سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

Cna_0nLine

عضو جدید
در مورد مرکز جرم یک چیز رو متوجه نمیشم : المانی از سطح یعنی چه ؟ چگونه باید المانی از سطح رو بدست اورد ؟
این هم یک نمونه سوال برای بحث کردن :
مرکز جرم یک صفحه نیم دایره ای همگن به شعاع a را بیابید ؟
با مبحث انتگرال و ... مشکلی ندارم ولی این جا که به این فرمول می رسیم :
(یه 2 پشت رادیکال جا مونده ... )
به مشکل برمی خورم !
ممنون:gol:

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام
اگه سطح اون نیم دایره رو با خطوط افقی ریزریز کنی مساحت هر ریزه میشه همین که نوشتی و مرکز جرمش هم وسطشه
و البته برای محاسبه مرکز جرم کل یه مجموعه کافیه محل مرکز جرم هر عضو رو پیدا بکنیم و در مساحت اون ضرب کنیم
بعد همه اش رو با هم جمع کنیم و به کل مساحت تقسیم کنیم

bahman2

عضو جدید
سلام
اگه سطح اون نیم دایره رو با خطوط افقی ریزریز کنی مساحت هر ریزه میشه همین که نوشتی و مرکز جرمش هم وسطشه
و البته برای محاسبه مرکز جرم کل یه مجموعه کافیه محل مرکز جرم هر عضو رو پیدا بکنیم و در مساحت اون ضرب کنیم
بعد همه اش رو با هم جمع کنیم و به کل مساحت تقسیم کنیم

سلام فايل ضميمه رو بخون مشكلت حل ميشه!

پیوست ها

• 1.pdf
    142.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Cna_0nLine

عضو جدید
سلام فايل ضميمه رو بخون مشكلت حل ميشه!

خیلی خیلی ممنون ، توضیحاتتون واقعا زیبا بود
تا این جا مشکل من برای دایره حل شد .
ولی درباره نیمکره ای به شعاع r , نیمکره دارای سه وجه هست ولی نیمکره فرمول خاصی نداره که ما بتونیم با استفاده از اون برای محاسبه المان ها استفاده کنیم
اگه ممکنه در مورد نیمکره هم مشکلم رو حل کنید

bahman2

عضو جدید
خواهش ميكنم.
فايل ضميمه رو ببين!

پیوست ها

• 1.pdf
    152.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Cna_0nLine

عضو جدید
یه سوال دیگه :
مرکز جرم یک میله ی نیم دایره به شعاع a رو چه جور میشه محاسبه کرد ؟
میله یه حجم حساب میشه دیگه درسته ؟

( فکر کنم دیگه اخرین سوالم باشه :smile: )

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در مورد مرکز جرم یک چیز رو متوجه نمیشم : المانی از سطح یعنی چه ؟ چگونه باید المانی از سطح رو بدست اورد ؟
این هم یک نمونه سوال برای بحث کردن :
مرکز جرم یک صفحه نیم دایره ای همگن به شعاع a را بیابید ؟
با مبحث انتگرال و ... مشکلی ندارم ولی این جا که به این فرمول می رسیم :
(یه 2 پشت رادیکال جا مونده ... )
به مشکل برمی خورم !
برای محاسبه مرکز جسم میتونیم از انتگرال دوگانه استفاده کنیم .
که بازه خارجی انتگرال شعاع اونه مثلا از a-0
باز داخلی هم تغییرات dy که میشه a2-x2 البته توی رادیکال .
با محاسبه این انتگرال دوگانه در برش عمودی به جرم میرسیم یعنی M
برای محاسبه مرکز جرم هم باید X بار و Y بار رو حساب کنیم . این دو نقطه مختصاتی به ما میده که میشه مرکز اون جرم که اینجا نیم دایرست . البته حل این مسئله تو فضای قطبی بهتره .

bahman2

عضو جدید
یه سوال دیگه :
مرکز جرم یک میله ی نیم دایره به شعاع a رو چه جور میشه محاسبه کرد ؟
میله یه حجم حساب میشه دیگه درسته ؟

( فکر کنم دیگه اخرین سوالم باشه :smile: )

سلام
من دقيقا متوجه سوالتون نشدم ولي اگه شكلتون شبيه عكسي باشه كه ضميمه كردم شما فقط بايد حدود انتگرال رو به جاي صفر تا پي دوم به صفر تا پي تبديل كنيد.

پیوست ها

• y.jpg
    y.jpg
    27.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Cna_0nLine

عضو جدید
سلام
من دقيقا متوجه سوالتون نشدم ولي اگه شكلتون شبيه عكسي باشه كه ضميمه كردم شما فقط بايد حدود انتگرال رو به جاي صفر تا پي دوم به صفر تا پي تبديل كنيد.

