رفع اشکال ریاضیات-ارشد

?Why

عضو جدید
آخیش .
بالاخره این دنباله سریe لامذهب تموم شد .
تو مکانیک که فک نکنم دنباله بدن ولی واسه سری این نکات رو میشه جمع بندی کرد :
1-برای تعیین واگرایی و همگرایی ، دالامبر و کوشی و مقایسه صورت و مخرج کافین اگه نشد عدد گذاری .
2-برای تعیین مقدار همگرایی ، ادغام مدغام رو بیخیال فقط و فقط عدد گذاری .
3-هر جا دیگه هم گیر کردین ، سریع عدد گذاری .
;)

arjmand200

عضو جدید
آخیش .
بالاخره این دنباله سریe لامذهب تموم شد .
تو مکانیک که فک نکنم دنباله بدن ولی واسه سری این نکات رو میشه جمع بندی کرد :
1-برای تعیین واگرایی و همگرایی ، دالامبر و کوشی و مقایسه صورت و مخرج کافین اگه نشد عدد گذاری .
2-برای تعیین مقدار همگرایی ، ادغام مدغام رو بیخیال فقط و فقط عدد گذاری .
3-هر جا دیگه هم گیر کردین ، سریع عدد گذاری .
;)

2 3 تا مثال میزنین ؟؟
مرسی

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 44136
پاسخ گزینه 4 میشه.بنظر شما راه حلش چیه؟
با توجه به تعريف آرك سينوس، انتهاي كمان بايد در ناحيه اول يا چهارم باشد. پس:

اولين نامساوي مضاعف به ازاي هيچ مقدار صحيحي از k در ناحيه اول يا چهارم نمي‏افتد. مي‏ماند دومين نامساوي مضاعف:

hamid19395

عضو جدید
کسی حل سوال 45 رو اگه داره قرار بده
کنکور سال 90 مکانیک
یا راهنمایی کنید در مورد لاپلاس ny
چون من نصف راه رو میرم تقریبا
یعنی لاپلاس اولی و دومی که مشخص هست فکر کنم آخری رو نمیدونم!....مگه nاز لاپلاس بیرون نمیاد؟
اصلا به جوابها نزدیک هم نمیشم
شرایط اولیه نیاز نداره این سوال؟y(0)از کجا و مشتقش از کجا میاد؟!

پیوست ها

• 2.jpg
    2.jpg
    25.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
کسی حل سوال 45 رو اگه داره قرار بده
کنکور سال 90 مکانیک
یا راهنمایی کنید در مورد لاپلاس ny
چون من نصف راه رو میرم تقریبا
یعنی لاپلاس اولی و دومی که مشخص هست فکر کنم آخری رو نمیدونم!....مگه nاز لاپلاس بیرون نمیاد؟
اصلا به جوابها نزدیک هم نمیشم
شرایط اولیه نیاز نداره این سوال؟y(0)از کجا و مشتقش از کجا میاد؟!

تصوير به اندازه كافي واضح نيست، اما قابل حدسه. فكر كنم معادله لاگر باشه:

اگه همينه، از دو طرف تبديل لاپلاس بگيريد:

تا اينجا به شرايط اوليه احتياج نمي‏شه، چون بعد از ساده كردن حذف مي‏شه:

اين رو هم مي‏شه اين طور نوشت:

قسمت آخر تساوي بالا با استفاده از تجزيه كسرها به دست اومده. حالا از دو طرف انتگرال بگيريد (با فرضهاي معمول در انتگرالگيري :redface: ):

حالا كدوم گزينه درسته؟ گزينه 2، گزينه 3 و گزينه 4 هر سه درستند (البته باز هم بگم كه تصوير به اندازه كافي واضح نيست، و من اينطور مي‏بينم.) دليلش هم اينه كه تفاوت اين سه تا گزينه در يك ضريب ثابته كه با توجه به اينكه در صورت تست هيچ شرطي گذاشته نشده، C در جواب بالا مي‏تونه هر كدوم از اين ضريبهاي ثابت باشه.

اشكال از كجاست؟
با توجه به اينكه اين معادله لاگر هست و جوابش هم معلومه، طراح تست دقت نكرده و از جوابش تبديل لاپلاس گرفته. ما هم كه نمي‏دونيم چي تو ذهنش بوده. احتمالاً چندجمله‏اي لاگر تو ذهنش بوده و از ديد اون گزينه 2 درسته! (اين حدس منه، اما ممكنه دليل ديگري داشته باشه.)

توضيح ـ خيلي از تستها رو مخصوصاً در سالهاي اخير ديدم كه غلط طراحي شدن. چند وقت پيش هم يه جايي ديدم كه توي يك تست، طراح پرسيده بود كه اگه سه تا نقطه رو يه نگاشت روي سه تا نقطه ديگه بندازه، وضعيت تصوير دايره با اون نگاشت چي مي‏شه. حدس من اين بود كه توي ذهن طراح "نگاشت موبيوس" بوده. اما در صورت تست نگفته بود. بنابراين بي‏نهايت نگاشت مي‏شد براش پيدا كرد و مي‏شد ثابت كرد كه هر 4 گزينه درستند. اما حال و وقتش رو نداشتم كه اين رو ثابت كنم. واسه همين در موردش نظري ندادم. چون اينجا نظر با استدلال مي‏دي بعضيها قبول نمي‏كنن، چه برسه به نظر بي استدلال.

آخرین ویرایش:

hamid19395

عضو جدید
تصوير به اندازه كافي واضح نيست، اما قابل حدسه. فكر كنم معادله لاگر باشه:

اگه همينه، از دو طرف تبديل لاپلاس بگيريد:

تا اينجا به شرايط اوليه احتياج نمي‏شه، چون بعد از ساده كردن حذف مي‏شه:

اين رو هم مي‏شه اين طور نوشت:

قسمت آخر تساوي بالا با استفاده از تجزيه كسرها به دست اومده. حالا از دو طرف انتگرال بگيريد (با فرضهاي معمول در انتگرالگيري :redface: ):

حالا كدوم گزينه درسته؟ گزينه 2، گزينه 3 و گزينه 4 هر سه درستند (البته باز هم بگم كه تصوير به اندازه كافي واضح نيست، و من اينطور مي‏بينم.) دليلش هم اينه كه تفاوت اين سه تا گزينه در يك ضريب ثابته كه با توجه به اينكه در صورت تست هيچ شرطي گذاشته نشده، C در جواب بالا مي‏تونه هر كدوم از اين ضريبهاي ثابت باشه.

اشكال از كجاست؟
با توجه به اينكه اين معادله لاگر هست و جوابش هم معلومه، طراح تست دقت نكرده و از جوابش تبديل لاپلاس گرفته. ما هم كه نمي‏دونيم چي تو ذهنش بوده. احتمالاً چندجمله‏اي لاگر تو ذهنش بوده و از ديد اون گزينه 2 درسته! (اين حدس منه، اما ممكنه دليل ديگري داشته باشه.)

توضيح ـ خيلي از تستها رو مخصوصاً در سالهاي اخير ديدم كه غلط طراحي شدن. چند وقت پيش هم يه جايي ديدم كه توي يك تست، طراح پرسيده بود كه اگه سه تا نقطه رو يه نگاشت روي سه تا نقطه ديگه بندازه، وضعيت تصوير دايره با اون نگاشت چي مي‏شه. حدس من اين بود كه توي ذهن طراح "نگاشت موبيوس" بوده. اما در صورت تست نگفته بود. بنابراين بي‏نهايت نگاشت مي‏شد براش پيدا كرد و مي‏شد ثابت كرد كه هر 4 گزينه درستند. اما حال و وقتش رو نداشتم كه اين رو ثابت كنم. واسه همين در موردش نظري ندادم. چون اينجا نظر با استدلال مي‏دي بعضيها قبول نمي‏كنن، چه برسه به نظر بي استدلال.

با تشکر
من دقیقا تا خط سوم رو میومدم.وDY/DSنمیگرفتم و (Yپریم)میگذاشتم که گیج میشدم.
اما اصلا فکرم به جداسازی نمیرسید
مهندس کریمی گفته که پاسخ گزینه 2 هست.یعنی اون عدد Cرو یک در نظر بگیریم میشه گزینه 2
بازم مرسی

آخرین ویرایش:

peggijaan

عضو جدید
با تشکر
من دقیقا تا خط سوم رو میومدم.وDY/DSنمیگرفتم و (Yپریم)میگذاشتم که گیج میشدم.
اما اصلا فکرم به جداسازی نمیرسید
مهندس کریمی گفته که پاسخ گزینه 2 هست.یعنی اون عدد Cرو یک در نظر بگیریم میشه گزینه 2
بازم مرسی
جالبه. مهندس كريمي هم دچار همون اشتباه طراح تست شده.

haami

عضو جدید
سوال 33 ریاضی ارشد 90 با استفاده از رابطه ی صفحه ی 111و 112 پوران پژوهش 1- میشه ولی اگره دو بار مشتق بگیری 2- میشه،سنجش زده 2- ،چرا 1- نمیشه؟؟

haami

عضو جدید
سوال 33 ریاضی ارشد 90 با استفاده از رابطه ی صفحه ی 111و 112 پوران پژوهش 1- میشه ولی اگره دو بار مشتق بگیری 2- میشه،سنجش زده 2- ،چرا 1- نمیشه؟؟

alimec

عضو جدید
انتگرال یک ایکسم برا 0 تا بی نهایت که واگرا است منتها چرا اگه نمودار یک ایکسم (مثلا همون ربع اول) رو دوران بدیم حول محور ایکس /سطح حاصل از دوران میشه پی:surprised::surprised:

masser

عضو جدید
سلام دوستان من یه سواله کوچولو داشتم
جواب x^4+1=0 چی میشه البته روش حلش لطفا.

daneshju.m

عضو جدید
سلام بچه ها
سوال اول ریاضی 90 چجوری حل میشه؟
مشاهده پیوست 65787

با هم ارزی سریع حل میشه ، وقتی x به سمت صفر میل میکنه ، می تونیم از هم ارزی های زیر ( توی عکس ) استفاده کنیم ، وقتی به جای عبارات ، هم ارزش رو بزاری ، دیگه خیلی ساده میشه ، جوابش میشه ln 2 .
اگه بازم مشکل داشتی ،بگو ، واست راه حلش رو تایپ کنم ، البته این نظر منه ، فکر کنم درست باشه
1.png

masser

عضو جدید
منظورتو درست متوجه نشدم ، به نظرم این جوری که نوشتم حل میشه ، بازم بقیه دوستان هم نظر خودشون رو بگن :)

مشاهده پیوست 65861
این معادله 4 تا جواب داره که از درس معادلات برا پیدا کردن جواب عمومی هست که جوابهاش +-i و 1+-رادیکال دو دوم هست ولی نمیدونم از کجا میاد
اگه جواب بدین ممنون میشم

daneshju.m

عضو جدید
این معادله 4 تا جواب داره که از درس معادلات برا پیدا کردن جواب عمومی هست که جوابهاش +-i و 1+-رادیکال دو دوم هست ولی نمیدونم از کجا میاد
اگه جواب بدین ممنون میشم
من هنوز معادلات رو شروع نکردم ، چیزی هم از قبلا یادم نیست ، معادلات رو خوندم ، میام نظرم رو میگم

hamid19395

عضو جدید
سلام دوستان من یه سواله کوچولو داشتم
جواب x^4+1=0 چی میشه البته روش حلش لطفا.
دوست عزیز این اصلا معادله دیفرانسیل نیست که بخواد با استفاده از درس معادلات جوابش رو پیدا کنید!
این یه معادله ساده هست،که دارای 4 جواب موهومی هست یعنی درواقع باید ریشه چهارم -1 رو با استفاده از فرمول ریشه nام یک عدد
مختلط جوابهارو در بیاری
اینم فرمولش

alitablo

عضو جدید
چگونگی ثبت یک رابطه جدید ریاضی

چگونگی ثبت یک رابطه جدید ریاضی

سلام بچه ها
راستش من چندتا رابطه جدید ریاضی کشف کردم:)
حالا چندتا سوال دارم
1- از کجا میتونم بفهمم رابطه ای که کشف کردم جدیده یعنی قبلا کسی اونو کشف نکرده؟ مرجع خاصی در این رابطه هست؟
2- آیا راهی وجود داره که به اهمیت رابطه ای که کشف کردم پی ببرم؟ منظورم اینه که بعد از مطرح کردنشون ضایع نشم؟
3- راه قانونی واسه ثبتشون چیه؟

مرسی

قوی ترین و جامع ترین دپارتمان تحصیلات تکمیلی در مجموعه ریاضیات عمومی و تخصصی در میان تمامی سایت های فارسی زبان.
با حضور رتبه های برتر ارشد و دکتری از دانشگاه های شریف، تهران، خواجه نصیر و علم و صنعت

برای گفتگو پیرامون منابع ارشد، پاسخگویی به مشکلات درسی، آزمون های آزمایشی با تطبیق بسیار نزدیک به سئوالات ارشد ریاضی کلیه رشته ها

حتما به تالار ریاضیات عمومی و تخصصی در انجمن نواندیشان سر بزنید :

http://www.google.com/search?q=foru...hrome.0.69i57.9636j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

maryam72

عضو جدید
با سلام. من در حل سوال معادلات 90 برق مشکل دارم. میشه یه نفر راه حلشو به من بگه. ممنون.

پیوست ها

• Untitled.png
    Untitled.png
    2.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Rheoman

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام. من در حل سوال معادلات 90 برق مشکل دارم. میشه یه نفر راه حلشو به من بگه. ممنون.

یادآوری :Sin2y=2SinyCosy
Cos^2yرو به دو طرف تساوی تقسیم کنید و با تغییر متغیر z=Tany معادله به شکلی در میاد که با محاسبه عامل انتگرال ساز تبدیل به معادله کامل میشه که براحتی قابل محاسبه ست

آخرین ویرایش:

maryam72

عضو جدید
یادآوری :Sin2y=2SinyCosy
Cos^2yرو به دو طرف تساوی تقسیم کنید و با تغییر متغیر z=Tany معادله به شکلی در میاد که با محاسبه عامل انتگرال ساز تبدیل به معادله کامل میشه که براحتی قابل محاسبه ست

خیلی ممنون.