سئوال و درخواست در تالار ادبيات

گلابتون

مدیر بازنشسته
nazareton raje be ketabe toope morvari asare hedayat chie. chera inghad sakht pida mishe?g

سلام دوست گرامي
خيلي به جمع ما خوش آمديد.

قبل از هرچيز بايد خدمتتون عرض كنم كه نوشتار با فونت لاتين در باشگاه خلاف قوانين محسوب ميشود...لطفا فارسي تايپ كنيد. ممنونم.

راستش من خودمم هنوز نتونستم اين اثر از صادق هدايت بخونم
و علتش هم به اين خاطرهست كه نويسنده در اين كتاب كه بيشتر زايده تخيلات پرشور و سياسي ايشون بوده ...سرگذشت و تاريخچه - توپ مرواري- كه توپي جنگي بوده رو به
دوره شاهان و پس از آن به اعراب و امامان كشانده است و نوشتاري توهين آميز و مبالغه آميز..و به دور از واقعيت و بدون هيچ پشتوانه پژوهشي بوده را عنوان نموده كه به علت
انتقادات تند در بخشی از این کتاب سبب شد تا کتاب توپ مرواری در هیچ یک از حکومت‌های پس از صادق هدایت مجوز چاپ پیدا نکند
.
البته خرافه پرستيهاي آن دوره مردم عامه نسبت به اين توپ كه هم اكنون نيز موجود هست هم دليل عمده اين نويسنده براي نوشتن اين كتاب محسوب ميشد.

nazaninfatemeh

عضو جدید
سلام ممنون از اینکه این تایپیک رو راه انداختین آخه من داشتم دنبال راهی برای صحبت با شماها میگشتم
این ترم شیوه ارائه نوشتاری دارم پروژه اش در مورد "شعر در سبک نو " ه مطلب میخوام و معرفی کتاب
لطفا کمکاتونو به پروفایلم بفرستین
با تشکر قبلی فراوان
منتظرما خیلی وقت ندارما
آخه چرا اينقده آدمو تحويل ميگيريد نميگيد دانشجوي مملكت ذوق مرگ ميشه؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام
هم معنی و درکتون از ایم بیتها چیه؟که من با در نظر گرفتن اون بتونم یه طرح بزنم؟!!!!!!!!!!
طرح معماری(ممنون):redface:

خب راستش من نميدونم كه چطور ميشه از اشعار و يا معاني و مفهوم اونا طرحي در معماري پياده كرد..
بخاطر همين فقط معني تحت لفظي اشعار رو براتون عرض ميكنم.
اميدوارم بتونم كمكي كرده باشم.

یارم چو قدح بدست گیرد /بازار بتان شکست گیرد

يارمن وقتي كه قدح يا همون جام يا كاسه يا پيمانه شراب را به دست ميگيرد..چونان چهره ايي دلفريب و زيبا را به نقش ميكشد كه
از زيبايي و جلوه گري ..بازار بت فروشان ( بازاري كه در زمانهاي گذشته جايي براي فروش بتها و مجسمه هاي الهه ها و خدايان شان بوده ) رو به
كسادي ميگذارد و بت فروشان بخاطر جلوه گري و زيبايي بت من ورشكست ميشوند.

هر کس که بدید چشم او گفت / کو محتسبی که مست گیرد

هركس كه چشم مست و خمار يار مرا بديد..گفت: كجاست داروغه شهر يا همون عسس يا پليس امروزي كه اين مست ( اشاره به چشم مست يار يا چشم خمار يار ) را دستگير كند.

در بحر فتاده ام چو ماهی /تا یار مرا به شست گیرد

آنچنان محو زيبايي و جمال يار شدم كه از حسرت اين عشق خود را چونان ماهي به درياي حيرت غرقه كرده ام تا شايد از سر شانس و اقبال به دست يارم صيد شوم.

