برداری و یه چنتا عدسی همسو کننده وسط راهش قرار بدی
منابع نور عادی در برخورد با عدسی ها بدلیل اختلافی که در طول موج طیف های مختلفش هست بصورت متمرکز (مثل لیزر) در نمیاد
در مورد فوتونیک هم باید بدونی که یکی از گرایش های فیزیک ه (فکر میکنی مخابرات زیر مجموعه ی فیزیک نیست؟ اگه یه کلمه جز فیزیک تو دروس تخصصیش پیدا کردی جایزه داری:))

تشکر از محسن عزیز.

اگه اونطوری حساب کنیم که کل مهندسی برق و مکانیک هم زیر مجموعه ی فیزیکه :)

سوالی که پیش میاد اینه که این پرتو های نور چطوری با هم موازی میشن ؟ با استفاده از عدسی ها میشه "قسمتی" پرتو هارو موازی کرد. ولی هیچ منبع نوری مثل لیزر نورش تا چند کیلومتر نمیرسه!

( خورشید رو برام مثال نزنی :) )