درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

n_afshar_86

عضو جدید
تبدیل مازوت به بنزین، گازوییل و مشتقات سبکتر

تبدیل مازوت به بنزین، گازوییل و مشتقات سبکتر

سلام دوستان من در مورد تبدیل مازوت به بنزین، گازوییل و مشتقات سبکتر می خواستم لطف کنید راهنمایی کنید خیلی نیاز دارم خیلی خیلی خیلی ممنون

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
مهم:نظام مهندسی شیمی

مهم:نظام مهندسی شیمی

چرا بیشتر رشته های مهندسی نظام مهندسی داره اما رشته م​هندسی شیمی که غول رشته هاست نظام مهندسی نداره؟

Veteran72

عضو جدید
واقعا آزمون نظام مهندسی نداره؟!
یعنی نمیتونیم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنیم؟!!!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
چرا بیشتر رشته های مهندسی نظام مهندسی داره اما رشته م​هندسی شیمی که غول رشته هاست نظام مهندسی نداره؟

درود بر شما
متاسفانه همینطور هست و رشته ی ما نظام مهندسی نداره
تنها نظام مهندسی ای که هست مربوط به گرایش انتقال گاز و ایناست
در مورد این مسئله بررسی های بسیاری صورت گرفته که طی اون رشتمون با رشته های دیگه ای که نظام مهندسی دارن مقایسه شده.
هم از نظر سییلابس درسی و هم از نظر جایگاه و ارجعیت مهندسین شیمی در صنایع کشور
متاسفانه کمکاری از مسئولین و بخصوص انجمن مهندسی شیمی ایران هست
امیدوارم در آینده بیشتر به این امر رسیدگی بشه

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

سلام، ببینید گرفتن مدرک نظام مهندسی بیشتر برای افرادی که قصد راه اندازی شرکت های پیمان کاری و خصوصی دارند مبدل شده که یکی از گزینه هاش این هستش که بتونن مطابق با اون استانداردها کار کنند البته همه پیمان کاران مهندس نیستند ولی اون هایی که دارای مدرک مهندسی هستند میتونن این رو داشته باشند، اما رشته هایی مثل مهندسی شیمی و نفت زیاد برای پیمان کاری ساخته نشده اند که بخوان این جور مدارک رو براشون در نظر بگیرند.
ولی بد نمیشه این جور مدارکی هم در این گرایش ها ظاهر بشه.
موفق باشید.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام، ببینید گرفتن مدرک نظام مهندسی بیشتر برای افرادی که قصد راه اندازی شرکت های پیمان کاری و خصوصی دارند مبدل شده که یکی از گزینه هاش این هستش که بتونن مطابق با اون استانداردها کار کنند البته همه پیمان کاران مهندس نیستند ولی اون هایی که دارای مدرک مهندسی هستند میتونن این رو داشته باشند، اما رشته هایی مثل مهندسی شیمی و نفت زیاد برای پیمان کاری ساخته نشده اند که بخوان این جور مدارک رو براشون در نظر بگیرند.
ولی بد نمیشه این جور مدارکی هم در این گرایش ها ظاهر بشه.
موفق باشید.
درود بر شما جناب پیرجو
من یه تیکه از حرفتونو که قرمز کردم یکم قبول ندارم:D
دلیلشم اینه که ایران زمینه ی فوق العاده ای برای ایجاد صنایع نفتی و پتروشیمیایی داره
و رشد این صنایع در ایران هم نیازمند پیمان کارهایی توانمند ه که بتونن طبق استاندارد ها و با استفاده از تکنولوژی های موجود طرح های مورد نیاز رو اجرا کنن
یکم جملم ثقیل شد اما برای وجود چنین پیمان کارهایی به نظرم بد نیست نظام مهندسی داشته باشیم.
یه مسئله ی دیگه هم که هست اینه که مهندسی شیمی فقط یه بشکه نفت نیست
از بیوتکنولوژی و صنایع غذایی و دارویی تااااااااااااااااااااااا دادگستری زمینش گستردست
واسه همین به نظرم وجود نظام مهندسی برای رشتمون خیلی ضروری ه
یه مثال میزنم:
مثلا یه مهندس شیمی با گرایش صنایع غذایی اگه بخواد بشه کارشناس دادگستری لازمه یکی تائیدش کنه و یه جورایی بهش حق امضا بده که باعث اعتبارش میشه
این کار کیه؟
نظام مهندسی
اما کوش این نظام مهندسی؟!

