رفع اشکال | دروس تاریخ و مبانی نظری آزمون ارشد معماری

suki

عضو جدید
سلام همگی.. بچه ها جزوه و یا خلاصه نکات مهم کتاب معماری معاصر کامل نیا رو به شدت لازم دارم....کتابشو نتونستم گیر بیارم...لطفا هر کی داره کتابشو فایلشو اینجا بزاره تا ماهایی که تو شهرمون کتابش پیدا نمیشه هم بتونیم مطالعه اش کنیم... جزوه ای که تو انجمن هست فور شرد هست که متاسفانه من نمیتونم دانلودش کنم لطفا فایل جدیدشو قرار بدید.... خیلی ممنونم:gol::gol::gol:

moomidi

عضو جدید
سلام به همه
روزای کنکوریتون بخیر
دوتا سوال
1-کاشی معروق شروعش از چه دوره ای بود و اوج استفاده از اون کی بود؟(منبع رو هم بگید خوب میشه)
2-در مسجد جامع اصفهان در کتاب سبک شناسی گفته که ایوان شرق کاشی کاریه و ایوان غرب آجری ----ولی وقتی من با تصویر مقایسش میکنم برعکسه انگاری ؟؟؟؟

2l5gqs.jpg

atp2

عضو جدید
سلام به همه
روزای کنکوریتون بخیر
دوتا سوال
1-کاشی معروق شروعش از چه دوره ای بود و اوج استفاده از اون کی بود؟(منبع رو هم بگید خوب میشه)
2-در مسجد جامع اصفهان در کتاب سبک شناسی گفته که ایوان شرق کاشی کاریه و ایوان غرب آجری ----ولی وقتی من با تصویر مقایسش میکنم برعکسه انگاری ؟؟؟؟

مشاهده پیوست 257336

سلام سوال اول شروع اواخر ایلخانی شکوفایی تیموری که بعدشم در اواخر تیموری کاشی هفت رنگ شکل میگیره که شکوفاییش تو صفویه است . ( منظورتون کاشی معرقه دیگه ؟ من فک کردم که اشتباه تایپیه . اگه اون مدل کاشی داریم من بلد نیستم :( )
تو جزوه نسیم عسگری هست تو قسمت انواع کاشی هایه جدوله توش نوشته . تو باشگاه هست .
سوال دوم هم به نظرم به کتاب اکتفا کنید . هرچی تو کتابه همون درسته . چون منبعه و استادا به اون استناد میکنن .

آخرین ویرایش:

moomidi

عضو جدید
سلام سوال اول شروع اواخر ایلخانی شکوفایی تیموری که بعدشم در اواخر تیموری کاشی هفت رنگ شکل میگیره که شکوفاییش تو صفویه است . ( منظورتون کاشی معرقه دیگه ؟ من فک کردم که اشتباه تایپیه . اگه اون مدل کاشی داریم من بلد نیستم :( )
تو جزوه نسیم عسگری هست تو قسمت انواع کاشی هایه جدوله توش نوشته . تو باشگاه هست .
سوال دوم هم به نظرم به کتاب اکتفا کنید . هرچی تو کتابه همون درسته . چون منبعه و استادا به اون استناد میکنن .

ممنون از پاسختون
بله کاشی معرقه و اشتباه لپی شده بود.

• Like
واکنش ها: atp2

fantastic-boy

عضو جدید
بچه ها یه سوال از کنکور 92
سبک های احیایی در معماری ،زیر مجموعه کدام مکتب هنری هستند ؟
1)رمانتیسیسم 2)کلاسیسم 2)جنبش های واقع نمایی 3)نءورءالیسم
چرا رمانتیگ گرایی ت
مگه تو کتاب کامل نیا نمیگه که بعد از تجدید حیات گرایی و نءوکلاسیزیزم سبک های دوباره احیا شده و رمانتیگ گراییم شکل میگیره؟؟؟

fantastic-boy

عضو جدید
بچه ها یه سوال از کنکور 92
سبک های احیایی در معماری ،زیر مجموعه کدام مکتب هنری هستند ؟
1)رمانتیسیسم 2)کلاسیسم 2)جنبش های واقع نمایی 3)نءورءالیسم
چرا رمانتیگ گرایی ت
مگه تو کتاب کامل نیا نمیگه که بعد از تجدید حیات گرایی و نءوکلاسیزیزم سبک های دوباره احیا شده و رمانتیگ گراییم شکل میگیره؟؟؟

• Like

mohsen -a

عضو جدید
کتاب کامل نیا صفحه 38: رمانتیسیزم در معماری به طور کلی در مورد بناهایی به کار میرود که دارای ویژگی های تاریخی-نوستالژیک هستند.همچنین با نگاه به گزینه ها موردی تحت عنوان نیوکلاسیک یا تجدیدحیات گرایی که نمی بینیم بین این چهارگزینه رمانتیسزیم که در دل خودش نیوگوتیگ و جنبش هنرها و صنایع دستس رو داره و این ها خب نگاه به گذشته دارند

• Like

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام:gol:. بچه ها منظور از مسجد شاه عباسی اصفهان مسجد امام اصفهانه؟؟؟!!!!!
بعد تو سوالای تاریخ کنکور 93 در رابطه با خانه شیشه ای اثر فیلیپ جانسون نوشته متاثر از دکترین میس ونده رو.....دکترین ینی چی اینجا؟!:confused::razz:

moomidi

عضو جدید
سلام:gol:. بچه ها منظور از مسجد شاه عباسی اصفهان مسجد امام اصفهانه؟؟؟!!!!!
بعد تو سوالای تاریخ کنکور 93 در رابطه با خانه شیشه ای اثر فیلیپ جانسون نوشته متاثر از دکترین میس ونده رو.....دکترین ینی چی اینجا؟!:confused::razz:

سلام
نام های دیگر مسجد امام اصفهان
مسجد شاه / شاه عباس / مسجد سلطانی/مسجد المهدی

نام های دیگر مسجد جامع اصفهان
مسجد عتیق/مسجد آدینه

دکترین=نظریه ، اندیشه ، فکر

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها.خوبین؟:gol:...بچه ها آتشکده فیروز آباد چند ایوانه س؟ (چنتا ایوان داره؟)

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاااام....کلا سه تا ایوان داره
ی ایوان برونگرا ک رو به برکه هست و 2 تا ایوان رو به میانسرا
پاسخنامه تشریحی نوشته بودن تک ایوانه شاخ درآوردم:eek:
این سوالو تو پاسخنامه ای ک دستمه زده کاسه سازی....اشتباه نیست؟
مشاهده پیوست 257412
به نظرم رسمی بندی درسته. چون تقریبا مثه کاربندیه و هردوتاش نیازمند قواعد هندسی و تناسبات خاصی هستن. البته کاسه سازی هم شبیه رسمی بندیه. تو اکثر نوشته ها دیده میشه اون دوتای اولی که گفتم نیازمند تناسبات هستن. (حالا یکی بیاد بگه کاسه سازی درسته!:cry::D)

بچه ها عنصر شاخص مجموعه تربت شیخ جام کدوم یکی از اجزاشه؟!......سردرش نیس؟ فک کنم سردرشه دیگه، گنبدش تو چشه ولی خیلی کوچیکه...البته آکادمی زده گزینه گنبد!!

pari.arch

عضو جدید
پاسخنامه تشریحی نوشته بودن تک ایوانه شاخ درآوردم:eek:

به نظرم رسمی بندی درسته. چون تقریبا مثه کاربندیه و هردوتاش نیازمند قواعد هندسی و تناسبات خاصی هستن. البته کاسه سازی هم شبیه رسمی بندیه. تو اکثر نوشته ها دیده میشه اون دوتای اولی که گفتم نیازمند تناسبات هستن. (حالا یکی بیاد بگه کاسه سازی درسته!:cry::D)

بچه ها عنصر شاخص مجموعه تربت شیخ جام کدوم یکی از اجزاشه؟!......سردرش نیس؟ فک کنم سردرشه دیگه، گنبدش تو چشه ولی خیلی کوچیکه...البته آکادمی زده گزینه گنبد!!

ویژگی اصلیش ارتفاع ایوان و سردره....روز به روز به گزینه های غلط اکادمی داره اضافه میشه:-D

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
ویژگی اصلیش ارتفاع ایوان و سردره....روز به روز به گزینه های غلط اکادمی داره اضافه میشه:-D
پری جون دستت درد نکنه:gol:. گلم اگه گزینه ها به این شکل باشه چی میشه؟
ایوان/ شبستان/ سردر/ گنبد

• Like

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها میشه لطفا منو راجع به جهت میدان نقش جهان اصفهان و جهت مسجد امام اصفهان روشن کنین؟:gol::confused::cry:
گنبد خانه و حیاط مسجد امام در جهت قبله س؟ جنوب غربی شمال شرقی میشه؟
سوال کنکور رو نگاه کنین!:(
f.jpg

• Like

atp2

عضو جدید
بچه ها میشه لطفا منو راجع به جهت میدان نقش جهان اصفهان و جهت مسجد امام اصفهان روشن کنین؟:gol::confused::cry:
مشاهده پیوست 257466
خیابان چهارباغ از شمال تا جنوبه ، ( چهارباغ بالا وپایین تو ذهنت باشه) میدان نقش جهان اصفهان طولش در راستای خیابان چهار باغه ، یعنی از جهت طولی ، شمال به جنوبه
حالا تو مسجد امام مسجد بعد از ورودی چرخیده به سمت قبله ، مسجد جنوب غربی شمال شرقیه .

morteza*amini

عضو جدید
مشاهده پیوست 257466

جواب این سوال باید گزینه 2 بشه
میدان نقش جهان رون اصفهانی داره(رون اصفهانی:شمال غربی-جنوب شرقی)
مسجد امام نسبت به میدان 45 درجه چرخیده تا رو به قبله باشه پس مسجد جهتش شمال شرقی-جنوب غربی

atp2

عضو جدید
آره این درست تره ، من اشتباه کردم آخه تو کتاب پیرنیا نوشته حدودا رو به چنوب : ) ولی خب نوشته رون اصفهانی ،
ارزوجون ببین سه عدد رون داریم دیگه ، کرمانی( شرق به غرب) اصفهانی ( شمال غرب به جنوب شرق) راسته ( شمال شرق به جنوب غرب)
الان میدان نقش جهان رون ( جهت ) اصفهانی داره ( متمایل به شمال غرب ) مسجد امام که تو میدانه جهت راسته داره ، چرخیده نسبت به میدون ،
وای من همون یکم تاریخی هم که بلد بودم داره از کلم میپره اینقد گیج کنندست :confused:

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب این سوال باید گزینه 2 بشه
میدان نقش جهان رون اصفهانی داره(رون اصفهانی:شمال غربی-جنوب شرقی)
مسجد امام نسبت به میدان 45 درجه چرخیده تا رو به قبله باشه پس مسجد جهتش شمال شرقی-جنوب غربی

آره این درست تره ، من اشتباه کردم آخه تو کتاب پیرنیا نوشته حدودا رو به چنوب : ) ولی خب نوشته رون اصفهانی ،
ارزوجون ببین سه عدد رون داریم دیگه ، کرمانی( شرق به غرب) اصفهانی ( شمال غرب به جنوب شرق) راسته ( شمال شرق به جنوب غرب)
الان میدان نقش جهان رون ( جهت ) اصفهانی داره ( متمایل به شمال غرب ) مسجد امام که تو میدانه جهت راسته داره ، چرخیده نسبت به میدون ،
وای من همون یکم تاریخی هم که بلد بودم داره از کلم میپره اینقد گیج کنندست :confused:
بچه ها ازتون ممنونم:w38:....

farshad_k

عضو جدید
سلام دوستان

کسی جزوه ای یا دست نوشته ای از معمار بناهای دوره اسلامی (مساجد ، کاروانسرا + مدرسه و... )نداره ؟؟

• Like

morteza*amini

عضو جدید
سلام دوستان

کسی جزوه ای یا دست نوشته ای از معمار بناهای دوره اسلامی (مساجد ، کاروانسرا + مدرسه و... )نداره ؟؟

سلام.اگه کتاب فن شناسی معماری ایران رو داشته باشین آخر کتاب اکثر این بناها و معمارشون هست

atp2

عضو جدید
سلام.اگه کتاب فن شناسی معماری ایران رو داشته باشین آخر کتاب اکثر این بناها و معمارشون هست

ندارم متاسفانه ، کسی از دوستان هستش که لطف کنه یه عکسی بندازه

چقدر عالی اگه واقعا اخر کتاب همچین چیزی هست
میشه هر کی داره از عکس بذاره اینجا ؟ لطف بزرگی میکنین

morteza*amini

عضو جدید
چقدر عالی اگه واقعا اخر کتاب همچین چیزی هست
میشه هر کی داره از عکس بذاره اینجا ؟ لطف بزرگی میکنین

این موارد واسه کنکور لازم نیست. من فکر کردم دوستمون واسه تحقیق یا پروژه ای لازم دارن وگرنه واسه کنکور اسم معمارها در حد کتاب سبک شناسی کفایت میکنه

شیما-م

عضو جدید
سلام دوستان کسی نمونه تست معماری معاصر غرب داره لطف کنه لینکشو بذاره؟ من هرچی سرچ میکنم نمیتونم چیزی دانلود کنم.......ممنون میشم کمک کنید