رفع اشکال دینامیک-دینامیک ماشین-ارتعاشات-کنترل-ارشد

alimec

عضو جدید
خوب نکته ای که گفتم یک استثنا داره که تو کتاب جباری خوندم. اگر ارتعاش تغییر ارتفاع نداشته باشه هم نیازی به اعمال نیروی وزن نیست. پس اینجا هم نیازی به اعمال نیروی وزن نیست.

نیروی وزن لحاظ نمیشه
در دو صورت نیروی وزن لحاظ نمیشه.1-نیروی فنر در راستای جرم مولفه ای داشته باشه که در حالت استاتیکی باعث خنثی شدن وزن میشه.2-مانند حالت اول نباشه ولی جرم تغییر ارتفاع نده

سختی و جرم خط کش که تغییر نمیکنه پس فرکانس طبیعی ثابت میمونه
جرم خطکش که نه/ ممان اینرسی جرمی اون / چرخش حول محور ثابت داریم
اثر نیروی وزن در شکل های زیر:
DSC00092.JPG

658a923af537448192cf.jpg

alimec

عضو جدید
میشه بیشتر توضیح بدی؟؟ نیروهایی که به فنر ها وارد میشه متفاوته. تغیییر طول اونهام متفاوته. پس چطور معادلش رو بدست آوردی؟ اگر K1 هم زیر K2 قرار بگیره که خوب K1 موازی K2 میشه. اما چطور با K3 سری میشن؟ نیروهاشون که برابر نیست؟؟:confused:

الان در این شکل که کا1 و کا2 موازی نیستن اینو که مشکلی نداریم
الان نیرویی که به معادل کا1 و کا 2 وارد میشه چنده؟ برحسب mg

alimec

عضو جدید
:sweatdrop:بله مخرج رو الان متوجه شدم اشتباه نوشته ام.باید اندیس 2 داشته باشه

الان جواب اخر چند میشه؟ مبحث کاهش لگاریتمی پرتکرار بود در کنکور
تعریف سیگما؟
آیا فقط متوالی؟
دلخواه نمیشه؟
حتما ایکس 1 بر ایکس 2؟
ایکس 1 بر ایکس 3 چی؟
ایکس 7 بر ایکس 8 چی؟

alimec

عضو جدید
فرکانس طبیعی ؟ شکل که واضح منتها تو گزینهها مخرج عدد ضربدر L هست تست کنکور بود گزینه ی درست؟
200909231820.jpg

alimec

عضو جدید
کلی نوشتم شارژم تموم شد و...:mad:
جرم و کشسانی مهمه
تامسون:
کلیه سیستم هایی که دارای جرم و الاستیسیته هستن مستعد ارتعاشات اجباری هستن
پس تمام مواردی که آقا مسعود نوشتن درسته
کا بی نهایت یعنی صلبه صلبه(دیگه کار نداریم که در طبیعت ماده ماده 100 در 100 صلب وجود داره یا نه الان تئوری زیاد هم وارد مقاومت نمی شیم)
یه جمع بندی:
سی دمپر 0 باشه دمپر حذف و محل اتصال هم قطع
سی دمپر بی نهایت باشه دمپر حذف و اتصال پابرجا
سفتی فنر بی نهایت باشه فنر حذف و رابطی صلب(بدون جرم/ اینجا دیگه سراغ جرم فنر نمی ریم/در مسائلی که سفتی را بی نهایت می کنیم برای سادگی کار هست پس جرم فنر هم بی خیال می شیم که دوباره مسئله پیچیده نشه) وصل به تکیه گاه
در مورد سفتی فنر 0 شود که من مسئله ای ندیدم
فرکانس طبیعی سیستم؟
اون زاویه هم تتا هست
200909241826.jpg
گزینه ها:
200909241827.jpg
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/pencil.png

alimec

عضو جدید
سلام
تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی
می خوام کنترل رو شروع کنم هرکی برا رفع اشکال می تونه کمک کنه یه ندا بده که الکی اینجا چیزی ننویسم اوگاتا و آریاز
هر کسی هم ارتعاشات رو خونده و هم کنترل و اطلاع داره و می تونه مقایسه کنه این دو درس را ممنون میشم از نظر حجم فرار سنگینی و...

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی
می خوام کنترل رو شروع کنم هرکی برا رفع اشکال می تونه کمک کنه یه ندا بده که الکی اینجا چیزی ننویسم اوگاتا و آریاز
هر کسی هم ارتعاشات رو خونده و هم کنترل و اطلاع داره و می تونه مقایسه کنه این دو درس را ممنون میشم از نظر حجم فرار سنگینی و...
با سلام.من جزوه استادمون رو دارم که بر حسب اوگاتا هست و جزوه پارسال پارسه رو.
ارتعاشات و کنترل رو من از جزوه یه استاد خوندم که در این دو زمینه خیلی قبولش دارم.درک کنترل راحت تر از ارتعاشات هست.ولی قبل از اون نیاز به پایه قوی در لاپلاس و ارتعاشات داره.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 38844
نیروی وزن لحاظ نمیشه.
مشاهده پیوست 38845
در این لحاظ میشه
الان جواب اخر چند میشه؟ مبحث کاهش لگاریتمی پرتکرار بود در کنکور
تعریف سیگما؟
آیا فقط متوالی؟
دلخواه نمیشه؟
حتما ایکس 1 بر ایکس 2؟
ایکس 1 بر ایکس 3 چی؟
ایکس 7 بر ایکس 8 چی؟
جواب کلی برای 10 فاصله =
10*logx1/x2
برای هر فاصله دلخواه میتوان گرفت.مثلا برای 7 و 8 که فرمودید چون متوالیا کافیه یکبار لگاریتم ایکس 1 بر ایکس 2 رو حساب کنیم.اثباتش:
logx7/x8=log(x7/x1*x1/x8)=logx7/x1+logx1/x8=-6logx1/x2+7logx1/x2=logx1/x2
فرکانس طبیعی ؟ شکل که واضح منتها تو گزینهها مخرج عدد ضربدر L هست تست کنکور بود گزینه ی درست؟
مشاهده پیوست 38848

فرکانس طبیعی سیستم؟
یه نکته داره
مشاهده پیوست 38920

فرکانس طبیعی سیستم؟
اون زاویه هم تتا هست
مشاهده پیوست 38921
گزینه ها:
مشاهده پیوست 38922

آخرین ویرایش:

alimec

عضو جدید
مشاهده پیوست 38844
نیروی وزن لحاظ نمیشه.
مشاهده پیوست 38845
در این لحاظ میشه

جواب کلی برای 10 فاصله =
10*logx1/x2
برای هر فاصله دلخواه میتوان گرفت.مثلا برای 7 و 8 که فرمودید چون متوالیا کافیه یکبار لگاریتم ایکس 1 بر ایکس 2 رو حساب کنیم.اثباتش:
logx7/x8=log(x7/x1*x1/x8)=logx7/x1+logx1/x8=-6logx1/x2+7logx1/x2=logx1/x2
لحاظ میشه و نمیشه که درست
10*logx1/x2 ؟؟؟
اون ضمیمه ها رو گذاشتین بدون پاسخ؟ یعنی پاسخ رو بذارم؟

آخرین ویرایش:

alimec

عضو جدید
مشاهده پیوست 38848
واحد فرکانس طبیعی در هیچکدام از گزینه ها رعایت نشده!!!
این همان تستی بود که قبلا اشاره کردم طراح خواست ما رو بپیچونه خودش...