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
درود بر شما جناب پیرجو
من یه تیکه از حرفتونو که قرمز کردم یکم قبول ندارم:D
دلیلشم اینه که ایران زمینه ی فوق العاده ای برای ایجاد صنایع نفتی و پتروشیمیایی داره
و رشد این صنایع در ایران هم نیازمند پیمان کارهایی توانمند ه که بتونن طبق استاندارد ها و با استفاده از تکنولوژی های موجود طرح های مورد نیاز رو اجرا کنن
یکم جملم ثقیل شد اما برای وجود چنین پیمان کارهایی به نظرم بد نیست نظام مهندسی داشته باشیم.
یه مسئله ی دیگه هم که هست اینه که مهندسی شیمی فقط یه بشکه نفت نیست
از بیوتکنولوژی و صنایع غذایی و دارویی تااااااااااااااااااااااا دادگستری زمینش گستردست
واسه همین به نظرم وجود نظام مهندسی برای رشتمون خیلی ضروری ه
یه مثال میزنم:
مثلا یه مهندس شیمی با گرایش صنایع غذایی اگه بخواد بشه کارشناس دادگستری لازمه یکی تائیدش کنه و یه جورایی بهش حق امضا بده که باعث اعتبارش میشه
این کار کیه؟
نظام مهندسی
اما کوش این نظام مهندسی؟!

اکثر پروژه های نفتی که مهندسین میان اونجا رشتشون سویل هستش که فقط کارهایی مثل فنداسیون، مخازن بتنی رو انجام میدنف اما بخش اصلی که طراحی پالایشگاه هستش یه مهندس نمیتونه انجامش بده. معمولا این قسمتش رو خود شرکت نفت انجام میده و یک اکیپ مهندسی به اون واحد اعزام می کنن که شامل مهندسین مکانیک و شیمی و مواد هستن که همون افراد اداره فرآورش و عملیات هستند. مثلا یک مبدل حرارتی قیمتی بالغ بر 1 میلیارد داره. حالا یک پیمان کار اومد و گفت من یه مبدل فلان میزارم وقتی اینجا مشکل پیش بیاد به خودی خود تمامی سیستم دچار مشکل میشه و به این سادگیا نمیشه جمعش کرد. یه بار سرکار یکی از بخش های خط لوله رو دادن به پیمان کار اون هم اومد واسه خودش طرح حلزونی داد و بار یا وزن یک شیر رو دقیقا انداخت روی خط لوله ...نتیجه چی بود؟ نفت ریزی رخ داد چنان این نفت زیری وسعت داشت که نتونستیم جمعش کنیم.

mani67

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
من 5 روز دیگه از پایان نامم دفاع میکنم.تو سایتا خیلی دنبال تم ساده برای پاورپوینتم گشتم ولی چیزی پیدا نکردم.
ممنون میشم کمکم کنید.خواهشا فوری.
میخوام ساده و کمرنگ باشه در عین حال برای مخاطب کسل کننده نباشه .
ممنونم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اکثر پروژه های نفتی که مهندسین میان اونجا رشتشون سویل هستش که فقط کارهایی مثل فنداسیون، مخازن بتنی رو انجام میدنف اما بخش اصلی که طراحی پالایشگاه هستش یه مهندس نمیتونه انجامش بده. معمولا این قسمتش رو خود شرکت نفت انجام میده و یک اکیپ مهندسی به اون واحد اعزام می کنن که شامل مهندسین مکانیک و شیمی و مواد هستن که همون افراد اداره فرآورش و عملیات هستند. مثلا یک مبدل حرارتی قیمتی بالغ بر 1 میلیارد داره. حالا یک پیمان کار اومد و گفت من یه مبدل فلان میزارم وقتی اینجا مشکل پیش بیاد به خودی خود تمامی سیستم دچار مشکل میشه و به این سادگیا نمیشه جمعش کرد. یه بار سرکار یکی از بخش های خط لوله رو دادن به پیمان کار اون هم اومد واسه خودش طرح حلزونی داد و بار یا وزن یک شیر رو دقیقا انداخت روی خط لوله ...نتیجه چی بود؟ نفت ریزی رخ داد چنان این نفت زیری وسعت داشت که نتونستیم جمعش کنیم.
خب بذارین من یه سوال بپرسم
آیا اینی که با آبی مشخص کردم طبق استاندارد بوده!؟؟!
کدوم استاندارد!؟
به نظرم اگه طبق استاندارد ها انجام میشد چنین مشکلی پیش نمیومد