در پاش فتاده ام به زاری / آیا بود آنکه دست گیرد

به پاي يارم افتاده ام به گريه و زاري ...خدايا آيا ميشود كه او از سر محبت دستي از من من ناتوان بگيرد؟

خرم دل آنکه همچو حافظ /جامی ز می الست گیرد

شادي از آن دل حافظ است و يا اينكه خوشابحال حافظ شيرازي كه بجاي اينكه مثل من در پاي اين بت زيبا روي افتاده باشد...
جام مي اي از زمان الست..گرفته است و سرخوش و مست از آن است( زمان صفر وجودي در عالم ذر..كه اشاره به آيه اي از سوره اعراف دارد كه مضمون آيه يادآوري عهد خداوند با انسان است كه ميفرمايد اي بندگان من آيا من خداوند شما هستم ...؟ و بندگان ميگويند...آري... و اين يادآوري پيمان چنان ايجاد شوق و شور در مردمان ميكند كه چونان حلاوت سرمستي شراب را دارد. و اين مستي نشانه ايي از معرفت و وصول به حقيقت وجودي است...)

اميدوارم تونسته باشم يه مفهوم كلي از اين ابيات رو براتون تشريح كرده باشم.
شادباشيد.

كندو

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظرتون راجع به اين رباعي خيام چيه: گويند كسان بهشت با حور خوش است من ميگويم كه آب انگور خوش است اين نقد بگير و دل به آن نسيه مده كاواز دهل شنيدن از دور خوش است

fa_arch

عضو جدید
خب راستش من نميدونم كه چطور ميشه از اشعار و يا معاني و مفهوم اونا طرحي در معماري پياده كرد..
بخاطر همين فقط معني تحت لفظي اشعار رو براتون عرض ميكنم.
اميدوارم بتونم كمكي كرده باشم.

یارم چو قدح بدست گیرد /بازار بتان شکست گیرد

يارمن وقتي كه قدح يا همون جام يا كاسه يا پيمانه شراب را به دست ميگيرد..چونان چهره ايي دلفريب و زيبا را به نقش ميكشد كه
از زيبايي و جلوه گري ..بازار بت فروشان ( بازاري كه در زمانهاي گذشته جايي براي فروش بتها و مجسمه هاي الهه ها و خدايان شان بوده ) رو به
كسادي ميگذارد و بت فروشان بخاطر جلوه گري و زيبايي بت من ورشكست ميشوند.

هر کس که بدید چشم او گفت / کو محتسبی که مست گیرد

هركس كه چشم مست و خمار يار مرا بديد..گفت: كجاست داروغه شهر يا همون عسس يا پليس امروزي كه اين مست ( اشاره به چشم مست يار يا چشم خمار يار ) را دستگير كند.

در بحر فتاده ام چو ماهی /تا یار مرا به شست گیرد

آنچنان محو زيبايي و جمال يار شدم كه از حسرت اين عشق خود را چونان ماهي به درياي حيرت غرقه كرده ام تا شايد از سر شانس و اقبال به دست يارم صيد شوم.

در پاش فتاده ام به زاری / آیا بود آنکه دست گیرد

به پاي يارم افتاده ام به گريه و زاري ...خدايا آيا ميشود كه او از سر محبت دستي از من من ناتوان بگيرد؟

خرم دل آنکه همچو حافظ /جامی ز می الست گیرد

شادي از آن دل حافظ است و يا اينكه خوشابحال حافظ شيرازي كه بجاي اينكه مثل من در پاي اين بت زيبا روي افتاده باشد...
جام مي اي از زمان الست..گرفته است و سرخوش و مست از آن است( زمان صفر وجودي در عالم ذر..كه اشاره به آيه اي از سوره اعراف دارد كه مضمون آيه يادآوري عهد خداوند با انسان است كه ميفرمايد اي بندگان من آيا من خداوند شما هستم ...؟ و بندگان ميگويند...آري... و اين يادآوري پيمان چنان ايجاد شوق و شور در مردمان ميكند كه چونان حلاوت سرمستي شراب را دارد. و اين مستي نشانه ايي از معرفت و وصول به حقيقت وجودي است...)

اميدوارم تونسته باشم يه مفهوم كلي از اين ابيات رو براتون تشريح كرده باشم.
شادباشيد.
ممنون دوستم خیلی خیلی:gol:

سرزده

عضو جدید
سلام دوستان
استاد ما گفتن در باره آقای سعید بیابانکی تحقیق کنیم، آیا کسی در این زمینه اطلاعاتی دارند، مشخصات شخصی و زندگی نامه، تألیفات، آثار، سبک شعر و...
باتشکر

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
استاد ما گفتن در باره آقای سعید بیابانکی تحقیق کنیم، آیا کسی در این زمینه اطلاعاتی دارند، مشخصات شخصی و زندگی نامه، تألیفات، آثار، سبک شعر و...
باتشکر
اووووه جدي؟؟؟:surprised:
ايشون استاد ما بودندالبته توي يه مقطع خيلي كوچيك...... هيچ اطلاعات دقيقي ازايشون ندارم...نميدونم الان در چه حال و وضعيتي هستند.:redface:

ببين اينجا ميتونه كمكت كنه عزيزجان
http://www.cloob.com/name/sangcheen

roshy

عضو جدید
سوال غیر کشاورزی / همکاری در نشریات

سوال غیر کشاورزی / همکاری در نشریات

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]سلام[/FONT][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]
[/FONT]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif] من تقریبا از هشت سالگی شروع به نوشتن داستان کردم. علاقه زیادی به نوشتن داستان مخصوصا نویسندگی در زمینه کودکان دارم . در سال 76 نیز مجوز چاپ و شابک از ارشاد اسلامی اذربایجان شرقی برای داستان کوتاه خود با نام درجستجوی خانواده دریافت کردم اما به علت عدم اطلاعات کافی از شرایط نشر از انتشار کتاب خودداری کردم و اکنون با سایت ای ای کتاب اشنا شده و کتاب را برای چاپ در قسمت در انتظار ناشر معرفی کردم.من دست نوشته ها و اشعار و داستان هایی برای کودکان نیز دارم و دوست دارم با نشریات همکاری داشته باشم.لطفا اگر کسی از شرایط [/FONT][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]همکاری با نشریات اطلاعاتی داره یا از کلاس های نویسندگی و روزنامه نگاری و خبرنگاری و عکاسی و فیلمنامه نویسی و نمایشنامه نویسی و کلا کلاس های هنری به صورت انلاین و یا حضوری در سطح شهر تبریز با عطا گواهی معتبر اطلاعاتی داره با ایمیل من یا در قسمت نظرات آنها رو مطرح کنه ضمنا اگر از مسابقات داستان نویسی و... هم خبردار شدین بگین. [/FONT]:redface:

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]یه دفتر شعر هم دارم که سرودهامو داخلش جمع کردم.[/FONT]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]ممنون[/FONT]:smile::gol::gol::gol:

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]
[/FONT]

[FONT=times new roman,times,serif]
[/FONT]

sahara2

کاربر فعال
درخواست متن كتاب

درخواست متن كتاب

هر كسي متن كتاب التـّـوسّـل إلي التـّـرسّـل (انشاء و تأليف بهاءالدين محمدبن مؤيد بغدادي، مقاله و تصحيح احمد بهمنيار استاد دانشگاه) رو داره برام ارسال كنه.

Word‌ يا pdf هر كدومو داشتين زحمتش رو بكشين ممنون ميشم.

ashkan 261

کاربر فعال
درخواست منابع نمونه نامه های رسمی

درخواست منابع نمونه نامه های رسمی

سلام خدمت کلیه بزرگواران

من بدنبال منابعی جهت رویت نمونه امضاها و نامه های رسمی و اداری هستم ، از درخواست ها گرفته تا دستور ها ، لطفا در این خصوص راهنمایی کنید

با تشکر

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال در مورد شمس و مولانا

سوال در مورد شمس و مولانا

سلام دوستان:gol:
من میخوام با شخصیت شمس و ارتباطش با مولانا بیشتر آشنا بشم
اگه کسی تو این زمینه اطلاعاتی داره ممنون میشم کمک کنه یا اگه کتاب خوبی سراغ دارید لطفا معرفی کنید
پیشاپیش سپاسگذارم :)

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اين يه بيت شعر نامرتب و ميشه برام مرتبش كنيد؟
حرم_شد_محرم_يار_در_كه_بماند_ هر _دل
ندانست_اين_در_وانكه_بماند_ كار _انكار

maryam_22

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اين يه بيت شعر نامرتب و ميشه برام مرتبش كنيد؟
حرم_شد_محرم_يار_در_كه_بماند_ هر _دل
ندانست_اين_در_وانكه_بماند_ كار _انكار

هر که شد مَحرم دل در حرم یار بماند
وآن که این کار ندانست در انکار بماند

حافظ

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان لطفا مرتبش كنيد:
گذرست _ جهان _ و _ چون_ در _ شادي _ غم _ حافظا
دارم _ خود _ من _ تن است_ خوش _ خاطر _ كه _ بهتر

