سئوال و درخواست در تالار ادبيات

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی

سلام
به نظر من دوستدار درسته
تو فرهنگ عميد هم كه چك كردم نوشته بود دوستدار ....

سلاممم دستتون درد نکنه. خوب اینی که گفتین (فرهنگ عمید) چطوریه از کجا میشه تهیش کرد.... ؟ مرسی مریم جان :gol:

sahar_7211

عضو جدید
سلام
بچه ها شايد در خواست من متفاوت از همه سوال ها و درخواست هاي اينجا باشه.اما به كمك فوري شما احتياج دارم.استاد ادبياتمون يك مقاله درباره نقش اسطوره و ادبيات در بناهاي معماري(باستاني) خواسته.مثل تخت جمشيد-طاق كسري-چغازنبيل و...
گفته مال كشور ها و تمدن هاي ديگه هم ميشه.خودمون بايد يه تحليلي توش انجام بديم و مقدمه اش خيلي مهمه.
توي گوگل هرچي سرچ كردم چيزي كه مناسب باشه پيدا نكردم.لطفا يكي كمكم كنه.اخه فقط تا 30ام وقت دارم.
مرسي.:gol:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام من یه پیشنهاد داشتم برای تالار ادبیات اگه امکانش هست یه بخشی باز بشه به نام دلنوشته های اعضای باشگاه مهندسان هر کسی برای خودش یه دلنوشته داشته باشه میتونه از دست نوشته های خودش باشه یا هر چیزی دیگه که از خودش نباشه . میخواستم چند تا مسابقه از خود دلنوشته های بچه ها بذارم این جوری هم همه یه دلنوشته دارند هم اینکه میتونید دلنوشته های بچه ها رو بخونیم و نظر بدیم و هم اینکه چند تا مسابقه عالی برگزار کنیم حالا باز نظر شما عزیزان مهم

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
سلام من یه پیشنهاد داشتم برای تالار ادبیات اگه امکانش هست یه بخشی باز بشه به نام دلنوشته های اعضای باشگاه مهندسان هر کسی برای خودش یه دلنوشته داشته باشه میتونه از دست نوشته های خودش باشه یا هر چیزی دیگه که از خودش نباشه . میخواستم چند تا مسابقه از خود دلنوشته های بچه ها بذارم این جوری هم همه یه دلنوشته دارند هم اینکه میتونید دلنوشته های بچه ها رو بخونیم و نظر بدیم و هم اینکه چند تا مسابقه عالی برگزار کنیم حالا باز نظر شما عزیزان مهم

سلام دوستِ عزیز:

جستارِ زیر مربوط به دلنوشته هایِ دوستانه که بوسیلآ خودِ دوستان نقد هم میشه.

اگه قراره غیر از دلنوشته شخصی باشه که میشه پستها رو در جستار هایِ دیگر تالار جا داد.

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/47847-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D9%84-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

ممنون

mohsen117

عضو جدید
مهم :کتابهای مجازی عبید زاکانی چطور میتونم پیدا کنم؟

مهم :کتابهای مجازی عبید زاکانی چطور میتونم پیدا کنم؟

سلام خدمت همه دوستان خوبم در تالار ادبیات

کسی میتونه کتابای عبید زاکانی چه به صورت فایلPDF و چه لینک دانلودشو، یرام اینجا پیدا کنه و بذاره..
من چند روز پیش که امتحان فارسی عمومی داشتیم،وقتی به درس عبید رسیدم،علاقمند شدم بیشتر با آثارش آشنا بشم

من طنز رو زیاد دوست دارم و بعضی وقتا تو جمع که نشستیم،چشمه ای از هنری که خدا بهم دداده رو،آشکار میکنم.

از دوستان گلم میخام،اگه کتاب فارسی خوب و روان و ساده ای رو از ایشان دارند، برام آپ کنید.خیلی مشتاقم واسه خوندنشون

سپاسگذارم

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجا ترانه سرای خوب هم داریم؟

اگه کسی هست لطفا یه پیغام خصوصی به من بده و بگه

میخوام ببینم اگه ترانه ی خوب داره ازش بگیرم واسه خوندن

ممنون

n.sara

عضو جدید
معنی یک ضرب المثل

معنی یک ضرب المثل

سلام
میشه از شماها که تو این تالارین و حتما همتون با ادبیات اشنایی دارین بپرسم معنی این ضرب المثل
جنگ اول به از صلح اخر
چیه؟
به نظر من تو معنیش که دقیق بشی اشتباست.شاید هم من درست متوجه نشدم
میشه توضیح بدین
ممنون

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
سلام
میشه از شماها که تو این تالارین و حتما همتون با ادبیات اشنایی دارین بپرسم معنی این ضرب المثل
جنگ اول به از صلح اخر
چیه؟
به نظر من تو معنیش که دقیق بشی اشتباست.شاید هم من درست متوجه نشدم
میشه توضیح بدین
ممنون

سلام دوستِ عزیز...:gol:

به نظرم منظور از این ضرب المثل اینه :

قرار مدار گذاشتن در اوّلِ کار و همه چی رو روشن کردن(رک و بی پرده حرف زدن) ،بهتر از تفاهمِ بعد از دلخوریه.

