سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون .
کاش میشد یه منبع فارسی معرفی می کردید . آخه یک سری مفاهیم تخصصی هستند که فهمشون به زبان لاتین مشکله، احتیاج به منبع فارسی برای فهم بعضی مسائل دارم .
متاسفانه یه مشکل بزرگ در مورد منابع ترجمه شده ی فارسی وجود داره و اونم ترجمه ی نه چندان درست ه
توش گاهی برای ترجمه کردن جوری مطلب رو میپیچونن که اگه خودشونم بخوان دوباره بخوننش نمیفهمن چی نوشتن!

bitaroos

عضو جدید
در خواست کتاب یا فیلم درباره optic

در خواست کتاب یا فیلم درباره optic

سلام دوستان

من پروژه پایانیم درباره Magnetooptic Thin Film هاست ، ولی از خواص نوری و ... چیزی نمی دونم.
الان که شروع کردم به خوندن مقالات کردم، یه چیزایی می بینم مثل Red Shift و .... که نمی دونم چی هستن
یا مثلا kerr effect که نمی دونم چرخشی که تو ماده اتفاق می افته یعنی چی؟

می خواستم بدونم می تونید یک کتاب خوب درباره خواص نوری مواد بهم معرفی کنید؟
پارسی یا لاتین فرق نمی کنه، فقط بدرد بخور باشه.
کتاب یا فیلم هایی مثل کلاس های دانشگاه MIT که رو نت هست، کلا هر چیزی در رابطه با Optic که بدرد بخوره

(رشته دانشگاهیم: مهندسی مواد - الکترو سرامیک)

مرسی

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان

من پروژه پایانیم درباره Magnetooptic Thin Film هاست ، ولی از خواص نوری و ... چیزی نمی دونم.
الان که شروع کردم به خوندن مقالات کردم، یه چیزایی می بینم مثل Red Shift و .... که نمی دونم چی هستن
یا مثلا kerr effect که نمی دونم چرخشی که تو ماده اتفاق می افته یعنی چی؟

می خواستم بدونم می تونید یک کتاب خوب درباره خواص نوری مواد بهم معرفی کنید؟
پارسی یا لاتین فرق نمی کنه، فقط بدرد بخور باشه.
کتاب یا فیلم هایی مثل کلاس های دانشگاه MIT که رو نت هست، کلا هر چیزی در رابطه با Optic که بدرد بخوره

(رشته دانشگاهیم: مهندسی مواد - الکترو سرامیک)

مرسی
RED SHIFT یا انتقال به سرخ یه جور اثر دوپلر ه که در مورد امواج الکمترومغناطیسی به وجود میاد
همونطور که در اثر دوپلر در مورد صوت با حرکت جسم طول موج امواج صوتی جلوش کم میشه و پشت سرش زیاد میشه که موجب صدای زیر و بم میشه
در مورد امواج الکترومغناطیسی هم همین اتفاق میوفته
یعنی وقتی جسمی به ما نزدیک میشه طول موج نوری که از اون به چشممون میرسه کم میشه و یه جورایی نوری که ازش به ما میرسه آبی رنگ میشه و وقتی اززمون دور میشه رنگش قرمز میشه
ولی چون چشم ما اونقدر حساس نیست نمیتونه این تغییر رنگ رو تشخیص بده
این پدیده در مورد بعضی ستاره هایی که از ما در حال دور شدن هستن هم دیده شده.

bitaroos

عضو جدید
RED SHIFT یا انتقال به سرخ یه جور اثر دوپلر ه که در مورد امواج الکمترومغناطیسی به وجود میاد
همونطور که در اثر دوپلر در مورد صوت با حرکت جسم طول موج امواج صوتی جلوش کم میشه و پشت سرش زیاد میشه که موجب صدای زیر و بم میشه
در مورد امواج الکترومغناطیسی هم همین اتفاق میوفته
یعنی وقتی جسمی به ما نزدیک میشه طول موج نوری که از اون به چشممون میرسه کم میشه و یه جورایی نوری که ازش به ما میرسه آبی رنگ میشه و وقتی اززمون دور میشه رنگش قرمز میشه
ولی چون چشم ما اونقدر حساس نیست نمیتونه این تغییر رنگ رو تشخیص بده
این پدیده در مورد بعضی ستاره هایی که از ما در حال دور شدن هستن هم دیده شده.

