سوالات خود را اینجا مطرح بفرمایید

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام
با توجه به فصل اول کتاب production operation جلد اول داریم:
The Habitat of Oil and Gas
Most oil and gas reservoirs are found in sandstones or carbonates. There are very limited occurrences inshale, volcanic rock, and fractured basement rock basalt). Comparing the significance of sandstone andcarbonate reservoirs, sandstones are more abundant,
yet limestones are more important as reservoirs for
hydrocarbons, as shown in Figure 1-3. The higher
percentage of hydrocarbons in carbonates is greatly
influenced by the numerous large reservoirs in the
Middle East.

همچنین برای اطلاعات دیگه هم میتونید این مقاله رو مطالعه کنید:
carbcap.geos.ed.ac.uk/rsh-journal-downloads/Sandstone-vs-carbonate-petroleum-reservoirs-A-global-perspective-on-porosity-depth-and-porosity-permeability-relationships-AAPGBulletin-Ehrenberg-Nadeau-2005 .pdf

توی اشکالی که در صفحه ۳ مقاله فوق هست به طور نسبی مشخص شده که مخازن کربناته و silicicalsite چه توزیعی دارند. البته اگر دقت کنید توزیع مخزنی ایران اورده نشده.

class pad seller

عضو جدید
سلام
با توجه به فصل اول کتاب production operation جلد اول داریم:
The Habitat of Oil and Gas
Most oil and gas reservoirs are found in sandstones or carbonates. There are very limited occurrences inshale, volcanic rock, and fractured basement rock basalt). Comparing the significance of sandstone andcarbonate reservoirs, sandstones are more abundant,
yet limestones are more important as reservoirs for
hydrocarbons, as shown in Figure 1-3. The higher
percentage of hydrocarbons in carbonates is greatly
influenced by the numerous large reservoirs in the
Middle East.

همچنین برای اطلاعات دیگه هم میتونید این مقاله رو مطالعه کنید:
carbcap.geos.ed.ac.uk/rsh-journal-downloads/Sandstone-vs-carbonate-petroleum-reservoirs-A-global-perspective-on-porosity-depth-and-porosity-permeability-relationships-AAPGBulletin-Ehrenberg-Nadeau-2005 .pdf
حمید کوتاه بیا!
پکوندی این بنده خدارو
مقاله نخواست دوتا عدد خواست!:D
مگه نه م شیمی؟
یکی بما بگه فارسیه اینا چی میشه:cry:
rugosity
ingauge
washout

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
حمید کوتاه بیا!
پکوندی این بنده خدارو
مقاله نخواست دوتا عدد خواست!:D
مگه نه م شیمی؟
یکی بما بگه فارسیه اینا چی میشه:cry:
rugosity
ingauge
washout

:redface:
rugosity: چین خوردگی- لایه بندی شده
inguage: ؟
washout: شسته شدن دهانه چاه معنی میده. گشاد شدن دهانه چاه هم معنی میده.

grealt

عضو جدید
سلام به همگی.خیلی گشتم تا این فروم رو پیدا کنم و الانم خوشحالم که اینجام.من برعکس شما هنوز دانشگاه نرفتم.قبل از انتخاب رشته اومدم از شما سوال بپرسم.

دوستان من منطقه 3 هستم (ایلام).رتبه ام خوب نشده به اون صورت و نمیتونم برم دانشگاه ملی برای رشته نفت.الان هم تصمیم گرفتم برم دانشگاه امیدیه.میخواستم نظر شما رو در مورد این دانشگاه بپرسم؟در چه سطحی هست؟هر چی میدونید بگید لطفا.بعد من خونه اجاره میکنم خوابگاه نمیدونم داره یا نه ولی من نمیرم.کلا میشه تو امیدیه چند سال سر کرد؟

سوال بعدیم اینه کدوم زیر شاخه اش رو انتخاب کنم؟بعدا بازار کار داشته باشه.قصدم ادامه تحصیل تا ارشده و اگه شد دکتری.تو کارشناسی نمیمونم.