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان لطفا مرتبش كنيد:
گذرست _ جهان _ و _ چون_ در _ شادي _ غم _ حافظا
دارم _ خود _ من _ تن است_ خوش _ خاطر _ كه _ بهتر
حافظا چون غم و شادی جهان در گذر است
بهتر آن است که من خاطر خود خوش دارم
غزل شماره326

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان:gol:
من میخوام با شخصیت شمس و ارتباطش با مولانا بیشتر آشنا بشم
اگه کسی تو این زمینه اطلاعاتی داره ممنون میشم کمک کنه یا اگه کتاب خوبی سراغ دارید لطفا معرفی کنید
پیشاپیش سپاسگذارم :)

1 مجله کیهان فرهنگی شماره 193 آبان 81 ازصفحه 44 تا 53 اطلاعات خوبی درمورد سوالتون داره
2 شرح جامع متنوی معنوی کریم زمانی

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام می خواستم بدونم این تاپیکی که زدم به نام شعر و دلنوشته های عاشقانه از خودتون کدوم قسمت رفته میگردم
نیست ؟؟؟

می خواستم شعرامو بذارم

maryam_22

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام می خواستم بدونم این تاپیکی که زدم به نام شعر و دلنوشته های عاشقانه از خودتون کدوم قسمت رفته میگردم
نیست ؟؟؟

می خواستم شعرامو بذارم

تاپيكش هست لازم نيست دوباره تاپيك بزني
شعراتو بذار اينجا :

قطره‌های چکیده از قلم من (سروده‌هاي اعضاي تالار)

دخترپرتقال

عضو جدید
یه مقاله

یه مقاله

سلام دوستان:)دنبال یه سری مطلب در مورد سهراب سپهری میگردم برای مقاله م.شما مطلب یا مقاله ای دارید که کمکم کنه؟

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
می تونم یه تا پیک بزنم به این عنوان مناظره عاشقانه گفتم..............گفت............
مانند

گفتم که چرا صورتت از دیده نهانست
گفتا که پری را چکنم رسم چنانست
گفتم که نقاب از رخ دلخواه برافکن
گفتا مگرت آرزوی دیدن جانست
گفتم همه هیچست امیدم ز کنارت
گفتا که ترا نیز مگر میل میانست
گفتم که جهان بر من دلتنگ چه تنگست
گفتا که مرا همچو دلت تنگ دهانست
گفتم که بگو تا بدهم جان گرامی
گفتا که ترا خود ز جهان نقد همانست
گفتم که بیا تا که روان بر تو فشانم
گفتا که گدا بین که چه فرمانش روانست
گفتم که چنانم که مپرس از غم عشقت
گفتا که مرا با تو ارادت نه چنانست
گفتم که ره کعبه بمیخانه کدامست
گفتا خمش این کوی خرابات مغانست
گفتم که چو خواجو نبرم جان ز فراقت
گفتا برو ای خام هنوزت غم آنست

RZGH

عضو جدید
کاربر ممتاز
می تونم یه تا پیک بزنم به این عنوان مناظره عاشقانه گفتم..............گفت............
مانند

موافقم ...............منم هستم.........................

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مانند

درود بر شما
اين جستار را ميتوانيد در تالار اشعار و صنايع شعري ايجاد كنيد در اسرع وقت تائيد خواهد شد ذكر نام شاعر الزاميست
دوستان براي درخواست ايجاد جستار به دفتر تالار مراجعه كنند ممكن است اينجا دير رسيدگي شود
سپاس فراوان

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

ببخشید تاپیکی هست که اونجا خلاصه ی داستان ها باشه؟؟ممنون
درود بر شما
چنين جستاري تا انجايي من خبر دارم در تالار داستان موجود نمي باشد ولي براي اطمينان بيشتر درخواست خود را در دفتر تالار داستان بدهيد در صورت صلاحديد مليسا ايجاد خواهد شد
موفق و پيروز باشيد

fatemeh joon

عضو جدید
چرا در ادبیات تمام عشق ها هجران است؟

چرا در ادبیات تمام عشق ها هجران است؟

چرا لیلی به مجنون نمی رسد؟! یا چرا شیرین به فرهاد نمی رسد و غیره و غیره..............

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام بچه ها خوبین ؟

دوست دار بهتره یا دوستدار

مثلا:
دوستدار محیط زیست
یا
دوست دار محیط زیست ؟
متشکرم :gol: