سئوال و درخواست در تالار ادبيات

sepehr.2401

عضو جدید
سلام دوستان من به یه دوخط شعر :D نیاز دارم ، خیلیم گشتم اما چون واسه یه نفر مهم میخوام هیچکدومو نپسندیدم:( ، از شعرم چیزی زیادی بلد نیستم ، از دوستان متخصص میخوام شبیه( با همین مفهوم ) این شعری که در زیر میزارم بازم برام شعر بزارن شاید کار منم راه بیفته :w27:

گرچه میدانم نمي‌آيد،ولي هردم از شوق
سوي درمي‌آيم و هرسو،نگاهي میکنم

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان من به یه دوخط شعر :D نیاز دارم ، خیلیم گشتم اما چون واسه یه نفر مهم میخوام هیچکدومو نپسندیدم:( ، از شعرم چیزی زیادی بلد نیستم ، از دوستان متخصص میخوام شبیه( با همین مفهوم ) این شعری که در زیر میزارم بازم برام شعر بزارن شاید کار منم راه بیفته :w27:

گرچه میدانم نمي‌آيد،ولي هردم از شوق
سوي درمي‌آيم و هرسو،نگاهي میکنم
سفرهای تنهایی همیشه بهترند

کنارِ یک غریبه می نشینی

قهوه ات را می خوری

سرت را به پشتی صندلی تکیه میدهی تا وقت بگذرد

به مقصد که رسیدی

کیف و بارانی ات را بر میداری

به غریبه ی کنارت سری تکان می دهی

و می روی

همین که زخمِ آخرین آغوش را به تن نمی کشی

همین که از دردِ خداحافظی به خود نمی پیچی

همین که تلخی یک بغض را با خودت از شهری به شهری نمیبری

همین یعنی " سفرت سلامت "

فانوس خیس

عضو جدید
کاربر ممتاز
کی معنی این شعرو میدونه؟

لنگ و لوک و خفته شکل و بی ادب
سوی حق می غیژ و او را می طلب

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دیکشنری فارسی- فارسی

دیکشنری فارسی- فارسی

دوستان جای تاسف داره کلی گشتم تو نت هر دیکشنری که فکرشو بکنین به صورت رایگان برای دانلود بود جز دیکشنری فارسی به فارسی.........
ممنون میشم اگه کسی داره بزاره
با تشکر

سپیده معمار

عضو جدید
سیرتحول ادبیات ایران

سیرتحول ادبیات ایران

سلام به دوستان گرامی
بچه ها میشه تو زمینه ادبیات کمکم کنید؟
میخوام دررابطه با اینکه ادبیات ایران تو گذشته چی بوده و از گذشته تا حالا چه تغییراتی کرده،بدونم...
ممنون میشم راهنمایی کنید.

dani.dana

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
سوالی داشتم ولی نمی دونستم کجا بیان کنم؛ این تاپیک رو دیدم اگه ایرادی نداشته باشه اینجا یگم؟ من ذهن اشفته ایی دارم برای اینکه از دست افکارم راحت بشم یکی از دوستانم گفت که داستان بنویسم منم چند تا طرح کلی تو ذهنم دارم اما نمی دونم چطور بنویسم از کجا شروع کنم؟ چطور بنویسم؟ باید کلاس برم؟ سر رشته ایی در زمینه ادبیات ندارم لطفا راهنماییم کنید

باران7

کاربر فعال
سلام من منابع کنکور کارشناسی ارشد ادبیات محض رو می خوام....می خوام بدونم اونایی که قبول شدن چه کتابایی خوندن نویسنده کتاب کی بوده؟ انتشارات چی؟مرسی

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
متن برای تقدیر نامه دانشجویی

متن برای تقدیر نامه دانشجویی

سلام. وقت بخیر
من یک متن می خوام برای تقدیر و تقدیر نامه از دانشجویان
کسی هست که لطف کنه این متن رو برام تنظیم کنه؟ نمیدونم چطوری و از کجا شروع کنم

متشکرم
:gol:

parande

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ميشه مفهوم اين مصرع رو بهم بگيد:
شب آرامتر از پلك تو را مى بندم.

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
سلام ميشه مفهوم اين مصرع رو بهم بگيد:
شب آرامتر از پلك تو را مى بندم.
سلام عزیز

تو چه رازی كه بهر شیوه تو را می جویم
تازه می یابم و بازت اثری پیدا نیست

شب كه آرام تر از پلك تو را می بندم
در دلم طاقت دیدار تو تا فردا نیست

محمد علی بهمنی

در کل به نظرم راز و نیاز شاعر است در خلوتش با معبودش ، و نومید از دیدار معبود بعد از سپری شدن شب

marmar00

عضو جدید
فاطمه غلامرضایی کهن

فاطمه غلامرضایی کهن

سلام دوستان
آیا کسی اطلاعاتی در مورد زندگینامه سر کار خانم دکتر فاطمه غلامرضایی کهن از دانشجویان دکتر عبدالحسین زرین کوب که اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه کرمان هستند داره؟
اگر کسی راجع به محل تولد و رشد ونمو و مدارک علمی و تحصیلات و فرصت مطالعاتی و موضوع های پایان نامه ایشون در دوره های کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری دارن در اختیار اینجانب قرار بده ممنون میشم.

maryam.t.azadeh

عضو جدید
با سلام به تک تک اعضا گرامی باشگاه مهندسان ایران
در طی دو سال اخیر، یک رمان نوشتم برای تحلیل شرایط بد و ناگوار خواننده های ایرانی مقیم لس آنجلس. این کتاب، در واقع یک هشدار هست به تک تک مردم ایران که به شرایط وخیم و ناراحت کننده این هنرمندان عزیز آگاه بشن. همچنین تحلیل چراهایی که موجب کوچ اجباری این عزیزان شد و درک این حق کشی و.....
تاریخ انتشار این رمان، بین 25 آذر تا 10 دی ماه امسال هست. یعنی یه چیزی بین سه هفته تا یک ماه و نیم دیگه. برام باعث خوشحالی خواهد بود اگه شما دوستان خوبم و همچنین هر عزیز نازنینی که داره این پست رو مطالعه میکنه، این کتاب رو تهیه کنن و بخونن.
علی رغم مشکلات خاص و عدیده ای که در مسیر نگارش این کتاب و ارایه دادن اون به ناشر و سایر مسایل جانبی، متحمل شدم، همچنین سختی و دشواری خاص نوشتن چنین رمانی که مضمونش در این زمینه باشه، الان حس واقعا خوبی دارم و صمیمانه آرزو دارم در هنگام نشر این کتاب، استقبال مردمی قابل قبول باشه. زیرا قرار هست یک واقعیت بیان بشه. منتظر اخبار بعدی باشین. به محض انتشار کتاب در بازار، تک تک اعضا گل باشگاه مهندسان رو در جریان قرار خواهم داد.
دوستدار شما مریم آزاده

mansourblogfa

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام به تک تک اعضا گرامی باشگاه مهندسان ایران
در طی دو سال اخیر، یک رمان نوشتم برای تحلیل شرایط بد و ناگوار خواننده های ایرانی مقیم لس آنجلس. این کتاب، در واقع یک هشدار هست به تک تک مردم ایران که به شرایط وخیم و ناراحت کننده این هنرمندان عزیز آگاه بشن. همچنین تحلیل چراهایی که موجب کوچ اجباری این عزیزان شد و درک این حق کشی و.....
تاریخ انتشار این رمان، بین 25 آذر تا 10 دی ماه امسال هست. یعنی یه چیزی بین سه هفته تا یک ماه و نیم دیگه. برام باعث خوشحالی خواهد بود اگه شما دوستان خوبم و همچنین هر عزیز نازنینی که داره این پست رو مطالعه میکنه، این کتاب رو تهیه کنن و بخونن.
علی رغم مشکلات خاص و عدیده ای که در مسیر نگارش این کتاب و ارایه دادن اون به ناشر و سایر مسایل جانبی، متحمل شدم، همچنین سختی و دشواری خاص نوشتن چنین رمانی که مضمونش در این زمینه باشه، الان حس واقعا خوبی دارم و صمیمانه آرزو دارم در هنگام نشر این کتاب، استقبال مردمی قابل قبول باشه. زیرا قرار هست یک واقعیت بیان بشه. منتظر اخبار بعدی باشین. به محض انتشار کتاب در بازار، تک تک اعضا گل باشگاه مهندسان رو در جریان قرار خواهم داد.
دوستدار شما مریم آزاده

به موضوع خوبی پرداختی اما بهتر نبود تو اینترنت منتشرش میکردید؟ منظورم این نیست به صورت رایگان باشه نه
اما خودتون که بهتر میدونید کتابی که چاپ میشه دیگه کتاب شما نیست کلی ممیزی روش خورده و کلی هم خودتون دچار خودسانسوری شدید پس از الان مشخصه اخر کتاب به کجا ختم میشه
موفق باشی عزیزم

maryam.t.azadeh

عضو جدید
مرسی اقا منصور

متوجه نظرتون شدم و حرف تون کاملا درسته. اما خب من اصلا رایگان بودن یا نبودنش برام مهم نیست چون فقط هدفم خدمت به اون عزیزان غربت نشین هست. به همین خاطر بحث بازگشت مادی واسم ملاک نیست.
پخش در اینترنت دو تا مشکل داشت:
1- تعداد افرادی که کتاب رو میخرن و میخونن کمتر میشن. خصوصا نسل میانسال ها که معمولا میانه ای ندارن با کتاب های اینترنتی و فرمت پی دی اف و....
2- خب من تو ایران زندگی میکنم و مایل نبودم و نیستم دچار دردسر قانونی بشم. مجوز وزارت ارشاد دریافت شده ولی خب تموم تلاشم رو کردم که محتوا و پیامش واضح باشه.
به یاری خدا بعد از انتشار، مشکل قانونی نباس قاعدتا پیش بیاد.

mobinaaaa

عضو جدید
مرسی اقا منصور

متوجه نظرتون شدم و حرف تون کاملا درسته. اما خب من اصلا رایگان بودن یا نبودنش برام مهم نیست چون فقط هدفم خدمت به اون عزیزان غربت نشین هست. به همین خاطر بحث بازگشت مادی واسم ملاک نیست.
پخش در اینترنت دو تا مشکل داشت:
1- تعداد افرادی که کتاب رو میخرن و میخونن کمتر میشن. خصوصا نسل میانسال ها که معمولا میانه ای ندارن با کتاب های اینترنتی و فرمت پی دی اف و....
2- خب من تو ایران زندگی میکنم و مایل نبودم و نیستم دچار دردسر قانونی بشم. مجوز وزارت ارشاد دریافت شده ولی خب تموم تلاشم رو کردم که محتوا و پیامش واضح باشه.
به یاری خدا بعد از انتشار، مشکل قانونی نباس قاعدتا پیش بیاد.

من خودم هم نسخه چاپی رو ترجیح میدم البته قبل دهه 70 :D

ا

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من یه سوال دارم
این شعر شاعرش کیه؟
گفتم نگارا تا به کی امروز و فردا میکنی؟

ebadi69

عضو جدید
دوستای عزیز من چندتا شعر نو میخام که توش پنجره ایینه نور اب
از این چیزا داشته باشه که بتونم تو طرحم ازش استفاده کنم
مثلا این جور چیزا
من از این پنجره تا نور خدا خواهم رفت
یا ایینه ای دربرابر اینت میگذازم تا ازتو ابدیتی بی پایان سازم
ممنون میشم کمکم کنین

مزیدی

عضو جدید
سلام یه سوال دارم.
دخترم کلاس سوم دبستان هست علاقه زیادی به نوشتن داره حتی دفتری داره که داستانهاش رو توی اون می نویسه و شخصیتهای رو نقاشی می کنه و برای هر داستانی اسم گذاشته.
کتابی هست تا بتونم تهیه کنم برای راهنمایی بیشتر دخترم.ونکات نویسندگی رو به زبان ساده نوشته باشه.
ممنون میشم جواب بدید

aa-amini

عضو جدید
درخواست کمک برای میناو پلنگ!

درخواست کمک برای میناو پلنگ!

سلام دوستان...بچه ها کسی یه سری عکس از داستان مینا و پلنگ داره برام بفرسته ...واسه تحقیق دانشگام میخام فوریه ممنون میشم.

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها
اینکه قیصر میگه
در میان این همه اگر تو چقدر بایدی....
رو یکی درست تفسیر میکنه؟
من دوستش دارم اینو.. ولی فقط لذتش رو میبرم.. درک درستی ازش ندارم فکر بهش میکنم گیج میشم
مرسی

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به بچه های خوب ادبیات .....

من قراره یه تحقیق کوچولو کنم ....و به کمک شما عزیزان نیازمندم ....

من باید رو " مفهوم شعر در معماری " یه پاور پویینتی ارائه بدم ......و چون در این زمینه کتابی نیست .....خواستم به شما مراجعه کنم ....

کسی شعری داره که توش به معماری تاکید بکنه ؟؟؟ یا اصلآ اصول ساختمونو کلآ هر چیزی که مربوطه ؟؟؟؟؟؟

یا اینکه شعری هست که معنی کردنی مفهومشو تقریبآ برسونه و اونو ترکیب کنیم با معماری؟؟؟

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز

من باید رو " مفهوم شعر در معماری " یه پاور پویینتی ارائه بدم ......و چون در این زمینه کتابی نیست .....خواستم به شما مراجعه کنم ....

کسی شعری داره که توش به معماری تاکید بکنه ؟؟؟ یا اصلآ اصول ساختمونو کلآ هر چیزی که مربوطه ؟؟؟؟؟؟

یا اینکه شعری هست که معنی کردنی مفهومشو تقریبآ برسونه و اونو ترکیب کنیم با معماری؟؟؟

شوما فعلن واسآ تو صف من قبل تو سوال موهومم رو پرسیدم ... شبا خوابم نمیبره تا جوابش رو نگیرم

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
بچه ها
اینکه قیصر میگه
رو یکی درست تفسیر میکنه؟
من دوستش دارم اینو.. ولی فقط لذتش رو میبرم.. درک درستی ازش ندارم فکر بهش میکنم گیج میشم
مرسی

سلام لیموییِ عزیز

دوستِ عزیزتفسیر اشعار خودش یه علمه که من بیسواد این اجازه رو به خودم نمیدم که بخوام شعری رو تفسیر کنم

با خوندن کل شعر و با اگر و مگر هایی که در ذهن شاعر بود این طور برداشت کردم که:

در میان این همه اگر خدا چقدر بایده!

مطلب زیر رو هم جایی خوندم که با دید فلسفی به شعر نگاه کرده و تفسیری از شعر نوشته :

"ذات یه شیء نسبت به بود و نبود اگه مساوی باشه، اسمش می شه ممکن!
ممکنه بشه ممکنه نشه!
و البته نمی شه یهو بشه!
قطعا یه چیزی، کسی باید تکلیف این می شه یا نمی شه رو روشن کنه،
یه علت می خواد که بیاد و بگه بشو!
اینی که بلاخره تکلیف این ممکن بیچاره رو روشن می کنه اگه خودش ممکن باشه که باز یکی رو می خواد و همین جور .......!
اما اگه ممکن نباشه... خب می شه واجب! همون باید خودمون

تو چقدر بایدی!

و حالا که ماهای ممکن شدیم موجود، حتما بایدی هست!
"

امیدوارم مفید باشه برات و کمکی کنه که مانع گیج شدنت بشه

شوما فعلن واسآ تو صف من قبل تو سوال موهومم رو پرسیدم ... شبا خوابم نمیبره تا جوابش رو نگیرم

در ضمن امیدوارم خواب شبت هم تنظیم بشه.

مرسی

آخرین ویرایش:

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد

سلام عزیزم ، خسته نباشی

من متاسفانه چنین شعری سراغ ندارم ، اگه به چنین شعری برخورد کردم توی همین تاپیک اعلام می کنم

دوستانی هم که می تونن کمک کنن لطفا همین جا خبر بدن.

ممنون

salvador

کاربر فعال ادبیات
کاربر ممتاز
بچه ها
اینکه قیصر میگه
رو یکی درست تفسیر میکنه؟
مرسی

با تشکر از توضیحات کامل نغمه عزیز، و تایید فرمایشات ایشون در مورد تفسیر شعر...

خواستم یه نکته ای و هم یادآوری کنم!

اگر در زبان فارسی حرف - قید - شرط محسوب میشه، در حالی که باید-ی- فعل کمکی - کلمه استلزام - بحساب میاد.

یه مثالی میزنم در مورد فرق شرط و استلزام شاید در نگاه اول کمی بی ربط به نظر بیاد. ( مثال بهتری این وقت شب پیدا نکردم! )

واجب عینی و کفایی:

واجب عینی، واجبی است که همه مکلفین باید انجام دهند، مانند نمازهای یومیه، روزه و ...

واجب کفایی آن است که با عمل عده ای از عهده دیگران ساقط است، مانند تطهیر مسجد، تدفین میت و ...

شاید این شعر زنده یاد قیصر امین پور کمکی کنه به درک مفهومی شعر - مورد نظر - خودشون.

در عصر پیش بینی وضع هوا...

از هر طرف که باد بیاید...

در عصر قاطعیت تردید...

عصر جدید...

عصری که هیچ اصلی جز اصل احتمال، یقینی نیست...

اما من بی نام تو...

حتی یک لحظه احتمال ندارم...

چشمان تو عین الیقین من...قطعیت نگاه تو ...

دین من است....

من از تو ناگزیرم...

من بی نام ناگزیر تو می میرم.

موفق باشید.

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام لیموییِ عزیز

دوستِ عزیزتفسیر اشعار خودش یه علمه که من بیسواد این اجازه رو به خودم نمیدم که بخوام شعری رو تفسیر کنم

با خوندن کل شعر و با اگر و مگر هایی که در ذهن شاعر بود این طور برداشت کردم که:

در میان این همه اگر خدا چقدر بایده!

مطلب زیر رو هم جایی خوندم که با دید فلسفی به شعر نگاه کرده و تفسیری از شعر نوشته :

"ذات یه شیء نسبت به بود و نبود اگه مساوی باشه، اسمش می شه ممکن!
ممکنه بشه ممکنه نشه!
و البته نمی شه یهو بشه!
قطعا یه چیزی، کسی باید تکلیف این می شه یا نمی شه رو روشن کنه،
یه علت می خواد که بیاد و بگه بشو!
اینی که بلاخره تکلیف این ممکن بیچاره رو روشن می کنه اگه خودش ممکن باشه که باز یکی رو می خواد و همین جور .......!
اما اگه ممکن نباشه... خب می شه واجب! همون باید خودمون

تو چقدر بایدی!

و حالا که ماهای ممکن شدیم موجود، حتما بایدی هست!
"

امیدوارم مفید باشه برات و کمکی کنه که مانع گیج شدنت بشه

در ضمن امیدوارم خواب شبت هم تنظیم بشه.

مرسی

با تشکر از توضیحات کامل نغمه عزیز، و تایید فرمایشات ایشون در مورد تفسیر شعر...

خواستم یه نکته ای و هم یادآوری کنم!

اگر در زبان فارسی حرف - قید - شرط محسوب میشه، در حالی که باید-ی- فعل کمکی - کلمه استلزام - بحساب میاد.

یه مثالی میزنم در مورد فرق شرط و استلزام شاید در نگاه اول کمی بی ربط به نظر بیاد. ( مثال بهتری این وقت شب پیدا نکردم! )

واجب عینی و کفایی:

واجب عینی، واجبی است که همه مکلفین باید انجام دهند، مانند نمازهای یومیه، روزه و ...

واجب کفایی آن است که با عمل عده ای از عهده دیگران ساقط است، مانند تطهیر مسجد، تدفین میت و ...

شاید این شعر زنده یاد قیصر امین پور کمکی کنه به درک مفهومی شعر - مورد نظر - خودشون.

در عصر پیش بینی وضع هوا...

از هر طرف که باد بیاید...

در عصر قاطعیت تردید...

عصر جدید...

عصری که هیچ اصلی جز اصل احتمال، یقینی نیست...

اما من بی نام تو...

حتی یک لحظه احتمال ندارم...

چشمان تو عین الیقین من...قطعیت نگاه تو ...

دین من است....

من از تو ناگزیرم...

من بی نام ناگزیر تو می میرم.

موفق باشید.

با تچکور ویجه از دوستان

مرسی ممنونم: ):gol:

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام عزیزم ، خسته نباشی

من متاسفانه چنین شعری سراغ ندارم ، اگه به چنین شعری برخورد کردم توی همین تاپیک اعلام می کنم

دوستانی هم که می تونن کمک کنن لطفا همین جا خبر بدن.

ممنون

سلام خانومی .......ممنون , همچنین ....

خیلی ممنون .....

تشکررررررررررررررررررررررررر خانومم ....

نغمه جان این شعر معنیشو داری؟؟؟

http://ganjoor.net/saeb/divan-saeb/ghazalkasa/sh2265/

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
سلام خانومی .......ممنون , همچنین ....

خیلی ممنون .....

تشکررررررررررررررررررررررررر خانومم ....

نغمه جان این شعر معنیشو داری؟؟؟

http://ganjoor.net/saeb/divan-saeb/ghazalkasa/sh2265/

سلام عزیزم ،ممنونم

فک کنم این کتاب بتونه کمکت کنه عزیز:

شرح غزلیات صائب
به ترتیب کلیات امیری فیروزکوهی و براساس نسخه محمد قهرمان
دکتر محمدعلی شیخ الاسلامی (شیوا)