رفع اشکال تخصصی دروس کارشناسی ارشد و سوالات کنکور ارشد مهندسی شیمی

aspen2013

عضو جدید
دوستان عزیز هر سوالی در زمینه دروس کارشناسی ارشد مهندسی شیمی دارید می تونید تو این قسمت قرار بدید تا هم کسایی که بلدن به اون جواب بدن و هم بقیه از نکات آموزشی اون سوال استفاده کنن. با تشکر.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
ممنون از کار زیبای شما.
فعلا اگر هر گونه سوالی در مورد درسا و مطالب کنکوری بود در این تاپیک مطرح شود.. در نهایت اگر حجم تاپیک بالا رفت به درس های مختلف تفکیک میشه.
با تشکر:gol:

shahin.20

عضو جدید
من مشکل اصلیم سیالاته،وقتی یه سوال سیالات میدن،هیچ کاریش نمی تونم بکنم:D
1 بار حل المسایل و بردار و فقط بشین سوالا و جواباشو نیگاه کن بعد میبینی که نصف مطالب کتاب خوندن نمیخواد و در حد اطلاعات کلیه
برای منم خیلی سخت بود ولی تو ارشد امسال از همه بهتر زدم جون فراریت این درس بنسبت بقیه خیلی خیلی کمتره

REZA1597

عضو جدید
سلام بچه ها

سلام بچه ها

یه سوال سوال دارم
صفحه 15 راکتور راهیان مثال پایین صفحه چه طوری حل شده

• Like
واکنش ها: .6.

.6.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام توی مخرج کسر عبارت 1+K2CB رو داریم وقتی دو تا عبارت با هم جمع میشن یعنی ابعاد یکسانی دارن خب عدد هم ک بدون بعده پس K2CB رو مساوی یک میذاریم تا بتونیم بعد K2 رو بدست بیاریم
. توی صورت هم ک K1CA رو داریم ک بعد یکسانی باید با سرعت داشته باشه ینی باید بعدش برابر با مول بر ( حجم *واحد زمان) یکی باشه چون مخرج کسر هم تاثیری توش نداره.

REZA1597

عضو جدید
سلام توی مخرج کسر عبارت 1+K2CB رو داریم وقتی دو تا عبارت با هم جمع میشن یعنی ابعاد یکسانی دارن خب عدد هم ک بدون بعده پس K2CB رو مساوی یک میذاریم تا بتونیم بعد K2 رو بدست بیاریم
. توی صورت هم ک K1CA رو داریم ک بعد یکسانی باید با سرعت داشته باشه ینی باید بعدش برابر با مول بر ( حجم *واحد زمان) یکی باشه چون مخرج کسر هم تاثیری توش نداره.
چرا مساوی یک گذاشته ؟ به خاطر اینه که با یک جمع شده؟

REZA1597

عضو جدید
سلام
برای بدست اوردن نیروی عمودی وارد به یک دریچه ی نیمکره به سمت داخل حجم فرضی بالای سیال رو چه طوری بدست بیارم؟

• Like
واکنش ها: .6.

REZA1597

عضو جدید
ریاضی قسمت ODE ها کدوماش مهم تره مثلا من با هم گن ها مشکل دارم؟
جرم جهت حرکت نفوذ و کنکسیون چه طوری باید تایین کرد؟

BULGARIA

کاربر بیش فعال
سلام
برای بدست اوردن نیروی عمودی وارد به یک دریچه ی نیمکره به سمت داخل حجم فرضی بالای سیال رو چه طوری بدست بیارم؟

برای بدست آوردن نیروی عمودی حجم نیمکره رو حساب کن همین-نیروی افقی هم که رابطه خاص خودشو داره استفاده از ارتفاع متوسط

REZA1597

عضو جدید
برای بدست آوردن نیروی عمودی حجم نیمکره رو حساب کن همین-نیروی افقی هم که رابطه خاص خودشو داره استفاده از ارتفاع متوسط
پست دومی هم اگه میشه بی زحمت جواب بدبد
میدونستم نیکره میشه ولی خودم نمیتونم بدستش بیارم

H_RZ

عضو جدید
سلام چنتا سوال از تقطیر: 1-چرا اساس کار تقطیر آنی کاهش فشاره؟ 2-ضریب فراریت نسبی برا یه مخلوط وقتی داخل برج میشه چجوری تغییر میکنه؟ایا درسته بگیم ضریب فراریت بالای برج بزرگتر از محل ورود خوراک و بزرگتر از انتهای برجه؟یا برعکسش درسته؟ 3-چرا بالای برج توی نقطه حباب کار میکنه و انتها درنقطه شبنم؟

BULGARIA

کاربر بیش فعال
سلام چنتا سوال از تقطیر: 1-چرا اساس کار تقطیر آنی کاهش فشاره؟ 2-ضریب فراریت نسبی برا یه مخلوط وقتی داخل برج میشه چجوری تغییر میکنه؟ایا درسته بگیم ضریب فراریت بالای برج بزرگتر از محل ورود خوراک و بزرگتر از انتهای برجه؟یا برعکسش درسته؟ 3-چرا بالای برج توی نقطه حباب کار میکنه و انتها درنقطه شبنم؟

سوالات خیلی جالبند1-در تقطیر آنی ما اول ماده رو گرم میکنیم و کاهش فشار توسط شیر فشار شکن باعث دو فازی شدن مادمون میشه ک این کار اصلی هستش2-ضریب فراریت با افزایش دما و فشار کم میشه پس بالای برج که دماش از همه جا کمتره ضریب فراریتش بیشتره
3-اولین سینی بالای برج در نقطه حباب و اخری هم تو نقطه شبنم هستش منحنی های p-xyوt-xyکتاب داره ازشون

H_RZ

عضو جدید
سلام چنتا سوال از ترمو:1-چرا ثابت هنری تابع دما فشار و ماهیت محلوله؟ 2-چرا فشار اشباع کم باشه میتونیم بخارو در حالت اشباع گاز ایده ال فرض کرد؟و در این حالت ضریب فوگاسیته فاز بخار مساوی یکه؟

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

این مطلبو توی جزوه سیالات پارسه که پویا گذاشته دیدم....

"برای چه موادی ویسکوزیته جز خواص محسوب میشود؟ سیالات نیوتنی
اما اگر در کنکور این سوال آمد جواب همه سیالات درست است"

همچین سوالی دیدین تو کنکور؟
اگه بود همه سیالاتو بزنیم؟
نظرتون چیه؟

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه صورت سوالاتی که توی جزوه های پارسه هست رو از کجا میشه تهیه کرد؟ ...راهی هست؟

.6.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

نظرتون چیه؟
سلام خواص یعنی چی دقیقن؟
خب سیال نیوتونی با اعمال نیرو ویسکوزیتش تغییر نمی کنه ولی سیال غیر نیوتونی برعکس عمل میکنه
اگه اینجوری باشه منظورش پس جزو خواص هست که ثابت هست و تغییر نمیکنه (واسه نیوتونی)
هر چی که استاد پارسه گفته همونو بزنید حتمن درست گفته دیگه...
من همچین سوالی ندیدم یعنی یادم نمیاد

آخرین ویرایش:

mirza_seraj

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

نظرتون چیه؟

فک کنم تالیفی تو راهیان دیدم
فک میکنم همه سیالات دارای خاصیت گرانروی هستن دیگه

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان

نظرتون چیه؟
سلام
صفحه ی 12 کتاب پارسه: "بدیهی است که در مورد سیالات غیرنیوتونی ویسکوزیته خاصیت سیال نیست ولی در مورد سیالات نیوتونی خاصیت سیال محسوب می گردد"
صفحه ی 23 کتاب راهیان ارشد: "نکته:در کلیه ی سیالات لزجت یک خاصیت سیال است که در سیالات غیر نیوتونی علاوه بر نوع سیال به نوع جریان هم بستگی دارد."
صفحه ی 9 کتاب استریتر(ترجمه ی انتظاری): "لزجت خاصیتی است که سیال به واسطه ی آن در مقابل تنش برشی مقاومت می کند."

در کل به نظر من براي تمامي سيالات "ويسكوزيته " جز خواص سيال است. در سيال غير نيوتني اين خاصيت ممكن است با زمان و يا گراديان سرعت تغيير كند. در سيال نيوتني ويسكوزيته فقط تابع نوع سيال، دما و فشار است.

mohamad 666

عضو جدید
سلام دوستان

نظرتون چیه؟
حالا مکانیکو 90% بزن و این ی سوالو بیخیال شو........از اونجایی که خودم دارم برا ارشد میخونم حس میکنم این بهترین راهنماییه

REZA1597

عضو جدید
سلام دوستان

نظرتون چیه؟
فقط برای سیال نیوتونی وسکوزیته خاصیته

ئدز

عضو جدید
سلام
صفحه ی 12 کتاب پارسه: "بدیهی است که در مورد سیالات غیرنیوتونی ویسکوزیته خاصیت سیال نیست ولی در مورد سیالات نیوتونی خاصیت سیال محسوب می گردد"
صفحه ی 23 کتاب راهیان ارشد: "نکته:در کلیه ی سیالات لزجت یک خاصیت سیال است که در سیالات غیر نیوتونی علاوه بر نوع سیال به نوع جریان هم بستگی دارد."
صفحه ی 9 کتاب استریتر(ترجمه ی انتظاری): "لزجت خاصیتی است که سیال به واسطه ی آن در مقابل تنش برشی مقاومت می کند."

در کل به نظر من براي تمامي سيالات "ويسكوزيته " جز خواص سيال است. در سيال غير نيوتني اين خاصيت ممكن است با زمان و يا گراديان سرعت تغيير كند. در سيال نيوتني ويسكوزيته فقط تابع نوع سيال، دما و فشار است.
این کاملترین جواب یعنی ویسکوزیته خاصیت تمام سیالات هست اما اینکه چه طور تغییر میکنه تو سیالات مختلف متفاوته

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ممنون پوریا جان
بازم مثل همیشه بادست پر وبا دلیل و منطق...
مرسی واس همه زحماتت:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

بالا