رفع اشکال | دروس تاریخ و مبانی نظری آزمون ارشد معماری

farnazfaraji

عضو جدید
مرسی ولی واسه سوال دوم گزینه 3 رو زده منم خودم فک میکنم 2 میشه

اول باید بگم که یه اشتباهی کردم،پست مدرن ها اصول گرا بودند.
اما جواب این سوال من از رو رد گزینه گفتم. چون کنایه گراییشون که تو رستوران اردک و میدان ایتالیا هست. تاریخ گرایی دوباره تو میدان ایتالیا و یه مجتمع مسکونی که تو انگلیس به طراحی کوینلن تری و سنت گرایی هم که تو صفحه 138 کتاب آشنایی با معماری معاصر مهدوی نژاد کامل نیا نوشته شده هست.
پس فقط از گزینه 3 قسمت واقع گرایی می مونه که به تحلیل خودم میگم وقتی از استعاره و تشبیه و کنایه استفاده میشده پس نمیتونه از واقع گرایی استفاده بشه.
اگر تحلیل خودمم درست باشه پس اونوقت فقط جواب اشتباه گفته شده. که این هم بعید نیست،میتونه باشه.

شهید یوسف الهی

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام
جای محراب نفیس توی مسجد جامع اصفهان کجاست(توی پلان)
و میشه بگید بلاخره اولین بنای چهار ایوانی چه بنایی بوده؟؟؟:question:
ممنون

آخرین ویرایش:

* Nafise *

عضو جدید
کاربر ممتاز
نخستین بنای چهار ایوانی : کاخ آشور
نخستین بنای چهار ایوانی پس از اسلام کاخ لشگری بازار
نخستین مسجدی که به چهار ایوانی تبدیل شد : مسجد جامع اصفهان
نخستین مسجد چهار ایوانی که ساخته شد : مسجد جامع زواره
زیباترین مسجد چهار ایوانی : مسجد جامع عباسی
ابداع چهار ایوانی : پارت ها
باز زنده سازی چهار ایوانی : غزنوی
شکوه چهار ایوانی : سلجوقی

shadi4350

عضو جدید
سلام بچه ها :)
خسته درسا نباشین
من واسم یه سوال پیش اومده این که همه جا نوشته میانسرای مسجد امام تناسبات 6 ضلعی منتظم داره منظورش چیه؟ تو پلان که کاملا 4 ضلعیه!

saminightstar

عضو جدید
بچه‌ها اگر کسی تاریخ رو امسال 50 درصد بزنه یعنی خوب زده؟؟؟ یا اینکه خیلی ها تاریخ رو 50 درصد زدن؟:weirdsmiley:

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوس جونا:w36:
بچه ها معبد رامسس دوم تو ابوسمبل که سال ساختش برا 1250 ق م هستش،مال دوره پادشاهی میانه س یا جدید؟ سال ساختش به جدید میخوره، نوع ساختش به میانه. استاد بانی مسعودم که قربونش برم تو قسمت پادشاهی جدید بهش اشاره کرده. الان تکلیف چیه؟:confused:
بعد یه سوال دیگه اینکه وقتی مثلا میگه هزاره سوم پیش از میلاد، ینی دقیقا کی؟! منظورش حول و حوش 3000 ق م هستش؟

honeybee1370

کاربر بیش فعال
سلام دوس جونا:w36:
بچه ها معبد رامسس دوم تو ابوسمبل که سال ساختش برا 1250 ق م هستش،مال دوره پادشاهی میانه س یا جدید؟ سال ساختش به جدید میخوره، نوع ساختش به میانه. استاد بانی مسعودم که قربونش برم تو قسمت پادشاهی جدید بهش اشاره کرده. الان تکلیف چیه؟:confused:
بعد یه سوال دیگه اینکه وقتی مثلا میگه هزاره سوم پیش از میلاد، ینی دقیقا کی؟! منظورش حول و حوش 3000 ق م هستش؟

Arezoya جون من فکر کنم مصر رو بر اساس تاریخ دسته بندی میکنن معماریشو. نه بر اساس شیوه ساخت. یعنی معبد رامسس مال پادشاهی جدیده.
از 1000سال قبل از میلاد تا میلادِ مسیح میشه هزاره ی اول. از 2000 تا 1000 سال قبل از میلاد میشه هزاره دوم . از 3000 تا 2000 میشه هزاره سوم. یعنی اگه بگه 2400 سال قبل از میلاد بازم توی هزاره ی سومه.
اگه اشتباه میکنم دوستان راهنمایی کنن

monaa1993

عضو جدید
سلام دوستان تو کتاب معماری غرب ریشه مفاهیم امبیر بانی تو قسمت معاصر لازمه یا مهمه خصوصیات ساختمان بخونیم؟؟؟
مثلا ساختمان کارسن پایری اسکات از سالیوان نمای اصلی شبکه ایی یا پنجره های پایین با نوار سفالین متصل شدند و .........

و میدونید کدوم سمت از این کتاب مهمه؟؟
موفق باشید دوستان

honeybee1370

کاربر بیش فعال
سلام دوستان. من یه سوال برام پیش اومده : مثلا توی باروک کتاب بانی مسعود، صفحه ی آخر کلیسای سینت پاول گفته که خیلی خیلی شبیه کارهای رنسانسه! ولی توی باروک آوردتش. آیا صرف اینکه توی دوره ی زمانی باروک قرار گرفته سبکش میشه باروک؟
یعنی نمیشه با اینکه هم دوره ی باروکه ولی سبکش مال دوره رنسانس باشه؟

DDDIQ

مدیر ارشد
سلام دوستان تو کتاب معماری غرب ریشه مفاهیم امبیر بانی تو قسمت معاصر لازمه یا مهمه خصوصیات ساختمان بخونیم؟؟؟
مثلا ساختمان کارسن پایری اسکات از سالیوان نمای اصلی شبکه ایی یا پنجره های پایین با نوار سفالین متصل شدند و .........

و میدونید کدوم سمت از این کتاب مهمه؟؟
موفق باشید دوستان

سلام خانم مهندس
کلا برای اینکه تا حدودی با سوالات آشنا بشین نمونه سالهای کنکورهای سالهای گذشته رو ببنید
بله در تاریخ از هر چیزی ممکن هست سوال طرح بشه و در دورهای خودتون ابتدا روزنامه وار بخونین و بعد کمی با دقت تر مرور کنید البته لازم هم نیست خیلی خیلی زیاد تمام جزئیات ریز رو بخونین ولی از هر چیزی ممکنه سوال بیاد و در نظر داشته باشید تاریخ تنها یک منبع نداره

سلام دوستان. من یه سوال برام پیش اومده : مثلا توی باروک کتاب بانی مسعود، صفحه ی آخر کلیسای سینت پاول گفته که خیلی خیلی شبیه کارهای رنسانسه! ولی توی باروک آوردتش. آیا صرف اینکه توی دوره ی زمانی باروک قرار گرفته سبکش میشه باروک؟
یعنی نمیشه با اینکه هم دوره ی باروکه ولی سبکش مال دوره رنسانس باشه؟

سلام خانم مهندس
به صورت کلی در مورد بناهای تاریخ این مشخصاتی که ما تعریف میکنیم برای بناها برای شناخت و دسته بندی خود ما هست بناها تحت عوامل مختلفی از محل ساخت و دوران و ... تحت تاثیر قرار گرفتن
حالا بعضی بناها تحت تاثیر ناحیه شون یک سبک نفوذش ماندگارتر بوده و بیشتر تاثیر داشته و یا اینکه بعضی بناها مربوط به دوران گذار هستن که دو سبک هر دو استفاده میشدن و در حال تبدیل شدن به یک سبک دیگه بوده و مشخصه ای از هر دو رو دارند
در تعریف باروک یک جمله در کتاب معماری جهان هست که میگه معماری باروک به همان زبان رنسان سخن میگوید منتهی به لهجه بربرها !! و معماری باروک در خیلی از موارد به معماری رم باستان نزدیک هست

کلیسای سنت پل مربوط به باروک انگلستان هست که در نمای گنبد میانی و دو برج طرفین و تقسیم فضا در باروک جای میگیره و قبل از آتش سوزی طرح اولیه گوتیک بوده

آخرین ویرایش:

honeybee1370

کاربر بیش فعال
خیلی ممنون مدیر عزیز:w27:

سلام خانم مهندس
به صورت کلی در مورد بناهای تاریخ این مشخصاتی که ما تعریف میکنیم برای بناها برای شناخت و دسته بندی خود ما هست بناها تحت عوامل مختلفی از محل ساخت و دوران و ... تحت تاثیر قرار گرفتن
حالا بعضی بناها تحت تاثیر ناحیه شون یک سبک نفوذش ماندگارتر بوده و بیشتر تاثیر داشته و یا اینکه بعضی بناها مربوط به دوران گذار هستن که دو سبک هر دو استفاده میشدن و در حال تبدیل شدن به یک سبک دیگه بوده و مشخصه ای از هر دو رو دارند
در تعریف باروک یک جمله در کتاب معماری جهان هست که میگه معماری باروک به همان زبان رنسان سخن میگوید منتهی به لهجه بربرها !! و معماری باروک در خیلی از موارد به معماری رم باستان نزدیک هست

کلیسای سنت پل مربوط به باروک انگلستان هست که در نمای گنبد میانی و دو برج طرفین و تقسیم فضا در باروک جای میگیره و قبل از آتش سوزی طرح اولیه گوتیک بوده[/QUOTE]

pari.arch

عضو جدید
کسی میدونه جدا شدن گلدسته از ایوان مربوط به کدوم دوره از معماری ایرانی میشه؟ منبع جوابم لطف کنید ممنون میشم:-D

honeybee1370

کاربر بیش فعال
کسی میدونه جدا شدن گلدسته از ایوان مربوط به کدوم دوره از معماری ایرانی میشه؟ منبع جوابم لطف کنید ممنون میشم:-D
سلام.
در قسمت پیوست کتاب نسیم عسگری (نگاهی به معماری ایرانی)صفحه ی 147، در خصوصیات معماری دوره ی تیموری نوشته : جدایی مناره ها از ایوان

gima

عضو جدید
سلام
اگه جواب بدید یه دنیا تشکر

پیوست ها

• sos.jpg
    sos.jpg
    26.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

gima

عضو جدید
سلام
ممنون میشم یه نگاهی به این سوالها بندازین

پیوست ها

• sos.jpg
    sos.jpg
    26.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

سورا مفخر

عضو جدید
سلام این مطلب رو میشه باز تر کنید فهمش خیلی سخته : یکی از مهم ترین ویژگی مسجد مدرسه سید اصفهان شبستان آن است که فضای مهتابی روی شبستان شکل گرفته . مهتابی رو متوجه میشم ولی چطور روی شبستان شکل می گیره نه ممنون میشم کمک کنید

gima

عضو جدید
سلام
لطفا منبع رو دقیق بگید تا اگر داشتیم مطالعه کنیم و اگر شد کمکتون کنیم
سلام این مطلب رو میشه باز تر کنید فهمش خیلی سخته : یکی از مهم ترین ویژگی مسجد مدرسه سید اصفهان شبستان آن است که فضای مهتابی روی شبستان شکل گرفته . مهتابی رو متوجه میشم ولی چطور روی شبستان شکل می گیره نه ممنون میشم کمک کنید

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. من با یه بغل سوال اومدم خدمتتون.سوالامو تو کل تاپیک همینجوری
گستردم....!
1-منظور از سرستون کاسه ای همون زنگوله ای هستش؟
2- خواستگاه چفد شکنج، مسجد جامع فهرجه؟!
3- پیلون واژه یونانیه اما چرا به سردر مصری میگن پیلون؟:confused:

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان:gol:...لطفا میشه بگین نیم گنبد و نیم تاق ینی چی؟:confused:

m.ronaghi

عضو جدید
سلام دوستان.تو رو خدا یه راهنمایی بکنید به من😔😔
من برای معاصر کامل نیا و قبادیان میخونم.از بخش پست مدرن،کتاب کامل نیا خیلی سنگین برام بنظر میاد.اصلا نمیتونم یاد بگیرمش.
کسی جزوه ای یا کتابی میتونه بهم معرفی کنه که این بخش ها رو راحت تر توضیح داده باشه😔اصلا معزل بزرگی شده برام این معاصر😔😔😔

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. خوب هستین؟:gol:بچه ها من دوتا سوال داشتم خدمتون: یکی اینکه لطفا می تونین بگین به نظرتون سوالای تاریخ معاصر غرب کنکور پارسال از کدوم کتابا بودن؟ من فقط کتاب بانی مسعود و قبادیان رو خوندم (البته مسلط نیستم) اما نتونستم سوالارو جواب بدم. مثلا کتاب قبادین گفته سبک معماری آرامگاه نادر ارگانیکه، اما سنجش تو گزینه ها گفته راسیوتال با گرایش بروتالیسم!!! اصن سبک راسیونال داریم ما!!!:confused:...خلاصه ممنون میشم تو این ضمینه کمکم کنین.
سوال بعدی اینکه چه جزوه یا کتابی عناصر معماری ایرانی رو به شکل تصویری نشون داده؟ منظورم مثلا کاربندیه، یا مقرنس، یزدی بندی و ....

morteza*amini

عضو جدید
سلام دوستان. خوب هستین؟:gol:بچه ها من دوتا سوال داشتم خدمتون: یکی اینکه لطفا می تونین بگین به نظرتون سوالای تاریخ معاصر غرب کنکور پارسال از کدوم کتابا بودن؟ من فقط کتاب بانی مسعود و قبادیان رو خوندم (البته مسلط نیستم) اما نتونستم سوالارو جواب بدم. مثلا کتاب قبادین گفته سبک معماری آرامگاه نادر ارگانیکه، اما سنجش تو گزینه ها گفته راسیوتال با گرایش بروتالیسم!!! اصن سبک راسیونال داریم ما!!!:confused:...خلاصه ممنون میشم تو این ضمینه کمکم کنین.
سوال بعدی اینکه چه جزوه یا کتابی عناصر معماری ایرانی رو به شکل تصویری نشون داده؟ منظورم مثلا کاربندیه، یا مقرنس، یزدی بندی و ....

سلام. کتاب بانی مسعود دیگه منبع مهمی نیست واسه کنکور(علی رغم اینکه دقیقترین و علمی ترین کتابه به نظرم در بین کتب معماریمعاصر) مهمترین منبع واسه معاصر کتاب معماری معاصر از شرق تا غربه و بعدش کتاب لادن اعتضادی. پارسال بیشتر سوالات از کامل نیا بود و بعضی سوالات هم تحلیلی هستن و منبع مستقیم ندارن ولی با فهم و تحلیل موضوعات میشه جواب داد. چون احتمال طراح بودن کامل نیا و اعتضادی بیشتره واسه همین کتاباشون مهمتره و سوالات رو معمولا از کتاب خودشون میدن.به نظر من کتاب قبادیان رو دوره کنید و بجای بانی مسعود حتما حتما روی کتاب کامل نیا وقت بزارید

راجع به اون سوال آرامگاه نادر کتاب کامل نیا گفته: آثار سیحون را میتوان در ادامه جنبش راسیونالیسم ایرانی دانست. در شیوه مدرنیستی سیحون گرایشهای بروتالیستی در بکاربردن مصالح مشهود است
مستقیما نگفته آرامگاه نادر بروتالیسمه اما با توجه به این متن و ویژگی هایی که از سبک بروتالیسم میدونیم(بکارگیری مصالح بصورت خشن و پرداخت نشده و توجه به ماهیت مصالح) پس میشه فهمید بروتالیسمه
راستی یه نکته دیگه اینکه پارسال یه سوالی اومدن یه بنایی داده بود گفته بود واسه چه سبکیه که توی کتاب بانی گفته بود اکوتک و کامل نیا گفته سبز. جواب سبز میشد و کسایی که به بانی مسعود استناد کردن اشتباه جواب دادن.پس مشخص میشه کتاب کامل نیا خیلی خیلی خیلی مهمه. کلا هرجا به تناقض رسیدید ببینید کامل نیا چی میگه:)

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. کتاب بانی مسعود دیگه منبع مهمی نیست واسه کنکور(علی رغم اینکه دقیقترین و علمی ترین کتابه به نظرم در بین کتب معماریمعاصر) مهمترین منبع واسه معاصر کتاب معماری معاصر از شرق تا غربه و بعدش کتاب لادن اعتضادی. پارسال بیشتر سوالات از کامل نیا بود و بعضی سوالات هم تحلیلی هستن و منبع مستقیم ندارن ولی با فهم و تحلیل موضوعات میشه جواب داد. چون احتمال طراح بودن کامل نیا و اعتضادی بیشتره واسه همین کتاباشون مهمتره و سوالات رو معمولا از کتاب خودشون میدن.به نظر من کتاب قبادیان رو دوره کنید و بجای بانی مسعود حتما حتما روی کتاب کامل نیا وقت بزارید

راجع به اون سوال آرامگاه نادر کتاب کامل نیا گفته: آثار سیحون را میتوان در ادامه جنبش راسیونالیسم ایرانی دانست. در شیوه مدرنیستی سیحون گرایشهای بروتالیستی در بکاربردن مصالح مشهود است
مستقیما نگفته آرامگاه نادر بروتالیسمه اما با توجه به این متن و ویژگی هایی که از سبک بروتالیسم میدونیم(بکارگیری مصالح بصورت خشن و پرداخت نشده و توجه به ماهیت مصالح) پس میشه فهمید بروتالیسمه
راستی یه نکته دیگه اینکه پارسال یه سوالی اومدن یه بنایی داده بود گفته بود واسه چه سبکیه که توی کتاب بانی گفته بود اکوتک و کامل نیا گفته سبز. جواب سبز میشد و کسایی که به بانی مسعود استناد کردن اشتباه جواب دادن.پس مشخص میشه کتاب کامل نیا خیلی خیلی خیلی مهمه. کلا هرجا به تناقض رسیدید ببینید کامل نیا چی میگه:)
:w27:.....راستش من این دوتا کتابی که گفتین رو ندارم. بگردم ببینم میتونم خلاصه شون رو پیدا کنم. فک نکنم بشه دورشون کرد تو این دو ماه:cry:.فک کنم جزوه خانم اعتضادی تو باشگاه هست. ببخشید نظرتون راجع به سوالایی که در رابطه با کاربندی و ایناس چیه؟ منبعی براشون هست؟

morteza*amini

عضو جدید
:w27:.....راستش من این دوتا کتابی که گفتین رو ندارم. بگردم ببینم میتونم خلاصه شون رو پیدا کنم. فک نکنم بشه دورشون کرد تو این دو ماه:cry:.فک کنم جزوه خانم اعتضادی تو باشگاه هست. ببخشید نظرتون راجع به سوالایی که در رابطه با کاربندی و ایناس چیه؟ منبعی براشون هست؟

کامل نیا رو حتما بخونید جزوشم تو باشگاه هست.اول جزوه بوده بعد کتاب شد. نگران نباشید مطالب تکراری هم داره. یه بخش زیادیشم معاصر کشورهای اسلامیه که خیلی راحته و کلی مطالب اضافی داره.
راجع به تزئینات و تاق و این چیزا اقای مهرعلی یه جزوه دارن که بخشهای مهم این موارد رو داره.اونم تو باشگاه باید باشه اگه نبود توی کانال همپا هست. اینکه مثلا تاق و تویزه چیه یا تاق کلنبو چیه. درضمن حتما کتاب فن شناسی رو میخونید دیگه. اونجا هم کامل انواع سقف ها و سازه های سنتی رو با شکل نشون میده. پس مشکلی نیست اینارو توی اون کتاب خواهید خوند.البته جزوشو بخونید کتابش زیاده
اگرم بازم متوجه این سقفها و کاربندی و مقرنس و این چیزا نشدین بگین تا من از کتابای دیگه ای که شکل این موارد رو دارن عکس بگیرم بزارم. ولی بنظرم در حد همون جزوه اقای مهرعلی که برگرفته از جزوه متدبن هم هست کافیه

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
کامل نیا رو حتما بخونید جزوشم تو باشگاه هست.اول جزوه بوده بعد کتاب شد. نگران نباشید مطالب تکراری هم داره. یه بخش زیادیشم معاصر کشورهای اسلامیه که خیلی راحته و کلی مطالب اضافی داره.
راجع به تزئینات و تاق و این چیزا اقای مهرعلی یه جزوه دارن که بخشهای مهم این موارد رو داره.اونم تو باشگاه باید باشه اگه نبود توی کانال همپا هست. اینکه مثلا تاق و تویزه چیه یا تاق کلنبو چیه. درضمن حتما کتاب فن شناسی رو میخونید دیگه. اونجا هم کامل انواع سقف ها و سازه های سنتی رو با شکل نشون میده. پس مشکلی نیست اینارو توی اون کتاب خواهید خوند.البته جزوشو بخونید کتابش زیاده
اگرم بازم متوجه این سقفها و کاربندی و مقرنس و این چیزا نشدین بگین تا من از کتابای دیگه ای که شکل این موارد رو دارن عکس بگیرم بزارم. ولی بنظرم در حد همون جزوه اقای مهرعلی که برگرفته از جزوه متدبن هم هست کافیه
بی نهایت ازتون ممنونم:w27:

fantastic-boy

عضو جدید
سلام بچه ها یه سوال داشتم اگه میشه نظرتونو بگین سوال معماری جهان 88
میگه کدوم یک از ویژگی ها در مورد آثار معماری گوتیک صدق نمیکند؟
من بین دوگزینه موندم
1) معماری یکپارچه پوشیده از هجاری پر کار
2 معماری پوشیده از هجاری پرکار و موزاییک رنگی
خوب مگه گوتیک تو بناهاش سازه و فرم تزءینات یکپارچه نبودن چرا سنجش گزینه 2 رو میگه درسته :(

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. من فکر میکنم چون تو گوتیک موزاییک رنگی نداشتیم و تو سوال گفته کدومش صدق "نمیکند"