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
خب بذارین من یه سوال بپرسم
آیا اینی که با آبی مشخص کردم طبق استاندارد بوده!؟؟!
کدوم استاندارد!؟
به نظرم اگه طبق استاندارد ها انجام میشد چنین مشکلی پیش نمیومد

همیشه استاندارد کمک کننده نیست، تجربه یک فرد صنعتی خیلی بالاتر از استاندارد هستش. این قسمت به گفته اداره فلان اهواز استاندارد داشته اما ما چیزی ندیدیم! کلی بگم بیکار نبودیم بریم استانداردش رو چک کنیم. مثلا کلاس خط لوله گاز در محیط صنعتی باید از 900 به بالا باشه اما گاهی حادثه رخ میده.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان عزیز
من 5 روز دیگه از پایان نامم دفاع میکنم.تو سایتا خیلی دنبال تم ساده برای پاورپوینتم گشتم ولی چیزی پیدا نکردم.
ممنون میشم کمکم کنید.خواهشا فوری.
میخوام ساده و کمرنگ باشه در عین حال برای مخاطب کسل کننده نباشه .
ممنونم

سلام، پیشنهاد می کنم تم به گونه ای باشه که رنگ زمینه مشکی ایجاد بشه و رنگ متن یا قرمز باشه یا سفید این نوع تم جذب کننده مخاطب بیشتری هستش.
ppt.ir
به این سایت مراجعه کنید تم های زیادی داره.

darab64

عضو جدید
سلام دوستان
كسی ميدونه معادله حالت يك فايل شبيه سازي شده تو hysys رو چطور ميشه آورد و تغييرش داد؟
ممنون ميشم مسيرش رو برام بذاريد

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
همیشه استاندارد کمک کننده نیست، تجربه یک فرد صنعتی خیلی بالاتر از استاندارد هستش. این قسمت به گفته اداره فلان اهواز استاندارد داشته اما ما چیزی ندیدیم! کلی بگم بیکار نبودیم بریم استانداردش رو چک کنیم. مثلا کلاس خط لوله گاز در محیط صنعتی باید از 900 به بالا باشه اما گاهی حادثه رخ میده.
شاید من تجربه ی یه فرد صنعتی رو ندارم
اما مسئله اینجاست اگر همه کارشونو درست انجام میدادن و از زیر کار در نمیرفتن چنین اتفاقی نمی افتاد
خودتونم بهتر از من میدونید که تو طراحی های صنعتی معمولا ایمنی تاسیسات رو فراتر از لازم برای طرح در نظر میگیرن
برای همین اون حادثه ای که رخ میده کاملا تحت شعاع کم کاری مجریش قرار میگیره
اینی که شما میگی گاهی پیش میاد میشه حکایت ماشین آتش نشانی که نردبونش باز نشد!!
الان یه نفر بخواد یه سیلندر گاز هم طراحی کنه واسه فشار 10 بار اول با 20 بار فشار امتحانش میکنه بعد بعنوان 10 بار میده دست ملت
که چی؟
که یوخت حادثه ای ایجاد نشه
مطمئنن با رعایت این ایمنی در مورد سیلندر گاز هیچ حادثه ای ناشی از کم تحمل بودن بدنه ی سیلندر رخ نخواهد داد.
حوادث دیگه ای هم که میگین گاهی پیش میاد مطمئنن از عدم رعایت این ایمنی ها و یا به اصطلاح استاندارد ها ناشی شده
در نتیجه به نظرم استاندارد کمک کننده هست.
حالا یکم بالا پایین داره اما خیلی کمک میکنه (البته استاندارد هم که میگیم یه چیزی ه که تجربی به دست اومده)

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
كسی ميدونه معادله حالت يك فايل شبيه سازي شده تو hysys رو چطور ميشه آورد و تغييرش داد؟
ممنون ميشم مسيرش رو برام بذاريد
درود بر شما
باید برید تو محیط SBM اگه اشتباه نکرده باشم
تو fluid package معادله حالت رو تغییر بدین
بالای صفحه تو محیط شبیه سازی تصویر یه ارلن هست اونو که بزنید میره تو محیط SBM
پیروز باشید:gol:
Capture.jpg

