رفع اشکال دینامیک-دینامیک ماشین-ارتعاشات-کنترل-ارشد

masoud_s_h

عضو جدید
گزینه 1 درسته،میتونید تو ذهنتون تکونش بدید،در راستای عمود زودتر میاسته پس فرکانسش بیشتره

سلام. منظورت از زودتر ایستادن چیه؟ منظورم اینه که چجوری از زودتر ایستادن نتیجه گرفتی فرکانسش بیشتره؟

alimec

عضو جدید
مرسی از سوالت. ولی میشه توضیح بدی فرکانس ضربان چیه؟ به گوشم خورده اما چیزی راجع بهش نخوندم. اگه یه کتاب هم معرفی کنی دیگه عالیه

خواهش
پدیده ضربان از مجموع دو حرکت هارمونیکی با اختلاف فرکانس سیگما بوجود می آد در این پدیده دامنه نوسان بطور منظم افزایش و کاهش می یابد
رائو

alimec

عضو جدید
آونگی ساده با جرم m رو در نظر بگیرید اگر از جرم میله(M) صرفنظر نشود فر کانس طبیعی؟
1- x.(g/L کلا به توان یک دوم
2-x.(g/L کلا به توان یک دوم
3-x.(g/L کلا به توان یک دوم
4-x.(g/L کلا به توان یک دوم

ایکس در گزینه اول=[(3/m+M/2)/(2m+M)]
ایکس در گزینه اول=[(m/2+M)/(m/3+M)]
ایکس در گزینه اول=[(2m+M)/(m+M)]
ایکس در گزینه اول=[(4/m+M/2)/(m+M)]

اگه اینطوری نوشتم برای راحتی کار بود دوربین دیجیتال ندارم موبایل من هم برای دوره ی دقیانوسه(دوربین نداره:crying2:)
خیلی مزخرف بود نوشتنش
بخاطر وقتی که برای نوشتنش گذاشتم این سوال رو حل کنید/تست کنکور بود/ و بگید از چه روشی استفاده کردین
نکته ی مهمی داره که من بارها از این سوال می گذشتم و حلش نمی کردم فکر می کردم چیز خاصی نداره:surprised:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
آونگی ساده با جرم m رو در نظر بگیرید اگر از جرم میله(M) صرفنظر نشود فر کانس طبیعی؟

اگه اینطوری نوشتم برای راحتی کار بود دوربین دیجیتال ندارم موبایل من هم برای دوره ی دقیانوسه(دوربین نداره:crying2:)
خیلی مزخرف بود نوشتنش
بخاطر وقتی که برای نوشتنش گذاشتم این سوال رو حل کنید/تست کنکور بود/ و بگید از چه روشی استفاده کردین
نکته ی مهمی داره که من بارها از این سوال می گذشتم و حلش نمی کردم فکر می کردم چیز خاصی نداره:surprised:
سلام.هیچکدام از گزینه های شما درست نیست.وقتی که حل کردم جواب در هیچکدام از گزینه های شما نبود چندین بار حل کردم ولی از راهم مطمئنم وقتی که چک کردم متوجه شدم بله شما در نوشتن یک اشتباهی کرده اید.
از گشتاور استفاده کردم.
I*teta doble dot+m*g*l*teta+M*g*L/2*teta=0
مایک جرم داریم که ممانش از رابطه mL^2 بدست میاد و اما نکته این سوال در قسمت طناب جرمدار هست که باید ممان یه میله رو حساب کرد.در وسط میله 1/12*M*L^2 که چون باید به مرکز دوران منتقل بشه با M*L^2/4 جمع میشه.و ممان میله میشه M*L^2/3
بنابراین قسمت مجهول سوال شبیه گزینه اول است با این تفاوت که در مخرج به جای 2m ما باید m داشته باشیم.

hamid19395

عضو جدید
دوستان در مورد کنترل به کجا رسیدید؟
کدوم بخشها اهمیت بیشتری دارند؟
Fluid2008برای دینامیک ماشین همون جزوه دستنویس رو خوندی؟مفید بود؟

kingi

عضو جدید

خیلی مزخرف بود نوشتنش

گزینه 4 درسته،اگه جرم M صفر قرار بدید باید با فرکانس اونگ ساده G/L برابر بشه که فقط گزینه 4 اینطوره

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان در مورد کنترل به کجا رسیدید؟
کدوم بخشها اهمیت بیشتری دارند؟
Fluid2008برای دینامیک ماشین همون جزوه دستنویس رو خوندی؟مفید بود؟
کنترل جزوه استادمون عالیه واقعا ممنونشم.و قصد دارم کنترل پارسه رو بخونم.
جزوه دست نویس برای آشنایی با مفاهیم خوب بود ،ولی باز برای تکمیل مباحث جزوه پارسه رو هم مطالعه میکنم.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
گزینه 4 درسته،اگه جرم M صفر قرار بدید باید با فرکانس اونگ ساده G/L برابر بشه که فقط گزینه 4 اینطوره
دقت دقت.....اینکار رو نکنید جواب من با شما در همین M تفاوت داره که با حذف اون به پاسخی منطقی نمیرسیم.

alimec

عضو جدید
دقت دقت.....اینکار رو نکنید جواب من با شما در همین M تفاوت داره که با حذف اون به پاسخی منطقی نمیرسیم.
نکته ای که من گفتم همین بود M معرف جرم است فرض کنید 5 است حالا 4 کنید حالا 3 ...2 .....1 .....حالا صفر نمی شه؟ در یه عدد که ضرب نشد با صفر کردنش معدله خراب بشه

alimec

عضو جدید
سلام.هیچکدام از گزینه های شما درست نیست.وقتی که حل کردم جواب در هیچکدام از گزینه های شما نبود چندین بار حل کردم ولی از راهم مطمئنم وقتی که چک کردم متوجه شدم بله شما در نوشتن یک اشتباهی کرده اید.
از گشتاور استفاده کردم.
I*teta doble dot+m*g*l*teta+M*g*L/2*teta=0
مایک جرم داریم که ممانش از رابطه mL^2 بدست میاد و اما نکته این سوال در قسمت طناب جرمدار هست که باید ممان یه میله رو حساب کرد.در وسط میله 1/12*M*L^2 که چون باید به مرکز دوران منتقل بشه با M*L^2/4 جمع میشه.و ممان میله میشه M*L^2/3
بنابراین قسمت مجهول سوال شبیه گزینه اول است با این تفاوت که در مخرج به جای 2m ما باید m داشته باشیم.
راه حل شما رو که چک کردم درسته که
بنابراین قسمت مجهول سوال شبیه گزینه اول است با این تفاوت که در مخرج به جای 2m ما باید m داشته باشیم
یا در مخرج گزینه 4 بجای4 عدد 3 را داشته باشیم

alimec

عضو جدید
درک دمپر

درک دمپر

از همکاری دوستان متشکرم
سوال زیر هم یه نکته داره می خوام ببینم شما هم همان اشتباه من را می کنید کل سوال رو نمی نویسم.
سوال:
وزنه ای داریم توسط دو فنر موازی به سقف آویزونه پس از پایین به بالا:surprised: وزنه داریم وصله به فنرها
فنرها هم به سقف
منتها بین یکی از فنرها و سقف یه دمپر داریم(دمپر سری با همون فنر هست)
پس تجسم کردین دیگه
حالا فرض می کنیم مقدار c دمپر صفر باشد اون وقت سیستم معادل؟
در ضمن سیستم از دو طرف مقید است تا ناپایدار نشه
می دونم شکل کشیدن و... سخته ولی اگه دوربین دارین ... وگرنه توضیح
متشکرم

آخرین ویرایش:

kingi

عضو جدید
از همکاری دوستان متشکرم
سوال زیر هم یه نکته داره می خوام ببینم شما هم همان اشتباه من را می کنید کل سوال رو نمی نویسم.
سوال:
وزنه ای داریم توسط دو فنر موازی به سقف آویزونه پس از پایین به بالا:surprised: وزنه داریم وصله به فنرها
فنرها هم به سقف
پس تجسم کردین دیگه
حالا دمپر رو بر می داریم سیستم معادل؟
متشکرم

از هرکتابی هست شماره صفحش بگو یا اگه مال کنکور سالش بگو

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو کتاب جباری حلش گذاشته،هیچ مشکلی هم نداره!
این سوال سال 75-76 بوده.بله جباری نوشته ولی اگر مخرجهای M متفاوت بود بنابراین این راه جواب نمیده.فکر کنم منظور علی آقا هم همین بوده.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
از همکاری دوستان متشکرم
سوال:
فنرها هم به سقف
پس تجسم کردین دیگه
حالا فرض می کنیم مقدار c دمپر صفر باشد اون وقت سیستم معادل؟
در ضمن سیستم از دو طرف مقید است تا ناپایدار نشه
متشکرم
با مرور کتاب جباری،سراسری 77-78 هوافضا،با این تفاوت که این دفعه مجموعه به زمین متصله،نه سقف
نوشته زمانیکه دمپر صفره=>انتهای فنری که به دمپر وصله آزاده و هیچ نیرویی در اون به وجود نمیاد=>پس این فنر حذف میشه
اگر استهلاک به سمت بی نهایت بره=>دمپر یه مستهلک کننده قوی میشه=>اثرش مثل این هست که جسم به زمین وصله و با فنر دیگه که در مجموعه هست موازی در نظر گرفته میشه.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
با مرور کتاب جباری،سراسری 77-78 هوافضا،با این تفاوت که این دفعه مجموعه به زمین متصله،نه سقف
نوشته زمانیکه دمپر صفره=>انتهای فنری که به دمپر وصله آزاده و هیچ نیرویی در اون به وجود نمیاد=>پس این فنر حذف میشه
اگر استهلاک به سمت بی نهایت بره=>دمپر یه مستهلک کننده قوی میشه=>اثرش مثل این هست که جسم به زمین وصله و با فنر دیگه که در مجموعه هست موازی در نظر گرفته میشه.
من هم فکر کنم اشتباه شما رو کرده باشم،چون در حالت دمپر صفر دو فنر را موازی گرفتم.

alimec

عضو جدید
بی نهایت رو که نوشتین اتفاقا سوال بعدی من بود حالا اگر k سفتی فنر به سمت بی نهایت میل کنه اون وقت معادل؟ چند سوال در این مورد دیدم.
من هم فکر کنم اشتباه شما رو کرده باشم،چون در حالت دمپر صفر دو فنر را موازی گرفتم.
زنده باشید آره

این سوال سال 75-76 بوده.بله جباری نوشته ولی اگر مخرجهای M متفاوت بود بنابراین این راه جواب نمیده.فکر کنم منظور علی آقا هم همین بوده.
اگه با حذف ام بزرگ به دو گزینه یکسان برسیم خب معلومه که جواب نمی ده منتها دو تا را مطمئنیم که درست نیست

masoud_s_h

عضو جدید
بی نهایت رو که نوشتین اتفاقا سوال بعدی من بود حالا اگر k سفتی فنر به سمت بی نهایت میل کنه اون وقت معادل؟ چند سوال در این مورد دیدم.

اگر سختی فنر به بینهایت میل کنه میشه یک میله ی صلب. حالا اگر سختی فنری که با دمپر سری هست بینهایت بشه میشه یک جرم با یک فنر و دمپر موازی. اگر اون فنر بینهایت بشه سختی معادل هم بینهایت می شه (در این حالت عملا اون فنر و دمپر سری حذف میشن).

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر سختی فنر به بینهایت میل کنه میشه یک میله ی صلب. حالا اگر سختی فنری که با دمپر سری هست بینهایت بشه میشه یک جرم با یک فنر و دمپر موازی. اگر اون فنر بینهایت بشه سختی معادل هم بینهایت می شه (در این حالت عملا اون فنر و دمپر سری حذف میشن).
با قسمت اول موافقم.اما حالت دوم،وقتیکه یه سمت میله صلب داریم سختی فکر کنم باید با سختی معادل میله برابر بشه،چون سختی بی نهایت معنی هست.چرا فنر و دمپر سری در این حالت حذف میشن؟

alimec

عضو جدید

با قسمت اول موافقم.اما حالت دوم،وقتیکه یه سمت میله صلب داریم سختی فکر کنم باید با سختی معادل میله برابر بشه،چون سختی بی نهایت معنی هست.چرا فنر و دمپر سری در این حالت حذف میشن؟
من که چیزی نفهمیدم از توضیحات شما
چرا یه چیزهایی فهمیدم
تعریف جسم صلب؟ در این جسم کرنش داریم؟
وقتی کا بی نهایته یعنی در فرمول k=f/x مخرج یعنی ایکس صفر
اصلا وزنه آویزان از دیوار(از تکیه گاه خودش) معادلی داریم براش برا سفتی می گم در ارتعاشات
چه فرقی با تیر یک سر گیر دار می کنه

آخرین ویرایش:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا یه چیزهایی فهمیدم
اصلا وزنه آویزان از دیوار(از تکیه گاه خودش) معادلی داریم براش برا سفتی می گم در ارتعاشات
یعنی اینکه جسم اصلا حرکت نمیکنه و کلش جسم صلب میشه؟

masoud_s_h

عضو جدید

مثل این میمونه که جرم رو مستقیما با زمین جوش دادیم و عملا فنر دمپر موازی بلا استفاده میشن.

masoud_s_h

عضو جدید
چرا یه چیزهایی فهمیدم

ببین وقتی یک جسم سخت تر و سخت تر میشه K زیاد میشه دیگه. وقتی جسم سخت میشه K میل میکنه به بینهایت اما از اون طرف تغییر مکان یا x هم به سمت صفر میل میکنه. بنابراین f=K*x میشه F=inf*0 که مبهمه و بعد از رفع ابهام F میشه همون نیرویی که جسم صلب داره تحمل میکنه. حالا هرکدوم از فنر ها که K خیلی زیادی داره مثل یک میله صلب عمل میکنه که یک عضو دو نیروییه. برای درک بهتر مساله باید شکل مساله رو دوباره بکشیم و اینبار به جای همون فنر میله بگذاریم.
قسمت دوم سوال رو متوجه نشدم؟؟

آخرین ویرایش:

alimec

عضو جدید
یعنی اینکه جسم اصلا حرکت نمیکنه و کلش جسم صلب میشه؟

مثل این میمونه که جرم رو مستقیما با زمین جوش دادیم و عملا فنر دمپر موازی بلا استفاده میشن.
ببین وقتی یک جسم سخت تر و سخت تر میشه K زیاد میشه دیگه. وقتی جسم سخت میشه K میل میکنه به بینهایت اما از اون طرف تغییر مکان یا x هم به سمت صفر میل میکنه. بنابراین f=K*x میشه F=inf*0 که مبهمه و بعد از رفع ابهام F میشه همون نیرویی که جسم صلب داره تحمل میکنه. حالا هرکدوم از فنر ها که K خیلی زیادی داره مثل یک میله صلب عمل میکنه که یک عضو دو نیروییه. برای درک بهتر مساله باید شکل مساله رو دوباره بکشیم و اینبار به جای همون فنر میله بگذاریم.
قسمت دوم سوال رو متوجه نشدم؟؟

هر سیستمی که دارای جرم باشه مستعد ارتعاش آزاد نیست؟

alimec

عضو جدید
از روش انرژی می توان برا هر سیستمی استفاده کرد؟
وقتی گفته میشود فرکانس آونگ در خلا فلان است این فرکانس همان فرکانس طبیعی است؟

alimec

عضو جدید
در سیستم با اصطکاک ویسکوز کاهش دامنه بصورت لگاریتمی است آیا در هر سه حالت(
زتا برابر 1 بزرگتر و کوچکتر از 1)اینگونه هست؟

masoud_s_h

عضو جدید
هر سیستمی که دارای جرم باشه مستعد ارتعاش آزاد نیست؟

جرم صلب m مادامي كه داراي فنر بندي باشد (مثل مجموعه ي جرم و فنر) ارتعاش داشته و داراي فركانس طبيعيه. اگر جرم m صلب نباشد مي توان آن را به يك مسئله با جرم صلب و فنر تقريب زد (روش رايلي) كه K فنر بستگي با جهت بارگذاري/ شكل جسم/ شرايط تكيه گاهي و ... بستگي داره

masoud_s_h

عضو جدید
از روش انرژی می توان برا هر سیستمی استفاده کرد؟
وقتی گفته میشود فرکانس آونگ در خلا فلان است این فرکانس همان فرکانس طبیعی است؟

من تا حالا برای هرچی خواستم استفاده کردم.
آره. اگر مقاومت هوا رو در نظر بگیریم مثل این میمونه که یک دمپر گذاشتیم. در این حالت باید wd رو حساب کرد.