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام
ابزار و افراز
چه فرقی با هم دارن؟! :D کاربردشون در کجاست؟ متشکرم

maryam_22

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ابزار و افراز
چه فرقی با هم دارن؟! :D کاربردشون در کجاست؟ متشکرم
سلام
ابزار و افزار منظورتونه ديگه ؟ چون افراز كه اصلا يه چيز ديگه است :D

اين دو كلمه ابزار و افزار فكر نميكنم در معنا با هم تفاوتي داشته باشن ...

كتاب لغت نامه درباره اين دو كلمه اينو ميگه :

ابزار : آلت ، هر چه به وسيله آن كاري انجام بدهند، افزار و اوزار هم مي گويند.
افزار : آلت ، هر چه به وسيله ان كاري انجام بدهند، هر آلتي كه كارگران و پيشه وران با ان كار كنند از تيشه و اره و چكش و آچار و امثال انها، ابزار و اوزار و فزار هم گفته شده.

fatemeh joon

عضو جدید
سلام گلابتون عزیز.....
می خواستم بدونم آیا از جناب دکتر قمشه ای سخنرانی یا مقاله ای در مورد نظامی داری که برای دوستاران ادبی بذاری....
ممنون....موفق باشی......

polsar_rav

عضو جدید
سلام و شبتون خوش
من یه فایل صوتی از یکی از اشعار آقای حمید مصدق با صدای خودشون رو می خواستم
شما اطلاع دارید کجا می تونم پیداش کنم؟
سپاس

MEHDI10191373

عضو جدید
مقاله

مقاله

سلام من یک مقاله نیاز دارم به مدیریت ادبیات همراه با شعر وداستان لطفا کمک کنید باتشکر نوشته ی پسر اهوازی مهدی:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

Shadow o_0

عضو جدید
سلام دوستان عزیز............... یلداتون مبارک///
میخواستم بدونم کسی تلفظ واژه "سریانی" که [FONT=&quot]یلدا برگرفته از واژه[/FONT][FONT=&quot]‎[/FONT][FONT=&quot]ای سریانی است و مفهوم آن « میلاد» است .
رو میدونه؟؟؟؟
و اینکه چی هست سریانی!!!؟؟؟
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]

mohandes34

اخراجی موقت
معنی این اسمهاچیه؟

معنی این اسمهاچیه؟

معنی فرازمند و فرزانفر چیه؟
می خوام فامیلی ام را عوض کنم .کدام قشنگ تره

immigrant

عضو جدید
یه سوال از مدرسان محترم ادبیات

یه سوال از مدرسان محترم ادبیات

سلام دوستان
بنده نیازمند یه راهنمایی از سمت کسانی که در حوزه تدریس این رشته اند هستم.خانمی ۶۰ ساله میشه گفت دوران ابتدایی رو تموم کرده و الان در مورد خوندن کتابها هیچ مشکلی نداره ولی نوشتارش خیلی ضعیفه .بنده خیلی سعی کردم که کمکش کنم .از جمله سازی و انشا نویسی شروع کردم و بعضی لغات رو هم بهش دیکته گفتم تا از معلوماتش کمک بگیره و بهتر تو ذهنش بمونه اما فقط تا زمانی که باهاش کار میکردم خوب بود الان که دیگه درسام اجازه نمیده باهاش باشم دوباره به مشکل برخورده.تمام این کتابای املای سبزو مهارت نوشتن و ...که مال دوران ابتداییه خیلی راحت مینویسه .من نمیدونم چه کتابی رو بهش پیشنهاد کنم.ایشون هر روز مطالعه داره و خلاصه نویسی هم میکنه .آهان شرایط زندگیش هم بهش اجازه نمیده بره مدرسه شبانه.راستش واسه خودم هم عجیبه که با این تلاش مستمر تکنیک نوشتاری ایشون تغییری نمیکنه.ممنون میشم یه راهکار مناسب بهم بدین.;)

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
معنی فرازمند و فرزانفر چیه؟
می خوام فامیلی ام را عوض کنم .کدام قشنگ تره

سلام دوستِ عزیز....:gol:

خسته نباشید:

با مراجعه به فرهنگِ فارسیِ عمید این دو کلمه به همین صورت در کتاب نبود ولی:

در موردِ فرازمند:

1-فراز به معنیِ:بلندی ؛بالا ، سر بالایی ( در مقابلِ نشیب)...

2-مند به معنیِ:صاحب ؛ دارنده

در موردِ فرزانفر :

1- فرزان به معنیِ :حکیم ؛دانا ؛ عاقل ؛ خردمند...

2-فر به معنیِ:شان ؛شکوه ؛ زیبایی ؛فروغ...

موفق باشید

product man

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان عزیز و میهن پرست ، با وجود کلی کار و گرفتاری و مشغله شرکت اومدم و خودم و رسوندم به باشگاه تا این روز را که مصادف هست با سالروز به دنیا آمدن شخصیتی بزرگ و آرمانی که تمام عمر خویش را صرف ایران و ایرانی کرد و زبان شیرین و دلکش پارسی را در دل وجان ما ایرانیان زنده نگاه داشته است را اعلام ، ما در قبال چنین شخصیتی به تاریخ مدیونیم و این دین بزرگ بر گردن تمام پارسی زبانان تا ابد باقی خواهد ماند...............

زنده باد هر ایرانی پارسی زبانی که به ایرانی بودنش افتخار می کند و مهمتر از آن ایرانیانی که نام و یاد اسطوره های پیشین خویش را زنده نگاه داشته و برای آرمانهایشان جان بر کف خواهند بود.........
جای افسوس دارد که در تقویم ما ایرانیان چنین روزی را با رنگ سفید بر کاغذ سفید نوشته اند ....... افسوس

دوستان عزیز هر کس شعر یا نوشته ای از فردوسی پاکزاد را به یاد دارد می تواند در این تاپیک به ثبت رساند وخود را در بزرگداشت تنها شاعر آزادیخواه و سرکش تاریخ ما ایرانیان سهیم گرداند ............

هر کجا می رومیم می گویند ؛ سیاسی نگویید ، سیاسی ننویسید ، سیاسی فکر نکنید و سیاسی ......................
آخ ای سیاست ................. همه چیز ما رو گرفتی ................

tero

عضو جدید
با سلام به همگی ...
من توی تالار ادبیات دنبال آرایه های ادبی میگردم چیزی پیدا نکردم . کسی میتونه کمکم کنه راجع به آرایه مجاز در اشعار مولوی؟
در حد یکی دو مثال نمیخوام .
میخوام گسترده باشه. مقاله ای سایتی مطلبی ...

Jeffff

عضو جدید
سعدی

سعدی

سلام،

میشه برام این شعرو توضیح بدین (اگه امکان هست مفصلتر ویا مثال باشد).

تو نه مثل آفتــــــــابی که حضور و غیبت افـــــــتد
دگران روند و آینـــــــــــد و تو همچنان که هستی

ممنونم.

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
سلام،

میشه برام این شعرو توضیح بدین (اگه امکان هست مفصلتر ویا مثال باشد).

تو نه مثل آفتــــــــابی که حضور و غیبت افـــــــتد
دگران روند و آینـــــــــــد و تو همچنان که هستی

ممنونم.

درود...:gol:

به نظرم وصفی از همراه بودن مخاطبِ شعر هست با شاعر.

آفتاب با طلوع و غروبش ناپایداره , دیگران می روند و می آیند...اما تو همواره با منی.

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی میتونه با کلمات برگ،رنگ،صدا،آشنا ی شعر کوچولو یا قطعه یا ججمله زیبا بگه؟

رفتی .....بی خداحافظ ....بی خبر ..بی صدا ....

رفتی و من به انتظار معجزه نگاه دوباره ات ......اسمان را قسم به باران چشمان کوچه های منتظر گرفته ام ....

صحنه رفتنت را ندیدم .....صدای پای رفتنت را نشنیدم ......و این مرا از تمام بی قراری ها کابوسیست از غم ....

دیگر نیستی .....و از نبودنت دیگرهیچ اشنایی نیست .....همه چیز با رفتنت بوی نیستی گرفته است ...کابوس فاصله ها .....

ساکن شدم کلبه ی سوخته ی سرنوشت رویاهایم بدون تو را ....

احساس غربت را به تقدیرم بخشیدی ....

و رنگ به رنگ ارزوهایم را خاکستری ....

من از فاصله خستم .....خسته از تو رو ندیدن ....من اروم نمیگیرم .....تمام دلخوشیم تو بودی .....

غروب نگاهت را به ساحل قلبم بخشیدی و رفتی ....و برگهای تقویم دفتر دلم را نیمه تمام به سیاهی غربت چشمان بخشیدی .....

من دیگر زنده نیستم ...

رفتی و ندانستی که قلب مرا نیز همراه خود خواهی برد //////......

برگرد ....

برگرد .............

مانی

آخرین ویرایش:

IranSatellite

عضو جدید
سلام
دوستان کسی میتونه این چند تا بیت رو برام بیت به بیت معنی کنه؟

خبر داری که سیاحان افلاک ... چرا گردند گرد مرکز خاک
چه می خواهند ازین محمل کشیدن ... چه می جویند ازین منزل بریدن
چرا این ثابت است آن منقلب نام ... که گفت این را بجنب آن را بیارام
قبابسته چو گل در تازه رویی ... پرستش را میان بستند گویی
مرا حیرت بدان آورد صد بار ... که بندم اندرین بتخانه زنار
ولی چون کرد حیرت تیزگامی ... عنایت بانگ برزد کای نظامی
مشو فتنه برین بتها که هستند ... که این بتها نه خود را می پرستند
همه هستند سرگردان چو پرگار ... پدید آرنده خود را طلب کار
مرا بر سیر گردون رهبری نیست ... چرا کاین سیر دانم سرسری نیست
اگر دانستنی بودی خود این راز ... یکی زین نقش ها دردادی آواز
ازین گردنده گنبدهای پرنور ... به جز گردش چه شاید دیدن از دور
ولی در طبع هر داننده یی هسد ... که با گردنده گرداننده یی هست