رفع اشکال | دروس تاریخ و مبانی نظری آزمون ارشد معماری

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
فرناز من ک کلن اسن دیگه دنبال این نیستم خب؟:D
ولی این ک گفتی.....خب؟
پس این چی میگه؟شبستان های ستون دار ، که ارتفاع نسبتا زیادی دارند ، معمولا در طرفین گنبد ها بنا شده اند

بعضی مساجد هستن که شبستان ندارن مثل مسجد شیخ لطف الله و مسجد کبود تبریز
بعضی مساجد هستن که صحن ندارن مثل همون دو تا مسجدی که گفتم

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
1-سوال:دو دليل عمده پوشش هاي تخت و طاقي دو پوشه مي شدند را نام ببرید
جواب:كه عبارتند از : 1- سبك نمودن پوشش و 2- جلوگيري از انتقال گرماي بيرون به داخل.
این ینی چی الان؟

منبع این جمله کجاست؟ چون متوجه نمی شم منظورش چیه، منظوزش کنوبندی هست یا گنبدهای دوپوشه؟
گنبدهای دوپوسته به خاطر اینکه بعضی نیروها رو متقابلا خنثی می کنن و تو پاکار یا کلا بسته به نوعی که دارن ، به هم متصلند نیروها رو بهتر انتقال میدن و اصلاحا میگن سبک شدن

2-از 4 موردهشت ضلعي هايي كه در ايران به كار مي رفته اند و در هشتي هاي خانه هم استفاده شده است دو مورد را نام ببرید
1- هشت گوش كامل
2- هشت و نيم هشت
3- نگيني
4- كشولي

اولن این 3تا چ شکلین؟
بعدشم صورت سوال منظورش چیه؟ینی ازین 4 تایی ک نام برد 2 تاشون فقط تو خونه ها استفاده می شدن؟؟؟کدوما؟

هشت و نبم هشت : یه هشت ضلعی رو تصور کن 4 تا 4 تا ضلعهاش با هم برابر باشن (عکس اینا رو دارم ولی کتابام دستم نیست به دستم رسید براتون میزارم)
نه نمی دونم دقیقا منظورش چی بوده (این سوالا رو از کجا میاری :D) ولی از هر 4 تا شکل توی هشتی های خانه ها استفاده می شده

3-روزن گاهی با چوب و گاه با گچ و سفال نیز ساخته می شده و اغلب ثابت بوده و در نقاط سردسیر جام و پاره های کوچک شیشه با انواع و اقسام نقش های زیبای هندسی و غیر هندسی در آن به کار می رفته است.

چرا فقط سردسیر؟؟

ممنون آسمان:D

تو گرمسیر معمولا باز میزاشتن که گرمایی که بالا جمع می شده خارج بشه ، اما تو سردسیر به خاطر سرمای زیاد و برفی که هست حتی توی روز ، با شیشه می پوشوندن

shirin.mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها جوووونم....خوبیییید؟؟؟
تو معماری جهان زارعی فصل 4 خب؟؟؟؟نوشته تو معبد صخره ای فرهاد و شیرین خورشید به صورت بالدار کشیده شده.....از اون طرفم تو شکل مقبره دکان داوود رو کشیده که خورشید بالدار کشیده....
بعدشم نوشته تالار های ستوندار مادی الگویی برای معماری هخامنشی شده ولی تو جزوه نسیم نوشته تالار ستوندار از از ارارتویی گرفته شده ....همین طور صفه!!!!

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعضی مساجد هستن که شبستان ندارن مثل مسجد شیخ لطف الله و مسجد کبود تبریز
بعضی مساجد هستن که صحن ندارن مثل همون دو تا مسجدی که گفتم

نمازگزاران همه باید از پشت و روبروی محراب ب شبستان درآیند...از این رو دالان پیچ دار ساخته شده و ب پیش سرایی رسیده و از آنجا ب گنبد خانه راه دارد.
منبع:سبک پیرنیا.ص:298.مسجد شیخ لطف الله

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو معماری جهان زارعی فصل 4 خب؟؟؟؟نوشته تو معبد صخره ای فرهاد و شیرین خورشید به صورت بالدار کشیده شده.....از اون طرفم تو شکل مقبره دکان داوود رو کشیده که خورشید بالدار کشیده....
بعدشم نوشته تالار های ستوندار مادی الگویی برای معماری هخامنشی شده ولی تو جزوه نسیم نوشته تالار ستوندار از از ارارتویی گرفته شده ....همین طور صفه!!!!
عه این مگه خورشیده بالداره...فک کردم نقش فروهره.:D
هر دو دارن دیگه..مگه ن؟
فک کنم مهم اینه ک بالاخره این تالار ستوندار بعدها در معماری هخامنشی ب عنوان اصلی ترین نقشه ی مشخصه ی معماری کاخ ها مورد استفاده قرار گرفته.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
اورارتوها قبل از مادها بودن.
از زمان اورارتورها تالار ستون دار بود...
سبک شناسی ص 51 :

روش نیارشی ارارتوها تیر و ستون با آسمانه تخت(که بعدها در تخت جمشید هم همچین سقف هایی داشتیم)
ساختمانها 4 گوش بوده و
نیایشگاه هایی با تالاری ستون دار داشتند که بیشتر روی سکو ساخته می شد
آنها گونه ای از ساختمان به نام کلاوه داشتند(ساختمانهای 2 طبقه) که به دلیل اهمیت فقط در طبقه بالا زندگی می کردند و با نردبان به آن دسترسی داشتند ! طبقه ی پایین انبار بود.

(تازه شم بالاتر نوشته که ارارتوها از تمدن های آشوری و بابلی (تمدن های بین النهرین)تاثیر گرفتند !)

مادها هم بعد از ارارتوها بودند که از تالارهای ستون دار و سکو استفاده کردند...هخامنشیان هم بعد از مادها از اونها استفاده کردند...

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمازگزاران همه باید از پشت و روبروی محراب ب شبستان درآیند...از این رو دالان پیچ دار ساخته شده و ب پیش سرایی رسیده و از آنجا ب گنبد خانه راه دارد.
عزیزم اونجا نوشته که باور بر این بوده که نمازگزاران همه باید از پشت و روبروی محراب به شبستان بیان و این مسجد طبق این باور (یعنی طرز وارد شدن نسبت به محراب که باید از پشت و روبروش وارد مسجد بشیم ساخته شده)
اینجا که شبستان نداریم با اون دالان پیچ دار که تعریف کرده از پشت و روبروی محراب وارد مسجد شدیم.

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز

خوب خودش هم نوشته گنبدخانه دیگه :surprised:
شبستان نداریم تو شیخ لطف الله گنبد خانه داریم ;)

azi sadeghi

عضو جدید
بچه ها یه سوال؟
مگه اختراع ایوان در زمان اشکانی و در کاخ هترا نبوده؟
تو جزوه 2 متدین نوشته زمان ساسانی کاخ فیروزآباذ؟:surprised:

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
بچه ها یه سوال؟
مگه اختراع ایوان در زمان اشکانی و در کاخ هترا نبوده؟
تو جزوه 2 متدین نوشته زمان ساسانی کاخ فیروزآباذ؟:surprised:

اشکانی درسته اگه نوشته ساسانی اشتباه نوشته، صفحشو بگی ممنون میشم :gol:

azi sadeghi

عضو جدید
اشکانی درسته اگه نوشته ساسانی اشتباه نوشته، صفحشو بگی ممنون میشم :gol:
ص 4 جزوه متدین 2 تایپ شده
گیج شدم پیرنیا یه جور متدین یه جور نسیم عسگری هم که هرجا یه مدل هم حرف زده
حالا متدین خیلی مهمه آسمانه جون؟

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
ص 4 جزوه متدین 2 تایپ شده
گیج شدم پیرنیا یه جور متدین یه جور نسیم عسگری هم که هرجا یه مدل هم حرف زده
حالا متدین خیلی مهمه آسمانه جون؟

اره اختراع ایوان رو هم به ساسانی ها نسبت داده و به پارت ها :surprised: ولی میشه همون کاخ هترا پارت ها
خوب کتاب پیرنیا غلط زیاد داره جزوه متدین هم همینطور، اشکال نداره تناقض پیش میاد :D
بله مهم هست بخونید حتما ;)

mohsen -a

عضو جدید
سلام بر دوستان چه جالب این بحث ایوان هم برای منم سوال بود .هم ریشه یابی خود ایوان و هم ریشه یابی چهار ایوانی بعد از اسلام نفهیدیم بالاخره کاخ لشکری بازار مذهبی بوده یا نبود؟چون جزوه متدین نوشته کاربرد چهار ایوانی در غزنوی غیر مذهبی در حالی که در کتاب در ک عمومی معمازی علی عسگری از از کاخ لشکری بازار به عنوان بنای اسلامی یاد میکنه صفحه 55 . دوستان توضیح بدن ممنون میشیم

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان چه جالب این بحث ایوان هم برای منم سوال بود .هم ریشه یابی خود ایوان و هم ریشه یابی چهار ایوانی بعد از اسلام نفهیدیم بالاخره کاخ لشکری بازار مذهبی بوده یا نبود؟چون جزوه متدین نوشته کاربرد چهار ایوانی در غزنوی غیر مذهبی در حالی که در کتاب در ک عمومی معمازی علی عسگری از از کاخ لشکری بازار به عنوان بنای اسلامی یاد میکنه صفحه 55 . دوستان توضیح بدن ممنون میشیم

کاخ لشکری بازار در دوره ی اسلامی ساخته شده ولی کاربری غیز مذهبی داشته : اولین چهار ایوانی بعد از اسلام
اولین چهار ایوانی بعد از اسلام که کاربری مذهبی داشته : مدرسه بوده : مدرسه نظامیه خرگرد خواف

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کلیسا سانتا ماریا نوولا تو کتاب بانی مسعود نوشته رنسانس اما تو فیلم اکادمی مییگه گوتیک
جواب کدومه؟ تو کتاب هلن گاردنر میگن نوشته گوتیک:(

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
کلیسا سانتا ماریا نوولا تو کتاب بانی مسعود نوشته رنسانس اما تو فیلم اکادمی مییگه گوتیک
جواب کدومه؟ تو کتاب هلن گاردنر میگن نوشته گوتیک:(

رمانسک - گوتیک ;)
(البته منم مثل خودت انگلیسیش رو سرچ کردم که تاریخ ساخت رو به قرن 13 نسبت داده بود برای همین میشه اوایل گوتیک)

آخرین ویرایش:

mohsen -a

عضو جدید
سلام در کتاب مرحوم پیرنیا صفحه 231 در مورد مسجد جامع ورامین نوشته تهرنگ چهار ایوانه یا به عبارتی دارای میان سرای چهار ایوانه ولی پلانش چهار ایوانه نیست البته نوشته نقشه کنونی ولی مگه میشه از بنایی کم بشه اون هم در مسجد و به این نحو من با یکی دیگر از مطلعین مطرح کردم گفتند این اشتباهست .البته در جزوات مرکز معماری هم تهرنگ چهار ایوانه مطرح شده .دوستان نظر شما؟؟

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
سلام در کتاب مرحوم پیرنیا صفحه 231 در مورد مسجد جامع ورامین نوشته تهرنگ چهار ایوانه یا به عبارتی دارای میان سرای چهار ایوانه ولی پلانش چهار ایوانه نیست البته نوشته نقشه کنونی ولی مگه میشه از بنایی کم بشه اون هم در مسجد و به این نحو من با یکی دیگر از مطلعین مطرح کردم گفتند این اشتباهست .البته در جزوات مرکز معماری هم تهرنگ چهار ایوانه مطرح شده .دوستان نظر شما؟؟

این مسجد 4 ایوانه است و از همون اول هم به صورت چهارایوانی ساخته شده ، (سوال کنکور مرمت بوده)
نقشه های متفاوتی از یک بنا ارائه میشه که معمولا در جزئیات متفاوته ولی پلانی که گذاشتن درسته مشکلی نیست ;)

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها میگن مانا قابوسی ظاهرا توی جزوه اش سوال هم داره مث نسیم عسگری اگه کسی سوالات و جواب را داره بی زحمت بزاره به خدا ثواب داره ..............من بعد این همه خوندن حالا که وقتنتیجه گرفته دوباره میگرن ام شروع شده اوج خوب خوندنم شده یک روز خوندن یک روز در بستر بودن اگه کسی سوالات داره بزاره لااقل بشه تاریخ این مدل مرور کرده والا حیفم میاد این همه زحمت کشیدم الان بزارم کنار......

shirin.mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
. کدام نوع بنای رومی، مراکزی جهت کسب و کار، ورزش، بازی و خرید بودند ؟
1( فروم 0( باسیلیکا 0( آمفی تئاتر 4( حمام

عذرا جونم فک کنم یکی از این دوتاس...تایپ شدس....عکس نیس....
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...رشد-معماری**?p=6896845&viewfull=1#post6896845
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...رشد-معماری**?p=6885340&viewfull=1#post6885340
راستی ایشالا هرچه سریعتر خوب میشی:smile:

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
. کدام نوع بنای رومی، مراکزی جهت کسب و کار، ورزش، بازی و خرید بودند ؟
1( فروم 0( باسیلیکا 0( آمفی تئاتر 4( حمام

عذرا جونم فک کنم یکی از این دوتاس...تایپ شدس....عکس نیس....
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...رشد-معماری**?p=6896845&viewfull=1#post6896845
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...رشد-معماری**?p=6885340&viewfull=1#post6885340
راستی ایشالا هرچه سریعتر خوب میشی:smile:

حمام؟

farnazfaraji

عضو جدید
حمام توی بناهای رومی فضایی اجتماعی بوده. کتاب امیر بانی مسعود قسمت روم حمام کاراکالا رو نگاه کن . صفحش یادم نیست چند بود

yacali

عضو جدید
شما بچه زرنگا:)کسی از شما در مورد شبستان مساجد میدونه؟و شبستانای امروزی از کجا به اینجا رسیدن؟

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما بچه زرنگا:)کسی از شما در مورد شبستان مساجد میدونه؟و شبستانای امروزی از کجا به اینجا رسیدن؟
شبستان قسمتی است از مسجدهای بزرگ که دارای سقف است. شبستان‌ها فضاهای سرپوشیده و دارای ستون‌های یک شکل و موازی‌اند که از یک طرف به صحن مسجد راه دارند. همچنین شَبستان مکانی بود در خانهٔ پادشاهان قدیم که خلوت‌خانه و حرم‌سرا و خوابگاه آنان به‌شمار می‌آمد. در دورهٔ قاجار در ایران شبستان را اندرون، اندرونی و زنانه می‌گفتند.

farnazfaraji

عضو جدید
سلام دوستان
کسی جواب این دو سوال رو میدونه؟قاطی کردم
مشاهده پیوست 230552
مشاهده پیوست 230553

سوال اول گزینه 3- معماری اتونی از دیرهای سن میکاییل و دیر سن گال شروع میشه. منبع: کتاب آشنایی با معماری جهان-زارعی
سوال دوم گزینه2 - خردگرایی،اصول گرایی و واقع گرایی از مبانی فکری جنبش مدرنیسم هست. اما مواردی مثل زبان کنایه آمیز (تو کار رستوران اردک رابرت ونتوری مشهوده) ،سنت گرایی و تاریخ گرایی و توجه به فرهنگ جزو ویيگی های پست مدرنیست هاست.

azi sadeghi

عضو جدید
سوال اول گزینه 3- معماری اتونی از دیرهای سن میکاییل و دیر سن گال شروع میشه. منبع: کتاب آشنایی با معماری جهان-زارعی
سوال دوم گزینه2 - خردگرایی،اصول گرایی و واقع گرایی از مبانی فکری جنبش مدرنیسم هست. اما مواردی مثل زبان کنایه آمیز (تو کار رستوران اردک رابرت ونتوری مشهوده) ،سنت گرایی و تاریخ گرایی و توجه به فرهنگ جزو ویيگی های پست مدرنیست هاست.
مرسی ولی واسه سوال دوم گزینه 3 رو زده منم خودم فک میکنم 2 میشه