alimec

عضو جدید

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
لحاظ میشه و نمیشه که درست
10*logx1/x2 ؟؟؟
اون ضمیمه ها رو گذاشتین بدون پاسخ؟ یعنی پاسخ رو بذارم؟
این 10 فاصله رو من مساوی یک تا 11 میگیرم.بنظر شما باید به جای ده،نه باشه؟
خالی گذاشته بودم چون اون موقع نتونستم جواب بدم و گفتم بیشتر روشون فکر کنم ولی الان که جوابهارو دیدم مطالب جدیدی یاد گرفتم.ممنون
واحد فرکانس طبیعی در هیچکدام از گزینه ها رعایت نشده!!!
این همان تستی بود که قبلا اشاره کردم طراح خواست ما رو بپیچونه خودش...
جدا از اشتباهی که در واحد کرده بنظرتون جواب چی میشه.من گشتاور حول لولا گرفتم ،یه نیروی فنر-یه نصف ام جی در میله افقی ونصف ام جی در میله عمودی.اما برای ممان حول لولا که شک دارم:یک سوم ام ال 2 گذاشتم.

alimec

عضو جدید
این 10 فاصله رو من مساوی یک تا 11 میگیرم.بنظر شما باید به جای ده،نه باشه؟
خالی گذاشته بودم چون اون موقع نتونستم جواب بدم و گفتم بیشتر روشون فکر کنم ولی الان که جوابهارو دیدم مطالب جدیدی یاد گرفتم.ممنون

جدا از اشتباهی که در واحد کرده بنظرتون جواب چی میشه.من گشتاور حول لولا گرفتم ،یه نیروی فنر-یه نصف ام جی در میله افقی ونصف ام جی در میله عمودی.اما برای ممان حول لولا که شک دارم:یک سوم ام ال 2 گذاشتم.
:wallbash: ای واااااااااااای ولش کنید اون فاصله رو /من می گم باز هم که نوشتین 10 !!!
فاصله رو کار ندارم
10 نه یک دهم درسته خسته شدم دختر
ص 35 تامسون:
کاهش لگاریتمی=ال ان ایکس صفر بر ایکس ان کلا ضربدر (یک انم)
ص 111 رائو:
کاهش لگاریتمی=ال ان ایکس یک بر ایکس(m+1) کلا ضربدر (یک امم)
جدید که نبودن روی کا بی نهایت بحث کرده بودیم اون اولی که هم قبلا اشاره کردم(واحد فرکانس طبیعی)
جدا از اشتباهی ...
آخرای کتاب جباری هست

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
:wallbash: ای واااااااااااای ولش کنید اون فاصله رو /من می گم باز هم که نوشتین 10 !!!
فاصله رو کار ندارم
10 نه یک دهم درسته خسته شدم دختر
ص 35 تامسون:
کاهش لگاریتمی=ال ان ایکس صفر بر ایکس ان کلا ضربدر (یک انم)
ص 111 رائو:
کاهش لگاریتمی=ال ان ایکس یک بر ایکس(m+1) کلا ضربدر (یک امم)
جدید که نبودن روی کا بی نهایت بحث کرده بودیم اون اولی که هم قبلا اشاره کردم(واحد فرکانس طبیعی)
جدا از اشتباهی ...
آخرای کتاب جباری هست
تازه گرفتم منظورتون چیه.یه سوئ تفاهمی شده.من برای اینکه 2پی زتا تقسیم بر رادیکال یک منهای زتا دو رو ننویسم.ال ان ایکس یک بر دو رو که مساوی اون میشه رو نوشتم.صفحه 209 جباری
جباری که خیلی زیاده من تازه مرتبه دوم رسیدم.

alimec

عضو جدید
تازه گرفتم منظورتون چیه.یه سوئ تفاهمی شده.من برای اینکه 2پی زتا تقسیم بر رادیکال یک منهای زتا دو رو ننویسم.ال ان ایکس یک بر دو رو که مساوی اون میشه رو نوشتم.صفحه 209 جباری
جباری که خیلی زیاده من تازه مرتبه دوم رسیدم.
نمی دونم دیگه/ می ترسم دوباره بپرسم جواب آخر چند میشه؟:cry:
منظورتون درجه 2 هست دیگه؟ اگه به اینجا رسیدن که خیلی خوبه فشار ارتعاشات همون اوایلشه/گرچه به نظر از همون اوایل بیشتر سوال طرح میشه
درجه 2:
غیر بدیهی/دترمینان صفر/معادله فرکانس/مد اول و دوم/یک مد خاص/مفهوم جفت شدگی و ماهیت آن/جفت شدگی سرعت استاتیکی دینامیک/ مختصات عمومی واصلی/گره/نیمه معین
عموما سوال راحتی ازش طرح میشه
آخرای متاب جباری منظورم حل کنکورهای این اواخر هست

alimec

عضو جدید
سلام
سطح افقی رو در نظر بگیرید
وزنه ای به جرم m و متصل به فنر(فنر وصل به تکیه گاه) خب حالا وزنه رو کمی به سمت راست می کشیم و رها می کنیم و نوسان... ضریب اصطکاک وزنه و زمین .25 (25 صدم) می باشد
پس همون س جرم و فنر است منتها حرکت افقی و اصطکاک داریم
معادله حرکت این حرکت نوسانی ساده را به کمک روش انرژی بنویسید.؟فقط همین روش:w05:

آخرین ویرایش:

Sh_mech

عضو جدید
سلام به همگي
فصل ارتعاشات سيستم هاي ممتد وپيوسته (كه آخرين فصل كتاب دكتر جباري هست) ميدونين فراوونيه تستاش تو كنكور چطوريه؟؟

masoud_s_h

عضو جدید
سلام
وزنه ای به جرم m و متصل به فنر(فنر وصل به تکیه گاه) خب حالا وزنه رو کمی به سمت راست می کشیم و رها می کنیم و نوسان... ضریب اصطکاک وزنه و زمین .25 (25 صدم) می باشد

حالا نمی شه به روش نیرو؟؟؟ اگه بحث انرژی بیاد وسط باید انرژی تلف شده ناشی از اصطکاک طی یک سیکل رو بدست بیاریم. این مقدار معادل هست با انتگرال Ff*x بر حسب x.
Ff=mg*mu ثابت هست و از انتگرال بیرون میاد. در انتها فکر کنم انرژی تلف شده میشه Ff*x^2/2.

Sh_mech

عضو جدید
سوال ارتعاشاتي

سوال ارتعاشاتي

تو اين دو تا سوال فنر معادل رو خواسته پيدا كنيم (من يه خورده با اين قسمت مشكل دارم مرسي ميشم حلشون كنين و كاملا در مورد حلتون توضيح بدين!!)
Photo0034.jpgاينجا "اي ال مساويه ال به توان 3 هست در دو تا تير يك سر گير دار"

Photo0035.jpg اينجا هر سه فنر "كا1" تير "كا2" و فاصله داده شده "ال دوم" هست

از توجهتون ممنون!!:gol:

آخرین ویرایش:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو اين دو تا سوال فنر معادل رو خواسته پيدا كنيم (من يه خورده با اين قسمت مشكل دارم مرسي ميشم حلشون كنين و كاملا در مورد حلتون توضيح بدين!!)
مشاهده پیوست 39608اينجا "اي ال مساويه ال به توان 3 هست در دو تا تير يك سر گير دار"

مشاهده پیوست 39609 اينجا هر سه فنر "كا1" تير "كا2" و فاصله داده شده "ال دوم" هست

x=f*l^3/3EIپس سختی دو تا میله میشه 3.
برای بررسی سری یا موازی بودن این حالت از بالا شروع کنید.میله دومی رو به سمت پایین بکشید،در اینصورت میله و فنر بالایی هم به پایین کشیده میشه.اما به یک اندازه یا نه؟اگر به جای میله بالایی دیوار بود جابجایی میله دوم با فنر بالاییش برابر میشد،اما در این حالت جابجایی میله دوم مجموع جابجایی میله و فنر بالایی هست.پس میله و فنر اول متوالی و برآیندشون با میله دوم موازی میشه.فنر دوم هم که مشخصه با برآیند قبلی متوالی میشه.

شکل دوم:
دوفنر بالایی که با هم موازی هستند (جابجایی هاشون مساویه).و برآیندشون با فنر تخت چون مقید نشده به صورت سری و فنر سوم یا همون پایینی باز بصورت سری در مجموعه هست.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا نمی شه به روش نیرو؟؟؟ اگه بحث انرژی بیاد وسط باید انرژی تلف شده ناشی از اصطکاک طی یک سیکل رو بدست بیاریم. این مقدار معادل هست با انتگرال Ff*x بر حسب x.
Ff=mg*mu ثابت هست و از انتگرال بیرون میاد. در انتها فکر کنم انرژی تلف شده میشه Ff*x^2/2.
من هم موافقم روش انرژی زیاد جالب نیست.آیا نهایتا نباید به معادله کولمب برسیم؟

masoud_s_h

عضو جدید

بله درسته باید به معدله ی کلومب برسیم. من هم تا آخرش حل نکردم. فقط انرژی تلف شده در یک سیکل رو نوشتم. تازه اونم مطمئن نیستم.

alimec

عضو جدید

خب این سوال رو رها کنید فقط مراحل حل به کمک روش انرژی لطفا

alimec

عضو جدید
x=f*l^3/3EIپس سختی دو تا میله میشه 3.
برای بررسی سری یا موازی بودن این حالت از بالا شروع کنید.میله دومی رو به سمت پایین بکشید،در اینصورت میله و فنر بالایی هم به پایین کشیده میشه.اما به یک اندازه یا نه؟اگر به جای میله بالایی دیوار بود جابجایی میله دوم با فنر بالاییش برابر میشد،اما در این حالت جابجایی میله دوم مجموع جابجایی میله و فنر بالایی هست.پس میله و فنر اول متوالی و برآیندشون با میله دوم موازی میشه.فنر دوم هم که مشخصه با برآیند قبلی متوالی میشه.
من می گم هر سه مورد پر رنگ شده برعکسه:surprised:

masoud_s_h

عضو جدید
مشاهده پیوست 39608اينجا "اي ال مساويه ال به توان 3 هست در دو تا تير يك سر گير دار"

مشاهده پیوست 39609 اينجا هر سه فنر "كا1" تير "كا2" و فاصله داده شده "ال دوم" هست

سلام. در تایید و ادامه ی توضیح دوستمون Fluid 2008 روش دیگه ای معرفی میکنم که خودم ازش استفاده میکنم. تقریبا همه جا جواب داده. حالا حل سوال اول رو به این روش تو لینک پایینی می ذارم، ایشالله که مفید باشه.

پیوست ها

• Spring.pdf
    68.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

alimec

عضو جدید
سلام. در تایید و ادامه ی توضیح دوستمون Fluid 2008 روش دیگه ای معرفی میکنم که خودم ازش استفاده میکنم. تقریبا همه جا جواب داده. حالا حل سوال اول رو به این روش تو لینک پایینی می ذارم، ایشالله که مفید باشه.
منم یه روش دارم دوربین بگیرم می ذارم اینجا /ساده هست از رائو کمک گرفتم

alimec

عضو جدید
سلام
مگه در روش انرژی نباید مجموع انرژی پتانسیل و جنبشی ثابت باشه؟
اینجا که اتلاف انرژی داریم (نیروی ناپایستار داریم) اصلا در فرمول T+U=cte جایی برا نیروی اصککاک نیست در هر سیکل مقداری از مجموع دو انرژی پتانسیل و جنبشی هدر می ره
پس روش انژی را همیشه نمی شود استفاده کرد چون بر خلاف روش نیوتن/اویلر با یک لحظه کار نداریم

آخرین ویرایش: