رفع اشکال تخصصی دروس کارشناسی ارشد و سوالات کنکور ارشد مهندسی شیمی

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا مکانیکو 90% بزن و این ی سوالو بیخیال شو........از اونجایی که خودم دارم برا ارشد میخونم حس میکنم این بهترین راهنماییه

ممنون از راهنماییتون:cool:
اما راهنمایی من به شما
اگه قرار باشه هر دفه از یه سوال، یه اشکال، یه ابهام، یه نکته بگذریم ممکنه درآخر هیچی تو کوله بارت نداشته باشی یا همه چی ناقص باشه!
چرا الان تا وقت داریم به مشکلات ریزمون نرسیم؟...لااقل بیخیال شدنا رو بذاریم واس اون آخرا که وقت کم داریم وشاید پرداختن به هر ابهام و اشکال وقت تلف کردن باشه....

بهرحال این نظر منه و اینجورم راحتترم

باتشکر فراوان از همه دوستانی که لطف کردن و به سوال من جواب دادن و راهنمایی کردن:gol::gol::gol::gol:

mohamad 666

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون:cool:
اما راهنمایی من به شما
اگه قرار باشه هر دفه از یه سوال، یه اشکال، یه ابهام، یه نکته بگذریم ممکنه درآخر هیچی تو کوله بارت نداشته باشی یا همه چی ناقص باشه!
چرا الان تا وقت داریم به مشکلات ریزمون نرسیم؟...لااقل بیخیال شدنا رو بذاریم واس اون آخرا که وقت کم داریم وشاید پرداختن به هر ابهام و اشکال وقت تلف کردن باشه....

بهرحال این نظر منه و اینجورم راحتترم

باتشکر فراوان از همه دوستانی که لطف کردن و به سوال من جواب دادن و راهنمایی کردن:gol::gol::gol::gol:

من درکل گفتم که زیاد وسواس ب خرج ندیم..ص 23 راهیان دقیقا جواب سوالتو داده(در کلیه سیالات لزجت یک خاصیت سیال است)

nikanati

عضو جدید
سلام.روابط ماکسول برای سیستم بسته که معلومه.برای سیستم باز چه روابطی داره؟

S A R a d

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
سلام.روابط ماکسول برای سیستم بسته که معلومه.برای سیستم باز چه روابطی داره؟

سلام
فکر می کنم ربطی به باز یا بسته بودن سیستم نداره.
چون کل روابط ماکسول از روی رابطه ی dU=TdS-PdV به اضافه ی تعاریف H,A,G و تکنیک های ریاضی بدست میاد و رابطه ی dU=TdS-PdV هم که با فرض ثابت بودن جرم و ترکیب سیستم نوشته شده . پس چه سیستم باز باشه چه بسته این روابط صادقه.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
شار حرارتی در کره با افزایش rچه طوری عوض میشه
سلام
اگر در کره چشمه یا چاه انرژی نباشه. شار بر واحد سطح یک مقدار ثابته. پس شار متناسبه با یک بر روی سطح.

P O U R I A

مدیر تالار
خوب پس در اين صورت فكر ميكنم گرماي منتقل شده مستقل از شعاع ولي فلاكس (شار) انتقال يافته تابعي از r باشد
درسته؟
درون کره یا هر جسمی اگر چاه یا چشمه انرژی نداشته باشیم .. گرمای منتقل شده ثابت خواهد بود... ولی شار تغییر میتونه بکنه... بسته به سطح.. که در کره با افزایش r شار کم میشه.

sami131

عضو جدید
سلام دوستان خیلی خیلی ضروری و واجب هست:cry:
مربوط به انتقال جرم پیشرفته سوالم هست.
سوال:تحلیل در مورد مایعات و یا گازها در سیستم سیال ساکن، چه وقت می شود سهم نفوذ را آنقدر بالا دانست به طوری که شار کلی انتقال جرم NA برابر J* گرفت؟
ممنون

SCIENSE

عضو جدید
سوال:تحلیل در مورد مایعات و یا گازها در سیستم سیال ساکن، چه وقت می شود سهم نفوذ را آنقدر بالا دانست به طوری که شار کلی انتقال جرم NA برابر J* گرفت؟
ممنون
خب وقتی شما می گی ساکن یعنی شار جابجایی نداری و همش مربوط به نفوذ هست دیگه!!!

ini

عضو جدید
سلام من دو تا سوال داشتم یکی به جرم ربط داره و یکی دیگه به حرارت (البته پیشرفته هاشون)
جرم:
توی حل شدن پرمنگنات که ما عکسشو دیدیم باریکه هایی از پرمنگنات حل شده به صورت قائم میرن سمت بالا و در جهت افقی یا ایکس خیلی کم نفوذ داریم علت این پدیده رو یکی میخواستم بدونم
در مورد حرارت هم باید عکساشو بذارم راجبه شرایط مرزی برای فرمولاسیون هست :( کسی میتونه کمکم کنه عکسارو بفرستم براش/؟(الان رو گوشیمه عکس از اشکال)

mohamad 666

عضو جدید
درون کره یا هر جسمی اگر چاه یا چشمه انرژی نداشته باشیم .. گرمای منتقل شده ثابت خواهد بود... ولی شار تغییر میتونه بکنه... بسته به سطح.. که در کره با افزایش r شار کم میشه.

سلام فک کنم از لحاظ ابعادیم بشه ب جواب رسید و از اونجایی که واحد شار وات بر متر مربعه پس با افزایش آر یا مساحت شارمون کم میشه....

ch.sh

عضو جدید
دوستان سوال کسی جواب سوال 37 کنکور 93 رو میدونه و کسی میدونه شار حرارتی وارد شده رو کی جز شرایط مرزی در نظر میگیریم و کی باید تو معادله وارد شه؟:surprised:

ziiizooo

عضو جدید
ممنون
موقعي كه محلول رقيق داشته باشيم و يا انتقال جرم متقابل با مولهاي برابر داشته باشيم،

ChemicEng

عضو جدید
یه سوال دوستان:
صفحه 251 راهیان جرم ، نوشته فاز کنترل کننده انتقال جرم در دستگاه پراکنده می شود.
بعد پایینش، مخازن با مولد حباب رو بعنوان مثال اورده که فاز گاز کنترل کننده است پس فاز پراکنده می شود.

صفحه 284 هم نوشته در مخازن با مولد حباب با توجه به اینکه فاز گاز پراکنده است، مقاومت اصلی در فاز مایع است.
حالا درستش چیه؟

P O U R I A

مدیر تالار
یه سوال دوستان:
صفحه 251 راهیان جرم ، نوشته فاز کنترل کننده انتقال جرم در دستگاه پراکنده می شود.
بعد پایینش، مخازن با مولد حباب رو بعنوان مثال اورده که فاز گاز کنترل کننده است پس فاز پراکنده می شود.

صفحه 284 هم نوشته در مخازن با مولد حباب با توجه به اینکه فاز گاز پراکنده است، مقاومت اصلی در فاز مایع است.
حالا درستش چیه؟
سلام
به نظر من فاز پراکنده یا همون فاز گاز مقاومت اصلیه .. چون در مولد حباب مهم ترین عامل کنترل کننده انتقال جرم سطح حباب هاست .. و چیزی که روی سطح حباب ها بیشترین تاثیر رو داره فاز گازه .. فاز مایع در اینجا مانع و محدود کننده ما به حساب نمیاد ..

alireza682

عضو جدید
دوستان خواهشا یه سر به این تاپیک بزنید! خیلی برام مهمه! دست همتون درد نکنه!

دوستان خواهشا یه سر به این تاپیک بزنید! خیلی برام مهمه! دست همتون درد نکنه!

سلام عرض میکنم خدمت همه ی دوستان تحصیل کرده ی عزیز.
دوستان من دانشجوی ترم 3 مهندسی شیمی هستم و تازه یک ترم هستش که درس موازنه جرم و انرژی رو پاس کردم!
این ترم یکی از اساتید محترم به من موضوعی رو ابلاغ کردن که هیچ پیش زمینه ای ازش ندارم! معادلات EOS! بعد ایشون فرمودن این معادلات شامل تعدادی معادله میشن که یکیش معادله ی ویلسون هستش. اگر امکانش هست توضیح بدید این مطالب رو! مثلا این معادله ویلسون شامل چه مواردی میشه و چه شرایطی داره و خود معادلش چیه و کاربردها و محدودیت های استفاده ی ازش چیه. همچنین اگر مطلب یا مقاله ای در موردش دارین بهم بدین. اگر در سایت مطلبی هست لینکش رو بدین تا دانلود کنم.

الهام خلعتی

عضو جدید
سوال:شیب خطوط هم پتانسیل در سیالات

سوال:شیب خطوط هم پتانسیل در سیالات

سلام بچه هااااااااااا
خواهش می کنم کمکم کنین.
شیب خطوط هم پتانسیل در سیالات چیست؟

P O U R I A

مدیر تالار
سلام بچه هااااااااااا
خواهش می کنم کمکم کنین.
شیب خطوط هم پتانسیل در سیالات چیست؟
سلام دوست عزیز!
پتانسیل سیال در هر نقطه ای از سیال به صورت فشار در آن نقطه منهای فشار وزن سیال نسبت به یک سطح مبنای اختیاری تعریف می شود. که هم بعد با فشار است.
شیبش هم تغییرات افت پتانسیل جریان رو نشون میده که اگر جریانمون افقی باشه برابر میشه با افت فشار.
ولی من در مورد صرفا شیب خطوط هم پتانسیل نمی دونم چه معنی خاصی میتونه داشته باشه .. ولی اینطور میشه برداشت کرد که هر چی شیب خطوط هم پتانیسل بیشتر باشه نشون میده در مسیر جریان افت پتانسیل بیشتری داریم و گویی مقاومت در برابر جریان سیال بیشترخواهد بود.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام عرض میکنم خدمت همه ی دوستان تحصیل کرده ی عزیز.
دوستان من دانشجوی ترم 3 مهندسی شیمی هستم و تازه یک ترم هستش که درس موازنه جرم و انرژی رو پاس کردم!
این ترم یکی از اساتید محترم به من موضوعی رو ابلاغ کردن که هیچ پیش زمینه ای ازش ندارم! معادلات EOS! بعد ایشون فرمودن این معادلات شامل تعدادی معادله میشن که یکیش معادله ی ویلسون هستش. اگر امکانش هست توضیح بدید این مطالب رو! مثلا این معادله ویلسون شامل چه مواردی میشه و چه شرایطی داره و خود معادلش چیه و کاربردها و محدودیت های استفاده ی ازش چیه. همچنین اگر مطلب یا مقاله ای در موردش دارین بهم بدین. اگر در سایت مطلبی هست لینکش رو بدین تا دانلود کنم.
سلام

معادله حالت(Equation of state) برای یک ماده خالص عبارت است از رابطه بین فشار، چگالی و دما آن ماده .
توی کتاب های ترمودینامیک تعدادی از این معادلات حالت رو با جزئیات توضیح دادن. کتاب مقدمه‌ای بر ترمودینامیک مهندسی شیمی ون نس خیلی خوبه .

یک پاورپوینت براتون قرار دادم تا حدودی در مورد معادلات حالت گازها توضیح میده.

پیوست ها

• ﻣﻌﺎﺩﻟﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﻭﻳﺮﻳﺎﻝ.pdf
    78.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • ( ﺁﻝ ﺍﻳﺪﻩ ) ﻣﻌﺎﺩﻟﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﮔﺎﺯ ﻛﺎﻣﻞ.pdf
    86.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • third_thermodynamics_equation_of_state_gases.rar
    1.8 مگایابت · بازدیدها: 0
  • Like
واکنش ها: .6.

REZA1597

عضو جدید
سلام بچه ها
فصل ضرایب انتقال جرم فرق فاز کنترل کننده با فاز محدود کننده چیه؟
با تشکر

S A R a d

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
یه سوال دوستان:

حالا درستش چیه؟

مخازن مولد حباب و مخازن همزندار و برج های سینی دار فاز گاز پراکندست و برج دیواره مرطوب و برج پاششی و برج پرشده فاز مایع پراکندست.(اینو همه کتابا میگن)
فقط راهیان گفته که فاز کنترل کننده انتقال جرم تو دستگاه پراکنده میشه که این اشتباهه. مثال نقضش هم همین مخازن مولد حباب هستن که مقاومت اصلیشون تو فاز مایع هستش.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام بچه ها
فصل ضرایب انتقال جرم فرق فاز کنترل کننده با فاز محدود کننده چیه؟
با تشکر
سلام
همون طور که دوستمون گفت یکی هستن .. چون معمولا در همه شرایط عاملی که محدودیت ایجاد میکنه باعث کنترل محدوده انجام واکنش و یا فرایند میشه.

REZA1597

عضو جدید
سلام توی راکتوری غلظت اولیه مثلا 4 باشه و سوال بگه بعد از 2 ساعت غلظت به 2 میرسه ثابت زمانی چه طوری بدست میاد
راستی واکنش واکنش هم 2 مولکولی برگشت ناپذیر وواکنش دهنده ها هم با غلظت مساوی وارد میشند؟

samane a

عضو جدید
سلام.میشه یکی اینو واسم توضیح بده ک چطوری ب گزینه 1 رسیده. ممنون میشم . DSC_0588.jpg

kayoooo

عضو جدید
سلام به دوستان. تو صفحه ی 251 کتاب جرم راهیان گفته از دستگاهایی که در انها فاز گاز کنترل کننده است ، در نتیجه فاز پراکنده است ،می توان به مخازن با مولد حباب اشاره کرد .بعد صفحه ی 284 گفته با توجه به اینکه فاز گاز پراکنده است مقاومت اصلی در فاز مایع است ...
تناقض نداره ؟؟

بالا