این از راه مختصات زاویه ای رفته ! اگر هم شکل رو نیمدایره فرض کنیم دیگه لازم نیست دیگه X رو حساب کنیم ...
سوال من این جا بود که برای یه میله ای نیمدایره به شعاع a ، عبارت dm رو باید مساوی چی قرار بدیم ؟

avars

عضو جدید
سلام برا تعیین المان سطح باد ببینی شکل اصلیت چییه. مثلا اگر ی صفحه ست خب تو مختصات کارتزیین کار کن .المان سطح ی مستطیل کوچک میشه اما اگ ی صفحه دایروی داشته باشی راحته که تو مختصات قطبی کنی والمان سطح دیگه ی مستطیل نیست بل ی صفحی منحنیه.همینطور پوسته ی کروی تو مختصات کروی کار کن . خیلی راحته.

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام
نمیدونم هنوز سوال به قوه خودش باقیه یا نه. ولی اجازه بدید جواب دوستمون رو اینطور توضیح بدم :
المان های سطح اون چیزایی هستند که وقتی کنار هم قرار می گیرند کل سطح رو پر می کنند. مساحت هر کدومشون خیلی کمه و تعدادشون بی نهایته. در واقع تکه تکه شده های سطح اصلی اند. اون قدر ریز که مساحتشون به سمت صفر میره.
اون ها رو هر جور دوست داشته باشیم می تونیم انتخاب کنیم. اما معمولا دنبال آسون ترین راه می گردیم. اگه بشه اونها رو جوری انتخاب می کنیم که همگی یک شکل باشند و مساحت همه شون از یک رابطه محاسبه بشه. مثلا همگی مستطیل هایی باشند موازی محورهای مخنتصات که مساحت همه اونها بشه dxdy یا که همگی مثلث باشند و مانند اون.
وقتی تونستیم مساحت همه المان ها رو به یک صورت بنویسیم، می تونیم همه رو یک باره داخل یک انتگرال جا بدیم

Parsa Persian

عضو جدید
تناقض در قانون سوم نیوتن

تناقض در قانون سوم نیوتن

بر اساس قانون سوم نیوتن وقتی به جسمی نیرو وارد می کنیم آن جسم نیز به همان مقدار اما در جهت مخالف به ما نیرو وارد می کند. در این حالت برآیند نیرو ها صفر می شود و جسم ساکن می ماند.
وقتی اسبی یک گاری را می کشد گاری شروع به حرکت می کند در حالی که برآیند نیرو ها صفر است و بر اساس قانون اول نیوتن وقتی برآیند صفر باشد جسم در حالت سکون به سر خواهد برد پس گاری نیز باید ثابت بماند.
این تناقض را چگونه می توان توجیه کرد؟؟:surprised:

Abolfazl_r

عضو جدید
کاربر ممتاز
صفر ماندن برآیند نیروها به معنای ساکن بودن جسم نیست. در واقع وقتی برآیند نیروها برابر صفر باشه یعنی اینکه جسم یا ساکنه یا با سرعت ثابت در حال حرکته. ma=F

وقتی گاری میخواد شروع به حرکت بکنه برآیند نیروها صفر نیست و گاری شروع به یه حرکت شتابدار میکنه. بعد که راه افتاد بازم اسب داره زور میزنه تا گاری رو بکشه که این نیروی اضافی در اثر وجود تلفاتی همچون اصطکاک، جاذبه زمین و ... است.

rahimsaei

عضو جدید
شما تنها نیروی که اسب و گار به هم وارد می کنند را در نظر می گیرید و نیروی که از طرف زمین بر پاهای اسب و چرخ های گاری وارد می شود را حذف کرده اید. قسمتی از انرژی که اسب مصرف می کند به انرژی جنبشی تبدیل می شود

مهسا006

عضو جدید
بر اساس قانون سوم نیوتن وقتی به جسمی نیرو وارد می کنیم آن جسم نیز به همان مقدار اما در جهت مخالف به ما نیرو وارد می کند. در این حالت برآیند نیرو ها صفر می شود و جسم ساکن می ماند.
وقتی اسبی یک گاری را می کشد گاری شروع به حرکت می کند در حالی که برآیند نیرو ها صفر است و بر اساس قانون اول نیوتن وقتی برآیند صفر باشد جسم در حالت سکون به سر خواهد برد پس گاری نیز باید ثابت بماند.
اسب به گاری نیرو وارد میکنه
گاری ام به اسب
این دو تا نیرو برابرند و خلاف هم ولی همو خنثی نمیکنن چون اصلا به یه جسم وارد نشدن!!!

