درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
ممنون ولی من جواب سوالم رو نگرفتم...

کربن به چه دردی میخوره؟ چه خاصیتی داره؟؟

وجود اکسیژن و نیتروژن در نفت خام و مواد هیدروکربنی مفیده یا مضر؟

سپاسگزارم

وجود کربن ضروریه
سوختن همون کربن باعث تولید انرژی میشه
وجود اکسیژن و نیتروژن در ترکیبات هیدروکربن باعث تولید الکل و....میشه که توی صنعت و زندگی مورد استفاده هستش

abbas67set

عضو جدید
ممنون از شما
کربن رو به چه صورت پالایش میکنند؟(مثلا در همین زغال سنگ)
کاربرد کربن چیه؟ یعنی به چه صورت به انرژی تبدیلش میکنند؟

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
در یک برج جذب رطوبت گاز، پکینگ ها در اثر دماو فشار بالای خوراک می شکنند و به ذرات ریزی تبدیل می شوند و به عنوان ناخالصی وارد خوراک میشود. بنابراین بعد از برج نیاز به یک استرینر هست تا جلوی ورود این ذرات به تیوب های خنک کننده را بگیرد.
میخوام این استرینر را با CFD مدل کنم و بعد طراحی.
در شروع چطوری مقدار ذرات را فرض بگیرم؟(هیچ آنالیزی بعد از خروجی برج نداریم که مقدار ناخالصی ها گزارش شده باشد)

دوستان مقاله ، کتاب و یا هر چیز دیگه ای مناسب و راهنمای خوبی باشه می تونید بهم معرفی کنید؟!!!

ممنون از پاسخ دوستان

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از شما
کربن رو به چه صورت پالایش میکنند؟(مثلا در همین زغال سنگ)
کاربرد کربن چیه؟ یعنی به چه صورت به انرژی تبدیلش میکنند؟
درود بر شما
معمولا کربن خالص تو تولید نانولوله های کربنی و اینا کاربرد داره که خیلی بحثش تخصصی هست (من که ازش چیزی نمیدونم) برای همین در مورد پالایش کربن اطلاعات درستی ندارم
اما اگه منظورتون پالایش هیدروکربن ها و نفت خام و گاز باشه :
گاز معمولا شامل مواد اسیدی مثل H2S و CO2 ه که بوسیله ی آمونیاک و متیل آمین ها تو برج جذب اینا رو ازش جدا میکنن
تو گاز ها ممکنه مقداری رطوبت هم وجود داشته باشه که میتونه باعث تشکیل مواد هیدراته بشه که مطلوب نیست و ایجاد ضربه قوچ میکنه در نتیجه با سرد کردن گاز آب رو براححتی ازش جدا میکنن.
در مورد نفت خام هم میشه تو برج جذب مواد اسیدیش رو جدا کرد و بعد تو برج های تقطیر جزئی قسمت های مختلف و اضافات رو از قسمت های مختلف جدا میکنن و یه جورایی پالایش میشه
کربن وقتی به اکسید و دی اکسید کربن تبدیل میشه (تحت واکنش شیمیایی)
انرژی گرمایی آزاد میکنه
این انرژی آزاد شده در حقیقت همون آنتالپی واکنش سوختن کربن هست

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در یک برج جذب رطوبت گاز، پکینگ ها در اثر دماو فشار بالای خوراک می شکنند و به ذرات ریزی تبدیل می شوند و به عنوان ناخالصی وارد خوراک میشود. بنابراین بعد از برج نیاز به یک استرینر هست تا جلوی ورود این ذرات به تیوب های خنک کننده را بگیرد.
میخوام این استرینر را با CFD مدل کنم و بعد طراحی.
در شروع چطوری مقدار ذرات را فرض بگیرم؟(هیچ آنالیزی بعد از خروجی برج نداریم که مقدار ناخالصی ها گزارش شده باشد)

دوستان مقاله ، کتاب و یا هر چیز دیگه ای مناسب و راهنمای خوبی باشه می تونید بهم معرفی کنید؟!!!

ممنون از پاسخ دوستان
یه فولدر به حجم 44 مگ دارم در مورد کار با CFD و ایناست زیپش کردم دارم آپلود میکنم
آپلود شد لینکشو براتون میذارم
امیدوارم بدردتون بخوره

آخرین ویرایش:

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
ممنون از شما دوست عزیز.
داخل فولدر دو تا زیپ به نام cylinder و Gambit هست که نیاز به پسورد داره!
پسورد فایلا چیه؟!!
یه فولدر به حجم 44 مگ دارم در مورد کار با CFD و ایناست زیپش کردم دارم آپلود میکنم
آپلود شد لینکشو براتون میذارم
امیدوارم بدردتون بخوره

chem-engm

اخراجی موقت
سلام

ببخشید من یک سوال دارم :

چطور می شود یک برج تقطیر را با دو قطر شبیه سازی کرد ؟ یعنیبرج تقطیر که بالا و پایین آن دو قطر متفاوت و تعداد سینی های متفاوت دارد ؟

من بلدم برج تقطیر را با هایسیس شبیه سازی کنم ، اما نمی دانم با دو قطر متفاوت به چه صورت است ؟ و در ضمن اگر با هایسیس نمی شود باید از اسپن استفاده کنم ؟

لطفاً من را راهنمایی نمایید .

ممنونم.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

ببخشید من یک سوال دارم :

چطور می شود یک برج تقطیر را با دو قطر شبیه سازی کرد ؟ یعنیبرج تقطیر که بالا و پایین آن دو قطر متفاوت و تعداد سینی های متفاوت دارد ؟

من بلدم برج تقطیر را با هایسیس شبیه سازی کنم ، اما نمی دانم با دو قطر متفاوت به چه صورت است ؟ و در ضمن اگر با هایسیس نمی شود باید از اسپن استفاده کنم ؟

لطفاً من را راهنمایی نمایید .

ممنونم.
درود بر شما
فکر میکنم اینی که شما میگی تو قسمت side operation تو Aspen hysys باشه
تو طراحی برج تقطیر وقتی همه دیتاهاشو وارد کردی تو مرحله ی پنجم (مرحله آخر) یه گزینه میاد به نام Side operation که توش میشه یه برجک طراحی کرد که فکر میکنم بشه با دیتا دادن بهش همون کاری که مد نظر شماست رو انجام داد;)
خودم داشتم الان یدونه طراحی میکردم که وقتی install رو زدم یهو برنامم قفل کرد!!!
(تقلبی ه دیگه:D)

akbar8

عضو جدید
سلام دوستان
من میخواستم برای مقطع ارشد یا دکتری میخوام بورس تحصیلی بگیرم (یعنی میخوام از طرف دانشگاه یا دولت بورس بشم و نمخیوام اصن هیچ هزینه ای کنم
:)
) از دوستان میخوام منو راهنمایی کنن که چگونه میتونم این کارو انجام بدم ؟
زبان انگلیسیم خوبه
من در حال حاضر دانشجو رشته کارشناسی هستم آیا میتونم مقاله بنویسم ؟ اگه آره چگونه میتونم مقاله ارسال کنم ؟ آیا باید به همراه یکی از اساتید دانشگاه مقاله بنویسم یا خودم تنهایی میتونم ؟
آیا شرکت در المپیاد ها امتیازی محسوب میشه ؟‌ اگه آره چگونه باید در المپیاد شرکت کرد ؟

"Che.Engineer"

عضو جدید
سلام دوستان
من میخواستم برای مقطع ارشد یا دکتری میخوام بورس تحصیلی بگیرم (یعنی میخوام از طرف دانشگاه یا دولت بورس بشم و نمخیوام اصن هیچ هزینه ای کنم
:)
) از دوستان میخوام منو راهنمایی کنن که چگونه میتونم این کارو انجام بدم ؟
زبان انگلیسیم خوبه
من در حال حاضر دانشجو رشته کارشناسی هستم آیا میتونم مقاله بنویسم ؟ اگه آره چگونه میتونم مقاله ارسال کنم ؟ آیا باید به همراه یکی از اساتید دانشگاه مقاله بنویسم یا خودم تنهایی میتونم ؟
آیا شرکت در المپیاد ها امتیازی محسوب میشه ؟‌ اگه آره چگونه باید در المپیاد شرکت کرد ؟
فکر نکنم که دیگه بورس تحصیلی داشته باشیم مگه واسه رتبه های برتر المپیاد و کنکور که اونم فرصت تحقیقاتیه، یا اینکه اگه میخوای هزینه ندی باید اپلای کنی full fund
چرا که نه خواستن توانستن است:w16::w16::w16:
تو المپیاد دو تا روش هست برو تو سایت http://olympiad.sanjesh.org/ باید جزو نفرات اول رشتت باشی تا استادت اسمتو بده واسه روش غیر متمرکز مرحله اول

akbar8

عضو جدید
فکر نکنم که دیگه بورس تحصیلی داشته باشیم مگه واسه رتبه های برتر المپیاد و کنکور که اونم فرصت تحقیقاتیه، یا اینکه اگه میخوای هزینه ندی باید اپلای کنی full fund
چرا که نه خواستن توانستن است:w16::w16::w16:
تو المپیاد دو تا روش هست برو تو سایت http://olympiad.sanjesh.org/ باید جزو نفرات اول رشتت باشی تا استادت اسمتو بده واسه روش غیر متمرکز مرحله اول

یعنی شرط اول اینه که باید نفرات اول رشتم باشم بعد استاد باید اسممو بده (میشه بیشتر توضیح بدین که چه استادی اسممو بده ؟ یعنی خودم باید پیش استاد بگم اسممو باسه المپیاد بده ؟)

کلا دوستان اگه هر روشی هست که بشه بورس گرفت (البته بدون هزینه )‍ بگین !

ضمنا من در حال حاضر ترم 3 هستم و دانشگاه دولتی هم درس میخونم:D

abbas67set

عضو جدید
دوستان اگه کسی که رشته مهندسی شیمی نخونده ولی علاقه زیادی داشته باشه و بخواد اطلاعاتش رو زیاد کنه چه کتابهایی پیشنهاد میکنید که ساده و قابل فهم و مفید باشه؟
ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان اگه کسی که رشته مهندسی شیمی نخونده ولی علاقه زیادی داشته باشه و بخواد اطلاعاتش رو زیاد کنه چه کتابهایی پیشنهاد میکنید که ساده و قابل فهم و مفید باشه؟
ممنون
درود بر شما
مهندسی شیمی رو تو چه فیلدی میخواید یاد بگیرید؟!
آخه مهندسی شیمی یه رشته ی تک شاخه نیست و به اندازه ی رشته های دیگه وحتی بیش از اونها گستردگی داره
بعدشم یه مسئله ی دیگه ای هم هست ایننه که اشل مورد بررسی و یادگیریتون میخواید در چه حد باشه؟ (در حد مطالعات آزمایشگاهی یا در حد مطالعات صنعتی و طراحی Process?)
آخه این دو مقوله خیلی بحثشون با هم فرق میکنه
مخصوصا تو طراحی Process که کار اصلی یه مهندس شیمی ه;)

eng.che

کاربر فعال
یعنی شرط اول اینه که باید نفرات اول رشتم باشم بعد استاد باید اسممو بده (میشه بیشتر توضیح بدین که چه استادی اسممو بده ؟ یعنی خودم باید پیش استاد بگم اسممو باسه المپیاد بده ؟)

برای ارشد که من ندیدم کسی رو بورسیه کنند ولی بچه های دکترایی که برای جذب هیئت علمی یه دانشگاهی درخواست بدنند و مصاحبه قبول بشن بورسیه دانشگاه رو میتونند بگیرند
برای المپیاد هم که گفتند بسته به بودجه ی دانشگاه که برای المپیاد کنار گذاشته باشند 1 تا 10% اول وروذی رو برای مرحله اول المپیاد معرفی میکنند. 2سال پیش برای مرجله اول اسممو رد کرده بودند بعدش موقع رفتن که شد لیستو دیدیم گفتن چون بودجه نداریم فقط چند نفر از دانشگاه انتخاب کردند تا برند
مرحله دوم المپیاد با نفرات اول کنکور ارشد همون سال برگزار میشه

آخرین ویرایش:

abbas67set

عضو جدید
درود بر شما
مهندسی شیمی رو تو چه فیلدی میخواید یاد بگیرید؟!
آخه مهندسی شیمی یه رشته ی تک شاخه نیست و به اندازه ی رشته های دیگه وحتی بیش از اونها گستردگی داره
بعدشم یه مسئله ی دیگه ای هم هست ایننه که اشل مورد بررسی و یادگیریتون میخواید در چه حد باشه؟ (در حد مطالعات آزمایشگاهی یا در حد مطالعات صنعتی و طراحی Process?)
آخه این دو مقوله خیلی بحثشون با هم فرق میکنه
مخصوصا تو طراحی Process که کار اصلی یه مهندس شیمی ه;)

درود

فعلا در حد مطالعات آزمایشگاهی...

راستش چون با شاخه های مهندسی شیمی آشنایی ندارم دقیقا نمیدونم کدوم شاخه رو لازم دارم اما بیشتر تجزیه مواد و فراوری مواد و پالایش و ... مد نظرم هست.

ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود

فعلا در حد مطالعات آزمایشگاهی...

راستش چون با شاخه های مهندسی شیمی آشنایی ندارم دقیقا نمیدونم کدوم شاخه رو لازم دارم اما بیشتر تجزیه مواد و فراوری مواد و پالایش و ... مد نظرم هست.

ممنون
با این اوصاف پیشنهاد من برای شما آشنایی با عملیات های واحد هست (تقریبا پایه ی هر نوع طراحی ه) این عملیات ها از بخش های شیرین و جذاب مهندسی شیمی هستن و بسیار کاربردی هم هستن
برای درک این ها بهتره در مورد پدیده های انتقال مطالعه کنید
در نتیجه ابتدا پدیده های انتقال و سپس عملیات های واحد رو بهتون پیشنهاد میکنم
برای پدیده های انتقال یه کتاب بود که تو همین تایپیک آپلود کرده بودم اونو بهتون پیشنهاد میکنم
یا لینکشو براتون قرار میدم یا دوباره براتون آپلودش میکنم

برای عملیات های واحد هم فکر میکنم برای شما کتاب مک کیب مناسب باشه (برای آشنایی اولیه فقط مرور بشه خوبه اما برای سطح پیشرفته تر باید با دقت کامل خونده شه و بعدش میتونید به هندبوک های طراحی فرآیند مراجعه کنید که در این مورد هم هندبوک لودویگ بنظرم خیلی مناسبه)
هندبوک لودویگ رو هم قبلا آپلود کردم براتون لینکشو قرار میدم;)

abbas67set

عضو جدید
ممنونم، زحمت کتاب هم بکشید لطفا.

مهندس این مورد را هم در نظر داشته باش که رشته من مهندسی شیمی نیست پس اگه کتاب پایه تری مثلا برای آشنایی با مواد و ... هست معرفی کن.

سپاسگزارم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنونم، زحمت کتاب هم بکشید لطفا.

مهندس این مورد را هم در نظر داشته باش که رشته من مهندسی شیمی نیست پس اگه کتاب پایه تری مثلا برای آشنایی با مواد و ... هست معرفی کن.

سپاسگزارم
دوست عزیز
مهندسی شیمی رو با شیمی اشتباه نگیرید!!
مهندسی شیمی علم مواد شیمیایی نیست!!!
علم طراحی فرآیند های شیمیایی هست ;)
نمونه ی کار یه مهندس شیمی واحد های پتروشیمیایی هستن نه مواد شیمیایی!!!

abbas67set

عضو جدید
دوست عزیز
مهندسی شیمی رو با شیمی اشتباه نگیرید!!
مهندسی شیمی علم مواد شیمیایی نیست!!!
علم طراحی فرآیند های شیمیایی هست ;)
نمونه ی کار یه مهندس شیمی واحد های پتروشیمیایی هستن نه مواد شیمیایی!!!
بله منم تقریبا همین رو میخوام اما دوست دارم قبلش با مواد شیمایی هم آشنا بشم.
تاپیک زیر رو ببینید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/30415-فرمولاسيون-محصولات-شيميايي#post7282846

اینجا بیشتر بحث روی مواد شیمایی هست...در نظر بگیرید شخصی قصد راه اندازی یه واحد پتروشیمی یا پالایشگاه و ... دارد علاوه بر اینکه لازم است بر راه اندازی تسلط داشته باشد نیاز است ببا علم مواد هم آشنایی داشته باشه...غیر از این است؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بله منم تقریبا همین رو میخوام اما دوست دارم قبلش با مواد شیمایی هم آشنا بشم.
تاپیک زیر رو ببینید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/30415-فرمولاسيون-محصولات-شيميايي#post7282846

اینجا بیشتر بحث روی مواد شیمایی هست...در نظر بگیرید شخصی قصد راه اندازی یه واحد پتروشیمی یا پالایشگاه و ... دارد علاوه بر اینکه لازم است بر راه اندازی تسلط داشته باشد نیاز است ببا علم مواد هم آشنایی داشته باشه...غیر از این است؟
ببینید اینایی که تو اون تایپیک اومده یه سری اطلاعات روتین ه که تو کتابی نیومده
مثلا اومدن در مورد تولید فلان ماده گفتن
مثلا من میگم تینر از چند درصد آستون و چند درصد MEK و چند درصد فلان و بهمان تشکیل شده
این میشه فرمولاسیون که معمولا وقتی میخوای یه واحد راه بندازی میری مثل فرمول پفک نمکی از جایی تهیش میکنی(یا از صاحب فرمول به یه قیمتی میخریدش)
اینا یه سری درصد ترکیب هستن که طبق تجربه با آزمون و خطا بدست اومده
مثلا برا ضد یخ میگن اتیلن گلیکول و فلان ماده و فلان ماده رو میریزی رو هم با درصد های فلان و فلان
این درصد ها اون چیزی ه که طرف 10 تا تست دمایی و اینا گرفته فهمیده مثلا تو اردبیل که دما تا -20 میره این درصدا جواب میده
فرداروزی یه بابای دیگه ای میاد میگه نه بجای اتیلن گلیکول پروپیلن گلیکول میزنم با درصد کمتر و جواب هم میده!
سرجمع اینایی که شما میگی همش تجرست
اما در مورد راه اندازی واحد پتروشیمی :
شما میتونی یه واکنش رو بگیری دستت بعد رو فشار و دماش کار کنی ببینی چجوری ه ؟! رو چه دماها و فشار هایی تبدیل بهینه داره
یا اصلا نه میری رو کاتالیستش تست انجام میدی مثلا میای یه کاتالیست توش بکار میبری که فشار فرآیند رو از 5000 اتمسفر میرسونه به 50 اتمسفر
این میشه کار یه مهندس شیمی نه اینکه درصد آب و دوغ رو تو هم چقد بگیرم که ترش و شیرین نشه;)
ببخشید سرتون رو درد آوردم اما فکر میکنم بهترین منبع برای اینی که شما درباره ی ترکیبات میخواید بدونید همون تایپیک فرمولاسیون باشه ;)

آخرین ویرایش:

chem-engm

اخراجی موقت
درود بر شما
فکر میکنم اینی که شما میگی تو قسمت side operation تو Aspen hysys باشه
تو طراحی برج تقطیر وقتی همه دیتاهاشو وارد کردی تو مرحله ی پنجم (مرحله آخر) یه گزینه میاد به نام Side operation که توش میشه یه برجک طراحی کرد که فکر میکنم بشه با دیتا دادن بهش همون کاری که مد نظر شماست رو انجام داد;)
خودم داشتم الان یدونه طراحی میکردم که وقتی install رو زدم یهو برنامم قفل کرد!!!
(تقلبی ه دیگه:D)

ممنون ازلطف شما بابت پاسخگویی

خیلی خیلی ممنون می شوم اگر همین فایل هایسی را که ران نشده است ، برای من بفرستید . تا اقلاً ازروی آن جلو بروم و خودم ران کنم .

فقط یک سوال دیگر ، احتیاج به اسپن برای شبیه سازی خاص نیست و همین هایسیس طراحی برج با دوقطر را انجام می دهد ؟

از لطف شما بی نهایت سپاسگذارم .

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون ازلطف شما بابت پاسخگویی

خیلی خیلی ممنون می شوم اگر همین فایل هایسی را که ران نشده است ، برای من بفرستید . تا اقلاً ازروی آن جلو بروم و خودم ران کنم .

فقط یک سوال دیگر ، احتیاج به اسپن برای شبیه سازی خاص نیست و همین هایسیس طراحی برج با دوقطر را انجام می دهد ؟

از لطف شما بی نهایت سپاسگذارم .
راستش من این جرکت رو تو Aspen Hysys انجام دادم
یهو برنامه بسته شد و اجازه ی save نداد!!!
شما تو مسئله ی مورد نظرتون میتونید طراحی برج رو انجام بدین و اونجایی که برج قطر و مشخصاتش تغییر میکنه رو از Side Operation استفاده کنید
البته از اینکه اینی که گفتم جواب بده مطمئن نیستم چون نرم افزارم یهو پوکید و اجازه نداد طراحی رو ادامه بدم و قطر براش تعیین کنم
طی روندی که رفتم حدس زدم راه حلش این باشه

"Che.Engineer"

عضو جدید

مدیر گروهتون به وقتش میده، اون تعیین میکنه تو دانشگاه ما که 3 تا اول 88 با دو تا اول 89 بودن

bestidea

عضو جدید
دوستان من آمریکا هستم. اگر نیاز به مقاله دارید بگید تا من هم براتون search کنم. مشخصات کامل مقاله رابدید تا من همین جا واستون لینک بذارم. امیدوارم که بتونم کمک کنم. لطفا" هم توی تاپیک بنویسید وهم برام با پیام خصوصی بفرستید. من هم همین جا توی تاپیک لینک رو میدارم.

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
ممنون
هندبوکهای لودویگ تو این سایت راحت دانلود میشه

http://fumblog.um.ac.ir/fumindex.php?op=ViewArticle&articleId=2914&blogId=280

بالا