سوالات خود را اینجا مطرح بفرمایید

ho_rostami

عضو جدید
با سلام به همه دوستان

خواهشمندم اگه اطلاعاتي در زمينه خط پوشش لوله هاي آب و گاز و يا نفت با فرآيند pu فوم داريد در اختيار بنده قرار دهيد. قبلاٌ از همكاري شما صميمانه تقدير و تشكر بعمل ميايد .

با احترام

milad.d.sh

عضو جدید

:cry: از بین دوستان کسی اثبات فرمول چگالی نفت رو داره ؟ تو امتحانم میاد ( موازنه ) :gol::heart::gol:

milad.d.sh

عضو جدید
اثبات فرمول چگالی متوسط (SP.qr)av=∑W(SP+qr) فرمولش اینه یعنی ما باید به این فرمول برسیم :cry:

milad.d.sh

عضو جدید
اون لینک بالا رو دیدم اون نبود...ببین تو جزوه ی موازنه ات نیست ؟

الهه100

عضو جدید
hole pack off در مورد cutting ها یعنی چه؟
اگه کسی میدونه لطفا کمکم کنه!

فک کنم مربوط میشه به گیر کردن خرده ها روی دیواره چاه که منجر به گیر لوله حفاری داخل چاه میشه که برای جلوگیری از گیر لوله یه سری کارا میکنند.

vahid haghverdi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
hole pack off در مورد cutting ها یعنی چه؟
اگه کسی میدونه لطفا کمکم کنه!
یعنی اینکه اگر سیال حفاری قادر به پاکسازی چاه نباشه ، کنده های حفر شده اطراف رشته حفاری رو گرفته و باعث گیر افتادن لوله ها یا stuck pipe میشن...
این موضوع در حفاری انحرافی بیشتر دردسر ساز میشه...عوامل ایجاد اون هم رئولوژی نا مناسب گل و یا عدم تناسب بین نرخ حفاری یا ROP با توانایی پاکسازی آنالوس توسط گل ویا ریزش سازندهای تحکیم نیافته و متحرک مثل نمک ها و چند عامل دیگه ....
اخطارهاش هم پر شدن چاه بعد از پیمایش یا trip و افزایش گشتاور ، کشش و فشار پمپ و اضافه کشش در اتصال لوله جدید و... است.
توضیح محدود...

مهندس فرشاد

عضو جدید
سلام
این اصطلاحی که فرمودید مربوط به عدم انتقال مناسب کنده های خفاری از ته چاه به سطح چاه می باشد همانطور که مهندسیای عزیز فرذمودند ناشی از عدم توانایی سیال حفاری در انتقال کنده ها میباشد
همیچین موضعی در حفاری با هوا با عنوان mud ring گفته می شود که منجر به چسبیدن لوله ها به دیواره چاه خواهد شد و ممکنه باعت افزایش فشار تزریقی سیال حفاری و افزایش وزن گل دورن چاه می شود موفق باشید

MOΣIN

عضو جدید
کاربر ممتاز

از دوستان عزیز خواهشمندم سوالات خود را اینجا مطرح بفرمایند
واز زدن تاپیک خودداری فرمایید
با تشکر
:gol:

سلام خدمت دوستان محترم
من یه سوال در مورد Rp دارم،اگر نمودار Rp برحسب فشار داشته باشیم،شکل نمودار چطوری میشه؟؟؟
البته اگ ممکنه نقطه حباب رو هم مشخص کنین.
ممنون.

MOΣIN

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان محترم
من یه سوال در مورد Rp دارم،اگر نمودار Rp برحسب فشار داشته باشیم،شکل نمودار چطوری میشه؟؟؟
البته اگ ممکنه نقطه حباب رو هم مشخص کنین.
ممنون.
بفرما

پیوست ها

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    7.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamed d

عضو جدید
سلام خدمت بچه های نفت:gol:
دوستان من یه موضوع پروژه دارم بررسی انواع مواد افزونی در واحدهای بهره برداری و مطالعه نقش هر ماده.
میخواستم ببینم کسی میدونه این مواد چی هستن؟راستش دقیقا موضوعشو یکی برام توضیح بده که خیلی ممنون میشم...
از کجا شروع کنم؟

هرچی تو نت سرچ کردم چیزی پیدا نکردم خواهشا اگه کسی میدونه کمکم کنه ممنون میشم ازش...:gol:

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام خدمت بچه های نفت:gol:
دوستان من یه موضوع پروژه دارم بررسی انواع مواد افزونی در واحدهای بهره برداری و مطالعه نقش هر ماده.
میخواستم ببینم کسی میدونه این مواد چی هستن؟راستش دقیقا موضوعشو یکی برام توضیح بده که خیلی ممنون میشم...
از کجا شروع کنم؟

هرچی تو نت سرچ کردم چیزی پیدا نکردم خواهشا اگه کسی میدونه کمکم کنه ممنون میشم ازش...:gol:

سلام اقا حامد
خوب هستین؟
واحد بهره برداری از اولین شیر تاج چاه میشه تا اول خط ترانسپورت.
کارهای زیادی میکنن و افزودنیهای زیادی به سیال تولیدی چاه میزنن.
یکسری کارها توی محوطه ای که چاه قرار داره انجام میشه و بقیه کارها توی واحد جداسازی یا فرایندی که به اسمهای مختلفی هست انجام میشه. شما باید درست سرچ کنید. برای کارهایی که سرچاه میشه باید سرچ کنید تاسیسات سرچاهی یا surface facility
برای کارهای توی کارگاه فرایندی باید سرچ کنید central process facility
خب این یه مقدمه ای بود ازاینکه چجوری سرچ کنید. خب الان یسری توضیحاتی در مورد قسمت اصلیه سوالتون بهتون میدم.
خوشبختانه ما داریم رو یه پروژه ای کار میکنیم که توی پروژه افزودنی هم به خط تولید میزنیم.
به قسمتی که افزودنیها به خط اضافه میشه Injection package یا chemical injection گفته میشه که میتونی همینو هم تو اینترنت سرچ کنی. اینها یکسری تاسیساتی هستند که در کنار cellar قرار دارن وبعد اولین شیر تاج چاه ماده های افزودنی به خط اضافه میشه. بطور خلاصه میتونم از مواد افزودنی که به خط اضافه میشه به موارد زیر اشاره کنم:
Corrosion inhibitor
Demulsifier inhibitor
Asphalt-in inhibitor
Wax inhibitor
Scale inhibitor
یا هر نوع ماده ی دیگه ای که لازم باشه. مثلا اگه خط لوله مقاوم در برابر مواد اسیدی نباشه مواد دیگه هم زده میشه. نمک زدا. ضد اسید و غیره.
خیلی خلاصه گفتم که فقط بفهمی چی به چیه.
سبز باشی عزیز.:)

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
با سلام
اگر امكان دارد اطلاعاتي درباره حذف گوگرد از بنزين مي خواستم اگر امكان دارد مقالاتي كه در اين زمينه هست نيز لطف كنيد همچنين با استفاده از نانو اگر مقاله اي هست نيز مرحمت كنيد ممنون ميشم

http://www.google.com/url?sa=t&rct=...QBONLWDGc9gr4IKHg&sig2=T1uWYdjjZQkRSuy4z4x-AA
http://www.google.com/url?sa=t&rct=...ffJULzRYDuFKxFCjQ&sig2=9Sjs2WD4PUT4GsqF6-4P8A
http://www.google.com/url?sa=t&rct=...DjKqkcyMcAOMiaW-Q&sig2=MgFXSB9TjGQ8Al13eMeggQ
http://www.google.com/url?sa=t&rct=...O3Z4ZkHpZnQywDufQ&sig2=QyBUaoVCcxOkt4O_RZsYPA
http://www.google.com/url?sa=t&rct=...ddTFYi5-xoh3r9pOQ&sig2=_R3g-1_FJhCqubzWgFXYUQ

کافیه؟

hossein.bk

عضو جدید
]سلام دوستان
ببخشید کسی روش های اندازه گیری تراوایی سنگ رو لبلده ؟

hossein.bk

عضو جدید
اره همین طوره دوست من
میدونی چرا ؟
چون همه فقط دنبال جواب سوال خودشونن
اینقدم علممون زیاد نیس بتونیم سوالای بقیه رو جواب بدیم
متاسفانه

class pad seller

عضو جدید
]سلام دوستان
ببخشید کسی روش های اندازه گیری تراوایی سنگ رو لبلده ؟

یک مغره تو دستگاه قرار میدن و با فشار و دبی مشخص و لزجت مشخص، تراواییشو حساب میکنن، این ازمایشگاهیه، ریزشو توی درس خواص سنگ بخون
هنگام چاه پیمایی هم با ابزار اندازه میگیرن
هنگام چاه آزمایی هم، که با انواع تستها حساب میکنن
.........................
شرمنده که ویرایش کردم نوید جان
در تکمیل حرف نوید عزیز باید بگم

در آزمایشگاه از نمونه ی گرفته شده سیالی رو عبور میدن

حالا اینکه سیال گاز باشه مایع باشه و غیر....بحث زیاد هست.....می تونید دنبال کنید

پس از اینکه نمونه در شرایط پایدار قرار گرفت
در سرعتهای مختلف افت فشار رو بدست می آرن......و بعد سرعت رو برحسب افت فشار به ازای واحد طول رسم می کنن
در سرعت های دارسی خطی با شیب نسبت تراوایی به ویسکوزیته میده

آخرین ویرایش توسط مدیر:

vahidrezas

عضو جدید
سلام من یه سری اطلاعات در مورد سکو های فروزان، سروش و رشادت نیاز دارم میتونید کمکم کنید؟ بیشتر در مورد نوع و مدل موتور یا توربینی که تولید توان میکنه، اطلاات نیاز دارمو تعداد ساکنان روی سکو..

khorshed120

عضو جدید
باسلام
دوستان من نفت نخوانده ام، اما یک سوال نفتی دارم:
تفاوت هیدروکربن با هیدروکربور درچیست؟ در زمان صحبت کردن، در چه مواقعی می توان از هیدروکربن استفاده کرد و در چه مواقعی باید از هیدروکربور استفاده کرد؟
با تشکر

MOΣIN

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا من به ترجمه ها دقت نکردم
ولی دیدم hydrocarbon reservoir رو مخازن هیدروکربوری ترجمه کردن!.....احتمالا هیچ فرقی نداره

class pad seller

عضو جدید
باسلام
دوستان من نفت نخوانده ام، اما یک سوال نفتی دارم:
تفاوت هیدروکربن با هیدروکربور درچیست؟ در زمان صحبت کردن، در چه مواقعی می توان از هیدروکربن استفاده کرد و در چه مواقعی باید از هیدروکربور استفاده کرد؟
با تشکر

والا من به ترجمه ها دقت نکردم
ولی دیدم hydrocarbon reservoir رو مخازن هیدروکربوری ترجمه کردن!.....احتمالا هیچ فرقی نداره

French ,hydrocarbure
English ,hydrocarbon

یه جوجو ترمی بود میگفت مخازن هیدرولیکی!:D

vahidrezas

عضو جدید
سلام من یه سری اطلاعات در مورد سکو های فروزان، سروش و رشادت نیاز دارم میتونید کمکم کنید؟ بیشتر در مورد نوع و مدل موتور یا توربینی که تولید توان میکنه، اطلاات نیاز دارمو تعداد ساکنان روی سکو..​

class pad seller

عضو جدید
سلام من یه سری اطلاعات در مورد سکو های فروزان، سروش و رشادت نیاز دارم میتونید کمکم کنید؟ بیشتر در مورد نوع و مدل موتور یا توربینی که تولید توان میکنه، اطلاات نیاز دارمو تعداد ساکنان روی سکو..​
سلام
این اطلاعاتی که میخواید شما محرمانس در ایران!
تعداد پرسنل هم همینطور
مگر اشنایی داشته باشی این اطلاعاتو دراختیارت بذاره،
اینو گفتم که اینجا منتظر نمونی، اما بازم واست امار میگیرم اگه شد خبرت میکنم

kazerouni

عضو جدید
من یه اطلاعاتی در مورد مقدار پ هاش ph و چگونگی محاسبه اون جهت ساخت سیستم اندازه گیری مخواهم ؟ آیا از طریق گرفتن مقاومت مایع میشه به آن رسید.

eng.che

کاربر فعال
سلام
بچه ها کسی میدونه چند درصد از مخازن کل دنیا رو مخازن سنداستون تشکیل میده و بیشترین درصدها مربوط به چه مناطقی هست؟
ممنون

class pad seller

عضو جدید
سلام
بچه ها کسی میدونه چند درصد از مخازن کل دنیا رو مخازن سنداستون تشکیل میده و بیشترین درصدها مربوط به چه مناطقی هست؟
ممنون
90 % شون ماسه سنگن!
اما تو ایران، چون ما همه چیزمون برعکس دنیاس
10 % شون ماسه سنگ و 90% کربناته!:)))))))))))))

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام
ممنون

سلام
با توجه به فصل اول کتاب production operation جلد اول داریم:
The Habitat of Oil and Gas
Most oil and gas reservoirs are found in sandstones or carbonates. There are very limited occurrences inshale, volcanic rock, and fractured basement rock basalt). Comparing the significance of sandstone andcarbonate reservoirs, sandstones are more abundant,
yet limestones are more important as reservoirs for
hydrocarbons, as shown in Figure 1-3. The higher
percentage of hydrocarbons in carbonates is greatly
influenced by the numerous large reservoirs in the
Middle East.

همچنین برای اطلاعات دیگه هم میتونید این مقاله رو مطالعه کنید:
carbcap.geos.ed.ac.uk/rsh-journal-downloads/Sandstone-vs-carbonate-petroleum-reservoirs-A-global-perspective-on-porosity-depth-and-porosity-permeability-relationships-AAPGBulletin-Ehrenberg-Nadeau-2005 .pdf

بالا