mhbich

عضو جدید
سلام ........
فکر کنم واسه این این تناقض بوجود آمده که شما از دو نیرو که به دو جسم وارد شده بود برایند گرفتید یعنی نمی شه که از این دو نیرو برایند گرفت .
اگه این طور نبود شما اصلا احساس درد نمی کردید ......................چه قدر جلب می شد هه هه هه ...

ali_hosseinzadeh

عضو جدید
با عرض سلام و احترام خدمت دوستان.
نکته مهمی که هست اینه که در اینجا دو نیرو به دو جسم وارد میشوند. در واقع ما به جسم و جسم به ما نیرو وارد میکند. پس اصلا نمیتوان از آنها برآیند گرفت. چون برآیند گرفتن مربوط به زمانیه که نیروها به یک جسم اثر میکنند.

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
قربونت خودت جواب خودت رو دادي

گاري نسبت به اسب ساكن ميمونه (چون با اسب منظم حركت ميكنه) چون طبق قانون سوم نيوتن كه خودت گفتي برايند صفر ميشه، اگه صفر نميشد سرعت هاشون باهم فرق ميكرد(يعني ديگه نسبت به هم ساكن نبودند) و گاري از اسب جدا ميشد

اما اسب و گاري هر دو با هم نسبت به محيط سرعت دارند اونم علتش اصطحكاك گاري و اسب زمينه

اميدوارم متوجه شده باشي !!! :d

adept

عضو جدید
برای شادی روح انیشتین

برای شادی روح انیشتین

ببین دوست عزیز در حالت دوم داری یه اشتباه بزرگ میکنی اون هم این است که برایند نیروها برابر با 0 نمیشه چون که باید برایند نیروها رو در هر جسم به صورت جداگانه حساب کنی نه هر دو تا جسم رو با هم برایند بگیری در این صورت برایند بدست امده از هر جسم رو که واحد هر دو یه اون ها هم نیوتون است رو از همدیگر کم کنی و اون موقع یک نیرویی بدست میاید که دارای جهت است و اگر اون رو برابر با ma قرار بدی یک شتابی هم بدست می اید . تازه از همهی این ها که بگذری باز نیروهای دیگر رو از قبیل اصطکاک و عکس العمل سطح رو هنوز در نظر نگرفتی
در ضمن انیشتین رو هم دست کم نگیر

Tarjomeh

عضو جدید
سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

با سلام

امسال ظرفیتها زیاد شده و مجموع قبولی شبانه و روزانه دانشگاهها از 200 نفر عبور کرده... طوری که آخرین فرد مجاز در ژئوفیزیک 980 بود و در هواشناسی 680 ... برای همگی آرزوی موفقیت میکنم... تازه خیلی از اونایی که امتحان دادن شاید تا 70 درصد این رشته رو در اولویت دوم میزنن واسه همین احتمال قبولی رتبه های زیر 400 وجود داره... لطفا" نظر بدین... کن خودم 100 شدم :D

آخرین ویرایش توسط مدیر:

aref.s

عضو جدید
کمک کمک کمک

کمک کمک کمک

من برای انجام پایان نامه ام به کمک زیادی احتیاج دارم موضوع پایان نامه ی من "اختلالات کیهان شناسی در گرانش همدیس " هستش کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/:):D

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
آیا کاسه، داغ تر از آش میشه؟؟!

آیا کاسه، داغ تر از آش میشه؟؟!

امروز با خودم مرور خاطرات دبیرستان رو میکردم که مسئله ای ذهنمو دوباره درگیر

کرد!

سال سوم دبیرستان، دبیر فیزیک سوالی مطرح کرد که بعد از چند سال، دوباره

به یادم اومده و هنوز جوابش برام مبهمه.

ایشون پرسیدن:

با توجه به ضرب المثل "کاسه ی داغ تر از آش" همچین چیزی امکان داره؟!!

من جواب دادم نه! چون گرما از آش به کاسه و برعکس منتقل میشه تا وقتی

هم دما بشن!

ایشون گفتن نه درست نیست!

هیچوقت هم جوابشو نگفتن.

طی دوران دانشجویی هم یادم نبود که از اساتیدم بخوام بپرسم.

حالا اگر کسی از دوستان میتونه راجع به این مسئله نظر بده ممنون میشم.

pari khano0m

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره خوب وقتی گرمای نهان ذوب کاسه بیشتره! خوب گرمارو بیشتر نگه می داره دیگه!
مثل لیوان چایی. خودش زودتر از لیوانش سرد میشه!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

امروز با خودم مرور خاطرات دبیرستان رو میکردم که مسئله ای ذهنمو دوباره درگیر

کرد!

سال سوم دبیرستان، دبیر فیزیک سوالی مطرح کرد که بعد از چند سال، دوباره

به یادم اومده و هنوز جوابش برام مبهمه.

ایشون پرسیدن:

با توجه به ضرب المثل "کاسه ی داغ تر از آش" همچین چیزی امکان داره؟!!

من جواب دادم نه! چون گرما از آش به کاسه و برعکس منتقل میشه تا وقتی

هم دما بشن!

ایشون گفتن نه درست نیست!

هیچوقت هم جوابشو نگفتن.

طی دوران دانشجویی هم یادم نبود که از اساتیدم بخوام بپرسم.

حالا اگر کسی از دوستان میتونه راجع به این مسئله نظر بده ممنون میشم.
نظر من در این مورد اینه:
بستگی به گرمای ویژه ی کاسه داره.
اگه گرمای ویژه ی آش بیشتر از کاسه باشه:
وقتی اختلاف دمای بین آش و کاسه n باشه کاسه برای رسیدن به دمای تعادل به اندازه ی mcT (در اینجا T نمایانگر اختلاف دمای آش با دمای تعادله) انرژی گرمایی از دست بده.
این گرما به کاسه منتقل میشه و اگر گرمای ویژه ی کاسه کمتر از آش باشد برای لحظاتی دمای کاسه بیشتر از دمای آش میتونه باشه.(بعد از این دوباره فرآیند به سمت تعادل گرمایی میره یعنی اینبار گرما از کاسه که گرمتره با آش منتقل میشه).
البته این نظر منه.

hastyy

عضو جدید
دوستان من کمک فوری میخوام نمونه یوال فیزیک الکتریسیته می خوام کمک کمک خواهش

دوستان من کمک فوری میخوام نمونه یوال فیزیک الکتریسیته می خوام کمک کمک خواهش

اگه کسی نمونه سوال فیزیک الکتریسیته داره واسم بزاره کمک فوری:(

Behzad nejati

عضو جدید
سلام
دوست عزیز این سوالی رو که پرسیدید می شه با قوانین فیزیک حرارت توجیه کرد.
به زبان ساده :زمانی که دو جسم با یکدیگر در تماس قرار میگیرند حرارت از جسم با دمای بیشتر به جسم با دمای کمتر شارش پیدا میکند تا زمانی که این دو جسم به دمای تعادل برسند این دما در هر دو جسم (که در تماس هستند) برابر می باشد.
با توجه به توضیحات فوق برابر بودن دمای اش و کاسه بستگی به شرایط داره مثلا اگر اش رو درون کاسه ریخته و سپس کاسه رو روی شعله قرار دهیم کاسه و اش همدما خواهند بود اما اگر ابتدا کاسه رو روی شعله قرار دهیم و پس از مدتی اش رو درون ان بریزیم در لخطات ابتدایی که کاسه و اش به دمای تعادل نرسیدند کاسه از اش داغ تر خواهد بود و پس از گذشت مدتی کاسه و اش همدما خواهند شد.

?Why

عضو جدید
البته دوستان درست اشاره کردن ... منم اضافه کنم که :
این داستان (همونطور که دوستان گفتن) هم به ظرفیت ذخیره گرمایی (C) مرتبطِ و هم به ضریب هرایت گرمایی (K)
که نتیجه ی ترکیبِ این دو ضریب میشه "ضریب نفوذ گرمایی" (آلفا) که از تقسیمِ k بر C (البته ضریب گرمایی حجمی ...) بدست میاد .
در نتیجه این ضریب ، معیاری از توانایی ماده در هدایت انرژی گرمایی ، در مقایسه با تواناییش در ذخیره انرژی گرمایی ، به ما میده .
یعنی باید آلفای آش! و کاسه مقایسه بشن ؛ مثلاً اگه آلفای آش خیلی بیشتر از کاسه باشه ، احتمالاً برای لحظاتی ، کاسه داغ تر از آش خواهد بود !

خوب شد اینو از استادِ انتقال حرارتون نپرسیدین ... چون میتونست یه سوالِ جوندار انتقال حرارت گذرا ، از توش در بیاره واسه امتحان و اونوقت بود که فحش یه ملتی رو به جون خریده بودید.
;)

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
بگرد دنبال هم کلاسیات با اونا انجامش بده اینجا شاید نشه;)موفق باشی