آخرین ویرایش:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
درود بر شما
باید برید تو محیط SBM اگه اشتباه نکرده باشم
تو fluid package معادله حالت رو تغییر بدین
بالای صفحه تو محیط شبیه سازی تصویر یه ارلن هست اونو که بزنید میره تو محیط SBM
پیروز باشید:gol:

سلام، اگر منظورتون از در اوردنش یعنی بدونید چه معادله ای هستش و ضرایب و خود معادله رو بکشید بیرون امکان پذیر نیست اما اگر منظورتون تغییر معادله شبیه سازی هستش بعد بدون بشه به سادگی تغییرش داد چون باید دید برای چه موادی بیان شده در چه فشاری و برای چه تجهیزاتی به عنوان مثال اگر معادله پینگ رابینسون باشه شما نمیتونید معادله رو به پکیج آمین تغییر بدید چون خود پکیج امین یک سری ترکیبات خاص برای انتخابش لازم داره ممکنه با تغییرش کل شبیه سازی بهم بریزه.
موفق باشید.

شاید من تجربه ی یه فرد صنعتی رو ندارم
اما مسئله اینجاست اگر همه کارشونو درست انجام میدادن و از زیر کار در نمیرفتن چنین اتفاقی نمی افتاد
خودتونم بهتر از من میدونید که تو طراحی های صنعتی معمولا ایمنی تاسیسات رو فراتر از لازم برای طرح در نظر میگیرن
برای همین اون حادثه ای که رخ میده کاملا تحت شعاع کم کاری مجریش قرار میگیره
اینی که شما میگی گاهی پیش میاد میشه حکایت ماشین آتش نشانی که نردبونش باز نشد!!
الان یه نفر بخواد یه سیلندر گاز هم طراحی کنه واسه فشار 10 بار اول با 20 بار فشار امتحانش میکنه بعد بعنوان 10 بار میده دست ملت
که چی؟
که یوخت حادثه ای ایجاد نشه
مطمئنن با رعایت این ایمنی در مورد سیلندر گاز هیچ حادثه ای ناشی از کم تحمل بودن بدنه ی سیلندر رخ نخواهد داد.
حوادث دیگه ای هم که میگین گاهی پیش میاد مطمئنن از عدم رعایت این ایمنی ها و یا به اصطلاح استاندارد ها ناشی شده
در نتیجه به نظرم استاندارد کمک کننده هست.
حالا یکم بالا پایین داره اما خیلی کمک میکنه (البته استاندارد هم که میگیم یه چیزی ه که تجربی به دست اومده)

بعله حرفتون کاملا درسته اما جایی که صنعتش مرده شده استاندارد کجاش رو کمک بکنه شاید برای اون طراحی جدید استاندارد کمک کننده باشه اما برای تجهیزاتی که دقیقا مال 40 سال پیش هستن این اتفاق نه تنها طبیعی هستش بلکه دور از انتظار هم نیستش. استاندارد لازمه هر کاری هست اما....

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بعله حرفتون کاملا درسته اما جایی که صنعتش مرده شده استاندارد کجاش رو کمک بکنه شاید برای اون طراحی جدید استاندارد کمک کننده باشه اما برای تجهیزاتی که دقیقا مال 40 سال پیش هستن این اتفاق نه تنها طبیعی هستش بلکه دور از انتظار هم نیستش. استاندارد لازمه هر کاری هست اما....
اما کشور ما هنوزم جا برا کار داره
فقط یکم حمایت لازم داره
میشه با احداث واحد های جدید به پویایی صنایع کمک کرد (که حمایت تو این مسئله دست صاحب منصب ها رو میبوسه)

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
·▪•●پرسش‌ها و درخواست‌های درسی مهندسی شيمی تنها در اینجا گفته‌شوند●•▪·

·▪•●پرسش‌ها و درخواست‌های درسی مهندسی شيمی تنها در اینجا گفته‌شوند●•▪·

سلام دوستان ph اسید سولفوریک 70 درصد چقدره ؟

حدود يك

http://www.rhodia.com/our_company/businesses/documents/sulfuric_acid_70.pdf

petroshimiuut

عضو جدید
سلام دوستان
من يه پروژه دارم كه مربوط به مدلسازي و بررسي واحد اولفين پتروشيمي هستش ممنون ميشم اگه از دوستان در اين زمينه مطلبي دارن كمكم كنن چون اصلا نميدونم از كجا بايد شروع كنم وقت زيادي هم ندارم(من نميخوام خودم فعلا مدل كنم فقط ميخوام يه گزارش از مدلهاي كار شده به استادم ارايه بدم)
ممنون

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان
من يه پروژه دارم كه مربوط به مدلسازي و بررسي واحد اولفين پتروشيمي هستش ممنون ميشم اگه از دوستان در اين زمينه مطلبي دارن كمكم كنن چون اصلا نميدونم از كجا بايد شروع كنم وقت زيادي هم ندارم(من نميخوام خودم فعلا مدل كنم فقط ميخوام يه گزارش از مدلهاي كار شده به استادم ارايه بدم)
ممنون

سلام، مدل سازی چه قسمتیش رو می خواهید؟ راکتور؟ برج؟ کوره؟

پیوست ها

• 041284.pdf
    387 کیلوبایت · بازدیدها: 0

petroshimiuut

عضو جدید
سلام، مدل سازی چه قسمتیش رو می خواهید؟ راکتور؟ برج؟ کوره؟
ممنون اقاي مهندس من اين فايلي كه زحمت كشيدين دارم منم ميخوام رو يكي از بخشهاي واحد اولفين پتروشيمي جم كار كنم ولي متاسفانه به غير اين مقاله چيز ديگه اي پيدا نكردم

kag.kingboy

عضو جدید
سلام به همه دوستان

من تر آخر م.شیمی هستم
پروژه کارشناسیم در مورد bed voidage

اگه دوستان کمک کنن من ببینم اصلا چطوری باید شروع کنم خیلی خوب میشه.

موضوع کامل پروژه:
bed voidage in fluidized bed
بررسی مدلهای پیش بینی bed voidage در سیستمهای بستر سیال

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان

من تر آخر م.شیمی هستم

موضوع کامل پروژه:
موضوع بسیار خوبی هست. کتاب های هندبوک سیال سازی Handbook of fluidization و کتاب سیال سازی کانی و لونچپیل ترجمه علی اصغر حمیدی رو بخونی بد نیست. مقالات دکتر مستوفی، Kuipers و ... رو بر مبنای کار تجربی در Scopus سرچ کن. مطالب خوبی پیدا می کنی.

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
دوستان کسی نتونست به من کمک کنه؟
فرمول سرعت جذب هگزاااااااااااااااااااااااااااااااااااان؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان کسی نتونست به من کمک کنه؟
فرمول سرعت جذب هگزاااااااااااااااااااااااااااااااااااان؟
من خیلی گشتم. مثلا آب هم هست. برای جذب هگزان تنها روی سیلکاژل چیزی پیدا نکردم. شما دقیقا چه مواد دیگه ای دارین؟ اطلاعات بیشتری بدین تا از یکی دو تا از دوستام بپرسم

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
من خیلی گشتم. مثلا آب هم هست. برای جذب هگزان تنها روی سیلکاژل چیزی پیدا نکردم. شما دقیقا چه مواد دیگه ای دارین؟ اطلاعات بیشتری بدین تا از یکی دو تا از دوستام بپرسم

ممنون از کمکتون
ورودی به برج هگزان مایع هستش که اب و مواد قطبی توش داره
وارد برج میشه که حاوی سیلیکاژل
سیلیکاها اب و مواد قطبی رو جذب میکنن
خروجی فقط هگزان مایع
هرچی میگردم پیداش نمیکنم
از هر کسی هم میپرسم اصلا نمیدونه چی هست

ممنون میشم کمکم کنید

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
Bed voidage in annular solid-liquid fluidized beds

Bed voidage in annular solid-liquid fluidized beds

سلام به همه دوستان

من تر آخر م.شیمی هستم

موضوع کامل پروژه:
سلام

این مقاله ای که براتون قرار دادم فوق العاده به دردتون می خوره .. هم معادلاتی که نیاز دارید رو جمع اوری کرده و هم یکی از انها رو مدل کرده و نتایج رو نشون داده .

البته مقالات زیادی در این زمینه هست .. اگر سرچ کنید حتما موارد زیادی پیدا می کنید.

پیوست ها

• get (1).pdf
    551.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

abbas67set

عضو جدید
یه سوال دارم نمیدونم جای درستی مطرح میکنم یا خیر...

رشته من شیمی و یا مهندسی شیمی نیست به خاطر همین سوالم شاید مبتدیانه باشد:

مواد هیدروکربن شامل کربن و هیدروژن هست درسته؟

درصد این مواد هیدروکربن در نفت خام و یا ذغال سنگ بیشتر باشه خوبه یا کمتر؟ و چرا؟

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
یه سوال دارم نمیدونم جای درستی مطرح میکنم یا خیر...

رشته من شیمی و یا مهندسی شیمی نیست به خاطر همین سوالم شاید مبتدیانه باشد:

مواد هیدروکربن شامل کربن و هیدروژن هست درسته؟

درصد این مواد هیدروکربن در نفت خام و یا ذغال سنگ بیشتر باشه خوبه یا کمتر؟ و چرا؟

مواد هیدروکربن همونطور که از اسمش مشخصه از هیدروژن وکربن ساخته شده
نفت خام همون ترکیبات هیدرو کربنی که بعد از عملیاتهای تقطیر و جداسازی به نفت. گاز .بنزین. گازوییل قیر و ...... تبدیل میشه
تفاوت این ترکیبات هم در طول زنجیره هیدروکربنشونه.اگه شیمی دبیرستان یادتون باشه.حالا ممکنه توی ترکیب هیدرو کربن علاوه بر هیدروژن و کربن اکسیژن و نیتروزن هم باشه که ترکیباتشون نامهای متفاوتی دارن
اما بازهم جز گروه هیدروکربنها هست

اینم یه سری مطالب خلاصه در مورد زغال سنگ:
زغال سنگ نام کانی سیاه رنگی است که از پسماند مواد گیاهی دوران‌های قدیم (میلیونهاسال پیش) زمین شناختی تشکیل شده است و به عنوان سوخت و نیز ماده اولیه برخی صنایع شیمیایی برای تولید گاز، کک، روغن، قطران و غیره استفاده می‌شود. بخش بزرگی از جرم زغال سنگ کربن است. از دیگر ترکیبات زغال سنگ هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد است. انواع زغال سنگ در دوران‌های گوناگون زمین‌شناسی و تحت شرایط مختلفی به وجود آمده‌اند. تورب، نخستین مرحله تشکیل ذغال سنگ است. پس از آن به ترتیب لینییت، زغال سنگ قیری و آنتراسیت با درجات مختلف درون داشت مواد تشکیل دهنده قرار دارند.
زغال سنگ کانی پر انرژی است، که از بقایای درختان، بوته‌ها و سایر گیاهان زندهٔ سال به وجود می‌آید. نشو و نمای این گیاهان در دوره‌هایی که آب و هوای زمین ملایم و مرطوب بود، صورت گرفت. زغال سنگ، یک سنگ رسوبی است. قسمت اعظم این ذخایر تقریباً ۲۵۰ میلیون سال پیش پدید آمدند. سپس اوضاع برای رشد سرخس‌های دانه‌دار گرمسیری بسیار عظیم و درختان بدون گل غول پیکر، در باتلاق‌های وسیع فراهم شد. این گیاهان بعد از خشک شدن و از بین رفتن به داخل باتلاق‌ها می‌افتادند و بر اثر خروج اکسیژن، فساد بی‌هوازی تسریع می‌شد. پوشش گیاهی به ماده‌ای لجن مانند، به نام پیت (Peat) تبدیل شد. پیت در زیر فشار خشک و سخت شد و به زغال‌سنگ پیت (لنیت یا لیگنیت، که به زغال‌سنگ قهوه‌ای نیز موسوم است) تبدیل شد. فشار بیشتر و گذشت زمان، زغال‌سنگ قیردار را به وجود آورد، که هر ۶ متر ضخامت رسوب گیاهان نخستین به ۰٫۳ متر زغال سنگ تبدیل شده بود و در نهایت سخت‌ترین و مرغوب‌ترین نوع زغالسنگ، یعنیآنتراسیت (Anthracite) را به وجود آورد.

abbas67set

عضو جدید
ممنون ولی من جواب سوالم رو نگرفتم...

کربن به چه دردی میخوره؟ چه خاصیتی داره؟؟

وجود اکسیژن و نیتروژن در نفت خام و مواد هیدروکربنی مفیده یا مضر؟

سپاسگزارم

بالا