اگه میتونید من رو راهنمایی کنید که چند روز دیگه مهلت انتخاب رشته تموم میشه.ممنون از مهندسین عزیز.

Mr.Eagle24

عضو جدید
مشاوره در مورد انتخاب رشته نفت برای دانشگاه

مشاوره در مورد انتخاب رشته نفت برای دانشگاه

با سلام و عرض ادب

امسال کنکور دادم و با توحه به رتبه که دارم مهندسی نفت دانشگاه صنعت نفت قبول میشم اما نیاز به راهنمایی و مشورت با دانشجویان این دانشگاه دارم و هم چنین نیازمند راهنمایی تمام دوستان مهندس نفت این فروم و ذکر حقایقی که در این رشته وجود داره و من که تا دیروز دانش اموز بودم از اون ها بی اطلاع بودم و هستم.

پس خواهشا دوستان نفتی به خصوص دانشگاه صنعت نفت پیام خصوصی بدن تا من با ایشون از طریق یاهو یا تماس تلفنی ارتباط داشته باشم و هم چنین اون حقایق و واقعیت های شغلی و تحصیلی هم که گفتم همین جا تو تاپیک ذکر کنید لطفا.

با تشکر ویژه

vahid haghverdi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
washout: شسته شدن دهانه چاه معنی میده. گشاد شدن دهانه چاه هم معنی میده. و همچنین سوراخ شدن و نشتی تو لوله حفاری رو هم میگن...washout
ingauge هم فک کنم سایز مته (گیج که همون حدودای قطر مته هست...تقریبا) اگه میزون باشه میگن...ینی مته کالیبره باشه
:confused:

با سلام

از دوستان کسی از نحوه محاسبه سرعت موج تراکمی از نمودار پترو فیزیکی اطلاع داره؟

با تشکر

Mohammad NA

عضو جدید
سلام دوستان
من امسال کنکور ریاضی دادم و میخواستم بدونم من که میخوام دانشگاه آزاد - علوم تحقیقات تهران مهندسی نفت بخونم. میتونید کمکم کنید که بدونم شهریه هر ترمش حدودای چقدر در میاد؟
میدونم که متفاوته ولی در کل حدوداش رو بتونین کمک کنین ممنون میشم.

jpt

عضو جدید
washout: شسته شدن دهانه چاه معنی میده. گشاد شدن دهانه چاه هم معنی میده.

in gauge: یعنی منطبق بر شاخص، نه کم نه زیاد -- در حفاری معمولا به قطر چاهی که طبق قطر تعیین شده باشد می گویند یعنی نه تنگ نه گشاد)Washed out(
washout: دو معنی داره 1.همون گفته داش حمید 2. سوراخ شدن ابزار آلات ته چاهی که دارای جریان سیال اند مثل مغزی ، نازل مته و غیر0
rugosity:همون گفته داش حمید/ بهترین تعریفش تو ویکی پدیاس

jpt

عضو جدید
سلام دوستان
من امسال کنکور ریاضی دادم و میخواستم بدونم من که میخوام دانشگاه آزاد - علوم تحقیقات تهران مهندسی نفت بخونم. میتونید کمکم کنید که بدونم شهریه هر ترمش حدودای چقدر در میاد؟
میدونم که متفاوته ولی در کل حدوداش رو بتونین کمک کنین ممنون میشم.

تو که اول کاری به نظر بنده نفت نخونی بهتره (البته اگه پارتی و.. نداری )(شرمنده اگه یکم نا امیدت کردم ولی فک میکنم زندگی بهتری میتونی داشته باشی)
بنده به عنوان یکی از دانشجویان این رشته (با یه مقدار تجربه نا قابل) فک میکنم وارد رشته های محدود (مثل نفت ، هسته ای و لیزر و ..) نشی بهتره و یا حداقل قبلش با ریسک ها و محدودیتاش آشنا شو تا به مشکل نخوری بعدن، رشته نفت نه تنها در ایران (که تقریبا همه رشته ها اشباعن) بلکه در افق جهانی هم چشم انداز روشنی نداره
چرا: صدها کلاس مهندسی نفت در هر سال دانشجو تربیت می شوند====> در هر کلاس حداقل یکی دو نفر ننه باباشون نفتین و تعداد استخدامی های هر سال شرکتای نفتی حداکثر 40-50 تاس در ایران و در جهان هم نیاز به مهندسین نفت رو به کاهشه ===> دیگه خدایی خودت نتیجه گیری کن
تازه اینم در نظر بگیر که وقتی فارق التحصیل شدی (اونم از بهترین دانشگاه های کشور ) و در اوج فشار بیکاری نمیتونی اپلی کنی و هم فامیلای دور و نزدیک هم فک میکنن هر روز شرکت نفت تورو با لیموزین میاره در خونه و پول دسمال دسشوییت هم میده :) وای انگار یکم بی ادبی شد

jpt

عضو جدید
من یه اطلاعاتی در مورد مقدار پ هاش ph و چگونگی محاسبه اون جهت ساخت سیستم اندازه گیری مخواهم ؟ آیا از طریق گرفتن مقاومت مایع میشه به آن رسید.

در مورد اینجور چیزا زیاد تو مهندسی نفت بحث نمیشه )Based on best knowledge of the author( اگه هم پیدا بشه تو API باید باشه که به اون معنی که شما دنبالشی یعنی مقاومت و جریان و رابطش با پی اچ نیس
برای اینجور چیزا مطمینا استاندارد های ASTM و IEEE یا Perry hbs چیزای بهتری دارن و با تجربه اندک در زمینه برق میتونم بگم مطمینا میشه (از طریق گرفتن مقاومت) ولی در تلفیق با الکتر شیمی نه الکترونیک خالص

jpt

عضو جدید
سلام من یه سری اطلاعات در مورد سکو های فروزان، سروش و رشادت نیاز دارم میتونید کمکم کنید؟ بیشتر در مورد نوع و مدل موتور یا توربینی که تولید توان میکنه، اطلاات نیاز دارمو تعداد ساکنان روی سکو..​

اینجور اطلاعات ظاهرا محرمانس ولی میتونی مشخصصاصت یا یه ایمیل دانشگاهی برام بفرستی در حد امکان راهنماییت میکنم من خودم اینارو ندارم ولی میدونم کجا میتونی پیدا کنی البته اگه نیاز مبرم داری نه اینکه مثلا برای یه 0.25 نمره باشه

آخرین ویرایش:

Mohammad NA

عضو جدید
تو که اول کاری به نظر بنده نفت نخونی بهتره (البته اگه پارتی و.. نداری )(شرمنده اگه یکم نا امیدت کردم ولی فک میکنم زندگی بهتری میتونی داشته باشی)
بنده به عنوان یکی از دانشجویان این رشته (با یه مقدار تجربه نا قابل) فک میکنم وارد رشته های محدود (مثل نفت ، هسته ای و لیزر و ..) نشی بهتره و یا حداقل قبلش با ریسک ها و محدودیتاش آشنا شو تا به مشکل نخوری بعدن، رشته نفت نه تنها در ایران (که تقریبا همه رشته ها اشباعن) بلکه در افق جهانی هم چشم انداز روشنی نداره
چرا: صدها کلاس مهندسی نفت در هر سال دانشجو تربیت می شوند====> در هر کلاس حداقل یکی دو نفر ننه باباشون نفتین و تعداد استخدامی های هر سال شرکتای نفتی حداکثر 40-50 تاس در ایران و در جهان هم نیاز به مهندسین نفت رو به کاهشه ===> دیگه خدایی خودت نتیجه گیری کن
تازه اینم در نظر بگیر که وقتی فارق التحصیل شدی (اونم از بهترین دانشگاه های کشور ) و در اوج فشار بیکاری نمیتونی اپلی کنی و هم فامیلای دور و نزدیک هم فک میکنن هر روز شرکت نفت تورو با لیموزین میاره در خونه و پول دسمال دسشوییت هم میده :) وای انگار یکم بی ادبی شد
ممنون بابت توضیحات کاملت ... با مشکلاتش کاملا آشنا هستم. ولی خب من شرایطم تضمینه و خیالم از بابت رفتن به شرکت نفت و اینا راحته.
اما میخوام بدونم هزینه ش چقدره.
یعنی هزینه ش اونجوری که انتظار دارم هست؟
اگه در اون سقفی که خودم تعیین کردم باشه میرم میخونم.
وگرنه همون روزانه که قطعا قبول میشم رشته های دیگه رو برم.

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
ممنون بابت توضیحات کاملت ... با مشکلاتش کاملا آشنا هستم. ولی خب من شرایطم تضمینه و خیالم از بابت رفتن به شرکت نفت و اینا راحته.
اما میخوام بدونم هزینه ش چقدره.
یعنی هزینه ش اونجوری که انتظار دارم هست؟
اگه در اون سقفی که خودم تعیین کردم باشه میرم میخونم.
وگرنه همون روزانه که قطعا قبول میشم رشته های دیگه رو برم.

فکر نکنم هزینه اش به یه میلیون برای هر ترم برسه. من خیلی وقته فارغ التحصیل شدم ولی به نظرم الان حدود 800 تا 950 بیشتر نشه.

MOΣIN

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر نکنم هزینه اش به یه میلیون برای هر ترم برسه. من خیلی وقته فارغ التحصیل شدم ولی به نظرم الان حدود 800 تا 950 بیشتر نشه.
با سلام

الان کارشناسیش در این حده پسر جان!

به نظر منم کار گیر بیاد فقط مثل بردگی هس......ارزش وقت گذاشتن رو نداره ولی اگه مثل من هستی کار داری نیاز مالی نداری و علاقه داری برو بشین بخون
جا واسه پیشرفت علمی خیلی زیاد داره!
موفق باشی

• Like
واکنش ها: jpt

beromfk

عضو جدید
با سلام
دوستان یه مشورت می خواستم
من لیسانس اکتشاف دانشگاه نفت دارم.الان برای ادامه تحصیل بین سه رشته اقتصاد انرژی،حفاری و MBA موندم.
به نظرتون کدوم بهتره؟میخوام بازار کار بهتری داشته باشم و بتونم رشد خوبی در صنعت نفت داشته باشم.
شنیدم MBA رشته خوبیه ولی نمیدونم قبولی و بازار کارش چطوریه؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

jpt

عضو جدید
با سلام
دوستان یه مشورت می خواستم
من لیسانس اکتشاف دانشگاه نفت دارم.الان برای ادامه تحصیل بین سه رشته اقتصاد انرژی،حفاری و MBA موندم.
به نظرتون کدوم بهتره؟میخوام بازار کار بهتری داشته باشم و بتونم رشد خوبی در صنعت نفت داشته باشم.
شنیدم MBA رشته خوبیه ولی نمیدونم قبولی و بازار کارش چطوریه؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام، دوست من به نظر بنده اگه اولویت ات اینه که تو شرکت ملی نفت کار کنی در آینده (و حتی تا حدود زیادی اگه قصد کار در شرکت های خصوصی داری) یکی از کارهایی که میتونی بکنی اینه که یه سری به گزینش ملی نفت بزنی که مربوط به بورسیه ها و امریه میشه یادمه یه جایی روبروی وزارت نفت بود مرکزی چهارم بود فک می کنم
اونها اون زمان که ما رفتیم اطلاعات کاملی از پست های خالی (حتی وضعیت پست های خالی چندین سال قبل) داشتن به نظر بنده قبل هر انتخابی همین سه رشته رو با اونها در میان بگذاری فک کنم خیلی مفید باشه و ازشون بخوای با توجه به تغییرات عمومی بهترین این سه رشته رو پیشنهاد کنن -- موفق باشی

آخرین ویرایش:

njch

عضو جدید
سلام
ببخشید من اطلاعات در زمینه ی ساختار مولکولی و بار سطحی سنگ های مخزن sandstone میخوام
ممنون میشم راهنمایی کنید

sahar63

عضو جدید
سوال در مورد نرم افزار CMG بخش STARS (کمک فوری)

سوال در مورد نرم افزار CMG بخش STARS (کمک فوری)

سلام دوستان
من در CMG با STARS یک مخزن را شبیه سازی کردم که نفت دارای 2 جزء است. بخار آب هم.
کسی می دونه چطور میشه در خروجی نمودار ترکیب درصد خروجی را رسم کرد؟
همچنین چطور میشه ویسکوزیته در یک زمان بر حسب بعد مکان رسم کرد؟

mostafamousavi

عضو جدید
قطعات

قطعات

سلام .ممنون میشم اگه دوستان در مورد کارایی این قطعات کمکم کنن
Suction valve
Suction valve with unloader
Discharge valve complete
Piston drwg no 14h546
Piston body&center piston
Valve plate
Hoerbiger replacement comperessor part

erah

عضو جدید
سلام دوستان من دو تا سوال داشتم یکی اینکه عموما برق دکل ها ac هستش یا dc دوم اینکه در مورد موتور های صنعت نفت چه موتور ها یا ماشین های با ac و کدوم با dc؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید اگه در این مورد مطلب هست لطفا لینک بدید با تشکر از شما :)

mostafamousavi

عضو جدید
قطعات

قطعات

سلام دوستان .
اگه ممکنه هرکس در مورد این قطعات و مورد کاربردشون یه توضیح بده ممنون میشم
Suction valve complete
Piston body &piston center
Discharge valve
Replacment comprssor part
Suction valve with unloader

espargham

عضو جدید
سلام از دوستان کسی راجب یکی از این موارد پروژه ای داره؟1.three phase relative permability.

2.two phase(gas/oil)relative permability in fractures.

3.fracture capillary pressure function.

4.mathematical modeling of free fall gravity drainage.

5.mathematical modeling of force gravity drainage.

6.effect of condensation on gas permability in retrograde gas reservoir.

7.Non_ darcian fluid flow in gas resevior.

jpt

عضو جدید
سلام دوستان من دو تا سوال داشتم یکی اینکه عموما برق دکل ها ac هستش یا dc دوم اینکه در مورد موتور های صنعت نفت چه موتور ها یا ماشین های با ac و کدوم با dc؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید اگه در این مورد مطلب هست لطفا لینک بدید با تشکر از شما :)
سلام، کلا تامین برق قدرت فک نکنم بشه DC باشه (به استثنا خورشیدی و پیل و ..که اصلا تو حفاری کاربرد هم نداره) اون چیزی که من رو فیلد دیدم چند تا ژنراتور AC کترپیلار بود که با یه واحد SCR تبدیل می شد به برق DC که این جریان هم توان موتور تاپ دراییو تامین می کنه ولی توی یکی از دکل های غیر برقی هم که از نزدیک دیدم همچین واحدی نبود (مطمئنا نیاز هم نیس چون اصلا تاپ درایوی هم نیس)
دیتیلش اینجا میتونی ببینی

من طبق اون چیزی که 5-6 سال پیش خونده بودم (کامل مطمئن نیستم) موتور هایی که نیاز به کنترل و تغییر سرعتشون هست نیاز به موتور step دارن که تغزیه اش هم DC هست(مثل تاپ درایو) ولی بقیه موتور ها(که سرعت ثابت دارند) کلا با AC هستند

آخرین ویرایش:

tidlia

عضو جدید
سلام
لطفا توضیحات کاملی رو راجع به انواع نسبت های گاز به نفت مثل Gor,Rs,Rp,Rt رو بهم بدین

shirimahdi

عضو جدید
سلام
میشه کتاب هایی که مطالعه ی انها واسه گرایش استخراج و حفاری مفید است را بهم معرفی کنید

tidlia

عضو جدید
سلام کسی میدونه جریان های segregaled و transition و intermittent و distribution در دوفازی و محاسبه افت فشار ب روش beggs and brill چی هستن ؟ لطفا توضیح بدین برام

بالا