از توضیحات خوبت ممنونم.:w27:
این red shift و kerr effect که گفتم فقط 2 تا از یه خروار چیز هایی بود که من ازش اطلاع نداشتم و از این موردها زیاد هست.
ما درس مغناطیس رو پاس کردیم ولی درس optic رو نه. وقتی به مشکلی بر می خورم توی نت جستوجو میکنم و دست و پا شکسته
موضوع رو متوجه میشم ولی می خوام اصولی یاد بگیرم. باید از لحاظ فیزیکی اطلاعاتم رو ببرم بالا تا تو پروژه ام به مشکل بر نخورم.
اگه دوستان کتابی سراغ دارن که بدرد می خوره ممنون میشم اسمش یا لینکش رو برام اینجا بذارن.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
این red shift و kerr effect که گفتم فقط 2 تا از یه خروار چیز هایی بود که من ازش اطلاع نداشتم و از این موردها زیاد هست.
ما درس مغناطیس رو پاس کردیم ولی درس optic رو نه. وقتی به مشکلی بر می خورم توی نت جستوجو میکنم و دست و پا شکسته
موضوع رو متوجه میشم ولی می خوام اصولی یاد بگیرم. باید از لحاظ فیزیکی اطلاعاتم رو ببرم بالا تا تو پروژه ام به مشکل بر نخورم.
اگه دوستان کتابی سراغ دارن که بدرد می خوره ممنون میشم اسمش یا لینکش رو برام اینجا بذارن.

اگه پیداش کردم آپلود میکنم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

تو این لینک آخرین ویرایش از کتاب هالیدی هست
فکر کنم قسمت اپتیکش بدردت بخوره

barzy

عضو جدید
در حرکت پرتابی یا همان حرکت قوس دار همیشه سرعت که یک بردار است دارای دو مولفه جداگانه در صفحه است( دقت کنید که ما همیشه میتونیم یک حرکت پرتابی را در یک صفحه یا دو بعد رسم کنیم) اگر دو محور x, y را رسم کنی به نحوی که x به سمت راست و y به سمت بالای صفحه باشه و حرکت قوس دار را در این صفحه رسم کنی، سپس برای یک نقطه دلخواه بردار سرعت را که مماس بر مسیر حرکت و در جهت آن میباشد را رسم کنی میبینی که یک بردار داری که باید آنرا به دو مولفه تجزیه کنی، اگر انرا تجزیه کنی خواهی داشت: Vy =V sin , Vx=V cos]; که باید جلوی سینوس و کسینوس زاویه بردار سرعت در آن نقطه دلخواه با محور xها را قرار بدهی. و الان اگر بیای و آنها را بهم تقسیم کنی تانژانت آن زاویه را بدست خواهی آورد.
موفق باشی

barzy

عضو جدید
با سلام
kerr effect تا جایی که من اطلاع دارم اثری است که باعث تغییر غیر خطی ضریب شکست محیط برای نور میشه . در واقع چنین اثری را از دسته اثرات غیر خطی نور به حساب میاورند و برای بهتر فهمیدن چنین مطالبی باید کتابهای اپتیک غیر خطی را بخونید یکی از بهترین این کتابها که تازگی هم ترجمه شده اپتیک غیر خطی است که فردی به نام بُوید انرا نوشته.

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام،
یه خواهش داشتم بچه ها ، من سمینارم در مورد سیستم های اشوبناک هستش میشه لطفا چندتا کتاب خوب در مورد روش های کنترل این سیستم بهم معرفی کنین.
مرسی.

mahtab 2

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.دوستان حل المسائل مبانی فیزیک (الکتریسته و مغناطیس) و کسی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام.دوستان حل المسائل مبانی فیزیک (الکتریسته و مغناطیس) و کسی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه کتابت هالیدی ه حل مسائل کل هالیدی رو دارم از توش میتونی قسمت الکتریسیته رو جدا کنی
ویرایش 8 ش رو دارم
حجم حل مسائلش 40 مگابایته آپلود که کردم لینکشو میذارم

maryam72

عضو جدید
آیا ماجرای کشتی که در سواحل مونتاک و فیلادلفیا به آینده سفر کرد درسته یا نه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آیا ماجرای کشتی که در سواحل مونتاک و فیلادلفیا به آینده سفر کرد درسته یا نه؟
درود
من خیلی وقت پیش کلی در موردش اطلاعات جمع کرده بودم
مسئله ای که اینجا وجود داره کرمچاله یا به عبارتی شکاف ایجاد شده تو فضا-زمان ه
تو اطلاعات منتشر شده گفتن اون شکاف همچنان فعاله و این باید بررسی بشه
امکان داره واقعیت باشه
این مقاله ای که پیوست کردم رو یه ایرانی در جهت نشون دادن امکان پذیری این پروژه نوشته میتونید با خوندنش خودتون قضاوت کنید.
_____________________________________________________________________________________________________________
البته ناگفته نماند که این مقاله یه مبحث خیلی تخصصی در فیزیک نسبیت رو بررسی میکنه و فکر نکنم با خوندنش به سادگی ازش سر در بیارید که بخواید در موردش قضاوت کنید :)

پیوست ها

• 0511086.pdf
    2.7 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مرسی. ولی اگه هیچی ازش نمیفهم که هیچی
بی سوادایی مثل من شاید ازش سر در نیارن
شما بخون چیزی دستگیرت شد ماروهم خبر کن (یکی از دوستام که اصلا از فیزیک سر در نمیاورد یه چیزایی حالیش شد)

ریحانه کوهی

عضو جدید
سلام دوستان من میخواستم در مورد تجهیزات آزمایشگاه فیزیک پلاسما بدونم ! چه تجهیزاتی میخواد؟

با سلام من سال کارشناسی ارشد فیزیک هستم. با دستگاه قوس الکتریکی کار کردم
دستگاهیه که از یک محفظه ( راکتور) که داخل آن هوا یا گازهایی مانند اکسیژن یا ازت است، موتور جوش برای اعمال جریان زیاد، 2 منبع تغذیه، و وسایل جانبی دیگه
درون راکتور 2 الکترود آند و کاتد از جنس ماده ی که می خوایم نانوذراتش رو بسازید قرار می گیره سپس با اعمال جریان به وسیلهی موتور جوش و نزدیک کردن الکترود آند جرقه بین دو الکترود ایجاد میشه. الکترودها بخصوص آند بعد از جرقه کمی بخار شده و یون هایی از گاز درون محفظه و الکترودها ایجاد می شود. این یون ها درون راکتور محیط پلاسمایی ایجاد می کند. بعد 1 یا 2 ساعت ذرات ایجاد شده از الکترودها که ممکن است نانو باشند درون راکتور می شینند و می توانید بعد از باز کردن نانوذرات مورد نظرتون را جمع آوری کنید.
البته در تولید ذرات با اندازه موردنظر باید شرایط بهینه را کشف کنیم که عبارتند از :
جریان موتور جوش چند آمپر باشد، نوع گاز درون محفظه، و فشار گاز درون محفظه چند اتمسفر یا بار باشد.

maryam72

عضو جدید
شکست نفسی نکنید. ممنون بابت تعریفتون. ولی من تو فیزیک اون هم از نوع مدرنش دیگه هیچ تخصصی ندارم. هر چند که خیلی علاقه مندم. ولی سعی خودمو میکنم.

SULDUZ1365

عضو جدید
سلام
در کتاب فیزیک پیش دانشگاهی بطور کامل توضیح داده شده که بسته به سرعت اولیۀ پرتاب و زاویۀ اولیه این مقدار متفاوت است. لذا برای فهم بهتر سوال مورد نظرتان بهتر است به کتابی که ذکر شد مراجعه فرمایید. موفق باشید.

geranaz_ar

عضو جدید
مشورت؟

مشورت؟

من میخام واسه نتیجه کنکور یکی کمکم کنه ....
وبه نظرتون ارزش داره پیام نور بخونم؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من میخام واسه نتیجه کنکور یکی کمکم کنه ....
وبه نظرتون ارزش داره پیام نور بخونم؟؟؟
درود دوست گرامی
نظر بنده اینه که رشته ی فیزیک رشته ایه که به قهم کاملی نیاز داره و در نتیجه میبایست اساتید مجرب و قدری داشته باشی که در دسترس باشن
و نظر به اینکه دانشگاه پیام نور کلاساش یکی در میون برگزار میشه و اونم معمولا بصورت رفع اشکال ه فکر میکنم به درکتون از دروسی که میخواهید بخونید صدمه میزنه
این نظر من بود
امیدوارم پیروز باشید:gol:

geranaz_ar

عضو جدید
پیام نور؟؟؟؟ مگه رتبه ات چنده؟؟؟ یکم بیشتر اطلاعات بده تا بیشتر کمکت کنم....
اکه خودخونی برو پیام نور....
man rotbam nazdik 4000 bud albate vaghean hichi nakhune budama ke masaln hamun tab ghabul shamminke poshte konkur bemunam ye kam sakhte mitarsam nakhunam badtar beshe rotbe ya ye sal aghab bemunam
kharkhun nistam ama chon khahramo hala dumademunam doctorae physican tu darke mafahim komakam mikonan
ama nemidunam arzehsesh balas nis arzesh dare bekhunam ya ye sal poshte konkur bemunamm

geranaz_ar

عضو جدید
اول یه خورده از خودتون بگین
دلیل علاقتون و ...
physico dus daram ama darse sahti midunamesh fahmesh sakhte tu daneshgaham laghal uni ma ke tabriz bud 99darsadesh faghat teorie tu darke mafahim komak nemikonana mage inke bekhay ye poroje anjam bedi komam bekhay esme unam benvisi ru poroje
man alagham be physico donbal mikonam ama na inghad teori dus darm amali kar konam vase hamin nemidunam arzesh dare payamnur bekhunam ya n

geranaz_ar

عضو جدید
درود دوست گرامی
نظر بنده اینه که رشته ی فیزیک رشته ایه که به قهم کاملی نیاز داره و در نتیجه میبایست اساتید مجرب و قدری داشته باشی که در دسترس باشن
و نظر به اینکه دانشگاه پیام نور کلاساش یکی در میون برگزار میشه و اونم معمولا بصورت رفع اشکال ه فکر میکنم به درکتون از دروسی که میخواهید بخونید صدمه میزنه
این نظر من بود
امیدوارم پیروز باشید:gol:
akhe mage sarasaria khub dars yad midan ostada shayadam uni a injure ,mikham bekhunam hata payamnur ya shabane ama sale badesh konkur bedam ye reshte dg yani arshade do ta reshte begiram ama inke 1sal bemunam poshte konkur vase inke payam nur nakhunam masaln tab bekhunam nemidunam arzeshdare ya n

Uraniburg1

عضو جدید
اول از همه بگم تنها کسی که میتونه تعیین کنه کدوم رشته و کدوم دانشگاه براتون خوبه خودتونین

من تجربه خودمو میگم :
دانشجوی فیزیک بالای 4-5 ساعت در روز باید مطالعه داشته باشه اگه میخواد بفهمه فیزیکو
فیزیک خیلی جامعٍ و کسی که میخواد فیزیک بخونه باید صبور باشه و به مقاطع بالا فکر کنه (لیسانس فیزیک تخصصی نداره)
اصل دانشجوئه و تلاشش( استاد فیزیک ما دکترا داره اومده سر کلاس میگه دوستمم دکترا فیزیک داره منم دکترا دارم اون زده تو کار ساخت و ساز پول پارو میکنه من باید بیام برا شما فک بزنم:w09: یه استاد دیگمون از فیزیکدانی که متمتیکارو نوشته بود میگفت و میگف با فکرش داره پول وارد کشورش میکنه و اینا:w42: پس میبینیم چقد تفاوت هس بین 2تا فیزیکدان)
و اما پیام نور:
تو پیام نور همه چی به خود دانشجو بستگی داره
کتاب منبع امتحانه نه جزوه استاد
امتحان سراسریه نه به دلخواه استاد
پس استاد فقط در حد رفع اشکال و یه خلاصه آموزش نقش داره
نمونه کتابا : کتاب فیزیک 1 حدود 400 صفحس و حل المسائلشم همینطور ینی تقریبا 800-900 صفحه واسه یه درس
امتحانش 14 تا تستی 4تا تشریحی

حالا این شمایین که باید تصمیم بگیرین:gol:

geranaz_ar

عضو جدید
اول از همه بگم تنها کسی که میتونه تعیین کنه کدوم رشته و کدوم دانشگاه براتون خوبه خودتونین

من تجربه خودمو میگم :
دانشجوی فیزیک بالای 4-5 ساعت در روز باید مطالعه داشته باشه اگه میخواد بفهمه فیزیکو
فیزیک خیلی جامعٍ و کسی که میخواد فیزیک بخونه باید صبور باشه و به مقاطع بالا فکر کنه (لیسانس فیزیک تخصصی نداره)
اصل دانشجوئه و تلاشش( استاد فیزیک ما دکترا داره اومده سر کلاس میگه دوستمم دکترا فیزیک داره منم دکترا دارم اون زده تو کار ساخت و ساز پول پارو میکنه من باید بیام برا شما فک بزنم:w09: یه استاد دیگمون از فیزیکدانی که متمتیکارو نوشته بود میگفت و میگف با فکرش داره پول وارد کشورش میکنه و اینا:w42: پس میبینیم چقد تفاوت هس بین 2تا فیزیکدان)
و اما پیام نور:
تو پیام نور همه چی به خود دانشجو بستگی داره
کتاب منبع امتحانه نه جزوه استاد
امتحان سراسریه نه به دلخواه استاد
پس استاد فقط در حد رفع اشکال و یه خلاصه آموزش نقش داره
نمونه کتابا : کتاب فیزیک 1 حدود 400 صفحس و حل المسائلشم همینطور ینی تقریبا 800-900 صفحه واسه یه درس
امتحانش 14 تا تستی 4تا تشریحی

حالا این شمایین که باید تصمیم بگیرین:gol:
مرسی از راهنماییتون,سختیش فک نکنم اندازه کارشناسی سخت باشه متاسفانه استادامون فقط فکر اینن که کلاس بگذره اینکه چی میگن وجند نفر فهمیدن مهم نیس. ی استاد خوب دیدم فقط اونم دکتر فخری که واقعا استاده من به ارزش مدرک پیام نور اندازه سراسری شک دارم جایی بری مثلا واسه مصاحبه دکتری یا استخدام,... میگن این پیام نوره بیخیال و ارزشش پایینتره؟؟؟