رفع اشکال تخصصی دروس کارشناسی ارشد و سوالات کنکور ارشد مهندسی شیمی

samane a

عضو جدید
ممنون ولی من ک نتونستم به جواب برسم .میشه راهشو واسم بنویسین و اینجا UP کنین . واقعا لطف میکنین .

S A R a d

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
؟

؟

دوستان اون سوالی که تو راهیان متناقض بود، امروز تو پارسه امده بود که جواب رو به شکل زیر زده:
مشاهده پیوست 224596

جالبه که تو کتاب جرم پارسه گفته " در مخازن مجهز به حباب ساز عمده مقاومت در مقابل انتقال جرم در فاز مایع قرار دارد "

ELHAM PROCESS

عضو جدید
سلام من این سوال را از دکتر سمیعی گهر پرسیدم این پاسخ را داد :
با سلام
در برج مولد برای تعیین مقاومت کنترل کننده داریم :
در قبل از پراکنده کردن ، فاز گاز کنترل کننده است پس ما از برج مولد حباب استفاده میکنیم و کاز را پزاکنده میکنیم و در واقع با افزایش سطح مقاومتش را نابود میکنیم ولی پس از پراکنه شدن ، دیگر فاز مایع می باشد که کنترل کننده است(گاز که نابود شد)
در واقع این موضوع کلیدی است که ما مقاومت کنترل کننده را قبل از پراکندگی میخوایم یا بعد پراکندگی
واین هم مهم است که : " دستگاه بر مبتای مقاومت قبل پراکندگی " انتخاب میشود
موفق باشید
سمیعی گهر

DEPOR

عضو جدید
دوستان یه سوال از حرارت بالاترین hروی صفحه در ناحیه اول درهم هست یا اول صفحه که هنوز جریان ارامه پایینترینش چی؟

sasan_91

عضو جدید
من دانشجوی ارشد شریفم
دوستان اگه تدریس خصوصی یا جمعی خواستن با قیمت توافقی میتونن با من در تماس باشن
sasan_91@yahoo.com

kayoooo

عضو جدید
سلام دوستان . ی سوال داشتم ؟ منظور از پدیده ی اختلاط محوری یعنی چی ؟
ممنون میشم جواب بدین ...

kayoooo

عضو جدید
سلام دوستان ...
من سیالات رو از پوران می خونم . خوب بعضی از فصل ها رو یکم سرسری رد شده به نظرم ...
کسی از دوستان می تونه در حد ی تعریف ساده نیروی بالابر ،نیروی کششی ،نیروی برشی رو تعریف کنه ؟؟
و اینکه به چه دلیلی به هر میزان که wake افزایش پیدا کنه نیروی دراگ هم افزایش پیدا می کنه ؟؟

comet101

عضو جدید
سلام بر دوستان ارشدی
یه سوال جرم داشتم ببینین میتونین حلش کنین، سوال کنکور دکتری پارسال بوده. همون جرم شماهاست که واسه ارشد میخونین.
در حرکت یک سیال بر روی یک صفحه تخت که حلالیت آن در سیال CAw باشد، کدام رابطه میتواند نشان دهنده توزیع غلظت بدون بعد)CA') در لایه مرزی باشد؟
CA'=CA-CAw / CA@-CAw @CAهمون غلظت بینهاته
جواب صحیح :3 ^( 3/2y/delta c) - 1/2(y/delta c )
delta c همون ضخامت لایه مرزی غلظت هست که چون اینجا علایمش نبود اینجوری نوشتم.
منتظر جواب تشریحی تون هستم (جواب تستی و کوتاه میخوام نه تشریحی که در حد 1-2 صفحه باشه حلش)....دانشمندان مهندسی شیمی دست به کار بشن. ببینم چه می کنین:smile:

SCIENSE

عضو جدید
سلام بر دوستان ارشدی
یه سوال جرم داشتم ببینین میتونین حلش کنین، سوال کنکور دکتری پارسال بوده. همون جرم شماهاست که واسه ارشد میخونین.
در حرکت یک سیال بر روی یک صفحه تخت که حلالیت آن در سیال CAw باشد، کدام رابطه میتواند نشان دهنده توزیع غلظت بدون بعد)CA') در لایه مرزی باشد؟
CA'=CA-CAw / CA@-CAw @CAهمون غلظت بینهاته
جواب صحیح :3 ^( 3/2y/delta c) - 1/2(y/delta c )
delta c همون ضخامت لایه مرزی غلظت هست که چون اینجا علایمش نبود اینجوری نوشتم.
منتظر جواب تشریحی تون هستم (جواب تستی و کوتاه میخوام نه تشریحی که در حد 1-2 صفحه باشه حلش)....دانشمندان مهندسی شیمی دست به کار بشن. ببینم چه می کنین:smile:
این سوال در سطح کارشناسی نیست و در سطح ارشد هست شما تو انتقال جرم پیشرفته که نحوه محاسبه لایه مرزی انتقال جرم رو می خونید می تونید بزارید حل کنید . فک نکنم راه حل تستی داشته باشه

SCIENSE

عضو جدید
سلام دوستان ...
من سیالات رو از پوران می خونم . خوب بعضی از فصل ها رو یکم سرسری رد شده به نظرم ...
کسی از دوستان می تونه در حد ی تعریف ساده نیروی بالابر ،نیروی کششی ،نیروی برشی رو تعریف کنه ؟؟
و اینکه به چه دلیلی به هر میزان که wake افزایش پیدا کنه نیروی دراگ هم افزایش پیدا می کنه ؟؟
نمی دونم اینو که می گم علمی هست یا نه ولی هر چقدر جریان آشفته تر باشه نیروی درگ بیشتر میشه اینو حتی با مقایسه فرمولای نیروی درگ تو جریانهای آرام و آشفته هم می تونید بفهمید در نتیجه وقتی ویک هست جریان آشفته تر میشه و طبعا میزان درگ بیشتر میشه

mehdiiii...

عضو جدید
سلام دوستان یک سوال در مورد درس پدیده سطحی دارم ، کسی هست که بتونه به من کمک کنه؟

ziiizooo

عضو جدید
این سوال منم هست واقعا راهیان اینقدر بد گفته که نگو

مهندس من الان که ارشد می خونم متوجه شدم که اختلاط محوری در اصل همان ترم نفوذ درراستای حرکت سیال می باشد که در صورتی که عدد پکلت بزرگ باشد از ان صرفنظر می کنیم

farnazg

عضو جدید
کمک فوری در حل سوال پانچون درس عملیات واحد ۱

کمک فوری در حل سوال پانچون درس عملیات واحد ۱

سلام به همه مهندسین گرامی . دو تا سوال از قسمت پانچون درس عملیات واحد ۱ دارم که باید تا روز ۲۵ ام دی به استادم تحویل بدم و تقریبا نصف نمره پایان ترمم هست . اگر کسی میتونه برام حلشون کنه ممنون میشم . اگر هم کسی رو میشناسید که میتونه کمک کنه لطفا دریغ نکنید . اگر هزینه ای هم داشته باشه من مشکلی ندارم . فایل سوالات رو لینک کردم .

سوال پانچون

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسین گرامی . دو تا سوال از قسمت پانچون درس عملیات واحد ۱ دارم که باید تا روز ۲۵ ام دی به استادم تحویل بدم و تقریبا نصف نمره پایان ترمم هست . اگر کسی میتونه برام حلشون کنه ممنون میشم . اگر هم کسی رو میشناسید که میتونه کمک کنه لطفا دریغ نکنید . اگر هزینه ای هم داشته باشه من مشکلی ندارم . فایل سوالات رو لینک کردم .

سوال پانچون
سلام. الان که نیگا کردم بعد این چن سال اونقدری یادم نیست که بتونم کمکتون کنم و باید بخونم دوباره اما نمیشه!:D
اما تنها کمکی که از دستم بر میاد اینه که این کتاب رو بذارم براتون، با وجود اینکه معمولا پانچون رو از تریبال میگن و به ما هم همینو درس داده بودند اما تا جایی که یادم میاد این کتاب مباحث رو خیلی روون و راحت با مثال گفته بود، پانچون رو هم همینطور، ی نیگا بندازید میتونید حل کنید:

مشاهده پیوست 229616

farnazg

عضو جدید
سلام. الان که نیگا کردم بعد این چن سال اونقدری یادم نیست که بتونم کمکتون کنم و باید بخونم دوباره اما نمیشه!:D
اما تنها کمکی که از دستم بر میاد اینه که این کتاب رو بذارم براتون، با وجود اینکه معمولا پانچون رو از تریبال میگن و به ما هم همینو درس داده بودند اما تا جایی که یادم میاد این کتاب مباحث رو خیلی روون و راحت با مثال گفته بود، پانچون رو هم همینطور، ی نیگا بندازید میتونید حل کنید:

مشاهده پیوست 229616

چه کتاب خوبی خیلی ممنون ! ای کاش اول ترم این کتاب رو تهیه کرده بودم :-(‌ درسته ۶ روز دیگه امتحان دارم ولی بازم فک کنم به دردم بخوره . خیلی لطف کردین . ;)

الهام خلعتی

عضو جدید
sسوال ترمو

sسوال ترمو

سلام میشه کسی بگه آیا راه حلم درسه:
سوال:در یک سیستم تبرید تراکم بخار سیال مبرد در دمای -10 درجه سانتی گراد وارد کمپرسور با بازدهی 80 درصد می شود بطوریکه افزایش آنتالپی سیال طی فرایند تراکم به 40kj/kgمی رسد در حالی که برای سیال مبرد Cp=0.8kj/kh.kباشد.حداقل دمای سیال در خروج از کمپرسور بر حسب k چقدر است؟
1-263
2-303
3-323
4-340
جوابو زده گزینه 4.چرا؟؟؟؟؟؟؟
حل: 40*0.8/0.8=تغییر دمای آیزنتروپیک=40
آنگاه Tes=40-10=30C
30+273=303K
کجای کارم غلطه؟
به دادم برسید.ممنون

الهام خلعتی

عضو جدید
سوال سیالات:کره ای چوبی(SG=0.96)روی فصل مشترک یک لایه نفت (SG=0.72)و یک لایه آب شناور می باشد مشخص کنید چه جزئی از کره بالای فصل مشترک هست؟
0.15
0.75
0.87
0.5
جواب:0.87
راستی بالای فصل مشترک نفت هست

الهام خلعتی

عضو جدید
سیالات

سیالات

هنگامی که در گلوگاه نازل عدد ماخ برابر با یک باشد در قسمت واگرای نازل حرکت مادون سرعت است یا مافوق یا هر دو؟؟؟؟؟؟؟؟
HELP PLEASE

amir rad

عضو جدید
سلام میشه کسی بگه آیا راه حلم درسه:
سوال:در یک سیستم تبرید تراکم بخار سیال مبرد در دمای -10 درجه سانتی گراد وارد کمپرسور با بازدهی 80 درصد می شود بطوریکه افزایش آنتالپی سیال طی فرایند تراکم به 40kj/kgمی رسد در حالی که برای سیال مبرد Cp=0.8kj/kh.kباشد.حداقل دمای سیال در خروج از کمپرسور بر حسب k چقدر است؟
1-263
2-303
3-323
4-340
جوابو زده گزینه 4.چرا؟؟؟؟؟؟؟
حل: 40*0.8/0.8=تغییر دمای آیزنتروپیک=40
آنگاه Tes=40-10=30C
30+273=303K
کجای کارم غلطه؟
به دادم برسید.ممنون

سلام.منم عدد شما رو به دست آوردم.منبع سوالتون کجاست؟

الهام خلعتی

عضو جدید
سلام.ممنون به خاطر پاسختون .از پاسخ نامه کلیدی گرفتمش

فراوری گاز 89

آخرین ویرایش توسط مدیر:

الهام خلعتی

عضو جدید
سوال سیالاتی:آیا نباید ویسکوزیته هوا را در سوال زیربه ما می داد تا با معادله هاگن پوزن حل کنیم؟لطفا در مورد روش حلش توضیح بدین.ممنون.
سوال:هوا با فشار یک اتمسفر و دمای 20 درجه سانتی گراد در لوله ای به قطر 5cm با سرعتی معادل 20 متر بر ثانیه جریان دارد.افت فشار این جریان برای طول100متر از این لوله در حدود چه ارتفاعی بر حسب متر از ستون آب است؟
1
81.5
63
100
گز ینه درست:1؟؟؟؟؟؟؟؟؟چرااااااااا

sambastian

عضو جدید
میشه تو حل این سوال کمکم کنید از تمرین های کتاب جرم بهمن یار هست
[FONT=Mj_Typographer]یک قطعه جامد به اشکال کروی ، استوانه ای (با قطر و ارتفاع مساوی) ، مسطح (با ابعاد مساوی) با جرم مساوی و در شرایط عملیاتی یکسان در محیطی بزرگ در حال تصعید در نظر بگیرید .[/FONT][FONT=Mj_Typographer][/FONT]
[FONT=Mj_Typographer]الف : فلاکس انتقال جرم در کدامیک از اشکال در اولین لحظه انتقال جرم بیشتر است ؟[/FONT]​
[FONT=Mj_Typographer]ب : دبی انتقال جرم در کدامیک از اشکال در اولین لحظه انتقال جرم بیشتر است ؟[/FONT]

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
هنگامی که در گلوگاه نازل عدد ماخ برابر با یک باشد در قسمت واگرای نازل حرکت مادون سرعت است یا مافوق یا هر دو؟؟؟؟؟؟؟؟
HELP PLEASE
سلام
وقتی در گلوگاه عدد ماخ یک باشه در خروجی (قسمت واگرای نازل) جریان مادون صوت و با عدد ماخ کمتر از 1 می باشد.

میشه تو حل این سوال کمکم کنید از تمرین های کتاب جرم بهمن یار هست
[FONT=Mj_Typographer]یک قطعه جامد به اشکال کروی ، استوانه ای (با قطر و ارتفاع مساوی) ، مسطح (با ابعاد مساوی) با جرم مساوی و در شرایط عملیاتی یکسان در محیطی بزرگ در حال تصعید در نظر بگیرید .[/FONT]
[FONT=Mj_Typographer]الف : فلاکس انتقال جرم در کدامیک از اشکال در اولین لحظه انتقال جرم بیشتر است ؟[/FONT]​
[FONT=Mj_Typographer]ب : دبی انتقال جرم در کدامیک از اشکال در اولین لحظه انتقال جرم بیشتر است ؟[/FONT]

سلام
ببخشید دیر جواب میدم.
فلاکس انتقال جرم توی همه اشکال یکسانه! ولی دبی انتقال جرم رابطه مستقیم با سطح اجسام داره. اون جسمی که سطح انتقال جرم بیشتری داره دبی بیشتری هم داره.

بالا